• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Στην Ασία μια χαρά τα δέχονται σύμφωνα με την προσωπική τους γνώμη....παρά να πεθαίνουν

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν δεν γίνουμε Πορτογαλία, δε θα βάλουμε μυαλό.
Ισχύει. Από ό,τι δείχνουν τα πράγματα, σύντομα θα βάλουμε μυαλό.

Μητσοτακιζουν εκεί στην Αυστρία
Σε όλη την Ευρώπη το ίδιο γίνεται. Και δεν νομίζω πως είναι δική μας πατέντα. Προσπαθούν οι πολιτικοί να κρατήσουν την οικονομία ανοιχτή και τους πολίτες μακριά από πορείες διαμαρτυρίας, οπότε καθησυχάζουν μέχρι να μην μπορούν άλλο να καθησυχάσουν. Αλλά όταν ο περισσότερος κόσμος στη φάση αυτή που είμαστε ανησυχεί περισσότερο για τις ψυχολογικές επιπτώσεις ενός πιθανού lockdown παρά για την ανάγκη να γίνει lockdown, δεν υπάρχουν πολλές επικοινωνιακές στρατηγικές να χρησιμοποιήσεις.

Όταν έλεγα ότι λυπάμαι τους Κινέζους, εννοούσα κι αυτό.
Ενώ εμείς, μεγάλη επιτυχία, μπαίνουμε σε ό,τι σάιτ θέλουμε και ακούμε τον κάθε πανηλίθιο. Έτσι πηγαίνουμε στο νοσοκομείο με καθυστέρηση, αρνούμαστε το οξυγόνο, στη συνέχεια αρνούμαστε τη διασωλήνωση και στο τέλος πλουτίζει ο Μπούκουρας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όσο η διασπορά δεν είναι στο 0 η οικονομία δεν πάει μπροστά 😋

Να δω αν η Ελλάδα μπει λολ ντάουν ποιος θα πάρει την ευθύνη για την οικονομία που δεν κλεισαμε την κατάλληλη στιγμή κοβωντας την διασπορά του ιού ......α ναι ξέχασα ,ανοσία τον Αύγουστο,πετάμε μάσκες τον Σεπτέμβρη και ο δρόμος προς την Ελευθερία μπροστά μας
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ανεξαρτήτως αν γίνει λοκνταουν ή όχι,που θα δείξει, ένα πράγμα δε καταλαβαίνω.Ειναι δυνατόν ορισμένοι να χαίρεστε με ένα τέτοιο άκουσμα και να λέτε επιτέλους;Καλά μιλάμε για καμπαναριό αρχίδια.Καλα δε πρόκειται να σχολιάσω τα περί στρατού στους δρόμους και πούτσες μπλε.Ειναι αυτονόητο ότι είναι γελοίο όπως και όσοι ονειρεύονται τέτοιες μαλακίες και με το συμπάθειο.Λυπάμαι πολύ,και πιο πολύ λυπάμαι που έχετε αρκεστεί στην ιδέα του υποχρεωτικού εγκλεισμού και το γουστάρετε κιόλας.
Και για να μη παρεξηγήθω, άλλο το ότι είναι αναπόφευκτο,δε το θέλω αλλά το αποδέχομαι όπως και να έχει και άλλο το επιζητώ,και με το που βλέπω ότι έρχεται αρχίζω και κάνω πάρτυ από τη χαρά μου.Ντροπή σας όπως και να έχει που δε νοιάζεστε έστω και λίγο και για τη πείνα που έρχεται και για τον κοσμάκη που θα τρέχει στους ψυχιάτρους να πάρει ψυχοφαρμακα.Αλλα είναι πολλά τα λεφτά στη τράπεζα φαίνεται...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,924 μηνύματα.
Ενώ εμείς, μεγάλη επιτυχία, μπαίνουμε σε ό,τι σάιτ θέλουμε και ακούμε τον κάθε πανηλίθιο. Έτσι πηγαίνουμε στο νοσοκομείο με καθυστέρηση, αρνούμαστε το οξυγόνο, στη συνέχεια αρνούμαστε τη διασωλήνωση και στο τέλος πλουτίζει ο Μπούκουρας.
Κι εσύ είσαι κατά του πλουτισμού του Μπούκουρα; :p
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ανεξαρτήτως αν γίνει λοκνταουν ή όχι,που θα δείξει, ένα πράγμα δε καταλαβαίνω.Ειναι δυνατόν ορισμένοι να χαίρεστε με ένα τέτοιο άκουσμα και να λέτε επιτέλους;Καλά μιλάμε για καμπαναριό αρχίδια.Καλα δε πρόκειται να σχολιάσω τα περί στρατού στους δρόμους και πούτσες μπλε.Ειναι αυτονόητο ότι είναι γελοίο όπως και όσοι ονειρεύονται τέτοιες μαλακίες και με το συμπάθειο.Λυπάμαι πολύ,και πιο πολύ λυπάμαι που έχετε αρκεστεί στην ιδέα του υποχρεωτικού εγκλεισμού και το γουστάρετε κιόλας.
Και για να μη παρεξηγήθω, άλλο το ότι είναι αναπόφευκτο,δε το θέλω αλλά το αποδέχομαι όπως και να έχει και άλλο το επιζητώ,και με το που βλέπω ότι έρχεται αρχίζω και κάνω πάρτυ από τη χαρά μου.Ντροπή σας όπως και να έχει που δε νοιάζεστε έστω και λίγο και για τη πείνα που έρχεται και για τον κοσμάκη που θα τρέχει στους ψυχιάτρους να πάρει ψυχοφαρμακα.Αλλα είναι πολλά τα λεφτά στη τράπεζα φαίνεται...
Επειδή αναφέρεσαι σε εμένα .

Ντροπή σε όλους που πεθαίνουν 70 άτομα την μέρα ( 1 λεωφορείο και πάμε για 2ο ) και το θεωρούμε φυσιολογικότατο

Για πήγαινε πες το αυτό σε τμήμα ογκολογικών παιδιών να σε δω πως θα έχεις τα κοτσια να τους κοιτάξεις στα μάτια

Συγγνώμη εγώ δεν θέλω δικαίωμα στην ελευθερία όσο πεθαίνει κόσμος και η οικονομία παει πίσω
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,924 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Επειδή αναφέρεσαι σε εμένα .

Ντροπή σε όλους που πεθαίνουν 70 άτομα την μέρα ( 1 λεωφορείο και πάμε για 2ο ) και το θεωρούμε φυσιολογικότατο

Για πήγαινε πες το αυτό σε τμήμα ογκολογικών παιδιών να σε δω πως θα έχεις τα κοτσια να τους κοιτάξεις στα μάτια

Συγγνώμη εγώ δεν θέλω δικαίωμα στην ελευθερία όσο πεθαίνει κόσμος και η οικονομία παει πίσω
Πάντα δε πέθαινε κόσμος;Να με συγχωρείς.
Επίσης τι μου λες τώρα,για παιδάκια που έχουν καρκίνο;Αυτά νομίζεις με την ήδη επιβαρυμένη κατάσταση στην οποία βρίσκονται,δε θα γίνουν χειρότερα ψυχολογικά όταν θα βλέπουν τους γονείς τους απλήρωτους και χωρίς δουλειά και αυτά να τρέχουν να κάνουν τις χημειοθεραπείες τους;Με δουλεύεις;
Επίσης πόσοι θα πάθουν 100 αυτοάνοσα και καρκίνους από τη στεναχώρια που φέρνει όλη αυτή η κατάσταση,θέλεις να σου πω; Άστο καλύτερα να μη στο πω.Ζηστε στη ψευδαίσθηση σας.Πανδημία υπάρχει ,αλλά υπάρχει και κάτι άλλο και λέγεται παρωδία.
Γίνει δε γίνει λοκνταουν,όσοι το επιθυμούν στο μυαλό μου θα είναι πάντα άτομα που είτε έχουν του σκασμου τα λεφτά είτε απλά τους αρέσει η βολεψη του σπιτιού τους.Γιατι ένας άνθρωπος που πραγματικά νοιάζεται για τους άλλους, προσπαθεί να βρει μια μέση λύση και δε προτείνει ακρότητες.Αυτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,924 μηνύματα.
Αυτά νομίζεις με την ήδη επιβαρυμένη κατάσταση στην οποία βρίσκονται,δε θα γίνουν χειρότερα ψυχολογικά όταν θα βλέπουν τους γονείς τους απλήρωτους και χωρίς δουλειά και αυτά να τρέχουν να κάνουν τις χημειοθεραπείες τους;
Ενω αν δουν τους γονείς τους να πεθαίνουν, μικρό το κακό...
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν ήξερα ότι αφαιρώντας τη ζωή του άλλου είναι δικαίωμα ελευθερίας

Συγγνώμη :)

ΥΓ: αν πεις ότι έχουν εμβόλιο ,σου έχω την απάντηση εδώ ---> Σε πολλούς ευπαθείς τα εμβόλια δεν έχουν μεγάλη αποτελεσματικότητα ή δεν πιάνουν ανοσία (έτσι όπως δεν πιάνουν και στην φυσική ανοσία ) ή η ανοσία πέφτει ραγδαία εντός μηνών


Πανδημία έχουμε ...λέω εγώ τώρα
Δεν θα έλεγα αυτό, θα έλεγα ότι ο ευπαθής αν θέλει γενικά μπορεί να προστατευθεί μόνος του.
Να μπει σε δικό του lockdown κατά κάποιο τρόπο.
Για όσους είναι ευπαθείς πχ ανοσοκατεσταλμένοι προβλέπεται να εργάζονται με τηλεργασία ακόμα και τώρα, το ίδιο με τα παιδιά στα σχολεία προβλέπεται να παρακολουθούν εξ αποστάσεως τα μαθήματα αν είναι σε ευπαθή ομάδα.
Είμαι σίγουρος και στην υπολοιπη Δύση θα γίνονται τα ίδια και περισσότερα, δεν είμαστε πρότυπο κοινωνικού κράτους.
Αν κινδυνεύει όχι από επιλογή το 2-5-10-20% του πληθυσμού(όσοι είναι οι ευπαθείς που δεν προστατεύονται ούτε από συχνές αναμνηστικές δόσεις ή δεν μπορούν να κάνουν το εμβόλιο) προτιμώ στοχευμένα μέτρα για να προστατεύσεις αυτούς(δηλαδή αν το επιθυμούν να τους δώσεις την δυνατότητα να μην έρχονται σε επαφή με κανέναν) παρά να κλείσεις όλους τους υπόλοιπους μέσα για να προστατεύσεις αυτούς.

Αν θες μπορείς να το πεις κατάντια της Δύσης και να γίνει φιλοσοφική η συζήτηση αλλά ναι, στην Δύση ο κόσμος προτιμάει την ατομική του ελευθερία έστω και αν κοστίζει σε ζωές.
Στην Ασία μια χαρά τα δέχονται σύμφωνα με την προσωπική τους γνώμη....παρά να πεθαίνουν

Είπαμε συνολικά άλλη κουλτούρα.
Θα δεχόσουν συνολικά να έχεις την παρακολούθηση, την λογοκρισία και τα λοιπά όμορφα των Ασιατικών χωρών μόνιμα;
Η θες Ασία όσο έχουμε πανδημία αλλά Δύση όταν δεν έχουμε;
Γιατί δεν δουλεύει ακριβώς έτσι το πράγμα:)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,924 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,924 μηνύματα.
Βλέπεις; Ας αυξηθούν οι εμβολιασμοί λοιπόν χωρίς επιβολές λοκνταουν κλπ.
Θα δούμε τι θα κάνουν και οι άλλες χώρες γιατί δυστυχώς διαφορετικά πρέπει να γίνουμε Πορτογαλία για να πειστούμε.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάντα δε πέθαινε κόσμος;Να με συγχωρείς.
Ατράνταχτο επιχείρημα :rolleyes:

Πάντα δεν πάθαινε ο κόσμος κατάθλιψη; Πάντα δεν έπαιρνε ψυχοφάρμακα;

Άκου θα πάθουν αυτοάνοσα και καρκίνο από τη στεναχώρια! Ιατρική επιπέδου της γιαγιάς μου το μπουγαδοκόφινο.

Το ότι για μεγάλο ποσοστό καρκίνων φταίνε ιώσεις δεν το έχει ακούσει κανείς! Δεν διδάσκεται αυτή η λεπτομέρια στο πανεπιστήμιο του Facebook.

Ανησυχεί ο καθένας για ό,τι χαζομάρα περάσει από το μυαλό του διπλανού του: άλλος ότι θα του βάλουν τσιπάκι, άλλος ότι θα βγάλει λέπια, άλλος ότι θα αναπτύξει αυτοάνοσο και άλλος ότι θα πάθει καρκίνο επειδή στεναχωρήθηκε που πρέπει να κλειστεί στο σπίτι (όχι τελείως, ούτε για πάντα).

Άμα έχετε τέτοιες ανησυχίες, να πάτε σε ένα γιατρό να συζητήσετε. Παθολόγο ή ψυχίατρο αναλόγως πόσο μεγάλες είναι οι ανησυχίες σας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν θες μπορείς να το πεις κατάντια της Δύσης και να γίνει φιλοσοφική η συζήτηση αλλά ναι, στην Δύση ο κόσμος προτιμάει την ατομική του ελευθερία έστω και αν κοστίζει σε ζωές
Ολα ανθηρα και ωραια ....οι αποφασεις εχουν παρθει για το πως πρεπει να ζησουμε .Σιγουρα οχι σαν την δυση πλεον
1637327628247.png

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα αυτό, θα έλεγα ότι ο ευπαθής αν θέλει γενικά μπορεί να προστατευθεί μόνος του.
Να μπει σε δικό του lockdown κατά κάποιο τρόπο.
Πες μου πώς να μπω σε δικό μου lockdown και θα μπω αύριο κιόλας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top