• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και ο Μπουρλά λέει για τέλος της πανδημίας την άνοιξη...με τα εμβόλια και τα χάπια του βεβαίως βεβαίως.
Νομίζω πως αλλιώς εννοεί το τέλος της πανδημίας ο Μπουρλά και αλλιώς το καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Νομίζω πως αλλιώς εννοεί το τέλος της πανδημίας ο Μπουρλά και αλλιώς το καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος.
Νομίζω ότι πλέον και ο μέσος άνθρωπος καταλαβαίνει ότι τέλος της πανδημίας δεν σημαίνει εξαφάνιση του ιου αλλά δυνατότητα να ζεις μαζί του χωρίς να επηρεάζει την καθημερινότητα σου
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Νομίζω ότι πλέον και ο μέσος άνθρωπος καταλαβαίνει ότι τέλος της πανδημίας δεν σημαίνει εξαφάνιση του ιου αλλά δυνατότητα να ζεις μαζί του χωρίς να επηρεάζει την καθημερινότητα σου
Πλέον, η καθημερινότητα μου, είναι: μάσκα, QR, γύρω μου φοβικοί άνθρωποι, πάνω διάφορα κλιμάκια (ειδικών), ανακοίνωση Μπουρλά οτι την Ανοιξη τέλος της πανδημίας, αλλά τα μέτρα - μέτρα.
"Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" και ...καμία κουβέντα για το "χαράτσι" των 100 ευρώ, παρά τα φάρμακα και την γενική παραδοχή οτι <<πάμε καλά>>...

Εμπνευσμένη "δημιουργική καθημερινότητα".
Οπως θα λέγαμε, "δημιουργική σκέψη".

Η καθημερινότητα μου, δεν έχει επηρεαστεί.

Εχει εκτελεστεί!!!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πλέον, η καθημερινότητα μου, είναι: μάσκα, QR, γύρω μου φοβικοί άνθρωποι, πάνω διάφορα κλιμάκια (ειδικών), ανακοίνωση Μπουρλά οτι την Ανοιξη τέλος της πανδημίας, αλλά τα μέτρα - μέτρα.
"Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού" και ...καμία κουβέντα για το "χαράτσι" των 100 ευρώ, παρά τα φάρμακα και την γενική παραδοχή οτι <<πάμε καλά>>...

Εμπνευσμένη "δημιουργική καθημερινότητα".
Οπως θα λέγαμε, "δημιουργική σκέψη".

Η καθημερινότητα μου, δεν έχει επηρεαστεί.

Εχει εκτελεστεί!!!
Επειδή μερικοί εδώ μέσα φοράνε μάσκα και στον ύπνο τους δεν είναι όλοι φοβικοι έξω. Μια χαρά κυκλοφορεί ο κόσμος και καλά κάνει.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Νομίζω ότι πλέον και ο μέσος άνθρωπος καταλαβαίνει ότι τέλος της πανδημίας δεν σημαίνει εξαφάνιση του ιου αλλά δυνατότητα να ζεις μαζί του χωρίς να επηρεάζει την καθημερινότητα σου
Ακριβώς αυτό. Να μην επηρεάζει την καθημερινότητά σου = να μην φοράς μάσκες, να μην κρατάς αποστάσεις, να μην κάνεις εμβόλια, να μην χρειάζεται να κάνεις τεστ κλπ.

Δηλαδή όλα αυτά που κανείς δεν προβλέπει ότι θα συμβούν στο εγγύς μέλλον.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Να μην επηρεάζει την καθημερινότητά σου = να μην φοράς μάσκες, να μην κρατάς αποστάσεις, να μην κάνεις εμβόλια, να μην χρειάζεται να κάνεις τεστ κλπ.

Δηλαδή όλα αυτά που κανείς δεν προβλέπει ότι θα συμβούν στο εγγύς μέλλον.
Το να μην φοράς μάσκες(να μην είναι υποχρεωτικό εννοώ, όποιος θέλει συνεχίζει να φοράει) και να μην κρατάς αποστάσεις θα συμβεί πιο γρήγορα από ότι πιστεύεις.
Στις πολύ εμβολιασμένες χώρες αυτό γινόταν ήδη από το καλοκαίρι και μέχρι τον Δεκέμβρη που ξεκίνησε το κύμα Ο.
Και εδώ δηλαδή, μέχρι τον Δεκέμβρη μάσκες μόνο μέσα και χωρίς αποστάσεις ήταν.

Όταν ηρεμήσει αυτό το κύμα αυτό θα γίνει παντού. Δηλαδή φρι όπως ήταν πχ Δανία,Πορτογαλία,Αγγλία τον Οκτώβρη και αν/οταν υπάρξει έξαρση τότε λάιτ μέτρα σαν αυτά που λες.

Για τα εμβόλια και τα τεστ εξαρτάται την κατάσταση και την χώρα.
Δηλαδή ναι εμβόλια και τεστ θα υπάρχουν για χρόνια πιθανώς για πάντα.

Αλλά το αν θα είναι υποχρεωτικό το εμβόλιο για να πιείς έναν καφέ μέσα ή θα θες υποχρεωτικά τεστ για να κάνεις κάποια πράγματα(ανεμβολίαστος ή γενικά) είναι υπό συζήτηση, σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές ανα χώρα, αλλά εκτίμηση μου ότι θα καταργηθεί από την άνοιξη και μετά.

Αν πρέπει να μαντέψω, τεστ ή εμβόλια υποχρεωτικά θα μείνουν για ταξίδια στο εξωτερικό και κάποιες ειδικότητες πχ γιατροί, εργαζόμενοι σε γηροκομεία κλπ.
Αν/όταν υπάρχει έξαρση κάπου για κάνα μήνα θα επιστρέφουν μέτρα σαν αυτά που είχαμε τον φετινό χειμώνα.
Δηλαδή μασκούλα μέσα και σε ΜΜΜ ή και παντού, μόνο εμβόλιο για εσωτερικούς χώρους κλπ.

Ο φετινός χειμώνας παρά τα όσα έλεγαν(και πολλοί λέγατε) ήταν καλύτερος από τον περσινό, χωρίς κλεισίματα και ιστορίες. Ακόμα και στην Ελλάδα που δεν είμαστε ούτε όσο εμβολιασμένοι όσο άλλες χώρες ούτε με νοοτροπία Σουηδίας, με εξαίρεση το διάστημα από παραμονές πρωτοχρονιάς μέχρι τώρα(και λογικά μέχρι τέλος Γενάρη) αν ήσουν εμβολιασμένος ζούσες κανονικά κάνοντας ότι έκανες και το 2019 με μόνο περιορισμό ότι έπρεπε να φοράς μάσκα σε ΜΜΜ και εσωτερικούς χώρους.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,020 μηνύματα.
Γενικότερα πάντως, η νοοτροπία πχ του να φοράμε μάσκα, τους χειμερινούς μήνες ιδιαίτερα, στα ΜΜΜ και σε κάποιους κλειστούς χώρους, θα παραμείνει πιστεύω σε κάποιο μέρος του πληθυσμού, ακόμα και χρόνια αργότερα
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Greek statistics
1642499534690.png


1642499562534.png
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Το να μην φοράς μάσκες(να μην είναι υποχρεωτικό εννοώ, όποιος θέλει συνεχίζει να φοράει) και να μην κρατάς αποστάσεις θα συμβεί πιο γρήγορα από ότι πιστεύεις.
Στις πολύ εμβολιασμένες χώρες αυτό γινόταν ήδη από το καλοκαίρι και μέχρι τον Δεκέμβρη που ξεκίνησε το κύμα Ο.
Και εδώ δηλαδή, μέχρι τον Δεκέμβρη μάσκες μόνο μέσα και χωρίς αποστάσεις ήταν.

Όταν ηρεμήσει αυτό το κύμα αυτό θα γίνει παντού. Δηλαδή φρι όπως ήταν πχ Δανία,Πορτογαλία,Αγγλία τον Οκτώβρη και αν/οταν υπάρξει έξαρση τότε λάιτ μέτρα σαν αυτά που λες.

Για τα εμβόλια και τα τεστ εξαρτάται την κατάσταση και την χώρα.
Δηλαδή ναι εμβόλια και τεστ θα υπάρχουν για χρόνια πιθανώς για πάντα.

Αλλά το αν θα είναι υποχρεωτικό το εμβόλιο για να πιείς έναν καφέ μέσα ή θα θες υποχρεωτικά τεστ για να κάνεις κάποια πράγματα(ανεμβολίαστος ή γενικά) είναι υπό συζήτηση, σίγουρα θα υπάρχουν διαφορές ανα χώρα, αλλά εκτίμηση μου ότι θα καταργηθεί από την άνοιξη και μετά.

Αν πρέπει να μαντέψω, τεστ ή εμβόλια υποχρεωτικά θα μείνουν για ταξίδια στο εξωτερικό και κάποιες ειδικότητες πχ γιατροί, εργαζόμενοι σε γηροκομεία κλπ.
Αν/όταν υπάρχει έξαρση κάπου για κάνα μήνα θα επιστρέφουν μέτρα σαν αυτά που είχαμε τον φετινό χειμώνα.
Δηλαδή μασκούλα μέσα και σε ΜΜΜ ή και παντού, μόνο εμβόλιο για εσωτερικούς χώρους κλπ.

Ο φετινός χειμώνας παρά τα όσα έλεγαν(και πολλοί λέγατε) ήταν καλύτερος από τον περσινό, χωρίς κλεισίματα και ιστορίες. Ακόμα και στην Ελλάδα που δεν είμαστε ούτε όσο εμβολιασμένοι όσο άλλες χώρες ούτε με νοοτροπία Σουηδίας, με εξαίρεση το διάστημα

από παραμονές πρωτοχρονιάς μέχρι τώρα(και λογικά μέχρι τέλος Γενάρη)

αν ήσουν εμβολιασμένος
Δηλαδή, όλη η υπόθεση κρίνεται στην διαφορά που προκύπτει απο ένα "ΑΝ";;;
ζούσες κανονικά κάνοντας ότι έκανες και το 2019 με μόνο περιορισμό ότι έπρεπε να φοράς μάσκα σε ΜΜΜ και εσωτερικούς χώρους.
Και πώς συγκρίνεται το "ζούσα" κανονικά το 2019, με το σήμερα, που υπάρχει το ράπιντ, το QR και όλα όσα έρχονται, γιατι δεν έχουν σταματήσει ακόμα να έρχονται.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Γενικότερα πάντως, η νοοτροπία πχ του να φοράμε μάσκα, τους χειμερινούς μήνες ιδιαίτερα, στα ΜΜΜ και σε κάποιους κλειστούς χώρους, θα παραμείνει πιστεύω σε κάποιο μέρος του πληθυσμού, ακόμα και χρόνια αργότερα
Όντως θα μείνει σε κάποιους, όπως στην Ασία σε κάποιες χώρες έβλεπες αρκετούς να φοράνε μάσκες και πριν την πανδημία.
Θα είναι από τα πράγματα που θα μείνουν και δεν είναι κακό.

Όποιος θέλει ας φοράει, ειδικά σε ευπαθείς καλό κάνει η μάσκα και χωρίς κορωνοιό, προστατεύει και από άλλες ιώσεις που μπορεί να τους ταλαιπωρήσουν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
όπως στην Ασία σε κάποιες χώρες έβλεπες αρκετούς να φοράνε μάσκες και πριν την πανδημία
Λογω πανδημιων τις φορανε ,για αυτο αλλωστε ξερουν να τις αντιμετωπιζουν αποτελεσματικα αλλα και το οτι εχουν παρατηρησει την αυξημενη συχνοτητα εμφανισης πανδημιων (σιγα μην ρισκαρουν τις οικονομιες τους για να περναει καλα ο κοσμακης χωρις μασκα κλπ)
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όποιος θέλει ας φοράει, ειδικά σε ευπαθείς καλό κάνει η μάσκα και χωρίς κορωνοιό, προστατεύει και από άλλες ιώσεις που μπορεί να τους ταλαιπωρήσουν.
Τη μάσκα τη φοράς για να προστατεύσεις τους άλλους από αυτό που ταλαιπωρεί εσένα. Αυτό είναι το σκεπτικό των Ασιατών.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εχω 2 μερες συμπτωματα. Σημερα εκανα ραπιντ θετικο. Κρυωνω πολυ, ποναει το κεφαλι μου, νιωθω ενοχληση στο λαιμο και τους πνευμονες, και κατι τσιμπιες στην καρδια, αλλα το χειροτερο ειναι ο πονοστομαχος. Το στομαχι ποναει αφορητα. Θελω να κανω εμετο και δε μπορω, δυσκολευομαι να ρευτω και οταν τα καταφερνω ποναω. Δεν ξερω αν φταιει μονο ο κοβιντ ή κατι σκατολοιδια που εφαγα χτες βραδυ και σημερα το πρωι. Συγνωμη που τα γραφω αυτα εδω, απλα μου περασε η ιδεα οτι μπορει να μην τη βγαλω καθαρη, και θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο οσους ανθρωπους εχω αδικησει. Οχι οτι θα διαβασουν το ποστ, απλα να υπαρχει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,404 μηνύματα.
Εχω 2 μερες συμπτωματα. Σημερα εκανα ραπιντ θετικο. Κρυωνω πολυ, ποναει το κεφαλι μου, νιωθω ενοχληση στο λαιμο και τους πνευμονες, και κατι τσιμπιες στην καρδια, αλλα το χειροτερο ειναι ο πονοστομαχος. Το στομαχι ποναει αφορητα. Θελω να κανω εμετο και δε μπορω, δυσκολευομαι να ρευτω και οταν τα καταφερνω ποναω. Δεν ξερω αν φταιει μονο ο κοβιντ ή κατι σκατολοιδια που εφαγα χτες βραδυ και σημερα το πρωι. Συγνωμη που τα γραφω αυτα εδω, απλα μου περασε η ιδεα οτι μπορει να μην τη βγαλω καθαρη, και θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο οσους ανθρωπους εχω αδικησει. Οχι οτι θα διαβασουν το ποστ, απλα να υπαρχει.
Δεν νομιζω οτι ειναι απο κατι που εφαγες,κανει και στομαχικες διαταραχες ο κοβιντ.Εισαι εμβολαισμενος ή οχι;
Περαστικα σου! Να μας γραφεις τα νεα σου!
ΥΓ Αν χειροτερεψεις μην διστασεις να πας σε νοσοκομειο.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν το ξέρουν στη Σουηδία ότι ο ιός σταμάτησε να μεταλλάσσεται και σε ένα μήνα θα έχει εξαφανιστεί never to be seen again;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν το ξέρουν στη Σουηδία ότι ο ιός σταμάτησε να μεταλλάσσεται και σε ένα μήνα θα έχει εξαφανιστεί never to be seen again;
τι να σου πω? οτι βλεπεις βλεπω γιαυτο απορησα περι σοκ και το εβαλα
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top