• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.

Χριστίνα Κεφαλά: Στο νοσοκομείο με πνευμονία λόγω κορονοϊού - Το μήνυμά της για το εμβόλιο

Δύσκολες ώρες για την Χριστίνα Κεφαλά καθώς βρέθηκε θετική στον κορονοϊό και χρειάστηκε να μπει στο νοσοκομείο με βαριά πνευμονία. Αυτός ήταν και ο λόγος που το μοντέλο δεν βρέθηκε ούτε στον ημιτελικό, ούτε στον τελικό του Survivor.

Όπως έκανε η ίδια γνωστό μέσα από τον λογαριασμό της στο Instagram, η κατάσταση της υγείας της επιδεινώθηκε και γι' αυτό χρειάστηκε να νοσηλευτεί.

[...]


Νεοτατη υγιεστατη και αθλητικη.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.

Έκρηξη" κρουσμάτων κορονοϊού σήμερα - Τι θα ανακοινωθεί το απόγευμα

Συναγερμός έχει σημάνει στις υγειονομικές αρχές, καθώς τα στοιχεία που έχουν στη διάθεσή τους δείχνουν μεγάλη αύξηση των κρουσμάτων κορονοϊού στη χώρα. Σύμφωνα με πληροφορίες, στην ανακοίνωση του ΕΟΔΥ το απόγευμα, αναμένεται να δούμε "έκρηξη" κρουσμάτων, σε σύγκριση με τις προηγούμενες ημέρες. Συγκεκριμένα, οι πληροφορίες αναφέρουν ότι τα κρούσματα κορονοϊού θα είναι πάνω από 1.500. Tις αρχικές δημοσιογραφικές πληροφορίες, επιβεβαίωσε ο πρόεδρος του ΕΟΔΥ Παναγιώτης Αρκουμανέας μιλώντας στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ, σημειώνοντας ότι ο αριθμός των ημερήσιων κρουσμάτων έχει αυξητική τάση εδώ και δέκα ημέρες.

Σημειώνεται , τόσο το περασμένο Σαββατοκύριακο όσο και τη Δευτέρα, μέρες δηλαδή που συνήθως καταγράφονται αρκετά λιγότερα κρούσματα, ο ημερήσιος αριθμός ήταν υψηλός, δείχνοντας την ανοδική τάση της πανδημίας που καταγράφεται, μετά την αποκλιμάκωση που είχε προηγηθεί. Συγκεκριμένα, το Σάββατο ανακοινώθηκαν 1.001 κρούσματα, την Κυριακή 619 και τη Δευτέρα 801. Είναι ενδεικτικό ότι την προηγούμενη Δευτέρα τα κρούσματα ήταν μόλις 362.


Ο κ. Αρκουμανέας είπε πάντως ότι μέχρι στιγμής δεν παρατηρείται αύξηση στις εισαγωγές στα νοσοκομεία, ενώ ανέφερε ότι ο ηλικιακός μέσος όρος των κρουσμάτων έχει πέσει στα 27 έτη. Σημείωσε επίσης ότι πάνω από 50% των κρουσμάτων σε νέους κάτω των 30 ετών προέρχεται από νυχτερινή διασκέδαση. Ο πρόεδρος του ΕΟΔΥ τόνισε ότι εντοπίζονται περισσότερα κρούσματα και επειδή έχει αυξηθεί ο αριθμός των πολιτών που κάνουν τεστ λόγω των μετακινήσεων προς τα νησιά. Όπως είπε, ακόμα στη χώρα μας κυρίαρχη μετάλλαξη είναι η βρετανική, ωστόσο οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο για επικράτηση της μετάλλαξης Δέλτα σε όλον τον πλανήτη τον Αύγουστο.

Ανησυχία για το Rt

Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις της ομάδας του Δημοσθένη Σαρηγιάννη, διευθυντή του Εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Μηχανικής του ΑΠΘ και διευθυντή της Ερευνητικής Ομάδας HERACLES για το Εκθεσίωμα και την Ανθρώπινη Υγεία του Κέντρου Διεπιστημονικής Έρευνας και Καινοτομίας του ΑΠΘ, η πορεία της επιδημίας επιταχύνεται, με διπλασιασμό του αριθμού αναπαραγωγής μέσα στην τελευταία εβδομάδα περνώντας από την αποκλιμάκωση σε ταχεία αύξηση. Όπως επισημαίνει ο κ. Σαρηγιάννης στην ανάλυσή του στο enikos.gr, αυξάνονται οι περιοχές όπου απαιτείται αυξημένη επιδημιολογική και γονιδιωματική επιτήρηση, ακόμη και επαναφορά περιοριστικών μέτρων.

Στόχος η επιτάχυνση των εμβολιασμών

Η κυβέρνηση στοχεύει στην επιτάχυνση των εμβολιασμών, σε μία προσπάθεια να αποτραπεί το ενδεχόμενο ενός τέταρτου κύματος πανδημίας, εν μέσω αύξησης των ημερήσιων κρουσμάτων κορονοϊού και υπό τον φόβο της επικράτησης της μετάλλαξης "Δέλτα", που θεωρείται πως είναι πιο μεταδοτική.

Ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης επανέλαβε τη Δευτέρα την ανάγκη να πειστούν οι διστακτικοί πολίτες και να σπεύσουν για τον εμβολιασμό τους, σημειώνοντας ότι στόχος είναι το τείχος ανοσίας, με ποσοστό πλήρως εμβολιασμένων 70-75% έως το τέλος του καλοκαιριού. Ο Πρωθυπουργός τόνισε ότι η μετάλλαξη "Δέλτα" είναι ζήτημα χρόνου να επικρατήσει και στη χώρα μας και σημείωσε ότι ήδη από την περασμένη εβδομάδα παρατηρούμε μία σημαντική αύξηση των ενεργών κρουσμάτων της τάξης του 75%. Σήμερα βρισκόμαστε λίγο παραπάνω από 6.000 ενεργά κρούσματα, όπως είπε, ενώ ανέφερε ότι σύμφωνα με τη διερεύνηση που κάνουν ο ΕΟΔΥ και η Πολιτική Προστασία, τα πιο πολλά -αλλά όχι όλα- αφορούν κυρίως νέες ηλικίες και "σχετίζονται -όπως τα περιμέναμε- κυρίως με δραστηριότητες ψυχαγωγίας και κινητικότητας". Γνωστοποίησε, επίσης, ότι το 95% των βαρέων περιστατικών που καταλήγουν σε ΜΕΘ είναι ανεμβολίαστοι και έστειλε το μήνυμα "εμβολιαστείτε".

 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

Έκρηξη" κρουσμάτων κορονοϊού σήμερα - Τι θα ανακοινωθεί το απόγευμα



Οσο δεν αυξανονται οι εισαγωγες στις μεθ και οι θανατοι ψεκασμενων δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
β) Εσύ πριν δεν μας έλεγες ότι δεν το κάνεις το εμβόλιο γιατί έχει περισσότερο ρίσκο και κινδύνους; Κλασική ρητορική εντιεμβολιαστών αυτή.
Κλασική ρητορική λογικών ανθρώπων δηλαδή (όταν "ρίσκο>όφελος" σταματάω ενώ όταν "ρίσκο<όφελος" προχωράω)...οι εμβολιαστές (όπως χαρακτηρίζονται πλέον με τα γνωστά συμπτώματα μανίας κ.λπ.) έχουν πάρει διαζύγιο με τη λογική εδώ και πολύ καιρό!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Οσο δεν αυξανονται οι εισαγωγες στις μεθ και οι θανατοι ψεκασμενων δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
Για εμας ναι.Για τους ανεμβολιαστους ενηλικες και ειδικα τους πιο μεγαλους τεραστια ανησυχια.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Ναι, μόνο που το εμβόλιο δε περιέχει τον ιό.
Ναι, οκ, δεν περιέχει ιό, άρα περιέχει κάτι καινούργιο από αυτό που περιείχαν τα παραδοσιακά εμβολια, και δεν εννοώ τα τσιπάκια, οπότε επιτρέψτε σε όποιον δεν θέλει να εμβολιαστεί, γιατί δεν ξέρει τι παρενέργειες θα του προκαλέσει αυτή η καινούργια ουσία στον οργανισμό του,να πάρει τη δίκη του απόφαση, χωρίς να τον ειρωνεύεστε και να τον ανεβοκατεβάζετε ψεκασμένο και αρνητή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Πως τα μασάς έτσι βρε. Δυο πραγματα:

α) Το εμβόλιο είναι εδώ και καιρό διαθέσιμο στις κοινωνικές ομάδες που θα έχουν όφελος από αυτό. Έχουμε αρκετά εμβόλια για όλους. Δεν χρειάζεται να μην το κάνεις εσύ για να το κάνει κάποιος άλλος.

β) Εσύ πριν δεν μας έλεγες ότι δεν το κάνεις το εμβόλιο γιατί έχει περισσότερο ρίσκο και κινδύνους; Κλασική ρητορική εντιεμβολιαστών αυτή.
α) Τα εμβόλια έχουν έκτακτη άδεια χωρίς να τελειώσουν οι κλινικές μελέτης και με μεγάλη πίεση σε FDA και EMA. Ζημιές(πιθανόν, δεν γνωρίζουμε) από mrna : 2, (πχ. moderna που περιέχει τριπλάσια συγκέντρωση mrna άρα τριπλάσια συγκέντρωση της πρωτεϊνης ακίδας στα κύτταρα. Χρόνος διαμονής 2-3 εβδομάδες (χρόνος ημιζωής). Έπειτα κατστρέφεται. 1) Εκ της κυκλοφορίας της πρωτεινης στο κυκλοφορικό και 2) ενσωμάτωση στο dna και παραγωγή επιτόπων
πχ. Το εμβόλιο της AZ στην κλινική μελέτη της Οξφόρδης εμφάνισε 5 σοβαρές παρενέργιες (20 χιλιάδες λήπτες ). 3 εγκάρσιες μυελίτιδες, 1 πνευμονία και 1 ισχαιμία. Αυτά δεν αποδόθηκαν στο εμβόλιο. Πάμε στη Νορβηγία. 130-140 χιλιάδες δόσεις και βρήκαν 5 θρομβώσεις (καταγεγραμμένες) δηλαδή 1 στις 25000. Εξαιρετικά σπάνια ; Φυσικά και όχι . Ό,τι συνέβη στην κλινική μελέτη θα συμβεί και στην κοινότητα.

β) Ναι δεν θα το κάνω και ακολουθώ τον προσωπικό γιατρό.Δεν έχω όφελος . Δεν είναι ρητορική ανιεμβολιαστών, είναι επιφυλακτικότητα . Κρίνοντας μάλιστα από την μελέτη της AZ και την πίεση στον EMA...περιμένουμε pfizer και moderna

ΥΓ : Πιθανότητες ενός 20χρονου : 50% να κολλήσει covid, % να νοσήσει, 1% να νοσήσει βαριά και 0,2% να καταλήξει (τα έχω φουσκώσει επίτηδες) , η συνολική πιθανότητα να καταλήξει ένας 20χρονος από covid είναι 30%*1%*0,1%*0,01%= 1*10^-5 (1 στα 100000).
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
α) Τα εμβόλια έχουν έκτακτη άδεια χωρίς να τελειώσουν οι κλινικές μελέτης και με μεγάλη πίεση σε FDA και EMA. Ζημιές(πιθανόν, δεν γνωρίζουμε) από mrna : 2, (πχ. moderna που περιέχει τριπλάσια συγκέντρωση mrna άρα τριπλάσια συγκέντρωση της πρωτεϊνης ακίδας στα κύτταρα. Χρόνος διαμονής 2-3 εβδομάδες (χρόνος ημιζωής). Έπειτα κατστρέφεται. 1) Εκ της κυκλοφορίας της πρωτεινης στο κυκλοφορικό και 2) ενσωμάτωση στο dna και παραγωγή επιτόπων
πχ. Το εμβόλιο της AZ στην κλινική μελέτη της Οξφόρδης εμφάνισε 5 σοβαρές παρενέργιες (20 χιλιάδες λήπτες ). 3 εγκάρσιες μυελίτιδες, 1 πνευμονία και 1 ισχαιμία. Αυτά δεν αποδόθηκαν στο εμβόλιο. Πάμε στη Νορβηγία. 130-140 χιλιάδες δόσεις και βρήκαν 5 θρομβώσεις (καταγεγραμμένες) δηλαδή 1 στις 25000. Εξαιρετικά σπάνια ; Φυσικά και όχι . Ό,τι συνέβη στην κλινική μελέτη θα συμβεί και στην κοινότητα.

β) Ναι δεν θα το κάνω και ακολουθώ τον προσωπικό γιατρό.Δεν έχω όφελος . Δεν είναι ρητορική ανιεμβολιαστών, είναι επιφυλακτικότητα . Κρίνοντας μάλιστα από την μελέτη της AZ και την πίεση στον EMA...περιμένουμε pfizer και moderna

ΥΓ : Πιθανότητες ενός 20χρονου : 50% να κολλήσει covid, % να νοσήσει, 1% να νοσήσει βαριά και 0,2% να καταλήξει (τα έχω φουσκώσει επίτηδες) , η συνολική πιθανότητα να καταλήξει ένας 20χρονος από covid είναι 30%*1%*0,1%*0,01%= 1*10^-5 (1 στα 100000).
Καταλαβαίνεις ότι 1% να νοσήσει βαριά, είναι 1 στους 100, αριθμός πολύ μεγαλύτερος από το 1 στις 25000 να εμφανίσει θρόμβωση κάποιος. Για την ακρίβεια κάποιος να νοσήσει βαριά όπως λες εσύ είναι 250 φορές μεγαλύτερος από το να εμφανίσει side effect από εμβόλιο. Μόνος σου τα λες. Φαντάσου να πρέπει να νοσηλευτεί το 1% του πληθυσμού των νέων της χώρας, θα μετρήσουμε χιλιάδες θανάτους.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
130-140 χιλιάδες δόσεις και βρήκαν 5 θρομβώσεις (καταγεγραμμένες) δηλαδή 1 στις 25000. Εξαιρετικά σπάνια ; Φυσικά και όχι . Ό,τι συνέβη στην κλινική μελέτη θα συμβεί και στην κοινότητα.
Όταν λες "καταγεγραμμένες" εννοείς περιπτώσεις όπου εμφανίστηκαν "μπιλάκια" στην κυκλοφορία του αίματος των ασθενών ή περιπτώσεις που ένας θρόμβος φράκαρε π.χ. την καρδιά ή τον εγκέφαλο κι ο ασθενής πέθανε;
Καταλαβαίνεις ότι 1% να νοσήσει βαριά, είναι 1 στους 100, αριθμός πολύ μεγαλύτερος από το 1 στις 25000 να εμφανίσει θρόμβωση κάποιος. Για την ακρίβεια κάποιος να νοσήσει βαριά όπως λες εσύ είναι 250 φορές μεγαλύτερος από το να εμφανίσει side effect από εμβόλιο. Μόνος σου τα λες. Φαντάσου να πρέπει να νοσηλευτεί το 1% του πληθυσμού των νέων της χώρας, θα μετρήσουμε χιλιάδες θανάτους.
Καλά λέω ότι οι ένθερμοι εμβολιαστές έχετε πάρει διαζύγιο με τη λογική...ρε άνθρωπε του Θεού, συγκρίνεις με απόλυτους αριθμούς το απολύτως φυσιολογικό αποτέλεσματα του να νοσήσει ένας νέος άνθρωπος βαριά από μια γρίπη ΑΝ δεν προσέξει, ΑΝ δεν πάρει κατάλληλη αγωγή, ΑΝ δεν κάτσει σπίτι στο κρεβάτι του και με πολλά ακόμη ΑΝ κι εξελιχθεί σε καμιά πνευμονία (αλλιώς μπορεί να φυλαχτεί και το 1% να γίνει ουσιαστικά μηδέν) με μια πάθηση από την οποία δε θα μπορεί να φυλαχτεί (αν είναι ο ένας στους 25.000 τετέλεσται) που δε θα έπρεπε καν να συζητιέται για τέτοιες ηλικίες και που μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε αφήσει στον τόπο;;;!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οσο δεν αυξανονται οι εισαγωγες στις μεθ και οι θανατοι ψεκασμενων δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
Μα στις ΜΕΘ δεν καταλήγουν μόνο άτομα με κοβιντ αλλά και πόσα άλλα άτομα. Το θέμα δεν είναι να επιβάλλουμε τον εμβολιασμό, προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να γίνει σωστή επικοινωνία της επιστήμης η οποία έχει αργήσει πολύ. Είναι δυνατόν να μας έχουν πρήξει με την καμπάνια "μένουμε σπίτι" και μην βγάλουν ούτε ένα σποτακι που να εξηγεί απλά και κατανοητά τί είναι το εμβόλιο, τί περιέχει το εμβόλιο, πώς δρα καί γιατί είναι σημαντικό να το κάνουμε; Επίσης καλό είναι να ενημερώσουν τον κόσμο για κάποια myths σχετικα με τα εμβόλια. χαρακτηριστικά εμένα πρίν πάω να κάνω το εμβόλιο με είχαν πρήξει ότι θα επηρεάσει τη γονιμότητα μου και δε θα μπορώ να κάνω παιδιά στο μέλλον (είχα πάει σε συνέδριο υπογονιμότητας στο πρώτο έτος και guess what δεν είπαν τίποτα για τα εμβόλια).Όλα αυτά περί κλασσικών εμβολίων τα είχαμε διδαχθεί στην λύκειο. Φαίνεται λοιπόν κι εδώ ξεκάθαρα η αποτυχία του εκπαιδευτικού μας συστήματος
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,068 μηνύματα.
μην βγάλουν ούτε ένα σποτακι που να εξηγεί απλά και κατανοητά τί είναι το εμβόλιο, τί περιέχει το εμβόλιο, πώς δρα καί γιατί είναι σημαντικό να το κάνουμε;
Νομίζω οτι αυτοί που έχουν κάποιο μορφωτικό ή κατανοητικό επίπεδο να καταλάβουν τί είναι το εμβόλιο είναι σε θέση να βρουν τα πάμπολλα άρθρα ή έγκυρα επιστημονικά βιντεάκια που εξηγούν τί είναι το εμβόλιο. Οι υπόλοιποι έτσι κι αλλιώς δε θα καταλάβουν. Οι ψεκασμένοι δε απλά θα το γυρίσουν στη συνωμοσιολογία. Δεν είμαστε επιστήμονες, δεν έχουμε κανένα λόγο να γνωρίζουμε επιστημονικές λεπτομέρειες. Πρέπει να ρωτάμε τους επιστήμονες και τον προσωπικό μας ιατρό που γνωρίζει το ιστορικό μας και να πορευόμαστε με αυτό.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Ναι, οκ, δεν περιέχει ιό, άρα περιέχει κάτι καινούργιο από αυτό που περιείχαν τα παραδοσιακά εμβολια, και δεν εννοώ τα τσιπάκια, οπότε επιτρέψτε σε όποιον δεν θέλει να εμβολιαστεί, γιατί δεν ξέρει τι παρενέργειες θα του προκαλέσει αυτή η καινούργια ουσία στον οργανισμό του,να πάρει τη δίκη του απόφαση, χωρίς να τον ειρωνεύεστε και να τον ανεβοκατεβάζετε ψεκασμένο και αρνητή.
Ψεκασμενο κανεις δεν λεει οποιον φοβαται να κανει το εμβολιο.Ψεκασμενο λεμε τους ψεκασμενους,Δηλαδη αυτους που αρνουνται τον κορονοιο και τον λενε ΨΕΥΤΟΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΗΣ και φαινεται αυτο αφου τον λενε/ες ψευτοιο,ΕΣΥ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΛΕΣ...και εκεινους που διαδιδουν μαλακιες,Φτανουν στο σημειο δε,να λενε τα ψεκασμενα οτι οι εμβολιασμενοι ειναι βομβες ετοιμες να εκραγουν και ολα τα καλα! Ποιος το ειπε αραγε; :devil:
Αυτοι λοιπον ΕΙΝΑΙ ψεκασμενοι.Δεν αναιρει βεβαια και το γεγονος οτι ειναι και ασχετοι και ανεκπαιδευτοι.Αλλα το ψεκασμενοι υπερισχυει .

Οποτε αυτος που φοβαται να εμβολιαστει ειναι απλα ενας ανευθυνος και τελειωνει εκει.Οποιος ομως για να δικαιολογησει την ανευθυνοτητα του λεει ότι μπουρδα του ερθει ή δει σε σαιτ του κωλου,τοτε ναι..ΕΙΝΑΙ ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΣ. :D Και μαλιστα κομπλιμαν του κανουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.

Απροσδόκητο.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Νομίζω οτι αυτοί που έχουν κάποιο μορφωτικό ή κατανοητικό επίπεδο να καταλάβουν τί είναι το εμβόλιο είναι σε θέση να βρουν τα πάμπολλα άρθρα ή έγκυρα επιστημονικά βιντεάκια που εξηγούν τί είναι το εμβόλιο. Οι υπόλοιποι έτσι κι αλλιώς δε θα καταλάβουν. Οι ψεκασμένοι δε απλά θα το γυρίσουν στη συνωμοσιολογία. Δεν είμαστε επιστήμονες, δεν έχουμε κανένα λόγο να γνωρίζουμε επιστημονικές λεπτομέρειες. Πρέπει να ρωτάμε τους επιστήμονες και τον προσωπικό μας ιατρό που γνωρίζει το ιστορικό μας και να πορευόμαστε με αυτό.
Ξέρεις πόσοι επιστήμονες υπάρχουν που λένε ανακρίβειες; Χιμελα πρίν κάτι μήνες έτυχε να μιλάω με έναν τύπο που κάνει διδακτορικό πάνω στη γενετική και με ρώτησε τη γνώμη μου για το εμβόλιο. Ε λοιπόν του την είπα και κάλιστα με έναν τρόπο που έδειχνε ξεκάθαρα ότι δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχουν μακροχρόνιες παρενέργειες αλλά προέχει η δημόσια υγεία μπλα μπλα μπλα, με άλλα λόγια είμαι θετική αλλά όχι απόλυτη και ξέρεις τι μου απάντησε;
- Εγώ θέλω να κάνω οικογένεια και παιδιά και δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό με μια εμβολιασμενη
ΥΓ Δεν είχαμε βγει καν ραντεβού!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, τις ανακρίβειες Πέρι υπογονιμότητα κλπ γιατροί τις λένε. Μία φίλη μου είπε ότι πριν κλείσει ραντεβού θα ρωτάει τη γνώμη που έχουν για τα εμβόλια, μου φαίνεται ένα αρκετά καλό κριτήριο.
Νομίζω το target group δε πρέπει να είναι οι ψεκασμενοι αλλά κυρίως οι άνθρωποι που έχουν αμφιβολίες καί δεν είναι σίγουροι, που θέλω να ελπίζω ότι αποτελούν την πλειοψηφία όσων δεν κάνουν το εμβόλιο
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Καταλαβαίνεις ότι 1% να νοσήσει βαριά, είναι 1 στους 100, αριθμός πολύ μεγαλύτερος από το 1 στις 25000 να εμφανίσει θρόμβωση κάποιος. Για την ακρίβεια κάποιος να νοσήσει βαριά όπως λες εσύ είναι 250 φορές μεγαλύτερος από το να εμφανίσει side effect από εμβόλιο. Μόνος σου τα λες. Φαντάσου να πρέπει να νοσηλευτεί το 1% του πληθυσμού των νέων της χώρας, θα μετρήσουμε χιλιάδες θανάτους.
Καταλαβαίνεις ότι δεν έχεις επαφή με τη στατιστική ε ;
1% (το οποίο από πρόθεσή μου το επέλεξα ) να νοσήσει αφορά πρώτα το ενδεχόμενο να κολλήσει, δηλαδή πρώτα να συμβεί το αυξημένο 50% από πρόθεσή μου. Δεν αφορά όλο τον νεανικό πληθυσμό.
Αρνείσαι επιτακτικά να καταλάβεις ότι με τα ήδη αυξημένα ποσοστά που επέλεξα ο κίνδυνος για έναν 20χρονο είναι 1 στις 100000.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Ξέρεις πόσοι επιστήμονες υπάρχουν που λένε ανακρίβειες; Χιμελα πρίν κάτι μήνες έτυχε να μιλάω με έναν τύπο που κάνει διδακτορικό πάνω στη γενετική και με ρώτησε τη γνώμη μου για το εμβόλιο. Ε λοιπόν του την είπα και κάλιστα με έναν τρόπο που έδειχνε ξεκάθαρα ότι δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχουν μακροχρόνιες παρενέργειες αλλά προέχει η δημόσια υγεία μπλα μπλα μπλα, με άλλα λόγια είμαι θετική αλλά όχι απόλυτη και ξέρεις τι μου απάντησε;
- Εγώ θέλω να κάνω οικογένεια και παιδιά και δε θα μπορούσα να το κάνω αυτό με μια εμβολιασμενη
ΥΓ Δεν είχαμε βγει καν ραντεβού!
Επειδη προσφατα ειδα και στην τιβι γιατρους να μιλουν για αυτο το θεμα και δικο μου γιατρο ρωτησα τα εμβολια ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΠΑΡΕΡΕΡΓΕΙΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ.Οτι κανουν θα το κανουν σε πολυ κοντινο διαστημα.Διοτι ειναι κατι που το παιρνεις μια φορα,τα περισσοτερα τουλαχιστον ή 2-3 φορες επαναληπτικες ακομα.Οι μακροπροθεσμες επιπτωσεις γινονται οταν κατι το περνουμε επαναλαμβανομενα οπως καποια φαρμακα και για ΧΡΟΝΙΑ.
Δεν το λεω εγω,το λενε οι ιδιοι οι γιατροι.ΟΙ ΣΟΒΑΡΟΙ διοτι μαλακες υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα.

Ειναι παλι ενα φεηκ που κυκλοφορει ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ απο ασχετους και αμορφωτους ψεκασμενους συνομωσιολογους και τιποτε αλλο.Και μαλιστα ειναι και πολυ υπουλο επιχειρημα διοτι ειναι κατι που επειδη αφορα το μακρινο μελλον ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΞΕΙΣ/ Οτι δεν ισχυει.Οι γιατροι ομως οι σοβαροι ξερουν.

Καταλαβαινεις τι βρωμικο παιχνιδι παιζουν τα βουρλα ναι;
Ομως αν ρωτησεις σοβαρο επιστημονα αυτο θα σου πει/.

Δεν εχουν μακροποθεσμες παρενεργειες διοτι δεν τα περνουμε κατεξακολουθιση και για μεγαλα χρονικα διαστημα.Μπορουν να σου προκαλεσουν παρενεργεις σημαντικες ακομα και θανατο αλλα σε πολυ κοντινο διαστημα.Μετα τον μηνα ,εγω να σου βαλω και 2 μηνες πλεον τιποτα δεν μπορει να συσχετιστει με το εμβολιο.

Γοα υππογονιμοτητα ουτε για πλακα.Απορρω πως τα πιστευετε.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Όταν λες "καταγεγραμμένες" εννοείς περιπτώσεις όπου εμφανίστηκαν "μπιλάκια" στην κυκλοφορία του αίματος των ασθενών ή περιπτώσεις που ένας θρόμβος φράκαρε π.χ. την καρδιά ή τον εγκέφαλο κι ο ασθενής πέθανε;

Καλά λέω ότι οι ένθερμοι εμβολιαστές έχετε πάρει διαζύγιο με τη λογική...ρε άνθρωπε του Θεού, συγκρίνεις με απόλυτους αριθμούς το απολύτως φυσιολογικό αποτέλεσματα του να νοσήσει ένας νέος άνθρωπος βαριά από μια γρίπη ΑΝ δεν προσέξει, ΑΝ δεν πάρει κατάλληλη αγωγή, ΑΝ δεν κάτσει σπίτι στο κρεβάτι του και με πολλά ακόμη ΑΝ κι εξελιχθεί σε καμιά πνευμονία (αλλιώς μπορεί να φυλαχτεί και το 1% να γίνει ουσιαστικά μηδέν) με μια πάθηση από την οποία δε θα μπορεί να φυλαχτεί (αν είναι ο ένας στους 25.000 τετέλεσται) που δε θα έπρεπε καν να συζητιέται για τέτοιες ηλικίες και που μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε αφήσει στον τόπο;;;!!!
Θρόμβοι, όχι <<μπιλάκια>> στο αίμα.

Μάλλον έχουν διαζύγιο από την λογική. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Πως λοιπόν το 1 στις 25000 είναι μικρότερο από το 1 στις 100000 ας μας το εξηγήσουν....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειναι παλι ενα φεηκ που κυκλοφορει ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ απο ασχετους και αμορφωτους ψεκασμενους συνομωσιολογους και τιποτε αλλο.Και μαλιστα ειναι και πολυ υπουλο επιχειρημα διοτι ειναι κατι που επειδη αφορα το μακρινο μελλον ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΞΕΙΣ/
Οι έγκριτοι γιατροί που επικαλείσαι, πώς γνωρίζουν για το μακρινό μέλλον ; Έχουν χρησιμοποιήσει κάποια μηχανή ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Θρόμβοι, όχι <<μπιλάκια>> στο αίμα.

Μάλλον έχουν διαζύγιο από την λογική. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Πως λοιπόν το 1 στις 25000 είναι μικρότερο από το 1 στις 100000 ας μας το εξηγήσουν....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οι έγκριτοι γιατροί που επικαλείσαι, πώς γνωρίζουν για το μακρινό μέλλον ; Έχουν χρησιμοποιήσει κάποια μηχανή ;
Ξερουν ακριβως τους μηχανισμους του καρκινου και των μακρπροθεσμων προβληματων.ΤΙΠΟΤΑ που δεν θα σου κανει κακο οταν το παρεις αμεσως ή σε εν μικρο κοντινο διαστημα δεν θα σου δημιουργησει μακροπροθεσμο προβλημα εφοσον το παιρνεις ελαχιστες φορες και σε βαθος χρονου.
Νομιζω ξερουν παραπανω απο εσενα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Μάλλον έχουν διαζύγιο από την λογική. Δεν εξηγείται αλλιώς.
"Λογική" ένθερμου εμβολιαστή:
Σε απόλυτους αριθμούς η πιθανότητα να σκοτωθείς με το αυτοκίνητο σε σχέση με το να σκοτωθείς με το αεροπλάνο είναι μεγαλύτερη, άρα να πουλήσετε όλοι τ' αυτοκίνητά σας και να μετακινείστε πετώντας...κι αν δεν το κάνετε είστε ανάλγητοι, ανεύθυνοι, ψεκασμένοι κ.λπ. και αδιαφορείτε για την ασφάλεια των γύρω σας!:whatever:
Θρόμβοι, όχι <<μπιλάκια>> στο αίμα.
Δεν είναι το ίδιο;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top