• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
α)Το «τι είναι», «πως δουλεύουν» κ.λπ. τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ εμβόλια απ' ότι φάνηκε στην πορεία ούτε οι ίδιοι οι κατασκευαστές τους δεν το ξέρουν, οπότε άσε τις εξυπνάδες και κάνε την προσευχή σου μη σου βγει κάνα κουσούρι μετά από 4 εμβολιασμούς μέσα σε μόλις ένα χρόνο
Έχεις κάποιο στοιχείο για να το ισχυρίζεσαι αυτό; Το ότι δεν γνωρίζουμε τι έχουν μεσα και πώς λειτουργουν; Γιατί τουναντιον, είμαι πολύ σίγουρος πως αν ψάξεις στο google στάνταρ θα πάρεις απαντήσεις και για τα συστατικά και το μηχανισμο δρασης.
Ακομα και για το θεμα των μακροπροθεσμων και καλα παρενεργειων.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
α)Το «τι είναι», «πως δουλεύουν» κ.λπ. τα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ εμβόλια απ' ότι φάνηκε στην πορεία ούτε οι ίδιοι οι κατασκευαστές τους δεν το ξέρουν, οπότε άσε τις εξυπνάδες και κάνε την προσευχή σου μη σου βγει κάνα κουσούρι μετά από 4 εμβολιασμούς μέσα σε μόλις ένα χρόνο!;)
Εγώ αν και είσαι κακοπροαίρετος και κακόβουλος σχολιαστής σου εύχομαι ό,τι καλύτερο...

β)Όλοι;Αλήθεια τώρα;:rolleyes:
Θες να ψάξω μηνύματα ακόμη και σ' αυτό το thread π.χ. από αρχές του έτους να δούμε πόσοι μιλούσαν για το «τέλος της πανδημίας», για τις ζωές που «παίρνουν πίσω» εμβολιαζόμενοι, για το «τείχος ανοσίας» κ.λπ.;
Ή μήπως να ψάξω στα social media να βρω ανάλογα posts από τρυπημένους;
Εγώ το ήξερα (γιατί έχω περάσει σοβαρό πρόβλημα υγείας στους πνεύμονες κι έχω μελετήσει 5 πράγματα παραπάνω απ' το μέσο πολίτη), ενδεχομένως να το ήξερες κι εσύ και κάποιοι άλλοι...οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ όμως κρέμονταν απ' τα χείλη των εκπροσώπων των φαρμακευτικών, των πολιτικάντηδων και των τηλεσκιτζήδων!;)

γ)Πέρα από τα συστατικά, τη χρησιμότητα κ.λπ. των εμβολίων, το συγκεκριμένο εμβολιαστικό καθεστώς έχει λάβει σοβαρές κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις, έχει ποδοπατήσει ανθρώπινα δικαιώματα κι ατομικές ελευθερίες κι έχει ανοίξει την κερκόπορτα και για άλλα αντίστοιχα σκηνικά...αν δεν βλέπεις τον κίνδυνο λυπάμαι αλλά ή έχεις συμφέρον απ' όλη αυτή την ιστορία ή έχεις σοβαρό πρόβλημα αντίληψης κι ενσυναίσθησης, οπότε δεν έχει νόημα να το συζητήσουμε!

α) το πώς δουλεύουν αυτά τα εμβόλια είναι γνωστό εδώ και καιρό. Δεν είναι κάτι καινούριο η τεχνολογία του εμβολίου.

β) ο Τσιοδρας μας είχε πει από τον Μάρτιο του 2020 ότι ο ιός ήρθε για να μείνει και ότι θα γίνει εποχιακός. Δεν σου έλεγε κανένας ψέματα για το τέλος της πανδημίας. Αυτό που λένε είναι ότι οι εμβολιασμενες χώρες (όχι μόνο μια φορά αλλά όσες έχουν κάνει και τα booster) έχουν πολύ καλύτερη ανταπόκριση στην πανδημία από όσες δεν τα έχουν κάνει.

γ) τα συστατικά και η χρησιμότητα είναι γνωστά. Υποχρεωτικά εμβόλια είχαμε και πολύ πριν το κοβιντ. Εσύ ο ίδιος έχεις κάνει πολλά υποχρεωτικά εμβόλια. Επίσης για να ταξιδέψει πολλές φορές ο κόσμος κάνει εμβόλια. Κανείς δεν αναρωτήθηκε ποτέ τι και γιατί. Το συμπέρασμα λοιπόν είναι απλό. Είναι η πρώτη πανδημία που βιώνει ο κόσμος, ενώ παράλληλα ο κόσμος έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο και σε κάθε ψεκασμενη θεωρία που υπάρχει. Για αυτό είστε τόσο μπερδεμένοι πολλοί. Τριάντα χρόνια πίσω θα είχε τελειώσει αυτή η πανδημία πολύ πιο εύκολα. Με το ίντερνετ τώρα θεωρεί ο καθένας ότι είναι λοιμωξιολογος.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ακομα και για το θεμα των μακροπροθεσμων και καλα παρενεργειων.
Όσον αφορά ενδεχόμενες μακροπρόθεσμες επιπτώσεις (που είναι και το σημαντικότερο) όχι, δεν έχουμε κανένα απολύτως στοιχείο...κι όσο για το «και καλά» έννοια σου, scripta manent κι εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε!;)
α) το πώς δουλεύουν αυτά τα εμβόλια είναι γνωστό εδώ και καιρό. Δεν είναι κάτι καινούριο η τεχνολογία του εμβολίου.

β) ο Τσιοδρας μας είχε πει από τον Μάρτιο του 2020 ότι ο ιός ήρθε για να μείνει και ότι θα γίνει εποχιακός. Δεν σου έλεγε κανένας ψέματα για το τέλος της πανδημίας. Αυτό που λένε είναι ότι οι εμβολιασμενες χώρες (όχι μόνο μια φορά αλλά όσες έχουν κάνει και τα booster) έχουν πολύ καλύτερη ανταπόκριση στην πανδημία από όσες δεν τα έχουν κάνει.

γ) τα συστατικά και η χρησιμότητα είναι γνωστά. Υποχρεωτικά εμβόλια είχαμε και πολύ πριν το κοβιντ.

δ)Εσύ ο ίδιος έχεις κάνει πολλά υποχρεωτικά εμβόλια.

ε)Επίσης για να ταξιδέψει πολλές φορές ο κόσμος κάνει εμβόλια. Κανείς δεν αναρωτήθηκε ποτέ τι και γιατί.

στ)Είναι η πρώτη πανδημία που βιώνει ο κόσμος, ενώ παράλληλα ο κόσμος έχει πρόσβαση στο διαδίκτυο και σε κάθε ψεκασμενη θεωρία που υπάρχει. Για αυτό είστε τόσο μπερδεμένοι πολλοί. Τριάντα χρόνια πίσω θα είχε τελειώσει αυτή η πανδημία πολύ πιο εύκολα. Με το ίντερνετ τώρα θεωρεί ο καθένας ότι είναι λοιμωξιολογος.
α)Αν είναι «γνωστό εδώ και καιρό» τότε που είναι η ευθύνη του κατασκευαστή;

β)Για κάθε έναν Τσιόδρα που έλεγε αυτό το πράγμα υπήρχαν άλλοι 100 εκείνη την περίοδο που έλεγαν αυτά που περιέγραψα στο προηγούμενο μήνυμα...κατά τ' άλλα εγώ βλέπω «εμβολιασμένες» χώρες (God knows πως ορίζεις το «εμβολιασμένες») και προβλήματα στα νοσοκομεία να έχουν και περιοριστικά μέτρα να παίρνουν κι ακόμη και για lockdown να ετοιμάζονται, οπότε το «καλύτερη ανταπόκριση στην πανδημία» (ειδικά σε περιπτώσεις που τα αντίστοιχα περσινά στατιστικά νοσηλειών και θανάτων ήταν καλύτερα) είναι απλά μια γενικόλογη διατύπωση που προκύπτει από απλές, μπακαλίστικες συγκρίσεις διαφορετικών κρατών (με άλλη κουλτούρα, άλλες συνήθειες κ.λπ.) μεταξύ τους!

γ)Για πες μου ένα εμβόλιο το οποίο αν δεν κάνεις δε μπορείς να πας να διασκεδάσεις, να ταξιδέψεις ελεύθερα κ.λπ.

δ)Που το ξέρεις;Στην Ε.Υ.Π. δουλεύεις ή σε είχα κολλητό και στα έχω πει;:lol:

ε)Σ' όλες σχεδόν της ηπείρους έχω ταξιδέψει, πιστοποιητικό εμβολιασμού δε μου ζητήθηκε πουθενά κι από κανένα...για πες μας ένα παράδειγμα να το συγκρίνουμε μ' αυτό το ξεφτιλίκι που ζούμε σήμερα!

στ)Το να συγκρίνεις τι θα γινόταν «τριάντα χρόνια πίσω» με δεδομένα του σήμερα είναι σα να συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την άποψη που ακούστηκε περί υποχρεωτικού rapid test και στους εμβολιασμένους για την προσέλευσή τους στην εστίαση;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Κερδάει η ομάδα

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την άποψη που ακούστηκε περί υποχρεωτικού rapid test και στους εμβολιασμένους για την προσέλευσή τους στην εστίαση;
Η γνώμη μου είναι ότι θα τους πάρουν οι ιδιοκτήτες και οι εργαζόμενοι με τις πέτρες.

Κερδάει η ομάδα

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Έχει μετατραπεί όλο το ΕΣΥ σε μονάδα περίθαλψης κόβιντ. Να κάνουμε τον σταυρό μας μην τυχόν και χρειαστούμε νοσοκομείο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Νομίζεις ότι οσοι έχουν κάνει το εμβόλιο θα δεχτούν να κάνουν όπως και οι ανεμβολιαστοι καθε 3 και λίγο να κάνουν ραπίντ; Εγώ ξέρω πολύ κόσμο που το έκανε το εμβόλιο για να μην τρέχει με τα τέστ. Δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνει αυτό δεκτό.
Σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις από τον κόσμο,πιο πολύ επειδή θα πρέπει να πληρώνεται! Από εκεί και πέρα καλό είναι να κατανοήσουμε ότι και εμείς ,παρότι είμαστε εμβολιασμένοι ,κουβαλάμε κανονικά τον ιό ,και πρέπει να ξέρουμε ώστε να προφυλασσομαστε.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Όταν το να μην εμβολιάζεσαι είναι πράξη... πολιτικής αντίστασης καταλαβαίνεις πόσο λάθος είναι ο χειρισμός από πλευράς κυβερνήσεων και πόσο λάθος η νοοτροπία κάποιων πολιτών.

Κάνε το εμβόλιο πρώτα από όλα για εσένα και μετά βρίσε την κυβέρνηση ελεύθερα. Έρχομαι και εγώ μαζί.

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συνδέονται αυτά τα 2.
Ποια είναι η γνώμη σας για την άποψη που ακούστηκε περί υποχρεωτικού rapid test και στους εμβολιασμένους για την προσέλευσή τους στην εστίαση;
Ότι δεν πρόκειται να γίνει αλλά καθόλου δεν θα διαφωνούσα αν έπρεπε και οι εμβολιασμένοι να κάνουν ένα δωρεάν τεστ την εβδομάδα.
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για την άποψη που ακούστηκε περί υποχρεωτικού rapid test και στους εμβολιασμένους για την προσέλευσή τους στην εστίαση;
Έπρεπε να είχε γίνει απ' την πρώτη στιγμή...αλλά πως θα πήγαιναν τα πρόβατα να τρυπηθούν αν δεν τους εξασφάλιζαν το «προνόμιο» του να μην πληρώνουν για τεστ;:rolleyes:
α)Η γνώμη μου είναι ότι θα τους πάρουν οι ιδιοκτήτες και οι εργαζόμενοι με τις πέτρες.

β)Έχει μετατραπεί όλο το ΕΣΥ σε μονάδα περίθαλψης κόβιντ. Να κάνουμε τον σταυρό μας μην τυχόν και χρειαστούμε νοσοκομείο.
α)Ποιοι ιδιοκτήτες;Αυτοί που παρακαλούσαν τον Άδωνι να τους χαρίσει τις επιστρεπτέες;
Και ποιοι εργαζόμενοι;Αυτοί που πήγαν να τρυπηθούν μην τυχόν και χάσουν τα 600 ή 700 ψωροευρώ που παίρνουν το μήνα απ' τη σκατοδουλίτσα τους;:rolleyes:
Ό,τι προστάξει η κυβέρνηση θα κάνουν και θα πουν κι ένα τραγούδι και θα χορέψουν κι έναν καρσιλαμά, γιατί δεν είναι ικανοί για κάτι άλλο πέρα απ' την υποταγή...

β)Να φέρουν πίσω όλο το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό που έστειλαν σε αναστολή επειδή δεν μπολιάστηκε, να έρθουν κι άλλοι και να πέσει χρήμα στα Δημόσια νοσοκομεία για να μην είναι το Ε.Σ.Υ. σ' αυτή την κατάσταση...
Κάνε το εμβόλιο πρώτα από όλα για εσένα και μετά βρίσε την κυβέρνηση ελεύθερα. Έρχομαι και εγώ μαζί.
Κάνε το εμβόλιο πρώτα από όλα για εσένα ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ (συμπληρώνω)...
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις από τον κόσμο,πιο πολύ επειδή θα πρέπει να πληρώνεται! Από εκεί και πέρα καλό είναι να κατανοήσουμε ότι και εμείς ,παρότι είμαστε εμβολιασμένοι ,κουβαλάμε κανονικά τον ιό ,και πρέπει να ξέρουμε ώστε να προφυλασσομαστε.
Κατά τη γνώμη μου το υποχρεωτικό rapid για τους εμβολιασμένους, αν ποτέ ίσχυε θα έπρεπε να δίνεται δωρεάν
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις από τον κόσμο,πιο πολύ επειδή θα πρέπει να πληρώνεται! Από εκεί και πέρα καλό είναι να κατανοήσουμε ότι και εμείς ,παρότι είμαστε εμβολιασμένοι ,κουβαλάμε κανονικά τον ιό ,και πρέπει να ξέρουμε ώστε να προφυλασσομαστε.
Δεν νομίζω ότι το οικονομικό είναι το θέμα αλλά επειδή δεν θέλουν να μπαίνουν στη διαδικασία οι περισσότεροι να κάνουν τη μύτη τους γαρύφαλλο :hehe:
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το οικονομικό είναι το θέμα αλλά επειδή δεν θέλουν να μπαίνουν στη διαδικασία οι περισσότεροι να κάνουν τη μύτη τους γαρύφαλλο :hehe:
είναι και αυτό...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως ένα άλλο αρνητικό σημείο, σχετικά με την καθολική υποχρεωτικότητα των τεστ, είναι ότι πολύ απλά πολλοί εμβολιασμένοι δε θα ρισκάρουν να τα κάνουν και να προσέλθουν σε χώρους εστίασης, για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί να βγουν θετικά
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Κάνε το εμβόλιο πρώτα από όλα για εσένα ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ (συμπληρώνω)...
Το αν το χρειάζεσαι είναι σχετικό.
Ένας νέος αν και έχει λίγες πιθανότητες να το περάσει σοβαρά έχει κάποιες.
Εφόσον οι πιθανότητες αυτές, οι λίγες, είναι κατά πολύ περισσότερες από το να πάθει κάτι από το εμβόλιο γιατί να μην το κάνει;

Όχι μόνιμα, για όσο είμαστε σε πανδημία.
Μετά όταν η διασπορά θα είναι σε ελεγχόμενα επίπεδα και θα κυκλοφορούν φάρμακα για να είσαι οκ αν γίνει η στραβή ναι, ας το κάνουν μόνο οι ευπαθείς και οι άνω των 50-60 όπως με της γρίπης.

Και οι περισσότεροι από όσους έκαναν το εμβόλιο συνειδητά το έκαναν όχι λόγω πιέσεων. Είμαστε στο 65% περίπου ποσοστό εμβολιασμού. Ήμασταν ήδη γύρω στο 50% πριν ανακοινωθούν μέτρα για τους ανεμβολίαστους.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Μάλλον θα είναι χειρότερη η πορεία της Ελλάδας και από το δεύτερο κύμα

1638206897594.png


Πηγή : https://www.stelios67pi.eu/eody.html
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1638207065853.png
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το υποχρεωτικό rapid για τους εμβολιασμένους, αν ποτέ ίσχυε θα έπρεπε να δίνεται δωρεάν
Σε ένα δάσος, όταν εισχωρήσει στην σάρκα μας μία πευκοβελόνα, είναι καλό και χρήσιμο να ξέρουμε οτι η πευκοβελόνα, ακόμα και αν ξεχάσουμε να την αφαιρέσουμε με ένα στιμπιδάκι, το σώμα μας θα ενεργοποιηθεί με τέτοιο τρόπο, ώστε σε δύο - τρεις ημέρες, να προκαλέσει την απομάκρυνση της, διοχετεύοντας σμίγμα γύρω απο αυτήν και με μία ελαφριά πίεση, να βγει και να αρχίσει η επούλωση της μικρής πληγής.

Ομως, το δάσος δεν είναι η πευκοβελόνα, ούτε το θέμα που εξετάζουμε εδώ, είναι αν οι εμβολιασμένοι πληρώνουν το ράπιντ ή όχι.
Είναι ευτελέστατο σαν θέμα. Σαφώς και τους ενδιαφέρει και θα συμφωνήσω να μην πληρώνουν το ράπιντ.

Καλό και χρήσιμο είναι να αρχίσουμε να βλέπουμε την σύνθεση απόψεων εμβολιασμένοι - ανεμβολίαστοι, γιατι δεν έχουμε τελειώσει με το θέμα.

Είμαστε στην αρχή και αύριο δεν ξέρουμε τί θα κληθούμε να αντιμετωπίσουμε.
Αν διαφοροποιηθούμε τώρα, μετά θα κλιμακωθούν οι αντιπαραθέσεις.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το οικονομικό είναι το θέμα αλλά επειδή δεν θέλουν να μπαίνουν στη διαδικασία οι περισσότεροι να κάνουν τη μύτη τους γαρύφαλλο :hehe:
εντάξει και για εμένα δεν είναι διασκεδαστικό να μου χώνουν μπατονέτες στη μύτη 😂
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Καλα νεα

Μπουρλά: Το χάπι της Pfizer θα είναι αποτελεσματικό και για την Όμικρον


Την πεποίθησή του ότι το χάπι της Pfizer για τον κοροναϊό θα είναι αποτελεσματικό και κατά της παραλλαγής «Ομικρον» εξέφρασε ο διευθύνων σύμβουλος της εταιρείας, Αλμπερτ Μπουρλά, μιλώντας στο CNBC.


«Τα καλά νέα όσον αφορά τη θεραπεία μας είναι ότι σχεδιάστηκε έχοντας αυτό κατά νου, δηλαδή το γεγονός ότι οι περισσότερες μεταλλάξεις γίνονται στις ακίδες. Επομένως, αυτό μου δίνει ένα πολύ υψηλό επίπεδο εμπιστοσύνης πως η θεραπεία δεν θα επηρεαστεί, η αγωγή μας από το στόμα δεν θα επηρεαστεί» δήλωσε χαρακτηριστικά ο Μπουρλά.

Σημειώνεται πως η Pfizer υπέβαλε μέσα στον Νοέμβριο αίτηση στην αμερικανική Αρχή Τροφίμων και Φαρμάκων (FDA) για έκτακτη έγκριση του χαπιού της, που ονομάζει Paxlovid.

Στην κλινική δοκιμή που έκανε σε άτομα ηλικίας άνω των 18 ετών, η φαρμακοβιομηχανία διαπίστωσε ότι το χάπι μειώνει τις νοσηλείες και τους θανάτους κατά 89%, εφόσον ληφθεί μαζί με ένα ευρύτατα χρησιμοποιούμενο φάρμακο για τον ιό του AIDS εντός τριών ημερών από την έναρξη των συμπτωμάτων.

Χάπια για 80 εκατ. θεραπείες​


Ο Μπουρλά είπε ακόμη ότι η Pfizer αναμένει τώρα πως θα παρασκευάσει χάπια για 80 εκατομμύρια θεραπείες αντί των 50 εκατομμυρίων που είχε ανακοινώσει προηγουμένως. Η κυβέρνηση του Τζο Μπάιντεν έχει ήδη αγοράσει χάπια για 10 εκατομμύρια θεραπείες έναντι 5 δισ. δολαρίων.

Ο διευθύνων σύμβουλος της Pfizer σημείωσε ότι η επίπτωση της Ομικρον στο εμβόλιο δύο δόσεων της εταιρείας μένει να φανεί. «Δεν θεωρώ ότι το αποτέλεσμα θα είναι πως τα εμβόλια δεν προστατεύουν. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα, που δεν το γνωρίζουμε ακόμη, θα μπορούσε να είναι ότι τα εμβόλια προστατεύουν λιγότερο» σημείωσε.

Πρόσθεσε ότι η Pfizer έχει αρχίσει ήδη τη δουλειά για την παρασκευή ενός νέου εμβολίου, εφόσον αυτό είναι αναγκαίο. «Εχουμε κάνει πολλές φορές ξεκάθαρο ότι θα είμαστε σε θέση να έχουμε εμβόλιο σε λιγότερο από 100 ημέρες» είπε, ενώ τόνισε ότι η εταιρεία μπόρεσε να δημιουργήσει εμβόλια για τις παραλλαγές Βήτα και Δέλτα γρήγορα, αν και τελικά αυτά δεν χρησιμοποιήθηκαν επειδή τα αρχικά εμβόλια παρέμειναν αποτελεσματικά.


Εγω κοντρα σε αυτην την τρομολαγνια επειδη οι ειδικοι λενε οτι μεχρι στιγμης τα συμ πτωματα της παραλλαγης Ο ειναι ηπια...,εχω την αισθηση οτι θα μεταδιδεται πολυ πιο ευκολα,αλλα θα ειναι πιο ακι νδυνη με λιγοτερη θνησιμοτητα....και οπως ειπε και ενας ειδικος..ετσι συνηθως φθηνουν οι ιοι και τελειωνουν οι πανδημιες.
ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;
Οποτε το να εξαπλωθει και να σκεπασει τα αλλα σκελη του ιου θα ειναι το καλυτερο και το τελος της πανδημιας!!!
Οποτε ας περιμενουμε να δουμε κυριως για την θνησιμοτητα και τη σοβαροτητα νοσησης και ελεος πια με την τρομολαγνεια.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εμένα με σοκάρει το γεγονός ότι ορισμένοι επιζητάνε λοκνταουν,όχι μερικό του στυλ κάποια απαγόρευση κυκλοφορίας μερικές ώρες της μέρας κτλ κτλ αλλά ολικό.Και αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι,ο κόσμος το μυαλό του το χρησιμοποιεί ναι ή όχι;Έχεις ήδη ζήσει κάτι, το έχεις βιώσει στο πετσί σου,ξέρεις πως και να ξαναγίνει όλοι θα σουλατσάρουν έξω αφού άνεργοι θα είναι και δε θα αντέχουν να βλέπουν τους 4 τοίχους και το ξαναζητάς για να γλιτώσεις από την πανδημία;Δε γίνεται ρε φίλε να έχουμε τόσο ηλίθιους,απλά δε γίνεται.Δε μπορώ να το χωνέψω.
Δε γίνεται να μη βλέπεις,πέρυσι έγινε λοκνταουν,και βγήκαμε με περισσότερα κρούσματα από αυτά που πρωτομπήκαμε.Δε γίνεται να μη μπορείς να καταλάβεις ότι το λοκνταουν στην ελληνική κοινωνία δε μπορεί να εφαρμοστεί γιατί πώς να το κάνουμε,ο κόσμος έχει αγανακτήσει και δεν έχει εμπιστοσύνη άλλο στην κυβέρνηση της παράνοιας.
Δε γίνεται να μη βλέπεις ότι έρχεται πείνα και παρόλαυτα εσύ θέλεις να την κάνεις ακόμα χειρότερη.Ε ρε πούστη μου δε γίνεται ο κόσμος να είναι τόσο ηλίθιος, πραγματικά.
Το πιο αστείο σε όλες αυτές τις περιπτώσεις είναι αυτό το κλασικό:αν γινόταν σωστά το λοκνταουν ,τώρα θα είχαμε γλιτώσει.Ρε σοβαρά ,τι μου λες τώρα,δηλαδή η Αυστραλία που τους είχε κλειδαμπαρωμένους πόσο καιρό σώθηκε;
Καμπουμ πάμε για πτώχευση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top