• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Ναι δεν εχεις κολλησει ποτε γριπη σε πιστεψαμε. Εκτος και αν δεν βγαινεις απο το σπιτι ποτε σου 😒😒.

Ένα απ' τα 2 ισχύει. :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο juste θα σας απαντήσει σε κάνα δεκαήμερο

Πήρε άδεια;; τα ύστερα του κόσμου!
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Το Ισραήλ που κάποτε θεωρούνταν πρότυπο ιχνηλάτησης και είναι γενικά ένα βήμα μπροστά από τους περισσότερους τώρα με την Ο υποβαθμίζει πολύ το testing.

Μέχρι τώρα το Ισραήλ χρησιμοποιούσε μόνο pcr, δεν έκανε καθόλου rapid και self.

Καταρχάς πλέον PCR μπορούν να κάνουν μόνο οι 60+ και οι ανοσοκατεστάλμένοι.

Αν κάποιος είναι επαφή κρούσματος καλείται να αγοράσει rapid test και να το κάνει μόνος του σπίτι(δηλαδή το γνωστό μας self test).
Αν είναι εμβολιασμένος και το αποτέλεσμα είναι αρνητικό κυκλοφορεί αμέσως.
Αν το αποτέλεσμα είναι θετικό κάθεται καραντίνα ΑΛΛΑ, και εδώ είναι το κλειδί, δεν το δηλώνει κάπου και δεν καταγράφεται ως κρούσμα.
Αν θέλει να καταγραφεί ως κρούσμα ή να πάρει άδεια από την δουλειά του τότε θα πηγαίνει για rapid σε δημόσια δομή.

Η διαφορά για τους ανεμβολίαστους είναι ότι και αρνητικό να είναι πρέπει να κάτσουν 7 μέρες καραντίνα.

Νομίζω είναι η πρώτη φορά που κράτος λέει στους πολίτες του ότι αν είναι θετικοί είναι οκ να μην καταγραφούν.

Σαν απάντηση για την απώλεια που θα έχουν στην επιδημιολογική επιτήρηση λόγω του μειωμένου τέστινγκ λένε ότι μπορούν να καλύψουν το κενό άλλα εργαλεία όπως η παρακολούθηση των λυμάτων.

@Nick890 δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Οι πρώτοι(ως συνήθως) που από συζήτηση το κάνουν πράξη.

Επίσης κατάργησε την λίστα των κόκκινων χωρών με αποτέλεσμα πλέον να μπορείς να μπεις από οπουδήποτε χωρίς έξτρα περιορισμούς αν είσαι εμβολιασμένος και χαλάρωσε τα πρωτόκολλα στα σχολεία.

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Βλέπω γενικότερα μια διάθεση και τάση για χαλάρωση των μέτρων στη Δύση. Αλλά, από την άλλη, δεν υπάρχει ανάλογη διάθεση προς το παρόν για χαλάρωση των μέτρων, απέναντι στους ανεμβολίαστους
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Το να είσαι σε ηλικία μάνας και να μην έχεις κολλήσει ποτε γρίπη μας δίνει 2 ενδεχόμενα:
- Λες ψέματα
- Είσαι delusional
Και τρίτο ενδεχόμενο, να μην έχω κολλήσει ποτέ γρίπη :rolleyes:

Δεν ξέρω αν είχα κολλήσει γρίπη όταν ήμουν μωρό γιατί δεν θυμάμαι. Αλλά από την ηλικία των 10-11 και μετά, όχι δεν έχω αρρωστήσει με γρίπη και γενικότερα σπάνια αρρωσταίνω και από άλλες ιώσεις.

Δηλαδή για να καταλάβω, η γρίπη δεν είναι ίωση ή κάθε φορά που είχες "ιωσούλα της πλάκας", από όταν ήσουν μωρό, έκανες μοριακά/αντιγονικά τεστ για κάθε πιθανό γριποϊό τα οποία έβγαιναν αρνητικά;;
Για να καταλάβεις, η γρίπη είναι μια συγκεκριμένη ίωση, που την προκαλεί συγκεκριμένος ιός, και έχει συγκεκριμένη συμπτωματολογία. Αν ας πούμε τρέχει η μύτη σου για 3 μέρες, σε γαργαλάει ο λαιμός σου και δεν έχεις πυρετό, τότε δεν είναι γρίπη. Είναι ίωση του ανώτερου αναπνευστικού ή ρινίτιδα ή κάτι άλλο τέλος πάντων, όχι γρίπη.

Το παιδί μου 2 φορές μόνο έχει αρρωστήσει με υψηλό πυρετό, τη μία από αυτές όντως έκανε τεστ και βγήκε αρνητικό για τους ιούς της γρίπης και την άλλη ο γιατρός έκανε τελείως άσχετη διάγνωση, οπότε μάλλον δεν ήταν ούτε τότε γρίπη.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Και τρίτο ενδεχόμενο, να μην έχω κολλήσει ποτέ γρίπη :rolleyes:

Δεν ξέρω αν είχα κολλήσει γρίπη όταν ήμουν μωρό γιατί δεν θυμάμαι. Αλλά από την ηλικία των 10-11 και μετά, όχι δεν έχω αρρωστήσει με γρίπη και γενικότερα σπάνια αρρωσταίνω και από άλλες ιώσεις.


Για να καταλάβεις, η γρίπη είναι μια συγκεκριμένη ίωση, που την προκαλεί συγκεκριμένος ιός, και έχει συγκεκριμένη συμπτωματολογία. Αν ας πούμε τρέχει η μύτη σου για 3 μέρες, σε γαργαλάει ο λαιμός σου και δεν έχεις πυρετό, τότε δεν είναι γρίπη. Είναι ίωση του ανώτερου αναπνευστικού ή ρινίτιδα ή κάτι άλλο τέλος πάντων, όχι γρίπη.

Το παιδί μου 2 φορές μόνο έχει αρρωστήσει με υψηλό πυρετό, τη μία από αυτές όντως έκανε τεστ και βγήκε αρνητικό για τους ιούς της γρίπης και την άλλη ο γιατρός έκανε τελείως άσχετη διάγνωση, οπότε μάλλον δεν ήταν ούτε τότε γρίπη.
Και βέβαια εδώ να προσθέσουμε αυτό που λογικά είναι αυτονόητο, οτι αν μια ίωση έχει 10 συμπτώματα δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και τα 10 αν κολλήσεις την ίωση.

Αν έχεις καταρροή, πονόλαιμο και δεν έχεις πυρετό ανετότατα μπορεί να είναι γρίπη.

Όπως και ο κορωνοιός πχ, δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου κάνει πυρετό.

Εξαρτάται από το στέλεχος, τον οργανισμό και πολλά ακόμα.

Και στα ελληνικά

 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και βέβαια εδώ να προσθέσουμε αυτό που λογικά είναι αυτονόητο, οτι αν μια ίωση έχει 10 συμπτώματα δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και τα 10 αν κολλήσεις την ίωση.

Αν έχεις καταρροή, πονόλαιμο και δεν έχεις πυρετό ανετότατα μπορεί να είναι γρίπη.

Όπως και ο κορωνοιός πχ, δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου κάνει πυρετό.

Εξαρτάται από το στέλεχος, τον οργανισμό και πολλά ακόμα.

Και στα ελληνικά

Έχεις δίκιο. Μπορεί εγώ να είχα και γρίπη χωρίς συμπτώματα. Μπορεί να την περνάω κάθε χρόνο και να μην το ξέρω. Ασυμπτωματική εντελώς.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Μπορεί εγώ να είχα και γρίπη χωρίς συμπτώματα. Μπορεί να την περνάω κάθε χρόνο και να μην το ξέρω. Ασυμπτωματική εντελώς.
Και αυτό θα μπορούσε αλλά πιο σπάνιο.

Σε υγιείς ανθρώπους οχι μεγάλης ηλικίας όμως δεν είναι καθόλου σπάνιο να περνάς γρίπη με συμπτώματα ίδια με του κοινού κρυολογήματος.
Εκτός αν δεν είχες ποτέ ούτε συνάχι.

Με βάση έρευνες(η συγκεκριμένη εξετάζει δεδομένα από το 1968 έως το 2009) οι ενήλικες κολλάνε γρίπη μια φορά κάθε 5 χρόνια.

Τώρα αν πιστεύεις ότι ποτέ δεν έχεις κολλήσει... έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.
Ποιος είμαι εγώ που θα σου αλλάξω γνώμη.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και αυτό θα μπορούσε αλλά πιο σπάνιο.
Ασυμπτωματική νόσηση με γρίπη δεν υπάρχει, από όσο ξέρω (αλλά γκούγλαρέ το κιόλας να δούμε τι λέει μια νοσοκόμα από τη Φουερτεβεντούρα).

Σε υγιείς ανθρώπους οχι μεγάλης ηλικίας όμως δεν είναι καθόλου σπάνιο να περνάς γρίπη με συμπτώματα ίδια με του κοινού κρυολογήματος.
Εκτός αν δεν είχες ποτέ ούτε συνάχι.
Αυτό που λες δεν ισχύει, εκτός αν οι άνθρωποι αυτοί είναι εμβολιασμένοι (εγώ δεν είμαι). Ούτε συνάχι κολλάω συχνά. Πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 5-6 χρόνια από την τελευταία φορά που συναχώθηκα.

Με βάση έρευνες(η συγκεκριμένη εξετάζει δεδομένα από το 1968 έως το 2009) οι ενήλικες κολλάνε γρίπη μια φορά κάθε 5 χρόνια.

Τώρα αν πιστεύεις ότι ποτέ δεν έχεις κολλήσει... έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.
Ποιος είμαι εγώ που θα σου αλλάξω γνώμη.
Κοίτα, εσύ ειδικά είναι δύσκολο να μου αλλάξεις γνώμη, όχι μόνο γιατί δεν με ξέρεις και συνεπώς δεν μπορεί να γνωρίζεις πότε αρρωσταίνω, αλλά και γιατί άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις, και ό,τι δεν κολλάει απλά το βγάζεις από το μυαλό σου, συνεπώς δεν είσαι αξιόπιστη πηγή πληροφοριών.

Όταν λένε ότι μπορεί να μην έχεις πυρετό με τη γρίπη, δεν εννοούν να έχεις τα συμπτώματα του κοινού κρυολογήματος και να φαντασιώνεσαι ότι έχεις γρίπη. Υπάρχει μια συγκεκριμένη συμπτωματολογία που παραπέμπει σε γρίπη και μια συμπτωματολογία που παραπέμπει σε κοινό κρυολόγημα. Πχ τα συμπτώματα της γρίπης εμφανίζονται ξαφνικά, έχουν ένταση και διάρκεια, συνοδεύονται από κούραση και κατάπτωση, πόνους στα κόκκαλα κλπ. Η γρίπη δεν είναι απλά μια ίωση με καταρροή και χωρίς πυρετό.

Όσο για τις έρευνες (δηλαδή τη μία έρευνα που βρήκες όταν γκούγκλαρες), θα πω ότι αν έχεις βασικές γνώσεις στατιστικής, θα πρέπει να καταλαβαίνεις ότι αυτό δεν σημαίνει πως όλοι οι ενήλικες κολλάνε γρίπη 1 φορά κάθε 5 χρόνια. Άλλωστε το ίδιο το άρθρο που παραθέτεις λέει:

"For adults, we found that influenza infection is actually less common than some people think," he said.

Ούτε μπορείς να βασιστείς σε 1 έρευνα για να αποφανθείς για τη συχνότητα με την οποία νοσεί ή δεν νοσεί κάποιος που ούτε καν τον ξέρεις. Αυτά είναι λογικά άλματα τα οποία δεν ξέρω ποιος ο λόγος να τα κάνεις. Ότι δεν έχω νοσήσει με γρίπη είπα, όχι ότι έχω φτερά και πετάω...
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ούτε μπορείς να βασιστείς σε 1 έρευνα για να αποφανθείς για τη συχνότητα με την οποία νοσεί ή δεν νοσεί κάποιος που ούτε καν τον ξέρεις. Αυτά είναι λογικά άλματα τα οποία δεν ξέρω ποιος ο λόγος να τα κάνεις. Ότι δεν έχω νοσήσει με γρίπη είπα, όχι ότι έχω φτερά και πετάω...
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά για να είσαι σε ηλικία να έχεις παιδί το να λες ότι ποτέ στην ζωή σου δεν έχεις έρθει σε επαφή με κάποιο από τα στελέχη της γρίπης... αντίστοιχο με το να έχεις φτερά ακούγεται.
Αλλά ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

Κατά τα λοιπά για να μην βγαίνουμε και offtopic περιμένω σχολιασμό της απόφασης του Ισραήλ να μην ασχολούνται καν να καταγράφουν τα κρούσματα από εδώ και πέρα.
Μάλλον αυτοί δεν συμφωνούν με εκείνον τον τύπο απο το twitter που έβαλες χτες που έλεγε περίπου ότι 3 στους 4 θα παθουν long covid και δε ξέρω τι άλλο και δε νομίζω να έχουν για σύμβουλο τον Πετράκο.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά για να είσαι σε ηλικία να έχεις παιδί το να λες ότι ποτέ στην ζωή σου δεν έχεις έρθει σε επαφή με κάποιο από τα στελέχη της γρίπης... αντίστοιχο με το να έχεις φτερά ακούγεται.
Αλλά ό,τι σε κάνει να νιώθεις καλύτερα.

Κατά τα λοιπά για να μην βγαίνουμε και offtopic περιμένω σχολιασμό της απόφασης του Ισραήλ να μην ασχολούνται καν να καταγράφουν τα κρούσματα από εδώ και πέρα.
Μάλλον αυτοί δεν συμφωνούν με εκείνον τον τύπο απο το twitter που έβαλες χτες που έλεγε περίπου ότι 3 στους 4 θα παθουν long covid και δε νομίζω να έχουν για σύμβουλο τον Πετράκο.
Εσυ και εγω δεν τους νοιαζει να τα βλεπουμε (αφου τα εχουν κανει σαλατα,μιας και νομιζαν οτι το εμβολιο κοβει την μεταδοση) .Αυτοι μια χαρα θα τ βλεπουν γιατι δεν γινεται να εφαρμοστουν τα επιδημιολογικα μοντελα μετα

Ο Μαγιο ειχε πει οτνα ειμασταν 7Κ Δελτας μεταλλαξεις ,οτι με την ομικρον θα χρειαστει γυρο στα 35Κ κρουσματων ετσι ωστε να δεχεται το ΕΣΥ πιεση σαν να ειναι Δ
SIR-model-Schematic-representation-differential-equations-and-plot-for-the-basic-SIR.png
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Εσυ και εγω δεν τους νοιαζει να τα βλεπουμε (αφου τα εχουν κανει σαλατα,μιας και νομιζαν οτι το εμβολιο κοβει την μεταδοση) .Αυτοι μια χαρα θα τ βλεπουν γιατι δεν γινεται να εφαρμοστουν τα επιδημιολογικα μοντελα μετα

Ο Μαγιο ειχε πει οτνα ειμασταν 7Κ Δελτας μεταλλαξεις ,οτι με την ομικρον θα χρειαστει γυρο στα 35Κ κρουσματων ετσι ωστε να δεχεται το ΕΣΥ πιεση σαν να ειναι Δ
View attachment 92629
Εικόνα για τα ενεργά κρούσματα ναι μια χαρά θα έχουν αφού από λύματα και αριθμό εισαγωγών μπορείς με αρκετή ακρίβεια να υπολογίσεις πόσα είναι.

Όμως όταν το κράτος ξέρει πόσοι αλλά όχι ποιοί δεν υπάρχει ιχνηλάτηση και η όποια καραντίνα των θετικών επαφίεται στην ατομική ευθύνη του καθενός για να τηρηθεί αφού το κράτος δεν μπορεί να την ελέγξει αν δεν ξέρει ποιοι θα πρέπει να είναι σε καραντίνα.

Κυρίως όμως επειδή το Ισραήλ είναι πάντα λίγους μήνες μπροστά από τους άλλους, ξέρουμε τι θα δούμε σε λίγους μήνες και εδώ:αδιαφορία για τον αριθμό των κρουσμάτων και 4η δόση.

Εισαγωγές υπάρχουν αλλά έχουμε ως δεδομένο ότι αυτή την στιγμή δεν έχουμε κανέναν θάνατο στην Ελλάδα με Ο και οι 630 διασωληνωμένοι είναι όλοι Δ.
Που και από τις εισαγωγές από ότι λένε το 30-40% είναι Δ.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά για να είσαι σε ηλικία να έχεις παιδί το να λες ότι ποτέ στην ζωή σου δεν έχεις έρθει σε επαφή με κάποιο από τα στελέχη της γρίπης... αντίστοιχο με το να έχεις φτερά ακούγεται.
Δεν είπα ότι δεν έχω έρθει σε επαφή με κάποιο από τα στελέχη της γρίπης. Είναι σίγουρο πως έχω έρθει σε επαφή ακόμα και μέσα στο σπίτι μου (μια φορά αρρώστησαν και οι δύο γονείς μου με γρίπη ενώ τους φιλοξενούσα). Αυτό που είπα είναι ότι δεν έχω νοσήσει.

Αυτή είναι η ίδια παρανόηση που κάνετε μερικοί και όσον αφορά τον COVID. Λέτε "όλοι θα κολλήσουμε" ενώ το σωστό είναι "όλοι θα έρθουμε σε επαφή με τον ιό". Το αν θα κολλήσουμε ή όχι, εξαρτάται.

Κατά τα λοιπά για να μην βγαίνουμε και offtopic περιμένω σχολιασμό της απόφασης του Ισραήλ να μην ασχολούνται καν να καταγράφουν τα κρούσματα από εδώ και πέρα.
Λάθος, γιατί η καταγραφή των κρουσμάτων σου δίνει την εικόνα του τι συμβαίνει στην κοινότητα. Χωρίς καταγραφή κρουσμάτων παίρνεις αποφάσεις στα τυφλά. Το εξήγησε ο Γεράσιμος Γραμματικόπουλος στο τελευταίο του βίντεο και συντάσσομαι απολύτως με την άποψή του.

Μάλλον αυτοί δεν συμφωνούν με εκείνον τον τύπο απο το twitter που έβαλες χτες που έλεγε περίπου ότι 3 στους 4 θα παθουν long covid και δε ξέρω τι άλλο και δε νομίζω να έχουν για σύμβουλο τον Πετράκο.
Ο καθένας αποφασίζει τι να κάνει ανάλογα με τα δεδομένα του, τους πόρους που διαθέτει και το τι θεωρεί σημαντικό. Για "αυτούς" μπορεί η απόφαση να μην καταγράφουν κρούσματα να είναι σωστή.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η Κινα νικαει την ομικρον .....γιατι πολυ απλα μπορει και εχει επιστημονικη βαση στις πραξεις που κανουν (15εκ πολιτες θα κανουν ή μαλλον εκαναν τεστ PCR λογω 2 κρουσματων)
1641733425551.png

1641733869459.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η Κινα νικαει την ομικρον .....γιατι πολυ απλα μπορει και εχει επιστημονικη βαση στις πραξεις που κανουν (15εκ πολιτες θα κανουν ή μαλλον εκαναν τεστ PCR λογω 2 κρουσματων)
Δεν ξέρουν αυτοί. Ξέρουμε εμείς που ανυπομονούμε να κολλήσουμε όλοι Όμικρον για να λήξουμε την πανδημία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν ξέρουν αυτοί. Ξέρουμε εμείς που ανυπομονούμε να κολλήσουμε όλοι Όμικρον για να λήξουμε την πανδημία.
Παντως εχουν καλη ιδεα ,αντι να κανουν ενα γενικευμενο λοκ νταουν κανουν τοπικα οπου εχουν κρουσματα και τεστ σε ολους τους πολιτες. Αρχιζω να πιστευω οτι αυτοι ειναι πιο ελευθεροι απο εμας

Σε αλλα νεα,δες λιγο στρατηγικη γερμανιας που διαφωνούν μαζί τους βέβαια ο "γκουρού των προβλέψεων' κος Murray, η κα Γκάγκα και ο Μαγιό

1641734117361.png

ΠΗΓΗ
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εμένα πάντως κάθε φορά που ακούω "η πανδημία θα λήξει την άνοιξη του 2022" με πιάνει νευρικό γέλιο.

Ο ΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ????
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Εμένα πάντως κάθε φορά που ακούω "η πανδημία θα λήξει την άνοιξη του 2022" με πιάνει νευρικό γέλιο.

Ο ΙΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ????
Πότε κατά την γνώμη σου θα τελειώσει και τι θεωρείς θα είναι διαφορετικό τότε σε σχέση με το 2022; Πιστεύεις πχ θα έχουμε εμβόλια που θα μηδενίζουν την μετάδοση;

Ο διευθυντής του ΠΟΥ πχ λέει ότι θα τελειώσει το 2022 αρκεί μέχρι τα μέσα του να έχουμε εμβολιάσει το 70% του παγκόσμιου πληθυσμού.
Τώρα, το 59% του παγκόσμιου πληθυσμού έχει κάνει τουλάχιστον μια δόση.

Άλλοι, που το βλέπουν πιο ρεαλιστικά και όχι αυστηρά ιατρικά πχ εδώ λένε ότι θα τελειώσει το 2022 σαν πανδημία στις περισσότερες χώρες αλλά θα χρειαστεί 1-2 χρόνια ακόμα για να γίνει ενδημικός και στις μη ανεπτυγμένες χώρες.

Άλλοι πχ εδώ το λένε πιο ωμά, οτι θα τελειώσει σαν πανδημία γιατί πλέον θα είμαστε σε ένα σημείο που θα συμβιβαστούμε με την κατάσταση και δεν θα μας απασχολούν οι συνέπειες του:
We'll get to a stage where coronavirus is more symbiotic with the population in the future," said Prof Watkins. "There's got to be a point, which is driven by politics, but also people saying it's no big deal anymore.

Τι θα χρειαστεί σύμφωνα με εσένα να γίνει για να τελειώσει η πανδημία; Και αν δεις τι πράγμα θα πεις ότι η πανδημία τελείωσε;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top