• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,434 μηνύματα.
Τελειωσε λεμε.........................












λεγαμε και περυσσι.
Απλα το επισημαινω!
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Είναι τεράστιο το thread και Είναι αδύνατο να ανατρέξω για να δω εάν έχει ειπωθεί ξανά αυτό που θέλω να ρωτήσω..
Για την ακρίβεια έχω 2 ερωτήσεις, για τις οποίες ως τώρα δεν βρίσκω ξεκάθαρη απάντηση..
Αρχικά, γνωρίζει κάποιος εάν το πιστοποιητικό εμβολιασμού με επαναληπτική δόση Είναι έτοιμο προς χρήση απευθείας ή χρειάζεται 14 μέρες για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα μαγαζιά κλπ.
Η δεύτερη ερώτηση είναι σχετικά με τα μέτρα, ισχύει ότι από τη Δευτέρα θα επιτρέπεται η είσοδος και σε ανεμβολιαστους με ραπιντ 24ωρου;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,434 μηνύματα.
Εχμ..αφιερωμενο σε αυτους που ελεγαν οτι μια γριπουλα ειναι..ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γιατι τα διασημα δυτικα ΜΜΕ βλεπουν θετικα το zero covid τωρα? ....μαλλον αλλαξαν γνωμη οταν επισκεφτηκαν την Κινα για τους ολυμπιακους αγωνες:lol:
WallStreetJournal
Bloomberg
GlobalTimes


Γιατί στις περισσότερες χώρες οι νοσηλευόμενοι σε ΜΕΘ πέφτουν παρά το ότι είναι όλα ανοιχτά.
Αν πας στο OurWorldData για την Δανια , θα δεις μια τεραστια επιτυχια στην αποσυμφόρηση των ΜΕΘ στο γραφημα .Ομως αν διαβασεις την ημερησια ανοικνωση τους ....δες τι ωραια γραφηματα εχουν για τις ΜΕΘ και τις απλες κλινες ..............οχι μονο μειωνονται ,αλλα σπανε καθημερινα ρεκορ το ενα μετα το αλλο
1645210781480.png

1645210748024.png

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗ ΔΑΝΙΑΣ
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το επιβάλλεις στους άλλους, πόσο μάλλον όταν δεν υπάρχει τρόπος να τους αναγκάσεις να το κάνουν.
Όταν έχεις μια πανδημία με αερομεταδιδόμενο ιό, είναι μεγάλο φάουλ να μην επιβάλλεις τη χρήση μάσκας, τουλάχιστον στους κλειστούς κοινόχρηστους χώρους, ώστε να προστατεύσεις τους ευάλωτους από όπου κι αν προέρχονται (είτε πιστεύουν πως κινδυνεύουν είτε όχι) και για να κρατήσεις χαμηλά τα κρούσματα.

Προσωπικά δεν τραβάω κανένα μεγάλο ζόρι, ψωνίζω έτσι κι αλλιώς τα πάντα online και αποφεύγω όλους τους κλειστούς και τους περισσότερους ανοιχτούς χώρους, αλλά δεν είναι σωστό να δημιουργείς συνθήκες περιθωριοποίησης για το ευάλωτο κομμάτι του πληθυσμού επειδή κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν πόσο χρήσιμες είναι οι μάσκες όταν τις φοράμε όλοι.

Ούτε είναι λογική το "αν πιστεύεις ότι κινδυνεύεις, μείνε μέσα". Πρώτον γιατί περιθωριοποιείται αυτός που κινδυνεύει και δεύτερον γιατί προφανώς η πλειοψηφία όσων νοσηλεύονται και πεθαίνουν πίστευαν πως δεν κινδυνεύουν, όμως τελικά κινδύνευαν.

Αρχικά, γνωρίζει κάποιος εάν το πιστοποιητικό εμβολιασμού με επαναληπτική δόση Είναι έτοιμο προς χρήση απευθείας ή χρειάζεται 14 μέρες για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα μαγαζιά κλπ.
Αν εννοείς μετά την τρίτη δόση, το πιστοποιητικό βγαίνει την επόμενη μέρα και *νομίζω* (είμαι σχεδόν σίγουρη) πως είναι έγκυρο άμεσα. Δεν έχει νόημα να χρειάζονται 14 μέρες για να το χρησιμοποιήσεις, αφού τα αντισώματα εκτοξεύονται πολύ νωρίτερα, μέσα στην πρώτη εβδομάδα μετά τον εμβολιασμό.

Για το άλλο που ρωτάς, δεν έχω ιδέα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Όταν έχεις μια πανδημία με αερομεταδιδόμενο ιό, είναι μεγάλο φάουλ να μην επιβάλλεις τη χρήση μάσκας, τουλάχιστον στους κλειστούς κοινόχρηστους χώρους, ώστε να προστατεύσεις τους ευάλωτους από όπου κι αν προέρχονται (είτε πιστεύουν πως κινδυνεύουν είτε όχι) και για να κρατήσεις χαμηλά τα κρούσματα.
Αρκεί να μην έχεις λαούς που έχουν συνήθεια να φτύνουν...
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μέχρι τη δεκαετία του 1960 φτύνανε και οι Έλληνες στα ΜΜΜ και τα ασανσέρ. Δεν κάνω πλάκα. Οι ταμπέλες στη φωτογραφία είναι απόδειξη.

1645221487303.png

1645221561621.png
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Όταν έχεις μια πανδημία με αερομεταδιδόμενο ιό, είναι μεγάλο φάουλ να μην επιβάλλεις τη χρήση μάσκας, τουλάχιστον στους κλειστούς κοινόχρηστους χώρους, ώστε να προστατεύσεις τους ευάλωτους από όπου κι αν προέρχονται (είτε πιστεύουν πως κινδυνεύουν είτε όχι) και για να κρατήσεις χαμηλά τα κρούσματα.

Προσωπικά δεν τραβάω κανένα μεγάλο ζόρι, ψωνίζω έτσι κι αλλιώς τα πάντα online και αποφεύγω όλους τους κλειστούς και τους περισσότερους ανοιχτούς χώρους, αλλά δεν είναι σωστό να δημιουργείς συνθήκες περιθωριοποίησης για το ευάλωτο κομμάτι του πληθυσμού επειδή κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν πόσο χρήσιμες είναι οι μάσκες όταν τις φοράμε όλοι.

Ούτε είναι λογική το "αν πιστεύεις ότι κινδυνεύεις, μείνε μέσα". Πρώτον γιατί περιθωριοποιείται αυτός που κινδυνεύει και δεύτερον γιατί προφανώς η πλειοψηφία όσων νοσηλεύονται και πεθαίνουν πίστευαν πως δεν κινδυνεύουν, όμως τελικά κινδύνευαν.


Αν εννοείς μετά την τρίτη δόση, το πιστοποιητικό βγαίνει την επόμενη μέρα και *νομίζω* (είμαι σχεδόν σίγουρη) πως είναι έγκυρο άμεσα. Δεν έχει νόημα να χρειάζονται 14 μέρες για να το χρησιμοποιήσεις, αφού τα αντισώματα εκτοξεύονται πολύ νωρίτερα, μέσα στην πρώτη εβδομάδα μετά τον εμβολιασμό.

Για το άλλο που ρωτάς, δεν έχω ιδέα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση:)
Μήπως ξέρεις και εάν δέχονται ραπιντ τεστ στους εξωτερικούς χώρους της εστίασης;
Ρωτάω γιατί από ότι κατάλαβα έχουν αλλάξει κάποια μέτρα τον τελευταίο καιρό και επειδή είμαι εδώ για διακοπές προσπαθώ να βγάλω άκρη
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,434 μηνύματα.

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε άλλα νέα η τρίτη δόση με γονάτισε...

Πρισμενοι λεμφαδένες, 39 πυρετό, απίστευτους πόνους παντού,ταχυκαρδία και μουδιάσματα ...
Έλεγα τώρα έρχεται το έμφραγμα :(:(
Δεν έχω συναντήσει άνθρωπο που να έχει τόσες πολλές παρενέργειες όπως δεν θυμάμαι πότε άλλοτε στην ζωή μου να έχω περάσει κάτι τέτοιο ακόμα και όταν κολλούσα από τα μικρά μου ..

Ξεκάθαρα η ιστορία εμβόλια έχει τελειώσει πλέον για εμένα...
Ελπίζω μόνο να φύγει το πρήξιμο και η ταχυκαρδία :popeanim::popeanim:
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Δεν πέφτουν .....ακόμα και στην Δανία ο ΕΟΔΥ του δείχνει ξεκάθαρα ότι ανεβαίνουν ,στις ημερήσιες παρουσιάσεις τους

Μαγείρεμα κάνουν για να πέσουν ....τόσοι επιστήμονες τα έχουν βάλει με τους Δανούς που λένε από κοβιντ ή με κοβιντ στις ΜΕΘ
Ωραία έστω στην Δανία μαγειρεύουν ή ανεβαίνουν ή whatever.
Πάμε σε μερικές άλλες χώρες ενδεικτικά. Δυστυχώς δεν υποστηρίζει συνολικό γράφημα νοσηλειών για την Ευρώπη γιατί δεν δίνουν όλοι αναλυτικά δεδομένα σχετικά με νοσηλείες.
1645256142065.png

Φαίνεται ολοκάθαρα ότι οι νοσηλευόμενοι πέφτουν.
Όπως και οι νοσηλευόμενοι σε ΜΕΘ.
1645256245074.png

Αλλά και οι θάνατοι, στην Ευρώπη έχεις μια σταθεροποίηση και Αμερική-Αυστραλία καθαρή πτώση.
1645256367544.png

Αλλά και στην Ελλάδα:
1645256529580.png



Παρά το χαλάρωμα πέφτουν οπότε χαλαρώνουν κι άλλο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όταν έχεις μια πανδημία με αερομεταδιδόμενο ιό, είναι μεγάλο φάουλ να μην επιβάλλεις τη χρήση μάσκας, τουλάχιστον στους κλειστούς κοινόχρηστους χώρους, ώστε να προστατεύσεις τους ευάλωτους από όπου κι αν προέρχονται (είτε πιστεύουν πως κινδυνεύουν είτε όχι) και για να κρατήσεις χαμηλά τα κρούσματα.

Προσωπικά δεν τραβάω κανένα μεγάλο ζόρι, ψωνίζω έτσι κι αλλιώς τα πάντα online και αποφεύγω όλους τους κλειστούς και τους περισσότερους ανοιχτούς χώρους, αλλά δεν είναι σωστό να δημιουργείς συνθήκες περιθωριοποίησης για το ευάλωτο κομμάτι του πληθυσμού επειδή κάποιοι δεν θέλουν να καταλάβουν πόσο χρήσιμες είναι οι μάσκες όταν τις φοράμε όλοι.

Ούτε είναι λογική το "αν πιστεύεις ότι κινδυνεύεις, μείνε μέσα". Πρώτον γιατί περιθωριοποιείται αυτός που κινδυνεύει και δεύτερον γιατί προφανώς η πλειοψηφία όσων νοσηλεύονται και πεθαίνουν πίστευαν πως δεν κινδυνεύουν, όμως τελικά κινδύνευαν.
Συμφωνούσα με αυτό στην αρχή, τώρα που ξέρουμε αρκετά και για τον ιο και για την αντίδραση του κόσμου δεν έχει νόημα η υποχρεωτικότητα.
Καταρχάς γιατί παρά την υποχρεωτικότητα πάλι όποιος θέλει βάζει οπότε η επιβολή είναι για να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας ή να κόψει κάνα όργανο πρόστιμα αν έχει όρεξη.
Αυτός που πιστεύει ότι δεν κινδυνεύει ακόμα και αν όντως κινδυνεύει δεν θα βάλει μάσκα και υποχρεωτική να πεις ότι είναι.

Αλλά και επι της ουσίας δεν είναι παντού το ίδιο. Για παράδειγμα μέσα σε ένα λεωφορείο ή σε ένα σουπερμάρκετ σε ώρα αιχμής ναι οκ. Σε ένα μαγαζί που είναι μέσα άλλοι δυο άνθρωποι συνεπώς μπορείς να μην κολλήσεις πάνω στον άλλον δεν είναι απαραίτητο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση:)
Μήπως ξέρεις και εάν δέχονται ραπιντ τεστ στους εξωτερικούς χώρους της εστίασης;
Δεν έχω ιδέα. Δεν ξέρω κανέναν ανεμβολίαστο προσωπικά, οπότε δεν έχει τύχει να συζητηθεί το θέμα. Θα έλεγα όμως ότι με ράπιντ μπαίνεις σε εξωτερικούς χώρους εστίασης, άλλωστε ακούγεται συνέχεια ότι τα μέτρα χαλαρώνουν....


Συμφωνούσα με αυτό στην αρχή, τώρα που ξέρουμε αρκετά και για τον ιο και για την αντίδραση του κόσμου δεν έχει νόημα η υποχρεωτικότητα.
Καταρχάς γιατί παρά την υποχρεωτικότητα πάλι όποιος θέλει βάζει οπότε η επιβολή είναι για να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας ή να κόψει κάνα όργανο πρόστιμα αν έχει όρεξη.
Αυτός που πιστεύει ότι δεν κινδυνεύει ακόμα και αν όντως κινδυνεύει δεν θα βάλει μάσκα και υποχρεωτική να πεις ότι είναι.
Έρχομαι με πολύ κόσμο σε επαφή κάθε μέρα και αυτό που βλέπω είναι ότι έχει τεράστια διαφορά η υποχρεωτικότητα. Φυσικά μπορεί ο καθένας να μην το κάνει, αλλά μπορεί και ο κάθε άλλος γύρω του να το απαιτήσει. Αυτό είναι που κάνει τη διαφορά.

Με την ίδια λογική, γιατί να υπάρχει υποχρεωτικότητα σε οτιδήποτε; Κράνη, ζώνες, κάπνισμα κλπ? Ας τα ρίξουμε όλα στην ατομική ευθύνη. Αν πιστεύετε ότι κινδυνεύετε να πάθετε ατύχημα, να φοράτε ζώνη. Αν πιστεύετε πως είσαστε προσεκτικός οδηγός, να μην φοράτε. Η αστυνομία θα βρίσκεται δίπλα σας να σας συμβουλεύει και να σας καθοδηγεί. Αντιστοίχως, αν πιστεύετε πως δεν έρχεται αυτοκίνητο, να περνάνε απέναντι κι ας είναι κόκκινο το φανάρι.

Αλήθεια τώρα?

Αλλά και επι της ουσίας δεν είναι παντού το ίδιο. Για παράδειγμα μέσα σε ένα λεωφορείο ή σε ένα σουπερμάρκετ σε ώρα αιχμής ναι οκ. Σε ένα μαγαζί που είναι μέσα άλλοι δυο άνθρωποι συνεπώς μπορείς να μην κολλήσεις πάνω στον άλλον δεν είναι απαραίτητο.
Με αυτή την απάντηση, πιθανολογώ πως δεν έχεις πάρει πρέφα πώς μεταδίδεται ο ιός. Προφανώς μαζί με σένα και η μισή χώρα, γι' αυτό μετά από 2 χρόνια πανδημίας έχουμε ακόμα 100 νεκρούς τη μέρα, κάθε μέρα.

Ίσως γι' αυτό χώρες όπως η Δανία και η Σουηδία τα πάνε καλύτερα από εμάς. Δεν είναι ο εμβολιασμός που κάνει τη διαφορά, απλά ο κόσμος εκεί είναι πιο έξυπνος / καλύτερα ενημερωμένος.

Σε άλλα νέα η τρίτη δόση με γονάτισε...
Να κάνεις αναφορά στην κίτρινη κάρτα του ΕΟΦ.


 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ίσως γι' αυτό χώρες όπως η Δανία και η Σουηδία τα πάνε καλύτερα από εμάς. Δεν είναι ο εμβολιασμός που κάνει τη διαφορά, απλά ο κόσμος εκεί είναι πιο έξυπνος / καλύτερα ενημερωμένος.
Εκεί και αν δεν φοράνε μάσκες.
Σύμφωνα με Έλληνα γιατρό που δουλεύει σε νοσοκομείο στην Δανία δεν φοράνε μάσκα ούτε καν μέσα στο νοσοκομείο.
Πως το εξηγείς αφού ο κόσμος είναι πιο έξυπνος/καλύτερα ενημερωμένος;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,279 μηνύματα.
@back2967 θα συμφωνήσω μαζί σου ..... τουλάχιστον να είμαστε ξεκουρασμενοι στην επόμενη πανδημία
Γιατί πρέπει να έχουμε και άλλη πανδημία μετά τον Covid?? Ο Bill gates από ποτέ επαγγέλλεται medium και δεν το ξέρουμε;;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να κάνεις αναφορά στην κίτρινη κάρτα του ΕΟΦ.
Μίλησα με την γιατρό μας και μου είπε ότι έχει τέτοιες παρενέργειες και σε άλλους ..

Οι αδένες μου είπε μπορεί να κάνουν και μήνα να ξεπριστουν ..
Εγώ ξέρω ότι μπλέκεις από το πουθενά :(
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
@back2967 θα συμφωνήσω μαζί σου ..... τουλάχιστον να είμαστε ξεκουρασμενοι στην επόμενη πανδημία
Ε σίγουρα θα έχουμε κι άλλη σιγά το νέο.
Κάποτε ήταν κάθε 100 χρόνια τώρα λόγω παγκοσμιοποίησης και σύγχρονου τρόπου ζωής θα είναι πολύ πιο συχνές. Κάθε 50 ή 20 χρόνια ή και συχνότερα. Γνωστό είναι αυτό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top