• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

ετσι, γιατι σα να βαρεθήκαμε τη δελτα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Όχι σε όλα τα σημεία των γηπέδων. Στην 4 πήγα να δείξω πιστοποιητικό στον σεκιουριτά (δεν το είχα ανοίξει καν) και με λέει παρακαλώ περάστε. :look:
Ειναι που περνουν μετρα για να τα τηρουν! :drunk:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανεμβολίαστη μια μέρα δέκατα. Τι κερδίζω; :hehe:
1637863278349.png



:hehe::hehe::hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ετσι, γιατι σα να βαρεθήκαμε τη δελτα

Αυτο που εμενα με ανησυχει περισσοτερο ειναι οτι ισως προκειται για μια παραλλαγη που αναπτυχθηκε σε εναν ασθενη με AIDS! :eek:

Ο Φρανσουά Μπαλού, καθηγητής Συστημάτων Υπολογιστικής Βιολογίας και διευθυντής του Ινστιτούτου Γενετικής UCL λέει ότι οι μεταλλάξεις του στελέχους της Μποτσουάνα βρίσκονται σε «έναν ασυνήθιστο αστερισμό» που «συσσωρεύτηκε προφανώς μετά από μια έκρηξη». Και εξηγεί ότι αυτό δείχνει ότι θα μπορούσε να έχει εξελιχθεί κατά τη διάρκεια μιας «χρόνιας λοίμωξης ενός ανοσοκατασταλμένου ατόμου, πιθανώς σε έναν ασθενή με HIV/AIDS που δεν έχει λάβει θεραπεία».
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Την ευκαιρία να νοσήσεις πιο βαριά την επόμενη φορά. Καλή τύχη!
Χμμμμ αυτό από πού ακριβώς τό ξέρεις; Θέλω να πω, υπάρχει κάποια πηγή που να λέει ότι όσο μεγαλύτερη την έχεις, την ασθένεια, τόσο περισσότερα τα αντισώματα μνήμης; Επίσης, κουνήσου από τη θέση σου, ευχαριστώ.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ειναι που περνουν μετρα για να τα τηρουν! :drunk:
Καλά πέρα από την πλάκα χωρίς πιστοποιητικό δεν μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο.
Χμμμμ αυτό από πού ακριβώς τό ξέρεις; Θέλω να πω, υπάρχει κάποια πηγή που να λέει ότι όσο μεγαλύτερη την έχεις, την ασθένεια, τόσο περισσότερα τα αντισώματα μνήμης; Επίσης, κουνήσου από τη θέση σου, ευχαριστώ.
Μη δίνεις σημασία η κυρία "δεν ξανά απαντάω σε μήνυμα σου" νόμιζε ότι δεν έκανα εμβόλιο γενικά και είπε να πετάξει δηλητήριο. Τώρα κάνει την πεθαμένη βεβαία. Άσχετο ότι μέχρι να έρθει το καλοκαίρι κανένα άτομο της ηλικίας μας δεν είχε δυνατότητα να κάνει εμβόλιο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλά πέρα από την πλάκα χωρίς πιστοποιητικό δεν μπορείς να αγοράσεις εισιτήριο.

Μη δίνεις σημασία η κυρία "δεν ξανά απαντάω σε μήνυμα σου" νόμιζε ότι δεν έκανα εμβόλιο γενικά και είπε να πετάξει δηλητήριο. Τώρα κάνει την πεθαμένη βεβαία.
Αρχικά, δεν έχω μεγάλες προσδοκίες από εδώ μέσα αλλά αν είναι έτσι όπως τα λέει, εγώ που ανέβασα 38,5 όταν έκανα το Johnson's ή άλλα μέλη από εδώ μέσα που κάναμε το ίδιο εμβόλιο και νοσησαμε θα έπρεπε να έχουμε υποθετικά σχεδόν κανένα σύμπτωμα, guess what, είχαμε μπόλικα συμπτώματα δυστυχώς. Ο,τι να ναι
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Αρχικά, δεν έχω μεγάλες προσδοκίες από εδώ μέσα αλλά αν είναι έτσι όπως τα λέει, εγώ που ανέβασα 38,5 όταν έκανα το Johnson's ή άλλα μέλη από εδώ μέσα που κάναμε το ίδιο εμβόλιο και νοσησαμε θα έπρεπε να έχουμε υποθετικά σχεδόν κανένα σύμπτωμα. Ο,τι να ναι
Ααααααααααααααα..εκανες τζονσον και νοσησες...και μαλιστα με αρκετο πυρετο,σχετικα αναμενομενο,εχει απο ολα τα εμβολια την λιγοτερη προστασια για τη μεταλλαξη Δ,
ΟΚ....ισιαξα λιγο... :hehe:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αρχικά, δεν έχω μεγάλες προσδοκίες από εδώ μέσα αλλά αν είναι έτσι όπως τα λέει, εγώ που ανέβασα 38,5 όταν έκανα το Johnson's ή άλλα μέλη από εδώ μέσα που κάναμε το ίδιο εμβόλιο και νοσησαμε θα έπρεπε να έχουμε υποθετικά σχεδόν κανένα σύμπτωμα, guess what, είχαμε μπόλικα συμπτώματα δυστυχώς. Ο,τι να ναι
Δεν το είπε σε φάση επειδή το πέρασα ελαφριά άρα την επόμενη θα το περάσω βαριά. Είπα ότι κόλλησα ελαφριά όντας ανεμβολίαστη, που για να είμαι εμβολιασμένη τότε έπρεπε να είχα κάνει 2η δόση τέλη Απριλίου δυνατότητα που δεν υπήρχε καν. Οπότε μάλλον νόμιζε ότι δεν πήγα να εμβολιαστώ καθόλου και είπε να πετάξει την κοτσάνα της (πρωτότυπο).
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ααααααααααααααα..εκανες τζονσον και νοσησες...και μαλιστα με αρκετο πυρετο,σχετικα αναμενομενο,εχει απο ολα τα εμβολια την λιγοτερη προστασια για τη μεταλλαξη Δ,
ΟΚ....ισιαξα λιγο... :hehe:
Χωρίς νά θέλω να σε φοβισω καί φίλοι μου με Pfizer καί moderna νοσησαν καί είχανε νοσήματα... Ήμουν σε ένα πάρτι, το πρώτο που πήγα στην Ολλανδία καί κολλήσαμε αρκετά άτομα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Χωρίς νά θέλω να σε φοβισω καί φίλοι μου με Pfizer καί moderna νοσησαν καί είχανε νοσήματα... Ήμουν σε ένα πάρτι, το πρώτο που πήγα στην Ολλανδία καί κολλήσαμε αρκετά άτομα.
Ε ναι...το ξερω,αλλα με τοσο υψηλο πυρετο βρε συ;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ε ναι...το ξερω,αλλα με τοσο υψηλο πυρετο βρε συ;
Είχα για μία μέρα, μετά είχα τύπου 37,5 για άλλες δύο καί μετά καθόλου. Δε ξέρω πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο. Ωστόσο, με αυτά που έχω διαβάσει για τη μετάλλαξη δέλτα, χωρίς φυσικά τίποτα να είναι σίγουρο, θεωρώ ότι αυτή ήταν. Τα συμπτώματα εμφανίστηκαν τύπου 3 μέρες μετά το πάρτι καί ήταν πιο έντονα. Ίσως ιιιισως λέω νά ήταν αυτό
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εγώ μεταξύ των δυο δόσεων της pfizer βρεθηκα σε παρέα με το ένα άτομο (φίλος φίλου) να νοσεί (το μάθαμε μια μέρα μετά), βέβαια ήμασταν σε θερινό σινεμά.

Ήταν ανεύθυνο άτομο που ασπάζεται τα διαφορα επιχειρήματα του χώρου της αυτονομίας, μάλιστα αρνούνταν να βάλει μέχρι και αντισηπτικό. Δεν έλεγε ότι δεν υπάρχει κορωνοϊός ή ότι μας περνάνε τσιπάκια αλλά η μαλακια πήγαινε σύννεφο. Τεσπα κατάλαβα ότι πρόκειται για νο 1 υποψήφιο κρούσμα με τα όσα υποστήριζε (είναι φαν κειμένων από κοκκινα μαντήλια) και για κάποιο λόγο ήμουν διπλά προσεκτική - είχα και μια διαίσθηση. Δεν μπορεσα να αποφύγω χειραψία, αλλά έβαλα αντισηπτικό αμέσως μετά. Παρόλα αυτά δυστυχώς κάθισε δίπλα μου στο σινεμά, χωρίς μασκα επι 2-2,5 ώρες.

Δεν ξέρω πως και τι αλλά δεν κόλλησα - στα σίγουρα μιας που έκανα κάθε μέρα self test και πήγα και για δυο μοριακά. Αντιθέτως ένας φίλος που ήταν εμβολιασμενος με Johnson κόλλησε (δεν ήταν τόσο τυπικός με το πλύσιμο χεριών βέβαια) και πέρασε ψιλοασχημα, όπως και άλλοι ανεμβολιαστοι στην παρέα.
Δεν ξέρω πόσο «εύκολο» είναι να κολλήσεις τελικά αλλά με βάση του πόσο εύκολο λένε ότι είναι, θα έπρεπε να είχα κολλήσει. Βέβαια το ότι ήταν ανοιχτός ο χώρος έπαιξε σίγουρα ρόλο.

Εδώ να πω ότι το αγόρι μιας φίλης μου νόσησε επισης και αν και διαγνώστηκε 2 μέρες μετά αφού είχε μείνει σπίτι της, εκείνη δεν κόλλησε.
Το λέτε και κάπως παράδοξο.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μου θυμίζετε μία 50αρα θεία μου που είχε χεστει πάνω της όταν κόλλησε τον Απρίλιο. Νόμιζε ότι θα καταλήξει στη ΜΕΘ και θα πεθάνει, ενώ έκανε μόνο δέκατα για 3 μέρες και μετά περδίκι.

Το γεγονός ότι η τηλεόραση αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο στα βαριά περιστατικά, τις ΜΕΘ και τα χιλιάδες κρούσματα δεν σημαίνει ότι όλοι θα πεθαίνουν σαν τις μύγες.

Δεν χρειάζεται πανικός, χρειάζεται πρόληψη.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Για την ιστορία, ο τύπος ο χαλαρουίτα που είναι και 23 ,στην ηλικία μου, και το έπαιρνε άπειρα χαλαρα το θέμα ενώ θεωρεί καταπίεση μια μασκα και ένα αντισηπτικό, πέρασε πολύ ζόρικα. Μια βδομάδα με πυρετό και βήχα και του άφησε και «κουσούρι» στο αναπνευστικό για ένα δίμηνο. Έτρεχε σε πνευμονολόγους. Μιλάμε για υγιέστατο παιδί και μάλιστα αθλητή. Απ ότι λέει δε νιώθει ότι έχει επανέλθει 100% όταν προπονείται και έχει ρίξει ρυθμούς ακομη και σήμερα.

Παρόλα αυτά μυαλό δεν έβαλε και δεν θέλει να εμβολιαστεί :P
ε όπου να ναι θα λήξει το πιστοποιητικο νόσησης και εκεί να τον δούμε. Σορρυ αλλά με τέτοια αντικοινωνική γαϊδούρια με πιάνει ένα κάτι. Πάντως για τα της ιστορίας, φρόντισε να κολλήσει καμία 15 αρια άτομα (όσα ήταν γνωστά του δηλ, χωρια πόσους άλλους). Αμ το παιδί δεν γούσταρε ούτε αντισηπτικό, αν δεν μόλυνε κάθε κοινή επιφανεια δεν θα μπορούσε να ησυχάσει απ ότι φαίνεται
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Για την ιστορία, ο τύπος ο χαλαρουίτα που είναι και 23 στην ηλικία μου και το έπαιρνε άπειρα χαλαρα το θέμα ενώ θεωρεί καταπίεση μια μασκα και ένα αντισηπτικό πέρασε πολύ ζόρικα. Μια βδομάδα με πυρετό και βήχα και του άφησε και «κουσούρι» στο αναπνευστικό για ένα δίμηνο. Έτρεχε σε πνευμονολόγους. Μιλάμε για υγιέστατο παιδί και μάλιστα αθλητή. Απ ότι λέει δε νιώθει ότι έχει επανέλθει 100% όταν προπονείται και έχει ρίξει ρυθμούς ακομη και σήμερα.

Παρόλα αυτά μυαλό δεν έβαλε και δεν θέλει να εμβολιαστεί :P
ε όπου να ναι θα λήξει το πιστοποιητικο νόσησης και εκεί να τον δούμε. Σορρυ αλλά με τέτοια αντικοινωνική γαϊδούρια με πιάνει ένα κάτι. Πάντως για τα της ιστορίας, φρόντισε να κολλήσει καμία 15 αρια άτομα (όσα ήταν γνωστά του δηλ, χωρια πόσους άλλους). Αμ το παιδί δεν γούσταρε ούτε αντισηπτικό, αν δεν μόλυνε κάθε κοινή επιφανεια δεν θα μπορούσε να ησυχάσει απ ότι φαίνεται
Eμ..εγω θα πω να ξανανοσησει και να του πεσει και ακομα πιο βαρια,μπας και τωρα βαλει μυαλο.Δηλαδη να βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο το σιχαμα..ελεος πχια!
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Μου θυμίζετε μία 50αρα θεία μου που είχε χεστει πάνω της όταν κόλλησε τον Απρίλιο. Νόμιζε ότι θα καταλήξει στη ΜΕΘ και θα πεθάνει, ενώ έκανε μόνο δέκατα για 3 μέρες και μετά περδίκι.

Το γεγονός ότι η τηλεόραση αναφέρεται αποκλειστικά και μόνο στα βαριά περιστατικά, τις ΜΕΘ και τα χιλιάδες κρούσματα δεν σημαίνει ότι όλοι θα πεθαίνουν σαν τις μύγες.

Δεν χρειάζεται πανικός, χρειάζεται πρόληψη.
Ξέχασες την long covid, που είναι επίσης σημαντική παράμετρος. Ευτυχώς δεν το παθαίνουν όλοι όσοι νοσούν.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Χμμμμ αυτό από πού ακριβώς τό ξέρεις; Θέλω να πω, υπάρχει κάποια πηγή που να λέει ότι όσο μεγαλύτερη την έχεις, την ασθένεια, τόσο περισσότερα τα αντισώματα μνήμης; Επίσης, κουνήσου από τη θέση σου, ευχαριστώ.
Κατ' αρχήν δεν θυμάμαι να σου ευχήθηκα, αλλά whatever.

Είναι γνωστό ότι η νόσηση δεν σε προστατεύει από επανανόσηση, γι' αυτό άλλωστε τα πιστοποιητικά νόσησης έχουν ημερομηνία λήξης. Είναι πιθανό, εφόσον νόσησες μια φορά, να νοσήσεις ξανά. Αυτό δεν το λέω εγώ, το λένε οι γιατροί. Είναι η ωμή πραγματικότητα. Όταν κάποιος ρωτάει "νόσησα, τι κερδίζω?" η απάντηση είναι "4-6 μήνες σχετικής ανοσίας και την πιθανότητα να νοσήσεις ξανά στο μέλλον". Έμφαση στο "σχετική" γιατί αν στο μεταξύ προκύψει καμιά νέα μετάλλαξη, η ανοσία σου μπορεί να μην φτάσει ούτε τους 4 μήνες ή και να σε κάνει περισσότερο επιρρεπή σε επαναμόλυνση. Τι άλλο δηλαδή μπορεί να κερδίσεις; Έχω φίλη που νόσησε 2 φορές (πριν τα εμβόλια) και νοσηλεύτηκε και τις δύο φορές, τη δεύτερη πιο σοβαρά. Τι κέρδισε;

Αμ το παιδί δεν γούσταρε ούτε αντισηπτικό, αν δεν μόλυνε κάθε κοινή επιφανεια δεν θα μπορούσε να ησυχάσει απ ότι φαίνεται
Πάντως ο ιός είναι αερομεταδιδόμενος, δεν κολλάς από τις επιφάνειες. Οι φίλοι μάλλον κόλλησαν γιατί ανέπνεαν τον ίδιο αέρα με το παιδί. Σε θερινό σινεμά δύσκολο να κολλήσεις γιατί ο χώρος είναι υπαίθριος και δεν μιλάς, άρα παράγεται λιγότερο αερόλυμα. Αν είσαι και λίγο τυχερός και φυσάει προς την άλλη κατεύθυνση (ή καθόλου) δεν κινδυνεύεις που να κάθεσαι δίπλα στον άλλο 5 ώρες. Αν με το ίδιο άτομο μπεις σε ασανσέρ ή κάτσεις σε εσωτερικό χώρο εστίασης ή τον βάλεις στο σαλόνι σου για να δείτε μαζί αγώνα ποδοσφαίρου, οι πιθανότητες να κολλήσεις πολλαπλασιάζονται.

Συνήθως μπαίνει στην ζωή μιας οικογένειας την ίδια περίοδο.
Γενετικοί παράγοντες, αυξημένο ιικό φορτίο για τα μέλη που κολλάνε δεύτερα/τρίτα, και παρόμοια μυαλά άρα ενδεχόμενη μεγαλύτερη έκθεση.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κοίτα νεκρανάσταση. Την κοτσάνα ακόμα δεν την μάζεψες αλλά τι να πεις κιόλας..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Tι έγινε με τα 18χρονα; Θα μας πει ο Τσιτσί;
1637872255435.png


67.3% σήμερα
1637872657734.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

ετσι, γιατι σα να βαρεθήκαμε τη δελτα
Πάλι καλά που η νέα μετάλλαξη μας έρχεται από χώρα της Αφρικής που δεν έχει εμβόλια. Σκέφτεσαι να μας ερχόταν από καμιά Δανία, Πορτογαλία, Μάλτα, Ισλανδία....; Θα ξεκινούσε πάλι το ψεκο-αφήγημα για τις μεταλλάξεις που προκαλούν τα εμβόλια και άντε να το μαζέψεις.

Tι έγινε με τα 18χρονα; Θα μας πει ο Τσιτσί;
Βαρέθηκαν να κάνουν τεστ, τεστ, τεστ :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top