• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Μέτρα ευρείας κλίμακας θα βλέπαμε μόνο στο χειρότερο από τα σενάρια, όπου θα έκανε την εμφάνισή του κάποιο εντελώς νέο στέλεχος διαφορετικό από την Όμικρον, το οποίο θα προκαλούσε πολύ σημαντική ανοσοδιαφυγή από εμβόλια/διαθέσιμα αντιικά /φυσική ανοσία και θα προκαλούσε απότομη αύξηση των εισαγωγών σε ΜΕΘ/θανάτους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα προχωράμε με συστάσεις και ατομική ευθύνη


αρότι η υποπαραλλαγή «κένταυρος» ΒΑ.2.75 έχει αναδυθεί εδώ και μερικούς μήνες, προς το παρόν παρουσιάζει αυξητική τάση μόνο στην Ινδία και σε καμία άλλη περιοχή χωρίς, συνεπώς, να υπάρχουν ενδείξεις ότι μπορεί να κυριαρχήσει έναντι της ΒΑ.5. Αυτό μεταφράζεται στο ότι η δυνατότητα κυριαρχίας σε περιοχές, όπως στη χώρα μας, που υπάρχει σε μεγάλα ποσοστά η ΒΑ.5, δεν είναι δεδομένη.

1661247925170.png
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φαίνεται καθαρά, πως η ενημέρωση σου εδώ, συμβάλει δραστικά στην κατανόηση των προβλημάτων υγείας που έχουν προκύψει. :music2:
Αν μας έλεγες στατιστικά και τι ποσοστό απο τους αιφνίδιους θανάτους είχε κάνει εμβόλιο και πόσοι ήταν ανεμβολίαστοι, τότε θα ολοκλήρωνες την ενημέρωση σου.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Ας ελπίσουμε τα πρωτόκολλα θεραπείας/αντιικών φαρμάκων να ανανεώνονται συνεχώς και να μην επαναπαυόμαστε μόνο σε 1-2 θεραπείες, που κάλιστα μπορεί με την επικράτηση κάποιου άλλου στελέχους να μην έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντωμεταξύ, σίγουρα είναι θετική η αποσυμπίεση της πίεσης στο ΕΣΥ, όμως δε πρέπει να ξεχνάμε πως πολλοί που κατέληγαν στις ΜΕΘ, στο τέλος δε τα κατάφερναν. Γεγονός που δείχνει πως ήταν προβληματική η διαχείριση στις ΜΕΘ, είτε επειδή ήταν μειωμένο το εξειδικευμένο το προσωπικό εκεί, είτε λόγω έλλειψης απαραίτητου ιατροφαρμακευτικού εξοπλισμού. Γενικότερα, πανηγυρίζουμε για τη μείωση των διασωληνωμένων, όμως ξεχνάμε πως αυτή συνέβη κατά κύριο λόγο και εξαιτίας του θανάτου πολλών ασθενών εκεί.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αφού, λοιπόν φαίνεται πως και τα επόμενα χρόνια θα έχουμε αυξομειώσεις στα περιστατικά Covid που χρήζουν ΜΕΘ-ΜΑΦ και σίγουρα η πίεση στο ΕΣΥ θα είναι σημαντικότερη τουλάχιστον για το επόμενο διάστημα από ότι το 2019, πρέπει να ενδυναμωθεί το ΕΣΥ. Διότι καλή η ατομική ευθύνη, αλλά βλέπουμε ότι το 90% την έχουν γραμμένη στα παλαιά των υποδημάτων τους, αλλά και τα μη φαρμακευτικά μέτρα (NPIs) ανάσχεσης της διασποράς προκαλούν πλέον μάλλον δυσφορία στη πλειοψηφία...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως η τρίτη δόση για τους νέους προβλεπόταν για Ιούνιο με Ιούλιο. Απλά τους πρόλαβε ο κοβιντ.
Εγώ έκανα τη τρίτη δόση μέσα Φεβρουαρίου, ήταν ανοιχτό το σύστημα για άνω 18 ετών από το χειμώνα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Εγώ έκανα τη τρίτη δόση μέσα Φεβρουαρίου, ήταν ανοιχτό το σύστημα για άνω 18 ετών από το χειμώνα
Και πολύ καλά εκανες. Πολλοί όμως δεκαοχτάχρονοι την κάναν αρκετούς μήνες αργότερα απλά γιατί κάναν τις πρώτες δόσεις αργότερα.
Συνήθως 40αρηδες κάναν την τρίτη δόση τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φλεβάρη. Ονόματα δεν λέμε... :P
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Και πολύ καλά εκανες. Πολλοί όμως δεκαοχτάχρονοι την κάναν αρκετούς μήνες αργότερα απλά γιατί κάναν τις πρώτες δόσεις αργότερα.
Συνήθως 40αρηδες κάναν την τρίτη δόση τέλη Ιανουαρίου με αρχές Φλεβάρη.
Εγώ ξέρω ότι πολλοί γνωστοί συνομήλικοι μου έκαναν τότε τρίτη δόση το Φεβρουάριο ή το Μάρτιο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι πολλοί γνωστοί συνομήλικοι μου έκαναν τότε τρίτη δόση το Φεβρουάριο ή το Μάρτιο.
Προφανώς εμβολιαστηκαν σχετικά νωρίς. Ειδικά οι νέοι δεν πήγαν να εμβολιαστούν αμέσως με τους έξι πρώτους μήνες και γι' αυτό η κυβέρνηση θυμάμαι ότι πρότεινε γι' αυτούς ειδικά τα γνωστά κίνητρα που όλοι ξέρουμε.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Προφανώς εμβολιαστηκαν σχετικά νωρίς.
Ε ναι γιατί όσοι σπουδάζαμε, αν δεν κάναμε τη δόση θα έπρεπε να κάνουμε rapid test για να μπούμε στο πανεπιστήμιο γιατί θεωρούμασταν ανεμβολιάστοι. Στο πανεπιστήμιο μου έκαναν τακτικά ελέγχους για πιστοποιητικά το χειμώνα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Αρκετοί νεοι ξεκίνησαν τον πρώτο εμβολιασμό σχετικά αργά. Οπότε και τις δόσεις τις έκαναν αργότερα αφού θεωρούνταν εμβολιασμενοι.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ε ναι γιατί όσοι σπουδάζαμε, αν δεν κάναμε τη δόση θα έπρεπε να κάνουμε rapid test για να μπούμε στο πανεπιστήμιο γιατί θεωρούμασταν ανεμβολίαστοι. Στο πανεπιστήμιο μου έκαναν τακτικά ελέγχους για πιστοποιητικά το χειμώνα.
Ναι, αλλά, μετά όλοι πήγατε να κάνετε το εμβόλιο με την θέληση σας και δίχως καμία πίεση.
Αν θέλατε, μπορούσατε να κάνετε ράπιντ.
Πληρώνοντας απο το υστέρημα σας το αντίτιμο, γιατι τσάμπα πουθενά.
Αυτή η "πειθώ", πόσα κάνει τελικά.
Σε πείθει με διάφορα μέσα εθελοντικού εξαναγκασμού, να κάνεις κάτι και σου λέει μπράβο που το έκανες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Θα γινόταν ούτως ή άλλως. Οι γονείς πίεζαν την κυβέρνηση να υποχρεώσει τους φοιτητές ς να εμβολιαστούν αλλιώς δε θα έστελναν τα παιδιά τους στα πανεπιστήμια. Κι εγώ ως γονέας αυτό θα απαιτούσα για την ασφάλεια των παιδιών μου και τον περιορισμό της διασποράς.

Και το ίδιο πολλοί πιστοί απαιτούσαν από την εκκλησία την χρήση μάσκας, αλλιώς δε θα ξαναπατουσαν στον χώρο της. Το ίδιο θα απαιτούσα ως πιστός.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Θα γινόταν ούτως ή άλλως. Οι γονείς πίεζαν την κυβέρνηση να υποχρεώσει τους φοιτητές ς να εμβολιαστούν αλλιώς δε θα έστελναν τα παιδιά τους στα πανεπιστήμια. Κι εγώ ως γονέας αυτό θα απαιτούσα για την ασφάλεια των παιδιών μου και τον περιορισμό της διασποράς.

Και το ίδιο πολλοί πιστοί απαιτούσαν από την εκκλησία την χρήση μάσκας, αλλιώς δε θα ξαναπατουσαν στον χώρο της. Το ίδιο θα απαιτούσα ως πιστός.
Δεν είδα καμία πίεση από γονείς να ζητάνε υποχρεωτικό εμβολιασμό των φοιτητών πάντως.

Ο γονιός που φοβόταν για την ασφάλεια του παιδιού του μπορούσε να πιέσει το παιδί του να εμβολιαστεί, για την διασπορά από το καλοκαίρι με την Δ ξέραμε ότι δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο το εμβόλιο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
για την διασπορά από το καλοκαίρι με την Δ ξέραμε ότι δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο το εμβόλιο.
Το εμβόλιο βοήθησε σημαντικά στην ανάσχεση της διασποράς του πρώτου στελέχους, όπου πάνω σε αυτό είχαν σχεδιαστεί τα πρώτης γενιάς εμβόλια, δηλαδή στο Wild-Type Wuhan..από εκεί και πέρα έκοβαν λιγότερο μάλλον την Άλφα και τη Δ ακόμη λιγότερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν είδα καμία πίεση από γονείς να ζητάνε υποχρεωτικό εμβολιασμό των φοιτητών πάντως.
και εγώ το ίδιο..Ίσα ίσα που μετά την ανακοίνωση του Freedom Pass έσπευσαν οι περισσότεροι νέοι να εμβολιαστούν τον Αύγουστο-Σεπτέμβριο του 2021
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποια Snapshots, όπου έχουμε τα υπολείμματα της Wuhan και σταδιακά την εμφάνιση της Δ το 2021

1661330633091.png

1661330702179.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχαμε όντως μια μείωση κρουσμάτων, αλλά μπορεί να οφειλόταν και στο testing
1661330852574.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1661330945158.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Δεν είδα καμία πίεση από γονείς να ζητάνε υποχρεωτικό εμβολιασμό των φοιτητών πάντως.
Ε, καλά, δε θα έκαναν και πορείες για να πιέσουν. Υπήρξαν όμως πολλές μορφές εμμεσης πίεσης όπως τηλέφωνα σε υπουργεία, πρυτανικές αρχές, καθηγητές κτλ. Κάτι ανάλογο έγινε και στην εκκλησία. Και βέβαια ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Το εμβόλιο βοήθησε σημαντικά στην ανάσχεση της διασποράς του πρώτου στελέχους, όπου πάνω σε αυτό είχαν σχεδιαστεί τα πρώτης γενιάς εμβόλια, δηλαδή στο Wild-Type Wuhan..από εκεί και πέρα έκοβαν λιγότερο μάλλον την Άλφα και τη Δ ακόμη λιγότερο
Άσχετο

Τότε υπήρχε το debate (και εδώ μέσα) ότι οι εμβολιασμενοι δεν κολλάνε ενώ έλεγα ότι απλά δεν κάνουν τεστ στους εμβολιασμενους (και όντως δεν κάνανε )
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Πάντως με εκατό νοσηλευόμενους στην εντατική ξεκίνησε το καλοκαίρι, 116 έχουμε σήμερα ενώ σπάσαμε τα ρεκόρ στον τουρισμό το ένα μετά το άλλο και κανένας δεν φοράει μάσκα. That's vaccination!!!
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,028 μηνύματα.
Άσχετο

Τότε υπήρχε το debate (και εδώ μέσα) ότι οι εμβολιασμενοι δεν κολλάνε ενώ έλεγα ότι απλά δεν κάνουν τεστ στους εμβολιασμενους (και όντως δεν κάνανε )
Δε την έκοβε λίγο παραπάνω τη μετάδοση στο πρώτο στέλεχος από ότι τώρα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντως με εκατό νοσηλευόμενους στην εντατική ξεκίνησε το καλοκαίρι, 116 έχουμε σήμερα ενώ σπάσαμε τα ρεκόρ στον τουρισμό το ένα μετά το άλλο και κανένας δεν φοράει μάσκα. That's vaccination!
Εσύ juste γιατί πέρα από τον εμβολιασμό δε προωθείς και τη χρήση της μάσκας σε κλειστούς χώρους/συνωστισμούς;

Υιοθέτησες μήπως το επιχείρημα εε μια γριπούλα είναι πια..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top