• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
α)Ξέρεις σε τι ποσοστό γίνεται τηλεργασία αυτή τη στιγμή σε μεγάλες επιχειρήσεις;


β)Σε ποιες δραστηριότητες θα έβαζες τεστ στους εμβολιασμένους;


γ)Όλη η Ελλάδα δεν είναι κόκκινη; Μάσκα σε όλους παντού; Εγώ φοράω μάσκα παντού έτσι κι αλλιώς, αλλά πιστεύεις πως η πλειοψηφία του κόσμου θα το κάνει; Ποιος θα τους ελέγξει;


δ)Πόσο πιστεύεις ότι θα βοηθήσουν στην παρούσα φάση; Θα έχουν κάποια ουσιαστική διαφορά πχ να πέσουν τα κρούσματα κάτω από 2000 ή απλά θα τσαντίσουν τον κόσμο και θα αρχίσουμε να έχουμε πορείες διαμαρτυρίας για την καταπάτηση των ελευθεριών του πολίτη;


ε)Ποια μέτρα; Αυτά που προτείνεις πιο πάνω; Θα τα είχε δεχτεί ο κόσμος; Μάσκα παντού με 30-32 βαθμούς θερμοκρασία, δεν ξέρω κι εγώ αν θα δεχόμουν, για να πω την αλήθεια.


στ)Μπορούν τα νοσοκομεία να κάνουν τεστ σε όλους κάθε εβδομάδα; Θέλει ο κόσμος να πάει; Εγώ όταν έπρεπε να κάνει το παιδί μου rapid δεν είχα νοσοκομείο σε απόσταση μικρότερη της μισής ώρας. Θα έβρισκα μέσα στη μέρα μου 1,5-2 ώρες για να κάνει το παιδί μου τεστ; Είναι λογική απαίτηση αυτή;

Είχαμε κοντά μας κέντρο αναφοράς COVID αλλά δεν πήγαμε εκεί γιατί φοβόμασταν. Γίνεται μπάχαλο συνήθως και δεν θέλαμε να ρισκάρουμε επαφή με αρρώστους.


ζ)Είμαστε σίγουροι πως τα ΜΜΜ αποτελούν πηγή υπερμετάδοσης;


η)Είμαστε σίγουροι πως τα σχολεία αποτελούν πηγή υπερμετάδοσης; Ξέρουμε κάποια χώρα όπου ο περιορισμός του αριθμού των μαθητών στην τάξη έφερε μείωση κρουσμάτων; Η Ιταλία το δοκίμασε πέρυσι με πολύ ευφάνταστους τρόπους, το ίδιο και η Ολλανδία από όσο θυμάμαι, αλλά εγκατέλειψαν την προσπάθεια πολύ σύντομα, υποθέτω επειδή είδαν ότι δεν προσφέρει τα αναμενόμενα αποτελέσματα.
α) Ανάλογα την επιχείρηση. Υπάρχουν επιχειρήσεις που δεν γίνεται καθόλου, γνωρίζω και συγκεκριμένη πολυεθνική τεχνολογική επιχείρηση στην Ελλάδα όπου η τηλεργασία είναι στο 100% ακόμα και η παρουσία στο γραφείο είναι προαιρετική για όποιον το θέλει. Εξαρτάται τον τομέα πάντα. Αλλά γενικά όλες οι μεγάλες εταιρείες έμαθαν να δουλεύουν με τηλεργασία όταν στην περίοδο των lockdown είχες υποχρεωτική 50-70% τηλεργασία.

β) Αν θες να είσαι λάιτ μπορείς να βάλεις μόνο για χώρους εστίασης. Αν θες πιο αυστηρά μπορείς να τους βάλεις για όπου θέλουν και οι ανεμβολίαστοι απλά 1 την εβδομάδα αντί για 2-3.

γ) Ας μην το κάνουν όλοι. Κάποιοι θα το κάνουν σε μέρη με πολύ συνωστισμό που μπορεί να υπάρχει και κανένας να ελέγξει. Εννοώ δεν έχει και καμιά σημασία όταν απλά περπατάνε σε ένα πεζοδρόμιο να φοράνε μάσκα. Αν όμως σε ώρα αιχμής στην Ερμού πχ φοράνε μάσκα έστω οι μισοί έχεις κέρδος.

δ) Δεν ξέρω πόσο θα βοηθούσαν τώρα μέντιουμ δεν είμαι. Με μικρότερη διασπορά σίγουρα θα βοηθούσαν να μην φτάσουμε στην τωρινή κατάσταση για αυτό λέω ότι άργησαν να ληφθούν. Και τώρα όμως αξίζει η προσπάθεια. Δεν θα διαμαρτύρονταν και τόσοι πολλοί και σίγουρα θα διαμαρτύρονταν λιγότεροι σε σχέση με αυτά που μπορεί να αναγκαστείς να κάνεις επειδή δεν έκανες τίποτα άλλο πριν. Δηλαδή θα διαμαρτύρονταν περισσότεροι αν έβαζες αυτά τα μέτρα από μέσα-τέλη Οκτώβρη ή αν επειδή έχει βγει εκτός ελέγχου η κατάσταση σε κάνα 10ημερο πουν ότι χωρίς εμβόλιο δεν πας πουθενά εκτός από σουπερμάρκετ, βάλουν ωράριο στην εστίαση, μόνο κάθιστοι-χωρίς μουσική, ίσως απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ στις κόκκινες περιοχές κλπ.

ε) Όχι. Τα μέτρα που πήραν το προηγούμενο Σάββατο δηλαδή εστίαση σε εξωτερικό χώρο μόνο με rapid test ή εμβόλιο, με τεστ ή εμβόλιο σε τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες και 2 τεστ την εβδομάδα για όλους τους ανεμβολίαστους εργαζόμενους. Λίγο ή πολύ θα δείξει τις επόμενες μέρες, αλλά αυτά τα μέτρα αύξησαν τους εμβολιασμούς. Τον Σεπτέμβρη ήθελες να τους αυξήσεις για να έχουν ανοσία τώρα. Αλλά τον Σεπτέμβρη απλά κάναμε προσευχές να τους φωτίσει ο θεός να εμβολιαστούν.

στ) Το ξέρω και το δέχομαι. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι στα φαρμακεία γίνονται ο χαμός χωρίς πρακτικά να μπορείς να το ελέγξεις. Επαφίεται στην ευθύνη του φαρμακοποιού να είναι σωστός.

ζ-η) Να δεχτώ ότι δεν είναι εστίες υπερμετάδοσης. Να δεχτώ και ότι δεν μπορείς ή τέλος πάντων είναι δυσανάλογο το κόστος για να τα αραιώσεις. Ξέρουμε όμως ότι όπου υπάρχει συνωστισμός υπάρχει μετάδοση. Γιατί να αυξήσεις τον κόσμο εκεί; Η Αθήνα που ήταν από την αρχή της πανδημίας χωρίς δακτύλιο ακριβώς για να μην επιβαρύνονται τα ΜΜΜ θα πάθαινε κάτι αν συνέχιζε έτσι έστω αυτό τον χειμώνα; Τα σχολεία που τόσα χρόνια λειτουργούν με λίγους μαθητές θα πάθαιναν κάτι αν δούλευαν έτσι μια χρονιά ακόμα;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
α) Ανάλογα την επιχείρηση. Υπάρχουν επιχειρήσεις που δεν γίνεται καθόλου, γνωρίζω και συγκεκριμένη πολυεθνική τεχνολογική επιχείρηση στην Ελλάδα όπου η τηλεργασία είναι στο 100% ακόμα και η παρουσία στο γραφείο είναι προαιρετική για όποιον το θέλει. Εξαρτάται τον τομέα πάντα. Αλλά γενικά όλες οι μεγάλες εταιρείες έμαθαν να δουλεύουν με τηλεργασία όταν στην περίοδο των lockdown είχες υποχρεωτική 50-70% τηλεργασία.
Ρώτησα επειδή έχω την εντύπωση ότι η τηλεργασία ήδη εφαρμόζεται σε μεγάλο βαθμό και ότι το να επιβάλεις τηλεργασία δεν θα έχει θεαματικά αποτελέσματα. Το ακούω από πολλούς γονείς ότι δουλεύουν από το σπίτι, ξέρω και αρκετούς φίλους που κάνουν το ίδιο. Ακόμα και τα δικά μου μαθήματα, το 20% περίπου είναι διαδικτυακά ήδη από πέρσι (πριν κλείσουμε εννοώ) και γνωριζω ότι και άλλοι συνάδελφοι εργάζονται έτσι.

β) Αν θες να είσαι λάιτ μπορείς να βάλεις μόνο για χώρους εστίασης. Αν θες πιο αυστηρά μπορείς να τους βάλεις για όπου θέλουν και οι ανεμβολίαστοι απλά 1 την εβδομάδα αντί για 2-3.
Βάζεις δηλαδή απλά για να βάλεις και ό,τι γίνει. Ξέρουμε κάπου που να εφαρμόζεται αυτό το μέτρο και να έχει αποτελέσματα;

γ) Ας μην το κάνουν όλοι. Κάποιοι θα το κάνουν σε μέρη με πολύ συνωστισμό που μπορεί να υπάρχει και κανένας να ελέγξει. Εννοώ δεν έχει και καμιά σημασία όταν απλά περπατάνε σε ένα πεζοδρόμιο να φοράνε μάσκα. Αν όμως σε ώρα αιχμής στην Ερμού πχ φοράνε μάσκα έστω οι μισοί έχεις κέρδος.
Μα δεν φοράνε ήδη κάποιοι? Εγώ βλέπω πολύ κόσμο που κυκλοφορεί με μάσκες έξω, ακόμα και στο αυτοκίνητο. Τι διαφορά θα έχει να πεις βάλτε όλοι αλλά να μην μπορείς να τους αναγκάσεις να το κάνουν; Πάλι αυτοί που φοράνε και τώρα δεν θα συνεχίσουν να φοράνε, ενώ οι υπόλοιποι όχι;

δ) Δεν ξέρω πόσο θα βοηθούσαν τώρα μέντιουμ δεν είμαι. Με μικρότερη διασπορά σίγουρα θα βοηθούσαν να μην φτάσουμε στην τωρινή κατάσταση για αυτό λέω ότι άργησαν να ληφθούν. Και τώρα όμως αξίζει η προσπάθεια. Δεν θα διαμαρτύρονταν και τόσοι πολλοί και σίγουρα θα διαμαρτύρονταν λιγότεροι σε σχέση με αυτά που μπορεί να αναγκαστείς να κάνεις επειδή δεν έκανες τίποτα άλλο πριν. Δηλαδή θα διαμαρτύρονταν περισσότεροι αν έβαζες αυτά τα μέτρα από μέσα-τέλη Οκτώβρη ή αν επειδή έχει βγει εκτός ελέγχου η κατάσταση σε κάνα 10ημερο πουν ότι χωρίς εμβόλιο δεν πας πουθενά εκτός από σουπερμάρκετ, βάλουν ωράριο στην εστίαση, μόνο κάθιστοι-χωρίς μουσική, ίσως απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ στις κόκκινες περιοχές κλπ.
Αυτό θα είχε ενδιαφέρον να μας το απαντήσουν αυτοί που δεν συμφωνούν με τα μέτρα; Θα τα αποδέχονταν πιο ευχάριστα τον Σεπτέμβριο σε σχέση με τον Οκτώβριο; Θα προτιμούσαν ένα καθολικό lockdown μικρότερης διάρκειας; Ας μας πουν οι αντιρρησίες του φόρουμ, μιας και έχουμε αρκετούς.

ε) Όχι. Τα μέτρα που πήραν το προηγούμενο Σάββατο δηλαδή εστίαση σε εξωτερικό χώρο μόνο με rapid test ή εμβόλιο, με τεστ ή εμβόλιο σε τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες και 2 τεστ την εβδομάδα για όλους τους ανεμβολίαστους εργαζόμενους. Λίγο ή πολύ θα δείξει τις επόμενες μέρες, αλλά αυτά τα μέτρα αύξησαν τους εμβολιασμούς. Τον Σεπτέμβρη ήθελες να τους αυξήσεις για να έχουν ανοσία τώρα. Αλλά τον Σεπτέμβρη απλά κάναμε προσευχές να τους φωτίσει ο θεός να εμβολιαστούν.
Ας μας πουν οι αντιρρησίες του εμβολιασμού. Εγώ έχω την εντύπωση ότι τον Σεπτέμβριο δεν θα παρακινούνταν κανένας, απλά γιατί κανείς δεν ήθελε να μπει να φάει σε εσωτερικό χώρο.

στ) Το ξέρω και το δέχομαι. Αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω ότι στα φαρμακεία γίνονται ο χαμός χωρίς πρακτικά να μπορείς να το ελέγξεις. Επαφίεται στην ευθύνη του φαρμακοποιού να είναι σωστός.
Συμφωνώ, αλλά ποια είναι η λύση; Το να με φέρεις σε σημείο να κρατήσω το παιδί στο σπίτι επειδή δεν μπορώ να αφιερώσω 2 ώρες για να κάνει rapid test σε νοσοκομείο, πού θα οφελήσει; Έτσι κι αλλιώς θα το στείλω αγγλικά, ποδόσφαιρο, θεατρικό παιχνίδι κλπ με μια απλή δήλωση self test.

ζ-η) Να δεχτώ ότι δεν είναι εστίες υπερμετάδοσης. Να δεχτώ και ότι δεν μπορείς ή τέλος πάντων είναι δυσανάλογο το κόστος για να τα αραιώσεις. Ξέρουμε όμως ότι όπου υπάρχει συνωστισμός υπάρχει μετάδοση.
Το ξέρουμε όντως; Γιατί αν φορούν μάσκες όλοι και δεν μιλάνε και δεν είναι μέσα στον ίδιο χώρο χωρίς αερισμό για περισσότερα από 40 λεπτά, οι πιθανότητες μετάδοσης είναι μικρές, από όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον. Στα λεωφορεία οι περισσότεροι μπαίνουν για 10-20 λεπτά, φοράνε μάσκες, δεν πιάνουν κουβέντα και οι πόρτες ανοιγοκλείνουν συνέχεια, οπότε εκ των πραγμάτων γίνεται συνεχώς ανανέωση αέρα.

Από ό,τι έχω καταλάβει, δεν συγχωνεύονται σχολεία αλλά τμήματα σχολείων. Αντί να έχεις ένα τμήμα με 5 παιδιά να κάνει Γαλλικά και ένα τμήμα με 15 να κάνει Γερμανικά, κάνουν και τα 20 παιδιά Γερμανικά όλα μαζί. Έχεις άλλη πληροφόρηση σχετικά με αυτό;
 

annfire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η annfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Εξετάζεται ως επιπλέον μέτρο οι ανεμβολιαστοι μόνο με ραπίντ στα σουπερμάρκετ. Οι υπόλοιποι γιατί όχι; επειδή νοσουν πιο ήπια;

Οι ίδιοι ανεμβολιαστοι άνθρωποι δε θα εξακολουθούν να μεταδίδουν σε εξωτερικούς χώρους ; Σε πάρκα,βόλτες,σε παρέες σε σπίτια κλπ;

Επειδή μέσω του μέτρου αυτού οδηγούνται σταδιακά και με πίεση προς τον εμβολιασμό,δεν σημαίνει πως θα αποσυρθούν από παλαιές συνήθειες όπως άλλωστε συνέβαινε όταν εφαρμόστηκε lockdown ''επισημα''.

Θα μειωθεί τυπικά η μετάδοση χάρη στα ραπίντ αλλά θα συνεχιστεί κιόλας αφού η ελευθερία τους είναι δεδομένη

Έπειτα λογικά θα ακολουθήσει και παραπανω πίεση με βραδινή απαγόρευση με ελέγχο εγγράφων και σε αυτές τις περιπτώσεις ( ; )
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
α)Ρώτησα επειδή έχω την εντύπωση ότι η τηλεργασία ήδη εφαρμόζεται σε μεγάλο βαθμό και ότι το να επιβάλεις τηλεργασία δεν θα έχει θεαματικά αποτελέσματα. Το ακούω από πολλούς γονείς ότι δουλεύουν από το σπίτι, ξέρω και αρκετούς φίλους που κάνουν το ίδιο. Ακόμα και τα δικά μου μαθήματα, το 20% περίπου είναι διαδικτυακά ήδη από πέρσι (πριν κλείσουμε εννοώ) και γνωριζω ότι και άλλοι συνάδελφοι εργάζονται έτσι.


β)Βάζεις δηλαδή απλά για να βάλεις και ό,τι γίνει. Ξέρουμε κάπου που να εφαρμόζεται αυτό το μέτρο και να έχει αποτελέσματα;


γ)Μα δεν φοράνε ήδη κάποιοι? Εγώ βλέπω πολύ κόσμο που κυκλοφορεί με μάσκες έξω, ακόμα και στο αυτοκίνητο. Τι διαφορά θα έχει να πεις βάλτε όλοι αλλά να μην μπορείς να τους αναγκάσεις να το κάνουν; Πάλι αυτοί που φοράνε και τώρα δεν θα συνεχίσουν να φοράνε, ενώ οι υπόλοιποι όχι;


δ)Αυτό θα είχε ενδιαφέρον να μας το απαντήσουν αυτοί που δεν συμφωνούν με τα μέτρα; Θα τα αποδέχονταν πιο ευχάριστα τον Σεπτέμβριο σε σχέση με τον Οκτώβριο; Θα προτιμούσαν ένα καθολικό lockdown μικρότερης διάρκειας; Ας μας πουν οι αντιρρησίες του φόρουμ, μιας και έχουμε αρκετούς.


ε)Ας μας πουν οι αντιρρησίες του εμβολιασμού. Εγώ έχω την εντύπωση ότι τον Σεπτέμβριο δεν θα παρακινούνταν κανένας, απλά γιατί κανείς δεν ήθελε να μπει να φάει σε εσωτερικό χώρο.


στ)Συμφωνώ, αλλά ποια είναι η λύση; Το να με φέρεις σε σημείο να κρατήσω το παιδί στο σπίτι επειδή δεν μπορώ να αφιερώσω 2 ώρες για να κάνει rapid test σε νοσοκομείο, πού θα οφελήσει; Έτσι κι αλλιώς θα το στείλω αγγλικά, ποδόσφαιρο, θεατρικό παιχνίδι κλπ με μια απλή δήλωση self test.


η)Το ξέρουμε όντως; Γιατί αν φορούν μάσκες όλοι και δεν μιλάνε και δεν είναι μέσα στον ίδιο χώρο χωρίς αερισμό για περισσότερα από 40 λεπτά, οι πιθανότητες μετάδοσης είναι μικρές, από όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον. Στα λεωφορεία οι περισσότεροι μπαίνουν για 10-20 λεπτά, φοράνε μάσκες, δεν πιάνουν κουβέντα και οι πόρτες ανοιγοκλείνουν συνέχεια, οπότε εκ των πραγμάτων γίνεται συνεχώς ανανέωση αέρα.

Από ό,τι έχω καταλάβει, δεν συγχωνεύονται σχολεία αλλά τμήματα σχολείων. Αντί να έχεις ένα τμήμα με 5 παιδιά να κάνει Γαλλικά και ένα τμήμα με 15 να κάνει Γερμανικά, κάνουν και τα 20 παιδιά Γερμανικά όλα μαζί. Έχεις άλλη πληροφόρηση σχετικά με αυτό;
α) Θεαματικά μπορεί να μην έχει αλλά κάποιο αποτέλεσμα θα έχει. Από το τίποτα...Και ειδικά αν γινόταν έγκαιρα αυτό το αποτέλεσμα θα βοήθαγε για να μην φτάσουμε εδώ.

β) Το λέω για να μειωθεί η διασπορά εφόσον ξέρουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν. Εγώ αν αποφάσιζα θα έβαζα για όλα ένα τεστ την εβδομάδα, πιο λάιτ το λέω για τους πολιτικούς λόγους που δεν μπαίνει καθόλου ως τώρα.Ένας εμβολιασμένος θετικός που θα βρεθεί με έναν ανεμβολίαστο μπορεί να κολλήσει τον ανεμβολίαστο. Ο λόγος που δεν βάζουν χώρες με υψηλό ποσοστό εμβολιασμού τεστ στους εμβολιασμένους είναι ότι δεν χρειάζεται, σε χώρες με χαμηλά σχετικά ποσοστά όπως εμείς για να παρακινήσουν κόσμο να εμβολιαστεί. Και οι δικοί μας το εξετάζουν, δεν το απέκλεισαν. Πρόβλεψη μου ότι αν/όταν βρεθούν 2-3 χώρες να βάλουν τεστ και σε εμβολιασμένους θα βάλουμε και εμείς. Έχουμε μια κάποια ευθυνοφοβία να είμαστε οι πρώτοι που θα πάρουν κάποιο μέτρο...

γ) Δεν θα έλεγα ότι είναι πολλοί. Σε μέρη μεγάλου συνωστισμού μπορείς να το ελέγξεις. Πχ στην Ερμού, σε μεγάλους πεζοδρόμους μπορείς να έχεις κάποιους να περιπολούν. Ήδη περιπολούν βασικά. Αν ξέρεις ότι μπορείς να φας το πρόστιμο εκεί θα το σκεφτείς. Όπως την άνοιξη όταν ήταν υποχρεωτική η μάσκα σε τέτοια μέρη οι περισσότεροι φόραγαν.

δ) Το καθολικό lockdown μικρής διάρκειας δεν υπάρχει στο τραπέζι. Αυτό πήγαμε να κάνουμε πέρσι με lockdown 2-3 εβδομάδων και κράτησε 7 μήνες. Και δεν υπάρχει στο τραπέζι γιατί δεν πρόκειται να τηρηθεί. Θα υπήρχε σαν επιλογή αν υπήρχε περίπτωση να τηρηθεί όπως το πρώτο.

ε) Για αυτό μιλάω για τα μέτρα που ξεκίνησαν το προηγούμενο Σάββατο. Πλέον και για να κάτσεις σε εξωτερικό χώρο θες τεστ 48 ωρών. Ας μην έμπαιναν σε εσωτερικό χώρο, θα ήθελαν τεστ για να πάνε για έναν καφέ όπως τώρα.

στ) Δεν έχω ιδέα. Ίσως δειγματοληπτικά να κάνεις επανέλεγχο σε όσους είναι με τεστ από φαρμακεία και να εστιάζεις σε φαρμακεία με μεγάλο ποσοστό αποκλίσεων. Δεν ξέρω.

η) Λίγο ή πολύ μετάδοση παντού με συνωστισμό έχεις. Γιατί να τον αυξάνεις συνειδητά; Για σχολεία δεν είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι στην επαρχεία μιλάμε και για συγχώνευση ολόκληρων σχολικών μονάδων. Αλλά ακόμα και αυτό που λες, γιατί να το αλλάξεις φέτος σε περίοδο έξαρσης πανδημίας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.
1636709425018.png

H Ρωσία πάντα μπροστά. Η Γερμανία στις 10 χώρες με τους περισσότερους θανάτους χθες. Οι ΜΕΘ δεν περιορίζουν ούτε τα κρούσματα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Κάτι πολύ ενδιαφέρον από την Ολλανδία όπου με 76% εμβολιασμό με μια δόση και 73% πλήρως από αύριο πάει σε αυστηρά μέτρα.
Εστίαση και όλα τα καταστήματα εκτός από αυτά με είδη πρώτης ανάγκης για 3 εβδομάδες θα κλείνουν στις 7 το απόγευμα, χωρίς μεγάλες εκδηλώσεις και χωρίς θεατές στα γήπεδα, ενθάρρυνση της τηλεργασίας και αυστηρά μέτρα για τους ανεμβολίαστους.
Βέβαια χωρίς απαγορεύσεις κυκλοφορίας, μουσικής και λοιπές μπούρδες και τα υπόλοιπα θα λειτουργούν κανονικά..
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Κάτι πολύ ενδιαφέρον από την Ολλανδία όπου με 76% εμβολιασμό με μια δόση και 73% πλήρως από αύριο πάει σε αυστηρά μέτρα.
Εστίαση και όλα τα καταστήματα εκτός από αυτά με είδη πρώτης ανάγκης για 3 εβδομάδες θα κλείνουν στις 7 το απόγευμα, χωρίς μεγάλες εκδηλώσεις και χωρίς θεατές στα γήπεδα, ενθάρρυνση της τηλεργασίας και αυστηρά μέτρα για τους ανεμβολίαστους.
Βέβαια χωρίς απαγορεύσεις κυκλοφορίας, μουσικής και λοιπές μπούρδες και τα υπόλοιπα θα λειτουργούν κανονικά..
Σύντομα και εδώ 😂 άντε να μαστε καλά να παμε και σε καθολικό 😂
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,815 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βέβαια με πλήρως εμβολιασμενους 12% παραπάνω από την Ελλάδα.
Φαντάσου που εμείς έχουμε 12% λιγότερους εμβολιασμένους τι θα μας κάνουν.Βλέπω να μας κλείνουν μέσα από τις 7 με απαγόρευση όπως έκαναν τα σκ πέρυσι
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξετάζεται ως επιπλέον μέτρο οι ανεμβολιαστοι μόνο με ραπίντ στα σουπερμάρκετ. Οι υπόλοιποι γιατί όχι; επειδή νοσουν πιο ήπια;
Βασικά ναι. Τα rapid test δεν τα κάνεις μόνο για να προφυλαχθούν οι ξένοι που έρχονται σε επαφή μαζί σου σε κάποιο δημόσιο χώρο (εκεί μπορείς να κόψεις πολύ αποτελεσματικά με μετάδοση με αερισμό και μάσκες), αλλά και ως μέσο επιδημιολογικής επιτήρησης, για να διαγνωστούν περισσότερες μολύνσεις πιο έγκαιρα και να προλάβεις τη διασπορά στο σπίτι και μεταξύ φίλων.
Οι ίδιοι ανεμβολιαστοι άνθρωποι δε θα εξακολουθούν να μεταδίδουν σε εξωτερικούς χώρους ; Σε πάρκα,βόλτες,σε παρέες σε σπίτια κλπ;
Όχι τόσο σε εξωτερικούς χώρους. Η μετάδοση είναι κυρίως σε εσωτερικούς χώρους. Για τα σπίτια δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα, εκτός από το να σε αναγκάσει να κάνεις τεστ σε κάποια άλλη φάση (για να πας για ψώνια, στο κομμωτήριο, στο φροντιστήριο να πληρώσεις τα δίδακτρα του παιδιού σου κλπ).
Κάτι πολύ ενδιαφέρον από την Ολλανδία όπου με 76% εμβολιασμό με μια δόση και 73% πλήρως από αύριο πάει σε αυστηρά μέτρα.
Η Ολλανδία από την αρχή της πανδημίας αυτό κάνει. Αφήνει τα πάντα ελεύθερα για μερικούς μήνες και μετά κάνει αυστηρό lockdown για να μαζέψει τα αμάζευτα. Μέχρι στιγμής η τακτική της έχει αποδώσει, τώρα με το Δέλτα και το Δέλτα+ να δούμε αν θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα...
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Η Ολλανδία από την αρχή της πανδημίας αυτό κάνει. Αφήνει τα πάντα ελεύθερα για μερικούς μήνες και μετά κάνει αυστηρό lockdown για να μαζέψει τα αμάζευτα. Μέχρι στιγμής η τακτική της έχει αποδώσει, τώρα με το Δέλτα και το Δέλτα+ να δούμε αν θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα...
Αυστηρό lockdown δεν το λες, για τους εμβολιασμένους τουλάχιστον.
Απαγόρευση κυκλοφορίας δεν έχει και όλα είναι ανοιχτά, οι μόνοι περιορισμοί είναι ότι δεν γίνονται μεγάλες εκδηλώσεις και το ωράριο της εστίασης.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
α) Θεαματικά μπορεί να μην έχει αλλά κάποιο αποτέλεσμα θα έχει. Από το τίποτα...Και ειδικά αν γινόταν έγκαιρα αυτό το αποτέλεσμα θα βοήθαγε για να μην φτάσουμε εδώ.
Εντάξει, με αυτή τη λογική θα μπορούσαμε να πάρουμε ό,τι μέτρο θέλαμε, αλλά δεν νομίζω πως ο κόσμος θα συνεργαζόταν. Δηλαδή να καίω εγώ θέρμανση και ηλεκτρικό 8-10 ώρες τη μέρα για να δουλέψω από το σπίτι για να καταλήξουν (ίσως) λιγότεροι ανεμβολίαστοι στη ΜΕΘ... δεν ξέρω πόσοι θα το έκαναν αδιαμαρτύρητα γιατί είναι και οικονομικό το θέμα πέραν όλων των άλλων προβλημάτων που δημιουργεί η τηλεργασία.

β) Το λέω για να μειωθεί η διασπορά εφόσον ξέρουμε ότι και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν. Εγώ αν αποφάσιζα θα έβαζα για όλα ένα τεστ την εβδομάδα, πιο λάιτ το λέω για τους πολιτικούς λόγους που δεν μπαίνει καθόλου ως τώρα.Ένας εμβολιασμένος θετικός που θα βρεθεί με έναν ανεμβολίαστο μπορεί να κολλήσει τον ανεμβολίαστο.
Ο εμβολιασμένος όμως μεταδίδει για λιγότερο χρόνο στην αρχή της λοίμωξης, τότε που συνήθως βγαίνει αρνητικός στα rapid test. Οπότε τι νόημα έχει να προσπαθείς να τον βάλεις να κάνει rapid 1 φορά την εβδομάδα; Αν είναι θετικός σε λίγο θα σταματήσει να μεταδίδει και αν είναι αρνητικός μπορεί να μεταδίδει κανονικά τις επόμενες 2-3 μέρες, που είναι αυτές ακριβώς που θα νομίζει πως είναι ασφαλής μιας και έχει κάνει το rapid. Νομίζω αυτός είναι ο λόγος που δεν κάνουν τυχαία rapid test οι εμβολιασμένοι, όχι ότι δεν θέλουμε να τους στεναχωρήσουμε.

Τέλος πάντων, για να μην το παραζαλίζουμε το θέμα, εγώ είμαι σίγουρη πως όλα αυτά τα μέτρα που συζητάμε τα έχουν σκεφτεί άνθρωποι πολύ πιο ειδικοί από εμάς και τα έχουν απορρίψει επειδή για κάποιο λόγο δεν είναι αποδοτικά. Ας πούμε στα σχολεία δεν φαίνεται να υπάρχει διασπορά. Όταν είχε ανακοινώσει το υπουργείο τον κανόνα του 50%+1 κάποιοι από εμάς είμασταν έτοιμοι να πάρουμε τα όπλα, αλλά αν συνεχίζαμε την περσινή τακτική, τώρα θα είχαν κλείσει τα μισά σχολεία της χώρας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και δεν ξέρω αν θα βλέπαμε και κάποια αλλαγή προς το καλύτερο στους αριθμούς των κρουσμάτων και των θανάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε τα ποσοστά εμβολιασμού της Ολλανδίας.
Άρα προτείνεις να κάνουμε lockdown κανονικό, το καλό, το ορθόδοξο;
Ή ότι αφού δεν είναι τόσο ψηλά το ποσοστό εμβολιασμού μας δεν θα είναι απόδειξη πλήρους αποτυχίας αν κάνουμε lockdown;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Άρα προτείνεις να κάνουμε lockdown κανονικό, το καλό, το ορθόδοξο;
Ή ότι αφού δεν είναι τόσο ψηλά το ποσοστό εμβολιασμού μας δεν θα είναι απόδειξη πλήρους αποτυχίας αν κάνουμε lockdown;
Καλα λες και άμα κάνουμε καθολικό λοκνταουν θα το τηρήσει κανένας.. Όπως είπες και εσύ κανείς δε πρόκειται γιατί δεν αντέχει άλλο ο κόσμος.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Εντάξει, με αυτή τη λογική θα μπορούσαμε να πάρουμε ό,τι μέτρο θέλαμε, αλλά δεν νομίζω πως ο κόσμος θα συνεργαζόταν. Δηλαδή να καίω εγώ θέρμανση και ηλεκτρικό 8-10 ώρες τη μέρα για να δουλέψω από το σπίτι για να καταλήξουν (ίσως) λιγότεροι ανεμβολίαστοι στη ΜΕΘ... δεν ξέρω πόσοι θα το έκαναν αδιαμαρτύρητα γιατί είναι και οικονομικό το θέμα πέραν όλων των άλλων προβλημάτων που δημιουργεί η τηλεργασία.


Ο εμβολιασμένος όμως μεταδίδει για λιγότερο χρόνο στην αρχή της λοίμωξης, τότε που συνήθως βγαίνει αρνητικός στα rapid test. Οπότε τι νόημα έχει να προσπαθείς να τον βάλεις να κάνει rapid 1 φορά την εβδομάδα; Αν είναι θετικός σε λίγο θα σταματήσει να μεταδίδει και αν είναι αρνητικός μπορεί να μεταδίδει κανονικά τις επόμενες 2-3 μέρες, που είναι αυτές ακριβώς που θα νομίζει πως είναι ασφαλής μιας και έχει κάνει το rapid. Νομίζω αυτός είναι ο λόγος που δεν κάνουν τυχαία rapid test οι εμβολιασμένοι, όχι ότι δεν θέλουμε να τους στεναχωρήσουμε.

Τέλος πάντων, για να μην το παραζαλίζουμε το θέμα, εγώ είμαι σίγουρη πως όλα αυτά τα μέτρα που συζητάμε τα έχουν σκεφτεί άνθρωποι πολύ πιο ειδικοί από εμάς και τα έχουν απορρίψει επειδή για κάποιο λόγο δεν είναι αποδοτικά. Ας πούμε στα σχολεία δεν φαίνεται να υπάρχει διασπορά. Όταν είχε ανακοινώσει το υπουργείο τον κανόνα του 50%+1 κάποιοι από εμάς είμασταν έτοιμοι να πάρουμε τα όπλα, αλλά αν συνεχίζαμε την περσινή τακτική, τώρα θα είχαν κλείσει τα μισά σχολεία της χώρας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και δεν ξέρω αν θα βλέπαμε και κάποια αλλαγή προς το καλύτερο στους αριθμούς των κρουσμάτων και των θανάτων.
Και ειδικοί ζητάνε αυτά που λέω και δημόσια και σίγουρα και στην συζήτηση εντός επιτροπής.
Τόσο για την τηλεργασία όσο και για τα τεστ στους εμβολιασμένους(έστω για self test όπως ο Σαρηγιάννης τις προάλλες που ο Οικονόμου δεν το απέκλεισε).
Το θέμα είναι οτι για άλλη μια φορα στην κυβέρνηση αυτοπαγιδεύονται εμμονικά σε μια θέση, η οποία θέση τώρα είναι ότι δεν μπορούμε να πάρουμε κανένα μέτρο που να επηρεάζει εμβολιασμένους, δεν έχουμ αυτό το ηθικό δικαίωμα κλπ.
Σε αυτή την θέση χτίζουν από το καλοκαίρι, εν μέρει για να σπρώξουν τον εμβολιασμό, οπότε αν παρθεί οποιοδήποτε μέτρο που να αφορά και εμβολιασμένους θα καταγραφεί σαν κωλοτούμπα και "νίκη" αντιεμβολιαστών.

 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πάντως θα ήθελα να αναφέρω πως στο πανεπιστήμιο,στο εργαστήριο βιοχημείας μας ζητάνε και ραπίντ παρότι είμαστε εμβολιασμενοι.Δεν είναι κάποιος νόμος ή κάτι τέτοιο απλά το κάνουν για προστασία.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το θέμα είναι οτι για άλλη μια φορα στην κυβέρνηση αυτοπαγιδεύονται εμμονικά σε μια θέση, η οποία θέση τώρα είναι ότι δεν μπορούμε να πάρουμε κανένα μέτρο που να επηρεάζει εμβολιασμένους, δεν έχουμ αυτό το ηθικό δικαίωμα κλπ.
Είναι πολύ καλή θέση αυτή, προσωπικά με βρίσκει σύμφωνη. Την τηλεργασία αυτοί που την προτείνουν να μας πουν και τι επίδομα θέρμανσης και ΔΕΗ θα δίνουν στους τηλεργαζόμενους, γιατί ένα σπίτι δεν ζεσταίνεται μόνο του, ούτε είναι σωστό να επιβαρύνονται οικονομικά μόνο οι τηλεργαζόμενοι για να οφεληθεί η κοινωνία. Φαντάζομαι στην κυβέρνηση την έχουν σκεφτεί αυτή την παράμετρο, ενώ ο Βατόπουλος μπορεί να κοιτάει το θέμα μόνο από την επιδημιολογική σκοπιά.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top