• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Οι παλινωδίες του τύπου εμβολιαστειτε για να τελειώσουμε οδήγησαν στην τραγική κατάσταση την Ελλάδα.
Φανταστείτε να γίνει υποχρεωτικό το test σε εμβολιασμενους εργαζομενους. Τι αποτέλεσμα θα έχει ώστε να κάνουνε στη συνέχεια 3η και 4η δόση; Πως θα πείσουν τους ανεμβολοαστους να εμβολιαστούν;

Τι κυβιστηση θα είναι αυτή όταν οι εμβολιασμενοι θα χρειαστεί να βάζουν μπατονετα στη μύτη 2 φορές την εβδομάδα;

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εσύ σαν εμβολιασμενη θα δεχοσουν να κάνεις ραπιντ ή pcr 2 φορές την εβδομάδα;
Μα όλο αυτόν τον καιρό σου έλεγαν ότι εάν είσαι εμβολιασμενος τελείωσες με την πανδημία και δεν ευθυνεσαι καθόλου.
Θα σου πω.Προσωπικα έχω μάθει απο το σχολείο ότι το εμβόλιο δε σε προστατεύει από το να κολλήσεις καθόλου απλά μειώνει τις πιθανότητες να μην νοσήσεις βαριά.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω ραπίντ 1-2 φορές τη βδομάδα.Ωστοσο όσοι πίστεψαν τη κυβέρνηση ότι με το εμβόλιο τσιμπιεσαι δύο φορές και ξεμπερδεψες,θα έχουν μεγάλη δυσαρέσκεια.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Θα σου πω.Προσωπικα έχω μάθει απο το σχολείο ότι το εμβόλιο δε σε προστατεύει από το να κολλήσεις καθόλου απλά μειώνει τις πιθανότητες να μην νοσήσεις βαριά.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω ραπίντ 1-2 φορές τη βδομάδα.Ωστοσο όσοι πίστεψαν τη κυβέρνηση ότι με το εμβόλιο τσιμπιεσαι δύο φορές και ξεμπερδεψες,θα έχουν μεγάλη δυσαρέσκεια.
Φαντάσου τώρα να είσαι εργαζόμενος στην εστίαση ή σε κάποιο άλλο χώρο, να έχεις ακούσει τα εξ αμαξης για να κάνεις το εμβόλιο και τώρα να αναγκάζεσαι εκ νέου να κάνεις ραπιντ ή ocr και να το δηλώνεις στην πλατφόρμα 2 φορές την εβδομάδα.
Ποσο έχουν γελοιοποιησει την επιστήμη για πολιτικές αποφάσεις;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Θα σου πω.Προσωπικα έχω μάθει απο το σχολείο ότι το εμβόλιο δε σε προστατεύει από το να κολλήσεις καθόλου απλά μειώνει τις πιθανότητες να μην νοσήσεις βαριά.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να κάνω ραπίντ 1-2 φορές τη βδομάδα.Ωστοσο όσοι πίστεψαν τη κυβέρνηση ότι με το εμβόλιο τσιμπιεσαι δύο φορές και ξεμπερδεψες,θα έχουν μεγάλη δυσαρέσκεια.
Ούτε εμένα μου ακούγεται τρομερό να κάνεις τεστ. Το θέμα είναι πως από τον Δεκέμβριο του 2020 μας έλεγαν ότι θα έρθουν τα εμβόλια και θα τριβόμαστε όλοι μεταξύ μας χωρίς φόβο. Εδώ ονόμασαν το πρόγραμμα του εμβολιασμού ''επιχείρηση ελευθερία''. Άντε τώρα να τους πείσεις να προσέχουν και να κάνουν τεστ.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Μικρή υποσημείωση: τα μετρα άρχισαν να χλευάζονται γιατί δεν πρώτον δεν είχαν καμία αποτελεσματικότητα δεύτερον δεν αποσκοπούσαν στην μείωση των κρουσμάτων.Το να πεις στον άλλον ότι από τις 6 το απόγευμα και μετά απαγορεύεται να βγει από το σπίτι ,είναι σα να του λες,οκ βγες πιο πριν και συνωστισου με τους υπολοίπους που επίσης θα βγουν πιο νωρίς από τις 6.Αρα τι έχουμε;Πάλι διασπορά,άρα μια τρύπα στο νερό.
Για αυτό το λοκνταουν πλέον δεν θα έχει καμία αποτελεσματικότητα!

Το πιο αστείο είναι πως, σχετικά με το λοκνταουν, η συντριπτική πλειοψηφία των "αψέκαστων" χρησιμοποιεί μεταχρονολογημένα επιχειρήματα των "ψεκασμένων". Εάν πεις τώρα ότι δε φοράς μάσκα σε ανοιχτό χώρο στη μέση του πουθενά, θεωρείται common sense, αν το έλεγες πριν 1,5 χρόνο σε κοιτούσαν με αποστροφή και σου έκαναν ολόκληρο κήρυγμα για το πόσο ανεύθυνος κι αμόρφωτος είσαι. Εάν έτρωγες πρόστιμο επειδή βγήκες στις 11 το βράδυ να δεις τη σχέση σου πχ σου έλεγαν "καλά να πάθεις", αφού δε σεβάστηκες τα μέτρα, ή το κορυφαίο, "εμείς μ@λακες είμαστε που τα τηρούμε;".

Εδω με βρίσκεις σύμφωνη.Τρωμε κάθε μέρα επεξεργασμένες τροφές, πατατάκια, σουβλάκια, πίτσες,μπέργκερ και το κακό συναπάντημα και μας ενοχλεί το εμβόλιο.Πιο πιθανό να πάθουμε θρόμβωση από τις κλειστές αρτηρίες λόγω λίπους παρά από το εμβόλιο.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την κορωνοφοβια, έτσι; Εδώ και καιρό παρατηρώ τη συμπεριφορά των ανθρώπων στο σούπερ μάρκετ. Τι μάσκες έχουν, πώς τις φοράνε και τι υπάρχει στο καρότσι τους. Να βλέπεις τώρα άτομα με ffp2 που τρέμουν μην τυχόν και περιμένεις στο ταμείο πίσω τους σε απόσταση 1,7 μέτρων αντί για 2 και την ίδια στιγμή το καρότσι να είναι γεμάτο αναψυκτικά, αλκοόλ, κατεψυγμένες πίτσες/μπέργκερ, σοκοφρετες, πατατάκια και τα συναφή. Ή μια γνωστή μας, που λέει "παιδιά συγγνώμη αλλά εγώ σε κλειστό χώρο με ανεμβολίαστο δεν κάθομαι" τη στιγμή που ο άντρας της κατεβάζει 2 πακέτα την ημέρα και την φλομώνει στον καπνό τα τελευταία 30 χρόνια, ενώ πριν 2,5 χρόνια που είχαμε ξαναβγεί γκρίνιαζε για τον αντικαπνιστικό νόμο στους κλειστούς χώρους.

Στην πραγματικότητα ελάχιστοι άνθρωποι ενδιαφέρονται πραγματικά για την υγεία τους (πόσο μάλλον των γύρω τους), γιατί ελάχιστοι έχουν τη δύναμη και την αυτοπειθαρχία να κόψουν όλες τις κακές τους συνήθειες και τη θέληση να ενημερώνονται συνεχώς για ό,τι καταναλώνουν. Οι περισσότεροι απλώς βλέπουν Πορτοσάλτε (και ο νοών νοείτω).
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Φαντάσου τώρα να είσαι εργαζόμενος στην εστίαση ή σε κάποιο άλλο χώρο, να έχεις ακούσει τα εξ αμαξης για να κάνεις το εμβόλιο και τώρα να αναγκάζεσαι εκ νέου να κάνεις ραπιντ ή ocr και να το δηλώνεις στην πλατφόρμα 2 φορές την εβδομάδα.
Ποσο έχουν γελοιοποιησει την επιστήμη για πολιτικές αποφάσεις;
Ότι την έχουν γελοιοποιήσει,την έχουν κάνει τσίρκο την επιστήμη.Πλεον ο κόσμος δεν έχει εμπιστοσύνη στους γιατρούς και στους επιστήμονες που τόσα χρόνια διαβάζουν.Ειναι απίστευτο τι έχουν καταφέρει οι παλιόμαλακες....κυβέρνηση της ντροπής.
Ούτε εμένα μου ακούγεται τρομερό να κάνεις τεστ. Το θέμα είναι πως από τον Δεκέμβριο του 2020 μας έλεγαν ότι θα έρθουν τα εμβόλια και θα τριβόμαστε όλοι μεταξύ μας χωρίς φόβο. Εδώ ονόμασαν το πρόγραμμα του εμβολιασμού ''επιχείρηση ελευθερία''. Άντε τώρα να τους πείσεις να προσέχουν και να κάνουν τεστ.
Όποιος το πίστεψε αυτό....δεν είχε κάνει βασική βιολογία στο σχολείο...ή όταν έκανε ασχολιόταν με βλακείες.Η αλήθεια είναι ότι ο Έλληνας δε πείθεται εύκολα...και ειδικά όταν τον έχουν φλομώσει στο ψέμα,δε μου φαίνεται καθόλου παράλογο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το πιο αστείο είναι πως, σχετικά με το λοκνταουν, η συντριπτική πλειοψηφία των "αψέκαστων" χρησιμοποιεί μεταχρονολογημένα επιχειρήματα των "ψεκασμένων". Εάν πεις τώρα ότι δε φοράς μάσκα σε ανοιχτό χώρο στη μέση του πουθενά, θεωρείται common sense, αν το έλεγες πριν 1,5 χρόνο σε κοιτούσαν με αποστροφή και σου έκαναν ολόκληρο κήρυγμα για το πόσο ανεύθυνος κι αμόρφωτος είσαι. Εάν έτρωγες πρόστιμο επειδή βγήκες στις 11 το βράδυ να δεις τη σχέση σου πχ σου έλεγαν "καλά να πάθεις", αφού δε σεβάστηκες τα μέτρα, ή το κορυφαίο, "εμείς μ@λακες είμαστε που τα τηρούμε;".
Άστα Αγάπη...άστα.Τα θυμάμαι κι εγώ αυτά τα λόγια και ειλικρινά εκνευρίζομαι σε βαθμό απίστευτο.Πηγαινες να δεις τους φίλους σου,τη σχέση σου ή οτιδήποτε,έτρωγες πρόστιμο και σε κατσάδιαζαν,ενώ και ο υπόλοιπος κόσμος τα ίδια έκανε απλά τύχαινε και δεν έτρωγε πρόστιμο.Τωρα για τη μάσκα,επίσης ισχύει άπειρα.Θυμαμαι πέρυσι είχα βγει βόλτα εν μέσω καραντίνας μόνη μου για περπάτημα και είχα κατεβάσει τη μάσκα για 5 λεπτά αφού κανείς δε περπατούσε δίπλα μου και ήρθε μια και μου λέει βαλτην θα μας αρρωστήσεις όλους.Τωρα εκείνη λοιπόν ,που θα έχει κάνει εμβόλιο,θα κυκλοφορεί ελεύθερη χωρίς τη μάσκα.Ξερει όμως ότι και πάλι μπορεί να μεταφέρει τον ιό;
Το πιο αστείο είναι πως, σχετικά με το λοκνταουν, η συντριπτική πλειοψηφία των "αψέκαστων" χρησιμοποιεί μεταχρονολογημένα επιχειρήματα των "ψεκασμένων". Εάν πεις τώρα ότι δε φοράς μάσκα σε ανοιχτό χώρο στη μέση του πουθενά, θεωρείται common sense, αν το έλεγες πριν 1,5 χρόνο σε κοιτούσαν με αποστροφή και σου έκαναν ολόκληρο κήρυγμα για το πόσο ανεύθυνος κι αμόρφωτος είσαι. Εάν έτρωγες πρόστιμο επειδή βγήκες στις 11 το βράδυ να δεις τη σχέση σου πχ σου έλεγαν "καλά να πάθεις", αφού δε σεβάστηκες τα μέτρα, ή το κορυφαίο, "εμείς μ@λακες είμαστε που τα τηρούμε;".



Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την κορωνοφοβια, έτσι; Εδώ και καιρό παρατηρώ τη συμπεριφορά των ανθρώπων στο σούπερ μάρκετ. Τι μάσκες έχουν, πώς τις φοράνε και τι υπάρχει στο καρότσι τους. Να βλέπεις τώρα άτομα με ffp2 που τρέμουν μην τυχόν και περιμένεις στο ταμείο πίσω τους σε απόσταση 1,7 μέτρων αντί για 2 και την ίδια στιγμή το καρότσι να είναι γεμάτο αναψυκτικά, αλκοόλ, κατεψυγμένες πίτσες/μπέργκερ, σοκοφρετες, πατατάκια και τα συναφή. Ή μια γνωστή μας, που λέει "παιδιά συγγνώμη αλλά εγώ σε κλειστό χώρο με ανεμβολίαστο δεν κάθομαι" τη στιγμή που ο άντρας της κατεβάζει 2 πακέτα την ημέρα και την φλομώνει στον καπνό τα τελευταία 30 χρόνια, ενώ πριν 2,5 χρόνια που είχαμε ξαναβγεί γκρίνιαζε για τον αντικαπνιστικό νόμο στους κλειστούς χώρους.

Στην πραγματικότητα ελάχιστοι άνθρωποι ενδιαφέρονται πραγματικά για την υγεία τους (πόσο μάλλον των γύρω τους), γιατί ελάχιστοι έχουν τη δύναμη και την αυτοπειθαρχία να κόψουν όλες τις κακές τους συνήθειες και τη θέληση να ενημερώνονται συνεχώς για ό,τι καταναλώνουν. Οι περισσότεροι απλώς βλέπουν Πορτοσάλτε (και ο νοών νοείτω).
Ακριβώς αυτό! Κανείς δεν ενδιαφέρεται για την υγεία του,ενδιαφέρεται μόνο μη φάει πρόστιμο και μη τον κάνει ντα η κυβέρνηση της παράνοιας και της ντροπής που έχουμε εκλέξει.Κάθε μέρα τρώμε μαλακίες στη κυριολεξία (και μιας και οι δύο είμαστε χημικοί-εσύ τελειόφοιτη οπότε σίγουρα θα ξέρεις πολλά παραπάνω-εχουμε μια ιδέα πάνω κάτω από τη χημεία τροφίμων τη σαπιλα παίζει σε πατατάκια,μπέργκερ, γαριδάκια,κοκακολες και λοιπές ανθυγιεινές μπούρδες) αλλά κοιτάμε μη τυχόν και ο άλλος δίπλα μας είναι 1,5 μέτρο και όχι 2 μέτρα μακριά.Ε σε λίγο θα βγαίνουν και με το χάρακα να μετράνε.Και μετά στο σπίτι,πάφα πούφα το τσιγάρο και γλουπ γλουπ το κρασί 7 μέρες τη βδομάδα παρέα με Cheetos,Lacta, σουβλάκια "ο Αντώνης",pizza fun,mc donalds κτλ κτλ.Αλλα Ω θεέ μου μη τυχόν και κολλήσουμε κορωνοϊο....καλύτερα να βουλωσουν οι αρτηρίες μας και να πάθουμε κανένα έμφραγμα ή πνευμονικό οίδημα.Ειναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν θα ξεχάσω που πριν 6 μήνες ο @Nick890 μας παρέθετε το σχέδιο τύπου βραχιολακι που εφαρμοζόταν στις ανατολικές χώρες.
Όλα αυτά εκεί είναι νορμάλ διότι έτσι αξιολογούνται οι πολίτες και συμμορφώνονται εκεί .Και στην δύση θα μείνει ,είναι κάτι το φυσιολογικό.Ετσι οπως μπήκαν τα συστήματα ταυτότητας , διαβατηρίων κλπ για να αντιμετωπίσουν την τρομοκρατία (11/09)έτσι θα είναι και για τον κοβιντ ....αυτά που βλέπουμε σήμερα θα τα συνηθίσουμε και θα είναι νορμάλ
Το να εμβολιαζεις νέους και παιδιά και παράλληλα να έχεις πιστοποιητικό για την "αντιμετώπιση πανδημίας" κάνει μπαμ ότι θέλουν όλοι να γίνουμε με πιστοποιητικά για δυνητική χρήση τους !(ταξίδια , point system ,εργασία κλπ κλπ )
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλά ας κάνει λοκνταουν να μαζευόμαστε (πάλι) σε σπίτια, τα κρούσματα να μη κατεβαίνουν και να μας μιλάνε σαν τρελοί για ατομική ευθύνη. Επίσης οποία ελπίδα έχουν για να κάνει κόσμος την αναμνηστική δόση ή να σκεφτεί να εμβολιαστεί θα πάει περίπατο.
Και είναι γελοίο από την άποψη ότι όποτε και να ανοίξει zero covid δεν θα είμαστε ποτέ. Όσο κυκλοφορεί ο κόσμος θα κυκλοφορεί και ο ιός πρέπει να μάθουμε να ζούμε έτσι όχι να κάνουμε σαν υστερικοί που φοράνε μάσκα και στον ύπνο τους (που για μερικούς εδώ μέσα το πιστεύω άνετα).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να γίνει λοκνταουν. Δεν γίνεται σε χώρες με αντίστοιχο πληθυσμό με την Ελλάδα και τριπλάσιους νεκρούς. Η Ουγγαρία χθες είχε 400 νεκρούς κ ούτε γάτα ούτε ζημιά. Όλοι πια είναι ενήμεροι και με το παραπανω και ξέρουν ότι μπορεί να μην βρουν ελεύθερη ΜΕΘ. Αν δεν έχουν εμβολιαστεί, η πιθανότητα να νοσήσουν βαριά ή να πεθάνουν είναι μεγάλη.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εσείς που δεν θέλετε λοκ ντάουν (κοινωνική αποστασιοποίηση ,μάσκες κλπ ) να το βλέπετε ως practice αυτό .Θα σας βοηθήσουν όλα αυτά τα μέτρα περί κοινωνικής αποστασιοποίησης ,μάσκες κλπ

Δεν βλέπω.που είναι το περίεργο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό έπρεπε να γίνει προ Σεπτεμβρίου
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γιατί μόνο 100 ευρώ; 300 πρέπει,το 3 και όσα μηδενικά θέλουμε από πίσω είναι το νούμερο ορόσημο μας.Αφου είμαστε για τον πεο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,842 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Φοβάμαι πως αν δεν πεθάνουν κάποιοι, δεν βάζουν μυαλό κάποιοι άλλοι.
Το κοντέρ σε λίγο θα γράφει 20.000 ... Αδύνατο να κάνω πρόβλεψη για το πόσο ακόμα θα πεθάνουν μέχρι τον Απρίλιο δεδομένο την όμικρον και την ελάχιστη (3μηνη ) ανοσία του εμβολίου
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εσείς που δεν θέλετε λοκ ντάουν (κοινωνική αποστασιοποίηση ,μάσκες κλπ ) να το βλέπετε ως practice αυτό .Θα σας βοηθήσουν όλα αυτά τα μέτρα περί κοινωνικής αποστασιοποίησης ,μάσκες κλπ

Δεν βλέπω.που είναι το περίεργο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό έπρεπε να γίνει προ Σεπτεμβρίου
Ναι θα μας κάνουν καλό.Θα μας φέρουν πιο κοντά στο Δρομοκαΐτειο και στο Δαφνί.Ειδαμε πόσο καλό μας έκαναν και πέρυσι.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ναι θα μας κάνουν καλό.Θα μας φέρουν πιο κοντά στο Δρομοκαΐτειο και στο Δαφνί.Ειδαμε πόσο καλό μας έκαναν και πέρυσι.
Αν φανταστείς ότι τα κρούσματα γρίπης Η1Ν5 (!!!!!!!!!!) αρχίζουν και αυξάνονται ανά χρονιά και δεδομένο ότι η γρίπη σκοτώνει και νέους ....ναι θα πρέπει να το βλέπουμε σαν practice


24:40 για το πώς περιγράφουν την πανδημία γρίπης που περιμένουμε



Το δύσκολο δεν είναι αυτό που περνάμε .....αλλά αυτό που έρχεται !
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Το ίδιο βέβαια ισχύει και για την κορωνοφοβια, έτσι; Εδώ και καιρό παρατηρώ τη συμπεριφορά των ανθρώπων στο σούπερ μάρκετ. Τι μάσκες έχουν, πώς τις φοράνε και τι υπάρχει στο καρότσι τους. Να βλέπεις τώρα άτομα με ffp2 που τρέμουν μην τυχόν και περιμένεις στο ταμείο πίσω τους σε απόσταση 1,7 μέτρων αντί για 2 και την ίδια στιγμή το καρότσι να είναι γεμάτο αναψυκτικά, αλκοόλ, κατεψυγμένες πίτσες/μπέργκερ, σοκοφρετες, πατατάκια και τα συναφή. Ή μια γνωστή μας, που λέει "παιδιά συγγνώμη αλλά εγώ σε κλειστό χώρο με ανεμβολίαστο δεν κάθομαι" τη στιγμή που ο άντρας της κατεβάζει 2 πακέτα την ημέρα και την φλομώνει στον καπνό τα τελευταία 30 χρόνια, ενώ πριν 2,5 χρόνια που είχαμε ξαναβγεί γκρίνιαζε για τον αντικαπνιστικό νόμο στους κλειστούς χώρους.
Τώρα αυτό είναι και λίγο υπερβολή όμως.. Αν κολλήσεις κορωνοϊό και διατρέχουν όλοι οι κίνδυνοι τύπου μεγάλη ηλικία, άλλο νόσημα κλπ μπορεί να πεθάνεις μέσα σε λίγες μέρες. Δεν είναι το ίδιο με το να τρως πατατάκια και χάμπουργκερ ή να καπνίζεις που μπορεί να σού κάνει στην πράξη κακό και να "σε στείλει" 30 χρόνια μετά. Δε διαφωνώ οτι πρέπει να προσέχουμε όλα τα κακά πράγματα για την υγεία μας, αλλά έχει διαφορά η άμεση επίπτωση του κορωνοϊού με την έμμεση και μακροπρόθεσμη επίπτωση της κακής διατροφής και του καπνίσματος.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αν φανταστείς ότι τα κρούσματα γρίπης Η1Ν5 (!!!!!!!!!!) αρχίζουν και αυξάνονται ανά χρονιά και δεδομένο ότι η γρίπη σκοτώνει και νέους ....ναι θα πρέπει να το βλέπουμε σαν practice


24:40 για το πώς περιγράφουν την πανδημία γρίπης που περιμένουμε



Το δύσκολο δεν είναι αυτό που περνάμε .....αλλά αυτό που έρχεται !
Δεν ξέρω αν διάβασες αυτό που έγραψα πιο πάνω αλλά παιδίατροι λένε ότι εξαιτίας του εγκλεισμού και της κοινωνικής αποστασιοποίησης,τα παιδιά είναι πιο ευάλωτα σε ιώσεις που παλιότερα ήταν σαν κρυολόγημα.Ξαδελφακια μου έχουν αρρωστήσει 2 φορές από άκυρες ιώσεις και έχουν ανεβάσει φοβερούς πυρετούς.Οσο κλείνεσαι μεσα,τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες να αρρωσταίνεις πιο βαριά από ιώσεις που παλιότερα τις περνούσες ήπια! Και αυτό ξαναλέω,δε το λέω εγώ,το λένε παιδίατροι.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν διάβασες αυτό που έγραψα πιο πάνω αλλά παιδίατροι λένε ότι εξαιτίας του εγκλεισμού και της κοινωνικής αποστασιοποίησης,τα παιδιά είναι πιο ευάλωτα σε ιώσεις που παλιότερα ήταν σαν κρυολόγημα.Ξαδελφακια μου έχουν αρρωστήσει 2 φορές από άκυρες ιώσεις και έχουν ανεβάσει φοβερούς πυρετούς.Οσο κλείνεσαι μεσα,τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες να αρρωσταίνεις πιο βαριά από ιώσεις που παλιότερα τις περνούσες ήπια! Και αυτό ξαναλέω,δε το λέω εγώ,το λένε παιδίατροι.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
@chester20080 αγνοείσαι από χθες σχετικά με την Μηλιωτη και τον Παυλακη.
Ποιος από τους δύο ψεύδεται και γιατί;

Θα παραθέσω facts σε απλές προτάσεις ώστε να βρούμε την απάντηση:
1. Οι ανεμβολιαστοι γενικα μεταδιδουν
2. Οι εμβολιασμενοι γενικα μεταδιδουν
3. Οι ανεμβολίαστοι μεταδίδουν τον ιό κατά πολύ περισσότερο σε σχέση με τους εμβολιασμένους
4. Οι ανεμβολίαστοι κολλάνε κατά πολύ περισσότερο τον ιό σε σχέση με τους εμβολιασμένους (ειδικά πλέον με το booster)
5. Οι ανεμβολίαστοι φέρουν τον ιό και τον μεταδίδουν για περισσότερο χρονικό διάστημα σε σχέση με τους εμβολιασμένους
6. Οι ανεμβολίαστοι νοσούν σοβαρά και πεθαίνουν, κατά πολύ περισσότερο από τον ιό σε σχέση με τους εμβολιασμένους

7. Επειδή ένα μεγάλο ποσοστό έχει ήδη εμβολιαστεί, τα κρούσματα σαν απόλυτος αριθμός θα προκύπτουν περισσότερα στους εμβολιασμένους, ωστόσο αυτό είναι πλασματικό επειδή το ποσοστό που αναλογεί σε κρούσματα εμβολιασμένων / σύνολο εμβολιασμένων είναι σημαντικά μικρότερο από το αντίστοιχο ποσοστό που αναλογεί σε κρούσματα ανεμβολίαστων / σύνολο ανεμβολίαστων

8. Εφόσον ο ρυθμός μετάδοσης και θνησιμότητας μεταξύ ανεμβολίαστων είναι συνεπώς μεγαλύτερος από αυτόν μεταξύ εμβολιασμένων, μπορούμε να πούμε ότι την πανδημία την οδηγούν οι ανεμβολίαστοι. Σαφώς και οι εμβολιασμένοι μπορούν να μεταδώσουν, αλλά αυτό από μόνο του δε σημαίνει κάτι, εφόσον δεν οδηγήσει σε πίεση στο σύστημα υγείας και σε θάνατο άλλων ανθρώπων. Ακόμα και αν το κάνει, αυτό το ποσοστό συγκριτικά είναι μικρότερο από το αντίστοιχο των ανεμβολίαστων.

9. Επίσης στη ΜΕΘ οι διασωληνωμένοι είναι σε ένα τεράστιο ποσοστό ανεμβολίαστοι. Και όσοι είναι εμβολιασμένοι είναι απόσο ξέρω μεγάλης ηλικίας με υποκείμενα, ανοσοκατεσταλμένοι κλπ.

10. Τα ανεμβολίαστα άτομα που κολλάνε από εμβολιασμένους, είναι περισσότερο υπεύθυνα τα ίδια για το ότι κόλλησαν και όχι τόσο οι εμβολιασμένοι που το μετέδωσαν. Επειδή είχαν την επιλογή να εμβολιασθούν αλλά το αγνόησαν. Το status quo, το default είναι "κάνω το εμβόλιο". Είναι σα να πηγαίνεις στον πόλεμο χωρίς όπλο από επιλογή σου και να κατηγορείς τον εχθρό που πάει να σε σκοτώσει με το όπλο του. Εκεί το default είναι πάω με όπλο.

11. Τέλος, η long covid στους εμβολιασμένους είναι και ηπιότερη και λιγότερο long.

Ορολογία: Εμβολιασμένος = διπλή δόση mRNA (όχι AZ, όχι Johnson) + booster πλέον
Άτομο υπό συζήτηση = Όχι ανοσοκατεσταλμένος. Η υγεία του το επιτρέπει να κάνει το εμβόλιο
Ανεμβολίαστος = Από επιλογή του δεν κάνει το εμβόλιο, η υγεία του το επιτρέπει να κάνει το εμβόλιο. Πρότερη νόσηση και θεωρητική "φυσική ανοσία" δεν λέει κάτι, είναι αδιάφορη.

Αυτά γενικά. Στα πιο ειδικά, ναι και οι εμβολιασμένοι πρέπει να προσέχουν και να τηρούν κάποια βασικά μέτρα. Όλα αυτά με τα σημερινά δεδομένα και έρευνες. Μη μου πεις στο μέλλον αν αποδειχθεί ότι η Όμικρον μεταδίδεται φουλ μεταξύ εμβολιασμένων "ααα είδες, βλακείες έλεγες". Δεν είμαστε μελλοντολόγοι. Το να πεις κάτι αβάσιμο τώρα που θα επιβεβαιωθει στο μέλλον δεν σου δίνει δίκιο. Αντίθετα μου θυμίζει τους μαθητές στο λύκειο που έλυναν την άσκηση στη φυσική ή στα μαθηματικά με λάθος τρόπο, αλλά έφταναν τυχαία στο σωστό αποτέλεσμα και ζητούσαν να τους βάλει 20 επειδή "είναι το ίδιο, αφού το αποτέλεσμα είναι το σωστό". Δεν πάει έτσι.

Όπως ούτε να μου πεις μετά από 6 μήνες, αν πχ η φυσική ανοσία τελικά αποδειχθεί ανέλπιστα καλύτερη από το εμβόλιο με κάποιο τρόπο που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα, ότι "αααα είδες τόσο καιρό στα έλεγα φάτην, είχες άδικο". Όχι δεν πάει έτσι. Ό,τι λέμε το λέμε την τάδε χρονική στιγμή με βάση τις τρέχουσες έρευνες. Αν αυτό μετά αλλάξει είναι άλλο θέμα και δεν δίνει δίκιο στον άλλον που το υποστήριζε αβάσιμα αυτό. Κρίνουμε και παίρνουμε αποφάσεις με βάση το εδώ και τώρα.

Όταν σε κυνηγάει ο δεινόσαυρος μέχρι το χείλος του γκρεμού και μπροστά έχει θάλασσα, δε θα πεις "ναι αλλά άμα βουτήξω μπορεί να έχει μέσα πιράνχας και να πεθάνω" ή "μπορεί να εισπνεύσω κάποια μυστήρια χημική ουσία και να πεθάνω μετά από 5 χρόνια". Όχι, βουτάς, επειδή αν δεν το κάνεις θα πεθάνεις σίγουρα από το δεινόσαυρο. And that's it με τις παραστατικές παρομοιώσεις :D :read:

Θα το πω ακόμα πιο απλά: Αν είσαι ανεμβολίαστος (όχι εσύ, γενικά) και δεν το έχεις περάσει, τι λόγο έχεις πλέον να μην κάνεις το εμβόλιο; Όταν η ίδια η επιστήμη η ιατρική σε παρακαλάει να το κάνεις για το καλό και το δικό σου και όλων μας;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top