• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Έτυχε να υπάρχει διαθέσιμο ραντεβού εκείνη την μέρα. Μερικές φορές είναι η ώρα που ψάχνεις το ραντεβού.
...
Όποτε ήθελα έκλεινα. Δεν είχαν ολα τα κέντρα στην αμεσα ημερομηνίες αλλά βρήκα 3 στη περιοχή που εμεινα.

Επαρχία αν δεν έκλεινα μολις ελευθερώθηκαν τα ραντεβού για ολους πήγαινα για μετά τα Χριστούγεννα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αγλαΐα Κυριακου έκανα το εμβολιο 😂. Διπλα. Τα ραντεβού πανε με την πρόσφορα των εμβολίων και όχι με τη ζήτηση. Πήγα 3 ώρες πριν το ραντεβού με καθόλου αναμονή.

Τα 31000 είναι πολύ μικρός αριθμός.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Τα 31000 είναι πολύ μικρο ποσοστό.
Ανάρπαστα είναι για τέτοιες ηλικιες σε σχέση με πολλές άλλες χωρες. Βέβαια ακόμα πολλοί γονείς δεν το ξέρουν. Θα τους ενημερώσουν οι παιδίατροι των παιδιών τους.
Τα νέα ραντεβού για αυτές τις ηλικίες θα ανοίξουν από τον Ιανουάριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ζητάνε πλέον PCR (40 ευρώ) τέστ και για εμβολιασμένους με το που έρχονται στην Ελλάδα! Έχω κάνει την τρίτη δόση και τώρα θα πρέπει να τρέξω να κάνω το τεστ με διάρκεια 48 ώρες. Το μέτρο θα ισχύει από Κυριακή. :book: Τι άλλο μέτρο σκέφτονται να ζητήσουν;
Λογικότατο μιας και το εφάρμοσαν πρώτα κάποιες άλλες Ευρωπαικές χώρες, και μετά η Ελλάδα αρκετά αργοπορημένη δυστυχώς.

Και η Γερμανία στην οποία διαμένεις όπως γράφεις στο steki. Δηλαδή θα χρειαστεί να κάνεις και στην επιστροφή. Οπότε γιατί σου φάνηκε παράξενο;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχω χάσει επεισόδια. Μπορούμε να κάνουμε αναμνηστική δόση και σε ιδιωτικό ιατρείο; Πότε άλλαξε αυτό;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
#
Λογικότατο μιας και το εφάρμοσαν πρώτα κάποιες άλλες Ευρωπαικές χώρες, και μετά η Ελλάδα αρκετά αργοπορημένη δυστυχώς.

Και η Γερμανία στην οποία διαμένεις όπως γράφεις στο steki. Δηλαδή θα χρειαστεί να κάνεις και στην επιστροφή. Οπότε γιατί σου φάνηκε παράξενο;

Φίλε Τζώνυ, δυστυχώς δεν μ' αρέσει να τρέχω για πιστοποιήσεις και να σπαταλάω λεφτά σε ανοησίες. Η όλη διαδικασία αυτή για μια απλή πτήση να χρειάζονται 5-10 πιστοποιητικά μιας χρήσης, είναι λίγο γραφική για να μην πω την άλλη λέξη. Λόγω των μη εμβολιασμένων θεωρώ ότι πλέον αντιμετωπίζομαι ως πολίτης Β κατηγορίας που θα πρέπει από τον προσωπικό μου χρόνο μόνιμα να σπαταλάω ενέργεια για να κλείνω ραντεβού και να συμπληρώνω φόρμες προσωπικών δεδομένων ενώ φυσικά θα πρέπει πάντα να έχω μαζί μου το διαβατήριο γιατί αλλιώς δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλα τα μαγαζιά γενικού εμπορίου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λόγω των μη εμβολιασμένων θεωρώ ότι πλέον αντιμετωπίζομαι ως πολίτης Β κατηγορίας
Τα μέτρα που παίρνονται τώρα είναι για την Όμικρον, και στην περίπτωση αυτή δεν μπορείς να κατηγορήσεις τους ανεμβολίαστους. Πλέον συμμετέχουμε όλοι στη μετάδοση, τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Τα μέτρα που παίρνονται τώρα είναι για την Όμικρον, και στην περίπτωση αυτή δεν μπορείς να κατηγορήσεις τους ανεμβολίαστους. Πλέον συμμετέχουμε όλοι στη μετάδοση, τουλάχιστον μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Aν όμως θεωρηθεί αργότερα υπερβολική αυτή η διαδικασία που μόνο όφελος έχει για νέα ιδιωτικά μοριακά κέντρα με επιδημιολόγους (μου έρχονται ειδοποιήσεις με διαφημιστικά μηνύματα σε Ελλάδα και Κύπρο για ιδιωτικά ιατρικά κέντρα που πουλάνε τεστ πάσης χρήσης) τι θα πούμε; Ποιος θα καλύψει την οικονομική ζημιά που με υποχρέωσαν να πληρώνω μόνος μου τα κόστη τεστ μιας χρήσης; Δεν είμαι εναντίον της πανδημίας ή οτιδήποτε έχει σχέση με την υγεία αλλά κρατάω μικρό καλάθι ως προς τον τρόπο που θεσπίζονται μέτρα που δεν έχουν σχέση με την υγειονομική αντιμετώπιση. Δωρεάν γιατί δεν έχει; Δεν πιστεύω ότι η πολιτική και οι πολιτικοί νοιάζονται για το καλό μου. Δεν με γνωρίζουν προσωπικά άρα γιατί να με νοιάζονται; :) Αρκετά με το κουτόχορτο της κοινωνικής και κρατικής μέριμνας για το καλό του πληθυσμού.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φίλε Τζώνυ, δυστυχώς δεν μ' αρέσει να τρέχω για πιστοποιήσεις και να σπαταλάω λεφτά σε ανοησίες. Η όλη διαδικασία αυτή για μια απλή πτήση να χρειάζονται 5-10 πιστοποιητικά μιας χρήσης, είναι λίγο γραφική για να μην πω την άλλη λέξη. Λόγω των μη εμβολιασμένων θεωρώ ότι πλέον αντιμετωπίζομαι ως πολίτης Β κατηγορίας που θα πρέπει από τον προσωπικό μου χρόνο μόνιμα να σπαταλάω ενέργεια για να κλείνω ραντεβού και να συμπληρώνω φόρμες προσωπικών δεδομένων ενώ φυσικά θα πρέπει πάντα να έχω μαζί μου το διαβατήριο γιατί αλλιώς δεν μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλα τα μαγαζιά γενικού εμπορίου.
Φίλε nPb, καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου γιατί και εγώ είμαι στη θέση σου καθώς μένω εξωτερικό και εγώ.

Απλά εγώ ακολουθώ την απλή λογική του να βλέπω τι κάνουν τα άλλα κράτη. Αν το κάνουν τα άλλα κράτη, δεν μου κάνει εντύπωση ότι θα το κάνει η Ελλάδα.

Πίστεψε με, κανείς δεν θέλει την πανδημία. Αλλά εφόσον η πανδημία είναι εδώ, πρέπει να προσαρμοστούμε. Δεν μπορούμε να την αφαιρέσουμε από τη ζωή μας με ένα νόμο και ένα άρθρο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
FB_IMG_1639659724768.jpg
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,824 μηνύματα.
Τα συχνότερα συμπτώματα που εμφάνισαν οι ασθενείς που μολύνθηκαν με το στέλεχος Όμικρον σύμφωνα με μελέτες είναι:

  • ξηρός βήχας με «γρατζούνισμα» στο λαιμό (89%), ενώ ακολούθησαν
  • κόπωση (65%),
  • ρινική συμφόρηση ή
  • συνάχι (59%),
  • πυρετός (38%),
  • ναυτία ή έμετος (22%),
  • δύσπνοια ή δυσκολία στην αναπνοή (16%),
  • διάρροια (11%) και απώλεια γεύσης ή όσφρησης (8%).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι η πολιτική και οι πολιτικοί νοιάζονται για το καλό μου. Δεν με γνωρίζουν προσωπικά άρα γιατί να με νοιάζονται; :) Αρκετά με το κουτόχορτο της κοινωνικής και κρατικής μέριμνας για το καλό του πληθυσμού.
Νοιάζονται για το καλό σου γιατί είσαι ένα χρήσιμο μυρμήγκι, και κανένας που είναι πιο πάνω από εσένα δεν θέλει να πέσει στη δική σου θέση, άρα σε θέλουν ζωντανό και παραγωγικό. Τα μυρμήγκια είναι χρήσιμα στην κοινωνία και για να συνεχίσουν να δουλεύουν πρέπει κάποιος να τα προστατεύσει.

Ο μόνος που δεν νοιάζεται καθόλου για σένα είναι ο ιός.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Φίλε nPb, καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου γιατί και εγώ είμαι στη θέση σου καθώς μένω εξωτερικό και εγώ.

Απλά εγώ ακολουθώ την απλή λογική του να βλέπω τι κάνουν τα άλλα κράτη. Αν το κάνουν τα άλλα κράτη, δεν μου κάνει εντύπωση ότι θα το κάνει η Ελλάδα.

Πίστεψε με, κανείς δεν θέλει την πανδημία. Αλλά εφόσον η πανδημία είναι εδώ, πρέπει να προσαρμοστούμε. Δεν μπορούμε να την αφαιρέσουμε από τη ζωή μας με ένα νόμο και ένα άρθρο.

Τα άλλα κράτη όμως Τζώννυ δεν λένε και ξελένε τόσο εύκολα τους κανονισμούς. Ορίζουν μια περίοδο προσαρμογής των μέτρων ώστε να υπάρξει και ο χρόνος από την πλευρά των πολιτών να εφαρμόσουν πρακτικά τα μέτρα. Επίσης όσο καιρό μένω στη Γερμανία, δεν είδα καμία μέρα να υπάρξει αντίφαση πληροφοριών: άλλα λέει ο έτσι, άλλα λέει η χ επιτροπή, άλλα λέει το τοπικό κανάλι και στο τέλος να υπάρχει εγκεφαλική σύγχυση. Υπάρχουν αντιδράσεις από ειδικές ομάδες ανθρώπων αλλά σε καμία περίπτωση δεν εφαρμόζονται μέτρα που να προκαλούν προβλήματα στην λειτουργία της καθημερινής ζωής. Στην Γερμανία από όσο ξέρω δεν μιλούν οι πολιτικοί για τις λεπτομέριες της πανδημίας αλλά το Ινστιτούτο Επιδημιολογικών Ερευνών και η σχετική Πανεπιστημιακή κοινότητα των Ιατρών-Λοιμοξιωλόγων, Επιδημιολόγων, Ιολόγων και όχι...άλλων ειδικοτήτων-πιάνουμε στασίδι στον Αυτιά. Στην Ελλάδα η πανδημία έγινε λίγο θεατρικό show και η σοβαρότητα της κατάστασης δεν αντιμετωπίζεται όπως πρέπει επειδή ο κόσμος και πριν την πανδημία είχε σοβασά θέματα ατομικής υγιεινής και με το πρώτο φτέρνισμα λάμβαναν αντιβιώσεις των 500 mg. Θα μάθει τόσο εύκολα ο μέσος Έλληνας να πλένει χέρια πριν το φαγητό ή να κόβει νύχια του ποδιού; Φεύγουν τα κουσούρια εύκολα;

Τελικά η κυβέρνηση δια στόματος της υφυπουργού Γκάγκα, λόγω τεχνικών δυσκολιών εύρεσης εργαστηρίων για PCR τέστ το Σάββατο πριν από την πτήση της Κυριακής, αποδέχεται και Rapid τέστ διάρκειας 24 ωρών για την είσοδο επισκεπτών από τα χερσαία, θαλάσσια και εναέρια σύνορα της χώρας.

 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Καιρός ήταν να διαγράφονται οι λαϊκιστές.
Ερώτηση : Στην φωτό του άρθρου γιατί δεν φορά μάσκα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top