• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
2 καλοκαιρια ειπαν ότι ξεμπερδεψαμε απ' τον ιό .....και στα δύο τα κάναμε χαλιά μόνο που το τωρινό είναι 2 φορές χειρότερο του περσινό (state of mind ελευθερία)


ΥΓ:Μας αξίζει 8 μήνες ΛΟΚ ντάουν ,οχι 7
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,483 μηνύματα.
Ο fmarulezkd παρέθεσε κάτι ωραία βιβλία .Ρίξε μια ματιά
(Και εγώ είχα βάλει πιο παλια )
Η συζητηση με τον @fmarulezkd ήταν για το αν η φυσικη παραγει πολυκλωνικα αντισωματα οπως και το εμβολιο.
To ότι όντως τελικά παράγει, δεν την κάνει να έχει και ίδια αποτελεσματικότητα.
Προσωπικά έχω ρωτησει και φιλο γιατρο και μου ειπε κι εκεινος πως του εμβολιου ειναι καλυτερη απο την φυσικη. Άλλωστε αυτά δεν είναι απλά απόψεις. Είναι γεγονότα όπως έχουν προκύψει από μελέτες σε πραγματικά δεδομένα ασθενών (παρατίθενται στο link παραπάνω που έβαλα).

Συνολικα καλυτερη προστασια εχει καποιος αναρρωσας που κανει μετά τη νοσηση και μία δόση εμβολιου.

@fmarulezkd Έχεις λιγο χρονο να απαντησεις στο θεμα αυτο; Ποια ανοσια είναι ισχυροτερη, η φυσικη ή του (mRNA) εμβολιου?
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
δυο βδομαδες ιταλια ο ενας πανω στον αλλον ημουν σε παρταρες που πιναμε απο τα ιδια μπουκαλια καναμε πραγματα προ κοβιντ ολοι εμβολιασμενοι ...γυρισα και εκανα pcr
μαντεψτε τι βγηκε
ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ
Και μετα πειτε μου οτι τα εμβολια δεν βοηθανε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και θελω να ρωτησω...εφοσον εκανα αυτα τα πραγματα δυο βδομαδες ...γτ να κλειστω επειδη ο αλλος ειναι ανεμβολιαστος και κινδυνευει?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
δυο βδομαδες ιταλια ο ενας πανω στον αλλον ημουν σε παρταρες που πιναμε απο τα ιδια μπουκαλια καναμε πραγματα προ κοβιντ ολοι εμβολιασμενοι ...γυρισα και εκανα pcr
μαντεψτε τι βγηκε
ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ
Και μετα πειτε μου οτι τα εμβολια δεν βοηθανε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και θελω να ρωτησω...εφοσον εκανα αυτα τα πραγματα δυο βδομαδες ...γτ να κλειστω επειδη ο αλλος ειναι ανεμβολιαστος και κινδυνευει?
Ωραιος,μαζι σου..αλλα πρεεπι να κλειστεις γιατι το θελουν τα ανεμβολιαστα.Να μην νιωθουν μοναξα...

Αστα μωρε....ακρη με ψεκα δεν βγαζεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η συζητηση με τον @fmarulezkd ήταν για το αν η φυσικη παραγει πολυκλωνικα αντισωματα οπως και το εμβολιο.
To ότι όντως τελικά παράγει, δεν την κάνει να έχει και ίδια αποτελεσματικότητα.
Προσωπικά έχω ρωτησει και φιλο γιατρο και μου ειπε κι εκεινος πως του εμβολιου ειναι καλυτερη απο την φυσικη. Άλλωστε αυτά δεν είναι απλά απόψεις. Είναι γεγονότα όπως έχουν προκύψει από μελέτες σε πραγματικά δεδομένα ασθενών (παρατίθενται στο link παραπάνω που έβαλα).

Συνολικα καλυτερη προστασια εχει καποιος αναρρωσας που κανει μετά τη νοσηση και μία δόση εμβολιου.

@fmarulezkd Έχεις λιγο χρονο να απαντησεις στο θεμα αυτο; Ποια ανοσια είναι ισχυροτερη, η φυσικη ή του (mRNA) εμβολιου?
Μαν μου κανενα δεν σου λέει να κολλήσεις τον ιό δήθεν ότι έχει καλύτερη προστασία .Απλά λέμε ότι όποιος έχει νοσήσει έχει προστασία ίση με του εμβολίου

Και επίσης είτε έχεις ανοσία είτε όχι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δυο βδομαδες ιταλια ο ενας πανω στον αλλον ημουν σε παρταρες που πιναμε απο τα ιδια μπουκαλια καναμε πραγματα προ κοβιντ ολοι εμβολιασμενοι ...γυρισα και εκανα pcr
μαντεψτε τι βγηκε
ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ
Και μετα πειτε μου οτι τα εμβολια δεν βοηθανε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και θελω να ρωτησω...εφοσον εκανα αυτα τα πραγματα δυο βδομαδες ...γτ να κλειστω επειδη ο αλλος ειναι ανεμβολιαστος και κινδυνευει?
@juste un instant οι εμβολιασμενοι ή οι ανεμβολιαστοι τηρούν τελικά τα μέτρα 😋

Ενημερώστε ότι έχουμε και καρκινοπαθείς και ασθενείς που δεν τους "πιάνει " καλά το εμβόλιο
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η συζητηση με τον @fmarulezkd ήταν για το αν η φυσικη παραγει πολυκλωνικα αντισωματα οπως και το εμβολιο.
To ότι όντως τελικά παράγει, δεν την κάνει να έχει και ίδια αποτελεσματικότητα.
Προσωπικά έχω ρωτησει και φιλο γιατρο και μου ειπε κι εκεινος πως του εμβολιου ειναι καλυτερη απο την φυσικη. Άλλωστε αυτά δεν είναι απλά απόψεις. Είναι γεγονότα όπως έχουν προκύψει από μελέτες σε πραγματικά δεδομένα ασθενών (παρατίθενται στο link παραπάνω που έβαλα).

Συνολικα καλυτερη προστασια εχει καποιος αναρρωσας που κανει μετά τη νοσηση και μία δόση εμβολιου.

@fmarulezkd Έχεις λιγο χρονο να απαντησεις στο θεμα αυτο; Ποια ανοσια είναι ισχυροτερη, η φυσικη ή του (mRNA) εμβολιου?
Το ειχα γράψει κ τότε. Tldr: δε ξερω

"Τωρα το αν η "φυσική ανοσία" (το βάζω σε "" γιατί στη βιολογία η φυσική ανοσία αναφέρεται σε άλλο πράμα) παρέχει καλύτερη προστασία είναι κάτι που δε νομίζω οτι εχει ξεκαθαριστεί και ο αριθμός αντισωμάτων από μόνο τους δε δίνει τη πλήρη εικόνα. Το πλεονέκτημα της φυσικής ανοσίας είναι ότι βλέπει ολόκληρο τον ιό, αντίθετα με το εμβόλιο που βλέπει ένα κομμάτι του. Έτσι, η ύπαρξη σημαντικών μεταλλάξεων στο κομμάτι που στοχεύει το εμβόλιο και επομένως διαφυγή του ιού από την ανοσία που παρέχει το εμβόλιο, δε σημαίνει απαραίτητα διαφυγή και από την φυσική ανοσία."
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.
Δεν τηρούν σωστα τα μετρα αυτοι που δηλώνουν οτι δεν φοβούνται τον ιο. Δηλαδή το 70% των ανεμβολιαστων.

Το ειχα γράψει κ τότε. Tldr: δε ξερω

"Τωρα το αν η "φυσική ανοσία" (το βάζω σε "" γιατί στη βιολογία η φυσική ανοσία αναφέρεται σε άλλο πράμα) παρέχει καλύτερη προστασία είναι κάτι που δε νομίζω οτι εχει ξεκαθαριστεί και ο αριθμός αντισωμάτων από μόνο τους δε δίνει τη πλήρη εικόνα. Το πλεονέκτημα της φυσικής ανοσίας είναι ότι βλέπει ολόκληρο τον ιό, αντίθετα με το εμβόλιο που βλέπει ένα κομμάτι του. Έτσι, η ύπαρξη σημαντικών μεταλλάξεων στο κομμάτι που στοχεύει το εμβόλιο και επομένως διαφυγή του ιού από την ανοσία που παρέχει το εμβόλιο, δε σημαίνει απαραίτητα διαφυγή και από την φυσική ανοσία."
Τα εμβόλια δεν είναι ευρεως φάσματος; Δεν καλύπτουν περισσότερα στελέχη;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Άντε να εξηγήσεις στους εμβολιασμενους ψεκες γιατί πρέπει να τηρούν τα μέτρα και μετά τον εμβολιασμό
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Νωρις νωρις το καταλαβαινουν ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.
Γιατί το 4ο κύμα θα μετατραπεί από κύμα των νεότερων, σε κύμα των ανεμβολίαστων και των ηλικιωμένων, των ατόμων άνω των 60 ετών και με υποκείμενα νοσήματα», ανέφερε ο κ. Καπραβέλος στο Πρώτο Πρόγραμμα
είναι πιθανό το σενάριο υποχρεωτικότητας για Rapid Test αλλά για τους ανεμβολίαστους με την επιστροφή από τις διακοπές εντούτοις πιθανότερο είναι το ενδεχόμενο του να γίνει υποχρεωτική η διενέργεια Rapid Test για τους εργαζόμενους που δεν έχουν εμβολιαστεί και επιστρέφουν στους εργασιακούς τους χώρους μετά την άδεια τους.
Πηγή in.gr
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αντε να εξηγησεις στους εμβολιασμενους ψεκες να τηρουν τα μετρα vol2
(Συντονιστης κοβιντ ασθενων ο κυριουλης εδω κατω στην κρητη)

1628954542909.png
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Τα εμβόλια δεν είναι ευρεως φάσματος; Δεν καλύπτουν περισσότερα στελέχη;
Τα εμβόλια απ' όσο ξέρω 1 αλληλουχία έχουν (δλδ κωδικοποιούν 1 πρωτεϊνή, ίσως όχι καν ολόκληρη). Ο κορονοϊός για έχει 29 πρωτεϊνες, που κωδικοποιείται από περίπου 30000 βάσεις. Μία μετάλλαξη = μια διαφορετική βάση. Όσο τα καινούργια στελέχη δεν έχουν σημαντικές μεταλλάξεις στην 1 πρωτεϊνη του εμβολίου, το εμβόλιο θα τις καλύπτει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.
Τα εμβόλια απ' όσο ξέρω 1 αλληλουχία έχουν (δλδ κωδικοποιούν 1 πρωτεϊνή, ίσως όχι καν ολόκληρη). Ο κορονοϊός για έχει 29 πρωτεϊνες, που κωδικοποιείται από περίπου 30000 βάσεις. Μία μετάλλαξη = μια διαφορετική βάση. Όσο τα καινούργια στελέχη δεν έχουν σημαντικές μεταλλάξεις στην 1 πρωτεϊνη του εμβολίου, το εμβόλιο θα τις καλύπτει.
Για την ώρα δεν έχουμε δει σημαντικές μεταλλάξεις. Ασε που οι μεταλλάξεις είναι συνήθως ηπιότερες. Εξαιρεση είναι η Δελτα αλλά την καλύπτουν καλά τα εμβόλια ως προς την σοβαρή νόσηση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τα εμβόλια απ' όσο ξέρω 1 αλληλουχία έχουν (δλδ κωδικοποιούν 1 πρωτεϊνή, ίσως όχι καν ολόκληρη). Ο κορονοϊός για έχει 29 πρωτεϊνες, που κωδικοποιείται από περίπου 30000 βάσεις. Μία μετάλλαξη = μια διαφορετική βάση. Όσο τα καινούργια στελέχη δεν έχουν σημαντικές μεταλλάξεις στην 1 πρωτεϊνη του εμβολίου, το εμβόλιο θα τις καλύπτει.
Μιλας στον τζουστ με τετοια ορολογια ? :laugh:
Εδω υπαρχει μεταλλαξη που διαφευγει των εμβολιων και εκεινος θα σου πει οτι ολα ειναι μελι γαλα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.
Μιλας στον τζουστ με τετοια ορολογια ? :laugh:
Εδω υπαρχει μεταλλαξη που διαφευγει των εμβολιων και εκεινος θα σου πει οτι ολα ειναι μελι γαλα
Χαίρομαι που εμβολιάστηκες ακόμα και εσύ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,823 μηνύματα.
*Φυσική ανοσία

Ο εμβολιασμός είναι προσωπικό κάθε ατόμου λαμβάνοντας υπόψη πολλούς παράγοντες
Τι προσωπικό; Αφού μας είπες εσύ οτι εμβολιάστηκες μετά από τους γονείς σου. :P

Άντε καλή ανοσία!
Κι έγώ εμβολιάστηκα όπως όλοι οι φίλοι, γονείς και συγγενείς.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Χαίρομαι που εμβολιάστηκες ακόμα και εσύ.
Αστειευσαι βεβαια ναι;Δεν το πιστευεις θελω να πιστευω. :hehe:

Κορονοϊός: Με πνευμονική εμβολή στο νοσοκομείο Ρίου ανεμβολίαστος 19χρονος​

Με πνευμονική εμβολή στην ένατη ημέρα της νόσησής του από κορoνοϊό εισήχθη χθες τη νύχτα στο νοσοκομείο Ρίου ένας 19χρονος από την Πάτρα.

Σύμφωνα με τον ΣΚΑΪ, ο οποίος επικαλείται το flamis.gr, ο 19χρονος παρέμενε κλινήρης στο σπίτι του, όταν παρουσίασε επιπλοκή και κρίθηκε αναγκαία η μεταφορά του στο νοσοκομείο. Η κατάστασή του είναι σοβαρή, ωστόσο δεν έχει διασωληνωθεί και παραμένει στη μονάδα Covid.

Σημειώνεται ότι ο νεαρός δεν είχε εμβολιαστεί.

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top