• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Πόσοι από εσάς είστε ακόμα NOVIDs (δεν έχετε νοσήσει/κολλήσει);
Εγώ δε έχω κολλήσει, έχω έρθει σε επαφή με κρούσματα αρκετες φορές,τα Χριστούγεννα ήμουν σε διάφορα μαγαζιά για φαγητό ή κάπου με κόσμο με τη οικογένεια μου κόλλησε μόνο η μητέρα μου τη επόμενη εβδομάδα ενω εγώ με τον πατέρα μου τη γλυτώσαμε. Επίσης δεν φοράω μάσκα στα ΜΜΜ εδώ και καιρό εκτός αν είναι πολύ γεμάτο το λεωφορείο ή μετρό. Δεν ξέρω αν κόλλησα και το πέρασα χωρίς συμπτώματα
 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Εγώ δε έχω κολλήσει,

έχω έρθει σε επαφή με κρούσματα αρκετες φορές

δεν φοράω μάσκα στα ΜΜΜ εδώ και καιρό

Δεν ξέρω αν κόλλησα και το πέρασα χωρίς συμπτώματα
Νομίζω έδωσες απάντηση με την τελευταία πρόταση.Που αυτή είναι και η απάντηση κάθε ατόμου .....κάνεις δεν ξέρει πλέον αν έχει κολλήσει ή όχι απ' την στιγμή που δεν υπάρχει testing και κοινωνικά μέτρα εξ ολοκλήρου σε όλη την κοινωνία (όπως πάλια)
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Νομίζω έδωσες απάντηση με την τελευταία πρόταση.Που αυτή είναι και η απάντηση κάθε ατόμου .....κάνεις δεν ξέρει πλέον αν έχει κολλήσει ή όχι απ' την στιγμή που δεν υπάρχει testing και κοινωνικά μέτρα εξ ολοκλήρου σε όλη την κοινωνία (όπως πάλια)
Πρέπει να είναι πραγματικά ελάχιστοι πια αυτοί που δεν έχουν έρθει ακόμη ποτέ σε επαφή με τον ιό, ούτε και ασυμπτωματικά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ιδίως σε Ευρώπη και Αμερική. Τώρα πια και στην Ασία, μετά την άρση των μέτρων
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

1677059487569.png


1677059501365.png
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Επίσης δεν φοράω μάσκα στα ΜΜΜ εδώ και καιρό εκτός αν είναι πολύ γεμάτο το λεωφορείο ή μετρό. Δεν ξέρω αν κόλλησα και το πέρασα χωρίς συμπτώματα
Θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτό. Υπάρχουν κάποια άτομα, μεταξύ αυτών και εγώ, που φοβόμαστε τον κορονοιό και αισθανόμαστε άβολα όταν συμβαίνει αυτό. Κατανοώ ομως ότι ύστερα από 3 χρόνια πανδημίας σίγουρα υπάρχει κούραση. Επίσης, εξακολουθεί να είναι υποχρεωτική, βάσει νομοθεσίας, αν και τελευταία ακούγεται ότι θα καταργηθεί και εκεί…
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγώ μέχρι τον Ιούνιο δεν είχα περάσει κορονοιο ούτε ασυμπτωματικα (αποδεδειγμένα με αιματολογικές). Μετά τον Ιούνιο δεν ξέρω. Πριν τον Ιούνιο δεν φορούσα πουθενά μάσκα (μόνο στην δουλειά επειδή είναι υποχρεωτική) και είχα βρεθεί σε συνέδριο και πτησεις με πολλά κρούσματα αρχές Ιουνίου αλλά δεν κολλησα. Έχω κάνει 3 δόσεις Pfizer και θα μείνω εκεί. Δεν σκοπεύω να κάνω 4η. Έχω σταματήσει πλέον να σκέφτομαι αν κολλήσω. Πιστεύω θα είχα κολλήσει μέχρι στιγμής. Για αρκετό διάστημα ήταν αρκετά ψυχοφθόρο, ειδικά όταν ερχόμουν σε επαφή με κρούσμα ή ήμουν σε κλειστό χώρο με πολύ κόσμο και μετά μετρούσα τις μέρες για να δω αν θα εμφανίσω συμπτώματα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτό. Υπάρχουν κάποια άτομα, μεταξύ αυτών και εγώ, που φοβόμαστε τον κορονοιό και αισθανόμαστε άβολα όταν συμβαίνει αυτό. Κατανοώ ομως ότι ύστερα από 3 χρόνια πανδημίας σίγουρα υπάρχει κούραση. Επίσης, εξακολουθεί να είναι υποχρεωτική, βάσει νομοθεσίας, αν και τελευταία ακούγεται ότι θα καταργηθεί και εκεί…
Στη ίδια θέση ήμουν με σένα στη αρχή, φοβόμουν και αισθανομουν άβολα όταν άλλος δεν φορούσε μάσκα αλλά όταν άρχισα να ταξιδεύω εξωτερικό, πχ Αγγλία το Πάσχα του 2022 όπου είχαν καταργηθεί νωρίτερα τα μέτρα, σχεδόν κανένας δεν φορούσε μάσκα στο τρενο,στα λεωφορεία ζήτημα να ήταν μετρημένοι στο ένα χέρι μου όσο ήμουν εκεί και εγώ από εκεί σιγά σιγά έβγαλα τη μάσκα, το ίδιο και στη Δανία που πήγα το Οκτωβρίο κανένας δεν φορούσε μάσκα. Απλά σου λέω ότι ο κορονοιος με κράτησε πίσω και έχασα αρκετές ευκαιρίες επειδή φοβόμουν μην κολλήσω αλλά τώρα δεν το κάνω ξανά. Η πανδημία δεν θα κρατήσει για πάντα,θα γίνει ενδημική σύντομα όπως η γρίπη το χειμώνα
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Στη ίδια θέση ήμουν με σένα στη αρχή, φοβόμουν και αισθανομουν άβολα όταν άλλος δεν φορούσε μάσκα αλλά όταν άρχισα να ταξιδεύω εξωτερικό, πχ Αγγλία το Πάσχα του 2022 όπου είχαν καταργηθεί νωρίτερα τα μέτρα, σχεδόν κανένας δεν φορούσε μάσκα στο τρενο,στα λεωφορεία ζήτημα να ήταν μετρημένοι στο ένα χέρι μου όσο ήμουν εκεί και εγώ από εκεί σιγά σιγά έβγαλα τη μάσκα, το ίδιο και στη Δανία που πήγα το Οκτωβρίο κανένας δεν φορούσε μάσκα. Απλά σου λέω ότι ο κορονοιος με κράτησε πίσω και έχασα αρκετές ευκαιρίες επειδή φοβόμουν μην κολλήσω αλλά τώρα δεν το κάνω ξανά. Η πανδημία δεν θα κρατήσει για πάντα,θα γίνει ενδημική σύντομα όπως η γρίπη το χειμώνα
Σίγουρα όταν επικρατεί συνωστισμός σε εσωτερικούς χώρους και δεν μπορούν να τηρηθούν με τίποτα αποστάσεις (πχ ένα λεωφορείο πήχτρα) θεωρώ ότι χρειάζεται
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Κι όλα αυτά πάλι καλά να λέμε, αρκεί η πανδημία να ήταν φυσική πανδημία...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Το είδα 1.5 μήνα μετά αλλά δεν πειράζει. Ναι είχα κολλήσει. Αλλά ήταν σαν να μην κόλλησα. Τα ουσιαστικά συμπτώματα κράτησαν μισή μέρα.
Α και γώ που νόμιζα που ήσουν novid. Χαίρομαι που το πέρασες καλά πάντως!
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


«Πιστεύω ότι είχαμε λογικές πιθανότητες να το κάνουμε. Αλλά η ευκαιρία έρχεται πολύ νωρίς σε μια πανδημία. Μόλις υπάρξει παγκόσμια διασπορά, έχουμε μια τεράστια πρόκληση».

Η εμπειρία της Κίνας, που χαρακτηρίστηκε από πολύμηνα lockdown, απομόνωση και χωρισμούς οικογενειών, έδειξε ότι η εξάλειψη είναι δυνατή, αλλά και ότι έχει πολύ υψηλό κόστος για τις περισσότερες χώρες, ιδιαίτερα τις δημοκρατικές, ώστε να το αντέξουν.

Το πρώτο παράδειγμα ήταν στη Γουχάν, όπου η Covid διαπέρασε την πόλη στα τέλη του 2019 και εξαφανίστηκε λιγότερο από πέντε μήνες αργότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Ιαπωνία και η Νότια Κορέα, οι οποίες δεν επιδίωξαν την εξάλειψη, αλλά παρακολούθησαν στενά την κοινωνική αποστασιοποίηση και την χρήση μάσκας, τα κατάφεραν επίσης καλά στην καταστολή των θανάτων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

«Αυτές οι ελπίδες ήταν σχετικά βραχύβιες. Ξεπεράσαμε την ιδέα ότι μπορούμε να ανοσοποιήσουμε τον κόσμο και να απενεργοποιήσουμε τη μόλυνση».

Η φύση του κορωνοϊού, με τις μεταλλάξεις και την υπερμολυσματικότητά του, έκανε την εξάλειψη ιδιαίτερα δύσκολη. «Όταν έχεις να κάνεις με την Ομικρον, δεν υπάρχει κλωστή στη βελόνα», είπε η ΜακΒέρνον. «

Μόλις η μετάλλαξη βγήκε από το μπουκάλι, δεν μπορούσες να βάλεις το τζίνι ξανά μέσα».
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με ορισμένους ιατρικούς εμπειρογνώμονες να αμφιβάλλουν για το εάν τα αερομεταφερόμενα παθογόνα του αναπνευστικού μπορούν να κατασταλούν, οι αξιωματούχοι της δημόσιας υγείας δεν έχουν πλέον μια κοινή θέση σχετικά με τον καλύτερο τρόπο περιορισμού νέων μολυσματικών ασθενειών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Η Βουλγαρία συγκαταλέγεται στις χώρες με το χαμηλότερο ποσοστό εμβολιασμού κατά του COVID-19 στην ΕΕ. Περίπου 39.000 άνθρωποι έχουν χάσει τη ζωή τους ως αποτέλεσμα της μόλυνσης από τον κορωνοϊό στη χώρα.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,598 μηνύματα.
Εγώ πάντως ουσα ανεμβολιαστη συνεχίζω να φρικαρω κάθε εβδομάδα που πρέπει με τεστ να αποδεικνυω πως δεν έχω covid, (έχω κολλήσει δυο φορές στο παρελθόν) ,ενώ όλοι οι τριπλοεμβολιασμενοι έρχονται ανενόχλητοι χωρίς καμία απόδειξη.. Πολλές φορές έχοντας συμπτώματα γρίπης, χωρίς κανένα απολύτως έλεγχο.. Ως πότε πια θα πρέπει να καταθέτουμε πειστήρια ;;;;καταντά εξοργιστικό
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
1678344700724.png


1678344749950.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η Ελλάδα σε θανάτους, ανά εκατομμύριο, πάνω από το μ.ο. της ΕΕ από την αρχή της πανδημίας.
1678345253021.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μάλιστα η ζημιά στην Ελλάδα, άρχισε να γίνεται κυρίως από την περίοδο του δεύτερου lockdown και μετά. Ιδίως, επί Όμικρον κορυφώθηκε. Ίσως ένας λόγος, που το δικαιολογεί αυτό είναι πως λόγω της υψηλής μεταδοτικότητας της Ο και του σχετικά γηρασμένου πλειοψηφικά πληθυσμού της Ελλάδας, η θνητότητα να ήταν αντίστοιχα μεγαλύτερη από άλλες χώρες της ΕΕ. Όπως επίσης σίγουρα ρόλο έπαιξαν και η μη τήρηση μέτρων από μεγάλο ποσοστό τότε του πληθυσμού, αλλά και τα σχετικά χαμηλότερα ποσοστά εμβολιασμού εκείνη την περίοδο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top