• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
ο ιός σταδιακά να εξασθενεί, ώσπου να γίνει ενδημικός
1638542820361.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι Πορτογάλοι, που λες ότι τα κάνουνε καλά, είναι οι πιο εμβολιασμένοι.
Το ξερω ...για αυτο το εβαλα

Ελπιζω καποιος να καταλαβει την εξεισωση : ΜΕΤΡΑ(μασκες, αποστασιποιηση,καλυτερη ιχνηλατηση κλπ,σχεδιο πεδιου κλπ)+ ΕΜΒΟΛΙΟ=επιτυχια .....η ελλαδα μεχρι στιγμης πηγαινει με εμβολιο
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Το ξερω ...για αυτο το εβαλα

Ελπιζω καποιος να καταλαβει την εξεισωση : ΜΕΤΡΑ(μασκες, αποστασιποιηση,καλυτερη ιχνηλατηση κλπ,σχεδιο πεδιου κλπ)+ ΕΜΒΟΛΙΟ=επιτυχια .....η ελλαδα μεχρι στιγμης πηγαινει με εμβολιο
Συμφωνώ σε αυτό! Σε συνδυασμό με τα υπάρχοντα πολύ αποτελεσματικά εμβόλια, χρειάζεται συγχρόνως και τήρηση κάποιων υγειονομικών μέτρων/πρωτοκόλλων και όχι οι εμβολιασμένοι τελείως στο χύμα
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
View attachment 89076
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το ξερω ...για αυτο το εβαλα

Ελπιζω καποιος να καταλαβει την εξεισωση : ΜΕΤΡΑ(μασκες, αποστασιποιηση,καλυτερη ιχνηλατηση κλπ,σχεδιο πεδιου κλπ)+ ΕΜΒΟΛΙΟ=επιτυχια .....η ελλαδα μεχρι στιγμης πηγαινει με εμβολιο
Η Ελλάδα μέχρι στιγμής δεν πηγαίνει με εμβόλιο. Όταν φτάσουμε το 85% ξανασυζητάμε.

Αν πήγαινε με κάτι η Ελλάδα, αυτό είναι με μέτρα. Το ανάποδο από ότι λες. Είχε από τα πιο σκληρά lockdown στην Ευρώπη τον περασμένο χρόνο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Η Ελλάδα μέχρι στιγμής δεν πηγαίνει με εμβόλιο. Όταν φτάσουμε το 85% ξανασυζητάμε.

Αν πήγαινε με κάτι η Ελλάδα, αυτό είναι με μέτρα. Το ανάποδο από ότι λες.
Το ζήτημα είναι το κατά πόσο τηρούνται τη δεδομένη στιγμή...
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι το κατά πόσο τηρούνται τη δεδομένη στιγμή...
Όσο αυστηρότερα μέτρα βάζεις και για όσο μεγαλύτερο διάστημα τα βάζεις τόσο λιγότερο θα τηρούνται.
Είναι στάνταρ αυτό.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ούτε όλα χύμα είναι σωστό όμως να τα αφήσεις
Ε ναι, θέλει κάποια βασικά πράγματα όσο είμαστε σε πανδημία.
Αλλά είμαστε των άκρων όπως και με τους ελέγχους.
Από εκεί που είχες αστυνομικούς να γράφουν κόσμο επειδή περπάταγε μόνος του στον δρόμο χωρίς μάσκα ή να κάνουν τους ντετέκτιβ να μάθουν γιατί με το sms πήγες στο σουπερμάρκετ της δίπλα γειτονιάς λόγω των αντιδράσεων φτάσαμε στο σημείο να μην ελέγχει κανένας κανέναν.

Αυτή τη στιγμή τα μέτρα μας οκ είναι σε γενικές γραμμές θεωρώ.
Μπορούσες να έχεις τεστ για κάποια πράγματα και σε εμβολιασμένους ή ένα ποσοστό υποχρεωτικής τηλεργασίας οκ, αλλά σε γενικές γραμμές θεωρώ είναι οκ μέτρα για να έχεις κάποια προστασία και ταυτόχρονα να λειτουργεί κανονικά η οικονομία και η κοινωνία.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Συμφωνω 1000%


Νομίζω ότι ήρθε η στιγμή να πω τι θεωρείται hygiene theater σε μια ανάρτηση που να είναι μαζεμένα όλα. Πριν ξεκινήσω να τονίσω ότι υπάρχουν διαβαθμίσεις hygiene theater, δηλαδή υπάρχουν συγκεκριμένες ενέργειες/μέτρα που είναι εν μέρει θέατρο, αλλά μπορεί να βοηθήσουν κάπως, το θέμα είναι ότι έχουμε λανθασμένες προσδοκίες γι αυτά.
1. Ένα από τα λάθη που πιστεύω ότι θα πρέπει να αποφευχθεί σε επόμενη πανδημία είναι η αφιέρωση τόσης προσπάθειας για να αποδειχτεί πόσο δουλεύουν οι μάσκες και το social distancing. Δεν είναι απλά θέμα βιολογίας, είναι θέμα φυσικής. Επίσης, τέτοιους ιούς πρέπει να τους θεωρούμε by default μεταδιδόμενους κυρίως μέσω αερολυμάτων. Φυσικά μετά τη δέλτα (αλλά και πιο πριν) η χρήση υφασμάτινης και θα τολμήσω να πω και χειρουργικής μάσκας είναι hygiene theater. FFP2 και πάνω λοιπόν, που να εφαρμόζουν καλά στο πρόσωπο. Υπάρχουν πολλές επιλογές και για κλειστό χώρο είναι must. Επίσης, δεν τις βγάζουμε σε όλη τη διάρκεια παραμονής μας στον κλειστό χώρο, αλλιώς δεν έχει νόημα, ούτε φυσικά τις έχουμε κάτω από τη μύτη.
Άρα λοιπόν το πρώτο μας θεατράκι είναι η χρήση μη κατάλληλης μάσκας σποραδικά μέσα στη μέρα σε κλειστό χώρο. Για παράδειγμα στα νηπιαγωγεία και στα σχολεία η χρήση μάσκας από παιδιά, εφόσον δεν την φοράνε όλη μέρα ενώ είναι μέσα στην τάξη (χώρια στις υπόλοιπες δραστηριότητες κατά πόσο αποφεύγουν επαφές/τηρούν μέτρα, ειδικά τα μικρότερα), εξυπηρετεί μόνο λόγους διαπαιδαγώγισης και θεαθήναι. Φυσικά, όλο και κάτι θα συνεισφέρει στο φορέσουν έστω και για λίγη ώρα μάσκα, αλλά μην περιμένετε και πολλά από αυτό.
Τα ιδια ισχύουν και σε εργασιακούς χώρους και στην εστίαση ή στην είσοδο στα μαγαζιά. Τι να το κάνω που φοράνε υφασμάτινη, χειροποίητη μάσκα κάτω από τη μύτη, καλύτερα να μη φοράνε καθόλου να μην εκνευρίζομαι κιόλας.
Στην πραγματική ζωή δεν είναι εύκολο να πείσεις όλους τους ανθρώπους να φοράνε σωστά τις κατάλληλες μάσκες. Το θέμα είναι τι έχεις κάνει γι αυτό εδώ και 2 χρόνια και πώς βοήθησε η επικοινωνιακή διαχείριση.
2. Καθαρισμός επιφανειών:
Θα μπορούσαμε να κάνουμε αυτό που πρέπει να κάνουμε για να είμαστε καθαροί, όπως πριν την πανδημία. Οι υπερβολές ήταν ξεκάθαρο hygiene theater (θυμάμαι κάτι απολυμάνσεις δρόμων) που βοήθησαν ελάχιστα, αν βοήθησαν στην αντιμετώπιση της πανδημίας. Το να πλένουμε τα χέρια μας είναι κάτι που ούτως ή άλλως θα έπρεπε να γίνεται, ειδικά από τους άντρες που πάνε στην τουαλέτα και βγαίνουν σαν να μην έπιασαν ποτέ το τσουτσούνι τους.
3. Περιορισμός των μετακινήσεων μετά από συγκεκριμένες ώρες και ειδικά σε εξωτερικούς χώρους.
Καμία επιστημονική τεκμηρίωση, δεν βοήθησε πουθενά παρά μόνο στη δημιουργία ψυχολογίας "είμαστε και καλά σε lockdown" που δεν ήμασταν ουσιαστικά ποτέ. Το πιο κοντινό σε lockdown ήταν το Μάρτιο-Απρίλιο του 2020, τότε που η κοινωνία ήταν πιο ενωμένη ως προς αυτό.
4. Αφού έκανα τεστ και είναι αρνητικό, αλλά βήχω συνεχώς και φταρνίζομαι με ρυθμούς πυροβόλου, έλα μωρε θα είναι κάποια άλλη ίωση ας κάνω κανονικά ό,τι έκανα.
ΒΡΕ ΣΟΥΠΕΡΣΠΡΕΝΤΕΡ κάτσε στο σπιτάκι σου (αν μπορείς φυσικά) ή τουλάχιστον κάνε αυτά που μπορείς για να μη μεταδώσεις. Και κυρίως μην κατεβάζεις τη μάσκα για να φταρνιστείς το κερατάκι μου μέσα!
5. Είμαι εμβολιασμένος και φοράω μάσκα, είμαι εφορία/μαγαζί/δημόσιος οργανισμός whatever γιατί να ανοίξω τα παράθυρα, μόνο εμβολιασμένοι μπαίνουν στο χώρο.
Βρε ανοίξτε καμια πόρτα και κανά παράθυρο δεν έχει πεθάνει κανείς από το κρύο των 12 βαθμών Κελσίου.
6. Δεν χρειάζονται εμβόλια και φάρμακα ή έκανα το εμβόλιο αλλά πιστεύω ότι σημασία έχει να έχω δυνατό ανοσοποιητικό και να ενισχύσω τις άμυνες με σωστή διατροφή. Στην τελική αν αρρωστήσω με βιταμίνες, σπιρουλίνα και δεν ξέρω γω τι θα γίνω καλά.
Θα είμαι ευγενικός μαζί σου και δεν θα σου πω πάρε μια μούντζα. Δεν ισχύει τίποτε από όλα αυτά και ο μοναδικός τρόπος να βοηθησεις το ανοσοποιητικό σου είναι να του δείξεις ποιός είναι ο εχθρός δηλαδή να κάνεις το εμβόλιο.
7. έχω κάνει 3 δόσεις εμβολίου και 2 χρόνια προσέχω όσο λίγοι. Δικαιούμαι να έχω κουραστεί μετά από τόσο καιρό και να θέλω να ζήσω λίγο τη ζωή μου, να βγάλω τη μάσκα, να γίνω λίγο YOLO. Στην τελική έχω μειώσει πολύ το ρίσκο μου και οι εμβολιασμένοι δεν μεταδίδουν όσο οι ανεμβολίαστοι.
ΟΧΙ ΚΑΡΓΙΟΛΑΚΗ οι κουρασμένοι χάνουν τις μάχες. Ο ιός δεν κουράζεται. Και ίσα ίσα έχεις κάνεις τόσες θυσίες για να σκατώσεις στο τέλος; Αν είναι το τέλος δηλαδή.
8. Είμαι εμβολιασμένος άρα δεν χρειάζεται να κάνω τεστ, ακόμη και αν έχω συμπτώματα και δεν την παλεύω κάστανο. Κανονικά, θα έπρεπε να κάνουν και οι εμβολιασμένοι test και να τους παρέχονται δωρεάν. Τα έχουμε ξαναπει. Η απόφαση να μην, είναι θεατράλε και καλά για μέσο πίεσης των ανεμβολίαστων, το οποίο ούτως ή άλλως θα συνέχιζε να υφίσταται επειδή πληρώνουν για να το κάνουν, ενώ για τους εμβολιασμένους θα ήταν δωρεάν.
9. Νομίζω ότι κάνω σωστά σελφ τεστ.
Βάζω ίσα ίσα στην άκρη της μύτης το στυλεό και νομίζω ότι και καλά έχω πάρει δείγμα; Δεν ανακατεύω καλά το δείγμα με το buffer γιατί βιάζομαι και νομίζω ότι το αρνητικό που μου έδωσε είναι όντως αρνητικό; Ως κράτος για τα σελφ τεστ έχω μια δήλωση που συμπληρώνει χωρίς κάποια άλλη απόδειξη αυτός που το κάνει; ΟΚ φυσικά θα υπάρχουν και τίμιοι γονείς π.χ., αλλά η πλειοψηφία των γονιών ζήτημα αν έχει κάνει έστω και ένα self test στο παιδί του. Εδώ υπάρχει χώρος για improvement, κυρίως όμως δεν γίνεται και δεν θα μπορούσαμε να βασιζόμαστε και πολύ σε αυτό το μέτρο.
10. Φοράμε όλοι μάσκα, οπότε ας είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο, στο ασανσέρ, στο μαγαζί και δεν ξέρω πού αλλού. όχι ρε φίλε μην μπεις στο ασανσέρ μαζί μου ακόμη και αν φοράς μάσκα. Μην μπεις γιατί μπορεί να έχω ρίξει πριν που ήμουν μόνος και καμιά κλανιά και ξέρεις κάτι μεταδίδεται έστω και λιγότερο και με την κλανιά, χώρια που θα ντραπώ αν τη μυρίσεις. Πάρε το επόμενο.
edit 11. Αντισηπτικά: Μα πόσα λίτρα ξοδεύτηκαν χωρίς λόγο, όταν το απλούστερο είναι να πλένεις τα χέρια με σαπούνι. Σίγουρα χρήσιμα σε κάποιες στιγμές που δεν μπορείς να πλύνεις άμεσα τα χέρια σου, αλλά δόθηκε πολύ περισσότερη σημασία στα αντισηπτικά από όση τους άξιζε και κυρίως δεν χρησιμοποιήθηκαν καν σωστά από πολλούς.
12. Γάντια: Ακόμη θυμάμαι πολλούς στο χώρο της εστίασης να φοράνε τα ίδια γάντια για κανα 10ωρο που λέει ο λόγος. Ίσως το πιο άχρηστο από αυτά που έγιναν μέσα στην πανδημία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@Lancelot τι λες τωρα ? Στην αλβανια οταν αρρωσταίνεις απο κοβιντ και εισαι σε ηπια κατασταση ,εχουμε περιθαλψη στο σπιτι :P (μειωση της διασπορα)
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μάθατε τι έγινε με τους εμβολιασμούς;Πρέπει να τον επαναλάβουμε στο τρίμηνο αλλιώς το πιστοποιητικό είναι άκυρο;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δικαιωση λοιπον(1 χρονο μετα :P ) .Τα φιλια μου σε οσους φανταζοντουσαν εμβολιο ανα ετος ή ανα 2 ετη .(θα μπορουσε να ηταν ανα ετος ....αλλα η διασπορα δεν κοπηκε και ποτε για να ειναι ανα ετος)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Μάθατε τι έγινε με τους εμβολιασμούς;Πρέπει να τον επαναλάβουμε στο τρίμηνο αλλιώς το πιστοποιητικό είναι άκυρο;
Ρε παιδια δεν εχει τεθει ακομα θεμα για το πιστοποιητικο.Απλα ανοιγουν οι εμβολιασμοι στο τριμηνο.Αυτο.Τα αλλα που τα βρισκετε;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
υποθέτω ότι δεν θα τεθεί και θέμα μιας και για να εμβολιαστούν τα 7 μύρια θέλει πολλούς μήνες ακόμη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποιοι τα λέγαμε ότι αποκρύπτουν τα στοιχεία...τελικά είναι οι εμβολιασμένοι ήταν σαν ανεμβολίαστοι
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
υποθέτω ότι δεν θα τεθεί και θέμα μιας και για να εμβολιαστούν τα 7 μύρια θέλει πολλούς μήνες ακόμη
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποιοι τα λέγαμε ότι αποκρύπτουν τα στοιχεία...τελικά είναι οι εμβολιασμένοι ήταν σαν ανεμβολίαστοι
Ποια στοιχεία αποκρύπτουν;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Κάποιοι τα λέγαμε ότι αποκρύπτουν τα στοιχεία...τελικά είναι οι εμβολιασμένοι ήταν σαν ανεμβολίαστοι
Δεν υπαρχει αυτο που λες.Απλα λογω της Ο λενε οσο πιο πολυ φουσκωμενοι ειμαστε με εμβολιο ισως πιανει και την Ο.
Αυτο ειναι το σκεπτικο και το ειπαν κιολλας.
Οταν σταματησεις να γραφεις απο την καουκα σου ισως και γινεις λιγο πιο αξιοπιστος.Τωρα παραμενεις φεηκνιουτζας.Σορυ.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Ποια στοιχεία αποκρύπτουν;
Από την αρχή της πανδημίας για την διάρκεια των εμβολίων. Μετά έχουμε τους θανάτους

Από ανοσία χρόνου, πήγαμε 6μηνο, 4μηνο και μετά 3μηνο ...και μετά σε πάλι 3 μήνες 4η δόση

Τέλος τι συμβαίνει με το sinovac και την προτίμηση χορηγήσεως σε ηλικιωμένους.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Από ανοσία χρόνου, πήγαμε 6μηνο, 4μηνο και μετά 3μηνο ...και μετά σε πάλι 3 μήνες 4η δόση
2 χρονια ελεγε ο ΠΟΥ για γενικο πληθυσμο
1 χρονο και πανω ελεγαν οι δικοι μας της επιτροπης
8Μηνες ελεγε ο μπουρλα
6 μηνες ελεγε το ισραηλ (που τα ειχε προ παραγειλει πριν καν εμβολιασουν με 1η δοση !! Θυμασαι οταν με εβγαλαν φεικ νιουζ ? αχχχαχα)
3 μηνες το τελικο (σαν της γριπης)
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

A short thread with some thoughts & calculations of mine about Omicron. Still preliminary, so don't take any figures as final, but it's a start...
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από την αρχή της πανδημίας για την διάρκεια των εμβολίων. Μετά έχουμε τους θανάτους

Από ανοσία χρόνου, πήγαμε 6μηνο, 4μηνο και μετά 3μηνο ...και μετά σε πάλι 3 μήνες 4η δόση

Τέλος τι συμβαίνει με το sinovac και την προτίμηση χορηγήσεως σε ηλικιωμένους.
Δεν έχουν πει κανένα ψέμα. Πώς θα ξέρουν από πριν για ποσο καιρό θα ενισχύουν τα εμβόλια τον οργανισμό; Όλα αυτά μπορεί να τα δει κανείς γιατί σε όλες τις χώρες τα ίδια συμβαίνουν.

Απλά στην Ελλάδα νομίζετε είναι τόσο απλό να ξεκινήσει μια νέα σκευωρία του "μας αποκρύπτουν την αλήθεια" ενώ literally απλά ακολουθούμε την Ευρώπη και τον WHO.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top