• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ο ΕΟΔΥ πλέον την επιδημιολογική έκθεση αντί για ημερήσια θα την ανακοινώνει εβδομαδιαία, κάθε Παρασκευή αρχίζοντας από αυτή την Παρασκευή.

Αν και κινείται στην κατεύθυνση του εφησυχασμού σωστό το θεωρώ.
Τα κρούσματα μέρα παρά μέρα δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα, εβδομάδα με εβδομάδα συγκρίνεις.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι από την Παρασκευή 08/07/2022, ο ΕΟΔΥ θα κοινοποιεί έκθεση, με τα διαθέσιμα επιδημιολογικά δεδομένα της λοίμωξης COVID-19 σε εβδομαδιαία βάση, ήτοι κάθε Παρασκευή.

Η έκθεση θα αφορά στα δεδομένα που καταγράφονται στην ΗΔΙΚΑ έως και τις 9:00 το πρωί της προηγούμενης ημέρας. Στην εβδομαδιαία έκθεση θα περιλαμβάνονται όλα τα δεδομένα του νοσήματος από την αρχή της πανδημίας (αριθμός κρουσμάτων, διασωληνωμένων και θανάτων), καθώς και τα δεδομένα της επιτήρησης λυμάτων και της γονιδιωματικής επιτήρησης.

Σε περίπτωση σημαντικών αλλαγών στην επιδημιολογία του νοσήματος θα υπάρξουν σχετικές ενημερώσεις από τον ΕΟΔΥ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Ο ΕΟΔΥ πλέον την επιδημιολογική έκθεση αντί για ημερήσια θα την ανακοινώνει εβδομαδιαία, κάθε Παρασκευή αρχίζοντας από αυτή την Παρασκευή.

Αν και κινείται στην κατεύθυνση του εφησυχασμού σωστό το θεωρώ.
Τα κρούσματα μέρα παρά μέρα δεν έχουν ιδιαίτερο νόημα, εβδομάδα με εβδομάδα συγκρίνεις.
παράξενο το θεωρώ που δε συνέβη αρκετά πιο νωρίς, δηλαδή από κάποιους μήνες πριν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιατί είχε αρχίσει να συζητιέται εδώ και καιρό αυτό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν και κινείται στην κατεύθυνση του εφησυχασμού σωστό το θεωρώ.
Γενικότερα, πλέον περνιέται μια εικόνα περί λήξης της πανδημίας ουσιαστκά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Σήμερα είχαμε κι άλλη μείωση στους διασωληνωμενους παρά τα πολλά κρούσματα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,429 μηνύματα.
Ειναι γνωστο οτι τα πραγματα δουλευουν καλυτερα στην κυπρο.
τσα;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
1657135512557.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1657135531656.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1657135589687.png


Διάφορα στατιστικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1657135663861.png
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οσοι οι δικοι μας προσπαθουν με καθε τροπο να μαγειρεψουν στατιστικα μπας και βγει η σεζον , στην αμερικη εβγαλαν ενα αερομεταδιδομενο νοσημα (τον κοβιντ) 3η αιτια θανατου .......ολα φυσιολογικα
1657140910320.png

 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Researchers at the CSIRO have developed a rapid-testing method which can detect new variants of COVID-19 a week faster than current techniques.
The machine learning tool is able to rapidly sort through COVID-19 genomes in test samples and detect anomalies.
The method analyses the virus' DNA rather than the current methods of monitoring changes to the spike protein.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Επεκτείνεται και άλλο η ιχνηλάτιση στην Κίνα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Over the past two years, scientists have come to see that SARS-CoV-2 yields non-sterilizing immunity; people who have been infected or vaccinated are still at risk of reinfection. So experts expect that the virus won’t go away any time soon.
Είχαμε το 2020 στην αρχή του ιού, μια ελπίδα περί αποστειρωτικής ανοσίας, αλλά πήγαμε κουβά.
The takeaway, Zeiss says, is that with natural infection, some individuals will develop better immunity than others. People also need vaccination, which is offered through a set dose and generates predictable immunity. But with both vaccination and natural exposure, the population accumulates broad immunity that pushes the virus toward endemic stability, the study showed.

She and her team then used this data to inform mathematical models, finding that the median time it could take for SARS-CoV-2 to become endemic in the United States is 1,437 days, or just under four years from the start of the pandemic in March 2020.

“But I think overall the picture’s hopeful. I think we will be in endemic stability within the next year or two.”
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Βλέπω να επιστρέφει η μάσκα... Πάντως οι διασωληνωμενοι είναι γύρω στους 100 σταθερά εδώ και καιρό.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ντρέπεσαι να γράφεις τέτοιες ευχές δημόσια?? Είσαι στον τομέα υγείας και εύχεσαι καλές αναπηρίες?? Ένας καλός γιατρός δεν τρομοκρατεί κόσμο.
Οχι φωτη δεν ντρεπομαι να λεω την αληθεια ετσι οπως ειναι .Τα ιδια ελεγα και στον ελληνας(ψεκ) παρακατω οταν εκανε minimize τον κοβιντ....τωρα εκλιπαρει για θεραπειες long covid
1657208079411.png



ΥΓ: Απο ηπια νοσηση ...χειροτερεψε μετα λεει , οτι ακριβως εχω πει(οτι λενε οι ερευνες δλδ),
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,429 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Πραγματικά δεν ντρέπεσαι να γράφεις τέτοιες ευχές δημόσια?? Είσαι στον τομέα υγείας και εύχεσαι καλές αναπηρίες?? Ένας καλός γιατρός δεν τρομοκρατεί κόσμο.
Ποιος ειναι στον τομεα υγειας; :hehe:

Κατα τα αλλα...ειναι τραγικο ολοι οι κυβερνητικοι στην λογικη ερωτηση μα κανενα νεο μετρο; μασκα σε εσωτερικους χωρους μηπως; Να απαντουν οτι σε ολη την ευρωπη εχουν βγει οι μασκες.ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς δεν φοράει μάσκα...ότι τι δηλαδή? Η πανδημία τελείωσε??
Δηλαδή μπήκα προχθές στο μετρό για να παω στη σχολή μου και φορούσα και εγώ και η κοπέλα μου μάσκα και μας κοιτούσαν κάποιοι λες και είμαστε ufo...
Δεν έχω καμία όρεξη να κολλήσω και να περάσω μια βδομάδα στο σπίτι μου! και κανονικά θα έπρεπε να φοράμε όλοι μάσκα σε εσωτερικούς χώρους...γι αυτό αυξάνονται τα κρούσματα...
Επίσης εγώ βλέπω πως τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά...100 διασωληνομένους και κατα μέσο όρο 15-20 θανάτους κάθε μέρα...δεν είναι και τόσο θετικά τα πράγματα...μεγάλο σφάλμα το βγάλσιμο της μάσκας...
Ο ιός δεν έχει γίνει ακόμα ενδημικός και αν δεν κάνω λάθος η Ο5 είναι πιο ισχυρή απο την προηγούμενη μετάλλαξη...οπότε δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται ο εφησυχασμός των περισσότερων?
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς δεν φοράει μάσκα...ότι τι δηλαδή? Η πανδημία τελείωσε??
Δηλαδή μπήκα προχθές στο μετρό για να παω στη σχολή μου και φορούσα και εγώ και η κοπέλα μου μάσκα και μας κοιτούσαν κάποιοι λες και είμαστε ufo...
Δεν έχω καμία όρεξη να κολλήσω και να περάσω μια βδομάδα στο σπίτι μου! και κανονικά θα έπρεπε να φοράμε όλοι μάσκα σε εσωτερικούς χώρους...γι αυτό αυξάνονται τα κρούσματα...
Επίσης εγώ βλέπω πως τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά...100 διασωληνομένους και κατα μέσο όρο 15-20 θανάτους κάθε μέρα...δεν είναι και τόσο θετικά τα πράγματα...μεγάλο σφάλμα το βγάλσιμο της μάσκας...
Ο ιός δεν έχει γίνει ακόμα ενδημικός και αν δεν κάνω λάθος η Ο5 είναι πιο ισχυρή απο την προηγούμενη μετάλλαξη...οπότε δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται ο εφησυχασμός των περισσότερων?
Ο εφησυχασμός οφείλεται σε συνδυασμό παραγόντων.

Ένας από τους παράγοντες είναι το "Δεν έχω καμία όρεξη να κολλήσω και να περάσω μια βδομάδα στο σπίτι μου! " που λες.
Όταν ένας υγιής κάτω των 60 άνθρωπος η βασική ενόχληση που πιστεύει ότι θα έχει από τον ιο είναι ότι θα κάτσει 5 μέρες σπίτι του σκασίλα του.
Στην τελική δεν κάθεται κιόλας αν δεν θέλει, είναι αρκετοί που κάνουν μόνο σελφ όχι ράπιντ για να καταγραφούν και να μπορεί να ελέγξει κάποιος αν κάνουν καραντίνα(όχι ότι θα το έλεγχε κανείς, λέμε τώρα) ή δεν κάνουν καν τεστ και σου λέει πονόλαιμο και λίγο πυρετό έχω δε βαριέσαι ότι και ναναι θα περάσει σε λίγες μέρες.

Από εκεί και πέρα ωστόσο είναι εντυπωσιακό ότι με τόσα κρούσματα οι διασωληνωμένοι ως τώρα είναι σταθεροί. Και που θα ανέβουν(γιατί λογικά θα ανέβουν) δεν πρόκειται να είναι ούτε οι μισοί του χειμερινού κύματος και τώρα δεν έχουμε κανένα μέτρο και περισσότερα κρούσματα(σε απόλυτο αριθμό λιγότερα αλλά λιγότερα τεστ με μεγαλύτερ ποσοστό θετικότητας). Το εμβόλιο και η ανοσία από προηγούμενη νόσηση δεν προστατεύουν από το να κολλήσεις αλλά από ότι φαίνεται προστατεύουν από το να πας στη ΜΕΘ.

Τώρα για την μάσκα και τα σχετικά όποιος θέλει φοράει.
Αν έλεγαν αύριο ότι είναι υποχρεωτική η μάσκα πόσοι περισσότεροι θα φόραγαν; Αφού όπως λες δεν φοράνε ούτε στα ΜΜΜ που είναι υποχρεωτική. Ή πιστεύει κανείς ότι θα έβαζαν την αστυνομία να πηγαίνει μαγαζί-μαγαζί να κόβει πρόστιμα;
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Έψαχνα να βρω ένα ήσυχο νησί χωρίς πολύ συνωστισμό, με λίγους τουρίστες που είναι προσεκτικοί και τηρούν κάπως τα μέτρα και μου πρότειναν την Πάρο...
Φανταστείτε να μην ήταν στο έλεος των απεργιών τα αεροδρόμια της Ευρώπης...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,429 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κανείς δεν φοράει μάσκα...ότι τι δηλαδή? Η πανδημία τελείωσε??
Δηλαδή μπήκα προχθές στο μετρό για να παω στη σχολή μου και φορούσα και εγώ και η κοπέλα μου μάσκα και μας κοιτούσαν κάποιοι λες και είμαστε ufo...
Δεν έχω καμία όρεξη να κολλήσω και να περάσω μια βδομάδα στο σπίτι μου! και κανονικά θα έπρεπε να φοράμε όλοι μάσκα σε εσωτερικούς χώρους...γι αυτό αυξάνονται τα κρούσματα...
Επίσης εγώ βλέπω πως τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά...100 διασωληνομένους και κατα μέσο όρο 15-20 θανάτους κάθε μέρα...δεν είναι και τόσο θετικά τα πράγματα...μεγάλο σφάλμα το βγάλσιμο της μάσκας...
Ο ιός δεν έχει γίνει ακόμα ενδημικός και αν δεν κάνω λάθος η Ο5 είναι πιο ισχυρή απο την προηγούμενη μετάλλαξη...οπότε δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλεται ο εφησυχασμός των περισσότερων?
Στην μαλακια που τους δερνει απλα.Και δυστυχως.Διοτι την μαλακια τους την πληρωνουμε ολοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έψαχνα να βρω ένα ήσυχο νησί χωρίς πολύ συνωστισμό, με λίγους τουρίστες που είναι προσεκτικοί και τηρούν κάπως τα μέτρα και μου πρότειναν την Πάρο...
Φανταστείτε να μην ήταν στο έλεος των απεργιών τα αεροδρόμια της Ευρώπης...
Ουτε για πλακα.Γινεται Ο χαμος και εχει και απιστευτα κρουσματα.Μακρια.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Έψαχνα να βρω ένα ήσυχο νησί χωρίς πολύ συνωστισμό, με λίγους τουρίστες που είναι προσεκτικοί και τηρούν κάπως τα μέτρα και μου πρότειναν την Πάρο...
Φανταστείτε να μην ήταν στο έλεος των απεργιών τα αεροδρόμια της Ευρώπης...
Ιος ειναι ησυχα!
 

Cookie_Monster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cookie_Monster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Παραδέχομαι πάντως τον Μπιλ Γκέητς. Λάνσαρε τα γουιντος με αντιϊκό ακριβώς πριν σκάσουν παντού μάλγουερ. Λάνσαρε τις φαρμακευτικές με γονιδιακές θεραπείες ακριβώς πριν σκάσει η πανδημία. Και τώρα αγόρασε γη πάνω που λένε θα σκάσει επισιτιστική κρίση του χρόνου. Αυτό θα πεί Επιχειρηματίας, πάντα μπροστά από τις εξελίξεις :ok:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα καπου ότι έχει την μεγαλύτερη αύξηση στις ακτοπλοϊκές αφίξεις στην Ελλάδα.
Είναι πολύ διαδεδομένος προορισμός και για νέους κιόλας
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζετε αν πλέον ενημερώνονται οι επιδημιολογικοί χάρτες ανά γεωγραφικό διαμέρισμα, με χρωματικούς κώδικες σχετικά με τη θετικότητα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top