• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Εχει σημασια το ερωτημα αυτο απ την στιγμη που το εμβολιο δεν κοβει την μεταδοση ?(aka ανοσια αγελης)

Η διασπορα ηταν και ειναι ακομα το κλειδι της πανδημιας (και γενικα των πανδημιων)
Πού το διάβασες ότι δεν την κόβουν καθόλου? Τα εμβόλια κόβουν κάπως και τη μετάδοση και το να κολλήσεις, ακόμα και για την όμικρον. Αναφέρομαι κυρίως στο booster της τρίτης δόσης. Πχ δες εδώ:


συν λίγες μόνο μέρες που είσαι μεταδοτικός, κόβονται αρκετές αλυσίδες του μεταδίδω-κολλάω. Το ζήτημα είναι να κάνουν αρκετοί το booster, τότε θα φανεί και πρακτικά αυτό.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αυτό σημαίνει ότι στα 10 θετικά σελφ, τα 7 είναι όντως θετικά.
Το κρίσιμο ερώτημα είναι στα 10 αρνητικά σελφ, πόσα είναι όντως τα αρνητικά. Δεν ξέρω αν έχει υπάρξει κάποια έρευνα γι' αυτό, ή έστω εκτίμηση.
Αναλόγως τη μάρκα του self test και την ποσότητα ιικού φορτίου, δεν είναι όλα το ίδιο αξιόπιστα.
Επίσης η Όμικρον μπορεί να ανιχνευθεί καλύτερα αν πάρεις διπλό δείγμα και από φάρυγγα και από μύτη.
Το post πάντως που σχολίασες αναφερόταν στο 70% των PCR, όχι των self. Τα PCR γενικά είναι κατά 95%+ σωστά (νμζ και σε false positive και σε false negative), οπότε δεν έχουμε λόγο να τα αμφισβητούμε, από τη στιγμή ασφαλώς που το δείγμα λαμβάνεται σωστά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


“Omicron is not mild… that narrative that is out there is dangerous and it’s deadly”.
The WHO’s Dr Maria Van Kerkhove says increasing cases will mean more people in hospital.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εδω γινεται χαμος. Δεν ξερω ατομο πλεον που να μην εχει κολλησει. Πιθανοτατα εκτεθηκα και εγω. Εχω κανει 3η δοση. Ελπιζω να μην κολλησω. Οι εισαγωγες στα νοσοκομεια αυξηθηκαν κατα 35% μεσα σε 4 ημερες.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Ας μου δώσει, όποιος θέλει και μπορεί, τα φώτα του.

Έκανα χθες το πρωί ένα ράπιντ σε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ. Μπαίνω στην πλατφόρμα για να δω τ' αποτελέσματα και το μόνο που βλέπω από χθες είναι τ' αποτελέσματα του ράπιντ που έκανα την Δευτέρα σε φαρμακείο.
InkedPicture1_LI.jpg

Κάνω κάτι λάθος; Μπαίνω σε λάθος πλατφόρμα; Έχει απλά κλατάρει το σύστημα;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ας μου δώσει, όποιος θέλει και μπορεί, τα φώτα του.

Έκανα χθες το πρωί ένα ράπιντ σε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ. Μπαίνω στην πλατφόρμα για να δω τ' αποτελέσματα και το μόνο που βλέπω από χθες είναι τ' αποτελέσματα του ράπιντ που έκανα την Δευτέρα σε φαρμακείο.
View attachment 92225
Κάνω κάτι λάθος; Μπαίνω σε λάθος πλατφόρμα; Έχει απλά κλατάρει το σύστημα;
Είσαι ανεμβολίαστη; Αν ναι, αυτά από τα κλιμάκια του ΕΟΔΥ που είναι αρνητικά δεν περνάνε στο σύστημα.
Αν είσαι εμβολιασμένη θα έπρεπε να φαίνεται.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Είσαι ανεμβολίαστη; Αν ναι, αυτά από τα κλιμάκια του ΕΟΔΥ που είναι αρνητικά δεν περνάνε στο σύστημα.
Αν είσαι εμβολιασμένη θα έπρεπε να φαίνεται.
Εμβολιασμένη και μάλιστα και με τρίτη δόση είμαι
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Εμβολιασμένη και μάλιστα και με τρίτη δόση είμαι
Τότε θα έπρεπε να φαίνεται, λογικά λάθος έγινε η δεν ενημερώθηκε ακόμα το σύστημα αν και κανονικά πρέπει να ενημερωθεί εντός 24ωρου.

Πάντως αν ήταν θετικό θα σε είχαν πάρει τηλέφωνο.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Τότε θα έπρεπε να φαίνεται, λογικά λάθος έγινε η δεν ενημερώθηκε ακόμα το σύστημα αν και κανονικά πρέπει να ενημερωθεί εντός 24ωρου.

Πάντως αν ήταν θετικό θα σε είχαν πάρει τηλέφωνο.
Μα έχω κλείσει 24ωρο. Τι να πω, με τόσα κρούσματα έχουν αρχίσει να παραλύουν κι εκεί μάλλον.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Σώπα καλέ, εξετάζεται να ακυρώνεται το πιστοποιητικό εμβολιασμού για το διάστημα που ο άλλος νοσεί;
Big brain move.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,279 μηνύματα.
Headshot !
Ελεος ποσο πιο χαμηλα θα πεσουμε σαν κοινωνια. Δεν αφηνουμε εναν αθλητη να μπει στη χωρα επειδη δεν εχει εμβολιαστεί παρολο που πανω απο το 50% των νεων μολύνσεων ειναι fully vaccinated.

@Nina-nana θελω τις ιατρικες σου γνωσεις πανω στο θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως σε 2-3 μήνες οι κυβερνήσεις στην Ευρώπη θα κηρύξουν λήξη της πανδημίας
Να ενημερώσουν και τον ιό όμως. Μην βρεθούμε προ εκπλήξεως.

Σώπα καλέ, εξετάζεται να ακυρώνεται το πιστοποιητικό εμβολιασμού για το διάστημα που ο άλλος νοσεί;
Big brain move.
Λογικό δεν είναι; Απορώ γιατί το σκέφτονται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,279 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
Μακάρι να επαληθευτούν οι προβλέψεις και ο ιός να γίνει φέτος ενδημικός
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πού το διάβασες ότι δεν την κόβουν καθόλου? Τα εμβόλια κόβουν κάπως και τη μετάδοση και το να κολλήσεις, ακόμα και για την όμικρον. Αναφέρομαι κυρίως στο booster της τρίτης δόσης.
Με κατακόρυφη έξαρση και τόσο πολλά κρούσματα, μόνο δύο περιπτώσεις υπάρχουν.
1. ανεμβολίαστοι, οπότε ο αριθμός των, φανερώνει τα πραγματικά μεγέθη
2. μεγάλος αριθμός εμβολιασμένων, που προκαλεί ερωτηματικά, σχετικά με το κατα πόσο είναι αποτελεσματικά τα εμβόλια.
συν λίγες μόνο μέρες που είσαι μεταδοτικός, κόβονται αρκετές αλυσίδες του μεταδίδω-κολλάω. Το ζήτημα είναι να κάνουν αρκετοί το booster, τότε θα φανεί και πρακτικά αυτό.
Αλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.
Εχουν γίνει τόσο πολλοί εμβολιασμοί, που μόνο πρόβλημα αποτελεσματικότητας των εμβολίων αναδύεται εδώ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ας μου δώσει, όποιος θέλει και μπορεί, τα φώτα του.

Έκανα χθες το πρωί ένα ράπιντ σε κλιμάκιο του ΕΟΔΥ. Μπαίνω στην πλατφόρμα για να δω τ' αποτελέσματα και το μόνο που βλέπω από χθες είναι τ' αποτελέσματα του ράπιντ που έκανα την Δευτέρα σε φαρμακείο.
View attachment 92225
Κάνω κάτι λάθος; Μπαίνω σε λάθος πλατφόρμα; Έχει απλά κλατάρει το σύστημα;
Μπες στο ευρωπαϊκό πιστοποιητικό
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μακάρι να επαληθευτούν οι προβλέψεις και ο ιός να γίνει φέτος ενδημικός
'Εχει κάνει κανένας σοβαρός επιστήμονας αυτή την πρόβλεψη ή είναι σαν εμένα που προβλέπω ότι κάθε χρόνο θα αδυνατίσω;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
'Εχει κάνει κανένας σοβαρός επιστήμονας αυτή την πρόβλεψη ή είναι σαν εμένα που προβλέπω ότι κάθε χρόνο θα αδυνατίσω;
Ο Πετράκος μαζί με τον μαγιό και μια κοπέλα στην Δανία το έχουν πει
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,030 μηνύματα.
'Εχει κάνει κανένας σοβαρός επιστήμονας αυτή την πρόβλεψη ή είναι σαν εμένα που προβλέπω ότι κάθε χρόνο θα αδυνατίσω;
Νομίζω οι Δανοί λοιμωξιολόγοι είχαν κάνει τέτοια πρόβλεψη, επειδή φαίνεται προς το παρόν η Όμικρον, παρά τη τεράστια μεταδοτικότητά της, να έχει πολύ χαμηλή θνησιμότητα, ότι υπάρχουν ελπίδες να χτιστεί καλή ανοσία και ο ιός να γίνει ενδημικός
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νομίζω οι Δανοί λοιμωξιολόγοι είχαν κάνει τέτοια πρόβλεψη, επειδή φαίνεται προς το παρόν η Όμικρον, παρά τη τεράστια μεταδοτικότητά της, να έχει πολύ χαμηλή θνησιμότητα, ότι υπάρχουν ελπίδες να χτιστεί καλή ανοσία και ο ιός να γίνει ενδημικός
Η πρόβλεψη ήταν μόνο για τη Δανία ή περιλάμβανε και άλλες περιοχές του πλανήτη πχ Μποτσουάνα, Καμερούν, Νότια Αφρική, Βραζιλία κλπ?

Μου φαίνεται απίστευτο να είπε σοβαρός λοιμωξιολόγος τέτοιο πράγμα, όχι ότι σε αμφισβητώ αλλά μήπως μπορείς να βρεις τα ονόματα των επιστημόνων αυτών να δούμε αν είναι σίγουρα λοιμωξιολόγοι;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top