• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Μένει να δούμε αν αυτό συνδιαστει με χαμηλά κρούσματα είδες στη Βρετανία μείωση 2% ανά βδομάδα,μένει να δούμε αν τελικά πετύχουμε τα μειωμένα κρούσματα τι θα γίνει εκεί.
Η λογική λέει πως η αύξηση των booster δόσεων, θα συνοδευτεί από μία έστω και μικρή, αλλά φανερή μείωση των ημερήσιων κρουσμάτων
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Η λογική λέει πως η αύξηση των booster δόσεων, θα συνοδευτεί από μία έστω και μικρή, αλλά φανερή μείωση των ημερήσιων κρουσμάτων
Κι εγώ αυτό περιμένω απλά έχω μια επιφύλαξη μην μέχρι τότε βγει κάποια μετάλλαξη και τα ανατρέψει όλα ξανά.
Οποτε βλέποντας και κάνοντας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Έχει ο Καργιολάκης όμως. Εγώ είμαι μαζί του.

Προσωπικά στη φάση αυτή προτιμώ να κάνω κάθε 3 μήνες εμβόλιο παρά να κολλάω κάθε 3 μήνες κορωνοϊό. Αργότερα ίσως αλλάξω γνώμη.
Χμμ βγάζει και αυτό μια λογική ....απλά είτε εμβολιασμενος είτε μη δεν πρέπει να κολλήσουμε (διασπορά) για πολλούς λόγους κυρίως μελλοντικούς
Πάντως, προβληματισμό αποτελούν καθημερινά οι πολλοί θάνατοι
Η όμικρον φεύγει .....η Δ παραμένει ανεπηρέαστη .....σε καλοκαιρινούς προορισμούς θερίζει η Δ ,οπότε μην περιμένεις να βγει ο ήλιος ,να ανθίσουν τα λουλούδια κλπ . Περίμενε τα greek statistics λογω τουρισμού να απομακρυνθεί ο ιός
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παιδιά Καλησπερα εγώ είμαι τρομερά άτυχος. Χτες 8 το βράδυ έκανα την 3η δόση, σήμερα το απογευμα βγήκα θετικός στον κορονοιο. Και να φανταστείτε ότι βάζω μόνο κν95 παντού και λούζομαι με αντισηπτικό 100 φορές τη μέρα.. ευτυχώς δεν έχω κάποιο σύμπτωμα ακόμη παρά μόνο πόνο στο χέρι από το εμβόλιο ….
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Η όμικρον φεύγει .....η Δ παραμένει ανεπηρέαστη .....σε καλοκαιρινούς προορισμούς θερίζει η Δ ,οπότε μην περιμένεις να βγει ο ήλιος ,να ανθίσουν τα λουλούδια κλπ . Περίμενε τα greek statistics λογω τουρισμού να απομακρυνθεί ο ιός
Πάντως αν όντως η Όμικρον έκανε τον κύκλο της, ή τουλάχιστον τον ολοκληρώνει, πρέπει να μας προβληματίζουν οι αριθμοί αυτοί
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παιδιά Καλησπερα εγώ είμαι τρομερά άτυχος. Χτες 8 το βράδυ έκανα την 3η δόση, σήμερα το απογευμα βγήκα θετικός στον κορονοιο. Και να φανταστείτε ότι βάζω μόνο κν95 παντού και λούζομαι με αντισηπτικό 100 φορές τη μέρα.. ευτυχώς δεν έχω κάποιο σύμπτωμα ακόμη παρά μόνο πόνο στο χέρι από το εμβόλιο ….
Καλησπέρα και περαστικά σου! Είναι τόσο μεταδοτική που πάλι και να τηρείς όλα τα μέτρα με ευλάβεια, υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
View attachment 93945
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δηλαδή απαλλάσσονται και τις μάσκες σε κλειστούς χώρους;
Για εμας, το πικ κρουσμάτων το έχουμε φτάσει.
Οι θάνατοι λογικοί με τόσους διασωληνωμένους.
Το καλό ότι οι διασωληνωμένοι φαίνεται να έχουν σταματήσει να αυξάνονται, μετά τους 686 15/1 τις επόμενες μέρες κινηθήκαμε γύρω στους 670. Θέλει μερικές μέρες ακόμα για να είμαστε βέβαιοι ότι είμαστε σε φάση σταθεροποίησης όμως.

Η αύξηση διασωληνωμένων πάντως ως τώρα είναι μικρή
28/12 ήταν που ξεκίνησε η μεγάλη αύξηση που είδαμε για πρώτη φορά πάνω από 20.000 κρούσματα, λογικά από λίγο νωρίτερα αλλά δεν τα πιάσαμε λόγω Χριστουγέννων.
28/12 είχαμε 635 διασωληνωμένους.

Οι Άγγλοι τώρα, έτσι ήταν και πριν την Ο.
Όταν ήρθε η Ο για 1-1,5 μήνα πήραν αυτά τα μέτρα(δηλαδή τα μέτρα που εμείς είχαμε πριν την Ο) και τώρα επιστρέφουν στο καθόλου μέτρα.
Στην Αγγλία από αύριο φεύγει μάσκα και από τα σχολεία.
Δηλαδή γυρίζουν στο 2019...

Το ενδιαφέρον όμως από Αγγλία έχει περάσει στα ψιλά.
Ετοιμάζονται να καταργήσουν την καραντίνα για τους θετικούς.
Ο νόμος για υποχρεωτική καραντίνα για όποιον βγαίνει θετικός λήγει 24 Μάρτη και δεν θα ανανεωθεί και Τζόνσον θέλει αυτό να γίνει ακόμα νωρίτερα.
Είναι πολύ τολμηρή κίνηση αυτή να δούμε αν θα τους βγει.

Με αυτό αντιμετωπίζει τον κόβιντ σαν γρίπη και γυρίζει στο 2019 όπου αν ήσουν άρρωστος ήταν πάνω σου το αν και πόσο θα κάτσεις σπίτι
The prime minister also said he wanted to scrap mandatory self-isolation for people who test positive for Covid.

The current regulations are due to expire on 24 March, and he said he would not renew them, and would "seek a vote in this House to bring that date forwards".
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Για εμας, το πικ κρουσμάτων το έχουμε φτάσει.
Οι θάνατοι λογικοί με τόσους διασωληνωμένους.
Το καλό ότι οι διασωληνωμένοι φαίνεται να έχουν σταματήσει να αυξάνονται, μετά τους 686 15/1 τις επόμενες μέρες κινηθήκαμε γύρω στους 670. Θέλει μερικές μέρες ακόμα για να είμαστε βέβαιοι ότι είμαστε σε φάση σταθεροποίησης όμως.
Έστω ότι είχαμε, υποθετικά μιλώντας, εμβολιαστεί το 100% του πληθυσμού και με booster δόση, πόσοι πιστεύεις θα ήταν καθημερινά οι διασωληνωμένοι περίπου; Κάτω από 100;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Έστω ότι είχαμε, υποθετικά μιλώντας, εμβολιαστεί το 100% του πληθυσμού και με booster δόση, πόσοι πιστεύεις θα ήταν καθημερινά οι διασωληνωμένοι περίπου; Κάτω από 100;
Δεν έχουμε τα δεδομένα για να το πούμε αυτό με νούμερα.
Κάποιος μπορεί να μείνει σε ΜΕΘ 1+ μήνα, πολλοί από όσους είναι τώρα σε ΜΕΘ μπήκαν πριν την πρωτοχρονιά και κόλλησαν πριν τα Χριστούγεννα.
Πάντως εφόσον στην ΜΕΘ είναι Δ και η 3η δόση έχει εξαιρετική αποτελεσματικότητα για την Δ ναι, αν με κάποιο τρόπο είχαμε 100% με 3η δόση θα είχαμε πολύ πολύ λιγότερους.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Δεν έχουμε τα δεδομένα για να το πούμε αυτό με νούμερα.
Κάποιος μπορεί να μείνει σε ΜΕΘ 1+ μήνα, πολλοί από όσους είναι τώρα σε ΜΕΘ μπήκαν πριν την πρωτοχρονιά και κόλλησαν πριν τα Χριστούγεννα.
Πάντως εφόσον στην ΜΕΘ είναι Δ και η 3η δόση έχει εξαιρετική αποτελεσματικότητα για την Δ ναι, αν με κάποιο τρόπο είχαμε 100% με 3η δόση θα είχαμε πολύ πολύ λιγότερους.
Και σίγουρα λιγότερα κρούσματα από τα τωρινά, αλλά όχι και τρομερή διαφορά, αν αναλογιστούμε τη μικρή μείωση της μεταδοτικότητας στην Όμικρον, των εμβολίων
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Στην Αγγλία από αύριο φεύγει μάσκα και από τα σχολεία.
Μπακ μου με όλο τον σεβασμό ο Μπόρις κάνει πολιτική τώρα και έχει γράψει στα παλια του τα παπούτσια την επιτροπή SAGE(που δικαίως είναι και νευριασμένοι)

Με την παραπάνω φράση θέλω να μοιραστώ δύο στιγμιότυπα

 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Έστω ότι είχαμε, υποθετικά μιλώντας, εμβολιαστεί το 100% του πληθυσμού και με booster δόση, πόσοι πιστεύεις θα ήταν καθημερινά οι διασωληνωμένοι περίπου; Κάτω από 100;
Πάρε παράδειγμα τη Μάλτα.
Η Μάλτα έρχεται πρώτη στο υψηλότερο ποσοστό των πλήρων εμβολιασμένων πολιτών κατά του κορωνοϊού με 95,2%.

Το ποσοστό όσων δεν είναι πλήρως εμβολιασμένοι ανέρχεται σε 4,8%.
Και παρόλα αυτά 3 θάνατοι και 379 κρούσματα μέσα σε μια ημέρα.
Το υψηλό ποσοστό εμβολιασμών δεν σημαίνει και τερματισμό κρουσμάτων ή θανατων.
Όταν τα κρούσματα είναι μηδενικά και οι θάνατοι μηδέν τότε θα λέμε με ακρίβεια ότι σταματήσαμε τον κορονοιο με επιφύλαξη πάντα λόγω πιθανών μεταλλάξεων.
Screenshot_20220119_170612.jpg
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Σε Δανία και Ην. Βασίλειο ευτυχώς υπάρχει λογική. Στην Ελλάδα των νινανανων και των ζουστων 10 δόσεις εμβολίου να χουμε κάνει και πάλι θα ζητάνε κλειστά σχολεία ή και λοκντάουν.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Σε Δανία και Ην. Βασίλειο ευτυχώς υπάρχει λογική. Στην Ελλάδα των νινανανων και των ζουστων 10 δόσεις εμβολίου να χουμε κάνει και πάλι θα ζητάνε κλειστά σχολεία ή και λοκντάουν.
Καλά τώρα και συ μιλάς για άτομα που έχουν χόμπι τη μέτρηση κρουσμάτων ή που βρίσκουν λογικά τα μέτρα της Κίνας..
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Μπακ μου με όλο τον σεβασμό ο Μπόρις κάνει πολιτική τώρα και έχει γράψει στα παλια του τα παπούτσια την επιτροπή SAGE(που δικαίως είναι και νευριασμένοι)

Με την παραπάνω φράση θέλω να μοιραστώ δύο στιγμιότυπα

Όλες οι κυβερνήσεις πολιτική κάνουν.
Ανάμεσα σε αυτά τα 2 στιγμιότυπα μεσολάβησε η Ο.
Και ένα τρίτο στιγμιότυπο όπου από την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησαν να χαλαρώνουν τα μέτρα παρά το ρεκόρ κρουσμάτων αφού εκεί η Ο είναι σε εκθετική αύξηση τώρα.

Αν υπάρξει μετάλλαξη αντίστοιχη της Ο και οι Άγγλοι θα ξαναβάλουν μέτρα μέχρι να ξεκινήσει πτώση όπως κάνουν τώρα.

Αλλά τι προτιμάς;
Να ζεις κανονικά(κανονικά εννοώ ούτε πιστοποιητικά εμβολιασμού ούτε μάσκες ούτε περιορισμοί) και αν/όταν έχεις μεγάλη έξαρση για κάνα μήνα να βάλεις λάιτ μέτρα όπως κάνουν αυτοί(Δανοί έκλεισαν μουσεία, σινεμά κλπ και έβαλαν ωράριο στην εστίαση, Άγγλοι ακόμα πιο λάιτ),να ζεις όλο τον χρόνο με μέτρα ή να κάνεις ολικό lockdown όποτε εμφανιστούν μερικά κρούσματα;

Γιατί εγώ νομίζω πιο λογική είναι η δική τους στρατηγική...
Ούτε η Ελληνική των μέτρων από τα λιντλ ούτε η Κινέζικη.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Σε Δανία και Ην. Βασίλειο ευτυχώς υπάρχει λογική. Στην Ελλάδα των νινανανων και των ζουστων 10 δόσεις εμβολίου να χουμε κάνει και πάλι θα ζητάνε κλειστά σχολεία ή και λοκντάουν.
Ξέρεις τι?
Εγω θα πρότεινα να περάσουμε μια πανδημία με ΝΔ μια με ΣΥΡΙΖΑ και μια αλά Κίνα και μετά εκεί θα βγάζαμε και τα όποια συμπερασματα μας,ποιοι ήταν αποτελεσματικότεροι ποιοι έδρασαν καλύτερα και θα ήθελα να δω πως θα ήταν ο ελληνικός λαός γενικά σε μεθόδους από τη μια Κίνας και από την άλλη της αδιαφορης Αμερικής όπως το αντιμετώπισε τον κοβιντ ο Τραμπ.
Απλά θα ήθελα να δω αν θα γραφατε τα ίδια.
Απλή απορία.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ξέρεις τι?
Εγω θα πρότεινα να περάσουμε μια πανδημία με ΝΔ μια με ΣΥΡΙΖΑ και μια αλά Κίνα και μετά εκεί θα βγάζαμε και τα όποια συμπερασματα μας,ποιοι ήταν αποτελεσματικότεροι ποιοι έδρασαν καλύτερα και θα ήθελα να δω πως θα ήταν ο ελληνικός λαός γενικά σε μεθόδους από τη μια Κίνας και από την άλλη της αδιαφορης Αμερικής όπως το αντιμετώπισε τον κοβιντ ο Τραμπ.
Απλά θα ήθελα να δω αν θα γραφατε τα ίδια.
Απλή απορία.

Υποστηρίζω τη στάση της κυβέρνησης ως προς το άνοιγμα των σχολείων και την αποφυγή νέου λοκντάουν, οπότε δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις.

Πάντα κρίνω τις συγκεκριμένες αποφάσεις, δεν έχω ιδεοληπτικές αγκυλώσεις όπως μερικοί άλλοι.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Υποστηρίζω τη στάση της κυβέρνησης ως προς το άνοιγμα των σχολείων και την αποφυγή νέου λοκντάουν, οπότε δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις.

Πάντα κρίνω τις συγκεκριμένες αποφάσεις, δεν έχω ιδεοληπτικές αγκυλώσεις όπως μερικοί άλλοι.
Ουτε εγώ έχω αγκυλωσεις ήταν ρητορική η ερώτηση.
Δεν είμαι υποστηρικτής της κυβέρνησης ούτε το έγραψα για να μου πεις έχει πράξει καλως. Έχει πράξει και κακώς και τα βλέπουμε.
Καθημερινά.
Αλλά η Ελλάδα πως να το πω σα χώρα πάντα είχε την ιδιαιτερότητα της στο πως θα διαχειριστεί ένα θέμα ακόμα κι αν άλλες χώρες αποφάσιζαν διαφορετικά.
Το χουμε σα λαός.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ξέρεις τι?
Εγω θα πρότεινα να περάσουμε μια πανδημία με ΝΔ μια με ΣΥΡΙΖΑ και μια αλά Κίνα και μετά εκεί θα βγάζαμε και τα όποια συμπερασματα μας,ποιοι ήταν αποτελεσματικότεροι ποιοι έδρασαν καλύτερα και θα ήθελα να δω πως θα ήταν ο ελληνικός λαός γενικά σε μεθόδους από τη μια Κίνας και από την άλλη της αδιαφορης Αμερικής όπως το αντιμετώπισε τον κοβιντ ο Τραμπ.
Απλά θα ήθελα να δω αν θα γραφατε τα ίδια.
Απλή απορία.
Εντελώς υποθετικό το σενάριο αλλά θα έλεγα ότι είτε το αντιμετωπίζαμε με τρόπο Κίνας είτε με τρόπο Τράμπ, είτε με ΝΔ είτε με ΣΥΡΙΖΑ η διαφορά σε νεκρούς και σε οικονομική ζημιά θα ήταν στα όρια του στατιστικού λάθους.

Γιατί;
Γιατι καταρχάς είτε ΝΔ είτε ΣΥΡΙΖΑ είτε ΚΙΝΑΛ είτε...Βαρουφάκης πάνω κάτω τα ίδια αποσπασματικά μέτρα θα παίρναμε, οι ίδιες δυνατότητες στο ΕΣΥ θα υπήρχαν κλπ.
Ο ένας θα έκανε λίγο καλύτερα το ένα ο άλλος το άλλο, ο ένας στο ένα κύμα ο άλλος στο άλλο κλπ αλλά σε βάθος διετίας πάνω κάτω τα ίδια θα ήταν σε συνολικό απολογισμό.

Τώρα για την προσέγγιση Αμερικής η Κίνας να σου πω.
Οι πολίτες σε μουντ Αμερικής είναι.
Δηλαδή η μεγάλη πλειοψηφία λίγο-πολύ γιολάρει. Και το κράτος άσχετα με το τι μέτρα παίρνει, δεν μπορεί να τα επιβάλλει. Ακόμα και σε ολικό λοκντάουν, το να κάτσεις μέσα στην πράξη αποδείχτηκε ότι ήταν προαιρετικό.

Αν έλεγε το κράτος να υιοθετήσει zero covid σταρτηγική και να κλείνει εντελώς όποτε εμφανίζεται η υποψία έξαρσης πάλι τα ίδια θα ήταν. Γιατί; Γιατί επιστρέφουμε στο προηγούμενο.
Το κράτος δεν έχει τους μηχανισμούς ελέγχου, παρακολούθησης κλπ που έχει Κίνα και...οι πολίτες δεν είναι Κινέζοι.
Ακόμα και να μην υπήρχαν τα ηθικά, νομικά και λοιπά θέματα με την στρατηγική της Κίνας, το να πεις ότι ο λαός σε διάστημα 1-2 χρόνων(πόσο μάλλον διάστημα μηνών) θα αλλάξει ριζικά νοοτροπία από την μια και από την άλλη ότι το κράτος σε τέτοιο διάστημα θα στήσει τον μηχανισμό ελέγχου που η Κίνα έχει και εξελίσσει εδώ και δεκαετίες είναι πιο ουτοπικό από το να ζητήσεις σε ένα μήνα να φτιάξουν άλλες χίλιες ΜΕΘ.

Οπότε τι θα γινόταν; Ότι και με το 7μηνο lockdown.
Το κράτος θα έλεγε όλικό lockdown και δεν θα το τηρούσε κανένας.
Εδώ στην Αυστραλία που έβγαζε τον στρατό με οδοφράγματα και κάποια στιγμή σταμάτησε να έχει αποτελεσματικότητα και παράτησαν την στρατηγική.

Άσε που σαν κράτος τελικά δοκιμάσαμε όλες τις στρατηγικές.
Δοκιμάσαμε και το να κλείσουμε με ελάχιστα κρούσματα(πρώτο κύμα, ο κόσμος φοβισμένος το τήρησε),το να μην έχουμε καθόλου μέτρα ούτε καν τεστ για είσοδο στη χώρα(καλοκαίρι 2020 hello), το σύντομο lockdown 2-3 εβδομάδων όταν ανεβαίνουν τα κρούσματα(αυτός ήταν ο στόχος τον χειμώνα του 2020 που δεν δούλεψε και μας πήγε στο 7μηνο lockdown), το παρατεταμένο ολικό lockdown γιατί δεν θέλαμε να ανοίξουμε αν δεν πέσουν τα κρούσματα(άλλο που τελικά ανοίξαμε άνοιξη του 21 για να έρθουν οι τουρίστες),τα τοπικά lockdown, τα μέτρα μόνο για ανεμβολίαστους και την στρατηγική των ελάχιστων μέτρων παρά την αλματώδη αύξηση κρουσμάτων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top