• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δε γράφω πόσα κρούσματα είχε η Γερμανία σήμερα...
Τους πήρε αμπάριζα το Herbstferien, οι μλκς πληρώνονται.

Ας πάμε πίσω 3 εβδομάδες να δούμε τι έλεγαν οι ειδήσεις τότε...

 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Οι κακοί μαθητές σήμερα. Τους λες και ΜΕΘυσμένους...
1637877271276.png
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δυστηχως κολλησε και η μανα μου και ο πατερας μου ενω προσεχαααμε
βεβαια το περνανε ελαφρια
τι θα γινοταν αν δεν ειχαν κανει εμβολιο?
περαστικά <3
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κοίτα νεκρανάσταση. Την κοτσάνα ακόμα δεν την μάζεψες αλλά τι να πεις κιόλας..
Σ αγαπώ να ξέρεις <3
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Μερικά άτομα εδώ είναι σταθερές αξίες (στο να ενώνουν τα άκρα).
...
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δυστηχως κολλησε και η μανα μου και ο πατερας μου ενω προσεχαααμε
βεβαια το περνανε ελαφρια
τι θα γινοταν αν δεν ειχαν κανει εμβολιο?
Καλημέρα!
Να λες ευτυχώς που πρόλαβαν και εμβολιαστηκαν και όλα θα πάνε καλά,περαστικά και ανώδυνα!

Το ίδιο και ο πατέρας μου με λίγα δέκατα μόνο και ευτυχώς εμείς αν και φάγαμε όλοι μαζί την προηγούμενη μέρα δεν κολλήσαμε!
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μιας και το θέμα της πανδημίας πολλές φορές συζητιέται με πολιτικές προεκτάσεις σε αυτό το φόρουμ, ας βάλω κι εγώ μια τοποθέτηση του Αχιλλέα Γραβάνη που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.

Ο Γραβάνης είναι καθηγητής Φαρμακολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης με μεγάλο ερευνητικό έργο, και ο λόγος του έχει βαρύτητα και απήχηση μεταξύ επιστημόνων.

 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Πορτογαλία η πιο εμβολιασμένη χώρα, συνορεύει και με το Γιβραλτάρ.

 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,628 μηνύματα.
Ο Γραβάνης είναι καθηγητής Φαρμακολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης με μεγάλο ερευνητικό έργο, και ο λόγος του έχει βαρύτητα και απήχηση μεταξύ επιστημόνων.
Και μέλος της ΝΔ, πώς τα ξεχνάς να τα αναφέρεις αυτά ;

Κοίτα να δεις που ο Κούβελας επιβεβαιώνεται με αυτά που είπε πριν 9 μήνες.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Μιας και το θέμα της πανδημίας πολλές φορές συζητιέται με πολιτικές προεκτάσεις σε αυτό το φόρουμ, ας βάλω κι εγώ μια τοποθέτηση του Αχιλλέα Γραβάνη που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα.

Ο Γραβάνης είναι καθηγητής Φαρμακολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης με μεγάλο ερευνητικό έργο, και ο λόγος του έχει βαρύτητα και απήχηση μεταξύ επιστημόνων.


Ο υποχρεωτικός εμβολιασμός πάντως θέλει προσοχή νομικά και γενικά.
Είμαι υπερ για τις κατηγορίες που αναφέρει γιατί έρχονται σε επαφή με κόσμο.
Με τα παιδιά είμαι επιφυλακτικός στο να γίνει υποχρεωτικό και γιατί δεν νοσούν σοβαρά(ναι ξέρω long covid) και επειδή πολλοί γονείς έχουν επιφυλάξεις.
Δηλαδή στην ηλικία 12-18 που έχει ανοίξει και τόσο καιρό στο 12-14 είναι στο 23% και στο 15-17 στο 38%.
Οπότε όταν τα μεγαλύτερα παιδιά απέχουν αρκετά ακόμα και από το 50% μου φαίνεται υπερβολικό να βάλεις υποχρεωτικό από τα 5-11.
Όπως και γενικά θα μου φανεί περίεργο να γίνει υποχρεωτικό σε όλα τα παιδιά όταν δεν θα είναι υποχρεωτικό σε όλους τους ενήλικες.

Στα άλλα συμφωνώ αν και η επιβολή n95 που φαίνεται ανεφάρμοστη, πως θα το ελέγξεις. Εδώ καλά καλά δεν μπορείς να ελέγξεις την υποχρεωτική απλή μάσκα.

Γενικά με το εμβόλιο και τα μέτρα αύξησης εμβολιασμών αυξάνουν τους εμβολιασμούς στις μικρές ηλικίες που οκ καλό είναι γιατί αυξάνεται η ανοσία συνολικά αλλά δεν αυξάνουν τους εμβολιασμούς στις ηλικίες 60+ που επιβαρύνουν περισσότερο το ΕΣΥ.
Και δεν είναι μόνο ελληνικό το θέμα, όπου υπάρχουν μεγάλης ηλικίας ανεμβολίαστοι είναι δύσκολο να τους πείσεις-αναγκάσεις.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έμφαση στο "σχετική" γιατί αν στο μεταξύ προκύψει καμιά νέα μετάλλαξη, η ανοσία σου μπορεί να μην φτάσει ούτε τους 4 μήνες ή και να σε κάνει περισσότερο επιρρεπή σε επαναμόλυνση. Τι άλλο δηλαδή μπορεί να κερδίσεις; Έχω φίλη που νόσησε 2 φορές (πριν τα εμβόλια) και νοσηλεύτηκε και τις δύο φορές, τη δεύτερη πιο σοβαρά. Τι κέρδισε;
Η μετάλλαξη ηρθε και φυσικα δεν μιλαμε για την Δελτα ,μιλαμε για την αφρικανικη .
Μπορουμε να μιλαμε για κερδισμενους και χαμενους οταν υπαρχει ξεκαθαρη δηλωση οτι τα συγκεκριμενα εμβολια δεν την καλυπτουν ?

Σε ποια τριτη δοση μπορουμε να ελπιζουμε και ποιος θα την κανει οταν εχουμε συνεχεις μεταλλαξεις και φυσικα τα ηδη υπαρχων εμβολια δεν σε προστατευουν ?

Μεγαλοι χαμενοι ειμαστε ολοι μας ,εμβολιασμενοι και ανεμβολιαστοι αλλα δυστηχως δεν λετε να το αντιληφθειτε ακομα αυτο :(
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η μετάλλαξη ηρθε και φυσικα δεν μιλαμε για την Δελτα ,μιλαμε για την αφρικανικη .
Μπορουμε να μιλαμε για κερδισμενους και χαμενους οταν υπαρχει ξεκαθαρη δηλωση οτι τα συγκεκριμενα εμβολια δεν την καλυπτουν ?

Σε ποια τριτη δοση μπορουμε να ελπιζουμε και ποιος θα την κανει οταν εχουμε συνεχεις μεταλλαξεις και φυσικα τα ηδη υπαρχων εμβολια δεν σε προστατευουν ?

Μεγαλοι χαμενοι ειμαστε ολοι μας ,εμβολιασμενοι και ανεμβολιαστοι αλλα δυστηχως δεν λετε να το αντιληφθειτε ακομα αυτο :(
Το χειρότερο είναι ότι μιλάμε για τον covid αποκλειστικά λες και δεν υπάρχουν άλλες ασθένειες και κόσμος που πέθανε ή έπαθε ζημιά γιατί άργησε να διαγνωστεί ή δεν μπορούσε να μπει σε νοσοκομείο. Ίσως κάποια στιγμή πρέπει να αποδεχτούμε ότι θα την πάθουμε όλοι και η γη δεν γίνεται να σταματάει να γυρίζει για αυτό και μόνο.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μεγαλοι χαμενοι ειμαστε ολοι μας ,εμβολιασμενοι και ανεμβολιαστοι αλλα δυστηχως δεν λετε να το αντιληφθειτε ακομα αυτο
Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι, εγώ μια χαρά το έχω καταλάβει ότι έχει πέσει κεραμίδα στο κεφάλι της ανθρωπότητας, άλλο που κάποιοι ακόμα γιολάρουν.

Την τρίτη δόση εγώ προσωπικά την περιμένω πώς και πώς. Και ελπίζω σύντομα να βγει και άλλη που να καλύπτει όποια νέα μετάλλαξη εμφανιστεί.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται πανικός ακόμα.
Πρέπει να φανεί πόσο μεταδοτική είναι(για να μας δημιουργήσει πρόβλημα θα πρέπει να είναι πιο μεταδοτική από την Δ) και πόσο θανατηφόρα είναι.
Φυσικά η λύση είναι ο εμβολιασμός και κυρίως να φροντίσουν οι ανεπτυγμένες χώρες να υπάρχουν εμβόλια στις χώρες του τρίτου κόσμου αλλιώς θα σκάνε συνέχεια μεταλλάξεις.
Για αυτό και ο ΠΟΥ έλεγε όχι σε τρίτες δόσεις μέχρι να αποκτήσει συνολικά ο πλανήτης μια καλή εμβολιαστική κάλυψη αλλά ποιος τον ακούει...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται πανικός ακόμα.
Πρέπει να φανεί πόσο μεταδοτική είναι(για να μας δημιουργήσει πρόβλημα θα πρέπει να είναι πιο μεταδοτική από την Δ) και πόσο θανατηφόρα είναι.
Φυσικά η λύση είναι ο εμβολιασμός και κυρίως να φροντίσουν οι ανεπτυγμένες χώρες να υπάρχουν εμβόλια στις χώρες του τρίτου κόσμου αλλιώς θα σκάνε συνέχεια μεταλλάξεις.
Για αυτό και ο ΠΟΥ έλεγε όχι σε τρίτες δόσεις μέχρι να αποκτήσει συνολικά ο πλανήτης μια καλή εμβολιαστική κάλυψη αλλά ποιος τον ακούει...
Δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία ως προς την μεταδοτικότητα ούτε ως προς το ποσό θανατηφόρα είναι η καινούργια μετάλλαξη. Πάντως στο Ισραήλ που έχει ξεκινήσει νωρίτερα από όλες τις άλλες χωρες η τρίτη δόση, έχουν ακόμα και τώρα ελάχιστους θανάτους.
Ούτως η άλλως η μέταλλαξη δεν φαίνεται να έχει εξαπλωθεί.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν καθόλου στοιχεία ως προς την μεταδοτικότητα ούτε ως προς το ποσό θανατηφόρα είναι η καινούργια μετάλλαξη. Πάντως στο Ισραήλ που έχει ξεκινήσει νωρίτερα από όλες τις άλλες χωρες η τρίτη δόση, έχουν ακόμα και τώρα ελάχιστους θανάτους.
Ούτως η άλλως η μέταλλαξη δεν φαίνεται να έχει εξαπλωθεί.
Ακριβώς.
Ότι δεν έχει εξαπλωθεί δεν μου λέει κάτι, αν είναι πιο μεταδοτική από την Δ είναι θέμα χρόνου να εξαπλωθεί.
Αλλά για να μας κάνει θέμα πρέπει και να είναι πιο μεταδοτική από την Δ και να είναι το ίδιο ή περίπου το ίδιο θανατηφόρα.

Το ιδανικό για την ανθρωπότητα θα ήταν μια μετάλλαξη με μεγαλύτερη μεταδοτικότητα ώστε να επικρατήσει αλλά θνήτοτητα σαν της γρίπης ή και χαμηλότερη.
Έτσι είναι που θα ξεμπερδεύαμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top