• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Τελικά...
IMG_20220721_114935.jpg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Περαστικά!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίσως να παίζει ρόλο και ο κατασκευαστής/ brand των self tests
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Περαστικά!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ίσως να παίζει ρόλο και ο κατασκευαστής/ brand των self tests
Η αλήθεια είναι πως ήταν σχετικα παλιά τα δικά μου και δεν περίμενα ένα λεπτό ολόκληρο πριν ρίξω τις σταγόνες. Τα έμαθα από το ράπιντ. Πάω να κάνω ένα ράπιντ για να ενημερωθεί το σύστημα. Επικοινωνώ με τις επαφές μου τωρα. Τα λέμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Περαστικά εύχομαι!!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Πήγα σε άλλο φαρμακείο και το έκανα με πέντε ευρώ. Για κάτι ιατρικές εξετάσεις που σκόπευα να κάνω προσεχως μου είπαν να μην το ακυρώσω αλλά να πάω με ραπίντ αρνητικό.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.



Φαίνεται πως δε θα απεμπλακούμε σύντομα από αυτή την ιστορία
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Προφανώς και θα έχουμε μεγάλη αύξηση κρουσμάτων τέλη Οκτωβρίου, πως θα πουλήσουν τα εμβόλια.🤗🤗
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Mετα από αυτό που έπαθα καλοκαιριάτικα, είμαι έτοιμος να κάνω και εκατό εμβόλια...
Εν τω μεταξύ φίλοι μου που πέρασαν Κοβιντ παραπονιουνταν μετά ότι είχαν ατονία, κόπωση, υπνηλία και δεν τους έδινα ίσως και τόση σημασία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Mετα από αυτό που έπαθα καλοκαιριάτικα, είμαι έτοιμος να κάνω και εκατό εμβόλια...
Εν τω μεταξύ φίλοι μου που πέρασαν Κοβιντ παραπονιουνταν μετά ότι είχαν ατονία, κόπωση, υπνηλία και δεν τους έδινα σημασία.
Ήταν φως φανάρι ότι είχες κολλήσει, τα συμπτώματά σου ήταν πολύ χαρακτηριστικά. Το έχω ακούσει και από άλλους να έχουν συμπτώματα αλλά το τεστ να θετικοποιείται μετά από μέρες. Δεν έχει να κάνει με το τεστ. Γι' αυτό λένε αν έχεις συμπτώματα να προσέχεις, ακόμα κι αν το τεστ είναι αρνητικό. Άλλωστε δύσκολο τέτοια εποχή να είναι κάποια άλλη ίωση.

Ελπίζω σύντομα να είσαι καλύτερα! :)

Εννοείται κι εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα πάω για 4η δόση. Καλή η προφύλαξη και η ατομική ευθύνη, αλλά δυστυχώς δεν επαρκούν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Πάντως τις μπάμιες τις τρως πιο εύκολα όταν δεν έχεις όσφρηση. :hehe:
Πότε τώρα θα μου επανέλθει η όσφρηση λογικά; :(
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Although COVID-19 testing is not as widespread as it used to be, other metrics such as wastewater testing show cases are on the rise. The more infectious BA.4 and BA.5 Omicron subvariants now make up a majority of the samples collected and genome sequenced, data from the Public Health Agency of Canada shows.

"But I think in certain places if the numbers are going up — and we expect the numbers to go up again in September — that there should be certain places that they should have mask mandates."

This would include settings where there are vulnerable people, she said, such as hospitals and long-term care homes.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η νέα προσέγγιση αντιμετώπισης του ιού, αφορά φαίνεται όχι καθολικά, αλλά στοχευμένα και ήπια παρεμβατικά μέτρα στη Δύση, παρά τη μεγάλη αύξηση μετάδοσης και σχετικής αύξησης εισαγωγών σε απλές κλίνες και μικρότερη σε κλίνες ΜΕΘ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο επικρατεί η Omicron, δε φαίνεται να αλλάζει η στρατηγική
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάντως τις μπάμιες τις τρως πιο εύκολα όταν δεν έχεις όσφρηση. :hehe:
Πότε τώρα θα μου επανέλθει η όσφρηση λογικά; :(
Να ένα σημαντικό πλεονέκτημα! Είναι και υγιεινές οι μπάμιες (έτσι διάβαζα, δεν έχω προσωπική άποψη, δεν έχω φάει ποτέ μπάμιες) :P

Μπορεί να επανέλθει σε 1-2 εβδομάδες, μπορεί να κάνει και μήνες. Δεν νομίζω πως μπορεί να σου δώσει κανείς σίγουρη απάνηση σε αυτό. Περιλαμβάνεται στα συμπτώματα του long COVID.

Μπορείς να βοηθήσεις την κατάσταση κάνοντας smell training.
Smell training
Smell training means regularly smelling different things to relearn them. It can help some people get their sense of smell back. If you can smell the difference between 2 different things, smell training may help you. This includes if you can only smell a faint difference. The earlier you start smell training, the more it may be able to help.

Start with items you have at home like coffee, perfumes, citrus, or different types of essential oils. Learn to identify these with practice and then move on to a new scent.

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Δεν νομίζω να έχω χάσει ποτέ στη ζωή μου την όσφρησή μου. Λογικά πρέπει να έχω χάσει και μέρος της γεύσης μου αν και δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό. Σήμερα σχεδον ξαναβρήκα την παλια μου όρεξη και αυτό με παρηγορεί.
Τα συμπτώματα το πρωί ήταν μειωμένα και τώρα ελάχιστα. Θεωρώ πως αύριο δε θα έχω τίποτα ασχέτως του ότι θα είμαι ακόμα φορέας.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έπαθα σοκ όταν μπήκα στο αεροπλάνο και είπαν ότι δεν είναι υποχρεωτικές οι μάσκες. Ευτυχώς είχα Ν95 μαζί μου. Προς το παρόν είμαι στην 4η μέρα και δεν έχω συμπτώματα. Ελπίζω να μην κολλησα. Αλλά με βλέπω να κολλάω όταν κατέβω Αθήνα και μετά Κυκλάδες από βδομάδα. Παντού Ν95. Δεν παίρνω ρίσκο να καταστρέψω τις διακοπές μου. Τα αντισώματα μου από το εμβόλιο είναι περίπου 18,000. Έπεσαν από τα >25,000
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Πάντως έχω ακούσει γενικά γιατρούς που λένε πως δεν είναι και πολύ απαραίτητα τα τεστ αντισωμάτων. Πιο πολύ είναι για να έχεις εσύ μια ιδέα των αντισωμάτων σου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από την άλλη δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη εξέταση, που σου δείχνει αν έχεις νοσήσει ποτέ από κορονοϊό αυτά τα 2.5 χρόνια, ακόμα και ασυμπτωματικός, χωρίς να το είχες καταλάβει, χωρίς να αναφέρομαι στο τεστ αντισωμάτων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

*Οι Ν95 πάντως οπωσδήποτε σε κλειστούς χώρους και συνωστισμό σε ανοιχτούς χώρους
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα αντισώματα μου από το εμβόλιο είναι περίπου 18,000. Έπεσαν από τα >25,000
Μετά από πόσες δόσεις και πόσο καιρό;

Δεν νομίζω να έχω χάσει ποτέ στη ζωή μου την όσφρησή μου. Λογικά πρέπει να έχω χάσει και μέρος της γεύσης μου αν και δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό.
Αυτά τα δύο συνδέονται. Αν χάσεις την όσφρηση χάνεις και γεύση.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Έπαθα σοκ όταν μπήκα στο αεροπλάνο και είπαν ότι δεν είναι υποχρεωτικές οι μάσκες. Ευτυχώς είχα Ν95 μαζί μου. Προς το παρόν είμαι στην 4η μέρα και δεν έχω συμπτώματα. Ελπίζω να μην κολλησα. Αλλά με βλέπω να κολλάω όταν κατέβω Αθήνα και μετά Κυκλάδες από βδομάδα. Παντού Ν95. Δεν παίρνω ρίσκο να καταστρέψω τις διακοπές μου. Τα αντισώματα μου από το εμβόλιο είναι περίπου 18,000. Έπεσαν από τα >25,000
Με 39 βαθμους τα μεσημερια και μασκα Ν95 θα σκασεις ρε συ.Καλυτερα κατσε σπιτι
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Βλέπουμε μια σχετική αύξηση των εισαγωγών σε νοσοκομεία/ ΜΕΘ
1658495172961.png


1658495201216.png
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Αυτά τα δύο συνδέονται. Αν χάσεις την όσφρηση χάνεις και γεύση.
Κι όμως την γεύση μου δεν την έχω χάσει. Τουλάχιστον σε μεγάλο βαθμό. Αντιθέτως δεν μπορώ να νιώσω την μυρωδιά απο λεμόνι, βιξ, οινόπνευμα. Όλα ίδια μου φαίνονται. Απλά νιώθω την δριμυτητα του οινοπνεύματος, όχι την μυρωδιά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Οι Κινέζοι δεν εγκαταλείπουν τη δυναμική εκκαθάριση του Covid
1658495292133.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top