• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Γιατί δεν γίνεται υποχρεωτικός ο εμβολιασμός σε όλες τις ηλικιακές ομάδες (0-99) και πόσοι θα συμφωνούσαν ;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
@chester20080 ρε μαν ανεβάζεις περί συνταγματικότητα ,δίκιο κλπ όχι μόνο εσύ ,αλλά και άλλοι

Να ανεβάσω posts όλων των μελών που είπαν ότι αφού εμβολιαστηκαν πετανε κάθε μέτρο πρόληψης ? Να δεις τι είναι συνταγματικό και τι όχι που μας έφεραν σε αυτήν την κατασταση? .....και το χειρότερο ? Να λες (ως κυβέρνησης)Φταίνε οι ανεμβολιαστοι

Και στο κάτω κάτω και εμένα να μου εσκαγες χρήματα ,όχι μόνο συνταγματικό θα έβγαζα κάθε τι ...αλλά και το ντεπον θα στο έβγαζα προβληματικό στο πιτς φιτίλι


Είναι πολλά τα λεφτά Άρη
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Ούτε από καν προς ψήφιση στη Βουλή δεν θα πάει. Δεν θα πέσει κανένα πρόστιμο τελικά, άδικα κολάζεστε
Πέτρο τα μέτρα θα ξεκινήσουν στις 15 Ιανουαρίου, ενάμιση μήνα μετά δηλαδή. Για να δούμε ποιους θα πείσει - φοβίσει μέσα σε ενάμιση μήνα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
@Lancelot
Επισης και αυτο απο περσι:
Μου ανέβασες ακόμα μια άποψη συνταγματολογου που έχει πάρει ξεκάθαρη πολιτική θέση, κάνε ένα γκουγκλαρισμα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Στο Ισραήλ παντως που τα έχει πάει καλά στην υπενθυμιστικη τρίτη δόση είχαμε σήμερα μόνο έναν νεκρό.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ορίστε και εδώ @chester20080

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Το Ισραήλ άρχισε να χορηγεί 3η δόση πριν καν πέσουν τα αντισώματα εδώ που τα λέμε .Και παρόλα αυτά ήταν το μόνο κράτος της "δύσης" που συμφώνησαν όλοι σε σύστημα ιχνηλάτησης μέσο κινητών....



Εγώ ξέρετε ε? Εδώ θα είμαι το 2024 να σας πω αν έφυγαν τα μέτρα η όχι έτσι όπως το πάμε το θέμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Lancelot ο μοσιαλος για το κάποιο λόγο συμφωνεί μαζί σου πάντως ....τον διώξανε απ' την ΝΔ ή κατάλαβε ότι αυτο που κάνανε είναι ότι θα κάνει χειρότερα την κατάσταση στους Κάτων των 60?
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.
Στην Αυστρία που ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός σε όλους τι κυρώσεις προβλέπονται;
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Στην Αυστρία που ο εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός σε όλους τι κυρώσεις προβλέπονται;
Με δεδομένο ότι ο εθνικός μέσος όρος εμβολιασμού στην Αυστρία δεν υπερβαίνει το 66%, στα μέτρα που κληθούν να αντιμετωπίσουν οι ανεμβολίαστοι πολίτες περιλαμβάνονται δύο κλήσεις από τις τοπικές αρχές σε προγραμματισμένο ραντεβού, που στην περίπτωση που αγνοηθούν, έπεται πρόστιμο 3.600 ευρώ ή φυλάκιση τεσσάρων εβδομάδων, σύμφωνα με πληροφορίες που διέρρευσαν στην εφημερίδα Die Presse. Ακολούθως, το πρόστιμο θα διπλασιαστεί, φτάνοντας τα 7.200 ευρώ σε όσους βρέθηκαν δύο φορές με παράβαση του υποχρεωτικού εμβολιασμού.

Πηγή.
 

Helen93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Το Ισραήλ άρχισε να χορηγεί 3η δόση πριν καν πέσουν τα αντισώματα εδώ που τα λέμε .Και παρόλα αυτά ήταν το μόνο κράτος της "δύσης" που συμφώνησαν όλοι σε σύστημα ιχνηλάτησης μέσο κινητών....



Εγώ ξέρετε ε? Εδώ θα είμαι το 2024 να σας πω αν έφυγαν τα μέτρα η όχι έτσι όπως το πάμε το θέμα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Lancelot ο μοσιαλος για το κάποιο λόγο συμφωνεί μαζί σου πάντως ....τον διώξανε απ' την ΝΔ ή κατάλαβε ότι αυτο που κάνανε είναι ότι θα κάνει χειρότερα την κατάσταση στους Κάτων των 60?
Όπα. Μια ο Συψας εξαφανισμένος.. Τώρα πάει κ ο Μοσιαλος;; χμ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,555 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εγώ το βρίσκω παράλογο. Από που ως που θα επιλεγεί ασθενής με βάσει αν έχει κάνει ή όχι το εμβόλιο ; Ας γίνεται τότε επιλογή με το εάν έχει καλό ή κακό cv ; Ας γίνεται επιλογή σύμφωνα με το χρώμα των ματιών.


Η υποχρεωτικότητα δεν υφίσταται και αποτελεί ατομική επιλογή του ανθρώπου που θα συναινέσει να κάνει ιατρική πράξη.

Εφόσον το κράτος επιθυμεί επιλογή βάση εμβολιασμού, να επιστραφούν όλες οι εισφορές πίσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ούτε ο καρκινοπαθής να στερεί κρεβάτι από έναν ανεμβολίαστο.

Έχει μεγαλύτερη αξία η ζωή ενός καρκινοπαθή από έναν ανεμβολίαστο ; Και εάν ναι, πότε συνέβη αυτό ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Νούμερο έχεις να μας πεις, γιατί είναι διαφορετικά τα βαφτίσια.

Ο καρκινοπαθης όμως δεν έχει την επιλογή να γλυτώσει κανοντας ένα εμβόλιο. Ο ψεκασμενος έχει.
Προσπαθείς να δικαιολογήσεις το μέτρο με βάση το ατομικό συμφέρον, που είναι επικίνδυνα πατερναλιστικό. Δες το λίγο έξω από τις αξιωματοποιημένες αξίες σου, πιο αφαιρετικά. Δε μοιράζονται όλοι την εμμονή σου πως ο θάνατος είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε κάποιον. Κάποιος μπορεί να μη θέλει να κάνει το εμβόλιο για θρησκευτικούς λόγους, ακόμα κι αν χρειαστεί να πεθάνει. Σταματήστε να προσπαθείτε να επιβάλετε το δικό σας αξιακό σύστημα στους άλλους. Ξέρω ότι έχεις καλές προθέσεις αλλά δες το λίγο πιο φιλοσοφικά.



Οι άνθρωποι αυτοί πληρώνουν κανονικά τις εισφορές τους + χρηματοδότησαν την προμήθεια των εμβολίων. Προφανώς λοιπόν δικαιολογητικός λόγος της ρύθμισης δεν είναι δήθεν η απόσβεση των εξόδων νοσηλείας τους, το έχουν κάνει ήδη αυτό.

Πολύ απλά, το μέτρο συνιστά την αρχή της εναρμόνισης(δλδ των αμοιβαίων θυσιών) των συγκρουόμενων δικαιωμάτων ανεμβολίαστων(δικαίωμα στο να μην κάνουν εμβόλιο) και εμβολιασμένων(δικαίωμα στην ελευθερία κυκλοφορίας + δικαίωμα στη νοσηλεία για άλλες ασθένειες). Στόχος είναι απλά η αποσυμφόρηση των μεθ. Καθαρά κοινωνικός και πρακτικός ο σκοπός. Σε λίγο καιρό θα κληθούν και οι εμβολιασμένοι να θυσιάσουν κάποια δικαιώματα, σε εξισορρόπηση.

Ούτε επικίνδυνος πατερναλισμός ούτε κατασκεύασμα περί δήθεν πληρωμής της νοσηλείας. Αν χρησιμοποιούσατε αυτή την επιχειρηματολογία στο ΣτΕ θα σας έβγαζε αντισυνταγματικούς χθες. Δεν παίρνω θέση στο θέμα, απλά ήθελα να κάνω αυτή τη διευκρίνιση, συνεχίστε.
Στην περιοχή μου το κόστος νοσηλείας ενός ασθενη covid στην εντατική ξεπερνάει τα 50 χιλιάρικα χωρίς να περιλαμβάνει το επιπλέον κόστος για φυσιοθεραπεία συν αλλά επιπρόσθετα προβλήματα. Η εισφορά μου (πριν καταργήσουν τις εισφορές) ήταν 60/μήνα. Για να αποπληρώσω τα 50χιλ χρειάζονται εισφορές 833.333 μηνών ή αλλιώς 69.4 χρονια. Για ποιες εισφορές μιλάμε; Εμείς πληρώνουμε το κόστος νοσηλείας του ψεκασμενου.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.
Εγώ ενημερώθηκα για ότι χρειάζομαι για την πανδημία όχι πέρυσι αλλά προπερσι από τον Τσιοδρα που λοιδορήθηκε όσο κανείς άλλος. Αν θέλετε να μοιρασετε ευθύνες για το ποιος φταίει που ο κόσμος δεν έχει ενημερωθεί ορθά για τα εμβόλια, κοιτάξτε ποια δημόσια πρόσωπα είχαν αρνητική στάση προς τον εμβολιασμό παρόλο που τώρα έκαναν κωλοτουμπα. Για παράδειγμα, φταίει η κυβέρνηση που ο προηγούμενος υπουργός υγείας και ο πιο διάσημος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Πολακης, επί μήνες ολόκληρους μέχρι και τον Σεπτέμβριο έλεγε ότι "δεν θα κάνει τα εμβόλια ούτε αυτός ούτε τα παιδιά του"? Δεν είναι μόνο η κυβέρνηση αυτή που έχει ευθύνες, είναι ολόκληρη η Βουλή και τα κοινοβουλευτικά του κόμματα. Απλά εγώ ήξερα από την αρχή ότι έλεγαν παπατζες (όπως πάντα) αλλά υπάρχει κόσμος που τους στηρίζει τον δικό του λόγο και τους πιστεύει κιόλας και επηρεάζεται από αυτούς. Πώς μπορεί η κυβέρνηση να κάνει τα αδύνατα δυνατά για την σωστή ενημέρωση όταν η αντιπολίτευση βρήκε ευκαιρία στην πανδημία να διχάσει και να φοβησει τον κόσμο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Την ευθύνη για την πανδημία την έχει αυτός που έχει το τιμόνι, δηλαδή η κυβέρνηση. Προφανώς και επηρεάζουν και οι άλλοι 'όπως ο γελοίος ο Βελόπουλος αλλά δεν γίνεται να πούμε ότι φταίει ο Πολάκης για την κατάσταση όταν έχει βήμα μόνο από το kontra και από το fb του. Οι ζαιοι δεν έχουν έναν δικό τους σκαι να αναπαράγει όλη την μέρα τις απόψεις τους.

Σκέψου πως αν ο συριζα ήταν κυβέρνηση θα είχε λυγίσει κάτω από το βάρος όλων των γνωστών μμε εξαιτίας της κριτικής που θα δεχόταν ενώ τώρα η κυβέρνηση ξεκάθαρα δέχεται ήπια κριτική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο καρκινοπαθης όμως δεν έχει την επιλογή να γλυτώσει κανοντας ένα εμβόλιο. Ο ψεκασμενος έχει.

Στην περιοχή μου το κόστος νοσηλείας ενός ασθενη covid στην εντατική ξεπερνάει τα 50 χιλιάρικα χωρίς να περιλαμβάνει το επιπλέον κόστος για φυσιοθεραπεία συν αλλά επιπρόσθετα προβλήματα. Η εισφορά μου (πριν καταργήσουν τις εισφορές) ήταν 60/μήνα. Για να αποπληρώσω τα 50χιλ χρειάζονται εισφορές 833.333 μηνών ή αλλιώς 69.4 χρονια. Για ποιες εισφορές μιλάμε; Εμείς πληρώνουμε το κόστος νοσηλείας του ψεκασμενου.
Είναι ηθική υποχρέωση ενός γιατρού και νοσηλευτή να μην κρίνει την ζωή ενός ασθενή γιατί με την ίδια λογική μπορούμε να πούμε πως θα πρέπει να πληρώνουν την νοσηλεία τους όσοι έχουν παραπάνω κιλά και κάνουν κακή διατροφή, όσοι είναι οροθετικοί επειδή δεν πρόσεχαν και κόλλησαν hiv, όσοι είναι διαβητικοί και μπορεί να χρειαστούν νοσηλεία επειδή δεν έχουν πρόσβαση σε ινσουλίνη.

Μήπως να σταματήσετε κάποιοι να είσαστε τόσο ατομικιστές και super φιλελεύθεροι σκεπτόμενοι μόνο το κόστος χωρίς να υπολογίζετε το ηθικό κομμάτι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Όλα αυτά που γράφεις είναι με βάση την συναισθηματική άποψη


Το λοκ ντάουν που έγινε ήταν τζουφιο 7 μήνες ....και άμα είναι να κάνουμε το ίδιο άστο καλύτερα .

Χρειάζεται ένα αυστηρό λοκ ντάουν με ανασχεδιασμό στην αντιμετώπιση της πανδημίας ως προς την ιχνηλάτηση ,την επικοινωνιολόγια του εμβολίου και την τήρησης μέτρων,πεδίο για βιώσιμο τουρισμό κλπ


Όλα αυτά τα παθαίνουμε λόγο τουρισμού και μη οργάνωσης των παραπάνω
Δεν είναι συναισθηματική άποψη,είναι κοινή λογική.Μου λες ΑΝ τηρούνται τα μέτρα και ΑΝ γίνει ανασχεδιασμός και ΑΝ και ΑΝ και ΑΝ.Δε πρόκειται να κάνουν αυστηρό λοκνταουν όπως εσύ προτείνεις,με στρατούς έξω.Ξέρεις γιατί;Γιατί τότε ειδικά θα ονομαστούν δικτατορία,όχι ότι ήδη δεν έχουμε.



Από εκεί και πέρα.Λυπάμαι άλλα όχι.Δε γίνεται να ζητάς από τα παππουδίνια,που παίρνουν 600-700 ευρώ σύνταξη ενώ δούλευαν σαν τα σκυλιά κάποτε,να δώσουν 100 ευρώ το μήνα επειδή έτσι τους καύλωσε.Συγνώμη αλλά όχι.Ας παραδεχτούν ότι αυτά τα 100 ευρώ τα θέλουν όχι γιατί νοιάζονται για τους παππούδες αλλά γιατί κλασικά φάγανε τα λεφτά μας από τα ΕΝΦΙΑ κτλ στους στολισμούς και στα φρου φρου και αρώματα και τώρα δεν έχουν να πληρώσουν μια για αποζημιώσεις ενοικίων κτλ κτλ.

Επιπλέον πολλοί δεν έκαναν το εμβόλιο λόγω θέματος υγείας.Αυτοί οι κατακαημένοι τι θα κάνουν;Τους ρώτησε ο κύριος αν έχουν 100 ευρώ να δώσουν απλόχερα;Ντροπή.Αλλά τι λέμε τώρα,εδώ η Κεραμέως έθεσε τα διαδικτυακά μαθήματα εντελώς παράνομα.Στο τμήμα μου έχω καθηγητή με αυτοάνοσο που το έκανε εξ αποστάσεως το μάθημα και με το νέο μέτρο αναγκάζεται να μας το κάνει δια ζώσης.Ούτως λόγος για υβριδική διδασκαλία.Ο,τι να ναι.

Συνεχίστε να λέτε ο,τι θέλετε.Πρώτον ναι το εμβόλιο βοηθάει σίγουρα ΑΛΛΑ πανάκεια δεν είναι.Τεστ πρέπει να γίνονται και στις δύο κατηγορίες.Δεύτερον συνεχίστε να λέτε πέρι κοινωνικής αποστασιοποίησης εγώ απλά γελάω,καταλαβαίνω ότι δεν έχετε ζωούλα.Σας προτείνω να πάτε σε κάποιο μοναστήρι να γίνεται καλόγεροι μπας και αγιάσετε κι εσείς και ηρεμήσουμε και εμείς.Σας λέμε μια δεν πρόκειται να τηρηθεί εσείς το χαβά σας,"α άμα γίνει αυστηρό,α αμα κάνουμε καλή ιχνηλάτηση,α άμα είχε λεφτά το κράτος θα έκανε ΜΕΘ,ααα άμα η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν πατίνι".Σταματήστε να ζείτε με το άμα και ζήστε με τα μέχρι τώρα δεδομένα.Υπάρχει περίπτωση να παρθούν αποτελεσματικά μέτρα;ΟΧΙ.Θα μπορούσαν όμως;ΝΑΙ αλλά ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.Γιατί;Γιατί ΔΕ κυβερνάει ο Μητσοτάκης.Από πίσω κρύβονται άλλοι.Και δεν αναφέρομαι σε μασώνους κτλ κτλ και λοιπές συνωμοσιολογίες.Ο νοών νοείτο.
Το έχω ξαναπεί αλλά επαναλαμβάνομαι.Δεν νοιάζονται για την υγεία μας.Μας έχουν γραμμένους.Νοιάζονται όμως μη γίνουν ρεζίλι εξαιτίας του φόρτου των ΜΕΘ.Οπότε αν νομίζετε ότι....τα μέτρα είναι γιατί ο γλυκούλης νοιάζεται για την κυρία κούλα που ζει στο φτωχικό της,μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτείτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Τα εμβόλια που κάνουμε παιδιά δεν είναι υποχρεωτικά;
(Οκ, τα ίδια δεν είναι, απλά δεν μπορείς να πας στην υποχρεωτική εκπαίδευση χωρίς αυτά).
Αν αυτά δεν προσέκρουσαν κάποτε στο Σύνταγμα, δεν βρίσκω λόγο να προσκρούσουν τα εμβόλια covid.

Πιστεύω ότι περισσότερους εμβολιασμούς και λιγότερο αναβρασμό θα έφερνε κάτι του στυλ "ακόμα και σούπερ μόνο με ράπιντ/εμβόλιο" αντί αυτού.
Δεν ξέρω πόσο τελικά θα εφαρμοστεί (μπορεί ένα τρίμηνο και μετά να αρθεί γιατί σεζόν) αλλά σίγουρα είναι πιο εφαρμόσιμο από κάτι άλλο.
Απλά, όπως και τα υποχρεωτικά ράπιντ για εργαζόμενους, το τι εμβολιασμούς θα φέρει το μέτρο θα φανεί σε βάθος χρόνου, όταν ο ανεμβολίαστος θα μπορεί να κρίνει τη διαφορά των 100eu.

Η μέση αντίδραση του σημερινού ανεμβολίαστου θα ήταν "ε, τι να κάνουμε, θα ζοριστούμε και βλέπουμε" + "μτστκ γμσ".
Γιατί πολύ απλά, είπαμε, ο σήμερα ανεμβολίαστος δεν πιστεύει στο εμβόλιο, πίριοντ.
Κι ο σήμερα ανεμβολίαστος 60+, πιθανότατα δεν πιστεύει και στο τι μπορεί να του φέρει ο κόβιντ.

(Και γιατί ο Μτστκς πράγματι γμτ).
Για τα πιστεύω, το είδαμε και με τους υγιειονομικούς ότι δύσκολα λυγίζουν.

Όποτε θα έχουμε κάποιους διστακτικούς που απλά θα ωθηθούν τώρα, θα έχουμε κάποιους με ήδη πολύ δύσκολη οικονομική κατάσταση που θα κλείσουν όπου να ναι. Οι υπόλοιποι, θα δούνε αν τη βγάζουν. Και αυτοί που μένουν θα προσπαθήσουν να "κολλήσουν" ή να κολλήσουν.

Με λίγα λόγια, το μέτρο είναι τόσο-όσο και για μία ακόμα φορά ενδεικτικό της εκ ~Μαϊου 20 και πέρα λάθος διαχείρισης της πανδημίας. Τόσο θαρραλέο για να ξεροχύνουν οι εκπρόσωποι τύπου με τα μπομπόλια του Μτστκ αλλά όχι και κάτι μαζικό τύπου ένστολοι-δημόσιο ώστε να πάει άκλαφτη η κυβέρνηση.
Τόσο σκληρό ώστε κάποιοι που ήθελαν ένα μικρό σπρώξιμο να το κάνουν αλλά όχι και τόσο ώστε οι αρνητές (εμβολίου κόβιντ ή/και υποχρεωτικότητας εμβολίου κόβιντ ή/και πανδημίας ή/και εμβολίων γενικότερα ή/και υποχρεωτικότητας εμβολίων γενικότερα) να το κλείσουν από τώρα.

Νομίζω πάντως ότι και με αυτό, μπαίνει για την ώρα ταφόπλακα σε ενδεχόμενα λοκντάουν. Είτε κάποια δεδομένα για την Ο θα το αλλάξουν αυτό είτε θα πρέπει να φτάσουμε φάση 800 ΜΕΘ με παράλληλα αυξανόμενα κρούσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Τα εμβόλια που κάνουμε παιδιά δεν είναι υποχρεωτικά;
(Οκ, τα ίδια δεν είναι, απλά δεν μπορείς να πας στην υποχρεωτική εκπαίδευση χωρίς αυτά).
Αν αυτά δεν προσέκρουσαν κάποτε στο Σύνταγμα, δεν βρίσκω λόγο να προσκρούσουν τα εμβόλια covid.

Πιστεύω ότι περισσότερους εμβολιασμούς και λιγότερο αναβρασμό θα έφερνε κάτι του στυλ "ακόμα και σούπερ μόνο με ράπιντ/εμβόλιο" αντί αυτού.
Δεν ξέρω πόσο τελικά θα εφαρμοστεί (μπορεί ένα τρίμηνο και μετά να αρθεί γιατί σεζόν) αλλά σίγουρα είναι πιο εφαρμόσιμο από κάτι άλλο.
Απλά, όπως και τα υποχρεωτικά ράπιντ για εργαζόμενους, το τι εμβολιασμούς θα φέρει το μέτρο θα φανεί σε βάθος χρόνου, όταν ο ανεμβολίαστος θα μπορεί να κρίνει τη διαφορά των 100eu.

Η μέση αντίδραση του σημερινού ανεμβολίαστου θα ήταν "ε, τι να κάνουμε, θα ζοριστούμε και βλέπουμε" + "μτστκ γμσ".
Γιατί πολύ απλά, είπαμε, ο σήμερα ανεμβολίαστος δεν πιστεύει στο εμβόλιο, πίριοντ.
Κι ο σήμερα ανεμβολίαστος 60+, πιθανότατα δεν πιστεύει και στο τι μπορεί να του φέρει ο κόβιντ.
Και το είδαμε και με τους υγιειονομικούς ότι τα πιστεύω δύσκολα λυγίζουν.

Όποτε θα έχουμε κάποιους διστακτικούς που απλά θα ωθηθούν τώρα, θα έχουμε κάποιους με ήδη πολύ δύσκολη οικονομική κατάσταση που θα κλείσουν όπου να ναι. Οι υπόλοιποι, θα δούνε αν τη βγάζουν. Και αυτοί που μένουν θα προσπαθήσουν να "κολλήσουν" ή να κολλήσουν.

Με λίγα λόγια, το μέτρο είναι τόσο-όσο και για μία ακόμα φορά ενδεικτικό της εκ ~Μαϊου 20 και πέρα λάθος διαχείρισης της πανδημίας. Τόσο θαρραλέο για να ξεροχύνουν οι εκπρόσωποι τύπου με τα μπομπόλια του Μτστκ αλλά όχι και κάτι μαζικό τύπου ένστολοι-δημόσιο ώστε να πάει άκλαφτη η κυβέρνηση.
Τόσο σκληρό ώστε κάποιοι που ήθελαν ένα μικρό σπρώξιμο να το κάνουν αλλά όχι και τόσο ώστε οι αρνητές (υποχρεωτικότητας εμβολίου ή/και πανδημίας ή/και εμβολίων γενικότερα ή/και υποχρεωτικότητας εμβολίων γενικότερα) να το κλείσουν από τώρα.

Νομίζω πάντως ότι και με αυτό, μπαίνει για την ώρα ταφόπλακα σε ενδεχόμενα λοκντάουν. Είτε κάποια δεδομένα για την Ο θα το αλλάξουν αυτό είτε θα πρέπει να φτάσουμε φάση 800 ΜΕΘ με παράλληλα αυξανόμενα κρούσματα.
Να λέμε και του στραβού το δίκιο,το 655 αν θυμάμαι καλά δεν απέχει πολύ από το 800.Όμως και να γίνει λοκνταουν αν πάνε 800 πιστεύεις ότι θα τηρηθεί ή μήπως θα μειωθούν οι άρρωστοι στις ΜΕΘ;
Εκτος και αν με τη λέξη λοκνταουν δεν αναφέρεσαι σε αυτό που ζήσαμε τα προηγούμενα έτη,άλλα σε κάτι πιο ήπιο,όπως μερικό λοκνταουν όπως κλείσιμο εστίασης πιο νωρίς ή απαγόρευση κυκλοφορίας τα βράδια.Τότε δε ξέρω αν θα άλλαζε κάτι.Τώρα αν αναφέρεσαι σε ολικό...well δε θα τηρηθεί ούτε με σφαίρες.λ
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Να λέμε και του στραβού το δίκιο,το 655 αν θυμάμαι καλά δεν απέχει πολύ από το 800.Όμως και να γίνει λοκνταουν αν πάνε 800 πιστεύεις ότι θα τηρηθεί ή μήπως θα μειωθούν οι άρρωστοι στις ΜΕΘ;
Απλά, αν και δεν θυμάμαι τι παίζει με ΜΕΘ, έχω στο κεφάλι μου το 800+ ως κάτι πολύ επικίνδυνο πια.
Λοκντάουν δεν πιστεύω ότι θα τηρηθεί κι αν τηρηθεί θα ανησυχήσω για το πόσο θα έχουμε ιδρυματοποιηθεί πια.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση αναφερόμουν σε ολικό αλλά το ότι αποφασίζονται αντί αυτών (μέτρων δηλαδή που κατά κύριο λόγο θα έπλητταν την οικονομία), μέτρα τόσο περιοριστικά όπως υποχρεωτικότητα, είναι ενδεικτικό του πόσο δε θέλει η κυβέρνηση (και η Ευρώπη αντίστοιχα) να το πάει έτσι αυτή τη φορά.

Οι άρρωστοι στις ΜΕΘ, αν πράγματι έχουμε πιάσει όπως φαίνεται μια σταθερότητα στα κρούσματα, αφού ανέβουν για λίγο μετά θα αρχίσουν να πέφτουν υποθέτω (γιατί θα μας χαιρετήσουν οι περισσότεροι).
Και μετά θα σκάσει και η γρίπη παρέα και ίσως ανέβουν πάλι τα νούμερα.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Απλά, αν και δεν θυμάμαι τι παίζει με ΜΕΘ, έχω στο κεφάλι μου το 800+ ως κάτι πολύ επικίνδυνο πια.
Λοκντάουν δεν πιστεύω ότι θα τηρηθεί κι αν τηρηθεί θα ανησυχήσω για το πόσο θα έχουμε ιδρυματοποιηθεί πια.
Οι άρρωστοι στις ΜΕΘ, αν πράγματι έχουμε πιάσει όπως φαίνεται μια σταθερότητα στα κρούσματα, αφού ανέβουν για λίγο μετά θα αρχίσουν να πέφτουν υποθέτω (γιατί θα μας χαιρετήσουν οι περισσότεροι).
Και μετά θα σκάσει και η γρίπη παρέα και ίσως ανέβουν πάλι τα νούμερα.
Είναι αυτό που έλεγα και πριν...Λόγω των 2 προηγούμενων εγκλεισμών...όλες οι άλλες ιώσεις και η κλασική γρίπη που μπορεί να τα περνούσαμε ήπια πλέον...τα περνάμε φουλ βαριά και μπορεί όπως λες να καταλήξουμε μέχρι και νοσοκομείο...γιατί το ανοσοποιητικό μας εξασθένισε..
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Στην περιοχή μου το κόστος νοσηλείας ενός ασθενη covid στην εντατική ξεπερνάει τα 50 χιλιάρικα χωρίς να περιλαμβάνει το επιπλέον κόστος για φυσιοθεραπεία συν αλλά επιπρόσθετα προβλήματα. Η εισφορά μου (πριν καταργήσουν τις εισφορές) ήταν 60/μήνα. Για να αποπληρώσω τα 50χιλ χρειάζονται εισφορές 833.333 μηνών ή αλλιώς 69.4 χρονια. Για ποιες εισφορές μιλάμε; Εμείς πληρώνουμε το κόστος νοσηλείας του ψεκασμενου.
Στην Ελλάδα δε δουλεύει έτσι το σύστημα. Αν έχεις πληρώσει τις εισφορές σου, δικαιούσαι ιατρική περίθαλψη, ανεξαρτήτως ενδεχόμενου κόστους. Δεν ακολουθούμε την οικονομική ανάλυση του δικαίου.

Και το γεγονός πως ο ανεμβολίαστος αυθυποβάλλεται σε κίνδυνο νοσηλείας δεν παίζει ρόλο, αλλιώς ανοίγει ο ασκός του αιόλου να αρνούμαστε ή να χρεώνουμε την περίθαλψη σε όποιον ευθύνεται γι’ αυτήν, που είναι πολύ επικίνδυνο. Παχύσαρκοι, διαβητικοί, ατυχήματα από υπαιτιότητα κλπ.

Έπειτα, η εκ των προτέρων επιβολή προστίμου δεν εξυπηρετεί καν αυτό το σκοπό της πληρωμής της νοσηλείας, αφού ακόμα και οι 60+, στη συντριπτική τους πλειονότητα, δε νοσηλεύονται άμα κολλήσουν κόβιντ. Αντίστροφα, και εμβολιασμένοι μπορεί να νοσηλευτούν. Ελλείπει ο αιτιώδης σύνδεσμος.

Όσο για το ότι εμείς πληρώνουμε τη νοσηλεία των ψεκασμένων, κι αυτοί με τη σειρά τους μπορεί να σου πουν ότι πλήρωσαν και θα πληρώνουν τα εμβόλια και τις 50 επόμενες αναμνηστικές δόσεις κάθε χρονιάς μέσω των φόρων.

Δεν πήραμε λοιπόν το μέτρο για να αποπληρώσουν οι ανεμβολίαστοι την τυχόν ζημία που θα προκαλέσουν. Αν λήφθηκε γι αυτό το λόγο, τότε είναι ενδοσυστημικά ασυνεπές και πρέπει να ακυρωθεί. Δεν μπορεί να γίνει τέτοια καθαρά οικονομική στάθμιση στο δίκαιό μας, και ευτυχώς δηλαδή. Σήμερα μπορεί να βρισκόμαστε στη μεριά των εμβολιασμένων και να μη μας επηρεάζει όλο αυτό, αύριο που μπορεί να επιδρά και σ εμάς όμως την πατήσαμε. Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο γιατί κάνουμε κάτι, γιατί δίνει το πάτημα η ιδια δικαιολογία να νομιμοποιήσει κι άλλες συμπεριφορές. Και οπως έχει καταδειχθεί, στη δυστοπία που ζούμε ποτέ μη λες ποτέ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top