• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά βλέπω ότι πάμε σιγά σιγά για ένα λοκνταουν.
Απαγόρευση κυκλοφορίας πιστεύω θα έχουμε από πριν τη παραμονή Πρωτοχρονιάς.
Γιορτές είναι ο κόσμος είναι ενεργός και βγαίνει πάει έξω κλπ λογικό είναι να είναι αυξημένα και αυτό δεν θα σταματήσει τουλάχιστον μέχρι και τις 2 Γενάρη.
Εκτός αν αναμένουν να φτάσουν στο θεό τα κρούσματα και να τα πληρώσουμε μετα τα σπασμένα....
Τώρα αμα βάλουν τα μέτρα του στυλ απαγορεύεται η μουσική ως επιπρόσθετα....ασχολιαστο
Πάντως για πριν την πρωτοχρονιά δεν μιλάνε για απαγόρευση κυκλοφορίας, βασικά δεν την έχει αναφέρει κανένας ακόμα έστω.
Το μόνο που υπάρχει συζήτηση είναι αν τα μέτρα που θα ίσχυαν από 3 Γενάρη θα ισχύσουν από τώρα.
Στα οποία μέτρα η εστίαση θα κλείνει 12 αλλά δεν υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας μετά.

Απαγόρευση κυκλοφορίας δεν βάζει εύκολα πρώτον γιατί δεν έχει αποτέλεσμα δεύτερον γιατί αν βάλει αναγκαστικά θα το πει lockdown.
Μπορεί ακόμα και τα πάντα να κλείσει αλλά το sms δύσκολα επιστρέφει.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Δεν θα γινει κανα λοκνταουν.Απλα λογικα κλεινουν απο μεθαυριο τα κεντρα διασκεδασης.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν θα γινει κανα λοκνταουν.Απλα λογικα κλεινουν απο μεθαυριο τα κεντρα διασκεδασης.
Αυτό είναι σίγουρο.Όσοι πήγαν σε κλαμπ και μπουζούκια αυτές τις μέρες είναι θετικοί.Μια βόλτα στο τικ τοκ θα σας πείσει.Κοίτα να δεις που είμαι τυχερή τελικά που έπαθα φαρυγγίτιδα τώρα και δε τόλμησα να πάω πουθενά αυτές τις μέρες.Όταν με το καλό γίνω εντελώς καλά,αν και ήδη νιώθω,θα πάω σε κανά παρακμιακό τσιπουράδικο με τη παρέα μου να πιω κανένα κρασάκι.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ανέφεραν απαγόρευση κυκλοφορίας,γιατί εγώ δεν είδα κάτι,απλά τα μαγαζιά κλείνουν στις 12.Τώρα αν προανήγγειλε κάτι καινούριο και δε το είδα,συγνώμη.
Τώρα σε λοκνταουν απο όσο ξέρω μόνο η Ολλανδία είναι,οπού είναι σαφώς πιο πλούσια χώρα από εμάς.Μέχρι και η Αυστρία που είχε,το έβγαλε για τους εμβολιασμένους.
Τώρα να μας κλείσει μέσα ενώ έχει γίνει ήδη η διασπορά;Δώρον άδωρο,το κακό έχει γίνει ήδη,όλοι πήγαν σε κλαμπ και οικονομόπουλο και κόλλησαν.Τα μούτρα τους θα φάνε προφανώς με κάτι τέτοιο.Ε και να γίνει πάντως κάποια στιγμή δε παίζει να μειωθούν τα κρούσματα,θα γίνονται πάλι πάρτυ στο Ψυρρή και στο Πασαλιμάνι όπως πέρυσι,και τότε είναι που η Όμικρον όχι μόνο θα κάνει πάρτυ,θα είναι λες και πήγε στην Tomorrowland.
Ουσιαστικά σαν απαγόρευση κυκλοφορίας είναι που μετά τις 12 κλείνουν τα μαγαζιά.
Εμένα μην μου λες ότι είναι δώρο αδωρο αφού έχει γίνει η διασπορά.
Εγώ το δήλωσα στο μήνυμα μου η καραντίνα η πάμε για να κολλήσουμε όλοι μεταξύ μας.
Ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πάντως για πριν την πρωτοχρονιά δεν μιλάνε για απαγόρευση κυκλοφορίας, βασικά δεν την έχει αναφέρει κανένας ακόμα έστω.
Το μόνο που υπάρχει συζήτηση είναι αν τα μέτρα που θα ίσχυαν από 3 Γενάρη θα ισχύσουν από τώρα.
Στα οποία μέτρα η εστίαση θα κλείνει 12 αλλά δεν υπάρχει απαγόρευση κυκλοφορίας μετά.

Απαγόρευση κυκλοφορίας δεν βάζει εύκολα πρώτον γιατί δεν έχει αποτέλεσμα δεύτερον γιατί αν βάλει αναγκαστικά θα το πει lockdown.
Μπορεί ακόμα και τα πάντα να κλείσει αλλά το sms δύσκολα επιστρέφει.
Οκ άρα πάμε για να κολλήσουμε όλοι μεταξύ μας.
Γιατί άλλο μέτρο για να περιορίσουν τα κρούσματα τους θανάτους τις μεθ δεν έχω δει να είναι αποτελεσματικό.
Για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις δεν αναφέρομαι στη καραντίνα ως τη λύση για όλα μας τα ζητήματα. Αλλά καθαρά στατιστικά μιλώντας τα κρούσματα, οι ΜΕΘ και οι θάνατοι μειώθηκαν μετά από 2 βδομάδες καραντίνας.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ουσιαστικά σαν απαγόρευση κυκλοφορίας είναι που μετά τις 12 κλείνουν τα μαγαζιά.
Εμένα μην μου λες ότι είναι δώρο αδωρο αφού έχει γίνει η διασπορά.
Εγώ το δήλωσα στο μήνυμα μου η καραντίνα η πάμε για να κολλήσουμε όλοι μεταξύ μας.
Ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του.
Ακριβώς,ο καθένας κάνει οτι μπορεί για τον εαυτό του.Αν μας κλείσουν όλους μέσα αυτό που λες δε θα υφίσταται γιατί σε υποχρεώνουν να κάτσεις σπίτι.
Οκ άρα πάμε για να κολλήσουμε όλοι μεταξύ μας.
Γιατί άλλο μέτρο για να περιορίσουν τα κρούσματα τους θανάτους τις μεθ δεν έχω δει να είναι αποτελεσματικό.
Μα ούτε το λοκνταουν είναι αποτελεσματικό,πέρυσι με περισσότερα κρούσματα βγήκαμε πάρα μπήκαμε.Αν θέλεις τη γνώμη μου άντε να κλείσουν την εστίαση.Το λιανεμπόριο αν το κλείσουν θα είναι η αρχή του τέλους,και ναι για εμένα προσωπικά το να πεθάνω από τη πείνα το εξισώνω και με το να πεθάνω απο κορωνοϊο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ακριβώς,ο καθένας κάνει οτι μπορεί για τον εαυτό του.Αν μας κλείσουν όλους μέσα αυτό που λες δε θα υφίσταται γιατί σε υποχρεώνουν να κάτσεις σπίτι.

Μα ούτε το λοκνταουν είναι αποτελεσματικό,πέρυσι με περισσότερα κρούσματα βγήκαμε πάρα μπήκαμε.Αν θέλεις τη γνώμη μου άντε να κλείσουν την εστίαση.Το λιανεμπόριο αν το κλείσουν θα είναι η αρχή του τέλους,και ναι για εμένα προσωπικά το να πεθάνω από τη πείνα το εξισώνω και με το να πεθάνω απο κορωνοϊο.
Γνωρίζεις ότι υπάρχουν και οικογένειες που ζούνε από την εστίαση; Γνωρίζεις ότι για έναν άνθρωπο που ζει από την εστίαση το κλείσιμο μετά τις 12 και στην απαγόρευση εισόδου σε ανεμβολιαστους είναι αρκετά μεγάλη πτώση τζίρου;
Αυτές δηλαδή να πεινασουν;
Αν είναι εύκολο να μου αποδείξεις μέσω ερευνών ότι πριν τη καραντίνα και μετά τη καραντίνα είχαμε αύξηση αντί για μείωση κρουσμάτων.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
No, no, άλλο απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ, άλλο κλείσιμο εστίασης.
Με το ένα θα αράξεις στην πλατεία άμα δε το δαγκώνεις, με το άλλο, well, πάλι θα αράξεις στην πλάτεια απλά θα φοβάσαι μη σου 'ρθει γκλοπ ή 300αρι.

Πάντως δεδομένου ότι θα κλείσει η εστίαση, λογικά θα ξαναγίνει και η γελοιότητα που μπορούσες να πάρεις μπύρες από περιπτέρο στις 23:59 αλλά όχι στις 00:01. :upside:
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Οκ άρα πάμε για να κολλήσουμε όλοι μεταξύ μας.
Γιατί άλλο μέτρο για να περιορίσουν τα κρούσματα τους θανάτους τις μεθ δεν έχω δει να είναι αποτελεσματικό.
Για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις δεν αναφέρομαι στη καραντίνα ως τη λύση για όλα μας τα ζητήματα. Αλλά καθαρά στατιστικά μιλώντας τα κρούσματα, οι ΜΕΘ και οι θάνατοι μειώθηκαν μετά από 2 βδομάδες καραντίνας.
Όλοι θα κολλήσουμε, το θέμα είναι πότε. Εκτός αν είναι κανείς γιαγιά στο Καστελόριζο και βγαίνει απ το σπίτι της μόνο για ψωμί και φορώντας διπλή μάσκα ffp2 όλη της τη ζωή. Αυτή ίσως γλιτώσει.

Κατά τα άλλα, αν τα στοιχεία της Ν. Αφρικής είναι ανάλογα με εκείνα της Ελλάδας(3-4 φορές πιο μεταδοτική από δέλτα, αλλά 85% λιγότεροι θάνατοι + πολύ λιγότερες μέρες παραμονή σε κλίνες ή μεθ και άρα γρήγορη απελευθέρωσή τους) τότε δε θα έχουμε μεγαλύτερη πίεση στο σύστημα υγείας.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γνωρίζεις ότι υπάρχουν και οικογένειες που ζούνε από την εστίαση;
Αυτές δηλαδή να πεινασουν;
Αν είναι εύκολο να μου αποδείξεις μέσω ερευνών ότι πριν τη καραντίνα και μετά τη καραντίνα είχαμε αύξηση αντί για μείωση κρουσμάτων.
Φυσικά και το γνωρίζω,για αυτό και ιδανικά δε θέλω να κλείσει τίποτα για να μη πεινάσει ο κόσμος.Αλλά αν θέλουν λοιπόν να κλείσουν κάτι για να περιορίσουν τη διασπορά,δε μπορούν να τα κλείσουν όλα ή δε θα κλείσουν τίποτα ή θα κλείσουν κάτι από τα δύο.Αν κλείσουν και τα δύο,λυπάμαι αλλά του χρόνου θα έχουμε νέα πανδημία και η πανδημία αυτή δε θα λέγεται πανδημία κορωνοϊου αλλά πανδημία πείνας.
Τώρα ναι μισό λεπτο να σου δείξω
"Τα στοιχεία που παρουσιάζονται αφορούν περιστατικά από την επιδημιολογική επιτήρηση της νόσου από το νέο κορωνοϊό (COVID19), με βάση τα δεδομένα που έχουν δηλωθεί στον ΕΟΔΥ και καταγραφεί μέχρι τις 13 Μαΐου 2021 (ώρα 15:00). Τα νέα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα της νόσου που καταγράφηκαν τις τελευταίες 24 ώρες είναι 2.167, εκ των οποίων 3 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας." Αυτά,την ημέρα που άνοιξαν οι μετακινήσεις από νομό σε νομό

"Ημερήσια έκθεση επιδημιολογικής επιτήρησης λοίμωξης από το νέο κορωνοϊό (COVID-19)
Δεδομένα έως 30 Οκτωβρίου 2020, ώρα 15:00

Σήμερα ανακοινώνουμε 1690 νέα κρούσματα του νέου ιού στη χώρα, εκ των οποίων 64 συνδέονται με γνωστές συρροές και 35 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας. Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 37196, εκ των οποίων το 55.2% άνδρες." Αυτό όταν ήδη κάποιοι νομοί έκλεισαν,όπως τα Ιωάννινα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ουσιαστικά σαν απαγόρευση κυκλοφορίας είναι που μετά τις 12 κλείνουν τα μαγαζιά.
Εμένα μην μου λες ότι είναι δώρο αδωρο αφού έχει γίνει η διασπορά.
Εγώ το δήλωσα στο μήνυμα μου η καραντίνα η πάμε για να κολλήσουμε όλοι μεταξύ μας.
Ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του.
Είναι πολύ διαφορετικό.
Με απαγόρευση μετά τις 12 είσαι υποχρεωμένος να είσαι σπίτι.
Μπορείς να κάτσεις έξω, από ένα σημείο και μετά οι περισσότεροι κάθονταν αλλά έχεις ένα μικρό ή μεγάλο ρίσκο προστίμου.
Χωρίς απαγόρευση απλά πρέπει να φύγεις από το μαγαζί που κάθεσαι στις 12 αλλά κάνεις ότι θες για όσο θες.
Οκ άρα πάμε για να κολλήσουμε όλοι μεταξύ μας.
Γιατί άλλο μέτρο για να περιορίσουν τα κρούσματα τους θανάτους τις μεθ δεν έχω δει να είναι αποτελεσματικό.
Για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις δεν αναφέρομαι στη καραντίνα ως τη λύση για όλα μας τα ζητήματα. Αλλά καθαρά στατιστικά μιλώντας τα κρούσματα, οι ΜΕΘ και οι θάνατοι μειώθηκαν μετά από 2 βδομάδες καραντίνας.
Μειώθηκαν στην πρώτη καραντίνα την άνοιξη του 2020.
Στην δεύτερη αυξήθηκαν.
Πρώτον γιατί στην πρώτη ο κόσμος το τηρούσε και δεύτερον η διασπορά ήταν μικρή.
Τώρα έχεις διασπορά μεγαλύτερη από ποτέ και κόσμο με καμιά διάθεση να τηρήσει και πιο απλά μέτρα όχι καραντίνα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Όλοι θα κολλήσουμε, το θέμα είναι πότε. Εκτός αν είναι κανείς γιαγιά στο Καστελόριζο και βγαίνει απ το σπίτι της μόνο για ψωμί και φορώντας διπλή μάσκα ffp2 όλη της τη ζωή. Αυτή ίσως γλιτώσει.

Κατά τα άλλα, αν τα στοιχεία της Ν. Αφρικής είναι ανάλογα με εκείνα της Ελλάδας(3-4 φορές πιο μεταδοτική από δέλτα, αλλά 85% λιγότεροι θάνατοι + πολύ λιγότερες μέρες παραμονή σε κλίνες ή μεθ και άρα γρήγορη απελευθέρωσή τους) τότε δε θα έχουμε μεγαλύτερη πίεση στο σύστημα υγείας.
Μακάρι να μην έχουμε πίεση στο σύστημα υγείας.
Εν τω μεταξύ και αρκετοί από εμάς παίζει να έχουμε και ήδη κολλήσει και να μην το έχουμε αντιληφθεί κιόλας.
Απλά δεν μπορώ με ορισμένα μέτρα που πραγματικά φτάνουν τα όρια της πλάκας.
Γιατί να μην δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα να πούνε ότι α θα κολλήσετε αργά ή γρήγορα κάντε μόνοι σας κουμάντα.
Αν όμως θέλουν να φρενάρουν τα κρούσματα είναι και το λοκνταουν μια λύση γιατί τον κλείνεις τον άλλον στους 4 τοίχους και δεν βγαίνει να πάει για δουλειά η σχολείο η σχολή η οτιδήποτε.
Το έχουμε δει και όλοι αυτό ότι με το λοκνταουν έπεφταν τα νούμερα αρκετά.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Φυσικά και το γνωρίζω,για αυτό και ιδανικά δε θέλω να κλείσει τίποτα για να μη πεινάσει ο κόσμος.Αλλά αν θέλουν λοιπόν να κλείσουν κάτι για να περιορίσουν τη διασπορά,δε μπορούν να τα κλείσουν όλα ή δε θα κλείσουν τίποτα ή θα κλείσουν κάτι από τα δύο.Αν κλείσουν και τα δύο,λυπάμαι αλλά του χρόνου θα έχουμε νέα πανδημία και η πανδημία αυτή δε θα λέγεται πανδημία κορωνοϊου αλλά πανδημία πείνας.
Τώρα ναι μισό λεπτο να σου δείξω
"Τα στοιχεία που παρουσιάζονται αφορούν περιστατικά από την επιδημιολογική επιτήρηση της νόσου από το νέο κορωνοϊό (COVID19), με βάση τα δεδομένα που έχουν δηλωθεί στον ΕΟΔΥ και καταγραφεί μέχρι τις 13 Μαΐου 2021 (ώρα 15:00). Τα νέα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα της νόσου που καταγράφηκαν τις τελευταίες 24 ώρες είναι 2.167, εκ των οποίων 3 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας." Αυτά,την ημέρα που άνοιξαν οι μετακινήσεις από νομό σε νομό

"Ημερήσια έκθεση επιδημιολογικής επιτήρησης λοίμωξης από το νέο κορωνοϊό (COVID-19)
Δεδομένα έως 30 Οκτωβρίου 2020, ώρα 15:00

Σήμερα ανακοινώνουμε 1690 νέα κρούσματα του νέου ιού στη χώρα, εκ των οποίων 64 συνδέονται με γνωστές συρροές και 35 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας. Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 37196, εκ των οποίων το 55.2% άνδρες." Αυτό όταν ήδη κάποιοι νομοί έκλεισαν,όπως τα Ιωάννινα.
Πίστεψε με ήδη οδεύουμε προς την πείνα. Απλά με το λοκνταουν θα έρθει πιο γρήγορα.
Τόσες ανατιμήσεις που γίνανε ήδη ο κόσμος ζοριζεται να κάνει τα ψώνια της εβδομάδας.
Επίσης τα νούμερα που μου έδειξες είναι το ένα τέλη Οκτωβρίου και το άλλο μέσα Μάη.
Όπου στα μέσα Μάη είχε ήδη βγει ο κόσμος έξω και αυξήθηκαν τα κρούσματα.
Βάλε πχ συγκριτικά με τον Δεκέμβριο στα κρούσματα.
ΕΟΔΥ Ενημέρωση 26 Δεκεμβρίου 2020

«Σήμερα ανακοινώνουμε 262 νέα κρούσματα του νέου ιού στη χώρα, εκ των οποίων 13 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Μακάρι να μην έχουμε πίεση στο σύστημα υγείας.
Εν τω μεταξύ και αρκετοί από εμάς παίζει να έχουμε και ήδη κολλήσει και να μην το έχουμε αντιληφθεί κιόλας.
Απλά δεν μπορώ με ορισμένα μέτρα που πραγματικά φτάνουν τα όρια της πλάκας.
Γιατί να μην δεν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα να πούνε ότι α θα κολλήσετε αργά ή γρήγορα κάντε μόνοι σας κουμάντα.
Αν όμως θέλουν να φρενάρουν τα κρούσματα είναι και το λοκνταουν μια λύση γιατί τον κλείνεις τον άλλον στους 4 τοίχους και δεν βγαίνει να πάει για δουλειά η σχολείο η σχολή η οτιδήποτε.
Το έχουμε δει και όλοι αυτό ότι με το λοκνταουν έπεφταν τα νούμερα αρκετά.
Πράγματι αλλά αγνοείς μια παράμετρο.
Δεν μπορεί να υπάρχει ένας αστυνομικός πίσω από τον καθένα ούτε να βάλει ο στρατός οδοφράγματα.
Ένα λοκντάουν στην Ευρώπη για να πετύχει εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την διάθεση των πολιτών να το τηρήσουν.
Όπως μας βλέπεις, σου φαίνεται ότι ο κόσμος θα το τηρούσε;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πράγματι αλλά αγνοείς μια παράμετρο.
Δεν μπορεί να υπάρχει ένας αστυνομικός πίσω από τον καθένα ούτε να βάλει ο στρατός οδοφράγματα.
Ένα λοκντάουν στην Ευρώπη για να πετύχει εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την διάθεση των πολιτών να το τηρήσουν.
Όπως μας βλέπεις, σου φαίνεται ότι ο κόσμος θα το τηρούσε;
Διάθεση δεν υπάρχει.
Αλλά είναι η δεν είναι το λοκνταουν ξεκαθαριζω για στατιστικούς λόγους μια λύση να πέσουν τα κρούσματα;

Το λοκνταουν επιβαρύνει τη ψυχική υγεία. Αλλά και να μην το κάνεις ρισκάρεις και πάλι την υγεία σου.
Εγώ βλέπω μπρος γκρεμο και πίσω ρέμα.
Ο καθένας ξαναλέω κάνει ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό του.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Το μόνο lockdown που θύμιζε πραγματικό lockdown ήταν το πρώτο...από εκεί και πέρα το επόμενο ήταν αποτυχημένο τέρμα, από μεριάς κόσμου
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πίστεψε με ήδη οδεύουμε προς την πείνα. Απλά με το λοκνταουν θα έρθει πιο γρήγορα.
Τόσες ανατιμήσεις που γίνανε ήδη ο κόσμος ζοριζεται να κάνει τα ψώνια της εβδομάδας.
Επίσης τα νούμερα που μου έδειξες είναι το ένα τέλη Οκτωβρίου και το άλλο μέσα Μάη.
Όπου στα μέσα Μάη είχε ήδη βγει ο κόσμος έξω και αυξήθηκαν τα κρούσματα.
Βάλε πχ συγκριτικά με τον Δεκέμβριο στα κρούσματα.
ΕΟΔΥ Ενημέρωση 26 Δεκεμβρίου 2020

«Σήμερα ανακοινώνουμε 262 νέα κρούσματα του νέου ιού στη χώρα, εκ των οποίων 13 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας
Ναι οδεύουμε προς την πείνα αλλά αν ξανακάνουμε θα οδεύσουμε χειρότερα.Το μέλλον είναι που είναι αβέβαιο,θα το γαμήσουμε εντελώς.Δεν είναι λύση να κλείνει μια ολόκληρη οικονομία επειδή έξω κυκλοφορεί ένας ιός και κάποιοι δεν ψήνονται να εμβολιαστούν από αντίδραση.Ναι και οι εμβολιασμένοι κολλάμε αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των ατόμων στις ΜΕΘ είναι ανεμβολίαστοι.Θα την πληρώνει λοιπόν μια ολόκληρη κοινωνία;Για όνομα του θεού.
Μισό λεπτό.Φυσικά και τα κρούσματα το Δεκέμβρη ήταν 262.Ο κόσμος ακόμα δεν είχε κουραστεί γιατί ήταν υπό καθεστώς μηνιαίου λοκνταουν.Μισό να σου δείξω τι παίχτηκε στις 31 Μαρτίου,που ακόμα είχαμε αυστηρό λοκνταουν με απαγορεύσεις μάλιστα από τις 18:00(!)το απόγευμα τα σκ
"Τα στοιχεία που παρουσιάζονται αφορούν περιστατικά από την επιδημιολογική επιτήρηση της νόσου από το νέο κορωνοϊό (COVID19), με βάση τα δεδομένα που έχουν δηλωθεί στον ΕΟΔΥ και καταγραφεί μέχρι τις 31 Μαρτίου 2021 (ώρα 15:00). Τα νέα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα της νόσου που καταγράφηκαν τις τελευταίες 24 ώρες είναι 3.616, εκ των οποίων 20 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας."
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Αν όμως θέλουν να φρενάρουν τα κρούσματα είναι και το λοκνταουν μια λύση γιατί τον κλείνεις τον άλλον στους 4 τοίχους και δεν βγαίνει να πάει για δουλειά η σχολείο η σχολή η οτιδήποτε.
Δε διαφωνώ, αλλά η συζήτηση ποτέ δεν ήταν αν το λοκντάουν είναι αποτελεσματικό, αλλά πόσο αποτελεσματικό είναι(πλέον αμφιβάλλω αν θα τηρείται, θα ρίξει μεν τα κρούσματα αλλά όχι αισθητά), κατά πόσο χρειάζεται(αν δε γίνει, τι συνέπειες θα έχουμε; ) και κατά πόσο αξίζουν οι θυσίες σε οικονομικό και ψυχικό τομέα(περιττό να μιλήσω γι αυτά).

Και 30κ κρούσματα τη μέρα να έχεις, αν οι διασωληνωμένοι παραμένουν 700 περίπου, η θνησιμότητα κάτω από οποιαδήποτε άλλη μορφή του ιού και οι μεθ και οι κλίνες αδειάζουν γρηγορότερα, τότε δεν αξίζει.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Διάθεση δεν υπάρχει.
Αλλά είναι η δεν είναι το λοκνταουν ξεκαθαριζω για στατιστικούς λόγους μια λύση να πέσουν τα κρούσματα;

Το λοκνταουν επιβαρύνει τη ψυχική υγεία. Αλλά και να μην το κάνεις ρισκάρεις και πάλι την υγεία σου.
Εγώ βλέπω μπρος γκρεμο και πίσω ρέμα.
Ο καθένας ξαναλέω κάνει ότι είναι καλύτερο για τον εαυτό του.
Εξαρτάται.
Είναι πολυπαραγοντικό το θέμα.
Πόσο θεωρείς ότι θα τηρηθεί, πόσο μεταδοτική είναι η μετάλλαξη που κυριαρχεί τώρα και με βάση αυτό, σε ποιο ποσοστό θεωρείς ότι θα επηρεαστούν τα κρούσματα;
Αν δεν μειώνονται ή το ποσοστό μειωσης είναι μικρό δεν συνεχίζουν την συζήτηση.
Έχουν μοντέλα για αυτά.

Αν είναι σεβαστό ποσοστό κοιτάνε τι ζημιά οικονομική, κοινωνική, πολιτική θα έκανε ένα lockdown σε σχέση με την αύξηση κρουσμάτων χωρίς lockdown.
Γιατί αν οι διασωληνωμένοι δεν ξεπεράσουν τους 700 που είχαμε τον Νοέμβρη ή 820 που είχαμε πέρσι την άνοιξη σε πολύμηνο lockdown τότε δεν έχεις λόγο να κάνεις όσα κι αν είναι τα κρούσματα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Μία σημαντική παράμετρος που πολλοί δε λαμβάνουν υπ'όψιν είναι και ο long covid, με τις μακροχρόνιες συνέπειές του
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top