• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Hello παιδιά! Δε ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστο θέμα.
Όσοι περάσατε κοβιντ πόσες μέρες ησασταν μετά θετικοί; Είμαι στην 8η 9η μέρα και είμαι ακόμα θετική στα σελφ τεστ. Εγώ τώρα δηλαδή μεταδίδω κανονικά; Συμπτώματα δεν έχω πια εδώ και μέρες , αλλά γιατί βγαίνω ακόμα θετική, ας μου εξηγήσει κάποιος 😂
Ναι..το εχουν παρα πολλοι αυτο,το ξερω και απο συναδελφους και απο μαθητες μου που κολλησαν...εσυ θα προσεχεις να μην κολλησουν αλλοι,αλλα δεν ειναι σιγουρο οτι θα τους κολλησεις,διοτι μπορει να βγαινεις θετικη αλλα το φορτιο που εχεις μπορει να μην ειναι ικανο να τους κολλησει,.αλλα για ΜΗ εμβολιασμενους το χερι στην φωτια δεν το βαζουμε.Αλλα γενικα να τηρεις τα μετρα.Η εξηγηση ειναι οτι ΝΑΙ..ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ διοτι ακομα εχεις μικροβιακο φορτιο, αλλα δεν σημαινει οτι ειναι ικανο να το μεταδωσεις στον αλλον.:)
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όσοι περάσατε κοβιντ πόσες μέρες ησασταν μετά θετικοί; Είμαι στην 8η 9η μέρα και είμαι ακόμα θετική στα σελφ τεστ. Εγώ τώρα δηλαδή μεταδίδω κανονικά;

Αν βγαίνεις ακόμα θετική στο σελφ τεστ, τότε μεταδίδεις. Συνεπώς κάθεσαι μέσα και όλοι γύρω σου παίρνουν τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης.

Μια μαθήτριά μου έβγαινε θετική επί 3 εβδομάδες. Συμβαίνει κι αυτό.
 

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια !
Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου και φοράω παντα ΚΝ μάσκα απλά νταξει κάπου κούρασε! Δε με κάνει κανεις παρέα γιατί φοβούνται μη κολλήσουν 🥺🥺🥺(Κλαιω 🤣)
Ελπίζω να μην ανήκω στις περιπτώσεις που διαρκεί 3 βδομαδες δε θα το αντεξω ήδη με έχει πάρει από κάτω 🥺

btw εμβολιασμένη είμαι 2 δόσεις 🥺
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Hello παιδιά! Δε ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστο θέμα.
Όσοι περάσατε κοβιντ πόσες μέρες ησασταν μετά θετικοί; Είμαι στην 8η 9η μέρα και είμαι ακόμα θετική στα σελφ τεστ. Εγώ τώρα δηλαδή μεταδίδω κανονικά; Συμπτώματα δεν έχω πια εδώ και μέρες , αλλά γιατί βγαίνω ακόμα θετική, ας μου εξηγήσει κάποιος 😂
Απ'όσο έχω διαβάσει, το να μην έχεις συμπτώματα καί να κάνεις τέστ μετά το προτεινόμενο χρονικό διάστημα καραντίνας δεν έχει κανένα νόημα. Αυτό μου έχει πει γιατρός καί αυτό νομίζω γράφει καί ο ΕΟΔΥ. Τσεκαρε το
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, Princess καλά ξεκοβιντιασματα κι εγώ τώρα κόλλησα κατά 99% δεύτερη φορά. Ρε παιδιά να σας ρωτήσω, πήγα πριν λίγο να κάνω PCR είχα προετοιμάσει τα ρουθούνια μου γιατί πάντα δακρύζω και η άλλη Μου πήρε δείγμα με γαργαρες. Δεν έχω τσεκαρει ακόμα πόσο έμπιστο είναι, αλλά δε μου φαίνεται καθόλου
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Αν βγαίνεις ακόμα θετική στο σελφ τεστ, τότε μεταδίδεις. Συνεπώς κάθεσαι μέσα και όλοι γύρω σου παίρνουν τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης.

Μια μαθήτριά μου έβγαινε θετική επί 3 εβδομάδες. Συμβαίνει κι αυτό.

Δεν ισχυει αυτο. Αν ο Δείκτης Cycle of quantification/qualification (Cq) ειναι κατω από ένα οριο- συνήθως κατω από 30- τοτε το ατομο ειναι μεταδοτικό. Αν ειναι πάνω από 30 το ατομο ειναι θετικό αλλά δεν μεταδίδει τον ιο. Αυτο προϋποθέτει βεβαια ένα τεστ pcr για να καθοριστεί ο παραπάνω δείκτης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια !
Η αλήθεια είναι ότι δε θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου και φοράω παντα ΚΝ μάσκα απλά νταξει κάπου κούρασε! Δε με κάνει κανεις παρέα γιατί φοβούνται μη κολλήσουν 🥺🥺🥺(Κλαιω 🤣)
Ελπίζω να μην ανήκω στις περιπτώσεις που διαρκεί 3 βδομαδες δε θα το αντεξω ήδη με έχει πάρει από κάτω 🥺

btw εμβολιασμένη είμαι 2 δόσεις 🥺

Κανε ένα pcr αυτές τις μερες να ξερεις ακριβώς τι συμβαίνει.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ισχυει αυτο. Αν ο Δείκτης Cycle of quantification/qualification (Cq) ειναι κατω από ένα οριο- συνήθως κατω από 30- τοτε το ατομο ειναι μεταδοτικό. Αν ειναι πάνω από 30 το ατομο ειναι θετικό αλλά δεν μεταδίδει τον ιο. Αυτο προϋποθέτει βεβαια ένα τεστ pcr.
Άλλο το PCR, άλλο το σελφ τεστ. Η κοπέλα είπε ότι βγαίνει θετική στο σελφ τεστ.

Εγώ ξέρω ότι το σελφ τεστ σε βγάζει θετικό όταν και για όσο μεταδίδεις, ενώ το PCR μπορεί αν σε βγάζει θετικό και ένα μήνα μετά, ειδικά αν είσαι εμβολιασμένος. Γι' αυτό τα σελφ τεστ αρνητικοποιούνται πριν τα PCR μετά τη νόσηση, γι' αυτό από την καραντίνα βγαίνουμε με σελφ τεστ.

Το να κάνει PCR τώρα είναι περιττό, να της πει τι το PCR? Ότι νόσησε; Αυτό το ξέρει ήδη. PCR κάνεις στην αρχή της νόσησης, τότε που το σελφ τεστ βγαίνει ακόμα αρνητικό αλλά έχεις υποψία πως ίσως να έχεις κολλήσει. Στο τέλος της νόσησης δεν υπάρχει λόγος να κάνεις PCR. Κάνεις σελφ και αν βγει θετικό παραμένεις καραντίνα. Απλά πράγματα.

Επίσης, από όσο ξέρω, δεν δίνουν όλα τα εργαστήρια πληροφορίες για τους κύκλους, οπότε και PCR να κάνεις, πάλι μπορεί να μην έχεις ιδέα αν είσαι μεταδοτικός ή όχι.

btw εμβολιασμένη είμαι 2 δόσεις
Αν η δεύτερη δόση ήταν πριν από 4+ μήνες, μικρό το όφελος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Άλλο το PCR, άλλο το σελφ τεστ. Η κοπέλα είπε ότι βγαίνει θετική στο σελφ τεστ.

Εγώ ξέρω ότι το σελφ τεστ σε βγάζει θετικό όταν και για όσο μεταδίδεις, ενώ το PCR μπορεί αν σε βγάζει θετικό και ένα μήνα μετά, ειδικά αν είσαι εμβολιασμένος. Γι' αυτό τα σελφ τεστ αρνητικοποιούνται πριν τα PCR μετά τη νόσηση, γι' αυτό από την καραντίνα βγαίνουμε με σελφ τεστ.

Το να κάνει PCR τώρα είναι περιττό, να της πει τι το PCR? Ότι νόσησε; Αυτό το ξέρει ήδη. PCR κάνεις στην αρχή της νόσησης, τότε που το σελφ τεστ βγαίνει ακόμα αρνητικό αλλά έχεις υποψία πως ίσως να έχεις κολλήσει. Στο τέλος της νόσησης δεν υπάρχει λόγος να κάνεις PCR. Κάνεις σελφ και αν βγει θετικό παραμένεις καραντίνα. Απλά πράγματα.

Δεν ισχυει σε καμία περίπτωση αυτο. Τα σελφ τεστς ειναι λιγότερα αξιόπιστα- θετικοποειται ακομα και μετά από κατανάλωση κοκα κόλας η και σε άλλες ιωσεις. Πολλές φορες βγαίνουν συνεπώς ψευδώς θετικά και δεν μπορείς να βγάλεις ακρη. Δίνει απλα μια ένδειξη ότι μπορεί να πρόκειται για λοίμωξη με κορονοιο, η επιβεβαίωση γίνεται με pcr πάντοτε.

Pcr μπορεί να κάνει για να εκτιμηθεί ο παραπάνω δείκτης. Καλο ειναι ομως να ρωτησει από πριν εάν τα εργαστήρια εκει στην Ελλάδα τον διαπιστώνουν εργαστηριακά, όποτε και θετική αν ειναι με δείκτη Cq πάνω από 30 μπορεί να βγει από την καραντίνα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Τρίτη 8/03/22
Nέα κρούσματα: 21.121
Διασωληνωμένοι: 365 (-5)
Νέες Απώλειες: 57*(συν: 26.303)
Τεστ σήμερα: 133.987 (PCR: 10.384, RAPID: 123.603)
Θετικότητα (PCR+Rapid): 15,76%
14.196 Μ.Ο κρουσμάτων (14.607 προηγ. εβδομ.)
Σύνολο: 2.538.168
Η θετικότητα βγαίνει πάντα πολύ ψηλά μετά από Κυριακές και αργίες γιατί δεν δουλεύουν τα διαγνωστικά.
Τεστ γίνονται σχεδόν αποκλειστικά από τα νοσοκομεία και αυτό είναι σε κόσμο με συμπτώματα.

Αύριο θα επιστρέψει εκεί γύρω στο 3-5%
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Κι εγώ τη λογική "όσο βγάζω θετικό σελφ, μεταδίδω" ακολούθησα και ξεκαραντινιάστηκα στο 11ημερο.
(Αρνητικό την 9η + 2 μέρες λάσκα).

Κατά τ' άλλα, νιώθω ότι θα κάνω 3η αρχές Απρίλη για χοντρικά μισό μήνα προστάσια/δικαίωμα εισόδου/αποφυγή τεστ. Αλλά τιακνς.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Η κυβέρνηση εισηγείται μείωση των self test στα σχολεία από 2 σε 1, παίζεται αν θα γίνει από τώρα ή αργότερα μέσα στον Μάρτιο.
Έχει ειπωθεί παλαιότερα ότι μέχρι το Πάσχα θα αλλάξει το πρωτόκολλο στα σχολεία γενικότερα, πχ να μην χρειάζεται όλη η τάξη ράπιντ όταν σκάει κρούσμα στο τμήμα.

Τώρα που το θυμήθηκα


Άσε που δεν μετράμε καν τις επαναλοιμωξεις
Τις μετράμε, πιστοποιητικό νόσησης δεν δίνουμε στους πλήρως ανεμβολίαστους και στους πλήρως εμβολιασμένους ενώ δίνουμε σε όσους έχουν κάνει δυο δόσεις.
Και αυτό γιατί υπήρχαν περιστατικά ανεμβολίαστων που φαινόταν να κολλάνε κάθε τρίμηνο.
Κλασσικά έχεις κάποιους έξυπνους που με έναν φίλο σε φαρμακείο ή διαγνωστικό εμφανίζονται να κολλάνε κάθε λίγο για να βγάλουν πιστοποιητικό.
Αν είσαι εμβολιασμένος με 3 δόσεις δεν χρειάζεσαι πιστοποιητικό νόσησης
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Προβλεπτω τελη Απριλη με αρχες Μαιου να μας ερθει ενα ωραιοτατο κυμα να μας καλωσορισει το καλοκαίρι

Συμφωνω με τον Αλεξ 1000%

 

Ismhnhpapa

Νεοφερμένος

Η Ismhnhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Προβλεπτω τελη Απριλη με αρχες Μαιου να μας ερθει ενα ωραιοτατο κυμα να μας καλωσορισει το καλοκαίρι

Συμφωνω με τον Αλεξ 1000%

Γεια σας
Βρίσκομαι διχασμένη καθώς δεν έχω εμβολιαστεί και πλέον λόγω ηλικίας θέλω να βγαίνω έξω και γενικότερα τα ραπιντ είναι λίγο φόρτωμα . Ωστόσο φοβάμαι καθώς έχω νοσοφοβια
Να το κάνω ή όχι ;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,430 μηνύματα.
Γεια σας
Βρίσκομαι διχασμένη καθώς δεν έχω εμβολιαστεί και πλέον λόγω ηλικίας θέλω να βγαίνω έξω και γενικότερα τα ραπιντ είναι λίγο φόρτωμα . Ωστόσο φοβάμαι καθώς έχω νοσοφοβια
Να το κάνω ή όχι ;
Εχεις νοσοφοβια και φοβασαι το εμβολιο/φαρμακο και οχι τη ΝΟΣΟ κοβιντ;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η Δανια σημερα 60 νεκρους.....σαν να λεμε 120 νεκρους στην ελλαδα


ΥΓ: Αυτο ηταν η ελευθερια που εκαναν προβλεψη ? :lol:
ΥΓ2:Αγγλια δεν σχολιαζω καν ....
#Ε_Ε_ΕΡΧΕΤΑΙ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@back2967 επισημα λοιπον οτι κανουμε μαγειρεμα ....
1646857118849.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Όσοι δεν έχουν εμβολιαστεί ούτε καν με 1 δόση μέχρι τώρα, δύσκολα θα το κάνουν πλέον... και αυτό φαίνεται από τους ημερίσιους αριθμούς

View attachment 98272
Όπως βλέπεις από 3.000 εμβολιασμούς περάσαμε σε 17.000. Χθες ήταν Καθαρά Δευτέρα οπότε ήταν λογικό να υπάρχει μια κάποια μείωση.
1646858908766.png
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ειναι mild θανατοι εμβολιασμενων
1646862860160.png




ΥΓ:Στην ελλαδα τα εχουμε πει ...οταν ερχεται το πρωτο τσαρτερ τουριστων οι δικτες θα ειναι 0 .Οταν θα φυγει το τελευταιο τσαρτερ απο ελλαδα τοτε θα θαψουμε κανονικοτατα χωρις μαγειρεμα
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γεια σας
Βρίσκομαι διχασμένη καθώς δεν έχω εμβολιαστεί και πλέον λόγω ηλικίας θέλω να βγαίνω έξω και γενικότερα τα ραπιντ είναι λίγο φόρτωμα . Ωστόσο φοβάμαι καθώς έχω νοσοφοβια
Να το κάνω ή όχι ;
Αν έχεις νοσοφοβία, να το κάνεις άφοβα.

Η Δανια σημερα 60 νεκρους.....σαν να λεμε 120 νεκρους στην ελλαδα
37 προχθές
43 χθες
60 σήμερα

Μια χαρά μου φαίνονται, δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου :P

Πιθανολογώ επίσης ότι αυτοί πεθαίνουν με COVID, όχι από COVID.

ΟΛΑ ΚΑΛΑ, μην μου αγχώνεστε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Δεν αγχωνόμαστε, μην μου ανησυχείς πσυχούλα μου. Έχουμε άλλα σημαντικότερα ν' αγχωθούμε γι' αυτά πλέον. Covid lost.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
@back2967 επισημα λοιπον οτι κανουμε μαγειρεμα ....
View attachment 98434
Εννοείται το τεστινγκ μειώνεται και θα μειωθεί κι άλλο, μέχρι το καλοκαίρι τεστ θα κάνουν μόνο όσοι έχουν συμπτώματα.
Θα καταργηθούν τα τεστ στον γενικό πληθυσμό και σε εμάς όπως έχουν ήδη καταργηθεί σε άλλες χώρες.

Αυτό όμως δεν κρύβει τον αριθμό των θανάτων και των νοσηλειών...

Ο δρόμος είναι αυτό που ακολουθεί η Ευρώπη και για αυτό και χώρες με έξαρση τώρα πχ Δανία αυτή την στιγμή δεν κάνουν βήμα πίσω.
Οι τρόποι προστασίας γνωστοί πλέον, όποιος θέλει μπορεί να προσέξει μόνος του.
Γενικοί περιορισμοί που οι πολίτες φυσιολογικά μετά από 2 χρόνια δεν υπακούν πλέον δεν θα είχαν αποτέλεσμα.
Αααν φτάσει σε σημείο να κινδυνεύουν να φρακάρουν τα νοσοκομεία μόνο τότε κάποια χώρα θα παίρνει μέτρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top