• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Πως ακριβώς πεθαίνουν οι καρκινοπαθείς επειδή κάποιοι δεν εμβολιάζονται; Προσπαθώ να καταλάβω τη σύνδεση του ενός με το άλλο. :hmm:
Βρε Πετρο..που ζεις; Μα προχτες το ελεγε γιατρος νοσοκομειου..δεν θυμαμαι ποιος.
Οταν αναστελονται τα προγραμματισμενα χειρουργια,που δεν ειναι μονο για ανορθωση μυτης ξερεις...εσυ τι καταλαβαινεις; Ο ιδιος ο επικεφαλης νοσοκομειου ελεγε ακριβως οτι την περασμενη χρονια που ανεβαλαν τα χειρουργια πολλων κακρινοπαθων λογω κορονοιου,...οσοι ειχαν λεφτα πηγαν σε ιδιωτικες κλινικες..,οι υπολοιποι περιμεναν.

Ξερεις τι ειπε ο επικεφαλης του νοσοκομειου;

Περναμε τηλεφωνο να πουμε οτι ελατε..ηρθε η σειρα σας,οταν αποκατασταθικαν τα χειρουργεια ..και ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΛΕΓΑΝ ΗΡΘΑΤΕ ΑΡΓΑ..ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ.

Οποτε πριν μιλησουμε για τετοια θεματα καλυτερα να ενημερωνομαστε πρωτα.

ΕΤΣΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΚΡΙΝΟΠΑΘΕΙΣ Πετρο.
Ετσι ακριβως.
Και η κυβερνησαρα προσπαθει να το κρυψει...ομως οι γιατροι,οι μη εντεταλμενοι,ΜΙΛΑΝΕ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Όπα. Μια ο Συψας εξαφανισμένος.. Τώρα πάει κ ο Μοσιαλος;; χμ
Και ο μαγιό (ρκινης) ......μου έχουν λείψει οι προβλέψεις του ☹️
--------------------------
@back2967 τι πιστεύεις για Γερμανία? Πιστεύω έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση εκεί μιας και θα εμπλακεί και ο στρατός

 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Και ο μαγιό (ρκινης) ......μου έχουν λείψει οι προβλέψεις του ☹️
--------------------------
@back2967 τι πιστεύεις για Γερμανία? Πιστεύω έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση εκεί μιας και θα εμπλακεί και ο στρατός

Δεν πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι.
Και αυτό επειδή δεν χρησιμοποιούν τον στρατό για επιβολή μέτρων αλλά για βοήθεια στους υγειονομικούς.
Δηλαδή στελέχωση εμβολιαστικών κέντρων, κέντρων τεστ κλπ.

Ακόμα και εμείς το κάνουμε ως ένα σημείο αυτό, κάποια εμβολιαστικά κέντρα είναι στελεχωμένα με στρατιωτικούς γιατρούς.
Τώρα για το ποιος είναι ο επικεφαλής της ομάδα συμφωνώ με το κλείσιμο του κειμένου ότι ειναι PR. Όπως εδώ ένα πράγμα όταν μετά τις φωτιές έψαχναν να βάλουν στρατιωτικό επικεφαλής στην πολιτική προστασία.

Τώρα για την Γερμανία, στην ίδια κατάσταση με εμάς είναι.
Την νέα κυβέρνηση που ανέλαβε την βλέπω και πιο χαλαρή σε αυτό το θέμα αν ισχύουν όσα γράφονται.
Δηλαδή ότι η Μέρκελ που συνέχιζε να διοικεί μέχρι να αναλάβουν οι νέοι θέλησε να κάνει lockdown 2 εβδομάδων αλλά δεν την άφησαν αυτοί.
Αντίθετα, ο νέος καγκελάριος φαίνεται να είναι υπέρ του υποχρεωτικού εμβολιασμού για όλους ως τον Φεβρουάριο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βρε Πετρο..που ζεις; Μα προχτες το ελεγε γιατρος νοσοκομειου..δεν θυμαμαι ποιος.
Οταν αναστελονται τα προγραμματισμενα χειρουργια,που δεν ειναι μονο για ανορθωση μυτης ξερεις...εσυ τι καταλαβαινεις; Ο ιδιος ο επικεφαλης νοσοκομειου ελεγε ακριβως οτι την περασμενη χρονια που ανεβαλαν τα χειρουργια πολλων κακρινοπαθων λογω κορονοιου,...οσοι ειχαν λεφτα πηγαν σε ιδιωτικες κλινικες..,οι υπολοιποι περιμεναν.

Ξερεις τι ειπε ο επικεφαλης του νοσοκομειου;

Περναμε τηλεφωνο να πουμε οτι ελατε..ηρθε η σειρα σας,οταν αποκατασταθικαν τα χειρουργεια ..και ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΛΕΓΑΝ ΗΡΘΑΤΕ ΑΡΓΑ..ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ.

Οποτε πριν μιλησουμε για τετοια θεματα καλυτερα να ενημερωνομαστε πρωτα.

ΕΤΣΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΚΡΙΝΟΠΑΘΕΙΣ Πετρο.
Ετσι ακριβως.
Και η κυβερνησαρα προσπαθει να το κρυψει...ομως οι γιατροι,οι μη εντεταλμενοι,ΜΙΛΑΝΕ.
O λογος που δε γίνονται τα χειρουργεία είναι επειδή δεν υπάρχουν αναισθησιολόγοι και γενικά προσωπικό.... και όχι οι ΜΕΘ.....


πχ οποιος θέλει μπορέι να πάρει τηλέφωνο στο παίδων να κλέισει μαγνητική νάρκωση για ένα παιδί.... (θα σας πουν να παρετε μετά από 3 μήνες για να κλείσετε ραντεβού).
αντίστοιχα κλείστε το ίδιο ραντεβού στη βιοιατρική.... (θα κλείσετε άμεσα).]


επίσης υπάρχει κακή οργάνωση (πχ μειώνουν χωρίς λόγο τον αριθμό των τακτικών εξωτερικών ιατρειών).....
ο κόσμος αναγκάζεται να πηγαίνει ιδιωτικά.

Το να βάζεις πχ έναν χειρουργό να είναι στο εμβολιαστικό κέντρο και να κάθεται δεν είναι θέμα του covid αλλά τις ανοργανοσιάς που υπάρχει ...στο δημόσιο....
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Πριν από λίγο καιρό έβαλα ένα πρωτοσέλιδο του Bloomberg που έλεγε ότι αναβάλλονται χειρουργεία κ εξετάσεις στην Γερμανία λόγω της χαοτικής κατάστασης από τον Κοβιντ. Ήταν την περίοδο που έστελναν ασθενείς για νοσηλεία στην Ιταλία.
Και όλα αυτά παρά το οτι πολλοί άνθρωποι φοβούνται να εξετασθούν λόγω της όλης κατάστασης.

Να και ένα πιο πρόσφατο χθεσινό άρθρο.
Ας το καταλάβουν οι ανεμβολιαστοι ότι εξαιτίας τους υποφέρουν όλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Πάντως αν οι καταγεγραμμένοι ως ανεμβολίαστοι 60+ είναι 520.000 δεν ξέρω ποιο είναι το πραγματικό νούμερο και αυτό γιατί είναι η φημισμένη οργάνωση του ελληνικού δημοσίου.

Δηλαδή άνθρωποι που λόγω δουλειάς ή οτιδήποτε άλλο ενώ είναι μόνιμοι κάτοικοι ελλάδας εμβολιάστηκαν στο εξωτερικό,νεκροί που λόγω κάποιου προβλήματος στην διαδικασία δεν έχει διαγραφεί το ΑΜΚΑ τους, μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού που το κράτος δεν ξέρει ότι δεν βρίσκονται στην χώρα κλπ.
Ειδικά οι τελευταίοι πιστεύω είναι αρκετοί. Κάποιος 70-80 χρονών σήμερα που μετανάστευσε νέος στο εξωτερικό(πολλοί στην μεταπολεμική τότε Ελλάδα), ζει μόνιμα εκεί και δεν ασχολήθηκε τα τελευταία χρόνια να δηλωθεί μόνιμος κάτοικος εξωτερικού κλπ(και γιατί να το κάνει) έχω αμφιβολίες κατά πόσο το κράτος γνωρίζει ότι αυτός ο άνθρωπος δεν είναι κάτοικος Ελλάδας.

Γενικά πάντως όταν αρχίσουν να πέφτουν τα πρόστιμα θα γίνει ο κακός χαμός με κόσμο που θα φάει πρόστιμο και θα τρέχει να αποδείξει ότι έχει εμβολιαστεί σε άλλη χώρα/δεν μένει στην χώρα.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ επειδή είμαι του φιτνες .Θέλω υποχρεωτική καθημερινή γυμναστική 1 ώρα για όλους χωρίς εξαιρέσεις
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
H Eλλάδα με το ζόρι πιάνει 68% στους εμβολιασμούς στο σύνολο του πληθυσμού (βέβαια δεν εμβολιάζονται ακόμη παιδιά) όταν η Κίνα έχει ήδη ξεπεράσει το 85%
1638351351975.png
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιληστε για προβατακια και μελισσουλες να βαυκαλιζεστε οτι ολα ειναι ροδινα και δεν εχει σημασια αν κανουμε το εμβολιο, δεν ειναι επιτακτικο, αρκει να ειμαστε political correct, να κανουμε ενα ποστ στο φορουμ να χαιρομαστε με τα reactions που παιρνουμε και να περναει αλλη μια μερα χωρις νοημα, κατα την οποια οι νεκροι αυξανονται ομως.
Πωωω... Φίλε είναι σαν να λές: «Σας παρακαλώ, σας θερμοπαρακαλώ, επηρεαστείτε κι άλλο από την (ήδη) τοξική κατάσταση, Χεστείτε από τον φόβο σας. Αφήστε το άγχος να σας κατακλύσει, μην κάνετε χιούμορ, μην έχετε ελπίδα. Επικεντρώστε όλη την προσοχή σας στα του κορονοϊού, μην έχετε κανένα άλλο ενδιαφέρον στη ζωή σας. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ; ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!»
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.
Βρε Πετρο..που ζεις; Μα προχτες το ελεγε γιατρος νοσοκομειου..δεν θυμαμαι ποιος.
Οταν αναστελονται τα προγραμματισμενα χειρουργια,που δεν ειναι μονο για ανορθωση μυτης ξερεις...εσυ τι καταλαβαινεις; Ο ιδιος ο επικεφαλης νοσοκομειου ελεγε ακριβως οτι την περασμενη χρονια που ανεβαλαν τα χειρουργια πολλων κακρινοπαθων λογω κορονοιου,...οσοι ειχαν λεφτα πηγαν σε ιδιωτικες κλινικες..,οι υπολοιποι περιμεναν.

Ξερεις τι ειπε ο επικεφαλης του νοσοκομειου;

Περναμε τηλεφωνο να πουμε οτι ελατε..ηρθε η σειρα σας,οταν αποκατασταθικαν τα χειρουργεια ..και ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΕΛΕΓΑΝ ΗΡΘΑΤΕ ΑΡΓΑ..ΠΕΘΑΝΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ.

Οποτε πριν μιλησουμε για τετοια θεματα καλυτερα να ενημερωνομαστε πρωτα.

ΕΤΣΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΚΡΙΝΟΠΑΘΕΙΣ Πετρο.
Ετσι ακριβως.
Και η κυβερνησαρα προσπαθει να το κρυψει...ομως οι γιατροι,οι μη εντεταλμενοι,ΜΙΛΑΝΕ.
Σου είπε κανείς ότι θα πάψουν να γεμίζουν οι ΜΕΘ αν κάνουν όλοι το εμβόλιο κι άρα θα αρχίσει να εξυπηρετείται ο κόσμος με άλλα προβλήματα υγείας;
Πολύ αισιόδοξη σε βρίσκω, εγώ από την άλλη δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. Μόνο τα στατιστικά θα άλλαζαν που θα λένε ότι το 100% των ανθρώπων στις ΜΕΘ είναι "εμβολιασμένοι" γιατί αυτούς θα βρίσκουν και θα βάζουν σε αυτές. Οι ΜΕΘ θα γεμίζουν παντού για πολύυυ ακόμα ακριβώς γιατί το πρόβλημα είναι ευρείας κλίμακας. Απλά μετατοπίζεις λίγο τον δείκτη ενός φαύλου κύκλου προς άλλη κατεύθυνση. Το εμβόλιο δεν είναι 100% αποτελεσματικό κι άρα αυτή τη στιγμή δεν είναι η πανάκεια που θα ξελαφρώσει το σύστημα υγείας για τον απλούστατο λόγο ότι η ζήτηση σε ΜΕΘ και ιατρικό προσωπικό είναι τεράστια και η προσφορά ελάχιστη. Έτσι όπως είναι τα πράγματα πιο λογικό θα μου ακουγόταν το "πεθάνετε όσοι είναι να πεθάνετε επιτέλους να τελειώνουμε και να πάμε μπροστά" (που αυτό θα γίνει τελικά), που τι μπροστά, οι μεταλλάξεις τρέχουν.
Με άλλα λόγια, adeus (^.^)

ΥΓ: Μπορεί βέβαια η ανθρωπότητα να προσαρμοστεί ανά τα επόμενα χρόνια και να στήσει ένα γερό σύστημα υγείας προς την αντιμετώπιση του covid, κι άρα τότε να μην μας φταίνε οι "κωλόγεροι" που δεν μπορεί η καρκινοπαθής κοπέλα να εξυπηρετηθεί από το νοσοκομείο. Για τώρα εξακολουθούμε να είμαστε απροετοίμαστοι και να πετάμε το μπαλάκι των ευθυνών ο ένας στον άλλον.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Πωωω... Φίλε είναι σαν να λές: «Σας παρακαλώ, σας θερμοπαρακαλώ, επηρεαστείτε κι άλλο από την (ήδη) τοξική κατάσταση, Χεστείτε από τον φόβο σας. Αφήστε το άγχος να σας κατακλύσει, μην κάνετε χιούμορ, μην έχετε ελπίδα. Επικεντρώστε όλη την προσοχή σας στα του κορονοϊού, μην έχετε κανένα άλλο ενδιαφέρον στη ζωή σας. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ; ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΕΙΤΕ!»
Αν επιλεγεις να καταλαβεις αυτο για να κοιμασαι καλυτερα τα βραδια, ποιος ειμαι εγω να σου το χαλασω :)

Σου είπε κανείς ότι θα πάψουν να γεμίζουν οι ΜΕΘ αν κάνουν όλοι το εμβόλιο κι άρα θα αρχίσει να εξυπηρετείται ο κόσμος με άλλα προβλήματα υγείας;
Πολύ αισιόδοξη σε βρίσκω, εγώ από την άλλη δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. Μόνο τα στατιστικά θα άλλαζαν που θα λένε ότι το 100% των ανθρώπων στις ΜΕΘ είναι "εμβολιασμένοι" γιατί αυτούς θα βρίσκουν και θα βάζουν σε αυτές. Οι ΜΕΘ θα γεμίζουν παντού για πολύυυ ακόμα ακριβώς γιατί το πρόβλημα είναι ευρείας κλίμακας. Απλά μετατοπίζεις λίγο τον δείκτη ενός φαύλου κύκλου προς άλλη κατεύθυνση. Το εμβόλιο δεν είναι 100% αποτελεσματικό κι άρα αυτή τη στιγμή δεν είναι η πανάκεια που θα ξελαφρώσει το σύστημα υγείας για τον απλούστατο λόγο ότι η ζήτηση σε ΜΕΘ και ιατρικό προσωπικό είναι τεράστια και η προσφορά ελάχιστη. Έτσι όπως είναι τα πράγματα πιο λογικό θα μου ακουγόταν το "πεθάνετε όσοι είναι να πεθάνετε επιτέλους να τελειώνουμε και να πάμε μπροστά" (που αυτό θα γίνει τελικά), που τι μπροστά, οι μεταλλάξεις τρέχουν.
Με άλλα λόγια, adeus (^.^)

ΥΓ: Μπορεί βέβαια η ανθρωπότητα να προσαρμοστεί ανά τα επόμενα χρόνια και να στήσει ένα γερό σύστημα υγείας προς την αντιμετώπιση του covid, κι άρα τότε να μην μας φταίνε οι "κωλόγεροι" που δεν μπορεί η καρκινοπαθής κοπέλα να εξυπηρετηθεί από το νοσοκομείο. Για τώρα εξακολουθούμε να είμαστε απροετοίμαστοι και να πετάμε το μπαλάκι των ευθυνών ο ένας στον άλλον.
Δεν ξερω αν όντως θα μειωθουν οι εισαγωγες. Ωστοσο το ελαχιστο που οφειλουμε να κανουμε προς αυτην την κατευθυνση, αν μη τι αλλο ειναι αυτο που περναει απο το χερι μας για να μειωσουμε τις πιθανοτητες να νοσηλευθουμε. Και αυτο ειναι το εμβολιο.

Δες το απο την αντιθετη, αν δεν κανουμε το εμβολιο, σιγουρα οι νοσηλειες θα αυξηθουν. Ενω αν κανουμε το εμβολιο, εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες οι νοσηλειες να μειωθουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.
Δεν ξερω αν όντως θα μειωθουν οι εισαγωγες. Ωστοσο το ελαχιστο που οφειλουμε να κανουμε προς αυτην την κατευθυνση, αν μη τι αλλο ειναι αυτο που περναει απο το χερι μας για να μειωσουμε τις πιθανοτητες να νοσηλευθουμε. Και αυτο ειναι το εμβολιο.

Δες το απο την αντιθετη, αν δεν κανουμε το εμβολιο, σιγουρα οι νοσηλειες θα αυξηθουν. Ενω αν κανουμε το εμβολιο, εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες οι νοσηλειες να μειωθουν.
Εγώ αυτό που λέω είναι ότι το σύστημα είναι φραγμένο και θα παραμείνει φραγμένο ακόμα κι αν κάνουν όλοι το εμβόλιο καθώς και οι εμβολιασμένοι νοσούν και διασωληνώνονται. Δηλαδή οι εισαγωγές δεν θα μειωθούν, απλά κάποιους που κάποτε θα τους στέλνανε σπίτια τους, θα τους βάλουν σε ΜΕΘ. Το πρόβλημα αφορά όλο τον πληθυσμό, όχι μια μικρή μερίδα.
Αν μου έλεγες ότι το εμβόλιο είναι πανάκεια, μαζί σου. Δεν είναι όμως.

ΥΓ: Προσωπικά είμαι υπέρ των εμβολίων και συνιστώ σε όλους να το κάνουν, απλά βλέπω την κατάσταση πως έχει.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Εγώ αυτό που λέω είναι ότι το σύστημα είναι φραγμένο και θα παραμείνει φραγμένο ακόμα κι αν κάνουν όλοι το εμβόλιο καθώς και οι εμβολιασμένοι νοσούν και διασωληνώνονται. Δηλαδή οι εισαγωγές δεν θα μειωθούν, απλά κάποιους που κάποτε θα τους στέλνανε σπίτια τους, θα τους βάλουν σε ΜΕΘ. Το πρόβλημα αφορά όλο τον πληθυσμό, όχι μια μικρή μερίδα.
Αν μου έλεγες ότι το εμβόλιο είναι πανάκεια, μαζί σου. Δεν είναι όμως.

ΥΓ: Προσωπικά είμαι υπέρ των εμβολίων και συνιστώ σε όλους να το κάνουν, απλά βλέπω την κατάσταση πως έχει.
Με το booster το εμβόλιο αγγίζει αρκετά την "πανάκεια" πάντως. Όσο εδαφος εχασε λογω Δελτα, το ανακτα πισω σε αποτελεσματικοτητα ακομα και σε απλη νοσηση ακομα και στο να κολλησεις, ποσο μαλλον στο να νοσησεις σοβαρα και να διασωληνωθεις. Αρα με το booster, ο ρυθμος εισαγωγης εμβολιασμενων σε διασωληνωση και ΜΕΘ πρεπει να μειωνεται. Το αν η Ομικρον αλλαξει βεβαια τα πραγματα θα το δουμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Σου είπε κανείς ότι θα πάψουν να γεμίζουν οι ΜΕΘ αν κάνουν όλοι το εμβόλιο κι άρα θα αρχίσει να εξυπηρετείται ο κόσμος με άλλα προβλήματα υγείας;
Πολύ αισιόδοξη σε βρίσκω, εγώ από την άλλη δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος. Μόνο τα στατιστικά θα άλλαζαν που θα λένε ότι το 100% των ανθρώπων στις ΜΕΘ είναι "εμβολιασμένοι" γιατί αυτούς θα βρίσκουν και θα βάζουν σε αυτές. Οι ΜΕΘ θα γεμίζουν παντού για πολύυυ ακόμα ακριβώς γιατί το πρόβλημα είναι ευρείας κλίμακας. Απλά μετατοπίζεις λίγο τον δείκτη ενός φαύλου κύκλου προς άλλη κατεύθυνση. Το εμβόλιο δεν είναι 100% αποτελεσματικό κι άρα αυτή τη στιγμή δεν είναι η πανάκεια που θα ξελαφρώσει το σύστημα υγείας για τον απλούστατο λόγο ότι η ζήτηση σε ΜΕΘ και ιατρικό προσωπικό είναι τεράστια και η προσφορά ελάχιστη. Έτσι όπως είναι τα πράγματα πιο λογικό θα μου ακουγόταν το "πεθάνετε όσοι είναι να πεθάνετε επιτέλους να τελειώνουμε και να πάμε μπροστά" (που αυτό θα γίνει τελικά), που τι μπροστά, οι μεταλλάξεις τρέχουν.
Με άλλα λόγια, adeus (^.^)

ΥΓ: Μπορεί βέβαια η ανθρωπότητα να προσαρμοστεί ανά τα επόμενα χρόνια και να στήσει ένα γερό σύστημα υγείας προς την αντιμετώπιση του covid, κι άρα τότε να μην μας φταίνε οι "κωλόγεροι" που δεν μπορεί η καρκινοπαθής κοπέλα να εξυπηρετηθεί από το νοσοκομείο. Για τώρα εξακολουθούμε να είμαστε απροετοίμαστοι και να πετάμε το μπαλάκι των ευθυνών ο ένας στον άλλον.
Πετρο..αν δεν πιστευεις στα εμβολια πεστο..να το καταλαβω..διοτι ολοα αυτα που μου ειπες...θα γινοντουσαν αν δεν επιαναν τα εμβολια.Στις ΜΕΘ μπαινουν κυριως οι ανεμβολιαστοι στη συντριπτικη πλειοψηφια και απειρως λιγοτεροι εμβολιασμενοι που κυριως ειναι μεγαλης ηλικιας,με νοσηματσ ΚΑΣΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ.
Τι λες;Τρως ξεκαθαρα.. το παραμυθι των ανεμβολιαστων που λενε οτι οι ΜΕΘ ειναι γεματες εμβολιασμενους Για να καταλαβω δηλαδη.
Ακους κανεναν επιστημονα η μονο απο το φεεις ενημερωνεσε;
Που τα ειδες αυτα;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Με το booster το εμβόλιο αγγίζει αρκετά την "πανάκεια" πάντως. Όσο εδαφος εχασε λογω Δελτα, το ανακτα πισω σε αποτελεσματικοτητα ακομα και σε απλη νοσηση ακομα και στο να κολλησεις, ποσο μαλλον στο να νοσησεις σοβαρα και να διασωληνωθεις. Αρα με το booster, ο ρυθμος εισαγωγης εμβολιασμενων σε διασωληνωση και ΜΕΘ πρεπει να μειωνεται. Το αν η Ομικρον αλλαξει βεβαια τα πραγματα θα το δουμε.
Κάθε πότε θα πρέπει να γίνεται booster ;

Μήπως σε διαστήματα τριών μηνών θα συνεχίζει να υπάρχει πρόβλημα στις ΜΕΘ μιας και θα πρέπει όλος ο πληθυσμός να κάνει τις δόσεις του ; Μήπως πάλι σε διάστημα 6 μηνών θα κληθούν όλοι να ξανακάνουν δόσεις ;

Η κατάσταση αυτή είναι.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,843 μηνύματα.
Πετρο..αν δεν πιστευεις στα εμβολια πεστο..να το καταλαβω..διοτι ολοα αυτα που μου ειπες...θα γινοντουσαν αν δεν επιαναν τα εμβολια.Στις ΜΕΘ μπαινουν κυριως οι ανεμβολιαστοι στη συντριπτικη πλειοψηφια και απειρως λιγοτεροι εμβολιασμενοι που κυριως ειναι μεγαλης ηλικιας,με νοσηματσ ΚΑΣΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΕΙ 6 ΜΗΝΕΣ.
Τι λες;Τρως ξεκαθαρα.. το παραμυθι των ανεμβολιαστων που λενε οτι οι ΜΕΘ ειναι γεματες εμβολιασμενους Για να καταλαβω δηλαδη.
Ακους κανεναν επιστημονα η μονο απο το φεεις ενημερωνεσε;
Που τα ειδες αυτα;
Δεν θα πάψουν να γεμίζουν οι ΜΕΘ αν εμβολιαστούν όλοι, που είναι είναι το περίεργο ή δυσνόητο σε αυτό; :P
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Γαργάρα έγινε

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Δεν θα πάψουν να γεμίζουν οι ΜΕΘ αν εμβολιαστούν όλοι, που είναι είναι το περίεργο ή δυσνόητο σε αυτό; :P
Αυτο το λες εσυ,νομιζω οι ειδικοι ξερουν καλυτερα τι λες;
Απεκτησες και μαντικες ικανοτητες και δνε το ξερω;

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ ΟΛΙΚΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ 3ες δοσεις και εμβολιασμους διοτι ακομα δνε τελειωσαμε.

Απο την αλλη σαφως τωρα εχουν γεμισει...ειναι δυσκολο να ξελαμπικαρει το συστημα.Διοτι χρειαζεται και ενας μηνας ανοσιας.
ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;
ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΕΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΩΛΟΓΕΡΟΙ και δεν το λεω λογω ηλικιας αλλα λογω μαλακινσης εγκεφαλου...ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΑΣΙΕ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ με καταρρευση του συστηματος υγειας;ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ.


ΟΧΙ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.
Σου απαντησα.Το ζητουμενο δεν ειναι μονο το απο εδω και περα,το ζητουμενο ειναι ΓΙΑΤΙ ΦΤΑΣΑΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΛΟΓΕΡΟΥΣ ΤΑ ΕΦΤΑΣΑΝ ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ ΕΔΩ.
Οποτε ΝΑΙ...εκτος απο την αχρηστη κυβερνηση αν ΟΛΟΙ ειχαν εμβολιαστοει και μ αλιστα ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ 60 ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΕΔΩ.


Που ειναι το περιεργο ή δυσνοητο για πες;
Τελεία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top