• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Έχουμε να κάνουμε με έναν ιό που εξαπλώνεται σε όλο σου το σώμα άπαξ και σε μολύνει, εγκέφαλο, καρδιά, πνεύμονες κλπ και μένει για μήνες μέσα σου μετά την ανάρρωση. Γιατί να το ρισκάρεις; Οσο μπορεις αποφυγε το. Και ναι τα εμβολια μειωνουν τη σφοδροτητα και τις πιθανοτητες για long covid:

@Nihilist
Το ότι όλοι θα κολλήσουμε ναι, πολύ πιθανόν, αλλά το θέμα είναι το πότε και έχει μεγάλη σημασία. Αν κολλήσουμε όλοι μαζί τότε θα χει πρόβλημα το ΕΣΥ. Έτσι όπως το θέτεις, και το θέτεις από τον Σεπτέμβριο που τα ξαναλεγαμε αυτά, είναι σα να μην έχει σημασια το να προσεχουμε, εφοσον ολοι θα κολλησουμε. Αυτο ειναι μεγαλο λαθος και επικινδυνο σα νοοτροπια, διότι αν το δούμε όλοι με αυτη τη ματαιοδοξία και αφεθουμε χωρις μετρα και κολλησουμε αναποφευκτα, στο ιδιο χρονικο διαστημα πανω κατω, τοτε αναποφευκτα θα κολλησουν και περισσοτεροι και θα νοσηλευτουν περισσοτεροι (να θυμισω οτι εχουμε μερικες εκατονταδες χιλιαδες ευπαθεις ανεμβολιαστους) με αμεση απορροια αυξηση της πιεσης στο ΕΣΥ.

Να δεις πώς το ειπε η Μέριλ, το "sit tight and assess", εκεί θα οδηγήσει.


Όχι δεν βγήκαν ανοσολόγοι, αλλά ένας ανοσολόγος, συγκεκριμενα νευροανοσολόγος, ο κ. Δημήτρης Καρούσης:
Μάλλον δεν έψαξες καλά.
και ενώ είναι νευρο-ανοσολογος, ειπε δειλα οτι νομιζει πως συχνες πολλαπλες δοσεις εμβολιου ισως οδηγησουν σε αυτοανοσο.
Να ξέρεις, οτι ποτέ ένας μόνο άνθρωπος δεν θα μπορούσε να ισχυρίζεται τέτοιες θεωρίες, εκτός αν ο ίδιος είχε ερευνήσει και καταλήξει ή κάποιοι άλλοι και όχι ένας, του παρείχαν αποδεδειγμένα στοιχεία.
Ενας επιστήμονας, δεν βγαίνει να εκτεθεί χωρίς να σταθμίσει αυτά που λέει.
Εσύ, δήλωσες τις παρενέργειες που είχες;

Το οποιο δεν υποστηριζεται απο πουθενα, ουτε απο ερευνα ουτε καν απο ιατρικη θεωρια αποσο γνωριζω. Ρωτησα και γιατρο νευρολογο πανω σε αυτο ακριβως, και μου ειπε οτι δεν στεκει αυτο.
Οπότε μόνος του ο Καρουσης το λεει αυτο, δεν εχω βρει καπου αλλου τετοια συσχετιση.
Οχι και απο πουθενά... ψάξε τον Μακντί τον Ινδό, ο οποίος έχει πάρει θέση και μιλά για αυτοάνοσα που δημιουργεί η ακίδα.
Αντιθετως ομως, ξερουμε οτι ο ιδιος ο ιος μπορει να οδηγησει σε αυτοανοσο αν νοσησεις.
Και πώς το ξέρουμε; εγώ δεν το γνωρίζω.
Πώς ισχυρίζεσαι κάτι τέτοιο δίχως να παραθέτεις στοιχεία;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
.
Το ότι όλοι θα κολλήσουμε ναι, πολύ πιθανόν, αλλά το θέμα είναι το πότε και έχει μεγάλη σημασία. Αν κολλήσουμε όλοι μαζί τότε θα χει πρόβλημα το ΕΣΥ. Έτσι όπως το θέτεις, και το θέτεις από τον Σεπτέμβριο που τα ξαναλεγαμε αυτά, είναι σα να μην έχει σημασια το να προσεχουμε, εφοσον ολοι θα κολλησουμε.

Καταρχάς ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Απλώς να ξεκαθαρίσω πως ποτέ δεν είπα ότι δεν χρειάζονται τα μέτρα, επειδή όλοι θα κολλήσουμε. Εξαρχής λέω πως τα λόκντάουν γίνοται όχι για να μην κολλήσουμε, αλλά για να κολλήσουμε όλοι σταδιακά και χωρίς μεγάλη πίεση στο σύστημα υγείας. Και γι' αυτό επίσης είμαι επικριτικός απέναντι σε επιχειρήματα για long covid ή συμπεριφορές "φοράω μάσκα και στον ύπνο, κόβω κάθε επαφή" κλπ. Ή βλέπουν 50κ κρούσματα και ζητάνε κλείσιμο σχολείων ξανά μανά, αντί να κοιτάνε τους σκληρούς δείκτες. Όλοι θα κολλήσουμε, it is what it is, προσέχουμε όσο μπορούμε - χωρίς να θυσιάζουμε εντελώς της ζωή μας - για να μην υπάρξει κρακάρισμα στα νοσοκομεία και εμβολιαζόμαστε ώστε να αντιμετωπίσουμε την αναπόφευκτη νόσηση. Οι υπόλοιπες ακραίες συμπεριφορές είναι αστείες.

Και ταυτόχρονα λίγη ανθρωπιά και κατανόηση στους πιο σοβαρούς ανεμβολίαστους, που αντιμετωπίζουν προβλήματα υγείας και φοβούνται, και όχι σαδιστική ευχαρίστηση με τους θανάτους που κάποια τηλεζόμπι ποστάρουν εδώ σαν τρόπαιο νίκης.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
@juste un instant μπορεις να μας βαλεις στατιστικα απ την γαλλια ? Απ τις 3 Γεναρη που ανοιξαν τα σχολεια τους
Σημερα ποσες ταξεις ειναι κλειστες ?
Ποσοι εκπαιδευτικοι απουσιαζουν λογω κοβιντ?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Ο juste θα σας απαντήσει σε κάνα δεκαήμερο. Ως τότε βρες εσύ αυτά τα στατιστικά. :P
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το είχα ακούσει σε μια συζήτηση μεταξύ γιατρών και αν θυμάμαι καλά το είχε αναφέρει ένας πνευμονολόγος από τη Θεσσαλονίκη που λέγεται Κοσμάς Καζανάς.
Το ότι θα κολλήσουμε όλοι προκύπτει ακριβώς γιατί ο ιος θα κυκλοφορεί. Υπάρχει άραγε άνθρωπος που στην ζωή του δεν κόλλησε ποτέ γρίπη; Και μιλάμε για κάτι πολύ λιγότερο μεταδοτικό από τον κορωνοιο. Αφου πρόκειται να συνεχίσει να κυκλοφορεί ανάμεσα μας αργά ή γρήγορα όλοι θα κολλήσουμε.
Εγώ δεν έχω κολλήσει ποτέ γρίπη. Ούτε το παιδί μου, μέχρι στιγμής.

Είσαι ο ορισμός της ιατρικής από τα Lidl φίλε μου.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Οταν στον κόσμο, ακούγονται και άλλες φωνές, αποκτάμε ολοκληρωμένη εικόνα της κατάστασης.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κολλήσει ποτέ γρίπη. Ούτε το παιδί μου, μέχρι στιγμής.

Είσαι ο ορισμός της ιατρικής από τα Lidl φίλε μου.
Το να είσαι σε ηλικία μάνας και να μην έχεις κολλήσει ποτε γρίπη μας δίνει 2 ενδεχόμενα:
- Λες ψέματα
- Είσαι delusional
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
μολις το διαβασα

Θα ήθελα να διαβάζω ελπιδοφόρες ειδήσεις και όχι σαν αυτή ποιο πάνω.
Επίσης, πλέον η Γερμανία, έχει αρχίσει να φτιάχνει την εικόνα της, η οποία δεν είναι και τόσο καθαρή.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Το είχα ακούσει σε μια συζήτηση μεταξύ γιατρών και αν θυμάμαι καλά το είχε αναφέρει ένας πνευμονολόγος από τη Θεσσαλονίκη που λέγεται Κοσμάς Καζανάς.

Εγώ δεν έχω κολλήσει ποτέ γρίπη. Ούτε το παιδί μου, μέχρι στιγμής.

Είσαι ο ορισμός της ιατρικής από τα Lidl φίλε μου.
Ναι δεν εχεις κολλησει ποτε γριπη σε πιστεψαμε. Εκτος και αν δεν βγαινεις απο το σπιτι ποτε σου 😒😒.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν έπρεπε να ανοίξουν τα σχολεία παιδιά μεγάλο λάθος έπρεπε να ανοίξουν τελη Γενάρη
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω κολλήσει ποτέ γρίπη. Ούτε το παιδί μου, μέχρι στιγμής.
Το παιδί σου είναι εφικτό να μην έχει κολλήσει αν και, ανάλογα βέβαια και την ηλικία, οχι ιδιαίτερα πιθανό.
Εσύ θα έλεγα αδύνατο.

Το πιθανότερο να μην το εχεις μάθει, γιατί το πιο πιθανό είναι ότι την πέρασες με συμπτώματα απλής ίωσης ή κοινού κρυολογήματος οπότε προφανώς και δεν πήγες για τεστ να δεις ποιον ακριβώς ιο έχεις.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Το πιθανότερο να μην το εχεις μάθει, γιατί το πιο πιθανό είναι ότι την πέρασες με συμπτώματα απλής ίωσης ή κοινού κρυολογήματος οπότε προφανώς και δεν πήγες για τεστ να δεις ποιον ακριβώς ιο έχεις.
Τι ασχολείσαι, άσε τον τρελό στην τρέλα του λέει ο θυμόσοφος λαός.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πιασαμε 17.8εκ εμβολιασμους χαρης το προγραμμα <<Ελευθερια>> :P
1641676886105.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως τότε βρες εσύ αυτά τα στατιστικά
Από την πρώτη βδομάδα έκλεισαν 9.202 τάξεις, ενώ το 7% των δασκάλων απουσιάζει λόγω Covid....πολυ φοβαμαι οτι θα γινει κατι αντιστοιχο και εδω
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Κρίστοφερ Μάρεϊ: Νομίζω ότι η πανδημία, σε αντίθεση με την Covid, θα τελειώσει μόλις τελειώσει το κύμα της Όμικρον. Έτσι, πιθανότατα μέχρι τον Μάρτιο, οι αριθμοί θα έχουν μειωθεί στα περισσότερα μέρη, επειδή η Όμικρον θα κινηθεί τόσο γρήγορα. Η πανδημία θα έχει τελειώσει, αν και η covid σίγουρα δεν θα έχει τελειώσει. Και θα πρέπει απλά να αλλάξουμε και να πούμε: «Κοιτάξτε, αυτό είναι σαν τη γρίπη. Θα υπάρχει συνέχεια. Πρέπει οι άνθρωποι να παραμένουν εμβολιασμένοι, να κάνουν την αναμνηστική δόση»
Λέει και πολλά άλλα ενδιαφέροντα όπως οτι το μισό ή και περισσότερο του πληθυσμού θα κολλήσει Ο, οτι είναι 90-95% λιγότερο σοβαρή από την Δ, οτι το 80-90% των κρουσμάτων είναι πλήρως ασυμπτωματικά και ότι πλέον πρέπει να κοιτάμε εισαγωγές και ΜΕΘ οχι κρούσματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
πρέπει να κοιτάμε εισαγωγές και ΜΕΘ οχι κρούσματα.
Δεν γίνεται αυτό ....στα επιδημιολογικά μοντέλα , θα λείπει ένας παράγοντας ->infections

Στην αρχή γιατί τα μετρούσαμε δλδ ? Τώρα τι άλλαξε? (Μην πεις ότι δεν ανεβαίνουν οι εισαγωγές..κοίτα Καναδά , Αγγλία) .....απλά δεν μπορούν να παραδεχτούμε ότι ναι φάγαμε μια μεγάλη ήττα από τον κοβιντ
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Δεν γίνεται αυτό ....στα επιδημιολογικά μοντέλα , θα λείπει ένας παράγοντας ->infections

Στην αρχή γιατί τα μετρούσαμε δλδ ? Τώρα τι άλλαξε? (Μην πεις ότι δεν ανεβαίνουν οι εισαγωγές..κοίτα Καναδά , Αγγλία) .....απλά δεν μπορούν να παραδεχτούμε ότι ναι φάγαμε μια μεγάλη ήττα από τον κοβιντ
Υποθέτω επειδή πλέον με κατι τοσο μεταδοτικό αλλά πολύ λιγότερο θανατηφόρο , σε αντίθεση με τις αρχές ο στόχος πλέον έχει ξεκάθαρα μετατοπιστεί από τον περιορισμό της διασποράς στο να μην πιεστούν υπερβολικά τα συστήματα υγείας.

Μέχρι φθινόπωρο στόχος στα χαρτιά τουλάχιστον ήταν ο περιορισμός της διασποράς. Τώρα, από ανάγκη ή επιλογή, αυτό φαίνεται να αλλάζει και να μην μας ενδιαφέρει η διασπορά.

Είτε επιλογή επειδή θέλουμε να δουλεύουν όλα κανονικά και θεωρούμε ότι λόγω της ηπιότερης Ο μας παίρνει είτε από ανάγκη επειδή αποδεχόμαστε ότι τόσο μεταδοτική που είναι δεν έχουμε καμία πιθανότητα να κόψουμε την διασπορά.
Μπορούν να ισχύουν ταυτόχρονα και τα δύο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Το να είσαι σε ηλικία μάνας και να μην έχεις κολλήσει ποτε γρίπη μας δίνει 2 ενδεχόμενα:
- Λες ψέματα
- Είσαι delusional
Ουτε εγώ έχω κολλήσει ποτε γρίπη, κάτι ιωσουλες της πλακας μόνο...
Φτυστε ε
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ουτε εγώ έχω κολλήσει ποτε γρίπη, κάτι ιωσουλες της πλακας μόνο...
Φτυστε ε
Δηλαδή για να καταλάβω, η γρίπη δεν είναι ίωση ή κάθε φορά που είχες "ιωσούλα της πλάκας", από όταν ήσουν μωρό, έκανες μοριακά/αντιγονικά τεστ για κάθε πιθανό γριποϊό τα οποία έβγαιναν αρνητικά;;

Ρε τι πίνετε στη καραντίνα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top