• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Ενδιαφέρον ότι λένε για επανεξέταση 15 Σεπτέμβρη ενώ τα άλλα μέτρα που έχουν καταργηθεί έχουν επανεξέταση 31 Αυγούστου.
Προφανώς, τότε ενδεχομένως να έχουμε την έλευση νέου κύματος, ίσως και τον Οκτώβριο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Προφανώς δεν φαίνεται να επηρεάζονται ούτε οι άλλες χώρες. Γιατί να επηρεαστούμε εμείς; Κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τον ιό. Αλλιώς δε θα μάθουμε ποτέ. Και το πάθημα είναι μεγάλο μάθημα.
Βασικά εδώ που έχουμε φτάσει δε μπορούμε μάλλον να κάνουμε και αλλιώς. Ας ελπίσουμε μακροπρόθεσμα να μην έχουμε προβλήματα, που τώρα τα κρύβουμε κάτω από το χαλάκι
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε μακροπρόθεσμα να μην έχουμε προβλήματα, που τώρα τα κρύβουμε κάτω από το χαλάκι
Νομίζω ότι κάνουμε ότι οι άλλες χώρες. Πλέον έχουν ενημερωθεί όλοι. Γνωρίζουν το ρίσκο.
Απλά πρέπει να λειτουργήσει κάποτε και η οικονομία. Και να μαθουμε να προσέχουμε από τα λάθη και τις παραλήψεις μας.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Βασικά, πλέον είναι ξεκάθαρα θέμα ατομικής ευθύνης η μείωση της μετάδοσης, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει ατομική ευθύνη
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Βασικά, πλέον είναι ξεκάθαρα θέμα ατομικής ευθύνης η μείωση της μετάδοσης, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει ατομική ευθύνη
Για να υπάρξει όμως πρέπει να δοκιμαστεί. Αν δεν πάθει κάτι ο μη έχων ευθύνη, δε θα μάθει ποτέ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Το θέμα είναι με το long covid να έχουμε μια εικόνα τι ποσοστό παθαίνει long covid, από αυτούς τι ποσοστό έχει σοβαρά συμπτώματα και από όσους παθαίνουν long covid σε τι ποσοστό υποχωρεί μετά από κάποιους μήνες.

Από έρευνα σε έρευνα υπάρχουν τρελές αποκλείσεις σε αυτά τα νούμερα ίσως και επειδή δεν υπάρχει ένας αυστηρά καθορισμένος ορισμός του long covid.

Επίσης πάντα παίζει ρόλο και τι από αυτά είναι πραγματικό και τι ψυχολογικό που δεν είναι εύκολο να το ξεχωρίσεις.
Δηλαδή ένας που πέρασε ελαφριά κορωνοιό και σου λέει 6 μήνες μετά ότι νιώθει κόπωση και στις εξετάσεις δεν βρίσκεις κάτι, έχει όντως long covid και δεν μπορείς να βρεις τι έχει ή απλά νομίζει ότι έχει;
Εδώ στις κλινικές δοκιμές των εμβολίων το 35% όσων πήραν το placebo εμβόλιο ανέφεραν τις ίδιες παρενέργειες με όσους πήραν το κανονικό.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Επίσης πάντα παίζει ρόλο και τι από αυτά είναι πραγματικό και τι ψυχολογικό που δεν είναι εύκολο να το ξεχωρίσεις.
Δηλαδή ένας που πέρασε ελαφριά κορωνοιό και σου λέει 6 μήνες μετά ότι νιώθει κόπωση και στις εξετάσεις δεν βρίσκεις κάτι, έχει όντως long covid και δεν μπορείς να βρεις τι έχει ή απλά νομίζει ότι έχει;
Σοβαρά τώρα, επί 6 μήνες νομίζει ότι έχει κόπωση που στην πραγματικότητα δεν έχει; Πώς το σκέφτηκες αυτό;

Κάτι τέτοια έξυπνα λέγανε κάποτε και για την ME (Myalgic Encephalomyelitis) και οι ασθενείς δεν μπορούσαν να σηκωθούν από το κρεβάτι...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ένα μήνα μετά, μου έχει μείνει ένας εκνευριστικός ξηρός βήχας που εμφανίζεται όταν κουραστώ και μιλάω. Μου είχε περάσει εντελώς αλλά είχα πάει ένα ταξίδι πριν λίγες μέρες, και τις τελευταίες μέρες που είχα κουραστεί, εμφανίστηκε πάλι. Δεν ξέρω αν χρειάζεται να πάω στον γιατρό, γιατί γενικά το είχα περάσει ελαφριά και δεν μου έχει μείνει κάτι άλλο, και επίσης αν ξεκουραστώ για μερικές μέρες και πιω ζεστά ροφήματα κτλ, μου περνάει. Διάβασα online ότι είνα σύνηθες φαινόμενο :ermm:
Όπως και να'χει, προσωπικά μάλλον θα συνεχίσω να φοράω μάσκες σε κλειστούς χώρους, αν και δεν ξέρω τι νόημα έχει αν δεν φοράει κανείς άλλος. Στην Ευρώπη πάντως δεν φοράνε μάσκα σε πολλές χωρες εδώ και καιρό. Όμως όπως και να'χει, δεν θα ήθελα να κολλήσω πάλι και να το περάσω δεύτερη φορά. Τι να πω, θα δείξει.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, επί 6 μήνες νομίζει ότι έχει κόπωση που στην πραγματικότητα δεν έχει; Πώς το σκέφτηκες αυτό;

Κάτι τέτοια έξυπνα λέγανε κάποτε και για την ME (Myalgic Encephalomyelitis) και οι ασθενείς δεν μπορούσαν να σηκωθούν από το κρεβάτι...
Με τον ίδιο τρόπο που στις κλινικές δοκιμές για τα εμβόλια το 35% όσων έκαναν το placebo εμβόλιο ανέφερε κόπωση και πονοκέφαλο.

Όχι ότι όλοι είναι έτσι προφανώς αλλά όλα μαζί σε συνδυασμό το κάνουν δύσκολο να υπολογιστούν με κάποια ακρίβεια οι πιθανότητες να πάθεις long covid.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,063 μηνύματα.
Μπορεί τελικά να γλιτώσουμε από το κράτος αυτό δια της πλαγίας οδού!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Έγραψα πριν ότι ο long COVID συνδέεται με ME





Δεν ξέρω αν φτάνουν αυτά ή χρειάζονται κι άλλα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.

Στο μεταξυ μου ελεγε σημερα η διευθυντρια μου,οτι σε ξενα σαιτ και οχι στα ελληνικα ΜΜΕ και σαιτς και συγκεκριμενα στα γαλλικα,...παιζεται συνεχως η φαση με την Σαγκαη,που εγω νομιζα οτι εχιε τελειωσει το θεμα γιατι δεν βλεπουμε κατι στα νεα....οτι εδειχνε χτες για οδοφραγματα και απιστευτα πραγματα με τοσο απανθρωπο και σκληρο λοκ νταουν,σε σημειο που μαλλον ειναι ανοητο να πιστευουμε οτι αυτα γινονται για μια παραλλαγη Ο του κορονοιου και οτι μαλλον παιζει το σεναριο μιας πολυ, μα παρα πολυ πιο θανατηφορας παραλλαγης,παιδια αυτες οι εικονες και τοσο καιρο δεν εξηγουνται πια για την Ο.
Προφανως αυτα που λεω ειναι λογικα μας συμπερασματα αλλα απο τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ που συμβαινουν εκει.Δεν μπορουν να αποδειχθουν ακομα.,.εικασιες λογικης ειναι,ελπιζω να μην αποδειχθουν ποτέ! ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΑΓΗ Ο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Aν οι Κινέζοι κρύβουν μια θανατηφόρα παραλλαγή χωρίς να λένε τίποτα, θα είναι υπόλογοι για έγκλημα κατά της ανθρωπότητας.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Aν οι Κινέζοι κρύβουν μια θανατηφόρα παραλλαγή χωρίς να λένε τίποτα, θα είναι υπόλογοι για έγκλημα κατά της ανθρωπότητας.
Ουτως η αλλως ειναι γενικοτερα,αλλα το αποκλειεις με αυτα που βλεπουμε;Εχουν καμια λογικη; Ουτε στο πρωταρχικο κυμα που δεν ειχαμε τιποτα,ουτε εμβολια ουτε φαρμακα δεν τα ειδαμε αυτα και τα βλεπουμε τωρα; ΔΕΝ ΣΤΕΚΟΥΝ.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,888 μηνύματα.
Μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανά κολλήσεις κορονοϊό? Κανένας γιατρός δεν απαντάει υπεύθυνα. Και αν ξανά κολλήσει κάποιος θα είναι πιο ελαφριά η κατάσταση απ' ότι την πρώτη φορά?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξανά κολλήσεις κορονοϊό? Κανένας γιατρός δεν απαντάει υπεύθυνα. Και αν ξανά κολλήσει κάποιος θα είναι πιο ελαφριά η κατάσταση απ' ότι την πρώτη φορά?
Ολοι οι γιατροι που λες.. σου απαντανε υπευθυνα..διοτι δεν υπαρχει στανταρ απαντηση..μπορεις να το αντιληφθεις;Δεν ειναι θεοι..και ο κορονοιος δεν ''πεφτει '' το ιδιο σε ολους.Υπαρχουν καποιοι που ξανακολλανε και συντομα...αλλοι οχι,υπαρχουν καποιοι που ξανακολλανε και το περνανε πιο ελαφρια..και αλλοι που ξανακολλανε και πεθαινουν.
Ουτε ολοι εχουμε ιδιο οργανισ,μο πουτε ο κορονοιος φερεται σε ολους το ιδιο..ουτε ειναι ιδιες οι παραλλαγες ουτε τιποτα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ Η ΜΑΥΡΟ.
Οι γιατροι δεν ειναι μεντιουμ.
Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.'Ή Η ΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,888 μηνύματα.
Ολοι οι γιατροι που λες.. σου απαντανε υπευθυνα..διοτι δεν υπαρχει στανταρ απαντηση..μπορεις να το αντιληφθεις;Δεν ειναι θεοι..και ο κορονοιος δεν ''πεφτει '' το ιδιο σε ολους.Υπαρχουν καποιοι που ξανακολλανε και συντομα...αλλοι οχι,υπαρχουν καποιοι που ξανακολλανε και το περνανε πιο ελαφρια..και αλλοι που ξανακολλανε και πεθαινουν.
Ουτε ολοι εχουμε ιδιο οργανισ,μο πουτε ο κορονοιος φερεται σε ολους το ιδιο..ουτε ειναι ιδιες οι παραλλαγες ουτε τιποτα.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΟ Η ΜΑΥΡΟ.
Οι γιατροι δεν ειναι μεντιουμ.
Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.'Ή Η ΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Ναι, οι γιατροί όμως δεν λένε δεν ξέρω ή μην απαντήσω όπως λες! Ο καρδιολόγος μου έλεγε μπουρδολογίες, αυτό έχω να πω εγώ! Και όταν τον ρωτούσα για κίνδυνο μυοκαρδίτιδας η θρόμβου καθόταν και με κορόιδευε λέγοντας: 19 χρονών θα πάθεις τέτοια πράγματα? Λες και λίγους ξέρουμε σε νεαρή ηλικία που έβγαλαν μυοκαρδίτιδα! Ασάφειες παντού
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,428 μηνύματα.
Ναι, οι γιατροί όμως δεν λένε δεν ξέρω ή μην απαντήσω όπως λες! Ο καρδιολόγος μου έλεγε μπουρδολογίες, αυτό έχω να πω εγώ! Και όταν τον ρωτούσα για κίνδυνο μυοκαρδίτιδας η θρόμβου καθόταν και με κορόιδευε λέγοντας: 19 χρονών θα πάθεις τέτοια πράγματα? Λες και λίγους ξέρουμε σε νεαρή ηλικία που έβγαλαν μυοκαρδίτιδα! Ασάφειες παντού
Εγω απαντησα σε αυτα που ειδα πριν.Τωρα τι σου ειπε και τι λες..δεν γνωριζω.
Η μυοκαρδιτιδα ειναι ασχετο με το αν ξανακολας.Και βεβαια υπαρχει κινδυνος μυοκαρδιτιδας απο κορονοιο...ειναι γνωστο αυτο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top