• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και πολλοί γονείς άρχισαν να χάνουν τα παιδιά τους...σε έναν ακήρυχτο πόλεμο. :help:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Και πολλοί γονείς άρχισαν να χάνουν τα παιδιά τους...σε έναν ακήρυχτο πόλεμο. :help:
Μονο τα παιδιά χάνονται? εδώ φεύγουν άνθρωποι ξεκληρίζονται οικογένειες.
Δραματικες καταστάσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο εμβολιασμός δεν αποτρέπει την νόσηση, αποτρέπει σε ένα μεγάλο βαθμό την βαριά νόσηση.
Το ξέρω καλέ έχω εμβολιαστεί τριπλά μη με μαλώνεις😂
Ξέρεις τι θέλω να δω? Πότε επιτέλους θα καταφέρουμε να φρενάρουμε ως πλανήτης τον κοβιντ.
Να είναι μηδαμινα σχεδόν ανύπαρκτα τα κρούσματα.
Εκεί θα φανεί.Ποσο δούλεψε η στρατηγική μας
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ο εμβολιασμός δεν αποτρέπει την νόσηση, αποτρέπει σε ένα μεγάλο βαθμό την βαριά νόσηση.
Εσύ καλά τα λες, όμως εδώ μιλάμε για "αθλητές".

Και δεν μιλάμε για απλή "νόσηση".

Παιδιά στην δεκαετία των 20 με 30.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Διαβάζουμε κι αυτά άλλοι περιμένουν για ένα κρεβάτι ΜΕΘ και άλλοι δεν έχουν χρήματα να κάνουν ένα μοριακό. Τι να λέμε τώρα
Screenshot_20211229-100541.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Σε αριθμό τεστ ανά εκατομμύριο η Ελλάδα είναι η όγδοη σε σειρά χώρα στην Ευρώπη. (Test 1M pop)
Screenshot_2021-12-29-10-09-49-042.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σε αριθμό τεστ ανά εκατομμύριο η Ελλάδα είναι η όγδοη σε σειρά χώρα στην Ευρώπη.
View attachment 91089
Φαντάσου δεν κάνουν όλοι. Αν έκαναν θα ήμασταν πρώτοι.
Αποκλείεται βέβαια γιατί δεν έχουμε τόσο μεγάλο πληθυσμό και άρα πλεονέκτημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Πρώτη σε τεστ είναι η Δανία που είναι και από τις πρώτες χώρες σε εμβολιαστικη κάλυψη.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Καλά, δεν είναι και να περηφανευόμαστε για το πόσα τεστ γίνονται όταν στην Αθήνα για δωρεάν rapid έχεις καμιά 10αρια σημεία να κάνουνε, μέχρι το μεσημέρι, κι αν προλάβεις (έχει τύχει να πάω γύρω 12 και να πούνε μας τελειώσαν τα τεστ).
Για δωρεάν μοριακό δε το σκέφτομαι καν.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και παρ' όλα αυτά έχουν 148 χιλιάδες νεκρούς;

Άμα τους μετρούσαμε κι εμείς έτσι, θα είχαμε πολύ λιγότερους υποθέτω. Θυμάστε ο Λεβέντης πόσο καιρό ταλαιπωρήθηκε; Μετά από 75 μέρες νοσηλείας.
Οι περισσότεροι νομίζω ήταν στο πρώτο κύμα, που τους πήρε φαλάγγι. Αλλά ναι, φυσικά έχουν πολλούς νεκρούς αφού έχουν πάρει τη ζωή τους πίσω :P Πόσους ακριβώς δεν ξέρουμε, γιατί κάνουν δημιουργική καταμέτρηση. Όταν (αν) κάποτε δημοσιεύσουν τα στοιχεία για excess deaths κατά τη διάρκεια της πανδημίας, ίσως μάθουμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Παιδια δεν ειναι καλα τα πραγματα, μηπως πρεπει να παμε σε ενα lock down για 2 εβδομάδες;; Σας λεω αλήθεια φοβαμαι πιο πολυ απο ποτε.

Χθες ειχαμε.

•USA: 310.000 cases and 1811 deaths.
•Canada: 27.000 infections 22 deaths
•Australia: 10.000 infections and 8 deaths.
•United Kingdom: 129.000 infections and 18 deaths.
•France: 179.000 infections and 290 deaths.

Δεν σταματάει τιποτα την ομικρον, η Αυστραλια που εδω και 2 χρονια ειχε max 700 κρούσματα πλεον ανακοινωνει 10.000-12.000 την ημερα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Οι περισσότεροι νομίζω ήταν στο πρώτο κύμα, που τους πήρε φαλάγγι. Αλλά ναι, φυσικά έχουν πολλούς νεκρούς αφού έχουν πάρει τη ζωή τους πίσω :P Πόσους ακριβώς δεν ξέρουμε, γιατί κάνουν δημιουργική καταμέτρηση. Όταν (αν) κάποτε δημοσιεύσουν τα στοιχεία για excess deaths κατά τη διάρκεια της πανδημίας, ίσως μάθουμε.
Κάνε κλικ στην κάτω σειρά.
Excess deaths - Morts excessifs

H Bρετανία έχει 11% περισσότερους θανάτους ενώ η Ελλάδα 8%

Απ' o,τι βλέπεις το πρόβλημα το έχουν κυρίως ανατολικές ανεμβολίαστες χώρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Καλα χθες το UK με 129.000 ειχε μονο 18 νεκρους.
Kαι προχθές 143. Δεν μου λένε κάτι τα στατιστικά μόνο μιας μέρας.

Πάντως στην Ινδία δεν έφτασε η Όμικρον. Ούτε στη Ρωσία που μαστίζεται ακόμα από την Δέλτα.
1640769638861.png
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κάνε κλικ στην κάτω σειρά.
Excess deaths - Morts excessifs

H Bρετανία έχει 11% περισσότερους θανάτους ενώ η Ελλάδα 8%

Απ' o,τι βλέπεις το πρόβλημα το έχουν κυρίως ανατολικές ανεμβολίαστες χώρες.
Εγώ βλέπω ότι πρόβλημα έχουμε όλοι, τέλος πάντων. Προφανώς γίνεται υποκαταγραφή - ή κυκλοφορεί και κάτι άλλο που σκοτώνει εκτός από COVID. Πάντως αν δεν ξέρεις πώς έχουν συλλεγεί οι πληροφορίες είναι δύσκολο να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Πχ στα ποσοστά της Βρετανίας δεν ξέρεις τι ακριβώς βλέπεις γιατί η κάθε χώρα (Αγγλία, Σκωτία κλπ) επεξεργάζεται τα δικά της στοιχεία, συχνά με χρονοκαθυστέρηση. Παρόλα αυτά είναι σίγουρο πως τους έχουν βοηθήσει και τα εμβόλια και η εμπειρία του πρώτου κύματος γιατί είναι τόσο yolo που 11% excess deaths φαντάζει λίγο....
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: αφού τα self και τα rapid test είναι αποδεδειγμένα άχρηστα, δε θα έπρεπε το κράτος να παρέχει ένα δωρεάν pcr test σε όλους τους πολίτες;

Αν εγώ λοιπόν έχω συμπτώματα, κάνω self test, βγει αρνητικό, αλλά είμαι σίγουρη οτι έχω κολλήσει από συναναστροφή που είχα, δε θα ήταν σωστό να πάω σε ένα διαγνωστικό κέντρο και να έχω ένα δωρεάν pcr test; Με ρωτάνε αν έχω 80 ευρώ να δώσω για να τους ενημερώσω αν έχω την όμικρον ή τη δέλτα; Ένα το εξάμηνο έστω δε θα ήταν καλό για κάθε πολίτη; Όπως γράφεται πχ το ετήσιο τσεκ απ, να δικαιούσαι κι ένα pcr το εξάμηνο.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ένα το εξάμηνο έστω δε θα ήταν καλό για κάθε πολίτη; Όπως γράφεται πχ το ετήσιο τσεκ απ, να δικαιούσαι κι ένα pcr το εξάμηνο.
Δεν νομίζω πως θα έκανε καμία διαφορά, δεδομένης της εξάπλωσης που έχουμε. Για λόγους επιδημιολογικής επιτήρησης, είναι καλύτερα τα πολλά self test παρά 1 PCR.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής: αφού τα self και τα rapid test είναι αποδεδειγμένα άχρηστα, δε θα έπρεπε το κράτος να παρέχει ένα δωρεάν pcr test σε όλους τους πολίτες;
Αυτό το κάνει η Δανία .....και να τα αποτελέσματα.
Σύστημα ιχνηλάτησης λέγεται αυτό ....άλλοι μας λένε ο εμβολιασμός τους έσωσε
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top