• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Γενικά το παραθέτω, για να προβληματιστούμε αν όντως αποδίδει η στρατηγική που ακολουθούμε πλέον
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Γενικά το παραθέτω, για να προβληματιστούμε αν όντως αποδίδει η στρατηγική που ακολουθούμε πλέον
Αμα ο άλλος αργεί να κάνει την δόση για μήνες και δεν περνει παράλληλα καμία προφύλαξη, θα υποστεί τις συνέπειες. Στην Αυστραλία ένας λόγος παραπάνω. Χειμώνα έχουνε Αλλά πλέον υπάρχουν επιλογές, δεν μπορούμε να επιβάλλουμε πράγματα και καταστασεις.
...
Εγώ πάλι δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ίαση μου. Η μόνη μου βλακεία είναι που ανεβαλα την τέταρτη δόση για αργότερα. Θα το περνούσα πιθανότατα με ακόμα λιγότερα συμπτώματα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Μα αφήνοντας ακριβώς ανεξέλεγκτη τη μετάδοση, γεννώνται νέες υποπαραλλαγές μέχρι στιγμής που ανοσοδιαφεύγουν σε μεγάλο βαθμό. Καλή η ατομική ευθύνη αλλά δεν επαρκεί πιστεύω
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο δε κόβεται φαρμακευτικά η μετάδοση, έχουμε θέμα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Μα αφήνοντας ακριβώς ανεξέλεγκτη τη μετάδοση, γεννώνται νέες υποπαραλλαγές μέχρι στιγμής που ανοσοδιαφεύγουν σε μεγάλο βαθμό. Καλή η ατομική ευθύνη αλλά δεν επαρκεί πιστεύω
Ναι αλλά και οι υποπαραλλαγες δεν δημιουργούν τόσο μεγαλο πρόβλημα. Είναι διαχειρισιμο.
...
Εγώ που έχω υπομονή και δε μπορώ να αντέξω τόσες μέρες εγκλεισμό ως κρούσμα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Ναι αλλά και οι υποπαραλλαγες δεν δημιουργούν τόσο μεγαλο πρόβλημα. Είναι διαχειρισιμο.
Αν βάλουμε κάτω όλους τους νεκρούς από την αρχή της Ο φτάνουν τις 10.000 δε το λες σε καμιά περίπτωση επιδημιολογική κανονικότητα ακόμη
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Αν βάλουμε κάτω όλους τους νεκρούς από την αρχή της Ο φτάνουν τις 10.000 δε το λες σε καμιά περίπτωση επιδημιολογική κανονικότητα ακόμη
Θα πέθαιναν υπερδεκαπλασιοι αν δεν κινούνταν η οικονομία. Καλό για αρχή μιας πανδημίας αλλά δεν είναι για πολύ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Επιδημιολογική νίκη θα θεωρηθεί αν καταφέρεις να τιθασεύσεις σημαντικά τη μετάδοση και κυρίως τα επίπεδα θανάτων, να είναι της τάξεως εποχικής γρίπης, όπως και νοσηλειών
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Επιδημιολογική νίκη θα θεωρηθεί αν καταφέρεις να τιθασεύσεις σημαντικά τη μετάδοση και κυρίως τα επίπεδα θανάτων, να είναι της τάξεως εποχικής γρίπης, όπως και νοσηλειών
Αυτό θα πάρει ίσως πολύ χρόνο, ίσως και να μη γίνει ποτέ. Μέχρι τότε κινουμε την οικονομία αλλιώς θα πεθάνουμε όλοι.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Ήδη μελετώνται τέτοιοι φαρμακευτικοί τρόποι
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Ακόμα καλύτερα τότε που δεν κλείνουμε. Μακάρι να έρθει νωρίτερα η φαρμακευτική αντιμετώπιση.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Μα δε μιλάω για κλείσιμο, αλλά για την πολύ απλή χρήση μάσκας σε κλειστούς χώρους/συνωστισμό, εμβολιασμό με booster, αυτοπεριορισμό σε περίπτωση θετικού τεστ.. απλά μέτρα που παρόλα αυτά ελάχιστοι τηρούν...αυτό δείχνει πως δεν υφίσταται ατομική ευθύνη στην πραγματικότητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για αυτό δεν καταφέραμε και στις αρχές να αναχαιτίσουμε τον ιό
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Μα δε μιλάω για κλείσιμο, αλλά για την πολύ απλή χρήση μάσκας σε κλειστούς χώρους/συνωστισμό, εμβολιασμό με booster, αυτοπεριορισμό σε περίπτωση θετικού τεστ.. απλά μέτρα που παρόλα αυτά ελάχιστοι τηρούν...αυτό δείχνει πως δεν υφίσταται ατομική ευθύνη στην πραγματικότητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για αυτό δεν καταφέραμε και στις αρχές να αναχαιτίσουμε τον ιό
Χρειάζεται και λίγο λασκα για να συνειδητοποιήσουν κάποιοι κάποια πράγματα. Αλλιώς δεν έρχεται η αυτογνωσία.
Η ατομική ευθύνη πρέπει να δοκιμαστεί για να γίνει πραγματική ατομική ευθύνη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.

Θα μπορούσαμε να αναπτύξουμε νέες θεραπείες και εμβόλια και να εφαρμόσουμε στρατηγικές δημόσιας υγείας για να περιορίσουμε την εξάπλωση του πιο παθογόνου. Αλλά αυτό σημαίνει ότι εντοπίζουμε τον νέο ιό πολύ πριν από το άλμα του από τον αρχικό ξενιστή στον ανθρώπινο πληθυσμό.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Από ότι έχω καταλάβει με βάση τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα ο μοναδικός τρόπος για να κοπεί η μετάδοση (και άρα ενδεχομένως να λήξει η πανδημία) είναι τα ρινικά εμβόλια. Όμως δυστυχώς αργούν πολύ ακόμη..
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Από ότι έχω καταλάβει με βάση τα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα ο μοναδικός τρόπος για να κοπεί η μετάδοση (και άρα ενδεχομένως να λήξει η πανδημία) είναι τα ρινικά εμβόλια. Όμως δυστυχώς αργούν πολύ ακόμη..
και εγώ έτσι έχω καταλάβει
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Έχω διαβάσει ακόμη ότι υπάρχουν ορισμένοι τυχεροί οι οποίοι για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν θα κολλήσουν ποτέ.

Έχω και μια προσωπική εμπειρία: Όταν είχε κολλήσει εγώ, τη μέρα που είχα κάνει το τεστ που βγήκε θετικό είχα έρθει σε στενή επαφή με τους γονείς μου (εμβολιασμένοι όλοι μας) χωρίς μάσκα, κι όμως δεν κόλλησαν!
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε μέχρι να γίνουν όλες οι δοκιμές των ρινικών εμβολίων και αποδειχθούν ασφαλή και αποκτήσουν έγκριση, να μην εμφανιστεί καμιά νέα μετάλλαξη και πάμε κουβά. Προς το παρόν, όποιος θέλει να μειώσει πιθανότητες ακόμη και απλής νόσησης, μπορεί να το κάνει ως πλήρως και boosted εμβολιασμένος εννοείται, με μη φαρμακευτικό τρόπο (μάσκες ΚΝ95-FFP2-N95, Social Distancing όπου είναι δυνατόν και να προτιμά μέρη με εξαερισμό (φυσικό ή τεχνητό)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top