• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τωρα αν εκτιμας εσυ εναν ανθρωπο περισσοτερο σε μια τετοια στιγμη που υποφερει επειδη προλαβε και εμβολιαστικε ,ναι εχεις δικιο ειναι καθαρα θεμα δικο σου και δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να υιοθετησω κατι τετοιο ουτε φυσικα θα πω καλα να παθει, γιατι αν ειναι ετσι ειναι ιδια λογικη με αυτους που θελουν να μενουν νυχτα μερα σε να σπιτι και αδιαφορουν αν τον αλλον ολη αυτη η κατασταση τον οδηγησει στο ψυχιατρειο .:)
Τι σημαίνει πρόλαβε και εμβολιάστηκε; Όσοι θέλησαν να εμβολιαστούν, έχουν προλάβει μέχρι και 3 φορές. Δεν θέλω να πείσω κανέναν να κάνει κάτι στο οποίο ο ίδιος είναι αντίθετος. Κι εγώ όσο δεν κυκλοφορούσα έξω, δεν είχα εμβολιαστεί. Αν κάποιος παίρνει αυτή την απόφαση για τον εαυτό του, εμένα που περισσεύει. Αλλά θέλω, ως φορολογούμενος πολίτης, να μπορώ να έχω μια βασική φροντίδα υγείας, και όχι να τρέμει η καρδιά μου μήπως χρειαστώ χειρουργείο και δεν μπορώ να χειρουργηθώ επειδή όλα τα νοσοκομεία της χώρας έχουν μετατραπεί σε νοσοκομεία αναφοράς COVID. Γι αυτό είπα, αν κάποιος προσέχει και δεν κολλήσει, είτε εμβολιασμένος είτε ανεμβολίαστος, δεν με νοιάζει. Αν είναι ανεμβολίαστος και δεν προσέχει και κολλήσει, τότε προτιμώ να κάτσει σπίτι του και να μην τρέχει στα νοσοκομεία, γιατί αυτή τη στιγμή δεν είναι σωστό να βάζουμε μεγαλύτερη πίεση στο ΕΣΥ με την απερισκεψία μας. Θες να πάρεις ρίσκο, να το πάρεις all the way. Φοβάσαι να εμβολιαστείς για να μην σου βάλουν τσιπάκι / να μην πειραχτεί το DNA σου / να μην έχεις μακροχρόνιες παρενέργειες; Κι εγώ μαζί σου. Να έχεις όμως την ίδια φοβία και για τα μονοκλωνικά. Πολλά ζητάω;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Από τα πολύ πρώτα δείγματα που μελετήθηκαν στην Ν. Αφρική τις προηγούμενες ημέρες. Αυτό που βλέπουμε εδώ είναι ο χρόνος που χρειάστηκαν δύο εκ των μεταλλάξεων του ιού (βήτα και δέλτα) για να επικρατήσουν στα κρούσματα σε σύγκριση με τη νέα μετάλλαξη B.1.1.529
- ο χρόνος σε ημέρες από την στιγμή που η κάθε μετάλλαξη αντιστοιχούσε στο 1% των κρουσμάτων

1637930458875.png
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό που βλέπουμε εδώ είναι ο χρόνος που χρειάστηκαν δύο εκ των μεταλλάξεων του ιού (βήτα και δέλτα) για να επικρατήσουν στα κρούσματα σε σύγκριση με τη νέα μετάλλαξη B.1.1.529
Απορώ γιατί ανησυχούμε.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ :akkor:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,050 μηνύματα.
Να έχεις όμως την ίδια φοβία και για τα μονοκλωνικά.
Δεν ξέρω πού κολλάνε τα μονοκλωνικά αλλά θα διαψευστούν οι προσδοκίες κάποιων οτι σιγά μωρέ, δεν εμβολιάζομαι κι αν κολλήσω θα πάρω μονοκλωνικά. Τα μονοκλωνικά προορίζονται ΜΟΝΟ για α) ανθρώπους σε ανοσοκαταστολή που δεν δύνανται ιατρικά να εμβολιαστούν και β) εγκυμονούσες στο τρίτο τρίμηνο που κόλλησαν κορονοϊό. Θα γελάσουν πολύ οι ψεκασμένοι που περιμένουν μονοκλωνικά.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ξέρω πού κολλάνε τα μονοκλωνικά αλλά θα διαψευστούν οι προσδοκίες κάποιων οτι σιγά μωρέ, δεν εμβολιάζομαι κι αν κολλήσω θα πάρω μονοκλωνικά. Τα μονοκλωνικά προορίζονται ΜΟΝΟ για α) ανθρώπους σε ανοσοκαταστολή που δεν δύνανται ιατρικά να εμβολιαστούν και β) εγκυμονούσες στο τρίτο τρίμηνο που κόλλησαν κορονοϊό. Θα γελάσουν πολύ οι ψεκασμένοι που περιμένουν μονοκλωνικά.
Τα μονοκλωνικά κολλάνε στο εξής: αν μπορούν να σου βάλουν τσιπάκι με το εμβόλιο, μπορούν να σου βάλουν και με τα μονοκλωνικά. Βελόνα η μία, βελόνα και η άλλη. Μάλιστα με τα μονοκλωνικά είναι πιο εύκολο να σου βάλουν ό,τι θέλουν κατευθείαν στο αίμα, γιατί η χορήγηση είναι ενδοφλέβια - ενώ το εμβόλιο γίνεται σε μυ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι σημαίνει πρόλαβε και εμβολιάστηκε; Όσοι θέλησαν να εμβολιαστούν, έχουν προλάβει μέχρι και 3 φορές.
Είδες που δεν είσαι σωστά ενημερωμένη και μπορεί να κρίνεις λάθος τους ανθρώπους?

Δυστηχως υπάρχει μια κατηγορία που ανήκουν στην κατηγορία ασθενών με αυτοανοσα .
Αυτοί λοιπόν λαμβάνοντας μια πολύ συγκεκριμένη θεραπεία δεν μπορούσαν να εμβολιαστούν οποτε ήθελαν δεδομένου ότι καποια θεραπεία από αυτές που κάνουν κατά διαστήματα ρίχνουν το ανοσοποιητικο τους και είναι επικίνδυνο σύμφωνα πάντα με τον γιατρό τους .

Ξέρεις εσύ κάποιον γιατρό να επιτρέπει τον συγκεκριμένο εμβολιασμό όταν ανήκει σε αυτή την κατηγορία?

Υπάρχει ακόμα δικό μου άτομο με αυτοανοσο που με την πρώτη δόση ακολούθησε ένας Γολγοθάς και εξακολουθεί να συνεχίζεται ακόμα αφου το εμβόλιο πυροδότησε το θέμα της και η δευτερη δόση ακόμα είναι απαγορευτική.

Οι περιπτώσεις με τα αυτοανοσα είναι μια ειδική κατηγορία που δυστηχως οι γιατροί δεν μπορούν να είναι ακόμα σίγουροι τι θα ακολουθηση και ΑΝ ακολουθήσει κάτι μετά το εμβόλιο.

Νομίζω ότι σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα άτομα που λόγο καποιας αγωγής δεν τους επιτρέπεται να εμβολιαστούν και σίγουρα δεν μιλάμε για βαριές περιπτώσεις με υποκείμενα νοσήματα.



Αλλά θέλω, ως φορολογούμενος πολίτης, να μπορώ να έχω μια βασική φροντίδα υγείας, και όχι να τρέμει η καρδιά μου μήπως χρειαστώ χειρουργείο και δεν μπορώ να χειρουργηθώ επειδή όλα τα νοσοκομεία της χώρας έχουν μετατραπεί σε νοσοκομεία αναφοράς COVID.
Σε αυτό θα ημουν μαζί σου ΑΝ και πριν κοβιτ σαν πολύ αυστηρά φορολογούμενος πολίτης είχα ένα σύστημα υγείας που θα με κάλυπτε ;)
Αν ένα σύστημα πριν κοβιτ δεν μπορεί να λειτουργήσει πως έχεις μετά την απαίτηση να μπορεί και μεταα και να ρίχνεις όλο το φταίξιμο μόνο στον ανεμβολιαστο ?

Ποια λογική μπορεί να στηριχτεί σε ολο αυτο ?
. Φοβάσαι να εμβολιαστείς για να μην σου βάλουν τσιπάκι / να μην πειραχτεί το DNA σου / να μην έχεις μακροχρόνιες παρενέργειες; Κι εγώ μαζί σου. Να έχεις όμως την ίδια φοβία και για τα μονοκλωνικά. Πολλά ζητάω;
Όχι δεν ζητάς πολλά ,ζητάς τα αυτονόητα άλλα μάλλον από λάθος άτομα, όπως όλοι μας 😉
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είδες που δεν είσαι σωστά ενημερωμένη και μπορεί να κρίνεις λάθος τους ανθρώπους?
Δεν κρίνω κανέναν, εσύ κρίνεις μάλλον.

Πάντα υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που δεν πρόλαβαν ή δεν μπόρεσαν ή αυτό που έκαναν δεν πέτυχε. Όταν μιλάμε για εμβολιασμένους και ανεμβολίαστους, μιλάμε για αυτούς που είχαν την δυνατότητα να εμβολιαστούν και αποφάσισαν να μην το κάνουν. Ας πούμε τα παιδιά κάτω των 12 χρονών ακόμα δεν μπορούν να εμβολιαστούν. Όμως όταν μιλάμε για ανεμβολίαστους, δεν τα βάζουμε μέσα σε αυτή την κατηγορία. Έτσι δεν είναι;

Ξέρεις εσύ κάποιον γιατρό να επιτρέπει τον συγκεκριμένο εμβολιασμό όταν ανήκει σε αυτή την κατηγορία?
Δεν έχω ιδέα. Ο άντρας μου και εγώ έχουμε αυτοάνοσα, αλλά εμβολιαστήκαμε και οι δύο. Πέραν τούτου, δες την απάντησή μου ακριβώς από πάνω.

Σε αυτό θα ημουν μαζί σου ΑΝ και πριν κοβιτ σαν πολύ αυστηρά φορολογούμενος πολίτης είχα ένα σύστημα υγείας που θα με κάλυπτε ;)
Αν ένα σύστημα πριν κοβιτ δεν μπορεί να λειτουργήσει πως έχεις μετά την απαίτηση να μπορεί και μεταα και να ρίχνεις όλο το φταίξιμο μόνο στον ανεμβολιαστο ?
Μια χαρά λειτουργούσε το σύστημα πριν. Και σε ποιον να ρίξω το φταίξιμο δηλαδή; Έχει το κάθε νοσοκομείο 5, 10, 20, 30 παραπάνω ασθενείς σε ΜΕΘ που αν ήταν εμβολιασμένοι θα ήταν στα σπίτια τους. Να τους πούμε και μπράβο που αρρώστησαν; Και μην μου πεις ότι όλοι αυτοί, ΟΛΟΙ, είναι άνθρωποι που δεν είχαν μπορέσει να εμβολιαστούν. Καμία σχέση.

Τελικά Ν λέγεται;
Έτσι φαίνεται. Αφού πάνε στη σειρά. Είχαμε Mu, τώρα έχουμε και Nu.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Είχαμε mu
Τωρα έχουμε N
Ελπίζω να τα διαβάσατε κι εσείς στα αγγλικά
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μία μετάλλαξη Νι και μία μετάλλαξη Δέλτα μας κάνουν ΝΔ.
Τυχαίο;
*Δ*εν
*Ν*ομίζω
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Είχαμε mu
Τωρα έχουμε N
Ελπίζω να τα διαβάσατε κι εσείς στα αγγλικά
MuN στην κυριολεξία 😂
Αλλά ας μη προτρέχουμε ακόμα και ας μη αγχωνόμαστε.Προσοχή, μάσκες, αποστάσεις, και αναμονή να δούμε τι παίζει με την αποτελεσματικότητα των εμβολίων σε αυτή τη μετάλλαξη.Επίσης ακόμα δεν έχουμε εξετάσει και την θνησιμότητα εξαιτίας της μετάλλαξης αυτής.Μπορει να είναι πιο θανατηφόρα,μπορεί και όχι.Ας ηρεμήσουμε και βλέπουμε.
Τώρα λοκνταουν τι να σας πω,δε γίνεται κάθε φορά που θα βγαίνει νέα μετάλλαξη να κλείνει όλος ο κόσμος γιατί έτσι δε θα ξεμπερδέψουμε ποτέ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Κείμενο από Yiannis Prassas:

Ψυχραιμία.
Η σκέψη κάθε πιθανου πισωγυρίσματος στη διαχείριση της πανδημιας φαντάζει ολέθρια και μας παραλύει γιατί κακως στο μυαλό μας έχουμε λήξει την πανδημία πρόωρα.
Τίποτα δεν μπορεί να μας παει πίσω στο μηδέν. Εχουμε αφησει τα πιο σκοτεινά πίσω μας αλλά εχουμε δρόμο ακόμη.
Το νέο ανησυχητικό στελεχος Ν είναι μια υπενθύμιση ότι η μακριά συμβιωση μας με τον ιο θα εχει αναταραξεις και θα απαιτεί σοβαρότητα και εμπιστοσύνη στην επιστήμη σαν τη μοναδική πυξίδα εξόδου σε μια οσο το δυνατόν πιο ομαλή συμβιωση μαζί του.
Μια υπενθύμιση ότι η πανδημία είναι μια, είναι παγκόσμια και μας αφορά ολους.
Μια υπενθύμιση να αφήσουμε στην άκρη τις αυτοκαταστροφικες προκαταλήψεις και να κάνουμε αυτό που μας συνιστούν οι αρμόδιες υγειονομικές αρχές και μόνο.
Καθώς περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα απο τους ειδικους για το νέο στελεχος προέχει :
1. Να βάλουμε πλάτη ολοι για να κάμψουμε το τρέχον κυμα στη χώρα μας ώστε να πάρει ανασες το ΕΣΥ και να σπάσει ο κύκλος των τραγικών απωλειών οσο το δυνατόν νωρίτερα. Να σταματήσουμε να ειμαστε σε μόνιμη κατάσταση οριακής λειτουργικότητας.
2. Να τρέξουμε να κλείσουμε ραντεβού για αναμνηστικές δόσεις. Το σώμα μας έχει την απίστευτη ικανότητα να φτιάχνει ποικιλίες αντισώματων ακόμη και για στελέχη που δεν έχει αντιμετωπίσει προηγούμενα. Απαραίτητη προϋπόθεση το διαδοχικό μπουσταρισμα. Είναι ο ασφαλέστερος δρόμος να είμαστε έτοιμοι για κάθε νέο στελεχος που μπορεί να εμφανιστεί.
Εγρήγορση όχι πανικός.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καθώς περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα απο τους ειδικους για το νέο στελεχος προέχει :
1. Να βάλουμε πλάτη ολοι για να κάμψουμε το τρέχον κυμα στη χώρα μας ώστε να πάρει ανασες το ΕΣΥ και να σπάσει ο κύκλος των τραγικών απωλειών οσο το δυνατόν νωρίτερα. Να σταματήσουμε να ειμαστε σε μόνιμη κατάσταση οριακής λειτουργικότητας.
2. Να τρέξουμε να κλείσουμε ραντεβού για αναμνηστικές δόσεις. Το σώμα μας έχει την απίστευτη ικανότητα να φτιάχνει ποικιλίες αντισώματων ακόμη και για στελέχη που δεν έχει αντιμετωπίσει προηγούμενα. Απαραίτητη προϋπόθεση το διαδοχικό μπουσταρισμα. Είναι ο ασφαλέστερος δρόμος να είμαστε έτοιμοι για κάθε νέο στελεχος που μπορεί να εμφανιστεί.
Εγρήγορση όχι πανικός.
ΣΩΘΗΚΑΜΕ.

Θα σας πω σήμερα που θα δω πολύ κόσμο στη δουλειά αν είναι κανένας πανικόβλητος :P
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Κείμενο από Yiannis Prassas:

Ψυχραιμία.
Η σκέψη κάθε πιθανου πισωγυρίσματος στη διαχείριση της πανδημιας φαντάζει ολέθρια και μας παραλύει γιατί κακως στο μυαλό μας έχουμε λήξει την πανδημία πρόωρα.
Τίποτα δεν μπορεί να μας παει πίσω στο μηδέν. Εχουμε αφησει τα πιο σκοτεινά πίσω μας αλλά εχουμε δρόμο ακόμη.
Το νέο ανησυχητικό στελεχος Ν είναι μια υπενθύμιση ότι η μακριά συμβιωση μας με τον ιο θα εχει αναταραξεις και θα απαιτεί σοβαρότητα και εμπιστοσύνη στην επιστήμη σαν τη μοναδική πυξίδα εξόδου σε μια οσο το δυνατόν πιο ομαλή συμβιωση μαζί του.
Μια υπενθύμιση ότι η πανδημία είναι μια, είναι παγκόσμια και μας αφορά ολους.
Μια υπενθύμιση να αφήσουμε στην άκρη τις αυτοκαταστροφικες προκαταλήψεις και να κάνουμε αυτό που μας συνιστούν οι αρμόδιες υγειονομικές αρχές και μόνο.
Καθώς περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα απο τους ειδικους για το νέο στελεχος προέχει :
1. Να βάλουμε πλάτη ολοι για να κάμψουμε το τρέχον κυμα στη χώρα μας ώστε να πάρει ανασες το ΕΣΥ και να σπάσει ο κύκλος των τραγικών απωλειών οσο το δυνατόν νωρίτερα. Να σταματήσουμε να ειμαστε σε μόνιμη κατάσταση οριακής λειτουργικότητας.
2. Να τρέξουμε να κλείσουμε ραντεβού για αναμνηστικές δόσεις. Το σώμα μας έχει την απίστευτη ικανότητα να φτιάχνει ποικιλίες αντισώματων ακόμη και για στελέχη που δεν έχει αντιμετωπίσει προηγούμενα. Απαραίτητη προϋπόθεση το διαδοχικό μπουσταρισμα. Είναι ο ασφαλέστερος δρόμος να είμαστε έτοιμοι για κάθε νέο στελεχος που μπορεί να εμφανιστεί.
Εγρήγορση όχι πανικός.
Για το 2 δεν είναι σίγουρο ακόμα πάντως. Ακόμα οι ειδικοί δεν έχουν ανακοινωσει ότι οι αναμνηστικές δόσεις είναι αποτελεσματικες έναντι του μεταλλαγμένου στελεχους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top