• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι το πρόβλημα δεν είναι οι ανεμβολίαστοι νέοι, αλλά ότι τα εμβόλια (Pfizer, Moderna) έχουν συγκεκριμένη διάρκεια , 8 μήνες. Οπότε φοβούνται για νέα lockdown και θα αναγκαστούν να ξαναεμβολιάσουν τον ηλικιακό πληθυσμό άνω των 60. Δηλαδή στο διάστημα Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου οι άνω των 60 θα είναι αβοήθητοι με αποτέλεσμα την εκ νέου κατάρρευση του συστήματος υγείας.

Τα κομματόσκυλα της ΝΔ , ειδικά αυτά που τρώνε οικογενειακώς από το κράτος, δεν θα έπρεπε να μιλάνε. Θα έπρεπε να είναι τουμπεκί.
Μισό λεπτό. Η κυβέρνηση της Ελβετίας τρώει από το κράτος της Ελλάδας; Για πόσο θα συνεχίσεις το παραλήρημα.

 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
φοβαμαι οτι ερχονται καταληψεις σε πανεπιστημια
Μπα,απλά δεν θα τηρηθεί.
"Θα ελέγχεται με την εφαρμογή covid free από τις αρχές των πανεπιστημίων"
Σε ελεύθερη μετάφραση, δεν θα ελέγχεται από κανέναν.

Αν ο μαγαζάτορας εστίασης έχει και έναν φόβο μην είναι άτυχος να του σκάσει κανένας δειγματοληπτικός έλεγχος, στο πανεπιστήμιο γιατί να σκάσει η κάθε πρυτανική αρχή;
Άσε που δεν έχει και το προσωπικό να το εφαρμόσει.

Το ίδιο πιθανώς να γίνει και στους χώρους εργασίας γιατί και εκεί είπαν για το covid free app.
Αν τα αποτελέσματα διασταυρώνονται και μέσω ΕΡΓΑΝΗ κανένας εργοδότης δεν θα ρισκάρει.

Αλλά αν είναι να πρέπει να σκανάρει τους εργαζόμενους και για να το βρει ο έλεγχος να πρέπει να πάει κλιμάκιο να ελέγξει τα πιστοποιητικά των εργαζομένων χαιρετίσματα.
Θα είναι άλλο ένα μέτρο που δεν θα τηρηθεί και θα χρησιμεύσει μόνο για να πλακώνονται εργοδότες και υπάλληλοι, ο μεν σαν αφορμή για να διώξει τον άλλο και ο δε όταν στραβώσει να κάνει καταγγελία οτι ο εργοδότης απασχολεί ατεστάριστους ανεμβολίαστους,

Τι περίεργο για μια κυβέρνηση στην κοσμάρα της...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχτο πρόβλημα δεν είναι οι ανεμβολίαστοι νέοι, αλλά ότι τα εμβόλια (Pfizer, Moderna) έχουν συγκεκριμένη διάρκεια , 8 μήνες. Οπότε φοβούνται για νέα lockdown και θα αναγκαστούν να ξαναεμβολιάσουν τον ηλικιακό πληθυσμό άνω των 60. Δηλαδή στο διάστημα Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου οι άνω των 60 θα είναι αβοήθητοι με αποτέλεσμα την εκ νέου κατάρρευση του συστήματος υγείας.

Τα κομματόσκυλα της ΝΔ , ειδικά αυτά που τρώνε οικογενειακώς από το κράτος, δεν θα έπρεπε να μιλάνε. Θα έπρεπε να είναι τουμπεκί.
  • New cases have rebounded in Switzerland to around 3,000 a day. The growth is largely due to the highly infectious Delta variant affecting unvaccinated people, mainly in the 10-29-year-old age group. Some 720 people are currently being treated in hospital for Covid (+45% compared with the previous week). The number of Covid-related deaths remains at a low level.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,065 μηνύματα.
Βγάζουν κανόνες αλλά δε μας λένε πώς θα γίνονται όλα αυτά τα τεστ, πώς θα τα περνάνε στο σύστημα οι ιδιωτικές κλινικές προσπερνώντας τα προσωπικά δεδομένα; Ποιος θα τα ελέγχει; Αυτά τεχνηέντως δεν τα λένε γιατί ξέρουν καλά οτι δεν υπάρχουν οι υποδομές να γίνουν έλεγχοι. Στα χαρτιά θα υπάρχουν, θα τα τηρούν αυτοί που φοβούνται και αυτοί που είναι έτσι κι αλλιώς στα @@ τους θα αδιαφορούν. Δε μας είπαν, αυτοί που δεν τα τηρούν τί επιπτώσεις θα έχουν; Αν έρθει σε ένα εργοστάσιο που δουλεύει κάποιος ανεμβολίαστος χωρίς τεστ και απαιτήσει να μπει να εργαστεί και ο εργοδότης δεν μπορεί να του το επιτρέψει, ποιος θα τους λύσει τη διαφορά; Θα παίζουν ξύλο οι πολίτες; Θα φωνάζουν την αστυνομία; Θα απολύεται ο ανεμβολίαστος χωρίς τεστ; Ως συνήθως μας δώσανε μόνο τα μέτρα και καμία κουβέντα για έλεγχο και επιπτώσεις.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Βγάζουν κανόνες αλλά δε μας λένε πώς θα γίνονται όλα αυτά τα τεστ, πώς θα τα περνάνε στο σύστημα οι ιδιωτικές κλινικές προσπερνώντας τα προσωπικά δεδομένα; Ποιος θα τα ελέγχει; Αυτά τεχνηέντως δεν τα λένε γιατί ξέρουν καλά οτι δεν υπάρχουν οι υποδομές να γίνουν έλεγχοι. Στα χαρτιά θα υπάρχουν, θα τα τηρούν αυτοί που φοβούνται και αυτοί που είναι έτσι κι αλλιώς στα @@ τους θα αδιαφορούν. Δε μας είπαν, αυτοί που δεν τα τηρούν τί επιπτώσεις θα έχουν; Αν έρθει σε ένα εργοστάσιο που δουλεύει κάποιος ανεμβολίαστος χωρίς τεστ και απαιτήσει να μπει να εργαστεί και ο εργοδότης δεν μπορεί να του το επιτρέψει, ποιος θα τους λύσει τη διαφορά; Θα παίζουν ξύλο οι πολίτες; Θα φωνάζουν την αστυνομία; Θα απολύεται ο ανεμβολίαστος χωρίς τεστ; Ως συνήθως μας δώσανε μόνο τα μέτρα και καμία κουβέντα για έλεγχο και επιπτώσεις.
Και αν δεν μπορείς να το ελέγξεις είναι και διπλά χαζό γιατί δημιουργείς αντικίνητρο στον ανεμβολίαστο να κάνει τεστ.
Αν έλεγες υποχρεωτικό τεστ αλλά υπήρχαν μέρη που το έκανες τσάμπα έστω περιμένοντας στην ουρά όπως υπάρχουν όλο αυτό το διάστημα, αρκετοί που ανησυχούν για την πανδημία και ας μην κάνουν το εμβόλιο θα πήγαιναν.
Τώρα...

Από μέσα Σεπτέμβρη θα δούμε να πέφτουν κατακόρυφα τα τεστ και θα αναρωτιόμαστε πως γίνεται αυτό αφού είναι υποχρεωτικά.

Το μέτρο δε του υποχρεωτικού εμβολιασμού για να μπεις σε κλειστό χώρο έχει αποτέλεσμα μόνο αν μπορείς να το ελέγξεις που δεν μπορείς ή είσαι στο 70%+ πλήρως εμβολιασμένων.
Τώρα με 55% οι περισσότερες παρέες κάτω των 50, που γενικά αυτοί πηγαίνουν σε εστίαση-κλαμπ κλπ, είναι μεικτές. Στους κάτω των 30 οι περισσότεροι είναι ανεμβολίαστοι.

Η θα πηγαίνουν παράνομα μέσα σε μαγαζιά ή θα μαζεύονται σε σπίτια.

Αν θες να το κάνεις υποχρεωτικό βγες και κάντο όχι να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας για να πουν ότι κάτι έκαναν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Σιγά σιγά θα φτάσουμε να ακούμε και ότι όλες οι δυτικές ευρωπαϊκές χώρες που εμβολιάζονται μαζικότατα
(και καλά κάνουν) υποκινούνται από την Ν.Δ. 'Ο,τι να' ναι.

---
Boυλγαρία - 57 νεκροί χθες. Η χώρα με την χαμηλότερη εμβολιαστική κάλυψη στην Ευρώπη.
1629801288831.png
 

Nikoleta_Giann2003

Νεοφερμένος

Η Nikoleta_Giann2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τα νέα μέτρα?τέλος τα δωρεάν τεστ πλέον χρέωση 10 ευρώ και οι ανεμβολιαστοι φοιτητές και εργαζόμενοι θα θέλουν ένα ή δύο την εβδομάδα και απαγορεύεται η είσοδος σε εστίαση .....
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Για να κοινωνησουν ομως θα επιτρεπονται οι ανεμβολιαστοι?Δεν ειδα κατι σχετικο.Εκει ολα ελευθερα?
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τα νέα μέτρα?τέλος τα δωρεάν τεστ πλέον χρέωση 10 ευρώ και οι ανεμβολιαστοι φοιτητές και εργαζόμενοι θα θέλουν ένα ή δύο την εβδομάδα και απαγορεύεται η είσοδος σε εστίαση .....
Υποτιθεται η κοινωνια ειναι δημοκρατικη,θα ελεγα παραμενει δικαιωμα του καθενα τι θα κανει,εγω εχω εμβολιαστει ομως βλεπω οτι ολα αυτα τα μετρα οδηγουν εξαναγκαστικα καποιον να το κανει θελει δε θελει,και ακομα δεν ειδαμε και τις αλλες επιπτωσεις οταν αρχισουν και απολυουν ανεμβολιαστους,στον Καναδα γινεται ηδη.

 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τα νέα μέτρα?τέλος τα δωρεάν τεστ πλέον χρέωση 10 ευρώ και οι ανεμβολιαστοι φοιτητές και εργαζόμενοι θα θέλουν ένα ή δύο την εβδομάδα και απαγορεύεται η είσοδος σε εστίαση .....
Εσύ τι γνώμη έχεις για τα νέα μέτρα;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι γνώμη έχετε για τα νέα μέτρα?τέλος τα δωρεάν τεστ πλέον χρέωση 10 ευρώ και οι ανεμβολιαστοι φοιτητές και εργαζόμενοι θα θέλουν ένα ή δύο την εβδομάδα και απαγορεύεται η είσοδος σε εστίαση .....

Ότι θα κάνω τον διαιτητή και τον κακο γιατι έχω δύο άτομα που δεν εμβολιάζονται με τίποτα 🤬
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί απλά δεν βγάζουν ένα διάταγμα που να λέει ότι ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός; Δηλαδή συγνώμη αλλά όταν κάνεις την ζωή του άλλου εμμέσως ασύμφορη ποια η διαφορά; Μη πούμε ότι δεν είσαι δημοκράτης; Κλασσική υποκρισία.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ότι θα κάνω τον διαιτητή και τον κακο γιατι έχω δύο άτομα που δεν εμβολιάζονται με τίποτα 🤬
Δεν εχουν δει τις επιπτωσεις?Καλα δικαιωμα τους ειναι αλλα θελω να πω απλα προβληματιζονται?Γιατι εναν προβληματισμο ολοι τον καναμε πριν εμβολιαστουμε κι ομως το καναμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί απλά δεν βγάζουν ένα διάταγμα που να λέει ότι ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός; Δηλαδή συγνώμη αλλά όταν κάνεις την ζωή του άλλου εμμέσως ασύμφορη ποια η διαφορά; Μη πούμε ότι δεν είσαι δημοκράτης; Κλασσική υποκρισία.
για να μην τους τρεχουν με αγωγες γιαυτο το πανε ετσι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τα νέα μέτρα?τέλος τα δωρεάν τεστ πλέον χρέωση 10 ευρώ και οι ανεμβολιαστοι φοιτητές και εργαζόμενοι θα θέλουν ένα ή δύο την εβδομάδα και απαγορεύεται η είσοδος σε εστίαση .....
Μαλακιες μετρα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν εχουν δει τις επιπτωσεις?Καλα δικαιωμα τους ειναι αλλα θελω να πω απλα προβληματιζονται?Γιατι εναν προβληματισμο ολοι τον καναμε πριν εμβολιαστουμε κι ομως το καναμε.

Αν σου πω ότι δεν ασχολουμε πλέον γιατί με έχει κουράσει όλη αυτή η κατάσταση ..

Ας πάρουν μια απόφαση και αυτοί(κράτος) και να μην μας βάζουν εμάς σαν πολίτες σε αυτή την διαδικασία .
Βγάλε ένα νόμο που να απαγορεύει την εργασία ρε φίλε στο κάτω κάτω ειλικρινά δεν μπορώ άλλο να ασχοληθώ με αυτό το θέμα όσο παράλογο και να ακούγεται ...
Έχουμε εμείς οι επαγγελματίες να διαχειριστούμε και ένα ακόμα δύσκολο χειμώνα που έρχεται να κυνηγάμε και τον καθένα δεν γίνεται ..

Σέβομαι απόλυτα την απόφαση και των δύο που έχω στη δουλειά μου και δεν θέλουν με τίποτα να εμβολιαστούν για τους δικούς τους λόγους πλέον ,εγώ το έκανα ώστε να μπορώ να καλύψω τον ευατο μου και από εκεί και πέρα δεν θα ανοίξω κανενός το κεφάλι να του βάλω το δικό μου σκεπτικό μέσα ...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
εγώ το έκανα ώστε να μπορώ να καλύψω τον ευατο μου
Αυτό είναι κ μέρος του προβλήματος (βγάζω στην άκρη τους ψεκασμένους), ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν έχει καταλάβει ότι το εμβόλιο του κάνουμε για να καλύψουμε το σύνολο και όχι έμας τους "είμαι νέος και υγειής ρε :heat:, γιατί να κάνω το μπόλι".
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Αυτό είναι κ μέρος του προβλήματος (βγάζω στην άκρη τους ψεκασμένους), ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού δεν έχει καταλάβει ότι το εμβόλιο του κάνουμε για να καλύψουμε το σύνολο και όχι έμας τους "είμαι νέος και υγειής ρε :heat:, γιατί να κάνω το μπόλι".
Συμφωνώ απόλυτα ότι θα πρέπει να σκεφτόμαστε όχι μόνο το ατομικό μας συμφέρον, αλλά και το κοινωνικό. Αυτό, όμως θα πρέπει να εφαρμόζεται σε όλους τους τομείς και όχι όπου θέλει ο καθένας. Εγώ για παράδειγμα να θυσιαστώ για σενα και να κάνω το εμβόλιο. Εσύ, που από όσο βλέπω είσαι και δημόσιος υπάλληλος θα θυσιαζόσουνα για μένα να μου δίνεις τον μισό μισθό σου, καθώς εγώ εργάζομαι περιστασιακά, με ολιγόμηνες συμβάσεις;

Έτσι, κι εσύ δεν θα είχες παράπονο γιατί εγω θα είχα εμβολιαστεί και θα είχα καλύψει εσένα που ανήκεις στο κοινωνικο σύνολο, αλλά κι εσύ με τα χρήματα που θα μου έδινες θα είχες καλύψει εμένα καθώς θα μπορούσα να να κάνω μια ωραιότατη ιδιωτική ασφάλεια και να έχω μια ωραιότατη περίθαλψη σε ιδιωτική κλινική σε περίπτωση που το εμβόλιο που θα έκανα για χάρη σου μου δημιουργούσε την οποιαδήποτε παρενέργεια.

Εσείς, 'ομως, θέλετε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top