• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικα ειχα δικιο 100% οταν σας εκραζα οτι φταινε οι πολιτες και οχι τα μετρα. Δεν υπαρχει αυτο που εζησα σημερα. Πραγματικα δεν την παλευετε. Εχω παθει σοκ και εχω μεινει αναυδη. Στα καναδικα αεροδρομια ο κοσμος ΑΨΟΓΟΣ. Ουτε ενας με μασκα στο πηγουνι ή χωρις μασκα. Να τηρουνται αποστασεις παντου. Στο αεροπλανο ολοι ησυχοι, να μην πηγαινοερχονται στους διαδρομους, με τις μασκες κανονικα και ολα οπως τα εχω ζησει απο την αρχη της πανδημιας. Φτανω λοιπον Γερμανια. ΣΟΚ. Ελληναρες ΧΩΡΙΣ μασκες, αλλοι με μασκες στο πηγουνι, αλλοι με τις μυτες απεξω, αλλοι να γκρινιαζουν και να αναρωτιουνται γιατι πρεπει να φορανε μασκα μεσα στο αεροδρομιο, αλλοι να καθονται διπλα σου και να ΑΓΝΟΟΥΝ το αυτοκολλητο που λεει οτι δεν πρεπει να κατσεις εκει (βαρεθηκα να αλλαζω θεση με τα βοδια που ερχονταν να κατσουν διπλα μου) και το κορυφαιο? Μια εντελως ΓΙΔΙ που φορουσε την μασκα της, την κατεβαζει για να βηξει. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ρε παιδια. Στο δε αεροπλανο μεσα ΧΑΟΣ. Θεσσαλονικη τα ιδια σκατα.
Επι 27 ωρες φορουσα Ν95 μασκες. Η μυτη μου σχεδον εχει ματωσει στο πανω τμημα και το να βλεπω μυτες εξω με εξοργησε οσο δεν παει.
Γιατι δεν βλέπεις και την θετική πλευρά ομως;
Το ελληνικό πηγούνι είναι 100% προστατευμένο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Συγχαρητήρια νέλλη μου για το βραβείο righteousness που δίνεις η ίδια στον εαυτό σου, αλλά κατακρίνεις με μένος και πίκρα τους πολίτες μιας ολόκληρης χώρας και μάλιστα χωρίς κανένα επιχείρημα. Εσύ δεν έχεις κάνει κανονικά το εμβόλιο; Γιατί κάθεσαι και υποφέρεις με διπλή μάσκα κιόλας τόσες ώρες; Περίμενες pat on the back από τον Κούλη; Πολλοί άνθρωποι έχουν κουραστεί στην πρόβεια υπακοή σε κάθε παράλογη απαίτηση και καλά λόγω covid. Και δεν είναι μόνο οι 'Ελληνες, αλλά να θυμήσω πως οι Ιταλοί στα καλά καθούμενα άνοιξαν τα μαγαζιά σε πλήρη κίνδυνο να καταπατηθούν από το στρατό.
Επειδή έχω κάνει το εμβόλιο δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να βρεθώ θετική σε τεστ και στην επιστροφή να φάω $2000 + καραντίνα 2 βδομάδες ή ακόμα και να νοσησω. Επίσης έχω άνθρωπο σε ευάλωτη ομάδα. Αν κολλήσει θα καταλήξει στον τάφο. Άσε τις εξυπνάδες και σταμάτα να δικαιολογεις την συμπεριφορά πολλών συντοπιτών σου. Ενδεχομενως και την δική σου. Πέρασα από καφέ σήμερα. Οι καρέκλες ήταν δίπλα δίπλα στα τραπέζια. Καμιά προσπάθεια physical distancing. Ο Κούλης φταίει και εδώ; Δεν βλέπετε τι γίνεται; Πες ότι τα καφέ δεν συμμορφώνονται, οι πολίτες γιατί πηγαίνουν; Γιατί δεν διαμαρτύρονται; Πόσο ανεγκεφαλοι πια; Το ότι έγινε άρση των μέτρων δεν σημαίνει ότι έφυγε η πανδημία. Αλλά οι περισσότεροι συμπεριφέρονται σαν να μην υπάρχει πανδημία.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχω κάνει το εμβόλιο δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να βρεθώ θετική σε τεστ και στην επιστροφή να φάω $2000 + καραντίνα 2 βδομάδες ή ακόμα και να νοσησω. Επίσης έχω άνθρωπο σε ευάλωτη ομάδα. Αν κολλήσει θα καταλήξει στον τάφο. Άσε τις εξυπνάδες και σταμάτα να δικαιολογεις την συμπεριφορά πολλών συντοπιτών σου. Ενδεχομενως και την δική σου. Πέρασα από καφέ σήμερα. Οι καρέκλες ήταν δίπλα δίπλα στα τραπέζια. Καμιά προσπάθεια physical distancing. Ο Κούλης φταίει και εδώ; Δεν βλέπετε τι γίνεται; Πες ότι τα καφέ δεν συμμορφώνονται, οι πολίτες γιατί πηγαίνουν; Γιατί δεν διαμαρτύρονται; Πόσο ανεγκεφαλοι πια; Το ότι έγινε άρση των μέτρων δεν σημαίνει ότι έφυγε η πανδημία. Αλλά οι περισσότεροι συμπεριφέρονται σαν να μην υπάρχει πανδημία.
Μα δε σου πε κάποιος να μην φοράς μάσκα αν δε γουστάρεις και το ότι θα πληρώσεις όταν πας πίσω αν το τεστ είναι θετικό πάνω απ' όλα δείχνει την όλο και πιο δικτατορική φύση του Καναδά. Το πρόβλημα είναι όταν βγάζεις χολή για έναν ολόκληρο λαό και δεν το κάνεις μόνο εδώ, αλλά και σε άλλα ζητήματα και πάντα χωρίς επιχειρήματα. Ναι ο 'Ελληνας μπορεί να γουστάρει να πιει τον καφέ του έξω(που είναι πολύ πιο ασφαλές απ' ότι μέσα) και να μη φοράει παντού μάσκα σαν πρόβατο. Να θυμίσω πως 'Ελληνες χρεώθηκαν 150 και 300 ευρώ στο δρόμο επειδή δε φορούσαν μάσκα(ενώ ήταν μόνοι τους). Κανείς δε μπορεί παρουσιαστεί ως αυθεντία και να πει πως όλα τα μέτρα που πάρθηκαν για τον κορωνοιό ήταν σωστά ή/και πως δεν είχαν δικτατορικές διαθέσεις από πίσω. Επίσης, κανείς δε μπορεί να πει πως οι οικογενειακές επιχειρήσεις που έκλεισαν στην Αμερική π.χ., πράγματι λόγω της πανδημίας κι όχι όπως οι θάνατοι σε νοσοκομεία, δεν αποτέλεσαν χειρότερη μάστιγα απ' ότι θα ήταν η πανδημία χωρίς αυστηρό lockdown.

Πέρα απ' αυτό ο Κούλης όπως και άλλες δυτικές κυβερνήσεις έχουν παραδεχτεί πως πειράζανε τα στατιστικά, ώστε ακριβώς να μη βλέπουμε τι γίνεται, με θανάτους να αποδίδονται στον covid ενώ δε θα έπρεπε, πολύ ελλειπή χαρακτηριστικά για τις ΜΕΘ κοκ. Επομένως ,κανένας μας δε μπορεί να μιλάει για πραγματική σιγουριά.

Τέλος, νομίζω είναι προφανές πως οι εμβολιασμένοι θα πρέπει να έχουν το ελεύθερο να κάνουν ό,τι θέλουν χωρίς να φοράνε μασκά πουθενά.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή έχω κάνει το εμβόλιο δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να βρεθώ θετική σε τεστ και στην επιστροφή να φάω $2000 + καραντίνα 2 βδομάδες ή ακόμα και να νοσησω. Επίσης έχω άνθρωπο σε ευάλωτη ομάδα. Αν κολλήσει θα καταλήξει στον τάφο. Άσε τις εξυπνάδες και σταμάτα να δικαιολογεις την συμπεριφορά πολλών συντοπιτών σου. Ενδεχομενως και την δική σου. Πέρασα από καφέ σήμερα. Οι καρέκλες ήταν δίπλα δίπλα στα τραπέζια. Καμιά προσπάθεια physical distancing. Ο Κούλης φταίει και εδώ; Δεν βλέπετε τι γίνεται; Πες ότι τα καφέ δεν συμμορφώνονται, οι πολίτες γιατί πηγαίνουν; Γιατί δεν διαμαρτύρονται; Πόσο ανεγκεφαλοι πια; Το ότι έγινε άρση των μέτρων δεν σημαίνει ότι έφυγε η πανδημία. Αλλά οι περισσότεροι συμπεριφέρονται σαν να μην υπάρχει πανδημία.
Άντε, καλή επιστροφή, μην σε κρατάμε άλλο οι ιθαγενείς.

(Όχι για αυτά που λες, αλλά για το απαράδεκτο υφακι)
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Πέρασα από καφέ σήμερα. Οι καρέκλες ήταν δίπλα δίπλα στα τραπέζια. Καμιά προσπάθεια physical distancing. Ο Κούλης φταίει και εδώ;
Παρολο που μαζι σου ειμαι σε αυτο το θεμα,θα σου πω οτι ΝΑΙ...εδω φταιει ΚΑΙ ο Κουλης ΚΑΙ η αστυνομια.Συν του ανεγκεφαλόυς βεβαια.Ειναι ενας καταστροφικος συνδυασμος.

Διοτι κανει μετρα ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΡΙΦΡΟΥΡΕΙ.Δεν λεω να ειναι σε καθε μαγαζι αστυνομικος,αλλα ουτε για δειγμα δεν γινονται ελεγχοι οπως θα επρεπε/Ο γνωστος ελληναρας το περνει πρεφα οποτε χεζει κανονικα τα μετρα.
Ο ελληνας και το ξερεις νελιελ,αν δεν τον βουρδουλιασουν δεν τηρει τιποτα.

Οποτε ναι..εκτος απο τους πολλους βλαμμενους,φταιει κανονικα ΚΑΙ ο κουλης, οπως και η αστυνομια που εχει σηκωσει μπαιρακι διοτι θελουν αυξηση μισθου ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΛΕΓΧΟΥΣ και ξετσιπωτα το παραδεχονται οι συνδικαλιστες τους.Ξετσιπωτα λεμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
:hehe:
1626884550967.png
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι μόνος του στο βουνό ναι.
Εσύ εχεις δεί τέτοιους;
Επειδή αν έχεις δεί,δεν ήταν μόνοι τους.Αν δεν έχεις δεί βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα;ή μήπως δεν θεωρείς μόνο αυτούς πρόβατα;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ εχεις δεί τέτοιους;
Επειδή αν έχεις δεί,δεν ήταν μόνοι τους.Αν δεν έχεις δεί βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα;ή μήπως δεν θεωρείς μόνο αυτούς πρόβατα;
Εσύ κριστίν μου βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, όχι εγώ, δυσκολεύοντας εμένα και οποιονδήποτε άλλο συνομιλητή θα μπορούσε να είναι στη θέση μου πάρα πολύ. Αναφέρθηκα για τελείως δικτατορικές προσταγές της κυβέρνησης(και δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ με όλη τη διαχείριση της πανδυμίας από την κυβέρνηση) για χρήση μάσκας όταν είσαι μόνος σου, σε ανοικτούς χώρους κλπ, όχι στο νοσοκομείο και στα ΚΕΠ και σε κλειστούς χώρους γενικά, νομίζω είναι αρκετά απλό.

Αυτό δεδομένου πως οι απαντήσεις σου δεν πρόκεινται για τυπικό παρανοητικό σαρκασμό.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ κριστίν μου βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, όχι εγώ, δυσκολεύοντας εμένα και οποιονδήποτε άλλο συνομιλητή θα μπορούσε να είναι στη θέση μου πάρα πολύ.
Δεν ήθελα να σε δυσκολέψω τόσο μα τόσο πολύ, σου έκανα μια απλή ερώτηση.
Αναφέρθηκα για τελείως δικτατορικές προσταγές της κυβέρνησης(και δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ με όλη τη διαχείριση της πανδυμίας από την κυβέρνηση) για χρήση μάσκας όταν είσαι μόνος σου, σε ανοικτούς χώρους κλπ, όχι στο νοσοκομείο και στα ΚΕΠ και σε κλειστούς χώρους γενικά, νομίζω είναι αρκετά απλό.
Δεν με νοιάζει αν συμφωνείς ή όχι και αν τα θεωρείς σωστά ή όχι τα μέτρα της κυβέρνησης.
Δεν χαρακτήρισες την κυβέρνηση ή τα μέτρα αλλά τον απλό κόσμο ως πρόβατα.
Αν δεν μπορείς να πιαστείς απο κάπου για να τεκμηριώσεις τις μαλακίες που γράφεις δεν σου φταίω εγώ ούτε και το οποιοδήποτε σύνδρομο μπορεί να έχω.
Αυτό δεδομένου πως οι απαντήσεις σου δεν πρόκεινται για τυπικό παρανοητικό σαρκασμό.
Rest assured πως δεν σαρκαζόμουν.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν χαρακτήρισες την κυβέρνηση ή τα μέτρα αλλά τον απλό κόσμο ως πρόβατα.
Ναι, αν είσαι μόνος σου στον δρόμο* ή στο βουνό ή οπουδήποτε εξωτερικά που δεν θα έρθεις σε κοντινή επαφή με κανέναν, τότε για μένα είσαι πρόβατο. Αυτό δε σημαίνει πως η χρήση μάσκας, όταν έχει πραγματιστικό λόγο που γίνεται, είναι στην ίδια μοίρα, προφανώς.

*αυτό πλέον, όχι παλιά που σταματούσαν ανθρώπους μοναχούς στους δρόμους ανθρώπους και τους χρέωναν 300ευρώ πρόστιμο.
Αν δεν μπορείς να πιαστείς απο κάπου για να τεκμηριώσεις τις μαλακίες που γράφεις δεν σου φταίω εγώ ούτε και το οποιοδήποτε σύνδρομο μπορεί να έχω.
Δεν έχω ούτε όρεξη, ούτε ανάγκη να τεκμηριώσω το γιατί να δυσκολεύεις τον εαυτό σου απλά και μόνο επειδή στο είπαν οι αυθεντίες της ζωής σου, αποτελεί υπόδειγμα προβατισμού.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.

Κορωνοϊός - Βατόπουλος: Υπάρχουν και νέοι στις ΜΕΘ​

Νέοι νοσηλεύονται με λοίμωξη covid-19 στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ), σημείωσε σήμερα, ο καθηγητής μικροβιολογίας, Αλκιβιάδης Βατόπουλος, αναφερόμενος παράλληλα στη σημασία του εμβολίου, που λειτουργεί ως εργαλείο για τη μείωση των μεταλλάξεων αλλά και την απειλή του ιού.

«Ήδη έχουμε νέους στις ΜΕΘ, ελάχιστους, αλλά έχουμε» είπε χαρακτηριστικά μιλώντας στον ΣΚΑΪ, εκφράζοντας την άποψη ότι οι 18άρηδες δεν εμβολιάζονται ως αντίδραση. Ωστόσο, εξήγησε πως δεν είναι «μαγκιά» να μην εμβολιάζεται κανείς, λέγοντας πως οι νέοι βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα από τους μεγαλύτερους.

«Έχουμε αγώνα δρόμου»

Αναφερόμενος στη σημερινή κατάσταση που επικρατεί στη χώρα εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού τόνισε πως «έχουμε αγώνα δρόμου ανάμεσα στον εμβολιασμό και την ικανότητα του ιού να μεταλλάσσεται. Η γρηγορότερη μετάδοση της μετάλλαξης Δ καθιστά αναγκαία την επίσπευση του εμβολιασμού».

Την ίδια στιγμή, σημείωσε πως όσο πιο πολλοί εμβολιάζονται, τόσο θα μειώνονται οι μεταλλάξεις, θα ελαττώνεται ο ιός και θα εξαφανιστεί, διευκρινίζοντας, μάλιστα, πως δεν έχει νόημα να περιμένουμε ένα εμβόλιο το οποίο θα παρέχει ανοσία σε όλες τις μεταλλάξεις. «Πρέπει να εκμεταλλευτούμε τα εργαλεία που έχουμε για να επιστρέψουμε στην κανονικότητα» είπε κ. Βατόπουλος.


Εφιαλτικές εκτιμήσεις του ΠΟΥ για τα κρούσματα και την εξάπλωση της μετάλλαξης "Δέλτα"​

Εφιαλτικές είναι οι εκτιμήσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας για την αύξηση των κρουσμάτων κορονοϊού το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα, λόγω και της μετάλλαξης "Δέλτα", που ήδη ευθύνεται για τα τρία τέταρτα και πλέον των νέων κρουσμάτων Covid σε πολλές μεγάλες χώρες και θα είναι η επικρατέστερη τους επόμενους μήνες.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του ΠΟΥ, μόλις την περασμένη εβδομάδα (12-18 Ιουλίου) καταγράφηκαν περίπου 3,4 εκατομμύρια επιπλέον κρούσματα κορονοϊού, δηλαδή κατά 12% περισσότερα σε σύγκριση με την προηγούμενη εβδομάδα. Όπως εκτιμά ο ΠΟΥ, με αυτόν τον ρυθμό αναμένεται πως ο συνολικός αριθμός των καταγεγραμμένων κρουσμάτων από την αρχή της πανδημίας, παγκοσμίως, αναμένεται να ξεπεράσει τα 200 εκατομμύρια, μέσα στις επόμενες τρεις εβδομάδες.

Σε 124 χώρες η μετάλλαξη "Δέλτα"


Αναλυτικά, όπως αναφέρει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) η παραλλαγή "Δέλτα", που είναι πολύ μεταδοτική και ταυτοποιήθηκε πρώτα στην Ινδία, είναι ήδη παρούσα σε 124 χώρες και περιοχές, δηλαδή 13 περισσότερες σε σύγκριση με την περασμένη εβδομάδα, έναντι 180 (έξι περισσότερες) για την "Άλφα", η οποία ταυτοποιήθηκε πρώτα στη Βρετανία, 130 (7 επιπλέον) για τη "Βήτα", η οποία αναγνωρίστηκε πρώτα στη Νότια Αφρική και 78 (τρεις περισσότερες) για τη "Γάμμα", που εμφανίστηκε στη Βραζιλία «Αναμένουμε ότι (η παραλλαγή Δέλτα) θα υπερισχύσει ταχέως των άλλων παραλλαγών και θα γίνει η επικρατούσα (της Covid), που θα κυκλοφορεί τους επόμενους μήνες», συνεχίζει ο ΠΟΥ.

Μεταξύ των χωρών όπου η παραλλαγή Δέλτα αποτελεί από τώρα την αιτία για το 75% και πλέον των νέων κρουσμάτων αυτής της νόσου, βρίσκονται η Ινδία, η Κίνα, η Ρωσία, η Ινδονησία, η Αυστραλία, το Μπανγκλαντές, η Βρετανία, η Νότια Αφρική, η Αυστραλία, η Πορτογαλία, το Ισραήλ.

Μυστήριο το πού οφείλεται η μεταδοτικότητά της

«Εντούτοις, συνεχίζουμε να αγνοούμε ποιος είναι ο ακριβής μηχανισμός στον οποίο οφείλεται η μεγαλύτερη μεταδοτικότητα» αυτής της παραλλαγής σε σύγκριση με τις άλλες, τονίζει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας. Η τάση αύξησης των κρουσμάτων κορονοϊού, το επόμενο χρονικό διάστημα, θα εξηγείται από τέσσερις παράγοντες: πιο μεταδοτικές παραλλαγές, χαλάρωση των μέτρων δημόσιας υγείας, μεγαλύτερη κοινωνική αλληλεπίδραση και το γεγονός ότι πολλοί άνθρωποι δεν έχουν εμβολιαστεί.

Την περασμένη εβδομάδα, ο αριθμός των νέων κρουσμάτων αυξήθηκε κατά 30% στην περιοχή του δυτικού Ειρηνικού και κατά 21% στην περιοχή της Ευρώπης, σύμφωνα με τον ΠΟΥ. Η Ινδονησία καταγράφει τη μεγαλύτερη αύξηση: 350.273, δηλαδή μια αύξηση 44%, ακολουθούν η Βρετανία (296.447, +41%) και η Βραζιλία που συνεχίζει να έχει υψηλό αριθμό κρουσμάτων (287.610, αλλά καταγράφει μείωση 14%). Ο εβδομαδιαίος αριθμός των νεκρών, 57.000, παρέμεινε, αντιθέτως, σταθερός σε σύγκριση με την περασμένη εβδομάδα.

Νίκησε τον κορονοϊό έπειτα από 82 ημέρες νοσηλείας - Η μάχη που έδωσε 43χρονος στη Λαμία

Δάκρυα χαράς για έναν 43χρονο Λαμιώτη, ο οποίος πάλεψε γενναία και νίκησε τον κορονοϊό, έπειτα από 82 ημέρες νοσηλείας. Η περιπέτεια του υπαξιωματικού του Στρατού ξεκίνησε τον περασμένο Απρίλιο, όταν νόσησε από κορονοϊό και την Πρωταπριλιά εισήχθη στο Γενικό Νοσοκομείο Λαμίας καθώς παρουσίασε αναπνευστικά προβλήματα. Αρχικά νοσηλεύτηκε στην κλινική Covid, ωστόσο, η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε και στις 7 Μαΐου διασωληνώθηκε στη ΜΕΘ Covid του ίδιου νοσοκομείου. Χρειάστηκε να περάσουν 39 ακόμη ημέρες, μέχρι τις 15 Ιουνίου, ώστε ο 43χρονος να αρνητικοποιηθεί. Η κατάστασή του όμως εξακολουθούσε να παραμένει κρίσιμη και το ιατρικό επιτελείο της Μονάδας τον μετέφερε στη Γενική ΜΕΘ προκειμένου να σταθεροποιηθεί. Σήμερα το πρωί και έπειτα από 82 ημέρες νοσηλείας, ο 43χρονος υπαξιωματικός πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο Λαμίας, με δάκρυα χαράς, χειροκροτήματα και πολλές ευχές για να κερδίσει και τον δεύτερο αγώνα που έχει μπροστά του. Σύμφωνα με το lamiareport.gr, ο άνδρας πρόκειται να μεταφερθεί σε ειδικό κέντρο αποκατάστασης με το οποίο είναι συμβεβλημένος ο Στρατός για εντατική φυσικοθεραπεία. Οι στιγμές που εκτυλίχθηκαν το πρωί ήταν συγκινητικές, καθώς εκτός από τη μητέρα του 43χρονου μετέβησαν στο νοσοκομείο και συνάδελφοί του για να του δώσουν κουράγιο και τις ευχές τους για τη νέα μάχη που θα δώσει προκειμένου να ξαναβρεί τη δύναμή του και να ξανασταθεί χωρίς βοήθεια στα πόδια του.


43 χρονων,νεοτατος στρατιωτικος..Και τωρα να δειτε τι προβληματα θα εχει .Σε κεντρο αποκαταστασης παει

Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι με τους ανεμβολιαστους φετος.Οσοι αντεμβολιαστες νοσησουν, δεν θα τους λυπηθω ΚΑΘΟΛΟΥ.
Το εγκληματικο ειναι οτι θα παρουν στο λαιμο τους αυτους που δεν θα εχουν καλη ανοσια ακομα και αν εχουν εμβολιαστει.
Με λιγα και απλα λογακια...ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ.

ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Κια χυαγιτες μεταξυ τους..αμε..τους βλεπουμε και εδω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ελα παμε δυνατα αγαπουλεεεεεεεεεεεες! Δειξτε το ποιόν σας αγαπουλεεεεεεεες!

1626888779036.png
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ζωγραφιά σκέτη

Υποθέτω ότι η γαλανόλευκη και οι εικονιζόμενοι άγιοι θα τον προστατεύσουν από ό,τι επιφέρει ο συνωστισμός και η απουσία μάσκας

 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,443 μηνύματα.
Η φωτό είναι από το Σύνταγμα πριν λίγο. Από το συλλαλητήριο κατά του εμβολιασμού. :no:

1626889794542.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι στη φωτο φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι η εξυπναδα προσωποιημενη..δεν λεω!

1626889924893.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αλλοι επιστημονες στην πορεια !!

1626890454500.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Από εφαρμογή μέτρων πάντως, μέχρι τώρα έχει πάρει το αυτί μου τα:
- "Φέρε ένα πιστοποιητικό, απλά να είναι ίδιο φύλο και ίδια ηλικία γύρω με σένα" και
- "Επειδή είναι κλειστός ο πάνω όροφος, βάζουμε μόνο γνωστούς μας".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top