• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
5.000-6.000 τι ακριβώς και πού το διάβασες;


καλά ο καθενας απ' ό,τι φαίνεται ό,τι νούμερα θέλει βγάζει

Επίσης πού διάβασες ότι το ΕΣΥ έχει παραλύσει λόγω των αναστολών; Προσωπικά ξέρω 4 άτομα που είναι σε αναστολή λόγω μη εμβολιασμού. Μία είναι γραμματέας, μια άλλη διοικητικός υπάλληλος, ένας ιδιώτης παιδίατρος και ένας ιδιώτης παθολόγος (ο παιδίατρος συνεχίζει να βλέπει ασθενείς κανονικά κατ' οίκον, για τον παθολόγο δεν ξέρω, φαντάζομαι το ίδιο). Και φυσικά από τα ΜΜΕ ξέρουμε για έναν χειρουργό, έναν καρδιολόγο και έναν παθολόγο, ο ένας έχει νοσήσει και έχει πεθάνει, ο άλλος είναι διασωληνωμένος, ο τρίτος δεν ξέρω.

Ειλικρινά δεν βλέπω να έχει επηρεάσει το ΕΣΥ η αναστολή, και ακόμα και άνθρωποι που είναι φουλ αντικυβερνητικοί λένε το ίδιο.
Ξέρουμε ότι έχει παραλύσει τώρα το τι ευθύνεται δεν είναι δική μου δουλειά να το εξετάσω. Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να μου πεις ακριβώς, δεν είναι το θεμα μου να εστιάσω στην αναστολή καλά κάνανε και τους βγάλανε το θέμα είναι πως το ΕΣΥ αυτή τη στιγμή έχει γεμίσει οπότε θα είναι ενδιαφέρον να δούμε τι θα γίνει τα Χριστούγεννα και μετά.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λες να ακούμε τους ειδικούς και ότι αυτά που σκεφτόμαστε κάποιοι τα έχουν σκεφτεί πριν από εμάς . Ο ειδικοί λένε ότι δεν προκύπτει πρόβλημα από τα σχολεία και δεν προκύπτει σοβαρός κίνδυνος για αυτό και δεν κλείνουν. Εδώ να ακούσουμε τους ειδικούς ή όχι;
Βεβαίως να τους ακούσουμε, και αν συμφωνούσαν όλοι πως δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος από και για τα παιδιά, δεν θα είχαμε ανησυχία. Αλλά δεν συμφωνούν, αυτό είναι το πρόβλημα. Επίσης πρόβλημα είναι ότι, αντικειμενικά, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως δεν κινδυνεύουν τα παιδιά που εκτίθενται στον ιό από μια επιπλοκή σε 3 μήνες ή 3 χρόνια, όσες διαβεβαιώσεις και να δώσει η Κεραμέως, όσο μασάζ και να κάνει στα ποσοστά που χρησιμοποιεί για να μας πείσει ότι δεν κινδυνεύουν τα παιδιά στα σχολεία και γενικώς.

Ωπα ωπα εδώ πιάνουμε πολλά.
Καταρχάς η μάσκα μειώνει κατά πολύ την μετάδοση και ακόμα περισσότερο όταν όλοι οι εμπλεκόμενοι φοράνε μάσκα. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο αυτό που δεν αμφισβητείται ελπίζω.
Μπες σε μία τάξη παιδιών δημοτικού και δείξε μου πόσα παιδιά φοράνε κατάλληλη μάσκα και τη φοράνε σωστά, και θα σου πω εγώ πόσες μύτες βλέπω κάθε μέρα.

Έπειτα, το ότι δυσκολεύεσαι να κάνεις μάθημα με ffp2 δεκτό. Όμως και ένας άλλος γονιός δυσκολεύεται αν κλείσουν τα σχολεία και πρέπει να δει τι θα κάνει με το παιδί όταν θα είναι στην δουλειά. Ο γείτονας σου δυσκολεύεται με την κλεισούρα. Ο ιδιοκτήτης μπαρ δυσκολεύεται αν πρέπει να δουλέψει χωρίς μουσική και να κλείσει στις 12. Ένας φοιτητής μπορεί να δυσκολεύεται αν δεν πάει στο πανεπιστήμιο και πρέπει να παρακολουθήσει εργαστήριο μέσω βίντεο.

Γιατί η δική σου δυσκολία πρέπει να απασχολήσει το κράτος περισσότερο από την δυσκολία κάποιου άλλου ώστε να πάρει ένα μέτρο που βολεύει εσένα(πχ κλείσιμο σχολείων, lockdown κλπ) αντί να βολέψει κάποιον άλλο;
Γιατί η δική μου δυσκολία έχει να κάνει με την υγεία ανθρώπων που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, αλλά δεν μπορούν να κάτσουν και σπίτι. Είδες να παραπονεθώ πουθενά για κάτι άλλο; Είπα κάπου "λυπηθείτε με, δεν μπορώ να κάνω μάθημα?". Εγώ να μην αρρωστήσει το παιδί μου θέλω, από εκεί και πέρα αν εσύ θεωρείς πως η υγεία των παιδιών είναι λιγότερο σημαντική από τη δυσκολία των φοιτητών που πρέπει να κάνουν τηλεκπαίδευση ή τη δυσκολία των ιδιοκτητών μπαρ που πρέπει να δουλέψουν χωρίς μουσική ή του γείτονά μου που δεν του αρέσει η κλεισούρα.... ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε.

Είναι πραγματικά άνευ σημασίας αυτή η ανταλλαγή απόψεων. Όποιος ζήσει έζησε, να είμαστε καλά να τον θυμόμαστε.


καλά ο καθενας απ' ό,τι φαίνεται ό,τι νούμερα θέλει βγάζει
Κάτσε να τα πιάσουμε από την αρχή. Ξέρεις τι σημαίνει ο όρος "υγειονομικός"? Πες μας για να σιγουρευτούμε ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όλους όσους εργάζονται σε δομές υγείας

βέβαια δεν είμαι σιγουρος αν η αναστολή αναφέρεται σε όλους αυτούς ή μόνο σε όσους ερχονται σε επαφή με ασθενείς
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
όλους όσους εργάζονται σε δομές υγείας
Κανονικά υγειονομικοί είναι όσοι εργάζονται στο σύστημα Υγείας (ακόμα και οδοντίατροι, κτηνίατροι κλπ). Το νούμερο των 5.000-6.000 μάλλον αναφέρεται μόνο σε αυτούς που εργάζονται σε νοσοκομεία (είναι λίγο μαντεψιά, ας το δεχτούμε) αλλά όχι απαραίτητα σε θέσεις που έχουν να κάνουν με την αντιμετώπιση του κορωνοϊού. Αντιθέτως οι ίδιοι οι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχουν αναστολές ανάμεσα στους γιατρούς και τους νοσηλευτές που είναι τοποθετημένοι σε ΜΕΘ. Τώρα αν έχει μπει σε διαθεσιμότητα η τραπεζοκόμος του Β ορόφου ή μια δερματολόγος ή μια βοηθός του παιδιατρικού τμήματος, αντιλαμβάνεσαι πως δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι διαλύθηκε το σύστημα υγείας εξ αιτίας τους και να περιμένεις να το συζητήσουμε σοβαρά.

Αρχές Σεπτεμβρίου, ο Ευαγγελισμός που είναι νοσοκομείο αναφοράς COVID είχε 120 ανεμβολίαστους σε σύνολο 3500 εργαζόμενων (όχι μόνο γιατρών) δηλαδή ποσοστό 3.5% - που σίγουρα τώρα θα είναι και μικρότερο. Εντάξει, αν ένα σύστημα δεν αντέχει να χάσει 3.5% των εργαζομένων του, προφανώς υπάρχει θέμα, ένας λόγος λοιπόν παραπάνω να λάβουμε μέτρα για να προστατευθούμε, αφού και με πλήρη στελέχωση ένα τέτοιο σύστημα λογικά είναι για τα μπάζα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Βεβαίως να τους ακούσουμε, και αν συμφωνούσαν όλοι πως δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος από και για τα παιδιά, δεν θα είχαμε ανησυχία. Αλλά δεν συμφωνούν, αυτό είναι το πρόβλημα. Επίσης πρόβλημα είναι ότι, αντικειμενικά, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι πως δεν κινδυνεύουν τα παιδιά που εκτίθενται στον ιό από μια επιπλοκή σε 3 μήνες ή 3 χρόνια, όσες διαβεβαιώσεις και να δώσει η Κεραμέως, όσο μασάζ και να κάνει στα ποσοστά που χρησιμοποιεί για να μας πείσει ότι δεν κινδυνεύουν τα παιδιά στα σχολεία και γενικώς.
Δεν έχω να πω κάτι για αυτό πέρα από το ότι αυτά είναι και βασικά επιχειρήματα των αντιεμβολιαστών.
Ότι κάνεις δεν σου εγγυάται ότι δεν θα πάθεις κάτι από το εμβόλιο, ότι δεν ξέρεις τι μπορεί να πάθεις από αυτό σε μερικά χρόνια και ότι παρουσιάζουν όπως θέλουν τα ποσοστά για να το δείξουν πιο αποτελεσματικό από ότι είναι...
Γιατί η δική μου δυσκολία έχει να κάνει με την υγεία ανθρώπων που δεν μπορούν να εμβολιαστούν, αλλά δεν μπορούν να κάτσουν και σπίτι. Είδες να παραπονεθώ πουθενά για κάτι άλλο; Είπα κάπου "λυπηθείτε με, δεν μπορώ να κάνω μάθημα?". Εγώ να μην αρρωστήσει το παιδί μου θέλω, από εκεί και πέρα αν εσύ θεωρείς πως η υγεία των παιδιών είναι λιγότερο σημαντική από τη δυσκολία των φοιτητών που πρέπει να κάνουν τηλεκπαίδευση ή τη δυσκολία των ιδιοκτητών μπαρ που πρέπει να δουλέψουν χωρίς μουσική ή του γείτονά μου που δεν του αρέσει η κλεισούρα.... ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάμε.
Δεν απαντάω στα υπόλοιπα γιατί δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Με νοιάζει η υγεία των παιδιών αλλά με νοιάζουν και αυτοί που στην κλεισούρα ξεκινάνε ψυχοφάρμακα, ηρεμιστικά ή ακόμα χειρότερα ναρκωτικά.
Υπάρχουν πάρα πολλά άρθρα για την αύξηση αυτών των ουσιών στα λύματα, εκτός από κορωνοιο μετριούνται και αυτά στα λύματα. Η αυτοί δεν θα έχουν θέματα και τα επόμενα χρόνια;

Με νοιάζει πόσοι θα μείνουν άνεργοι αν κλείσουν επιχειρήσεις και διαλυθεί η οικονομία.

Με νοιάζουν τα δάνεια που παίρνει το κράτος για να χρηματοδοτήσει τα lockdown. Είμαστε πλέον η πρώτη χώρα στον κόσμο στο χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ και το χρέος αυτό εμείς, τα παιδιά που αναφέρεις και τα εγγόνια τους θα το πληρώσουν.

Και αν θεωρείς ότι αυτό δεν επηρεάζει την υγεία δες για την αύξηση σε περιστατικά κατάθλιψης και αυτοκτονιών την περίοδο των μνημονίων.

Δεν είναι μόνο η long covid που αφήνει κουσούρια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,443 μηνύματα.
Εχουν λαλησει τα ψεκα

Καπραβέλος για αρνητές ασθενείς: Άλλον τον ψάχνουμε στα παγκάκια, άλλοι δεν θέλουν να διασωληνωθούν


Σε περιστατικά με αρνητές αναφέρθηκε ο Νίκος Καπραβέλος, ο οποίος χαρακτήρισε «τραγική» την κατάσταση.

Όπως είπε ο διευθυντής της Β’ ΜΕΘ του νοσοκομείου «Παπανικολάου», μιλώντας στον ΣΚΑΪ, «αντιμετωπίζουμε και απειλές και βρισιές… Είναι σαν να πάω εγώ σε έναν μηχανικό και να του πως δεν μου αρέσουν οι 10 κολόνες, βάλε 5».

Ο κ. Καπραβέλος τόνισε ότι «υπάρχει μια θεραπεία που έχει εφαρμοστεί σε όλο τον κόσμο το να δώσεις οξυγόνο στον ασθενή τού σώζεις τη ζωή. Άλλον τον ψάχνουμε στα παγκάκια και φεύγει γιατί του λένε ότι το οξυγόνο του κάνει κακό, άλλοι δεν θέλουν να διασωληνωθούν. Οι καταστάσεις είναι τραγικές».

Με αφορμή το περιστατικό με την 51χρονη που κατέληξε στο νοσοκομείο Παπανικολάου καθώς αρνήθηκε την διασωλήνωση είπε το εξής:

«Φτάσαμε στο σημείο να τσακωθούμε για να μπει στη ΜΕΘ και χάσαμε πολύτιμο χρόνο όσον αφορά στην αντιμετώπιση της νόσου, που της κόστισε τη ζωή. Οι συνάδελφοι είχαν τρελαθεί ».

«Θεωρούν ότι κάνουμε κακή ιατρική και ότι δεν κάνουμε το σωστό» δήλωσε χαρακτηριστικά ο ιατρός, αποκαλύπτοντας παράλληλα ότι οι περισσότεροι συνάδελφοι του στο νοσοκομείο Παπανικολάου ήρθαν σε σύγκρουση με ασθενή ο οποίος αρνείτο τον ιό αλλά και την διασωλήνωσή του.

Καπραβέλος: Χαρακτηριστικό του 4ου κύματος η αμφισβήτηση των ενεργειών των γιατρών

Ο κ. Καπραβέλος υποστήριξε ότι «το χαρακτηριστικό του 4ου κύματος είναι η αμφισβήτηση των ενεργειών των γιατρών. Αμφισβητούν ότι έχουν κορονοϊό, αμφισβητούν τη θεραπεία, αμφισβητούν ότι πρέπει να διασωληνωθούν».

Ο ίδιος σημείωσε ότι πίσω από αυτά τα περιστατικά, υπάρχουν ηθικοί αυτουργοί που δεν τους ξέρουμε, με τους οποίους συνομιλούν οι ασθενείς κατά τη νοσηλεία τους και τους προτρέπουν να αρνηθούν τη διασωλήνωση.

«Βλέπουμε που μιλάνε στο κινητό, υπάρχουν πρόσωπα από πίσω και δεν τα ξέρουμε» υποστήριξε ο κ. Καπραβέλος.

Ηχηρό καμπανάκι για την τρίτη δόση χτύπησε παράλληλα ο ιατρός, όσον αφορά στην τρίτη δόση και ειδικά για όσους είναι εμβολιασμένοι με μια δόση του σκευάσματος της Johnson&Johnson:

«Όσοι είχαν εμβολιαστεί από τον Μάρτιο-Απρίλιο με το J&J είναι πλέον ακάλυπτοι απέναντι στον ιό. Είμαι ξεκάθαρος. Πρέπει να γίνει η επαναληπτική δόση αμέσως, το ανακοίνωσε και η ίδια η εταιρεία»

 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Κανονικά υγειονομικοί είναι όσοι εργάζονται στο σύστημα Υγείας (ακόμα και οδοντίατροι, κτηνίατροι κλπ). Το νούμερο των 5.000-6.000 μάλλον αναφέρεται μόνο σε αυτούς που εργάζονται σε νοσοκομεία (είναι λίγο μαντεψιά, ας το δεχτούμε) αλλά όχι απαραίτητα σε θέσεις που έχουν να κάνουν με την αντιμετώπιση του κορωνοϊού. Αντιθέτως οι ίδιοι οι γιατροί λένε ότι δεν υπάρχουν αναστολές ανάμεσα στους γιατρούς και τους νοσηλευτές που είναι τοποθετημένοι σε ΜΕΘ. Τώρα αν έχει μπει σε διαθεσιμότητα η τραπεζοκόμος του Β ορόφου ή μια δερματολόγος ή μια βοηθός του παιδιατρικού τμήματος, αντιλαμβάνεσαι πως δεν μπορείς να ισχυριστείς ότι διαλύθηκε το σύστημα υγείας εξ αιτίας τους και να περιμένεις να το συζητήσουμε σοβαρά.

Αρχές Σεπτεμβρίου, ο Ευαγγελισμός που είναι νοσοκομείο αναφοράς COVID είχε 120 ανεμβολίαστους σε σύνολο 3500 εργαζόμενων (όχι μόνο γιατρών) δηλαδή ποσοστό 3.5% - που σίγουρα τώρα θα είναι και μικρότερο. Εντάξει, αν ένα σύστημα δεν αντέχει να χάσει 3.5% των εργαζομένων του, προφανώς υπάρχει θέμα, ένας λόγος λοιπόν παραπάνω να λάβουμε μέτρα για να προστατευθούμε, αφού και με πλήρη στελέχωση ένα τέτοιο σύστημα λογικά είναι για τα μπάζα.
Μπορούν να εφαρμόσουν το μέτρο που εφάρμοσε ο Καναδάς, δηλαδή το ανεμβολίαστο προσωπικό να κάνει τρία τεστ κάθε εβδομάδα αν θέλει να παραμείνει στην θέση του. Επειδή έχουμε πανδημία δεν σημαίνει πως δεν χρειαζόμαστε τις άλλες ειδικότητες ή όσους δουλεύουν στην γραμματεία. Όλο το προσωπικό είναι απαραίτητο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,871 μηνύματα.
Εχουν λαλησει τα ψεκα

Καπραβέλος για αρνητές ασθενείς: Άλλον τον ψάχνουμε στα παγκάκια, άλλοι δεν θέλουν να διασωληνωθούν




Πρέπει να βρεθούν οι ηθικοί αυτουργοί που επηρεάζουν αρνητικά αμφισβητώντας την θεραπεία, την πρόληψη και το εμβόλιο και δημιουργώντας ψέκες.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εγώ μετά τον Απρίλιο 2021 βλέπω πτώση κρουσμάτων, εσύ τι βλέπεις; Πιστεύεις ότι θα έπρεπε να συνεχιστεί το lockdown τότε για να έχουμε ακόμα μεγαλύτερη πτώση;
Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να γίνει lockdown. :)

Ανοίξαμε με περισσότερα κρούσματα και διασωληνωμένους από ποτέ και στη συνέχεια οι αριθμοί έπεσαν από μόνοι τους. Συνεπώς γιατί ζητάς lockdown;
 

Sevasti

Νεοφερμένος

Η Sevasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
... διάβασα οτι στην Λετονία δεν θα δίνουν μισθό στους ανεμβολιαστους βουλευτές.... εδώ εχουν εμβολιαστεί ολοι οι βολευτες μας???
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,871 μηνύματα.
... διάβασα οτι στην Λετονία δεν θα δίνουν μισθό στους ανεμβολιαστους βουλευτές.... εδώ εχουν εμβολιαστεί ολοι οι βολευτες μας???
Ο Πολάκης εμβολιάστηκε άρα εχουν μείνει λογικά ελάχιστοι, λιγοτεροι από πέντε.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν έπρεπε να γίνει lockdown. :)

Ανοίξαμε με περισσότερα κρούσματα και διασωληνωμένους από ποτέ και στη συνέχεια οι αριθμοί έπεσαν από μόνοι τους. Συνεπώς γιατί ζητάς lockdown;
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως οι αριθμοί δεν έπεσαν επειδή ανοίξαμε, δεν έχει νόημα να συζητάμε.

Πίστευε ό,τι θες.

Και αν θεωρείς ότι αυτό δεν επηρεάζει την υγεία δες για την αύξηση σε περιστατικά κατάθλιψης και αυτοκτονιών την περίοδο των μνημονίων.
Τα έχεις πρόχειρα αυτά τα ποσοστά; Γιατί είχα πρόσφατα μια συζήτηση με ένα φίλο ψυχίατρο και μου έλεγε πως δεν υπήρχε σημαντική αύξηση εκείνη την περίοδο. Μήπως δεν ήξερε τι έλεγε ο άχρηστος;

Φέρτα μου σε παρακαλώ να του τα τρίψω στη μούρη.
 

Sevasti

Νεοφερμένος

Η Sevasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ο Πολάκης εμβολιάστηκε άρα εχουν μείνει λογικά ελάχιστοι, λιγοτεροι από πέντε.
Αυτός εμβολιαστηκε επειδή ειναι γιατρός και δουλεύει σε νοσοκομείο αν δε εμβολιαζοταν θα ηταν σε αναστολή εργασίας....:bleh::bleh:
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πω πω να μπεις νοσοκομείο και να σου τύχει αυτός για γιατρός. Μπρρρρρ.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Τα έχεις πρόχειρα αυτά τα ποσοστά; Γιατί είχα πρόσφατα μια συζήτηση με ένα φίλο ψυχίατρο και μου έλεγε πως δεν υπήρχε σημαντική αύξηση εκείνη την περίοδο. Μήπως δεν ήξερε τι έλεγε ο άχρηστος;

Φέρτα μου σε παρακαλώ να του τα τρίψω στη μούρη.
Είμαστε εκτός θέματος αλλά με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο
Πρώην πάσχοντες μπαίνουν στον αγώνα ενάντια στην κατάθλιψη, που σύμφωνα με τον καθηγητή κοινωνικής ψυχιατρικής του Παντείου Πανεπιστημίου Στέλιο Στυλιανίδη, από το 2007 που έφτανε μόλις το 3,8%, το 2014 στην Ελλάδα της κρίσης και των μνημονίων, εκτινάχθηκε στο 13,6%.
και
Σίγουρα στα χρόνια των μνημονίων, καταγράφηκε αύξηση, όπως το 2013 που ήταν η χρονιά που σημειώθηκε ο μεγαλύτερος αριθμός αυτοκτονιών (566 συνολικά, σύμφωνα με στοιχεία της ΕΛ.ΑΣ) από την αρχή της κρίσης και μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Ωστόσο, οι επόμενες χρονιές επρόκειτο να είναι πολύ πιο άγριες. Από το 2008 – 2013 οι αυτοκτονίες αυξήθηκαν κατά 43,3% σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια. Το 2014 οι αυτοκτονίες ανήλθαν στις 514, ενώ το 2015 σημείωσε την θλιβερή πρωτιά με 613 αυτοκτονίες. Το πρώτο εννιάμηνο του 2016, σημειώθηκαν 349 αυτοκτονίες και 513 απόπειρες.

Ειδικά στην Αττική η αύξηση της αυτοκτονικότητας άγγιξε το 46,6%, ενώ το ποσοστό μειώθηκε μόνο στην περιφέρεια του Βορείου Αιγαίου.

Σύμφωνα με τα στοιχεία ΜΚΟ, στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια της κρίσης αυτοκτονούν περισσότεροι από 500 άνθρωποι ετησίως. Μάλιστα διεθνείς έρευνες αναφέρουν ότι για κάθε έναν αυτόχειρα τουλάχιστον 5 άτομα πενθούν, διαλύοντας πολλές φορές τη ζωή τους, βιώνοντας τις ψυχοκοινωνικές συνέπειες του στίγματος της αυτοκτονίας.

Ο αριθμός των αυτοχειρων στην Ελλάδα την τελευταία πενταετία, εμφανίζεται σταθερά αυξανόμενος, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, όπως αυτά διατίθενται από την ΕΛΣΤΑΤ (έως και το έτος 2014).
Οπότε ο φίλος σου μάλλον δεν ήταν αντιπροσωπευτικό δείγμα.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως οι αριθμοί δεν έπεσαν επειδή ανοίξαμε, δεν έχει νόημα να συζητάμε.

Πίστευε ό,τι θες.
Δεν είπα ότι έπεσαν οι αριθμοί επειδή ανοίξαμε, αλλά ότι δεν ήταν απαραίτητο να γίνει lockdown αφού αφενός ο ιός κάνει τον κύκλο του και αφετέρου ανοίξαμε σε χειρότερη κατάσταση από αυτή που βρισκόμασταν όταν ξεκίνησε το lockdown. Δεν απάντησες γιατί θες lockdown. Όταν ανοίξαμε σε χειρότερη κατάσταση δεν υπήρχε κίνδυνος για το σύστημα υγείας;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είμαστε εκτός θέματος αλλά με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο
Άμα βρεις κάτι πιο επίσημο, με ενδιαφέρει.

Δεν είπα ότι έπεσαν οι αριθμοί επειδή ανοίξαμε, αλλά ότι δεν ήταν απαραίτητο να γίνει lockdown αφού αφενός ο ιός κάνει τον κύκλο του και αφετέρου ανοίξαμε σε χειρότερη κατάσταση από αυτή που βρισκόμασταν όταν ξεκίνησε το lockdown. Δεν απάντησες γιατί θες lockdown. Όταν ανοίξαμε σε χειρότερη κατάσταση δεν υπήρχε κίνδυνος για το σύστημα υγείας;
ΟΚ. Τώρα που δεν κάνουμε lockdown όλα θα πάνε καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sevasti

Νεοφερμένος

Η Sevasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ας γίνει lockdown...να ισχύει μόνο για τους ανεμβολιαστους...να μην μπορούν να κυκλοφορούν ούτε για ψώνια στο σούπερ μάρκετ...ας δουλεύουν αυτοί με εξ αποστάσεως εργασία εφόσον μπορούν να δουλεύουν απ' το σπιτι τους, σύμφωνα με το αντικείμενο της δουλειάς τους.... Αφου η πανδημια σ' αυτή τη φάση αφορά κυρίως τους ανεμβολιαστους και σε ελάχιστο ποσοστό τους εμβολιασμενους, ας περιορίσει τους ανεμβολιαστους... πιστεύω οτι έτσι θα περιοριστεί η διασπορά covid...
Δεν λύνεται το πρόβλημα με τα ραπίντ τέστ ... αφού πληρώνουν για να εχουν αρνητικο.... πληρώνουν ακόμα και για μαϊμού πιστοποιητικά εμβολιασμου....
Πάντως να μην κλεισουν ξανα την οικονομία...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Αν δεν μπορείς να καταλάβεις πως οι αριθμοί δεν έπεσαν επειδή ανοίξαμε, δεν έχει νόημα να συζητάμε.

Πίστευε ό,τι θες.


Τα έχεις πρόχειρα αυτά τα ποσοστά; Γιατί είχα πρόσφατα μια συζήτηση με ένα φίλο ψυχίατρο και μου έλεγε πως δεν υπήρχε σημαντική αύξηση εκείνη την περίοδο. Μήπως δεν ήξερε τι έλεγε ο άχρηστος;

Φέρτα μου σε παρακαλώ να του τα τρίψω στη μούρη.
Με μια πρόχειρη αναζήτηση, βρήκα μια έρευνα που αναφέρει πως υπήρχε μια σημαντική αύξηση των απόπειρων αυτοκτονίας μεταξύ 2009 και 2011 αλλά και ότι άτομα τα οποία είναι παντρεμένα και αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα ήταν ιδιαίτερα ευάλωτα. Μην πιστεύεις ο,τι σου λένε οι φίλοι σου, δεν είναι απαραίτητα αλήθεια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,443 μηνύματα.
Φανταστητε να μην ηταν της ΝΔ τι αλλο θα μαθαιναμε!

Θεόδωρος Βασιλακόπουλος: Εισαγγελική παρέμβαση μετά τις δηλώσεις του για τις ΜΕΘ στο Λαϊκό Νοσοκομείο

Εισαγγελική παρέμβαση προκάλεσαν οι δηλώσεις που έκανε ο καθηγητής πνευμονολογίας Θεόδωρος Βασιλακόπουλος σε τηλεοπτικούς σταθμούς περί δημιουργίας πέντε «ΜΕΘ» χωρίς πεπιεσμένο αέρα με απογοητευτικά ποσοστά θνητότητας, στο πρώτο κύμα της πανδημίας του κορονοϊού.

Στο πλαίσιο της προκαταρκτικής εξέτασης που θα διενεργηθεί θα διερευνηθεί η βασιμότητα των καταγγελιών αυτών, καθώς και αν έχουν διαπραχθεί τυχόν αξιόποινες πράξεις.


Συγκεκριμένα ο καθηγητής είπε μεταξύ άλλων πως : «Όλες οι κλίνες εντατικής θεραπείας που υπάρχουν στο Λαϊκό Νοσοκομείο λειτουργούν πλήρως. Πέρυσι την άνοιξη μέσα στην κλινική κορονοϊού δημιουργήθηκαν εκτάκτως κάποιες κλίνες. Αυτές στελεχώθηκαν, λειτούργησαν για λίγο ως κλίνες ΜΕΘ, δεν υπήρχε καν πεπιεσμένος αέρας. Υπήρχε μόνο οξυγόνο και χρειαζόταν ειδικοί αναπνευστήρες που να συμπιέζουν το οξυγόνο.
Δημιουργήθηκαν λοιπόν πέντε κλίνες εκ των ενόντων, λόγω τεχνικού προβλήματος. Όταν λειτούργησε αυτή η μονάδα, λειτούργησε για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα με πολύ μέτρια, επιεικής χαρακτηρισμός, αποτελέσματα».


Η δήλωση-βόμβα που έκανε ο Βασιλακόπουλος


Ο Θεόδωρος Βασιλακόπουλος μιλώντας στο OPEN υποστήριξε πως κλίνες ΜΕΘ που είχαν λειτουργήσει εκτάκτως πέρυσι είχαν δημιουργηθεί χωρίς προδιαγραφές, αφήνοντας μάλιστα σαφείς αιχμές για υψηλότερη θνητότητα.


Συγκεκριμένα, όταν ρωτήθηκε για το αν έχει γίνει λάθος με τις κλίνες στις εντατικές, και τον λόγο που πέντε διαθέσιμα κρεβάτια στο Λαϊκό νοσοκομείο, φέρεται να μην λειτουργούν λόγω έλλειψης προσωπικού, ενώ ασθενείς διασωληνώνονται την ίδια ώρα εκτός ΜΕΘ, ο καθηγητής απάντησε:


“Όλες οι κλίνες εντατικής θεραπείας που υπάρχουν στο Λαϊκό Νοσοκομείο λειτουργούν πλήρως. Πέρυσι την άνοιξη, μέσα στην κλινική του κορωνοϊού δημιουργήθηκαν εκτάκτως, εκ του μηδενός, πέντε κλίνες. Αυτές στελεχώθηκαν «όπως στελεχώθηκαν», λειτούργησαν για κάποιο χρονικό διάστημα ως κλίνες εντατικής θεραπείας, για να καταλάβετε, στις κλίνες αυτές δεν υπήρχε καν πεπιεσμένος αέρας, υπήρχε μόνο οξυγόνο και χρειαζόταν ειδικοί αναπνευστήρες που να συμπιέζουν το οξυγόνο.


Δημιουργήθηκαν λοιπόν πέντε κλίνες εκ των ενόντων, λόγω τρομερού προβλήματος. Όταν λειτούργησε αυτή η μονάδα στο Λαϊκό, λειτούργησε για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, με πολύ, πολύ μέτρια – επιεικής χαρακτηρισμός – αποτελέσματα. Γιατί συνέβη αυτό; Διότι, το όριο που έχουμε στην Ελλάδα να αναπτύξουμε κλίνες εντατικής και να έχουν τα πραγματικά, σωστά αποτελέσματα, δηλαδή αποτελέσματα θνητότητας και αποτελεσματικότητας, έχει ξεπεραστεί. Είμαστε πολύ πέρα από αυτό το όριο”.


“Οι κλίνες που λέει ο κ. Γιαννάκος ότι αναπτύχθηκαν στο προηγούμενο κύμα δεν είναι όλες πραγματικές κλίνες ΜΕΘ. Αναπτύχθηκαν στο Λαϊκό και μετά έπαψαν να λειτουργούν, γιατί λειτούργησαν εκ των ενόντων. Δημιουργήθηκε ένα τμήμα το οποίο δεν είχε και τη μεγαλύτερη δυνατή επιτυχία. Αν πάρετε τα ποσοστά θνητότητας στο τμήμα θα απογοητευτείτε. Δεν θέλω να πω περισσότερα. Πρέπει να καταλάβετε κάτι όλοι και με συγχωρείτε που το λέω έτσι. Το να λέμε ότι θα ανοίξουμε 5.000 κλίνες στην Ελλάδα για να βάλουμε αυτή τη στιγμή ανθρώπους επειδή ο κόσμος δεν εμβολιάζεται, δεν είναι δυνατόν. Γιατί και τα αποτελέσματα που θα πάρουμε θα είναι πάρα πολύ φτωχά” είπε απαντώντας και στον πρόεδρο της ΠΟΕΔΗΝ που ήταν επίσης καλεσμένος στην εκπομπή του OPEN “Ωρα Ελλάδος”.

Όταν ρωτήθηκε από τους δημοσιογράφους εάν είναι καλύτερο ο ασθενής να είναι διασωληνωμένος σε απλούς θαλάμους ή σε αυτές τις κλίνες, είπε: “Από τα τέλεια στάνταρ μέχρι αυτό που λέω εγώ και δεν θέλω να το πω δημόσια…Ζητήστε λοιπόν επίσημα στοιχεία πόσοι νοσηλεύτηκαν σε αυτή την εντατική θεραπεία των 5 κρεβατιών και πόσοι βγήκαν από εκεί. Ζητήστε τα επίσημα στοιχεία, γιατί να τα δώσω εγώ; Εγώ δεν είμαι φορέας επίσημων στοιχείων”.


“Γιατί δεν μπορούμε να πετύχουμε καλά αποτελέσματα – αυτή είναι η πραγματικότητα είτε αρέσει, είτε όχι – όταν δεν έχουμε πλήρως στελεχωμένο και εκπαιδευμένο προσωπικό” συμπλήρωσε.


“Η μονάδα με τρεις εντατικολόγους και τρεις – τέσσερις αναισθησιολόγους, οι οποίοι δεν ήταν ειδικοί εντατικολόγοι – λειτούργησε εκ των ενόντων, όπως λειτούργησαν και άλλες μονάδες στην Ελλάδα, στο προηγούμενο κύμα. Το να παίρνουμε, για παράδειγμα, χειρουργικές κλίνες επειδή έχουν αναπνευστήρες και να τις μετατρέπουμε σε κλίνες ΜΕΘ, πιστέψτε με είναι λύση ανάγκης σε ένα πόλεμο, δεν θα πετύχουμε στάνταρ θνητότητας. Και η αντιμετώπιση της πανδημίας, θα το πω 200 φορές όσο και αν με λοιδορούν, είναι να εμβολιαστούμε όλοι, ώστε να χρειαζόμαστε λίγες κλίνες ΜΕΘ, αυτές που μπορεί το κράτος μας – η ιατρική και νοσηλευτική κοινότητα να υποστηρίξει, προκειμένου να πετύχουμε και λογικά αποτελέσματα. Από το να λειτουργούμε κλίνες χωρίς να έχουμε τα στάνταρ μιας εντατικής θεραπείας, ναι, δεν είναι λύση να ανοίξουμε χιλιάδες κλίνες” κατέληξε ο Θεόδωρος Βασιλακόπουλος.


Ολα τελεια.ολα τελεια με την υγεια ,ολα λειτουργουν ρολοι λεμε/
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top