• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 217)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Νομίζω θα ήταν καλύτερο όσοι είμαστε υγιείς να περιμένουμε για τα εμβόλια 4-5. Άλλωστε, λογικά δεν θα αργήσουν και πολύ. Ήδη χτες έλαβαν έγκριση από τον ΕΜΑ
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Ξεπεράσαμε το φράγμα του 60% στις boosters
1663053665041.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1663053754256.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και το CFR έχει μειωθεί σημαντικά σε Ευρώπη
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Άρα θα γίνονται μόνο επικαιροποιημενα εμβόλια; Η όχι;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Εγώ που νόσησα γύρω στα μέσα Ιουλίου λογικά μπορώ πλέον να εμβολιαστω. Ή να περιμένω ακόμα ένα με δύο μήνες λόγω αντισωμάτων;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Εγώ που νόσησα γύρω στα μέσα Ιουλίου λογικά μπορώ πλέον να εμβολιαστω. Ή να περιμένω ακόμα ένα με δύο μήνες λόγω αντισωμάτων;
Ιδέα δεν έχω juste. Ίσως ένα τεστ αντισωμάτων; Ή να περίμενες λίγες μέρες μήπως έρθουν νέες διευκρινίσεις για περιπτώσεις νόσησης, εκτός από τη 3η δόση για το πότε μπορείς να κάνεις τη δόση με το επικαιροποιημένο
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα γιατί τα επικυροποιημένα εμβόλια πρέπει να τα κάνουν μόνο οι πλήρως εμβολιασμένοι και οι άλλοι απαγορεύεται, τι άλλη ανωμαλία θα δούμε?
Οτι δηλαδή εσύ θες να εμβολιαστείς κατευθείαν με την τέταρτη δόση και σε σταματάνε ε; Βρε πού τα πουλάτε αυτά; Εμβόλια είναι, δεν είναι στραγάλια να λες δώσε και μένα μπάρμπα. Πρέπει να γίνει η πρώτη δόση, να περάσουν 3 βδομάδες, να γίνει η δεύτερη, να περάσουν 5-6 μήνες να γίνει η τρίτη και μετά από άλλους 6 μήνες η τέταρτη. Να συνηθίσει και να αντιδράσει φυσιολογικά ο οργανισμός. Αλλά ξέχασα, όλοι είστε παν-επιστήμονες.

Εγώ που νόσησα γύρω στα μέσα Ιουλίου λογικά μπορώ πλέον να εμβολιαστω. Ή να περιμένω ακόμα ένα με δύο μήνες λόγω αντισωμάτων;
Νομίζω είχαν πει 4 μήνες αλλά τώρα λένε και 2 είναι οκ. Εγώ θα περίμενα ένα μήνα ακόμα, έχουμε ακόμα καλοκαιρία.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Οτι δηλαδή εσύ θες να εμβολιαστείς κατευθείαν με την τέταρτη δόση και σε σταματάνε ε; Βρε πού τα πουλάτε αυτά; Εμβόλια είναι, δεν είναι στραγάλια να λες δώσε και μένα μπάρμπα. Πρέπει να γίνει η πρώτη δόση, να περάσουν 3 βδομάδες, να γίνει η δεύτερη, να περάσουν 5-6 μήνες να γίνει η τρίτη και μετά από άλλους 6 μήνες η τέταρτη. Να συνηθίσει και να αντιδράσει φυσιολογικά ο οργανισμός. Αλλά ξέχασα, όλοι είστε παν-επιστήμονες.

Τις δόσεις τις γνωρίζουμε πρώτη, δεύτερη, τρίτη, τέταρτη όλες το ίδιο εμβόλιο είναι αν κάνω την πρώτη τώρα θεωρούμε εμβολιασμένος την επόμενη την κάνεις επειδή σε 3 μήνες χάνεται η ανοσία του προηγούμενου, το επικυροποιημένο τι διαφορά έχει από τα άλλα?
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Μία ερώτηση. Εγώ που είχα εμβολιαστεί με 3η δόση αρχές Μαρτίου και δεν έχω νοσήσει καθόλου, ουσιαστικά τώρα θεωρούμαι ανεμβολίαστος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ή ποικίλουν οι περιπτώσεις σχετικά με το πόσους μήνες διαρκούν τα αντισώματα από εμβολιασμό με 3η δόση;
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αν έχει παρέλθει 6μηνο ναι λογικά, εκτός και αν νόσησες ασυμπτωματικά
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.
Τις δόσεις τις γνωρίζουμε πρώτη, δεύτερη, τρίτη, τέταρτη όλες το ίδιο εμβόλιο είναι αν κάνω την πρώτη τώρα θεωρούμε εμβολιασμένος την επόμενη την κάνεις επειδή σε 3 μήνες χάνεται η ανοσία του προηγούμενου, το επικυροποιημένο τι διαφορά έχει από τα άλλα?
Μέχρι τώρα απλά ξαναέκανες το ίδιο εμβόλιο.
Τα επικαιροποιημένα τώρα έχουν διαφορετική σύσταση για να στοχεύουν τις μεταλλάξεις.

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάνει 3η και 4η δόση αλλά πρέπει να έχεις κάνει τις πρώτες δύο.
Αυτό γιατί οι μελέτες για την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα τους έγιναν με ανθρώπους που είχαν κάνει τουλάχιστον 2 δόσεις, δεν έχουμε δεδομένα για την δράση του σε πλήρως ανεμβολίαστους.

Αν κάποιος βιάζεται για το επικαιροποιημένο θα έλεγα να περιμένει λίγο ακόμα γιατί δεν έχει ξεκαθαρίσει ποιοί ακριβώς το κάνουν.

Προσωπικά έχω κάνει τις 3 δόσεις και δεν είμαι σε ομάδα κινδύνου, δεν θα βιαστώ να εμβολιαστώ.
Θα περιμένω τα νέα για Ο4-5 και ανάλογα την κατάσταση τότε θα δω αν θα τα κάνω και πότε.
Επί τους παρόντος, όσοι είναι άνω των 60 ετών, παιδιά 12-15 ετών που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου, όσοι μένουν ή εργάζονται σε μονάδες αυξημένης φροντίδας, οι υγειονομικοί και φροντιστές θα μπορούν να κάνουν το επικαιροποιημένο εμβόλιο.

Όπως σημείωσε η κ. Θεοδωρίδου, αύριο συνεδριάζει εκ νέου η Εθνική Επιτροπή Εμβολιασμών που θα συζητήσει και τη διεύρυνση της λίστας και θα γίνει η τελική επικύρωση των ομάδων στις οποίες θα πρέπει να χορηγηθεί η αναμνηστική δόση.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Δε ξέρω αν υπάρχουν ακόμη δεδομένα, σχετικά με τα νέα επικαιροποιημένα για το αν και κατά πόσο μπλοκάρουν τη μετάδοση, γιατί εστιάζουν στην ίδια την Ο πια και τις υποπαραλλαγές της. Θα είναι πρόσθετο κέρδος αν καταφέρουν να βάλουν ένα φρένο στην ανεξέλεγκτη διασπορά, ενόψει του χειμώνα και υπό το φόβο έλευσης νέου δυναμικού κύματος μολύνσεων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, δεν έχω καταλάβει αν τα επικαιροποιημένα που στοχεύουν και στο πρώτο στέλεχος της Wuhan και στην Ο, αποτελούν 2ης γενιάς εμβόλια, ή αν ακόμη και αυτά θεωρούνται πρώτης
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ας ευχηθούμε να κοπεί η μετάδοση με τα νέα εμβόλια. Έστω και ένα τσικ περισσότερο από τα πρώτης γενιάς. Για να προλάβουμε τα χειρότερα
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Ας ευχηθούμε να κοπεί η μετάδοση με τα νέα εμβόλια. Έστω και ένα τσικ περισσότερο από τα πρώτης γενιάς. Για να προλάβουμε τα χειρότερα
Ενδεχομένως ήδη να έχει γίνει η ζημιά, από τη διασπορά της Δ ακόμα
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Ο ιός δεν έχει φύγει αγαπητέ. Το τί περιμένει ο κόσμος δεν ενδιαφέρει τον ιό. Κολλάνε και πεθαίνουν άνθρωποι ακόμα,

Εκπομπή "Ωρα Ελλάδος" από το χρονικό σημείο που το δίνω (αλλά και από την αρχή..) μιλάει για όλα
τα θέματα που μας αφορούν.

Είναι κατά την γνώμη σου έγκυρο ή όχι? βασιζόμαστε στα λόγια της ειδικού ή όχι?



Στην πράξη όμως, από αυτές τις μέρες (αν και νομίζω δεν έχει ολοκληρωθεί και είναι σε
διαβούλευση, κάτι τέτοιο διάβασα..) ισχύει αυτό:

"παρατείνεται η ισχύς του πιστοποιητικού εμβολιασμού έως το τέλος του χρόνου και συγκεκριμένα
έως τις 31/12/2022."



Γυρίσαμε στα πιστοποιητικά @Himela , ενώ μας μιλάνε για κανονικότητα..το
ξέρεις?
ετοίμασε πάλι το πιστοποιητικό να πας αύριο το πρωί στην δουλειά να το επιδεικνύεις και
να νιώθεις οτι είσαι στα ίδια με πέρυσι.. ή δεν δουλεύεις?

2 χρόνια και 6 μήνες ήμαστε σε αυτή την κατάσταση, το έχεις συνειδητοποιήσει? ακόμα και η
πανδημία του 1918 (spanish flu) παρά τα πενιχρά μέτρα που είχαν και με το θάνατο 17 έως 50
εκατομμυρίων ανθρώπων!! ..στα 2 χρόνια είχε λήξει.


Ο ανεμβολίαστος μπορεί και σήμερα να πάει να εμβολιαστεί, αλλιώς να πληρώνει rapid - pcr test. Απλό.

Ο ανεμβολίαστος πρέπει να πάει να κάνει τα εμβόλια που είχαν βασιστεί στα αρχικά στελέχη ενώ
ήμαστε στην 04 και 05 ? ..υπάρχει ανακοίνωση σχετικά με αυτό, που λέει ότι όσοι δεν έχουν
εμβολιαστεί πρέπει να κάνουν τα πρώτα εμβόλια.


ορίστε:



τα λέω καλά? :)




[EDIT]

μόλις τώρα είδα οτι πιο πάνω έχεις γράψει αυτό:

Πρέπει να γίνει η πρώτη δόση, να περάσουν 3 βδομάδες, να γίνει η δεύτερη, να περάσουν 5-6 μήνες να γίνει η τρίτη και μετά από άλλους 6 μήνες η τέταρτη. Να συνηθίσει και να αντιδράσει φυσιολογικά ο οργανισμός. Αλλά ξέχασα, όλοι είστε παν-επιστήμονες.

Ποιος στο είπε αυτό να το λες? ή είναι δικό σου συμπέρασμα? αν δεν κάνω λάθος η επίσημη
ενημέρωση λέει ότι τα εμβόλια έχουν ενισχυτικές δόσεις και όχι κάτι άλλο..


Στο περιβάλλον μου με ειλικρίνεια θα πω, η πλειοψηφία εχει ανακοινώσει οτι έχει νοσήσει, μεγάλοι
μικροί εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι, έχω βαρεθεί να συζητάμε ποιος είχε τελευταία θετικό rapid
test με έντονα ή με ήπια συμπτώματα, έχουμε φάει ώρες στα τηλέφωνα και στα chat να μιλάμε για
τα συμπτώματα του καθενός.

..να κουτσομπολεύουμε οτι ο τάδε βγήκε για καφέ ενώ ήταν άρρωστος ή πήγε για δουλειά γιατί
ήταν εμβολιασμένος και μπορούσε να το κρύψει οτι νοσούσε! γιατι δεν υπάρχει υποχρέωση
σε rapid.
Μέχρι και εδώ ορισμένοι που είχαν κολλήσει το γράψατε.. και οι πέτρες έχουν κολλήσει
ή έχουν έρθει σε επαφή με τον ιο, εσύ έχεις κολλήσει @Himela ή είχες κάποια
απώλεια στο περιβάλλον σου? αν θες να πεις βέβαια..


Τώρα καταλαβαίνεις απο που προκύπτει το παρακάτω ερώτημα μου στο λινκ?

 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,841 μηνύματα.
Οτι δηλαδή εσύ θες να εμβολιαστείς κατευθείαν με την τέταρτη δόση και σε σταματάνε ε; Βρε πού τα πουλάτε αυτά; Εμβόλια είναι, δεν είναι στραγάλια να λες δώσε και μένα μπάρμπα. Πρέπει να γίνει η πρώτη δόση, να περάσουν 3 βδομάδες, να γίνει η δεύτερη, να περάσουν 5-6 μήνες να γίνει η τρίτη και μετά από άλλους 6 μήνες η τέταρτη. Να συνηθίσει και να αντιδράσει φυσιολογικά ο οργανισμός. Αλλά ξέχασα, όλοι είστε παν-επιστήμονες
Σκέτη επιστήμη σε μια παράγραφο

Όχι ότι απλά είναι στοχευμένες στην όμικρον ΚΑΙ μόνο !Και όχι στα υπόλοιπα στελέχη

ΥΓ: Συνεχίζετε να τα λέτε ωραία ,αυτά μου αρέσουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top