• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εσύ ως Ελληνίδα πολίτης εχεις δικαιώματα ?
Φυσικα και καθε τελος της 4 ετιας κάνω τον προσωπικο μου απολογισμο ως πολιτης ,ως επαγγελματιας μεσα απο την εκαστοτε φορολογια μου και κατα ποσο το συστημα μου επετρεψε να προσλαβω ή να απολυσω κοσμο στις επιχειρησεις μου ,ως γονιος για το τι μέλι γεννεσθαι με το μελλον τους και φυσικα και ως παιδι που εχει γονεις που δουλευαν απο τα 15 τους για να μπορουν να εχουν μια αξιοπρεπείς συνταξη και ενα συστημα υγειας να απολαυσουν και αυτοι επιτελους τους καρπους των κοπων τους ..

Μεσα απο αυτα θα κρινω ποτε θιγονται τα προσωπικα μου δικαιωματα μακρυα απο ιδεολογιες και κομμτισμους και θα αποφασισω αν πρεπει να παω για μπανιο γιατι ειναι καλοκαιρι ή να παω να ψηφισω :)
Εγώ ξέρω ότι τα προβλήματα φάνηκαν λόγω της πανδημίας.Αυτα τα προβλήματα ήταν χρόνια που κανείς δεν έπαιρνε χαμπάρι (και εδώ που τα λέμε ούτε το παίρνουν χαμπάρι)
Εδω ακριβως καθρεπτιζεται η αγνοια στους υπολοίπους βασικους τομεις ..
Τοσα χρονια για την δυσβάσταχτη φορολογια των επιχειρησεων και το κλεισιμο ή μεταναστευση αυτων δεν νομιζω να ευθυνεται η πανδημια ....
Μια χωρα που δεν εχει παραγωγη ,πορους,εσοδα και συνεχως δανείζεται τι περιμενεις δηλαδη να κανει ?
Λογιστικα να το παρεις το θεμα εχεις καταστραφεί με μαθηματικη ακριβεια .

Η πανδημια χρεωκοπησε τις τραπεζες που γι αυτες φτυασαμε αιμα τοσα χρονια ?

Ξερεις κατι? σαν λαος πλεον εχουμε μνήμη χρυσοψαρου ..
Με το που ερχεται μια δυσκολια ξεχναμε την προηγουμενη..
Που πηγε το μεταναστευτικο ,η υποκείμενη χρεωκοπία της χωρας ,τα μνημόνια και ποσα αλλα που μας χαντάκωσαν σαν επαγγελματιες και συνεπως και σαν οικογενειαρχες εφοσον επηρεαστικε αμεσα το βιωτικο μας επιπεδο ?

Μηπως επειδη εδω και μια δεκαετια((πανω κατω ) παλευουμε και νοιωθουμε οτι εχουμε να κανουμε με την Λερναία ύδρα που το ενα κεφαλι ειναι πιο δυσκολο απο το αλλο γιατι πλεον ειμαστε τοσο κουρασμενοι απο τις προηγουμες μαχες ?
Μηπως εσεις πλεον την προηγουμενη δεκαετια παιζατε ακομα με τα playmobil και δεν ειχετε ιδεα τι κουραση εχει ολος αυτος ο χωρος ?

Εκανες συζητησεις με τους γονεις σου πως καταφεραν και σε σπουδασαν ?
Σε ρωταω γιατι πολλοι γονεις βαζω μεσα και εμενα, γιατι άργησα να το αντιληφθω ,νομιζουμε οτι κανουμε καλο στα παιδια μας να μην γνωριζουν πολλα και να τα εχουμε προστατευμενα απο ολο αυτο που περναμε για να εχουν ενα σωστο μελλον οπως ο καθενας μας κρινει .
Το σωστο λοιπον δεν ειναι να μεγαλωνουμε χωρις δυσκολιες αλλα μεσα απο αυτες ,προσεγγιζοντας τες ομως με τον αναλογο τροπο που απαιτει η εκάστοτε ηλικια ...


Ειναι πολυ ωραια να εισαι θεατης σε ολο αυτο και να κανεις μονο ιστορικες αναδρομες ,οταν τα ζεις ομως εκ των εσω τοτε αντιλαμβανεσαι πολλα απο αυτα ,εκει ειναι η διαφορα μας πιστευω ..

Γι αυτο σε ρωτησα αν φευγοντας απο εδω θα παψεις να εισαι φορολογουμενος πολιτης ,γιατι ακομα και το σπιτι που μπορει να σου αφησουν οι γονεις σου εσυ θα πρεπει να αποφασισεις ποιοι θα επιλεξεις να στο φορολογησουν, οποτε για εμενα εχει μια δωθει ανευθυνοτητας αυτος ο ωχαδελφισμος ¨εγω θα φυγω ,εσεις πατε να πνιγειται ή λουστειτετ α ετσι πως τα κανατε ¨:)
.Κάποιοι θέλουν να προσπαθήσουν να αλλάξει όλο αυτό .Άλλοι δεν θέλουν να κάνουν κάτι γιατί είναι δύσκολο !!!!
Ναι μας αξίζει αυτό που συμβαίνει με την στάση που βλέπω που έχουμε εδώ μέσα
Σε αυτο συμφωνω απολυτα και πλεον ξερω πολυ καλα γιατι σαν λαος εχουμε φτασει εδω που ειμαστε,δεν μπορω να ξεχασω ομως και αυτα που περναω εδω και χρονια γιατι βλεπεις εγω ειμαι και απο τους τυχερους !

Εζησα σαν παιδι την δεκαετια του 90 που εκει πραγματικα ειχαμε τα παντα ,λεφτα ,δουλείες ανύπαρκτη εγκληματικοτητα αλλα δεν ξεραμε οτι ολο αυτο θα το πληρωναμε σαν ενηλικες πολλα περισσοτερα ..
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Οι δηλώσεις του Μητσοτακη ηταν κακές, έκανε δυο λάθη είπε να μετατραπει ο ιός επιδημία γρίπης με το εμβόλιο και δεύτερο έκανε αναφορα να εξαφανίστει ο κορονοιος αν εμβολιαστούν όλοι.

βρήκε την ευκαιρία ο Τσιπρας και απάντησε ….
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Επισης ακόμη και μεχρι σήμερα οπως και στη Βρετανία, δεν καταγράφονται οι θάνατοι απο επιπλοκες απο την βαριά νοσηση απο τον ιο ως θάνατοι απο κορωνοϊό, αν δεν επισυμβουν εντός 28 ημερων απο τη νοσηση.
Αυτό το επιβεβαιώνω κι εγώ, ισχύει. Έχει δίκιο η Μηλιώτη, όλοι κάνουν μασαζάκι στα στατιστικά τους όσο περισσότερο μπορούν. Αυτό το ξέρουμε γιατί οι excess deaths είναι σε πολλές περιπτώσεις περισσότεροι από τους θανάτους από κορωνοϊό (κάτι έχουν τα έρμα και ψοφάνε) (και όχι, δεν είναι αυτοάνοσα από τα εμβόλια). Οι Βρετανοί, ας πούμε, στην αρχή της πανδημίας ανακοίνωναν τους θανάτους με έως 17 μέρες καθυστέρηση. Μέχρι να καταλάβεις τι γινόταν, είχε περάσει το κύμα. Τώρα έχουν βρει την πατέντα με τις 28 μέρες. Αν πεθάνεις 29 μέρες μετά τη διάγνωση ή δεν διαγνωστείς ποτέ με τεστ, δεν πέθανες από κορωνοϊό. Απλά πράγματα.

Εμένα δεν με νοιάζει η Ελλάδα δεν έχει μέλλον και ούτε πρόκειται να κάτσω με ένα τέτοιο πολιτισμό.
Φύγε πρώτα, κάτσε έξω 20 χρόνια και μετά έλα να συζητήσουμε. Τώρα μιλάς εκ του ασφαλούς και θεωρητικά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Milioti:

Δεν υπάρχουν μονο τα Greek statistics υπαρχουν και τα Swedish statistics. Τα οποία κατα πως φαινεται ζηλέψαμε και λεμε να υιοθετήσουμε.
Στην αρχή της πανδημίας οι Σουηδοί κατέγραφαν μόνο τα βεβαιωμένα με PCR (μοριακό τεστ) περιστατικά. Είναι χαρακτηριστικό ότι ασθενείς με βαριά Covid-19 δεν καταγράφηκαν στο σύστημα ως ασθενείς με κοροναϊό γιατί δεν είχαν κανει PCR αλλά καταγράφηκαν ως ασθενείς με πνευμονία. Αντιστοίχως και οι νεκροί καταγράφηκαν με ως αιτία θανάτου «κοροναϊός» μόνο αν είχαν διαγνωστεί με PCR. Άρα πολλοί θάνατοι διέφυγαν της καταγραφής ότι είναι αιτία ο κορωνοϊός.
Επισης ακόμη και μεχρι σήμερα οπως και στη Βρετανία, δεν καταγράφονται οι θάνατοι απο επιπλοκες απο την βαριά νοσηση απο τον ιο ως θάνατοι απο κορωνοϊό, αν δεν επισυμβουν εντός 28 ημερων απο τη νοσηση.
Πληροφορίες, λένε ότι είναι πιθανόν να είναι και διπλάσιος ο αριθμός των νεκρών από τα επίσημα στοιχεία που καταγράφονται (30,000 απο 15,000). Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε η Σουηδία θα είναι και πρώτη σε αναλογία πληθυσμού σε νεκρούς από κορωνοϊο σε όλο τον κόσμο. Άλλωστε με βάση το διάγραμμα φαίνεται ότι καταγράφηκε στη Σουηδία αύξηση θανάτων, γενικά, μεταξύ 2019 και 2020 κατά 9.358, αυξηση πανω απο 10%.

View attachment 88242
Ρίχνει πόνο το Statista.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
No hope for Greece
Όταν το 50-60% του μισθού στην Ελλάδα πάει στα ενοίκια ενώ έξω το 20-30% πάει στα ενοίκια ....ε ναι έξω θα πάω ,εδώ θα μείνω στο καράβι που βουλιάζει?
--------------------------
Η Αυστρία που λέγατε για ΛΟΚ ντάουν μόνο τον ανεμβολιαστων πάει σε γενικάο ΛΟΚ ντάουν για όλους ,εμβολιασμενους ,μη εμβολιασμενους , όμορφους ,άσχημους ,κοντούς ,ψηλούς .

Η Ελλάδα χτες ; Οπου το εμβόλιο προχωρεί ο ιός υποχωρεί......good wines

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
No hope for Greece
Όταν το 50-60% του μισθού στην Ελλάδα πάει στα ενοίκια ενώ έξω το 20-30% πάει στα ενοίκια ....ε ναι έξω θα πάω ,εδώ θα μείνω στο καράβι που βουλιάζει?
Σε ποια χώρα σκοπεύεις να πας που είναι τόσο φθηνά τα ενοίκια; Για πες μήπως την κάνουμε κι εμείς.

Καρδούλα για την Αυστρία <3 Επιτέλους κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή.

Ο εμβολιασμός έχει αξία αν εμβολιαστεί το 80% μέσα σε 4 μήνες. Όταν 6.800.000 εμβολιάζονται κατά κύματα (άλλοτε μεγάλα, άλλοτε μικρά) σε διάρκεια 11 μηνών, είναι λογικό τα πρώτα κύματα να έχουν χάσει σημαντική ανοσία, όταν τα επόμενα χάνουν αρκετή, τα μεθεπόμενα σημαντική και τα πρόσφατα την αποκτούν για να την χάσουν και αυτά σε 8-9 μήνες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ο εμβολιασμός έχει αξία αν εμβολιαστεί το 80% μέσα σε 4 μήνες. Όταν 6.800.000 εμβολιάζονται κατά κύματα (άλλοτε μεγάλα, άλλοτε μικρά) σε διάρκεια 11 μηνών, είναι λογικό τα πρώτα κύματα να έχουν χάσει σημαντική ανοσία, όταν τα επόμενα χάνουν αρκετή, τα μεθεπόμενα σημαντική και τα πρόσφατα την αποκτούν για να την χάσουν και αυτά σε 8-9 μήνες.
Ακριβώς ακριβώς ακριβώς !

Αυτή είναι και λογική των μέτρων για την μείωση της διασποράς .Όσο μικρότερη είναι η διασπορά και εμβολιαζεις γρήγορα τόσο το καλύτερο για την οικονομία και το ΕΣΥ
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτή είναι και λογική των μέτρων για την μείωση της διασποράς .Όσο μικρότερη είναι η διασπορά και εμβολιαζεις γρήγορα τόσο το καλύτερο για την οικονομία και το ΕΣΥ
Ναι, μόνο που δεν εμβολιάζουμε γρήγορα γιατί ο άλλος φοβάται μην του βάλουν τσιπάκι ή πάθει αυτοάνοσο, ας πούμε.

Όπως είναι τώρα τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πλέον αργά για το plan A.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μετά το λοκ στην Αυστρία,ας το περιμένουμε και εδώ....καλή κατάθλιψη μας εύχομαι
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Προσπαθησα να βρω ενα παλιο μου ποστ αλλα δεν μπορεσα , οποτε το ξαναανεβαζω.
1637320388942.png


Ο ΠΟΥ εχει αλλαξει τις οδηγιες για το ποιοι πρεπει να κανουν τεστ απ τον Ιουνιο .Περιμενω πως και πως το ποτε θα το κανουν πραξη εδω στην ελλαδα .Αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι εφοσον χτες ανακοινωθηκε οτι οι ανεμβολιαστοι δεν μπαινουν πουθενα ...την διασπορα θα την κανουν παλι οι εμβολιασμενοι και εκει θα παρθουν τα νεα μετρα ξανα ...οπως εγινε στην Αυστρια

@Nina-nana μιας και ειδα την εικονα θυμηθηκα οτι στην Δανια που ζηλευουμε και τα παει καλα πριν καν αλλαξει τις οδηγιες ο ΠΟΥ εκεινοι κανανε (παρειχαν και παρεχουν, πιο σωστες λεξεις) δωρεαν PCR tests στους πολιτες εμβολιασμενους και μη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλή κατάθλιψη μας εύχομαι
Οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο.Αφου δεν εγινε στην πρωτη καραντινα κανονισε να γινεις χ2 δυνατη τωρα
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Προσπαθησα να βρω ενα παλιο μου ποστ αλλα δεν μπορεσα , οποτε το ξαναανεβαζω.
View attachment 88253

Ο ΠΟΥ εχει αλλαξει τις οδηγιες για το ποιοι πρεπει να κανουν τεστ απ τον Ιουνιο .Περιμενω πως και πως το ποτε θα το κανουν πραξη εδω στην ελλαδα .Αυτο που υποψιαζομαι ειναι οτι εφοσον χτες ανακοινωθηκε οτι οι ανεμβολιαστοι δεν μπαινουν πουθενα ...την διασπορα θα την κανουν παλι οι εμβολιασμενοι και εκει θα παρθουν τα νεα μετρα ξανα ...οπως εγινε στην Αυστρια

@Nina-nana μιας και ειδα την εικονα θυμηθηκα οτι στην Δανια που ζηλευουμε και τα παει καλα πριν καν αλλαξει τις οδηγιες ο ΠΟΥ εκεινοι κανανε (παρειχαν και παρεχουν, πιο σωστες λεξεις) δωρεαν PCR tests στους πολιτες εμβολιασμενους και μη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο.Αφου δεν εγινε στην πρωτη καραντινα κανονισε να γινεις χ2 δυνατη τωρα
Μπα ,θα κλειστω στο Δαφνί
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι το είδα.Εσυ τι πιστεύεις,εδώ δε θα γίνει λοκ;
Δεν πιστεύω ότι βγαίνουμε οικονομικά για λοκντάουν και το γεγονός ότι το έχουν κάνει ψωμοτύρι το βλέπω στο να μη το τηρεί (δικαίως) κανείς. Ικανούς τους έχω αλλά για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό όχι.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι βγαίνουμε οικονομικά για λοκντάουν και το γεγονός ότι το έχουν κάνει ψωμοτύρι το βλέπω στο να μη το τηρεί (δικαίως) κανείς. Ικανούς τους έχω αλλά για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό όχι.
Άρα εσύ πιστεύεις ότι θα το αποφύγουν γενικά; (εννοώ το λοκ)...τώρα για τον εμβολιασμό δε ξέρω,πιστεύω και εδώ θα τον κάνει υποχρεωτικό εν τέλει
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άρα εσύ πιστεύεις ότι θα το αποφύγουν γενικά; (εννοώ το λοκ)...τώρα για τον εμβολιασμό δε ξέρω,πιστεύω και εδώ θα τον κάνει υποχρεωτικό εν τέλει
Δεν μπορώ να ξέρω, ικανούς τους έχω όμως.
Αυτό που είπα για την Αυστρία ήταν γιατί δεν επέβαλε μόνο λοκντάουν αλλά και υποχρεωτικό εμβολιασμό. Οπότε καλό είναι να βλέπουμε το σύνολο των μέτρων.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Και εγώ πιστεύω ότι δεν θα κάνει lockdown όσο οι διασωληνωμένοι και οι θάνατοι δεν είναι περισσότεροι από αυτούς που ήταν στο περσινό πικ(800+ διασωληνωμένοι, 120+ ημερήσιοι θάνατοι) καθώς λεφτά για λοκντάουν γιοκ, τα ποσοστά πέφτουν και ως εκεί ξέρει ότι το ΕΣΥ αντέχει έστω όπως άντεξε.
Αν πάμε πάνω από αυτό(προσωπικά δεν το πιστεύω) ίσως πάει να κάνει αφού θα καταρρέει το ΕΣΥ αλλά τότε έτσι κι αλλιώς θα είναι αργά για να αλλάξεις κάτι.
Τα μέτρα τέτοιου τύπου είναι να τα πάρεις πριν γίνει ανεξέλεγκτη η διασπορά και πριν καταρρεύσει το σύστημα, όχι μετά.

Όσο για την Αυστρία, το πιο σημαντικό που πέρασε στα ψιλά είναι ότι από 1η Φεβρουαρίου είναι υποχρεωτικό να είναι εμβολιασμένος όλος ο πληθυσμός.
Αν δεν κάνω λάθος είναι η πρώτη χώρα στον κόσμο που εφαρμόζεται αυτό.
@Nina-nana μιας και ειδα την εικονα θυμηθηκα οτι στην Δανια που ζηλευουμε και τα παει καλα πριν καν αλλαξει τις οδηγιες ο ΠΟΥ εκεινοι κανανε (παρειχαν και παρεχουν, πιο σωστες λεξεις) δωρεαν PCR tests στους πολιτες εμβολιασμενους και μη .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Και εδώ το ίδιο ισχύει.
Δηλαδή οι εμβολιασμένοι δικαιούνται δωρεάν τεστ.
Οι ανεμβολίαστοι πρέπει να πληρώσουν αλλά αναγκαστικά οποιοσδήποτε ανεμβολίαστος έρχεται σε επαφή με κόσμο(δηλαδή δουλεύει ή μπαίνει σε μαγαζιά) κάνει οπότε το τέστινγκ το έχουμε για αυτό είμαστε και τόσο ψηλά σε τεστ στην Ευρώπη.
Αλλά μετά είναι και θέμα κουλτούρας. Δηλαδή οι εμβολιασμένοι μπορούν να κάνουν δωρεάν αλλά πόσοι πάνε όντως;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μαζεύεται απλά θα έχει πολύ δυνατό πολιτικό κόστος που θα μείνει στην ιστορία σαν ένα κόμμα που έσωσε την χώρα αλλά και που δεν θα ξαναμπει στην βουλη

Ένα 21αημερο ΛΟΚ ντάουν με αστυνομικούς και στρατό έξω που να εχουν την πληρη εξουσια ,οπως στην κατω φωτογραφια
1637321838950.png

1637321991549.png
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, είναι η χώρα που γέννησε το ναζισμό εξάλλου.
Χτες πάντως έγιναν τεράστιες διαδηλώσεις ανεμβολίαστων(οι οποίοι υποτίθεται βρίσκονται εδώ και μια βδομάδα σε λοκντάουν) και απ ό,τι βλέπω ο στρατός (ακούγεται ότι) αρνείται να εφαρμόσει τα μέτρα. Πολύ ενδιαφέρουσα σύγκρουση, θα είναι το πρώτο πειραματόζωο όλης αυτής της δυστοπίας. Αλλά πιστεύω δε θα υπάρξουν ιδιαίτερες αντιδράσεις, έχουμε εκπαιδευτεί καλά στην υπακοή.

Νομίζω βέβαια προς τα εκεί θα κατευθυνθούν όλες οι χώρες, 1-2 μήνες λοκντάουν για όλους και υποχρεωτικό εμβολιασμό. Ο Μητσοτάκης βιάστηκε να μιλήσει και θα εκτεθεί άσχημα όταν θα έρθουν τα αναπόφευκτα. Έκανα λάθος που νόμιζα πως δε θα ήταν τόσο αφελής να κάνει τέτοιες δηλώσεις, για να τις αψηφήσει.

Κατά τα άλλα, θα είμαστε αυτόπτες μάρτυρες μιας ιστορικής σύγκρουσης επιστημονικής δικτατορίας(και δεν το λέω με αρνητική χροιά, απλώς περιγραφική: η κρατική αντίληψη είναι πως το επιστημονικό είναι το καλό, και άρα το επιβλητέο) στην εποχή του ακμαίου φιλελευθερισμού. Μπορεί να πέφτω σε recency bias, αλλά πιστεύω ό,τι γίνει αυτό το χειμώνα θ αλλάξει τις κοινωνίες για πάντα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top