• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Oχι ολοι ...Αυτοι δυστηχως που εμειναν εξω απο το χρηματικο παιχνιδι και δεν λαμβανουν πιτα για να τα λεμε και αυτα αντιδρουν :)
Τι χρηματισμό να λάβεις από τα εμβόλια, είναι το πιο φθηνό φάρμακο που υπάρχει, ειδικά σε σύγκριση με το κόστος παραγωγής του. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα, η μία από τις 3 εταιρίες (νομίζω η ΑΖ αλλά δεν είμαι σίγουρη) είχε ανακοινώσει πως θα διαθέσει τα εμβόλια σε τιμή κόστους. Οι φαρμακευτικές θέλουν να πουλήσουν συμπληρώματα διατροφής και βιταμίνες, εκεί είναι τα μεγάλα κέρδη. Ήδη έχουν δημοσιεύσει προβλέψεις μεγάλης αύξησης του τζίρου από την αυξημένη ζήτηση για συμπληρώματα λόγω κορωνοϊού. Προφανώς όλοι καταλαβαίνουμε πως στη βιταμίνη C που πληρώνουμε 5€ για 20 ταμπλέτες το περιθώριο κέρδους είναι τεράστιο σε σύγκριση με ένα σκεύασμα που θέλει χρόνια έρευνας για να βγει στην αγορά και μόλις βγει πρέπει να αναβαθμιστεί για την επόμενη μετάλλαξη.
Για εμενα θα ηταν περισσοτεροι πιστευτοι αν τοσα χρονια παλευαν και αυτοι οι γιατροι να ενταχθει και ο εμβολιασμος την Μηνιγγίτιδας Β στα παιδια και να μην ηταν υποχρεωμενος ο καθε γονεας να πληρωνει μισο μηνιατικο επι δυο παρακαλω για το αυτονοητο ...
Ποσα παιδια αυτη την στιγμη ειναι ανεμβολιαστα απο αυτο τον ιο που ειναι τρεις φορες χειροτερος απο την γριπη?
Αυτός ο ιός είναι επικίνδυνος αλλά εξαιρετικά σπάνιος στη χώρα μας. Νομίζω έχουμε 2-5 θανάτους το χρόνο, κάτι τέτοιο. Σύγκρινέ το με 40 θανάτους τη μέρα από κορωνοϊό για να καταλάβεις την τάξη μεγέθους.

Όσο για το εμβόλιο, κι εμένα με έριξε, ειδικά η δεύτερη δόση, τον αδερφό μου επίσης. Ο άντρας μου και οι γονείς μου δεν κατάλαβαν τίποτα. Κάπου διάβασα ότι αν κάποιος αντιδράσει έντονα στο εμβόλιο ίσως σημαίνει ότι έχει εκτεθεί από πριν. Πάντως είναι σύνηθες να προκαλούν τέτοιες αντιδράσεις τα εμβόλια, απλά τα περισσότερα τα κάνουμε σε πολύ μικρή ηλικία και δεν μπορούμε να περιγράψουμε πώς νιώθουμε. Είναι γνωστό όμως ότι τα μωρά κλαίνε και είναι ανήσυχα για πολλές μέρες μετά από κάποιους εμβολιασμούς, ότι ανεβάζουν πυρετό κλπ. Δεν είναι κάτι καινούριο για να μας ανησυχήσει.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Όσο για το εμβόλιο, κι εμένα με έριξε, ειδικά η δεύτερη δόση, τον αδερφό μου επίσης. Ο άντρας μου και οι γονείς μου δεν κατάλαβαν τίποτα. Κάπου διάβασα ότι αν κάποιος αντιδράσει έντονα στο εμβόλιο ίσως σημαίνει ότι έχει εκτεθεί από πριν. Πάντως είναι σύνηθες να προκαλούν τέτοιες αντιδράσεις τα εμβόλια, απλά τα περισσότερα τα κάνουμε σε πολύ μικρή ηλικία και δεν μπορούμε να περιγράψουμε πώς νιώθουμε. Είναι γνωστό όμως ότι τα μωρά κλαίνε και είναι ανήσυχα για πολλές μέρες μετά από κάποιους εμβολιασμούς, ότι ανεβάζουν πυρετό κλπ. Δεν είναι κάτι καινούριο για να μας ανησυχήσει.
Ίσως είναι και καλύτερα ακόμη, όταν ο οργανισμός εμφανίσει κάποια αντίδραση στο εμβόλιο (λίγο πυρετό πχ)
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ίσως είναι και καλύτερα ακόμη, όταν ο οργανισμός εμφανίσει κάποια αντίδραση στο εμβόλιο (λίγο πυρετό πχ)
Αυτό λέει η δική μου λογική (που δεν είμαι γιατρός) αν και όταν ρώτησα κάποιον πιο σχετικό μου είπε ότι δεν παίζει ρόλο. Δεν νομίζω πως και οι ίδιοι οι επιστήμονες ξέρουν με σιγουριά τι ισχύει. Πάντως η αντίδραση στα εμβόλια είναι κάτι που είναι γνωστό, δεν εμφανίστηκε με αυτά τα εμβόλια.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι χρηματισμό να λάβεις από τα εμβόλια, είναι το πιο φθηνό φάρμακο που υπάρχει, ειδικά σε σύγκριση με το κόστος παραγωγής του. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα, η μία από τις 3 εταιρίες (νομίζω η ΑΖ αλλά δεν είμαι σίγουρη) είχε ανακοινώσει πως θα διαθέσει τα εμβόλια σε τιμή κόστους. Οι φαρμακευτικές θέλουν να πουλήσουν συμπληρώματα διατροφής και βιταμίνες, εκεί είναι τα μεγάλα κέρδη. Ήδη έχουν δημοσιεύσει προβλέψεις μεγάλης αύξησης του τζίρου από την αυξημένη ζήτηση για συμπληρώματα λόγω κορωνοϊού. Προφανώς όλοι καταλαβαίνουμε πως στη βιταμίνη C που πληρώνουμε 5€ για 20 ταμπλέτες το περιθώριο κέρδους είναι τεράστιο σε σύγκριση με ένα σκεύασμα που θέλει χρόνια έρευνας για να βγει στην αγορά και μόλις βγει πρέπει να αναβαθμιστεί για την επόμενη μετάλλαξη.
Ειναι μεγαλη αλυσιδα ολο αυτο και φυσικα το εμβολιο ειναι ενας κρικος που δεν γινεται να αποκοπει γιατι θα διαλυθει .
Δυστηχως ακομα και στο ντεπον που σου πλασαρει ενας γιατρος ή μια απλη αντιβιωση την πιο φθηνη εχει μεριδιο και αυτος ;)
Αυτός ο ιός είναι επικίνδυνος αλλά εξαιρετικά σπάνιος στη χώρα μας. Νομίζω έχουμε 2-5 θανάτους το χρόνο, κάτι τέτοιο. Σύγκρινέ το με 40 θανάτους τη μέρα από κορωνοϊό για να καταλάβεις την τάξη μεγέθους.
Το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας που ειναι απο τα πιο γελοια για εμενα γιατι ενταχτηκε ?
Ειναι δυνατον να αποκτησεις ανοσια σε ενα ιο που μεταλλασστε συνεχεια και φυσικα δεν ειναι καθολου θανατηφορος ?
Αντιλαμβανεσαι οτι πλεον για αυτους ειναι αλλο το θεμα ?

Καποια πραγματα ειναι εμφανεστατα ποιος σκοπους εξυπηρετουν και δεν χρειοαζεται να εισαι γιατρος για να καταλαβεις τι ειναι πιο σημαντικο για την υγεια του παιδιου σου ..
Για εμενα που εχουμε περασει ουτε και εγω δεν ξερω ποσες γαστρεντεριτηδες δεν υπαρχει περιπτωση να εκανα αυτο το εμβολιο ..Της μηνιγγίτιδας ομως οσο και να κοστιζε το εκανα γιατι πραγματικα την φοβαμαι γιατι μπορει να μην ειναι θανατηφορα αλλα αφηνει ανεπανορθωτες βλαβες ..

Όσο για το εμβόλιο, κι εμένα με έριξε, ειδικά η δεύτερη δόση, τον αδερφό μου επίσης. Ο άντρας μου και οι γονείς μου δεν κατάλαβαν τίποτα. Κάπου διάβασα ότι αν κάποιος αντιδράσει έντονα στο εμβόλιο ίσως σημαίνει ότι έχει εκτεθεί από πριν. Πάντως είναι σύνηθες να προκαλούν τέτοιες αντιδράσεις τα εμβόλια, απλά τα περισσότερα τα κάνουμε σε πολύ μικρή ηλικία και δεν μπορούμε να περιγράψουμε πώς νιώθουμε. Είναι γνωστό όμως ότι τα μωρά κλαίνε και είναι ανήσυχα για πολλές μέρες μετά από κάποιους εμβολιασμούς, ότι ανεβάζουν πυρετό κλπ. Δεν είναι κάτι καινούριο για να μας ανησυχήσει.
Ετσι ειναι και ξερω πολυ καλα τι εστι εμβολιο σε παιδι αλλα τοσα συπτωματα μαζεμενα σε μια δοση εμβολιου πρωτη φορα ειδα ..
Εμενα περαν οτι μου σακατεψε το χερι αυτη που το εβαλε γιατι βρηκε μυ και εκανε σπασμο εκεινη την στιγμη ,το καταλαβε και η ιδια με αποτελεσμα να εχω ενα μαυρο ωμο και ενα στην κυριολεξια παραλυτο χέρι θαρρεις και ειχα τενοντιτιδα δεν ειχα κατι αλλο αξιολογο περαν της εξαντλησης που η αληθεια ειναι κρατησε αρκετες μερες εφοσον δεν μπορουσα να βγαλω προπονηση μου με την ιδια ανεση που την εβγαζα παλιά ..

Εποικοινωνησα με την γιατρο μας και μου ειπε πως τα ατομα που αντιδρουν ετσι αναπτυσουν περισσοτερα αντισωματα και να μην με απασχολει καθολου εφοσον ειναι ελεγχόμενο ..
Μπορει να ειμαι υπερβολικη αλλα πραγματικα ειμαι στο μοναδικο θεμα σε οτι εχει να κανει υγεια και παιδια ..
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ειναι μεγαλη αλυσιδα ολο αυτο και φυσικα το εμβολιο ειναι ενας κρικος που δεν γινεται να αποκοπει γιατι θα διαλυθει .
Δυστηχως ακομα και στο ντεπον που σου πλασαρει ενας γιατρος ή μια απλη αντιβιωση την πιο φθηνη εχει μεριδιο και αυτος ;)
Κοίτα εγώ δεν πιστεύω σε τέτοιες συνωμοσίες ούτε πιστεύω πως γίνεται κάποιος γιατρός για να πουλάει φάρμακα και να τσεπώνει. Ένα σιρόπι ντεπόν κοστίζει 2,80-3,00€ και πολλά λέω, ίσως. Τι μερίδιο έχει ο γιατρός, ο φαρμακοποιός, το κράτος, η φαρμακευτική και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι σε αυτά τα 3 ευρώ που θα παρακινήσουν - τον γιατρό ειδικά - να στο συστήσει ενώ δεν είναι απαραίτητο;
Το εμβολιο της γαστρεντεριτιδας που ειναι απο τα πιο γελοια για εμενα γιατι ενταχτηκε ?
Ειναι δυνατον να αποκτησεις ανοσια σε ενα ιο που μεταλλασστε συνεχεια και φυσικα δεν ειναι καθολου θανατηφορος ?
Αντιλαμβανεσαι οτι πλεον για αυτους ειναι αλλο το θεμα ?
Φαντάζομαι πως εντάχθηκε επειδή η αναλογία κόστους-όφελους είναι καλή. Εμείς το είχαμε πληρώσει, από ό,τι θυμάμαι δεν ήταν ακριβό. Για κάποια παιδιά είναι σημαντικό να γίνει γιατί στις ηλικίες στις οποίες απευθύνεται το συγκεκριμένο εμβόλιο (0-3 ετών) ο ιός της γαστρεντερίτιδας μπορεί να είναι και θανατηφόρος, ειδικά σε παιδιά χαμηλού βάρους γέννησης και σε άλλες κατηγορίες που θεωρούνται υψηλού κινδύνου για βρεφική γαστρεντερίτιδα.
Εποικοινωνησα με την γιατρο μας και μου ειπε πως τα ατομα που αντιδρουν ετσι αναπτυσουν περισσοτερα αντισωματα και να μην με απασχολει καθολου εφοσον ειναι ελεγχόμενο ..
Μπορει να ειμαι υπερβολικη αλλα πραγματικα ειμαι στο μοναδικο θεμα σε οτι εχει να κανει υγεια και παιδια ..
Θα πάω σήμερα για έλεγχο αντισωμάτων. Σε δύο μέρες θα σου πω αν ισχύει αυτό που είπε ο γιατρός σας.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα εγώ δεν πιστεύω σε τέτοιες συνωμοσίες ούτε πιστεύω πως γίνεται κάποιος γιατρός για να πουλάει φάρμακα και να τσεπώνει. Ένα σιρόπι ντεπόν κοστίζει 2,80-3,00€ και πολλά λέω, ίσως. Τι μερίδιο έχει ο γιατρός, ο φαρμακοποιός, το κράτος, η φαρμακευτική και οι υπόλοιποι εμπλεκόμενοι σε αυτά τα 3 ευρώ που θα παρακινήσουν - τον γιατρό ειδικά - να στο συστήσει ενώ δεν είναι απαραίτητο;
Δεν ειναι συνωμοσια ειναι θεμα μαρκετινγκ ...Τοσοι ιατρικοι επισκεπτες που συναντας σε διαφορα ιατρεια τι λες οτι κανουν .
Ξερεις ποσα ταξιδια πηγαινει η φιλη μου που ειναι γιατρος χάριν διάφορων σκευασματων -φαρμακων ?
Μην σου πω για αλλα μπονους -δωρακια που εχουν οσο αφορα ιατρικα εργαλεια τους ;)
Φαντάζομαι πως εντάχθηκε επειδή η αναλογία κόστους-όφελους είναι καλή. Εμείς το είχαμε πληρώσει, από ό,τι θυμάμαι δεν ήταν ακριβό. Για κάποια παιδιά είναι σημαντικό να γίνει γιατί στις ηλικίες στις οποίες απευθύνεται το συγκεκριμένο εμβόλιο (0-3 ετών) ο ιός της γαστρεντερίτιδας μπορεί να είναι και θανατηφόρος, ειδικά σε παιδιά χαμηλού βάρους γέννησης και σε άλλες κατηγορίες που θεωρούνται υψηλού κινδύνου για βρεφική γαστρεντερίτιδα.
Πλεον γινεται αν δεν κανω λαθος το πρωτο τριμηνο και ειναι πόσιμο και συμφωνω σε οσα λες αλλα εσυσαν μητερα ποια θεωρείς ποιο επικίνδυνη αρρωστια για το παιδι σου και θα προσπαθήσεις οσο και να κανει το εμβολιο να το κανεις ?
της μηνιγγίτιδας ή της γαστρεντεριτιδας ?
Νομιζω θεμα προτεροιοτητων βαση αυτου θα επρεπε να δινεται ..
Θα πάω σήμερα για έλεγχο αντισωμάτων. Σε δύο μέρες θα σου πω αν ισχύει αυτό που είπε ο γιατρός σας.
οκ ,ευχαριστω!
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος ή κάποια που να γνωρίζει να εξηγήσει επιγραμματικά για το τεστ αντισωμάτων τις μονάδες μέτρησης που χρησιμοποιούνται και το εύρος τιμών;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ειναι συνωμοσια ειναι θεμα μαρκετινγκ ...Τοσοι ιατρικοι επισκεπτες που συναντας σε διαφορα ιατρεια τι λες οτι κανουν .
Ξερεις ποσα ταξιδια πηγαινει η φιλη μου που ειναι γιατρος χάριν διάφορων σκευασματων -φαρμακων ?
Μην σου πω για αλλα μπονους -δωρακια που εχουν οσο αφορα ιατρικα εργαλεια τους ;)
Κοίτα, κι εγώ ως καθηγήτρια παίρνω δωράκια από εκδοτικούς οίκους και όχι μόνο. Δεν σημαίνει ότι κάνω τις επιλογές μου ή προτείνω βιβλία ή εξετάσεις με κριτήριο ποιος μου έκανε δωράκι. Δηλαδή πραγματικά, αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου σε αυτό το επίπεδο, καλύτερα να αλλάξεις γιατρό, γιατί το να σου προτείνει αντιβίωση με κριτήριο όχι αν σε καλύπτει αλλά ποια εταιρία πλήρωσε για ταξιδάκι, αυτό μπορεί να είναι και επικίνδυνο για σένα.
Πλεον γινεται αν δεν κανω λαθος το πρωτο τριμηνο και ειναι πόσιμο και συμφωνω σε οσα λες αλλα εσυσαν μητερα ποια θεωρείς ποιο επικίνδυνη αρρωστια για το παιδι σου και θα προσπαθήσεις οσο και να κανει το εμβολιο να το κανεις ?
της μηνιγγίτιδας ή της γαστρεντεριτιδας ?
Πάντα στο πρώτο τρίμηνο γινόταν και πάντα ήταν πόσιμο. Το εμβόλιο αυτό είναι για τα νεογέννητα και η κάλυψη που παρέχει είναι για τα πρώτα 2-3 χρόνια. Αν το κάνεις μετά τους 24 μήνες δεν έχει κανένα νόημα. Προσωπικά φοβάμαι περισσότερο τη γαστρεντερίτιδα, την ιλαρά, τις άλλες μηνιγγίτιδες. Δεν έχουμε κάνει το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας Β και ούτε το έχει προτείνει κάποιος παιδίατρος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοίτα, κι εγώ ως καθηγήτρια παίρνω δωράκια από εκδοτικούς οίκους και όχι μόνο. Δεν σημαίνει ότι κάνω τις επιλογές μου ή προτείνω βιβλία ή εξετάσεις με κριτήριο ποιος μου έκανε δωράκι. Δηλαδή πραγματικά, αν δεν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου σε αυτό το επίπεδο, καλύτερα να αλλάξεις γιατρό, γιατί το να σου προτείνει αντιβίωση με κριτήριο όχι αν σε καλύπτει αλλά ποια εταιρία πλήρωσε για ταξιδάκι, αυτό μπορεί να είναι και επικίνδυνο για σένα.
Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά.
Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης σε αυτό το θέμα.
Ας πούμε όταν ηταν μωρά τα παιδιά και κάθε μήνα ήταν που προσθέταμε κάτι καινούργιο από τροφές πάντα μου έδινε πρώτα δείγματα απι διαφιαφορες εταιρίες να δούμε ποιο θα ταιριάξει και μετά αποφασίζαμε.
Όπως αυτό γινόταν και με κρέμες, αλοιφές αφρολουτρα και γενικά ότι είχε θέμα με την υγιεινή των παίδων.
Πάντα δύο τρία δείγματα από εταιρείες για να δεις αν σου εμφανίσουν αλλεργίες.

Εδώ στο δερματολόγο πας για μια θεραπεία ή καθαρισμό και φεύγοντας σε φορτώνει με του κόσμου τα δείγματα από ενυδατικες και άλλα προϊόντα για να τα δοκιμάσεις και να τους πεις ποιο σου ταίριαξε και γιατί..
Αυτό είναι το παιχνιδάκι τους .
Έπειτα με την σειρά τους οι γιατροί ενημερώνουν τις αντίστοιχες εταιρείες που πλασαρε ο καθένας τους και αναλόγως εκείνες πρατουν .
Με συγχωρείς αλλά αν δεν εμπιστευτεις ας πούνε τον δερματολόγο σου για το ποιες κρέμες θα χρησιμοποιήσεις ποιον θα εμπιστευτείς,την κάθε πωλήτρια όπου φυσικά θα σου πλασάρει το προϊόν που θα της αφήσει το μεγαλύτερο κέρδος ή είναι αντιπρόσωπος συγκεκριμένης εταιρείας 😉
Πάντα στο πρώτο τρίμηνο γινόταν και πάντα ήταν πόσιμο. Το εμβόλιο αυτό είναι για τα νεογέννητα και η κάλυψη που παρέχει είναι για τα πρώτα 2-3 χρόνια. Αν το κάνεις μετά τους 24 μήνες δεν έχει κανένα νόημα. Προσωπικά φοβάμαι περισσότερο τη γαστρεντερίτιδα, την ιλαρά, τις άλλες μηνιγγίτιδες. Δεν έχουμε κάνει το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας Β και ούτε το έχει προτείνει κάποιος παιδίατρος.
Μηνιγγίτιδα Β ήταν κάθετη ή δική μου εδώ και χρόνια η οποία έχει συνεργασία με το παίδων και ειδικά εκείνη την περίοδο που επέμενε είχαν δύο περιστατικά από παιδάκια τα οποία τα έχασαν κιόλας μεσα σε 2 24ωρα ..

Όπως επίσης και το εμβόλιο του τραχήλου ..

Τα πάντα έχουμε κάνει εκτός από το ΗΙΝ1 όπου δεν το συζητούσε καν και η αλήθεια είναι το περάσαμε οικογενειακά όχι και τόσο εύκολα μας παιδευε κάνα μήνα..
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
1110 νεκροί
2700+ νοσηλευόμενοι
86000+ κρούσματα
421 Διασωληνωμένοι

Απολογισμός Οκτωβρίου
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Οι Ρώσοι γιατροί και νοσηλευτές είναι στα όρια της εξάντλησης...
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Δευτέρα 1/11/21
Nέα κρούσματα: 5.449 (ρεκόρ!)
Διασωληνωμένοι: 430
Νέες Απώλειες: 52
Τεστ σήμερα: 82.593 (PCR: 6.090, RAPID: 76.503)
Θετικότητα (PCR+Rapid): 6,6%
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Και οι χειρότεροι μήνες έπονται...
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Το οποίο ρεκόρ θα ξανασπάσει αύριο αφού Τρίτη παραδοσιακά έχει τα περισσότερα της εβδομάδας.

Θετικό ότι οι διασωληνωμένοι είναι ακόμα σε ελεγχόμενο νούμερο και ότι σε σχέση με την περασμένη Δευτέρα ενώ τα κρούσματα αυξήθηκαν κατά 70% οι διασωληνωμένοι αυξήθηκαν κατά 20%.

Πέρσι φτάσαμε στους 880+ διασωληνωμένους. Πολύ πιθανό και φέτος να πλησιάσουμε ή να φτάσουμε αυτό το νούμερο λόγω του χαμηλού ποσοστού εμβολιασμού.

Η ουσιώδης διαφορά είναι ότι πέρσι έγινε με lockdown ενώ φέτος θα γίνει με την οικονομία και την κοινωνία λίγο πολύ να λειτουργεί κανονικά.

Υ. Γ. Όσοι έκαναν Johnson από Παρασκευή θα μπορούν να κλείνουν ραντεβού για ενισχυτική δόση ανεξαρτήτου ηλικίας αν έχει περάσει δίμηνο από τον εμβολιασμό.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Το οποίο ρεκόρ θα ξανασπάσει αύριο αφού Τρίτη παραδοσιακά έχει τα περισσότερα της εβδομάδας.

Θετικό ότι οι διασωληνωμένοι είναι ακόμα σε ελεγχόμενο νούμερο και ότι σε σχέση με την περασμένη Δευτέρα ενώ τα κρούσματα αυξήθηκαν κατά 70% οι διασωληνωμένοι αυξήθηκαν κατά 20%.

Πέρσι φτάσαμε στους 880+ διασωληνωμένους. Πολύ πιθανό και φέτος να πλησιάσουμε ή να φτάσουμε αυτό το νούμερο λόγω του χαμηλού ποσοστού εμβολιασμού.

Η ουσιώδης διαφορά είναι ότι πέρσι έγινε με lockdown ενώ φέτος θα γίνει με την οικονομία και την κοινωνία λίγο πολύ να λειτουργεί κανονικά.
Το θέμα είναι να πειστούν και οι εναπομείναντες ανεμβολίαστοι, όχι αντιεμβολιαστές να εμβολιαστούν...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι αντιεμβολιαστές, πρέπει πάση θυσία να εξωθηστούν στον εμβολιασμό, έστω και με αυστηρά μέτρα και περιορισμούς, διαφορετικά προκοπή δε βλέπουμε
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Το θέμα είναι να πειστούν και οι εναπομείναντες ανεμβολίαστοι, όχι αντιεμβολιαστές να εμβολιαστούν...
Όποιος πείστηκε πείστηκε, τώρα για να πειστεί πρέπει να το συνειδητοποιήσει μόνος του η να αναγκαστεί επειδή αλλιώς δεν θα έχει να φάει(υποχρεωτικός εμβολιασμός δηλαδή).

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τον πείσεις. Αυτός που 10 μήνες τώρα δεν πείστηκε για το εμβόλιο δεν θα πειστεί επειδή θα του στείλεις sms.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Όποιος πείστηκε πείστηκε, τώρα για να πειστεί πρέπει να το συνειδητοποιήσει μόνος του η να αναγκαστεί επειδή αλλιώς δεν θα έχει να φάει(υποχρεωτικός εμβολιασμός δηλαδή).

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τον πείσεις. Αυτός που 10 μήνες τώρα δεν πείστηκε για το εμβόλιο δεν θα πειστεί επειδή θα του στείλεις sms.
Το πρόβλημα είναι ότι οι αντιεμβολιαστές είναι πάρα πολλοί...
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Για όσους δεν τον θυμούνται ο Καντιώτης ήταν κάτι σαν τον Αμβρόσιο και ακόμα πολύ περισσότερο.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Για όσους δεν τον θυμούνται ο Καντιώτης ήταν κάτι σαν τον Αμβρόσιο και ακόμα πολύ περισσότερο.

Σορυ,εδω το θεμα αφορα τον κορονοιο και ειναι στην κατηγορια ΕΠΙΣΤΗΜΗ,δεν εχουν καμια δουλεια εδω θρησκοληπτα βιντεο πληζ.
Αν το ακουσετε απλα θα ξερασετε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος ή κάποια που να γνωρίζει να εξηγήσει επιγραμματικά για το τεστ αντισωμάτων τις μονάδες μέτρησης που χρησιμοποιούνται και το εύρος τιμών;
Από αυτά που έχω διαβάσει, όταν έχεις κάνει το εμβόλιο μπορείς 2 εβδομάδες μετά τη δεύτερη δόση να κάνεις τεστ αντισωμάτων IGG anti-S (anti-spike antibodies) που είναι τα αντισώματα που αποκτούν οι εμβολιασμένοι κατά της πρωτεΐνης της ακίδας του ιού. Το εργαστήριο σου δίνει μια τιμή αναφοράς και αναλόγως με την τιμή αυτή κρίνεται το αποτελέσμα. Η τιμή αναφοράς συνήθως είναι <50, και το αποτέλεσμα βγαίνει σε χιλιάδες (3000, 7000 κλπ) αλλά θεωρητικά οτιδήποτε πάνω από πενήντα είναι καλό.

Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά.
Δεν είναι θέμα εμπιστοσύνης σε αυτό το θέμα.
Ας πούμε όταν ηταν μωρά τα παιδιά και κάθε μήνα ήταν που προσθέταμε κάτι καινούργιο από τροφές πάντα μου έδινε πρώτα δείγματα απι διαφιαφορες εταιρίες να δούμε ποιο θα ταιριάξει και μετά αποφασίζαμε.
Όπως αυτό γινόταν και με κρέμες, αλοιφές αφρολουτρα και γενικά ότι είχε θέμα με την υγιεινή των παίδων.
Πάντα δύο τρία δείγματα από εταιρείες για να δεις αν σου εμφανίσουν αλλεργίες.
Τι να σου πω. Εγώ αυτά που λες δεν τα αναγνωρίζω. Σε 3 παιδίατρους έχουμε πάει, κανείς δεν μας έδωσε δείγματα ποτέ. Ο ένας έχει δείγματα στο χώρο αναμονής αλλά δεν σου λέει ούτε "πάρε" όχι να στα συστήσει κιόλας. Οι άλλοι δεν έχουν δείγματα στα ιατρεία τους.

Θετικό ότι οι διασωληνωμένοι είναι ακόμα σε ελεγχόμενο νούμερο και ότι σε σχέση με την περασμένη Δευτέρα ενώ τα κρούσματα αυξήθηκαν κατά 70% οι διασωληνωμένοι αυξήθηκαν κατά 20%.
Είναι νωρίς για αύξηση διασωληνωμένων. Πρώτα έρχονται τα κρούσματα και σε 10-15 μέρες οι διασωληνώσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top