• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,497 μηνύματα.
Κολλησα κι εγω μεσα στον στρατο.
Και δυστυχως κολλησε απο μενα και η μαμα και η γιαγια.
Παρολα τα μετρα μας και την απομονωση μου απο αυτους μεσα στο σπιτι.
Αυτο που προσπαθουσα να αποτρεψω εδω και δύο χρονια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,801 μηνύματα.
Πάντα ή του ύψους ή του βάθους αυτή η χώρα. Τόσο καιρό μας ταλαιπωρεί με μια ανόητη διαδικασία επιδείξεως πιστοποιητικών και με ένα σωρό αυστηρά μέτρα χωρίς λόγο για να τα καταργήσει όλα οριστικώς από 1 Μάη σε πρώτη φάση και από 1η Ιούνη οριστικά. Όλα για χάρη του τουρίστα. Δεν λέω, η κατάργησις της επιδείξεως πιστοποιητικών εμβολιασμού, νόσησης κλπ είναι σίγουρα κάτι θετικό. Έτσι κι αλλιώς δεν προσέφερε τίποτα εκτός από περίσσια ταλαιπωρία αυτή η ανοησία αλλά η ολική κατάργησις της υποχρεωτικότητος της χρήσεως μάσκας που αποσκοπεί; Ιδίως εις μίαν περίοδον όπου η χώρα μας σε θανάτους ανά εκατομμύριο ξεπέρασε ακόμα και την Ιταλία και είμαστε στις χειρότερες της Ευρώπης; Περισσότεροι πέθαναν στην Ελλάδα από κορωνοϊό παρά στον Ρωσσο-Ουκρανικό Πόλεμο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Κολλησα κι εγω μεσα στον στρατο.
Και δυστυχως κολλησε απο μενα και η μαμα και η γιαγια.
Παρολα τα μετρα μας και την απομονωση μου απο αυτους μεσα στο σπιτι.
Αυτο που προσπαθουσα να αποτρεψω εδω και δύο χρονια.
Ελπίζω ότι θα το περάσουν ελαφρά. Είναι εμβολιασμένες υποθέτω.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Και εγώ κόλλησα την προηγούμενη Δευτέρα, γιατί κόλλησαν οι συγκάτοικοι και ήταν αναπόφευκτο. Ευτυχώς το πέρασα ελαφριά με συνάχι και λίγο βήχα. Πλέον δεν έχω κάτι, λίγο βήχα ώρες ώρες αλλά το τεστ μου χθες ήταν θετικό :cry_x:Ελπίζω αύριο να είναι αρνητικό :ermm:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Και εγώ κόλλησα την προηγούμενη Δευτέρα, γιατί κόλλησαν οι συγκάτοικοι και ήταν αναπόφευκτο. Ευτυχώς το πέρασα ελαφριά με συνάχι και λίγο βήχα. Πλέον δεν έχω κάτι, λίγο βήχα ώρες ώρες αλλά το τεστ μου χθες ήταν θετικό :cry_x:Ελπίζω αύριο να είναι αρνητικό :ermm:
Περαστικα σου μαναρι μου!:hug:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Κατα τα αλλα καποιοι φοβοντουσαν μηποως μακροχρονια τα εμβολια εχουν παρενεργειες...θα κλαψουν πολλοι που δεν εκαναν το εμβολιο...αλλα θα ειναι αργα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Πάντα ή του ύψους ή του βάθους αυτή η χώρα. Τόσο καιρό μας ταλαιπωρεί με μια ανόητη διαδικασία επιδείξεως πιστοποιητικών και με ένα σωρό αυστηρά μέτρα χωρίς λόγο για να τα καταργήσει όλα οριστικώς από 1 Μάη σε πρώτη φάση και από 1η Ιούνη οριστικά. Όλα για χάρη του τουρίστα. Δεν λέω, η κατάργησις της επιδείξεως πιστοποιητικών εμβολιασμού, νόσησης κλπ είναι σίγουρα κάτι θετικό. Έτσι κι αλλιώς δεν προσέφερε τίποτα εκτός από περίσσια ταλαιπωρία αυτή η ανοησία αλλά η ολική κατάργησις της υποχρεωτικότητος της χρήσεως μάσκας που αποσκοπεί; Ιδίως εις μίαν περίοδον όπου η χώρα μας σε θανάτους ανά εκατομμύριο ξεπέρασε ακόμα και την Ιταλία και είμαστε στις χειρότερες της Ευρώπης; Περισσότεροι πέθαναν στην Ελλάδα από κορωνοϊό παρά στον Ρωσσο-Ουκρανικό Πόλεμο.
Οι λόγοι της κατάργησης της υποχρεωτικής μάσκας είναι ίδιοι με τους λόγους κατάργησης των πιστοποιητικών για είσοδο σε κλειστούς χώρους.

Συνοπτικά δηλαδή για τον τουρισμό, επειδή ήταν ανούσιο και επειδή δεν υπάρχει λόγος οριζόντιων μέτρων αυτή τη στιγμή.

Ανούσιο γιατί και τώρα που είναι υποχρεωτική η μάσκα τι; Όποιος θέλει φοράει κανονικά, όποιος θέλει φοράει στην μύτη, στο σαγόνι ή και καθόλου.

Αυτή την στιγμή είμαστε σε ύφεση και πλέον ξέρουμε αρκετά για τον ιο και ποιοι κινδυνεύουν περισσότερο. Το ρίσκο ενός 20αρη ας πούμε αν είναι εμβολιασμένος είναι απειροελάχιστο σε σχέση με έναν μεγαλύτερο με προβλήματα υγείας. Πλέον όποιος κινδυνεύει το ξέρει και μπορεί να προφυλαχθεί. Αυτό δεν είναι δική μου θεωρία, είναι η επίσημη γραμμή. Παπαευαγγέλου στην ενημέρση για τον κορωνοιό την προηγούμενη εβδομάδα:
«Διαφορετικά θα φερθεί ο γιός μου που είναι 20 χρονών και διαφορετικά εγώ. Νομίζω ότι πλέον μετά από δύο χρόνια δεν χρειαζόμαστε κάποιον από πάνω να μας βάζει πρόστιμο κι ότι όλοι μπορούμε να καταλάβουμε που υπάρχει συγχρωτισμός και που πρέπει να βάλουμε μάσκα, αν έχω τον πατέρα μου ή την μητέρα μου μέσα στο σπίτι άρα θα πρέπει να προσέχω παραπάνω» συμπλήρωσε.

«Δεν υπάρχει λόγος για μια οριζόντια απαγόρευση με πρόστιμο και μια υποχρεωτικότητα που δεν συνάδει με την κοινή λογική και την εμπειρία που έχουμε όλοι αποκτήσει» κατέληξε και υπογράμμισε ότι είναι λάθος που λέγεται ότι «βγάζουμε τη μάσκα». «Δεν σταματάμε να φοράμε τη μάσκα. Αίρεται η υποχρεωτικότητα είναι τελείως διαφορετικό» είπε χαρακτηριστικά
Θα μου πεις, και τι γίνεται αν έχεις έναν ανεμβολίαστο 60αρη ή έναν με σοβαρά υποκείμενα που γιολάρουν; Εκεί είναι τύχη και φυσική επιλογή...Συν ότι τέτοιες περιπτώσεις έτσι κι αλλιώς πιθανότατα δεν θα το τηρούσαν είτε ήταν υποχρεωτικό είτε όχι.

Δηλαδή εσυ που ξέρεις ότι κινδυνεύεις ή που δεν κινδυνεύεις αλλά θες να είσαι έξτρα προστατευμένος μπορείς να βάζεις μάσκα και ας μην είναι υποχρεωτική, να κρατάς αποστάσεις, να αποφεύγεις μέρη με συνωστισμό κλπ.

Σε μέρη που ίσως δεν μπορείς να αποφύγεις να πας και δεν γίνεται να κρατήσεις απόσταση, όπως στα ΜΜΜ, πιθανότατα θα παραμείνει υποχρεωτική τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ανούσιο γιατί και τώρα που είναι υποχρεωτική η μάσκα τι; Όποιος θέλει φοράει κανονικά, όποιος θέλει φοράει στην μύτη, στο σαγόνι ή και καθόλου.
Με τη διαφορά ότι τώρα μπορείς να την επιβάλλεις, αν πραγματικά το θέλεις. Ενώ αν καταργηθεί είναι πολύ πιο δύσκολο.

Δηλαδή εσυ που ξέρεις ότι κινδυνεύεις ή που δεν κινδυνεύεις αλλά θες να είσαι έξτρα προστατευμένος μπορείς να βάζεις μάσκα και ας μην είναι υποχρεωτική, να κρατάς αποστάσεις, να αποφεύγεις μέρη με συνωστισμό κλπ.
Αυτό τώρα είναι πολύ μλκ άποψη (και δεν με νοιάζει ποιος την εκφράζει, αν είναι η επίσημη γραμμή της κυβέρνησης ή όχι, παραμένει μλκ). Η μάσκα που φοράς εσύ προστατεύει κυρίως τους άλλους γύρω σου, όχι εσένα. Οπότε αν είσαι ευπαθής, ακόμα και να φοράς μάσκα παντού, αν δεν τη φοράει κανείς άλλος, προστατεύεσαι περισσότερο ψυχολογικά παρά ουσιαστικά. Το να κρατάς αποστάσεις, το να αποφεύγεις μέρη με συνωστισμό κλπ είναι πράγματα που μπορείς να κάνεις αν εκτός από ευπαθής είσαι και 70 ετών συνταξιούχος, και μένεις μόνος σου χωρίς οικογένεια και χωρίς φίλους που έχουν δουλειές και σχολείο και εκτίθενται καθημερινά επειδή δεν μπορούν να κρατήσουν αποστάσεις και να αποφύγουν μέρη με συνωστισμό. Βασικά όλοι οι ευπαθείς που δεν είναι ηλικωμένοι, μαγκούφηδες και άνεργοι, παίρνουν την τύχη τους στα χέρια τους.

Οπότε ΟΚ να τους ρίξουμε στον Καιάδα, αλλά να το παραδεχόμαστε τουλάχιστον. Όχι να παριστάνουμε ότι μπορούν να προστατευθούν αρκεί να το θέλουν.

Σε μέρη που ίσως δεν μπορείς να αποφύγεις να πας και δεν γίνεται να κρατήσεις απόσταση, όπως στα ΜΜΜ, πιθανότατα θα παραμείνει υποχρεωτική τουλάχιστον για το άμεσο μέλλον.
Τώρα σοβαρά, μόνο τα ΜΜΜ μπορείς να σκεφτείς ως μέρη που δεν μπορείς να αποφύγεις και δεν γίνεται να κρατήσεις απόσταση; Τι στην ευχή, μόνο σε λεωφορεία και κλαμπάκια πάτε μερικοί;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Τώρα σοβαρά, μόνο τα ΜΜΜ μπορείς να σκεφτείς ως μέρη που δεν μπορείς να αποφύγεις και δεν γίνεται να κρατήσεις απόσταση; Τι στην ευχή, μόνο σε λεωφορεία και κλαμπάκια πάτε μερικοί;
Είναι και γηροκομεία, νοσοκομεία κλπ που δεν τα αναφέρω καν, είναι στάνταρ ότι η μάσκα θα μείνει εκεί για καιρό ίσως και χρόνια.
Είναι και το σουπερμάρκετ, που βέβαια μπορείς να παραγγείλεις να στα φέρουν σπίτι ή να μην πας σε ώρα αιχμής για να μην έχει συνωστισμό.
Είναι και οι χώροι εργασίας σε κάποια επαγγέλματα.
Είναι και τα σχολεία που οι μαθητές δεν μπορούν να έχουν απόσταση μεταξύ τους και λογικά η μάσκα θα μείνει εκεί για φέτος τουλάχιστον. Εξάλλου 1η Ιουνίου που καταργείται δεν έχει μείνει και τίποτα από σχολικό έτος.
Άντε θες να βάλουμε και κομμωτήρια, νυχάδικα και τα σχετικά; Ας είναι και αυτά.

Ποιο άλλο μέρος είναι που δεν μπορείς να αποφύγεις να πας και είναι αδύνατο να κρατήσεις αποστάσεις;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είναι και γηροκομεία, νοσοκομεία κλπ που δεν τα αναφέρω καν, είναι στάνταρ ότι η μάσκα θα μείνει εκεί για καιρό ίσως και χρόνια.
Είναι και το σουπερμάρκετ, που βέβαια μπορείς να παραγγείλεις να στα φέρουν σπίτι ή να μην πας σε ώρα αιχμής για να μην έχει συνωστισμό.
Είναι και οι χώροι εργασίας σε κάποια επαγγέλματα.
Είναι και τα σχολεία που οι μαθητές δεν μπορούν να έχουν απόσταση μεταξύ τους και λογικά η μάσκα θα μείνει εκεί για φέτος τουλάχιστον. Εξάλλου 1η Ιουνίου που καταργείται δεν έχει μείνει και τίποτα από σχολικό έτος.
Άντε θες να βάλουμε και κομμωτήρια, νυχάδικα και τα σχετικά; Ας είναι και αυτά.

Ποιο άλλο μέρος είναι που δεν μπορείς να αποφύγεις να πας και είναι αδύνατο να κρατήσεις αποστάσεις;
Εκτός από τη δουλειά σου, το σχολείο και τα μαγαζιά πρώτης ανάγκης πρέπει να υπάρχουν κι άλλα μέρη που δεν μπορείς να αποφύγεις τον κόσμο; Δεν φτάνουν αυτά; Καλά, δεν συζητάμε καν ότι ως ευπαθής ξεχνάς την εστίαση, τα μαγαζιά γενικώς, τους χώρους ψυχαγωγίας κλπ. Άλλωστε τι να τα κάνουν αυτά οι ευπαθείς; Αυτό μας έλειπε τώρα, να ζητάνε και βόλτες.... δεν ξέρουν να μείνουν σπίτι με τον καρκίνο τους ή τον διαβήτη τους ή τα αυτοάνοσά τους ξέρω γω.

(Δεν γνωρίζω πού μένεις, αλλά εκτός των μεγάλων πόλεων, τα σούπερ μάρκετ δεν κάνουν online παραγγελίες ούτε διανομές. Αλλά και να κάνουν, δεν μπορείς πάντα να βασιστείς σε αυτό, ούτε μπορείς να ψωνίζεις μόνο διαδικτυακά από σούπερ μάρκετ στον αιώνα τον άπαντα.)
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Εκτός από τη δουλειά σου, το σχολείο και τα μαγαζιά πρώτης ανάγκης πρέπει να υπάρχουν κι άλλα μέρη που δεν μπορείς να αποφύγεις τον κόσμο; Δεν φτάνουν αυτά; Καλά, δεν συζητάμε καν ότι ως ευπαθής ξεχνάς την εστίαση, τα μαγαζιά γενικώς, τους χώρους ψυχαγωγίας κλπ. Άλλωστε τι να τα κάνουν αυτά οι ευπαθείς; Αυτό μας έλειπε τώρα, να ζητάνε και βόλτες.... δεν ξέρουν να μείνουν σπίτι με τον καρκίνο τους ή τον διαβήτη τους ή τα αυτοάνοσά τους ξέρω γω.

(Δεν γνωρίζω πού μένεις, αλλά εκτός των μεγάλων πόλεων, τα σούπερ μάρκετ δεν κάνουν online παραγγελίες ούτε διανομές. Αλλά και να κάνουν, δεν μπορείς πάντα να βασιστείς σε αυτό, ούτε μπορείς να ψωνίζεις μόνο διαδικτυακά από σούπερ μάρκετ στον αιώνα τον άπαντα.)
Στα σχολεία είπαμε η μάσκα λογικά θα μείνει στο άμεσο μέλλον.

Για την δουλειά ανάλογα τι και πως. Ας πουμε υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει πρόβλεψη οι ευπαθείς να μπορούν να είναι σε πόστα που δεν συναλλάσονται με κοινό. Ή να δουλεύουν με τηλεργασία αν αυτό είναι εφικτό για την θέση τους.

Το ξέρω ότι και πάλι μερικές περιπτώσεις δεν καλύπτονται αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για αυτές. Για παράδειγμα, τι μέτρα θα έπαιρνες για να προστατεύσεις έναν διαβητικό σερβιτόρο;

Για καταστήματα πρώτης ανάγκης και σουπερμάρκετ, ναι μπορεί να μην ξέρεις ή να μην θες να παραγγέλνεις ή να μην κάνουν στην πόλη σου και δεν γίνεται να το κάνεις και πάντα. Αλλά δεν είναι και πάντα φίσκα. Υπάρχουν μέρες/ώρες αιχμής που γίνεται χαμός και άλλες που ο κόσμος είναι τόσος που σου επιτρέπει να κρατήσεις αποστάσεις.

Περί εστίασης δεν αλλάζει κάτι με την τωρινή κατάργηση μέτρων. Ετσι κι αλλιώς νόμιμα χωρίς μάσκα ήταν εκεί, δεν γίνεται να τρως/πίνεις με μάσκα, και το ότι έμπαιναν μέσα μόνο εμβολιασμένοι(λέμε τώρα) με την Ο δεν εξασφάλιζε κατι ως προς την μη μετάδοση.

Προχωράμε γιατί δεν γίνεται διαφορετικά, με τον καθένα να παίρνει ατομικά όποια μέτρα κρίνει σύμφωνα με τα δεδομένα του.

Λάιτ καθολικά μέτρα όπως τα τωρινά που έχουμε αποτέλεσμα ιδιαίτερο δεν κάνουν, περισσότερο ενόχληση προκαλούν οπότε κρίνουν πανευρωπαϊκά ότι δεν αξίζει τον κόπο και τα καταργούν.
Για να είχε κάποιο αποτέλεσμα θα χρειάζονταν σκληρά μέτρα που καμιά κοινωνία δεν δέχεται και καμιά οικονομία δεν αντέχει.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Στα σχολεία είπαμε η μάσκα λογικά θα μείνει στο άμεσο μέλλον.

Για την δουλειά ανάλογα τι και πως. Ας πουμε υπάρχει και θα συνεχίσει να υπάρχει πρόβλεψη οι ευπαθείς να μπορούν να είναι σε πόστα που δεν συναλλάσονται με κοινό. Ή να δουλεύουν με τηλεργασία αν αυτό είναι εφικτό για την θέση τους.
Ειλικρινά, πού τα έχεις δει αυτά; Ξέρεις έστω και μία περίπτωση ευπαθούς (εκτός δημοσίου) που να προβλέφθηκε να μεταφερθεί σε ασφαλές πόστο; Σημειωτέον ότι ασφαλές πόστο δεν είναι απλά αυτό που δεν συναλλάσεται με το κοινό.

Το ξέρω ότι και πάλι μερικές περιπτώσεις δεν καλύπτονται αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για αυτές. Για παράδειγμα, τι μέτρα θα έπαιρνες για να προστατεύσεις έναν διαβητικό σερβιτόρο;
Θα τον μετέφερα σε πόστο που δεν συναλλάσεται με το κοινό :P (ask a stupid question, get a stupid answer)

Από την στιγμή που ανοίγεις την εστίαση στους πάντες και καταργείς τις μάσκες, τίποτα δεν μπορείς να κάνεις για τον διαβητικό σερβιτόρο. Αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα. Τον ρίχνεις στον Καιάδα, απλά δεν το παραδέχεσαι. Λες φανφάρικες μλκς περί προσωπικής ευθύνης και πώς οι ευπαθείς μπορούν να πάρουν μέτρα για να προστατευθούν, και όλα καλά.

(όχι εσύ προσωπικά, γενικά)

Για καταστήματα πρώτης ανάγκης και σουπερμάρκετ, ναι μπορεί να μην ξέρεις ή να μην θες να παραγγέλνεις ή να μην κάνουν στην πόλη σου και δεν γίνεται να το κάνεις και πάντα. Αλλά δεν είναι και πάντα φίσκα. Υπάρχουν μέρες/ώρες αιχμής που γίνεται χαμός και άλλες που ο κόσμος είναι τόσος που σου επιτρέπει να κρατήσεις αποστάσεις.
Γιατί φυσικά θα κολλήσεις μόνο άμα έρθεις σε απόσταση ενός μέτρου από άλλο κόσμο. Κοίτα να δεις που η έννοια του αερολύματος δεν είναι κατανοητή!

Προχωράμε γιατί δεν γίνεται διαφορετικά, με τον καθένα να παίρνει ατομικά όποια μέτρα κρίνει σύμφωνα με τα δεδομένα του.
Και κάποιους απλά τους θυσιάζουμε στην πορεία. Ας το παραδεχτούμε τουλάχιστον.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Από την στιγμή που ανοίγεις την εστίαση στους πάντες και καταργείς τις μάσκες, τίποτα δεν μπορείς να κάνεις για τον διαβητικό σερβιτόρο. Αυτό ακριβώς λέω τόση ώρα. Τον ρίχνεις στον Καιάδα, απλά δεν το παραδέχεσαι. Λες φανφάρικες μλκς περί προσωπικής ευθύνης και πώς οι ευπαθείς μπορούν να πάρουν μέτρα για να προστατευθούν, και όλα καλά.

Και κάποιους απλά τους θυσιάζουμε στην πορεία. Ας το παραδεχτούμε τουλάχιστον.
Δεν το κρύβει κανένας ότι το ρίσκο θα είναι αυξημένο, ειδικά για τους ευπαθείς.
Δεν γίνεται διαφορετικά όμως.

Για να τους προστατεύσεις περισσότερο όλους, και πάλι χωρίς 100% βεβαιότητα απλά περισσότερο προστατευμένοι, θα έπρεπε λίγο πολύ να υπολειτουργούν τα πάντα.

Όπου υπολειτουργούν = μειωμένες πληρότητες, αποστάσεις και λοιπά μέτρα ανα κλάδο.
Από χώρους γραφείων και εργοστάσια μεχρι εστίαση και σχολεία.

Ας πούμε στην εστίαση με αποστάσεις και μειωμένη πληρότητα, υποχρεωτικά ένα σημαντικό ποσοστό εργαζομένων κάθε επιχείρησης τηλεργασία, με κάποιο τρόπο να είχες τα μισά παιδιά ανα τάξη στα σχολεία κλπ.

Δεν γίνονται αυτά λόγω κόστους και όχι μόνο.

Χωρίς αυτά και λόγω της υψηλής μεταδοτικότητας της Ο, τα όποια μέτρα είχαμε μικρή σημασία είχαν στο θέμα περιορισμού της διασποράς.

Το μεν πιστοποιητικό για είσοδο σε κλειστούς χώρους κίνητρο για εμβολιασμούς ήταν περισσότερο. Στην μετάδοση με την Ο δεν εξασφάλιζε κάτι ιδιαίτερο το να είναι σε έναν χώρο μόνο εμβολιασμένοι. Απλά αντί να κολλάνε ανεμβολίαστους κόλλαγαν μεταξύ τους οι εμβολιασμένοι(και μετά κόλλαγαν και ανεμβολίαστους) .

Η δε υποχρεωτική μάσκα στην πράξη είναι εδώ και καιρό προαιρετική σε πάρα πολλά μέρη...
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν το κρύβει κανένας ότι το ρίσκο θα είναι αυξημένο, ειδικά για τους ευπαθείς.
Δεν γίνεται διαφορετικά όμως.
Μα το κρύβει. Αυτό είναι το θέμα.

Δεν θέλω να με πείσεις ότι δεν γίνεται να κάνουμε τίποτα για να αντιμετωπίσουμε τον ιό, οπότε αποφασίσαμε να μην κάνουμε τίποτα και ο Θεός βοηθός. Αυτά τα καταλαβαίνω (παρότι δεν συμφωνώ).

Αυτό που λέω είναι να μην προσπαθούμε να παρουσιάσουμε ότι δεν κινδυνεύει κανείς από αυτή την απόφαση. Ότι δηλαδή παρότι ως κοινωνία αποφασίσαμε να μην κάνουμε τίποτα, όποιος θέλει να προστατευθεί μπορεί να το κάνει με δική του πρωτοβουλία. Αυτό είναι ψέμα και μάλιστα επικίνδυνο όχι μόνο για τους ανοσοκατασταλμένους και γενικότερα τους ευπαθείς, αλλά και για τον κάθε ένα από εμάς.

Από την μόλυνση του ανοσοκατασταλμένου δεν κινδυνεύει μόνο ο ίδιος αλλά κι εσύ ο υγιής. Γιατί από τη στιγμή που αποφασίσαμε να αφήσουμε τον ιό να κάνει βόλτα στην κοινότητα, αργά ή γρήγορα θα βρει στο δρόμο του έναν ανοσοκατασταλμένο που θα του επιτρέψει να πολλαπλασιαστεί με γοργούς ρυθμούς και να φτιάξει μια καινούρια και δυνητικά πιο επικίνδυνη για όλους μετάλλαξη. Κάπως έτσι δεν πήραμε δωράκι την Άλφα; Αλλά ας πούμε πως αυτό δεν σε νοιάζει γιατί εσύ στο πανεπιστήμιο που σπούδασες ιολογία έμαθες ότι οι ιοί όσο μεταλλάσσονται, τόσο εξασθενούν, οπότε παραμένεις αισιόδοξος για την πορεία της πανδημίας :P

Τουλάχιστον μην αναμασάς τις μπαρούφες περί προσωπικής ευθύνης και προστασίας με ατομικά μέτρα. Εκεί στην κυβέρνηση τα λένε αυτά γιατί σκέφτονται τα ψηφαλάκια. Εσύ τι λόγο έχεις;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Μα το κρύβει. Αυτό είναι το θέμα.

Δεν θέλω να με πείσεις ότι δεν γίνεται να κάνουμε τίποτα για να αντιμετωπίσουμε τον ιό, οπότε αποφασίσαμε να μην κάνουμε τίποτα και ο Θεός βοηθός. Αυτά τα καταλαβαίνω (παρότι δεν συμφωνώ).

Αυτό που λέω είναι να μην προσπαθούμε να παρουσιάσουμε ότι δεν κινδυνεύει κανείς από αυτή την απόφαση. Ότι δηλαδή παρότι ως κοινωνία αποφασίσαμε να μην κάνουμε τίποτα, όποιος θέλει να προστατευθεί μπορεί να το κάνει με δική του πρωτοβουλία. Αυτό είναι ψέμα και μάλιστα επικίνδυνο όχι μόνο για τους ανοσοκατασταλμένους και γενικότερα τους ευπαθείς, αλλά και για τον κάθε ένα από εμάς.

Από την μόλυνση του ανοσοκατασταλμένου δεν κινδυνεύει μόνο ο ίδιος αλλά κι εσύ ο υγιής. Γιατί από τη στιγμή που αποφασίσαμε να αφήσουμε τον ιό να κάνει βόλτα στην κοινότητα, αργά ή γρήγορα θα βρει στο δρόμο του έναν ανοσοκατασταλμένο που θα του επιτρέψει να πολλαπλασιαστεί με γοργούς ρυθμούς και να φτιάξει μια καινούρια και δυνητικά πιο επικίνδυνη για όλους μετάλλαξη. Κάπως έτσι δεν πήραμε δωράκι την Άλφα; Αλλά ας πούμε πως αυτό δεν σε νοιάζει γιατί εσύ στο πανεπιστήμιο που σπούδασες ιολογία έμαθες ότι οι ιοί όσο μεταλλάσσονται, τόσο εξασθενούν, οπότε παραμένεις αισιόδοξος για την πορεία της πανδημίας :P

Τουλάχιστον μην αναμασάς τις μπαρούφες περί προσωπικής ευθύνης και προστασίας με ατομικά μέτρα. Εκεί στην κυβέρνηση τα λένε αυτά γιατί σκέφτονται τα ψηφαλάκια. Εσύ τι λόγο έχεις;
Μα ούτε η κυβέρνηση ούτε εγώ ούτε κανένας πέρα από μερικούς ψεκασμένους δεν λέει ότι ξαφνικά γυρίσαμε στο 2019 και ότι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

Αυτό που λέω είναι ότι πλέον ο κίνδυνος είναι διαχειρίσιμος.
Γνωρίζουμε ποιοί παράγοντες μας κάνουν να κινδυνεύουμε περισσότερο και πως μπορούμε να προστατευτούμε τόσο με ιατρικά μέσα(εμβόλια) όσο και με μέτρα ατομικής προστασίας.
Επίσης έχουμε την Ο που μια χαρά σκοτώνει και αυτή μαζικά λόγω της μεταδοτικότητας της αλλά η νόσηση που κάνει είναι πιο ήπια από τις προηγούμενες μεταλλάξεις.

Οπότε με αυτά τα δεδομένα ο καθένας μας μπορεί να εκτιμήσει το ρίσκο για αυτόν και τους δικούς του ανθρώπους και να συμπεριφερθεί ανάλογα.

Όχι για να μηδενίσει τον κίνδυνο αλλά για να τον μειώσει σημαντικά.
Και στην κυβέρνηση παρά που τους θεωρώ πάρε τον ένα και χτύπα τον άλλο, δεν βλέπω να είπαν κάτι λάθος σε αυτό.
Δεν είπαν δεν κινδυνεύει κανείς όλα καλά τελειώσαμε.

Το υποστηρίζω γιατί δεν βλέπω άλλο τρόπο.
Λάιτ μέτρα-ημίμετρα στην εποχή της Ο δεν προσφέρουν κάτι πέρα από ενόχληση, μέτρα ικανά να μειώσουν την διασπορά και να προστατεύσουν τους πιο ευάλωτους είναι υπερβολικά αυστηρά και κοστοβόρα για να τα επιβάλλεις σε όλους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έχουμε τίποτα νέα για το πώς πάει ο τουρισμός στην Ελλάδα;
Όχι καλά, σύμφωνα με τον άντρα μου που τα παρακολουθεί αυτά λόγω επαγγέλματος.
Αυτό που λέω είναι ότι πλέον ο κίνδυνος είναι διαχειρίσιμος.
Διαχειρίσιμος είναι για τους νέους και υγιείς, αρκεί να μην προκύψει καμία καινούρια θαυματουργή μετάλλαξη.

Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Αρχίζεις και ακούγεσαι σαν κυβερνητικό φερέφωνο. Τη θέση της κυβέρνησης την γνωρίζουμε και την κατανοούμε. Την κούραση του κόσμου επίσης. Αλλά αυτά τα περί ατομικής προστασίας είναι μπούρδες. Σόρρυ κιόλας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top