• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
IMG_20210713_175805.jpg

Ουμπέρτο Έκο
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εσύ έβγαλες κατι με το να τα βάζεις με το πολιτικό σύστημα;
Γιατι μέχρι στιγμής βλέπω εναν ανεμβολιαστο -αρα και δημοσιο κίνδυνο- να κράζει σαν μικρό παιδί και να δειχνει με το δάχτυλο.
Τζάκ ειλικρινα δεν σε ξέρω αλλα ουτε η ηλικία σου ουτε οι σπουδές σου ( αν ισχυουν και τα δυο) δικαιολογουν τον τροπο σκεψης σου.

Το ότι είμαι "δημόσιος κίνδυνος" (όπως προφανώς και κάθε άλλος μη εμβολιασμένος κατά τη δική σου "λογική") είναι άλλη μια ανοησία που αραδιάζεις στα πλαίσια αυτά...που ξέρεις εσύ τι μέτρα λαμβάνω εγώ ή ο οποιοσδήποτε μη εμβολιασμένος για να προστατέψω τον εαυτό μου και τους γύρω μου;
Ίσα ίσα που πρακτικά οι εμβολιασμένοι είστε πλέον οι επικίνδυνοι μια που έχετε πετάξει μάσκες και τεστ και (θέλετε να) κυκλοφορείτε έξω όπως πριν σα να μη συμβαίνει τίποτα, επειδή έτσι σας είπε κάποιος τηλεφελλός!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Ασε τη μια προταση χιουμορ του ποστ, δες και εστιασε στο ζουμι στα bold


View attachment 83311

Με αυτή τη λογική καμιά καταγραφή δεν θα έπρεπε να γίνεται
#denpatekala
Με αυτήν την λογική δεν μπορεί να γνωρίζει ο μαγαζάτορας εαν εχεις κάνει τεστ ή εμβολιο.
Απλά η παράνοια των εμβολιασμενων έχει φτάσει σε αλλα επίπεδα....

Είστε διατεθιμενοι να ζήσετε με τον ιο; απο ο, τι φαίνεται όχι...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Το οτι μου συγκρίνετε την Σουηδία που έχει ΑΡΙΣΤΟ συστημα υγειας με την Ελλάδα μπορεί να με πεθάνει ειλικρινά.
Μα καποιοι έκαναν σύγκριση την Ελλάδα με τη Σουηδία... και έλεγαν ότι η πολιτική της Σουηδίας είναι λάθος...

Τα ξεχάσαμε αυτά;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,636 μηνύματα.
Εσύ έβγαλες κατι με το να τα βάζεις με το πολιτικό σύστημα;
Γιατι μέχρι στιγμής βλέπω εναν ανεμβολιαστο -αρα και δημοσιο κίνδυνο- να κράζει σαν μικρό παιδί και να δειχνει με το δάχτυλο.
Τζάκ ειλικρινα δεν σε ξέρω αλλα ουτε η ηλικία σου ουτε οι σπουδές σου ( αν ισχυουν και τα δυο) δικαιολογουν τον τροπο σκεψης σου.
Δημόσιο κίνδυνο;
Συγγνώμη αλλά ο ανεμβολιαστος κυκλοφορεί με rapid test...
Οι εμβολιασμενοι ελεύθεροι
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Μα καποιοι έκαναν σύγκριση την Ελλάδα με τη Σουηδία... και έλεγαν ότι η πολιτική της Σουηδίας είναι λάθος...

Τα ξεχάσαμε αυτά;
Τι κάποιοι... Ο juste ήταν που σπαμαρε μονίμως για ένα διάστημα ποσο χάλια τα κάνει όλα η Σουηδία και πόσο σωστά ο Κούλης
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν έχει την ίδια έκταση με την Σουηδία ούτε τα καλοκαίρια γεμίζει από τουρίστες όπως η Ελλάδα. Επισης έχει αρκετά υπεύθυνους πολιτες. Η Σουηδία έχει πολύ καλή εμβολιαστικη καλυψη.

...
Τι γίνεται με τις διαδηλώσεις στην Κούβα; Πώς πάμε από κρούσματα και νεκρούς;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν έχει την ίδια έκταση με την Σουηδία ούτε τα καλοκαίρια γεμίζει από τουρίστες όπως η Ελλάδα. Επισης έχει αρκετά υπεύθυνους πολιτες. Η Σουηδία έχει πολύ καλή εμβολιαστικη καλυψη.

...
Τι γίνεται με τις διαδηλώσεις στην Κούβα; Πώς πάμε από κρούσματα και νεκρούς;
Δεν εχει καμια σχέση η έκταση. Η Στοκχόλμη σαν Δήμος εχει 970.000 πολίτες ενω ο Δήμος Αθήνας 700.000.
Το Metro area της Στοκχόλμης φτανει στα 3 εκατομμύρια κατοίκους. Με αλλα λογια το 87% των κατοίκων της Σουηδίας ζει σε 5 μεγαλες πολεις. Η Σουηδική Λαπωνία (30% της Σουηδίας σε έκταση) είναι άδεια. Το ιδιο λετε και για την Αυστραλία, ναι η Αυστραλία ειναι αιροκατοικημενη σαν χώρα στο σύνολο, ΌΜΩΣ η Μελβούρνη έχει 5.2 εκατομμύρια κατοίκους και το Sydney 5.7.
Απλα η Ελλαδα ηταν ενα παράδειγμα οτι τα Lockdown απλα κατέστρεψαν την παγκοσμια οικονομια και δημιούργησαν κατάθλιψη σε εκατομμύρια πολίτες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Η Στοκχόλμη έχει εκταση 188 χιλιόμετρα. Η Αθήνα 38 χιλιόμετρα και στον νομό Αττικής ασύγκριτα πολλοί κάτοικοι. Το χειμώνα στην Σουηδία λόγω της πολικής νύχτας οι πολίτες κυκλοφορούν ελάχιστα και κυρίως πηγαίνουν στις εργασίες τους. Η τηλεργασία είναι πολύ περισσότερο αναπτυγμένη από την Ελλάδα.

Η Σουηδία συγκρίνεται με τις άλλες δυο χώρες δίπλα της που τα πήγαν ασύγκριτα καλύτερα από αυτήν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Η Στοκχόλμη έχει εκταση 188 χιλιόμετρα. Η Αθήνα 38 χιλιόμετρα και στον νομό Αττικής ασύγκριτα πολλοί κάτοικοι. Το χειμώνα στην Σουηδία λόγω της πολικής νύχτας οι πολίτες κυκλοφορούν ελάχιστα και κυρίως πηγαίνουν στις εργασίες τους. Η τηλεργασία είναι πολύ περισσότερο αναπτυγμένη από την Ελλάδα.

Η Σουηδία συγκρίνεται με τις άλλες δυο χώρες δίπλα της που τα πήγαν ασύγκριτα καλύτερα από αυτήν.
Φιλε δεν το σώζεις, ξερω εισαι ΝΔ και θες να μας πείσεις ποσο καλα τα πηγε η κυβέρνηση αλλα δεν μας πείθεις. ΝΔ ειμαι και εγω αλλα στο θεμα πανδημια πηγε χαλια, εχουμε 12.800 νεκρους με ενα απο τα πιο σκληρα lock down του πλανήτη για 6 μήνες. Οι δρομοι της Στοκχόλμης ειναι γεματοι απο κοσμο οπως το Σύνταγμα αρα ανετα κολλάνε. Στο δεύτερο κύμα έχουμε 3.000 περισσότερους νεκρούς απο την Σουηδία οταν εμεις είμασταν μεσα εμω στην Σουηδία η εστίαση και τα μαγαζια δούλευαν κανονικα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Προσπάθησαν συγγενικά μου πρόσωπα τα οποία βλέπω πολύ σπάνια να μου επιβάλουν να εμβολιαστώ και το αρνήθηκα κατηγορηματικά, αυτή η συμπεριφορά είναι εξοργιστική.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τι σύσταση...


Στους άλλους κλειστούς χώρους υποχρεωτικό είναι.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα πρέπει να μπουν στο περιθώριο καθώς σε τέτοια ζητήματα δεν κοιτάμε μόνο την παρτάρα μας. Αν δεν εμβολιαστούν είναι κινούμενες βόμβες. Πως θα γίνει δηλαδή. Εφόσον δεν θέλεις να κάνεις το εμβόλιο και δεν μπορείς να καταλάβεις ότι θα πρέπει και εσύ να βοηθήσεις ώστε όσο γίνεται να ξεπεραστεί όλο αυτό, κλειδαμπαρώσου σπίτι σου ώστε να κινδυνέψουν όσο λιγότεροι άνθρωποι γίνεται. Δεν μπορούν να κυκλοφορούν χωρίς μάσκα χωρίς τίποτα σαν να μη τρέχει τίποτα και ο όποιον πάρει ο Χάρος.

Επίσης, η γρίπη (εξ'όσων γνωρίζω αλλά μπορεί να κάνω λάθος οπότε διόρθωσέ με) δεν είναι το ίδιο με τον covid-19 από άποψη μεταδοτικότητας.

Αλήθεια τώρα; Από ότι ακούω υπάρχει μετάλλαξη που δεν ξέρουμε ακόμα πόσο μπορεί να αντιμετωπιστεί από τα εμβόλια και δε θα φοβάμαι ένα μάτσο ανεύθυνους ανεμβολίαστους ειδικά όταν αυτοί βρίσκονται στον ίδιο χώρο με εμένα χωρίς μέτρα προστασίας; Αν εσύ είσαι τόσο cool μπράβο σου αλλά θα πρέπει να αποδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι που αγχώνονται.

Μάλιστα, επειδή λοιπόν υπάρχουν αυτοί οι ανεύθυνοι θα πρέπει εγώ να κλειστώ σπίτι μου (εγώ που έχω εμβολιαστεί και έχω κινηθεί υπεύθυνα προς τον εαυτό μου και τους άλλους), να μην μπορώ να δω τους γονείς μου που λόγω πανδημίας έχω να τους δω πάνω από 1μιση χρόνο προκειμένου αυτοί να κυκλοφορούν; Αλήθεια;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μένουν δίπλα αλλά παίζει να έρχονται και για κανένα καφέ. Αποφάσισα πάντως πως δεν πρόκειται να καθόμαστε με τον άντρα μου μαζί τους τουλάχιστον συχνά. Μία δικαιολογία θα βρίσκουμε και θα βγαίνουμε έξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι δεν το θεωρώ απίθανο και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Οι γονείς μου δεν είναι ψεκασμένοι και ακολουθούν την επιστήμη. Απλώς με τους συγγενείς7 τα πράγματα δεν είναι τόσο εύκολα (για αυτούς γιατί εγώ ξεκάθαρα θα μπορούσα να τους την "πω" και δεν με νοιάζει αλλά μετά εμείς θα φύγουμε και αυτοί θα έχουν να διαχειριστού τη γκρίνια και τις παρεξηγήσεις. Μακάρι και οι ίδιοι να ήταν τόσο ξεκάθαροι απέναντί τους σε φάση ότι αν δεν εμβολιστείς δεν μπαίνεις σπίτι αλλά δεν είναι.)
Το καλύτερο εμβόλιο είναι της φαιζερ και μοντέρνα μέχρι στιγμής .Αν έχεις εμβολιαστεί με αυτό θέλω να καταλάβεις ότι έχεις 40% πιθανότητα να μολυνθείς κανονικά και να μεταδώσεις και εσύ κανονικά αλλά και να συμβαλεις στην δημιουργία μεταλλάξεων


Χωρίς πολλά πολλά ,αφού είστε εμβολιασμενοι είστε προστατευμένοι .Αν δε θέλετε τους ανεμβολιαστους κοντά σας απλά πέστο τους
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το θέμα είναι ότι ο ιός δεν σου χτυπάει την πόρτα μόνο όταν τους βλέπεις .Μπορεί τα σωματίδια να μένουν στον αέρα ακόμα και μετά από 2 ώρες .άρα το παθαίνεις και εκεί

Όπως είπα μέχρι στιγμής έχεις μια άλφα προστασία
Μένουν δίπλα αλλά παίζει να έρχονται και για κανένα καφέ. Αποφάσισα πάντως πως δεν πρόκειται να καθόμαστε με τον άντρα μου μαζί τους τουλάχιστον συχνά. Μία δικαιολογία θα βρίσκουμε και θα βγαίνουμε έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Σήμερα ρεκόρ εμβολιασμών στην Γαλλία. Πάνω από 700 χιλιάδες εμβολιασμούς σε μια μέρα...
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν έχει την ίδια έκταση με την Σουηδία ούτε τα καλοκαίρια γεμίζει από τουρίστες όπως η Ελλάδα. Επισης έχει αρκετά υπεύθυνους πολιτες. Η Σουηδία έχει πολύ καλή εμβολιαστικη καλυψη.

...
Τι γίνεται με τις διαδηλώσεις στην Κούβα; Πώς πάμε από κρούσματα και νεκρούς;
Στην κουβα γίνεται πείνα αγαπητέ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Πάμε δυναμικά... 7,5 εκατομμύρια συνδέσεις σε λίγα λεπτά...
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Φιλε δεν το σώζεις, ξερω εισαι ΝΔ και θες να μας πείσεις ποσο καλα τα πηγε η κυβέρνηση αλλα δεν μας πείθεις. ΝΔ ειμαι και εγω αλλα στο θεμα πανδημια πηγε χαλια

Τι ξαφνικός γαλάζιος εμφύλιος είναι αυτός; :laugh:
Μπήκαν και ο παπάδες στην εκστρατεία του εμβολιασμού; ωραία, τώρα ίσως και να έχουμε μια ρεαλιστική πιθανότητα να πάνε να εμβολιαστούν τα θρησκόληπτα χούφταλα, αλλά και τα νεότερα ζωάκια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Ο Σύψας δεν τρομοκρατεί χωρίς λόγο. Ετοιμαστείτε για μεγάλο κύμα και όσοι δεν εμβολιαστήκατε κάντε το τώρα.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι ο ιός δεν σου χτυπάει την πόρτα μόνο όταν τους βλέπεις .Μπορεί τα σωματίδια να μένουν στον αέρα ακόμα και μετά από 2 ώρες .άρα το παθαίνεις και εκεί

Οπότε ο άλλος που θα πάει σε καφετέρια να φάει σουβλάκια φορώντας δύο μάσκες για να προστατευτεί και μετά την βγάλει για να φάει (πώς θα φάει αλλιώς), δεν προστατεύεται καθόλου, με την λογική αυτή.

Βέβαια πολλοί φοράνε τις μάσκες διακοσμητικά, αφού έχουν την μύτη έξω !
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλά πολλοί είναι διστακτικοί και το αναβάλλουν , λένε θα δούμε ..και λογικό είναι , αυτό δεν τους κάνει ψεκασμένους ειδικά άμα είναι και νέοι .

Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα γιατί έτσι και αλλιώς δεν κυκλοφορώ πολύ έξω από το σπίτι και το εμβόλιο έχει ορισμένη διαρκεια. Ακόμα και ένας που έχει εμβολιαστεί μετά από κάποιους μήνες θα χρειαστεί να το ξανακάνει.

Δεύτερον, προσωπική άποψη είναι πως είναι πειραματικό και μπορεί να εμφανίσει ανεπιθύμητες παρενέργειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top