• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Συμμετέχω σε μια έρευνα και μου ελέγχουν αντισώματα από εμβόλιο και αντισώματα αν έχω νοσήσει. Είναι 2 διαφορετικά αντισώματα.
Δύο διαφορετικά αντισώματα; δώσε μας τα φώτα σου σχετικά με την διαφορά στα αντισώματα.
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα αντισώματα που αποκτά ο άνθρωπος απο εμβολιασμό και αυτά που προέρχονται απο νόσηση;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
1658603974984.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχω διαβάσει ακόμη ότι υπάρχουν ορισμένοι τυχεροί οι οποίοι για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν θα κολλήσουν ποτέ.
Μια εξήγηση η οποία έχει δοθεί έχει να κάνει με το κοινό κρυολόγημα.

Μια πρόσφατη μελέτη η οποία δημοσιεύτηκε στο Nature έδειξε ότι οι άνθρωποι που έχουν παραμείνει απαλλαγμένοι από τον Covid τείνουν να έχουν περισσότερα ανοσοκύτταρα γνωστά ως Τ-λεμφοκύτταρα, τα οποία δημιουργούνται από προηγούμενες επαφές με αυτούς τους κορονοϊούς που προκαλούν κρυολόγημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Βγάζει ένα νόημα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Λογικά όσο περισσότερα αντισώματα έχεις φαντάζομαι πως όντως θα παίζουν κάποιο ρόλο και στη μείωση, έστω μικρή πιθανοτήτων νόσησης
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ερώτηση: εσείς φοράτε μάσκα όταν είστε σε εξωτερικούς χώρους (χωρίς συνωστισμό, κοντά στο σπίτι σας πχ), ή μόνο εγώ το κάνω;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Ερώτηση: εσείς φοράτε μάσκα όταν είστε σε εξωτερικούς χώρους (χωρίς συνωστισμό, κοντά στο σπίτι σας πχ), ή μόνο εγώ το κάνω;
και εγώ μερικές φορές
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ειδικά τώρα που βρίσκομαι στο νησί και δε φοράει κανείς μάσκα...η διασπορά φοβερή
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δύο διαφορετικά αντισώματα; δώσε μας τα φώτα σου σχετικά με την διαφορά στα αντισώματα.
Υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα αντισώματα που αποκτά ο άνθρωπος απο εμβολιασμό και αυτά που προέρχονται απο νόσηση;
Τα αντι-Ν παράγονται όταν μολυνθείς από κορονοιο. Ο οργανισμός σου παράγει αντισώματα ενάντια στο nucleocapsid του ιού. Τα αντι-S παράγονται όταν εμβολιαστείς ή/και όταν μολυνθείς από τον ιό και στοχεύουν στο spike protein του ιού. Αν τα αντι-S σου είναι αυξημένα και τα αντι-Ν είναι σχεδόν 0 τότε δεν έχεις κολλήσει τον ιό και τα αντισώματα είναι από το εμβόλιο. Αν είναι και τα 2 πάνω τότε σημαίνει ότι έχεις κολλήσει.
Καλά είναι, σε υψηλά επίπεδα ακόμα. Πιστεύω και να έρθεις σε επαφή με τον ιό, δεν θα κολλήσεις εύκολα :clover:
Το ελπίζω, αλλά δεν επαναπαυομαι!
Ερώτηση: εσείς φοράτε μάσκα όταν είστε σε εξωτερικούς χώρους (χωρίς συνωστισμό, κοντά στο σπίτι σας πχ), ή μόνο εγώ το κάνω;
εγώ δεν το κάνω σε εξωτερικούς χώρους εκτός αν υπάρχει τρελός συνωστισμός (πχ ο ένας πάνω στον άλλο)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ερώτηση: εσείς φοράτε μάσκα όταν είστε σε εξωτερικούς χώρους (χωρίς συνωστισμό, κοντά στο σπίτι σας πχ), ή μόνο εγώ το κάνω;
Αναλογα , αν ακουσεις τους πραγματικους επιστημονες πανω σε αυτο το θεμα θα σου πουν να φορας οπου υπαρχει κινδυνος μεγαλου ιικου φορτιου λογω των συνεπειων που εχει σε οξεια φαση ....αλλα περισσοτερο στο οτι δεν ξερουμε τι θα γινει μακροπροθεσμα , μεσοπροθεσμα ξερουμε οτι ειναι πολυ πολυ ΠΟΛΥ χαλια τα πραγματα .

Αν θες να ακουσεις ,αυτα που θελει να ακουσει το 99% των πολιτων απο κυβερνητικους και ΜΜΕ τοτε οχι μην φορας πουθενα μασκα διοτι ο κοβιντ ειναι ηπιος και δεν προκαλει τιποτα σοβαρο

Διαλεγεις και παιρνεις
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ερώτηση: εσείς φοράτε μάσκα όταν είστε σε εξωτερικούς χώρους (χωρίς συνωστισμό, κοντά στο σπίτι σας πχ), ή μόνο εγώ το κάνω;
Εξαρτάται. Χθες βγήκα βόλτα το βράδυ με τον γιο μου και ξέραμε πως δεν θα βλέπαμε κόσμο, οπότε δεν φορούσαμε μάσκες. Αν πάμε παιδική χαρά που είναι ο ένας πάνω στον άλλο, εγώ συνήθως φοράω, καμιά φορά και ο μικρός.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.
Ερώτηση: εσείς φοράτε μάσκα όταν είστε σε εξωτερικούς χώρους (χωρίς συνωστισμό, κοντά στο σπίτι σας πχ), ή μόνο εγώ το κάνω;
Μασκα μονο μεσα σε μετρο και λεωοφορειο και αυτο με το ζορι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Εγώ σε εσωτερικούς χώρους φοράω μάσκα ακόμα καθώς έχει αρκετό κόσμο, σε ΜΜΜ φοράω μάσκα επίσης καθώς είναι εστία μετάδοσης . Σε εξωτερικούς χώρους προφανώς και όχι.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Κια εγω ΠΑΝΤΟΥ σε εσωτερικο χωρο μασκα.Δεν ειμαι ηλιθια.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τα αντι-Ν παράγονται όταν μολυνθείς από κορονοιο. Ο οργανισμός σου παράγει αντισώματα ενάντια στο nucleocapsid του ιού. Τα αντι-S παράγονται όταν εμβολιαστείς ή/και όταν μολυνθείς από τον ιό και στοχεύουν στο spike protein του ιού. Αν τα αντι-S σου είναι αυξημένα και τα αντι-Ν είναι σχεδόν 0 τότε δεν έχεις κολλήσει τον ιό και τα αντισώματα είναι από το εμβόλιο.
Σ' ευχαριστώ Νέλλη για την διευκρίνηση.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω σε πμ, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα, οπότε σε ρωτώ εδώ.
Αφού παρακολουθείς τα αντισώματα σου τόσο ειδικά, θέλω να σε ρωτήσω αν παρατήρησες όταν νόσησες τις τιμές των αντισωμάτων που είχες.
Η ερώτηση μου αφορά στον προσδιορισμό της πηγής νόσησης σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αναλογα , αν ακουσεις τους πραγματικους επιστημονες
χμμμ... και πώς αντιλαμβάνεται ο μέσος άνθρωπος τον πραγματικό απο τον μη πραγματικό επιστήμονα;
οι μακρόχρονες σπουδές που έχουν κάνει και οι δύο, δεν καθορίζουν την επιστημοσύνη τους;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ Νέλλη για την διευκρίνηση.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω σε πμ, αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα, οπότε σε ρωτώ εδώ.
Αφού παρακολουθείς τα αντισώματα σου τόσο ειδικά, θέλω να σε ρωτήσω αν παρατήρησες όταν νόσησες τις τιμές των αντισωμάτων που είχες.
Η ερώτηση μου αφορά στον προσδιορισμό της πηγής νόσησης σου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


χμμμ... και πώς αντιλαμβάνεται ο μέσος άνθρωπος τον πραγματικό απο τον μη πραγματικό επιστήμονα;
οι μακρόχρονες σπουδές που έχουν κάνει και οι δύο, δεν καθορίζουν την επιστημοσύνη τους;
Δεν έχω νοσησει
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ξεκίνησαν προβλήματα στη χειμερινή Αυστραλία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρόλα αυτά, τα μέτρα παραμένουν πολύ υποτυπώδη, σχεδόν ανύπαρκτα
1658736331994.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπότε, πλέον συμβίωση με τον ιό και ο Θεός βοηθός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν και πλέον έχουμε Flip-Flops (σκαμπανεβάσματα) στις διασωληνώσεις και στους σκληρούς δείκτες
1658736923806.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1658737111798.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Αυστραλία, ουσιαστικά φαίνεται είναι ένα ''πείραμα'' και ίσως crash test, για το πως θα μοιάζει ο χειμώνας αντίστοιχα στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ επιδημιολογικά και αν θα μας παίρνει να συμβιώνουμε με τον ιό, χωρίς ή με ήπια μέτρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ξεκίνησαν προβλήματα στη χειμερινή Αυστραλία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρόλα αυτά, τα μέτρα παραμένουν πολύ υποτυπώδη, σχεδόν ανύπαρκτα
View attachment 105560
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπότε, πλέον συμβίωση με τον ιό και ο Θεός βοηθός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν και πλέον έχουμε Flip-Flops (σκαμπανεβάσματα) στις διασωληνώσεις και στους σκληρούς δείκτες
View attachment 105562
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 105563
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Αυστραλία, ουσιαστικά φαίνεται είναι ένα ''πείραμα'' και ίσως crash test, για το πως θα μοιάζει ο χειμώνας αντίστοιχα στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ επιδημιολογικά και αν θα μας παίρνει να συμβιώνουμε με τον ιό, χωρίς ή με ήπια μέτρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμβόλια έχουμε , θεραπείες υπάρχουν, βιταμίνες φουλ ,ο Κοβιντ είναι ευτυχώς παρελθόν και μοιάζει πιο πολύ με κοινό κρυολόγημα.Τα πρόβληματα τα ξεπεράσαμε και κοιτάμε μπροστά στην κανονική ζωή που είχαμε .Δεν καταλαβαίνω τι μέτρα να πάρουμε ?Οποίος θέλει να κάτσει μέσα μόνος του
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Εμβόλια έχουμε , θεραπείες υπάρχουν, βιταμίνες φουλ ,ο Κοβιντ είναι ευτυχώς παρελθόν και μοιάζει πιο πολύ με κοινό κρυολόγημα.Τα πρόβληματα τα ξεπεράσαμε και κοιτάμε μπροστά στην κανονική ζωή που είχαμε .Δεν καταλαβαίνω τι μέτρα να πάρουμε ?Οποίος θέλει να κάτσει μέσα μόνος του

 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Βιταμίνες υπάρχουν σε μεγάλη ποσότητα .Δεν νομίζω να παρθούν μέτρα για κάτι τέτοιο όταν υπάρχουν θεραπείες......αρκεί ο κόσμος να τα παίρνει
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ξεκίνησαν προβλήματα στη χειμερινή Αυστραλία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρόλα αυτά, τα μέτρα παραμένουν πολύ υποτυπώδη, σχεδόν ανύπαρκτα
View attachment 105560
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οπότε, πλέον συμβίωση με τον ιό και ο Θεός βοηθός
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν και πλέον έχουμε Flip-Flops (σκαμπανεβάσματα) στις διασωληνώσεις και στους σκληρούς δείκτες
View attachment 105562
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

View attachment 105563
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Αυστραλία, ουσιαστικά φαίνεται είναι ένα ''πείραμα'' και ίσως crash test, για το πως θα μοιάζει ο χειμώνας αντίστοιχα στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ επιδημιολογικά και αν θα μας παίρνει να συμβιώνουμε με τον ιό, χωρίς ή με ήπια μέτρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι θέλεις να κάνουμε δηλαδή;; Από τη στιγμή που υπάρχουν εμβόλια, το χάπι κατά του Covid έχει αρχίσει και βγαίνει στην κυκλοφορία σιγά σιγά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο πλέον. Σαφώς και οι μάσκες πρέπει να είναι υποχρεωτικές σε εσωτερικούς χώρους, καθώς υπάρχουν πολύ ψεκασμένοι που από μόνοι τους δεν καταλαβαίνουν, όμως lock down δεν γίνεται να κάνουμε πλέον καθώς μετά ναι μεν θα μειωθούν οι θάνατοι από Covid όμως θα πεθαίνουμε από την πείνα και την ανεργία.

Αρα αυτό που πρέπει να κάνουμε σαν κοινωνία είναι τα τηρούμε τα μέτρα προστασίας όπως είναι οι μάσκες , αντισηπτικά κτλ, να κάνουν οι ευπαθείς ομάδες το εμβόλιο κάθε χρόνο και οι υπόλοιποι την 3η δόση.
Το σημαντικότερο όμως είναι να βγει το χάπι κατά του Covid και τα ρινικά εμβόλια που αναμένεται να είναι πιο αποτελεσματικά σε σχέση με τα τωρινά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top