• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Την θετικοτητα την συγκρινουμε ανα εβδομαδα
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ερευνες δείχνουν, αν και με αρκετή αβεβαιότητα για το πόσο ακριβώς, ότι η Ο μπορεί να είναι σημαντικά λιγότερο θανατηφόρα και από την απλή γρίπη.

Ειδικοί αναφέρουν ότι αν αυτά τα νούμερα επιβεβαιωθούν, κάτι που θα φανεί τις επόμενες εβδομάδες, δεν θα υπάρχει λόγος να έχουμε για την Ο περισσότερα μέτρα από όσα θα παίρναμε σε ένα ξέσπασμα γρίπης. Λένε ότι αν επιβεβαιωθούν αυτά δεν θα υπάρχει αιτιολόγηση να έχουμε οποιοδήποτε περιορισμό δεν είχαμε πριν τον κορωνοιό και το βασικό μέτρο που θα πρέπει να παρθεί θα είναι η ενίσχυση των συστημάτων υγείας ώστε να αντέχουν ταυτόχρονο ξέσπασμα Ο και γρίπης.

Προφανώς δεν μιλάμε για τώρα με τα συστήματα υγείας στο κόκκινο.
Λένε για την στρατηγική μας από το καλοκαίρι και μετά για τον επόμενο χειμώνα, υποθέτοντας ότι η Ο θα συνεχίσει να είναι η κυρίαρχη μετάλλαξη.


Μετά από πόσο καιρό αρχίζεις να ξανακολλάς;
Κάνεις δεν ξέρει ακόμα ακριβώς για την Ο πόσο κρατάει η ανοσία από νόσηση.
Για κάποιους λίγους μήνες πάντως έχεις ανοσία, κρίνοντας από προηγούμενες παραλλαγές.

Αλλά είναι και εδώ συζήτηση τι εννοείς κολλάς. Το να βγεις θετικός αν κάνεις pcr;
Με την αυστηρή έννοια του όρου είναι αυτό αλλά αν έχεις τόσο χαμηλό ιικό φορτίο που δεν μεταδίδεις και είσαι ασυμπτωματικός δεν είναι πρόβλημα.
Πρώτον νοιάζει το να μην νοσείς σοβαρά και δευτερευόντως να μην μεταδίδεις.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Μόνο οι φωνές του φιλελευθερισμού και κάποιοι αυτόνομοι αναρχικοί αντιστέκονται πια στον απόλυτο βιασμό της λογικής του υγειονομικού απαρχάιντ. Απουσία της αριστεράς - η οποία επίσημα θα πρέπει να μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας - η δυστοπία του Όργουελ είναι εδώ.

Μία μπότα πάνω στο κεφάλι μας....
...για ΠΑΝΤΑ! :knife:

1641629479487.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ερευνες δείχνουν, αν και με αρκετή αβεβαιότητα για το πόσο ακριβώς, ότι η Ο μπορεί να είναι σημαντικά λιγότερο θανατηφόρα και από την απλή γρίπη.

Ειδικοί αναφέρουν ότι αν αυτά τα νούμερα επιβεβαιωθούν, κάτι που θα φανεί τις επόμενες εβδομάδες, δεν θα υπάρχει λόγος να έχουμε για την Ο περισσότερα μέτρα από όσα θα παίρναμε σε ένα ξέσπασμα γρίπης. Λένε ότι αν επιβεβαιωθούν αυτά δεν θα υπάρχει αιτιολόγηση να έχουμε οποιοδήποτε περιορισμό δεν είχαμε πριν τον κορωνοιό και το βασικό μέτρο που θα πρέπει να παρθεί θα είναι η ενίσχυση των συστημάτων υγείας ώστε να αντέχουν ταυτόχρονο ξέσπασμα Ο και γρίπης.

Προφανώς δεν μιλάμε για τώρα με τα συστήματα υγείας στο κόκκινο.
Λένε για την στρατηγική μας από το καλοκαίρι και μετά για τον επόμενο χειμώνα, υποθέτοντας ότι η Ο θα συνεχίσει να είναι η κυρίαρχη μετάλλαξη.



Κάνεις δεν ξέρει ακόμα ακριβώς για την Ο πόσο κρατάει η ανοσία από νόσηση.
Για κάποιους λίγους μήνες πάντως έχεις ανοσία, κρίνοντας από προηγούμενες παραλλαγές.

Αλλά είναι και εδώ συζήτηση τι εννοείς κολλάς. Το να βγεις θετικός αν κάνεις pcr;
Με την αυστηρή έννοια του όρου είναι αυτό αλλά αν έχεις τόσο χαμηλό ιικό φορτίο που δεν μεταδίδεις και είσαι ασυμπτωματικός δεν είναι πρόβλημα.
Πρώτον νοιάζει το να μην νοσείς σοβαρά και δευτερευόντως να μην μεταδίδεις.
Ωραια αντε να ληξει λοιπον να τελειώνουμε. Ουτε τριτη δοση ουτε τιποτα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ωραια αντε να ληξει λοιπον να τελειώνουμε. Ουτε τριτη δοση ουτε τιποτα.
Ο βασικότερος λόγος που η Ο φαίνεται να προκαλεί τόσο λίγους θανάτους, πέρα από το ότι είναι πιο ήπια, είναι ότι οι περισσότεροι φαίνεται να έχουν αντισώματα στον κορωνοιό πλέον.

Ο εμβολιασμός βοηθάει να διατηρηθούν αυτά, χρειάζεται.

Απλά λογικά από τον επόμενο χειμώνα θα είναι ετήσιος οχι κάθε 3-4 μήνες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ο βασικότερος λόγος που η Ο φαίνεται να προκαλεί τόσο λίγους θανάτους, πέρα από το ότι είναι πιο ήπια, είναι ότι οι περισσότεροι φαίνεται να έχουν αντισώματα στον κορωνοιό πλέον.

Ο εμβολιασμός βοηθάει να διατηρηθούν αυτά, χρειάζεται.

Απλά λογικά από τον επόμενο χειμώνα θα είναι ετήσιος οχι κάθε 3-4 μήνες.
Ναι δεν το ήξερα οτι πρεπει να κανω στην ζωη μου 40 δοσεις ωστε να εχω δικαιωμα να μπαινω στην εστίαση και να πηγαινω στο πανεπιστημιο μου. Τι αλλη μαλακια θα σκαρφιστεί η Κυβερνηση θελω να δω.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ναι δεν το ήξερα οτι πρεπει να κανω στην ζωη μου 40 δοσεις ωστε να εχω δικαιωμα να μπαινω στην εστίαση και να πηγαινω στο πανεπιστημιο μου. Τι αλλη μαλακια θα σκαρφιστεί η Κυβερνηση θελω να δω.
Οταν ηρεμησουν τα πράγματα δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό. Αλλά και της γρίπης ετήσιο είναι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Οταν ηρεμησουν τα πράγματα δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό. Αλλά και της γρίπης ετήσιο είναι.
Της γριπης φιλε ειναι ετησιο ομως δεν μας αναγκαζει κανεις να το κανουμε. Ειναι παραλογο, ειμαι 22 ετων και εκανα 2 δοσεις Pfizer ομως μετα τον Μάιο δεν θα ισχυει λες και ειμαι 70 ετων ωστε να κανω εμβολιο καθε 7 μηνες.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
Μόνο οι φωνές του φιλελευθερισμού και κάποιοι αυτόνομοι αναρχικοί αντιστέκονται πια στον απόλυτο βιασμό της λογικής του υγειονομικού απαρχάιντ. Απουσία της αριστεράς - η οποία επίσημα θα πρέπει να μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας - η δυστοπία του Όργουελ είναι εδώ.

Μία μπότα πάνω στο κεφάλι μας....
...για ΠΑΝΤΑ! :knife:

Έτσι Νίκο, φυλάξτε Θερμοπύλες! :weak:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Έτσι Νίκο, φυλάξτε Θερμοπύλες! :weak:
Himela μου ο καθε ανθρωπος μπορει να παρει οποια αποφαση θελει για τον εαυτό του ειδικα κιολας αν ειναι κατω των 50 οπου ο Covid εχει μηδενικη θνητοτητα. Θελω να πω οτι οι ειρωνείες και η χαρα με κατάργηση δικαωματων δεν δειχνει και την καλυτερη εικονα για τον ευατο σου. Ο καθενας κανει για τον εαυτό του οτι το καλυτερο.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Της γριπης φιλε ειναι ετησιο ομως δεν μας αναγκαζει κανεις να το κανουμε. Ειναι παραλογο, ειμαι 22 ετων και εκανα 2 δοσεις Pfizer ομως μετα τον Μάιο δεν θα ισχυει λες και ειμαι 70 ετων ωστε να κανω εμβολιο καθε 7 μηνες.
Τώρα είμαστε σε πανδημία, λογικό είναι.
Μετά θα είναι σύσταση και ίσως υποχρεωτικό για λίγα πράγματα πχ ταξίδι εξωτερικό.
Δεν θα είναι για πάντα υποχρεωτικό για να κάτσεις σε καφετέρια πχ.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Πως γίνεται να είσαι εμβολιασμένος και να είσαι πιο αντιεμβολιαστής κι από τους αντιεμβολιαστές μόνο εσύ το ξέρεις.
Εισαι ακυρη εδω αλλα οκ. Εκανα τις 2 δοσεις αλλα οχι να μου λενε booster dose καθε 7 μηνες.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτα βλέπω και μαλλον δεν θα παω για 3η δοση. Συγγνωμη αλλα τα περιστατικα με ξαφνικους θανατους και καρδιοπαθειες αυξηθηκαν πολυ τους τελευταίους μηνες και πρεπει να ελεχθει αυτο, ειδικά αφου ξερουμε επισημα οτι τα mRNA ευθυνοται για μυοκαρδητιδες.
Μια άποψη η οποία αν παγιωθεί και υιοθετηθεί τότε ποιο το μελλον των εμβολίων όταν πλέον ΟΛΑ από εδώ και περα θα είναι αυτού του τύπου?

Κατά πόσο ο άνθρωπος θα εμπιστεύεται τα εμβόλια και πόσο θα αλλάξει η ζωή μας από εδώ και πέρα όταν θα κυριαρχεί όλο αυτό και όλο περισσότερος κόσμος θα σταματήσει να εμβολιάζεται?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Είναι η συνολική σου στάση στο θέμα Φώτη. Τέλος πάντων, καλή σου μέρα.
Ναι γιατι ειναι περα για περα τρελο να χαίρεστε μερικοί με την καταργηση των ελευθεριών σε ατομα επειδη δεν θελουν να κανουν το εμβολιο. Και δεν λεω για τους 60 plus αλλα για ατομα 10,20 και 30 ετων. Το εμβολιο το εκανα για δικη μου προστασία αλλα απο εκει και περα μην περιμενετε απο εμενα απάνθρωπες συμπεριφορές του τυπου: Πεθανε ενας ανεμβολιαστος, κανω παρτι που η κυβερνηση παιρνει 100 ευρω απο τους συνταξιούχους για να κανουν το εμβολιο. Γιατι εκει δεν μιλαμε για θεμα πανδημιας Covid αλλα για πανδημια έλλειψης ηθικης και σεβασμου προς τους συναθρωπους μας. Ουτε προφανως ασπαζομαι αποψεις του τυπου: Τα εμβολια εχουν τσιπακι και ειναι το χαραγμα και αλλες τετοιες βλακειες.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,886 μηνύματα.
Μια άποψη η οποία αν παγιωθεί και υιοθετηθεί τότε ποιο το μελλον των εμβολίων όταν πλέον ΟΛΑ από εδώ και περα θα είναι αυτού του τύπου?

Κατά πόσο ο άνθρωπος θα εμπιστεύεται τα εμβόλια και πόσο θα αλλάξει η ζωή μας από εδώ και πέρα όταν θα κυριαρχεί όλο αυτό και όλο περισσότερος κόσμος θα σταματήσει να εμβολιάζεται?
Να μια διάσταση προπαγάνδας που δεν την είχα συναντήσει, ίσως γιατί δεν βλέπω τηλεόραση.
Που διάβασες ότι ΟΛΑ από εδώ και πέρα τα εμβόλια θα είναι mRNA;
Και εντάξει σίγουρα κάποιος θα το έγραψε, κι εσύ το διάβασες, δεν βλέπεις ότι ακροβατεί λογικά;
Όχι φυσικά ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό - σε παράλογο κόσμο ζούμε - αλλά διαλεκτικά είναι η απόλυτη αντιστροφή της λογικής.
Το ακραίο και παράλογο γίνεται νόρμα. :comando:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μια διάσταση προπαγάνδας που δεν την είχα συναντήσει, ίσως γιατί δεν βλέπω τηλεόραση.
Που διάβασες ότι ΟΛΑ από εδώ και πέρα τα εμβόλια θα είναι mRNA;
Και εντάξει σίγουρα κάποιος θα το έγραψε, κι εσύ το διάβασες, δεν βλέπεις ότι ακροβατεί λογικά;
Όχι φυσικά ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό - σε παράλογο κόσμο ζούμε - αλλά διαλεκτικά είναι η απόλυτη αντιστροφή της λογικής.
Το ακραίο και παράλογο γίνεται νόρμα. :comando:
Σε λάθος άτομο βρήκες να πεις κάτι τέτοιο😉
Πότε σε όλο αυτή την τρέλα του κοβιντ δεν υιοθέτησα κάτι το οποίο διάβασα και πολύ περισσότερο δεν μπήκα ποτε στην διαδικασία να συζητήσω ένα τόσο σοβαρό θέμα διαδικτυακά με άγνωστους ώστε να επηρεάσει τις απόψεις μου και φυσικά το τι αποφάσεις θα πάρω για το μέλλον της δικής μου υγείας και πολύ περισσότερο των παιδιών μου ...

Παραλείψει μου λοιπόν οτι όλο αυτό που έγραψα είναι φυσικά όχι λόγια δικά μου, αλλά λόγια της αιματολογου που είχα πρόσφατα πάλι μια συζήτηση η οποία ξεκίνησε με αφορμή τον κοβιντ αλλά επεκτάθηκε και στο μέλλον των εμβολίων όταν πλέον αυτό το ίντερνετ έχει τείνει μα γινει μάστιγα και ο κάθε ένας μας που δεν είναι σε αυτό τον χώρο εκφράζει απόψεις που φυσικά δεν αγγίζουν καν ούτε την πραγματικότητα ούτε προσεγγίζει με σωστό τρόπο τις επιστημονικές απόψεις.

Σε όλη αυτή την διαδρομή τους προσωπικους μου γιατρούς μας έχω οδηγό και πάντα οτιδήποτε με προβληματίζει το συζητώ μόνο μαζί τους .
Οποτε εγώ από την επαγγελματική μου ιδιότητα που δεν έχει καμία σχέση με την ιατρική, δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω μια τέτοια διατυπωμένη άποψη ;)

Ας αφήσουμε λοιπόν το μέλλον των εμβολίων από εδώ πέρα να μας το δείξουν οι υπεύθυνοι,εφόσον ούτε και αυτοί μπορούν να ειναι ξεκαθαροι , τίποτε πάνω παραπάνω σε όλο αυτό :bye2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top