• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η κίνηση του @akikos πχ που δήλωσε επί τοπίου το astrazeneca και το έκανε ήταν σωστή κίνηση ως προς την αντιμετώπιση
Αν μπορούσα να κάνω το pfizer οπως η @Averkina και εγώ θα περιμενα. Το AstraZeneca έχει χαμηλότερο ποσοστό αποτελεσματικότητας από τα υπόλοιπα και η πρώτη με τη δεύτερη δοση απέχει 3 μηνες.

Απλώς μέχρι τον Ιούλιο δεν νομίζω να ξεκλειδώσει η ηλικιακή μου ομάδα γι αυτό προτίμησα να κάνω το AstraZeneca.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λες και δεν τα ξέραμε ,απ' τον Γενάρη τα λέγαμε ότι η διαχείριση πάει χάθηκε.Αλλα θέλουμε να πιστεύουμε σε αισιοδοξίες

Θεωρώ θα ήταν μεγάλη μαγκιά η επιτροπή να είχε παραιτηθεί και όχι να βγαίνει ένας ένας και να κάνει προβλέψεις για το πόσο κακα πάει η κατάσταση
Tα ποσοστά αντιεμβολιασμού είναι πολύ μεγάλα και δεν χρειάζεται να μας το πει κανένας. Το βλέπουμε σε φίλους και γνωστούς. Οι πιο light αποφεύγουν μόνο το AstraZeneca αλλά ενα μεγαλο ποσοστό τα αποφεύγει όλα.

Όταν οι >65 έχουν ποσοστό εμβολιασμού 60% με τα δημοφιλή εμβόλια οι <40 με το AstraZeneca δεν αγγίζουν ούτε το 40% κι ας θριαμβολογεί η κυβέρνηση στα ΜΜΕ που ελέγχει. Σε λίγο θα βλέπουμε την μια μετά την άλλη χώρα να μας βάζουν στην κιτρινοκοκκινη λίστα τους και θα αναρωτιόμαστε το γιατί με τόση εγχώρια προπαγάνδα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Άτομα >65 έχουν 60% ποσοστό εμβολιασμού ενώ έπρεπε να είμαστε στο 85%.
Έχουν ομως κλείσει ραντεβού γύρω στο 85%. Δυστυχώς δεν υπάρχουν εμβολιαστικα κέντρα σε εγγύτητα κ κάποιοι τα μεταθέτουν. Η Ελλάδα έχει κ πολλά νησιά. Δεν είναι εύκολο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μας έχουν βάλει στο κόκκινο απλά περιμένουν τις ανακοινώσεις όπως έκανε η Αμερική και άλλες χώρες μπας και σοβαρευτούμε λίγο .Θέλω να κρατήσω το λεγόμενο σου ότι τυχεροί θα είμαστε αν δεν κλείσουμε πριν τον Αύγουστο


Για υπενθύμιση έχουμε ως στόχο το 40% του 2019 σε έσοδα ....καλά θα πάει και αυτό :)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έχουν ομως κλείσει ραντεβού γύρω στο 85%. Δυστυχώς δεν υπάρχουν εμβολιαστικα κέντρα σε εγγύτητα κ κάποιοι τα μεταθέτουν.
Ο Σύψας τα λέει όχι λέω. Δες το 3:40 στο video.

Εμβολιαστικά κέντρα υπάρχουν μαν. Το εμβολιαστική κέντρο που πήγα 2η μέρα αφού ελευθερώθηκε η ηλικιακή μου ομάδα ήταν τόσο άδειο που με πήραν την προηγούμενη να έρθω πρωί. Το σύστημα το έβγαζε γεμάτο.

Απλώς θέλουν σταθερή ροή γιατί τα εμβόλια δεν είναι άπειρα. Όταν έχουν βρίσκουν εμβόλια ανοίγουν νέα ραντεβού στις μέρες που ήδη είναι ήδη γεμάτα. Αυτό είναι λάθος. Καλύτερα να εμβολιάσουν όσους πολλούς γίνεται σε μικρό χρονικό διάστημα κι ας κλείσουν τα εμβολιαστικά κέντρα αφού τελειώσουν τα εμβόλια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ο Σύψας τα λέει όχι λέω. Δες το 3:40 στο video.
Ο Συψας δεν αναφέρεται στα ραντεβού που είναι πολύ περισσότερα. Αναφέρεται μόνο σε όσους έχουν ήδη εμβολιαστεί.
Αυτές τις τέσσερις μέρες όλα υπολειτουργούσαν λόγω Πασχα. Λογικό είναι.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Έχουν ομως κλείσει ραντεβού γύρω στο 85%. Δυστυχώς δεν υπάρχουν εμβολιαστικα κέντρα σε εγγύτητα κ κάποιοι τα μεταθέτουν. Η Ελλάδα έχει κ πολλά νησιά. Δεν είναι εύκολο.
Για την Ελλάδα όλα δύσκολα είναι ....ούτε μέτρα μπορούν να σκεφτούν ,ούτε εμβολιασμούς ,ούτε επιτροπή δεν μπορεί να στηθεί ,ούτε τίποτα

Και δεν.μας νοαιζει τα δυνητικά ραντεβού ,μας νοιάζει πόσοι έχουν εμβολιαστεί τώρα έτσι ώστε να ανοίξει ο τουρισμός (λέμε τωρα)
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Συψας δεν αναφέρεται στα ραντεβού που είναι πολύ περισσότερα. Αναφέρεται μόνο σε όσους έχουν ήδη εμβολιαστεί.
Αυτές τις τέσσερις μέρες όλα υπολειτουργούσαν λόγω Πασχα. Λογικό είναι.
Για να πασάρουν τα AstraZeneca στους μικρότερους δεν το θέλανε οι μεγαλύτεροι. Αλλιώς θα το δίνανε στους μεγαλύτερους που έχουν και τα μεγαλύτερα ποσοστά θανάτων.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εάν όλα πάνε καλά, σύμφωνα με τον καθηγητή, από το Σεπτέμβριο θα υπάρξει μια κανονικότητα.
Το Σεμπτεβρη θα πέσει η ανοσία στο φοκο και στους πρώτους που εμβολιάστηκαν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Το Σεμπτεβρη θα πέσει η ανοσία στο φοκο και στους πρώτους που εμβολιάστηκαν.
Λες να τον ξέχασε ο Συψας; :P
Οι πρώτοι που εμβολιαστηκαν ήταν λίγοι. Δεν υπήρχαν πολλά εμβόλια τότε. Το Σεπτέμβριο δεν θα είναι έτσι. Θα είναι πολύ περισσότερα τα εμβολιαστικα κέντρα κ τα εμβόλια.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Εάν όλα πάνε καλά, σύμφωνα με τον καθηγητή, από το Σεπτέμβριο θα υπάρξει μια κανονικότητα.
Δεν ξερω αμα ειμαι χαζος αλλα ο ανθρωπος λεει οτι αν ολα πανε καλα το σεπτεμβριο θα επελθει μια κανονικοτητα η οποια πιθανως δεν θα περιλαμβανει μασκες και πιο μετα λεει το χειμωνα θα ξαναερθει μαλλον ο ιος και θα απαλλγαουμε τελειως τοκαλοκαιρι του 22!
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πιστεύει κανείς ότι το καλοκαίρι με 40αρια θα φοράει κανείς έξω μάσκες?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ειδικοί εκτιμούν ότι τα πραγματικά νούμερα των κρουσμάτων και των νεκρών είναι από πενταπλάσια έως δεκαπλάσια, ενώ επίσημα η χώρα πλησιάζει τις 20 εκατ. καταγεγραμμένες μολύνσεις.
Ερωτηση.
Μηπως και σε πολλες αλλες ασιατικές χωρες τα πραγματικά νούμερα ειναι πεντε η δεκα φορες παραπανω;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.

Κορονοϊός: Οι μεταλλάξεις φέρνουν… σούπερ εμβόλιο

Νέες μεταλλάξεις κάνουν τον SARS-CoV-2 περισσότερο μολυσματικό και επικίνδυνο και φέρνουν την πιθανότητα ενός τέταρτου επιδημικού κύματος προ των πυλών της χώρας μας, ακόμα και μέσα στο καλοκαίρι. Τα νέα στελέχη του ιού προκαλούν παγκόσμια ανησυχία και καθιστούν πιθανή την ανάγκη μιας τρίτης «αναμνηστικής», εμβολιαστικής δόσης, καθώς εγείρονται ερωτήματα σχετικά με την αποτελεσματικότητα των εμβολίωνκαι την ικανότητά τους να ανακόψουν την πορεία της πανδημίας. Αυτή η δυναμική των μεταλλάξεων αποτελεί και οδηγό για τις νέες έρευνες παγκοσμίως.

Ο καθηγητής Γιώργος Παυλάκης, επικεφαλής του τμήματος Ανθρώπινων Ρετροϊών στο Εθνικό Ινστιτούτο των ΗΠΑ για τον Καρκίνο, εξηγεί ότι ο ιός μεταλλάσσεται γρήγορα και επικίνδυνα προς δύο κατευθύνσεις: Γίνεται πιο μεταδοτικός και προσπαθεί να αποφύγει το ανοσοποιητικό μας σύστημα. «Οσο περισσότερους ανθρώπινους στόχους του δίνουμε και όσο περισσότερο χρόνο για να το κάνει, τόσο χειρότερα θα γίνονται τα πράγματα και τόσο περισσότερο θα επεκτείνονται η διάρκεια και η ένταση της πανδημίας. Σε αυτή τη φάση, η ριζική εξάλειψη του κορονοϊού είναι πολύ δύσκολη ή ακατόρθωτη χωρίς καλά εμβόλια και γενικό εμβολιασμό». Σύμφωνα με τον κ. Παυλάκη, οι δυτικές κοινωνίες δεν ανταποκρίθηκαν σωστά και άφησαν μια παγκόσμια πανδημία να επιταχυνθεί σε σημείο που να είναι εύκολο για τον ιό να προσαρμοστεί ακόμα καλύτερα και γρηγορότερα στον ανθρώπινο πληθυσμό. «Κάνουμε τα ίδια λάθη με τη γρίπη, όπου η έλλειψη μέσων και επιστημονικής κατανόησης τους προηγουμένους αιώνες οδήγησε σε μια ενδημική κατάσταση με ετήσιες επιδημικές εξάρσεις για τα τελευταία 100 χρόνια. Το φθινόπωρο, λοιπόν, πρέπει να ετοιμαζόμαστε για το τέταρτο επιδημικό κύμα, γιατί τώρα ξέρουμε ότι η μεταδοτικότητα του ιού αυξάνεται, όπως και της γρίπης, με τον κρύο και ξηρό καιρό σε συνωστισμούς και εσωτερικούς χώρους». Παράλληλα, ο κ. Παυλάκης διευκρινίζει ότι ένα νέο στέλεχος του ιού μπορεί να φέρει επιδημικό κύμα ακόμα και μέσα στο καλοκαίρι. «Αυτό το είδαμε την πρώτη περίοδο της επιδημίας σε πολλά μέρη, στην Αμερική, ακόμα και στο Ισραήλ, στην περιοχή μας», τονίζει ο καθηγητής.

Από την πλευρά του, ο πρύτανης του ΕΚΠΑ, καθηγητής Θεραπευτικής Αιματολογίας-Ογκολογίας, Θάνος Δημόπουλος, επισημαίνει ότι στη χώρα μας βρίσκεται σε εξέλιξη το τρίτο επιδημικό κύμα της COVID-19, που ξεκίνησε τέλη Ιανουαρίου 2021 με επίκεντρο την Αττική, ενώ τα πρόσφατα δεδομένα της επιδημιολογικής επιτήρησης δείχνουν ότι πλέον υπάρχει αυξημένη συρροή κρουσμάτων και σε άλλες περιφέρειες της χώρας.

 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κοιτα καρδουλα μου,ακουω το γιατρο μου και οχι εσενα.Ο γιατρος μου ειπε ΟΧΙ στο αντιγριππικο δεν υπαρχει λογος.Δεν ηξερα οτι πρεπει να το κανω επειδη μου το ειπε ο νοσοκομος φοκος απο το στεκι που τοσο καιρο τωραελεγε οτι ειναι μια γριπουλα ο κορονοιος!

Ο

Σοβαρα τωρα; Μας λες να θυσιαστουμε επειδη ο μαλακας παραγγειλε 14 εκατομμυρια αστρα;
Εγω του ειπα να την κανει τη μαλακια;
Παρόμοιες κάποιες από τις απόψεις από των αντιεμβολιαστών.... δεν έχω τπτ αλλο να πω............ είσαι αντιεμβολιάστρια και δε το ξέρεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοιτα καρδουλα μου,ακουω το γιατρο μου και οχι εσενα.Ο γιατρος μου ειπε ΟΧΙ στο αντιγριππικο δεν υπαρχει λογος.Δεν ηξερα οτι πρεπει να το κανω επειδη μου το ειπε ο νοσοκομος φοκος απο το στεκι που τοσο καιρο τωραελεγε οτι ειναι μια γριπουλα ο κορονοιος!



:whatever:

το λέει και ο Σύψας στο βίντεο που πόσταρε προχθες ο akikos πως συμπεριφέρεται ο κορονοιος με τη διαφορά ότι εγώ το έλεγα εδώ και 1 χρόνο ...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η ινδια δεν εφτασε καν σε κρουσματα και θανατους αναλογικα την ελλαδα. Τωρα παιρνει την κατω βολτα γιατι ξερουν τι κανουν.
Ερωτηση: μηπως καποιες αλλες χωρς εχουν αυξημενουν αριθμους επειεδη δεν ξερουν τι κανουν ?
1620112511400.png
1620112521851.png

Και σε συνολικους θανατους η ινδια αρχιζει και παρουσιαζει μια σταθεροτητα σε σχεση με την ελλαδα οπου το γραφημα κανει μπαμ οτι θα συνεχιστουν οι θανατοι (το βλεπουμε καθημερινα με 70-90 θανατους )

1620112693407.png


Το αρθρο που ανεβασε ειναι τοσο fake news που μονο ενα παιδι δημοτικου μπορει να πεσει θυμα γιατι εγω βλεπω οτι αναλογικα σε θανατους ειναι ακομα 114 θεση
1620112885635.png



Το κακο στην ελλαδα ειναι οτι παντα κοιταμε τους αλλους και δεν κοιταμε τις βλακεις μας .Ουτε καν τα χειροτερα δεν μπορουμε να φτιαξουμε που τα εχουμε μπορστα μας . Εμβολιασαμε νεους και το θεωρουμε επιτυχια οταν αλλες χωρες ξερουν οτι κανουμε μ@@@ιες και μας βαζουν στο κοκκινο η μια μετα την αλλη
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Οι επιστημονες και οι ειδικοι επισημαινουν οτι ειναι μεχρι και δεκαπλασια τα κρούσματα και οι νεκροι στην Ινδια. Οποτε τα γραφήματα περιγραφουν μονο το ενα δεκατο της καταστροφης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,279 μηνύματα.
Η ινδια δεν εφτασε καν σε κρουσματα και θανατους αναλογικα την ελλαδα. Τωρα παιρνει την κατω βολτα γιατι ξερουν τι κανουν.
Ερωτηση: μηπως καποιες αλλες χωρς εχουν αυξημενουν αριθμους επειεδη δεν ξερουν τι κανουν ?
View attachment 80387View attachment 80388
Και σε συνολικους θανατους η ινδια αρχιζει και παρουσιαζει μια σταθεροτητα σε σχεση με την ελλαδα οπου το γραφημα κανει μπαμ οτι θα συνεχιστουν οι θανατοι (το βλεπουμε καθημερινα με 70-90 θανατους )

View attachment 80389

Το αρθρο που ανεβασε ειναι τοσο fake news που μονο ενα παιδι δημοτικου μπορει να πεσει θυμα γιατι εγω βλεπω οτι αναλογικα σε θανατους ειναι ακομα 114 θεση
View attachment 80390


Το κακο στην ελλαδα ειναι οτι παντα κοιταμε τους αλλους και δεν κοιταμε τις βλακεις μας .Ουτε καν τα χειροτερα δεν μπορουμε να φτιαξουμε που τα εχουμε μπορστα μας . Εμβολιασαμε νεους και το θεωρουμε επιτυχια οταν αλλες χωρες ξερουν οτι κανουμε μ@@@ιες και μας βαζουν στο κοκκινο η μια μετα την αλλη
Γενικα στην Ανατολη δεν το εχουν με τα μαθηματικα.


 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πρωταρχικός σκοπός ήταν να εμβολιαστούν οι >50. Το να εμβολιάζεις τα στοκαρισμένα εμβόλια 30, 40 χρόνους και και σε λίγο 20χρονους δεν πετυχαίνεις τοίχο προστασία σύμφωνα με το Σύψα.

Ο Μητσοτάκης αγόρασε όσα εμβόλια μας έδινε η ΕΕ. Λες και μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερα μοριακά και δεν το έκανε. Η μαγκιά ήταν να έπαιρνε πρωτοβουλία να έλεγε όχι στα πανάκριβα μοριακά και να έκανε εσωτερική συμφωνία με AstraZeneca να έπαιρνε extra εμβόλια απο εκεί πληρώνοντας τα πιο ακριβά από ότι τα αγοράζει η ΕΕ.

Εγώ βέβαια δεν σε λέω αντιεμβολίστρια. Αν είχα την δυνατότητα όπως εσύ και εγώ pfizer θα διάλεγα. Λόγω αποτελεσματικότητας και όχι λόγω παρενεργιών.

@fockos Αντιμεμβολιαστης είναι αυτούς που δεν κάνει κανένα εμβόλιο. Όχι μόνο covid αλλά γενικά εμβόλιο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top