• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μη το είχε εξετάσει ιατρός όλο αυτό το διάστημα.... αυτός είναι ο λόγος που με εκνευρίζει ο covid...γιατί εξαιτίας αυτού δε γίνεται σωστή διαχείρηση περιστατικών.


προφανώς την κρατήσανε εκεί μέχρι να βγει το αποτέλεσμα..... και μάλιστα οι ηλίθιοι δημοσιογράφοι κάθονται και λένε για την ιατρό η οποία μπήκε μέσα να σώσει το κορίτσι χωρίς την στολή covid (που φυσικά καλά έκανε)--> υποπτεύομαι πως ήταν παιδίατρος η οποία έδρασε σωστά.

Το πρόβλημα είναι οτι 14 χρονών νομικά είναι κατοχυρωμένος να τα βλέπει παιδίατρος οπότε καρδιολογος κοκ ήταν νομικά ακάλυπτοι σε αυτές τις περιπτώσεις κάνουν τα επείγοντα και το στέλνουν άμεσα στο παιδιατρικό νοσοκομείο που εφημερεύει.


επρεπε να την πάνε κατευθείαν στο Παίδων... και αν χρειαζόταν να γινόταν διασωλήνωση στη Λαμία.

Αν ήταν όντως ισχαιμικό καρδιάς έπρεπε να γίνει θρομβόλυση... αλλά δε νομίζω να το επιχειρούσε κανένας Λαμία. (σε παιδί

Πρέπει να αναφερθεί επιτέλους το πρόβλημα προσωπικού
που υπάρχει σε αυτά τα νοσοκομεία. Αν πχ εφημερεύει ενας παιδιατρος για τα εσωτερικά και εξωτερικά της κλινικής η αναμονή είναι μεγάλη.

Οι νσσηλευτές επειγόντων επρεπε να είχαν αξιολογήσει την σοβατότητα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Επειδή απ'ότι φαίνεται είμαι στενοκέφαλη και αδυνατώ να εννοήσω κάποια πράγματα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ποιος ο λόγος να επιβάλλω υποχρεωτικό εμβολιασμό από την στιγμή που και να εμβολιαστείς κολλάς και μεταδίδεις τον ιό;
Έχω προσωπικό παράδειγμα: Μια συνάδελφος, κόλλησε την ξαδέρφη μου covid. Αυτή το πέρασε πολύ ήπια, σαν μια απλή γρίπη. Ο άνδρας της όμως, διπλά εμβολιασμένος είναι στη ΜΕΘ πόσες μέρες τώρα με τα συμπτώματα να μην υποχωρούν. Τότε τι ακριβώς κάνει το εμβόλιο για να το επιβάλλω κιόλας;


Πόσος καιρός πέρασε από το τελευταίο του εμβολιο;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Επειδή απ'ότι φαίνεται είμαι στενοκέφαλη και αδυνατώ να εννοήσω κάποια πράγματα. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Ποιος ο λόγος να επιβάλλω υποχρεωτικό εμβολιασμό από την στιγμή που και να εμβολιαστείς κολλάς και μεταδίδεις τον ιό;
Έχω προσωπικό παράδειγμα: Μια συνάδελφος, κόλλησε την ξαδέρφη μου covid. Αυτή το πέρασε πολύ ήπια, σαν μια απλή γρίπη. Ο άνδρας της όμως, διπλά εμβολιασμένος είναι στη ΜΕΘ πόσες μέρες τώρα με τα συμπτώματα να μην υποχωρούν. Τότε τι ακριβώς κάνει το εμβόλιο για να το επιβάλλω κιόλας;
Δεν ανοσοποιούνται όλοι όσοι κάνουν το εμβόλιο. Ένα μικρό ποσοστό της τάξης του 10-15% δεν αποκτά ανοσία. Το εμβόλιο το κάνεις με την ελπίδα ότι θα είσαι στο 85% που θα αποκτήσει ανοσία ή ότι, αν είσαι στο 15% που δεν, θα το κάνουν όλοι οι άλλοι γύρω σου ώστε να κινδυνεύεις λιγότερο παρότι είσαι στους άτυχους της ζωής.

Σιγά βέβαια μην το κάνουν οι άλλοι γύρω σου για να προστατεύσουν εσένα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,884 μηνύματα.
1639085049290.png
H αναμνηστική δόση γκαζώνει...
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
View attachment 89434H αναμνηστική δόση γκαζώνει...
Η πρώτη όμως ξαναέπεσε σε περίπου 13 χιλιάδες τη μέρα τις τελευταίες μέρες.
Φαίνεται ότι το επερχόμενο πρόστιμο από 16 Γενάρη προς το παρόν δεν συγκινεί πολλούς από τους ανεμβολίαστους άνω των 60.
Σύμφωνα με τον Θεμιστοκλέους χτες το τελευταίο δεκαήμερο έκλεισαν ραντεβού ή εμβολιάστηκαν με πρώτη δόση 88.000 άνω των 60 από τους 600.000 ανεμβολίαστους αυτής της ομάδας.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
View attachment 89434H αναμνηστική δόση γκαζώνει...
Και; Όσοι κάναμε την πρώτη ή τις πρώτες δύο δόσεις λογικό δεν είναι να πάμε και για την επόμενη; Είμαστε εμείς που έχουμε ήδη πειστεί/ θέλαμε εξαρχής να εμβολιαστούμε. Το σημαντικό νούμερο είναι αυτό της πρώτης δόσης που ομολογουμένως είναι μικρό. Ο κόσμος ακόμη δεν εμβολιάζεται. Προς τι η χαρά λοιπόν;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,884 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιοι εδώ έλεγαν ότι δεν θα πάει κανείς να κάνει τρίτη δόση. Χαίρομαι που διαψεύδονται.
Να χαιροσουν αν η τριτη δοση ή ακομα και η πρωτη γινοταν καθαρα απο την υπευθυνοτητα που πρεπει να δειξουμε ολοι μας και οχι γιατι μας κυνηγαει και ενα προστιμο ;)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,884 μηνύματα.
Χαίρομαι που διαψεύδονται κάποια άτομα συνεχώς. Έτσι κι αλλιώς η τρίτη δόση δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει τόσο νωρίς αλλά σπεύδουν νωρίτερα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαίρομαι που διαψεύδονται κάποια άτομα συνεχώς. Έτσι κι αλλιώς η τρίτη δόση δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει τόσο νωρίς αλλά σπεύδουν νωρίτερα.
εγω παλι δεν χαιρομαι καθολου με ανθρωπους που χορεύουν οταν ακομα εχουμε τοσους θανατους και εμβολιασμενων ..
το θεωρώ κανιβαλισμο ολο αυτο ..
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,884 μηνύματα.
εγω παλι δεν χαιρομαι καθολου με ανθρωπους που χορεύουν οταν ακομα εχουμε τοσους θανατους και εμβολιασμενων ..
το θεωρώ κανιβαλισμο ολο αυτο ..
Ουτε κι εγώ χαίρομαι με αυτούς που κάνουν πορείες και τους ψέκες που δεν βλέπουν πως πεθαίνουν (και απασχολούν τις ΜΕΘ) οι ίδιοι σε συντριπτική πλειοψηφία σε σχέση με τους εμβολιασμενους... αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ουτε κι εγώ χαίρομαι με αυτούς που κάνουν πορείες και τους ψέκες που δεν βλέπουν πως πεθαίνουν (και απασχολούν τις ΜΕΘ) οι ίδιοι σε συντριπτική πλειοψηφία σε σχέση με τους εμβολιασμενους... αλλά έτσι είναι τα πράγματα.
Αστους αυτους βρε συ Βασιλη ειλικρινα ,αυτη η καραμελα και μεταθεση ευθυνων να σταματησει ...
Επειδη ειναι αυτοι ψεκες θα χαιρομαστε και εμεις ?
Δεν μας κανει καλυτερους απο αυτους η τοσο εμμονη πλεον με ολη αυτη την κατασταση.να το ξερεις ;)
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,884 μηνύματα.
Σύμφωνα με τον Θεμιστοκλέους χτες το τελευταίο δεκαήμερο έκλεισαν ραντεβού ή εμβολιάστηκαν με πρώτη δόση 88.000 άνω των 60 από τους 600.000 ανεμβολίαστους αυτής της ομάδας.
Αν θυμάμαι καλά εσύ μας ενημέρωσες πως ειναι 520 χιλιάδες. Τελικά ειναι 600;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Λοιπον αγαπες...μπουσταριστηκα! :hehe:

Εκανα δηλαδη την 3η δοση(boost)

Πολυς κοσμος στο εμβολιαστικο,πολλοι για 3η δοση αλλα....ηταν απο πισω μου ενα αρχιδακι ψεκασμενο.
Οταν τον ρωτησα αν ειναι για την 3η δοση μου ειπε ΟΧΙ,ειμαι για την 1η,αφου ο πουστης μητσοτακης μας βαζει να πληρωσουμε τα 100 ευρω !

Τουτεστιν τα 100 ευρω ΝΑΙ...εδωσαν ωθηση στα ψεκα,προφανως τα σκληροπυρινικα δεν ξερω τι θα κανουν,αλλα στα απλα ψεκα τα εκανε να εμβολιαστουν.
Εκανε και κατι σωστο ,αλλα το αργησε.ΚΑΤΕΡΕΥΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙ ΨΗΦΟΥΣ.
Εστω..καλλιο αργα παρα ποτε.

ΥΓ.Για συμπτωματα αργοτερα.Τωρα ειναι ολ οκ,νωρις ειναι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,446 μηνύματα.
Ενταξει κατι πρεπει να γινει ,δεν υπαρχει αυτο !

Εκτροχιασμένοι...«θεματοφύλακες»: Έβαλαν χειροπέδες σε διευθυντή σχολείου στην Πιερία

Αδιανόητο περιστατικό στη Πιέρια, θεματοφύλακες του συντάγματος, μπροστά στα έκπληκτα μάτια γονιών και μαθητών, επιτέθηκαν, έδεσαν και πέρασαν χειροπέδες σε διευθυντή σχολείου διαμαρτυρόμενοι για τα μέτρα κατά του κορωνοϊού. Μάλιστα τον έσυραν και μέχρι το αστυνομικό τμήμα.


 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,884 μηνύματα.
Ενταξει κατι πρεπει να γινει ,δεν υπαρχει αυτο !

Εκτροχιασμένοι...«θεματοφύλακες»: Έβαλαν χειροπέδες σε διευθυντή σχολείου στην Πιερία

Oι υπερψέκες ζουν ανάμεσά μας.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά εσύ μας ενημέρωσες πως ειναι 520 χιλιάδες. Τελικά ειναι 600;
Αλλού λένε για 520 αλλού για 600, έχει ιδιαίτερη σημασία;
Είτε το ένα είτε το άλλο οι 88 χιλιάδες είναι 14-17%.
Δηλαδή ως τώρα η υποχρεωτικότητα και το πρόστιμο μόνο το 14-17% αυτών έστειλε για εμβολιασμό.

Τώρα για την τρίτη δόση στο έχω ξαναπεί, μην πανηγυρίζεις ακόμα.
Μακάρι να πάνε όλοι να την κάνουν αλλά εγώ θυμάμαι και την άνοιξη πως πανηγύριζαν για τον κόσμο που τρέχει να εμβολιαστεί, ότι θα είχαμε τείχος ανοσίας μρ 70-75% εμβολιασμένους μέσα στο καλοκαίρι κλπ και κατέληξαν στα μέτρα που βλέπουμε για να ανεβάσουν τα νούμερα και πάλι ακόμα δεν έχουμε τα ποσοστά που θέλουμε.

Το 50% περίπου που έσπευσε να εμβολιαστεί αρχικά θα κάνει και την αναμνηστική.
Με τους άλλους είναι το θέμα...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,884 μηνύματα.
Αλλού λένε για 520 αλλού για 600, έχει ιδιαίτερη σημασία;
Είτε το ένα είτε το άλλο οι 88 χιλιάδες είναι 14-17%.
Δηλαδή ως τώρα η υποχρεωτικότητα και το πρόστιμο μόνο το 14-17% αυτών έστειλε για εμβολιασμό.
17% σε λίγες μέρες δεν είναι λίγο. Άλλωστε το πρόστιμο είναι κάπου μεσα στον Ιανουάριο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top