• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γενικά είναι άλλου επιπέδου σκατοψυχιά να ειρωνεύεται κανείς τα ψυχολογικά προβλήματα που έχει φέρει όλη αυτή η κατάσταση ειδικά μέσα στην καραντίνα όπου η χρήση ψυχοφαρμάκων/ναρκωτικών και ενδοοικογενειακή βία εκτινάχθηκαν. Και φυσικά όλα αυτά κάποιες φορές είναι αποτέλεσμα οικονομικών προβλημάτων όταν όλα είναι κλειστά. Λογική δεν χαλάει το εισόδημα μου -> δεν θα έβγαινα από το σπίτι έτσι και αλλιώς -> πρέπει να κάνουμε λοκντάουν και όποιοι δεν μπορείτε είστε "αδύναμοι".

φιόνα φιονούλα τατιάνα, ναι ταιριάζει
Το καλύτερο είναι να τους αφήσεις στις αυταπάτες τους.Ας νομίζουν ότι αυτοί είναι σκληροί και νοιάζονται περισσότερο για το κόσμο.Για εμένα αδύναμοι λέγονται,εφόσον δεν είναι ευχαριστημένοι με τις επιλογές τους και θέλουν και οι άλλοι να ζουν όπως αυτοί λανθασμένα επέλεξαν για να νιώθουν ότι είναι φυσιολογικοί.
Από εκεί και πέρα,στο τέλος θα φανεί ποιος πραγματικά νοιάστηκε και ενδιαφέρεται.Τώρα αν αυτοί νοιάζονται τόσο όσο λένε...τι να πω,αμφιβάλλω,ένας άνθρωπος δε νοιάζεται επιλεκτικά για μερικούς,νοιάζεται για όλους,για αυτό και βρίσκει μέσες λύσεις.Όχι ακρότητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

35.000 διαδηλωτές και δεν είναι για lockdown.
Είναι για μέτρα που εμείς ήδη έχουμε...
Νομίζω ότι ο κόσμος έχει φτάσει στα όρια του πλέον..Προβλέπω να γίνει εξέργεση σε λίγο καιρό,και με το δίκιο τους!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι να τους αφήσεις στις αυταπάτες τους.Ας νομίζουν ότι αυτοί είναι σκληροί και νοιάζονται περισσότερο για το κόσμο.Για εμένα αδύναμοι λέγονται,εφόσον δεν είναι ευχαριστημένοι με τις επιλογές τους και θέλουν και οι άλλοι να ζουν όπως αυτοί λανθασμένα επέλεξαν για να νιώθουν ότι είναι φυσιολογικοί.
Από εκεί και πέρα,στο τέλος θα φανεί ποιος πραγματικά νοιάστηκε και ενδιαφέρεται.Τώρα αν αυτοί νοιάζονται τόσο όσο λένε...τι να πω,αμφιβάλλω,ένας άνθρωπος δε νοιάζεται επιλεκτικά για μερικούς,νοιάζεται για όλους,για αυτό και βρίσκει μέσες λύσεις.Όχι ακρότητες.
Σιγά που νοιάζονται μη κολλήσει η γιαγιάκα απέναντι, απλά έχουν βρει εκεί ένα χόμπι για να το παίζουν ότι είναι συνειδητοποιημένοι πολίτες και όλοι οι άλλοι γουρούνια της κολάσεως. Εν τω μεταξύ ούτε τα παππούδια δεν κάνουν σαν αυτούς πλέον και όταν είχαμε λοκντάουν άραζαν και έπιναν τσίπουρα έξω από τα καφενεία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
35.000 διαδηλωτές και δεν είναι για lockdown.
Είναι για μέτρα που εμείς ήδη έχουμε...
Επιχειρήματα ψεκασμένων.
1) Bιαιότητα
2) Διακίνηση ψευδών ειδήσεων
3) Λένε οτι όσοι διαφωνούν μαζί τους πληρώνονται από κάποιο κόμμα
4) κατηγορούν τους άλλους οτι ασχολούνται 24 ώρες το 24ωρο με το θέμα του κορονοιού και δεν έχουν άλλα ενδιαφέροντα.
5) Συνομωσιολογία

Οπως βλέπει κανείς τους αρέσει η αντιπαράθεση ιδεών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σιγά που νοιάζονται μη κολλήσει η γιαγιάκα απέναντι, απλά έχουν βρει εκεί ένα χόμπι για να το παίζουν ότι είναι συνειδητοποιημένοι πολίτες και όλοι οι άλλοι γουρούνια της κολάσεως. Εν τω μεταξύ ούτε τα παππούδια δεν κάνουν σαν αυτούς πλέον και όταν είχαμε λοκντάουν άραζαν και έπιναν τσίπουρα έξω από τα καφενεία.
Εντωμεταξύ το αστείο ποιο είναι;Κι εγώ είμαι άτομο που θα επιλέξει το σπιτάκι του πολλές φορές,θα δει τη ταινία του,θα μαγειρέψει από τα να βγει έξω μέχρι αργά επί καθημερινής βάσεως.Ωστόσο δε γουστάρω να πω στους άλλους "ε μπρο ξέρεις κάτι επειδή εγώ δε θέλω να ξημεροβραδιάζομαι έξω μέχρι το πρωί,κάνε κι εσύ το ίδιο και αν δε το κάνεις να ξέρεις είσαι μη συνειδητοποιημένος πολίτης,είσαι δολοφόνος,είσαι μαλάκας κτλ κτλ".
Όλοι είμαστε διαφορετικοί και καλό είναι να το αποδεχτούμε,κακά τα ψέματα.Δε θα επιβάλουμε το δικό μας πρόγραμμα στους άλλους επειδή είμαστε βολεμένοι με τον έτοιμο μισθούλη μας από το δημόσιο,ούτε την καταθλιψάρα μας παρέα με το καναπέ μας και την τηλεόραση στην Σκατιάνα και τον Ευαγγελάτο να λένε πόσο για τον πούτσο είμαστε και πόσο τραγικά είναι τα πράγματα.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μόνο που ο λόγος πρέπει να οφείλεται στην φύση της εργασίας του όχι στο ότι δεν έχουν υπολογιστή ούτε ότι έχουν φασαρία σπίτι. Αν ο εργαζόμενος χρειάζεται πχ υπολογιστή για να κάνει την δουλειά του είναι υποχρέωση του εργοδότη να τον παρέχει είτε δουλεύει από το γραφείο είτε από το σπίτι.
Και αν δεν έχουν ούτε ίντερνετ, τι γίνεται; Θα τους βάλουν σύνδεση;

Αυτό συμπεριλήφθηκε ρητά και στον νέο εργαστικό νόμο το καλοκαίρι που μπορείς να δεις εδώ
Τα διαβάζεις αυτά που μου στέλνεις; Δεν νομίζω. Ή ίσως δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Το νομοσχέδιο λέει για την υποχρέωση που έχει ο εργοδότης να σου παρέχει εξοπλισμό εάν σου ζητήσει να εργαστείς από το σπίτι. Δεν λέει ότι ΘΑ σου παρέχει τον εξοπλισμό ή ότι υποχρεώνεται να σου ζητήσει να εργαστείς από το σπίτι.

Νομίζω μπορούμε να πάρουμε ως δεδομένο ότι οι εργοδότες θέλουν τους υπαλλήλους στη δουλειά, και ότι οι υπάλληλοι δεν γουστάρουν να κλειστούν μέσα.

Δεν σκέφτομαι κάτι που δεν σκέφτηκε η κυβέρνηση.
Το σκέφτηκε και το εφάρμοσε στα 2 προηγούμενα lockdown και πέραν αυτού αφού μέχρι και τον φετινό Ιούλιο ηταν υποχρεωτική η τηλεργασία στο 20%
Όταν σου είπα ότι στην τελευταία καραντίνα ήταν λίγοι αυτοί που έκαναν τηλεργασία, εσύ μου έλεγες άλλα. Τώρα μου βάζεις το άρθρο που το επιβεβαιώνει. ΟΚ. Χαίρομαι που έρχεσαι στα λόγια μου.

Ε και όπως το εφάρμοσε φαίνεται να είναι θέμα χρόνου να το ξαναεφαρμόσει σε ποσοστό 40-50% αυτή τη φορά.
Καλή τύχη εύχομαι στον αγαπητό Κούλη :cool2:

Δεν βλέπω να έχει αλλάξει κάτι...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Οχι ότι δεν έχουν ανοσία οι εμβολιασμενοι που μπαίνουν στις ΜΕΘ ....

ΥΓ : ΜΟΛΙΣ άλλαξαν τον τίτλο έλεος χαχαχαχ (πρώην τίτλος: μεγάλο το ποσοστό εμβολιασμενων στις ΜΕΘ -εκκληση εμβολιασμό 3ης δόσης
 

Zoe.

Νεοφερμένος

Η Zoe. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πάντως το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι με τα εμβόλια πηγαίνουμε χειρότερα.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ΥΓ : ΜΟΛΙΣ άλλαξαν τον τίτλο έλεος χαχαχαχ (πρώην τίτλος: μεγάλο το ποσοστό εμβολιασμενων στις ΜΕΘ -εκκληση εμβολιασμό 3ης δόσης
Έγκυρες ιατρικές πηγές λένε ότι όταν το ιικό φορτίο στην κοινότητα είναι τόσο μεγάλο όπως σε μας τώρα, κινδυνεύουν όλοι περισσότερο, και οι ανεμβολίαστοι και οι εμβολιασμένοι. Επίσης είναι γνωστό πως περιμένουμε αργά ή γρήγορα να κάνει την εμφάνισή της μια νέα μετάλλαξη που δεν θα την πιάνουν τόσο καλά τα εμβόλια.

Πάντως το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι με τα εμβόλια πηγαίνουμε χειρότερα.
Ναι, γιατί γιολάρουμε σαν να μην υπάρχει αύριο, και ακόμα δεν έχουμε καταλάβει ότι η μύτη συνδέεται με τους πνεύμονες και συνεπώς δεν προστατεύεσαι ούτε για πλάκα όταν φοράς τη μάσκα με τη μύτη έξω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σχετικά με το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού, γράφει ο Γιάννης Πρασσάς, Molecular Biologist στο Department of Pathology του Mount Sinai Hospital, Toronto. Διαβάστε και τα σχόλια. Του κάνουν ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και απαντάει πολύ κατανοητά.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Σχετικά με το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού, γράφει ο Γιάννης Πρασσάς, Molecular Biologist στο Department of Pathology του Mount Sinai Hospital, Toronto. Διαβάστε και τα σχόλια. Του κάνουν ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και απαντάει πολύ κατανοητά.

Εγώ προσωπικά θα του έγραφα στα κομεντς (αλλά δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ) ότι αν υπολογίσει τις μεταλλάξεις και το % παγκόσμιου εμβολιασμού θα αλλάξει γνώμη για το κρασαρισμα του ΕΣΥ(το βλέπουμε με το Δ)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτές είναι δύσκολες καταστάσεις που θα μπορούσαμε και να μην τις ζούμε. Πολύ κρίμα...

Ο πατέρας, εν τω μεταξύ, 52 ετών. Κανένας από τους δύο δεν ήταν στις κλασικές ομάδες υψηλού κινδύνου λόγω ηλικίας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Είμαι πολύ περίεργος για την Ζηλανδία τώρα το τι θα γίνει

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είμαι πολύ περίεργος για την Ζηλανδία τώρα το τι θα γίνει
Ό,τι γίνεται παντού στον κόσμο. Κάποιο θα εμβολιαστούν, κάποιοι άλλοι όχι, θα αυξηθούν τα κρούσματα, θα γεμίσουν τα νοσοκομεία, θα αρχίσει να πεθαίνει κόσμος, θα φοράνε μασκούλες παντού... ε αυτά... τι άλλο να γίνει δηλαδή;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άντε βρε παιδάκια μου ακόμα δεν έχετε εμβολιαστεί στην Ελλάδα; Τι περιμένετε, τα Χριστούγεννα;
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Αυτό το "δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να ξαναγίνει lockdown" που λέει ασταμάτητα και καθημερινά ο Πλεύρης μου φαίνεται πολύ ύποπτο.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Είμαι πολύ περίεργος για την Ζηλανδία τώρα το τι θα γίνει

Ότι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.
Ακόμα και αυτοί που δεν βασίζονται στον τουρισμό δεν γινόταν να μείνουν κλειστοί για πάντα.
Η zero covid πολιτική που μπορεί να ήταν βιώσιμη με το αρχικό στέλεχος για κάποιες χώρες δεν είναι με τις πιο μεταδοτικές μεταλλάξεις και ειδικά με την Δ.
Θα έπρεπε να είσαι πλήρως απομονωμένος από το εξωτερικό ή/και τον μισό χρόνο κλειστός για να δουλέψει.

Με το αρχικό έκλεινες 2 εβδομάδες, καθάριζες και κέρδιζες χρόνο.
Αυτό ήταν το σκεπτικό της Αυστραλίας.
Με τις μεταλλάξεις για να πετύχεις το αποτέλεσμα που πετύχαινες σε 2 εβδομάδες θες μήνες.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ότι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.
Ακόμα και αυτοί που δεν βασίζονται στον τουρισμό δεν γινόταν να μείνουν κλειστοί για πάντα.
Η zero covid πολιτική που μπορεί να ήταν βιώσιμη με το αρχικό στέλεχος για κάποιες χώρες δεν είναι με τις πιο μεταδοτικές μεταλλάξεις και ειδικά με την Δ.
Θα έπρεπε να είσαι πλήρως απομονωμένος από το εξωτερικό ή/και τον μισό χρόνο κλειστός για να δουλέψει.

Με το αρχικό έκλεινες 2 εβδομάδες, καθάριζες και κέρδιζες χρόνο.
Αυτό ήταν το σκεπτικό της Αυστραλίας.
Με τις μεταλλάξεις για να πετύχεις το αποτέλεσμα που πετύχαινες σε 2 εβδομάδες θες μήνες.
Προσεξα οτι τα κρουσματα τους εχουν παρει την ανηφορα και θελω να δω ποτε θα αυξηθουν οι ΜΕΘ τους

ΑΛΛΑ...υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ .Αλλαζουν πλανο στην αντιμετωπιση του και στο τροπο ιχνηλατησης .Θελω να διαβασω με προσοχη τι αλλαγες θα κανουν ετσι ωστε να μην αυξησουν την διασπορα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top