• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πανδημία κορωνοϊού

Θα κάνετε το εμβόλιο κατά του κορωνοϊού;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Ανησυχία προκαλεί η εμφάνιση της υποπαραλλαγής «Eris» του κορωνοϊού στη χώρα καθώς καταγράφεται ραγδαία αύξηση των κρουσμάτων.

Το στέλεχος του κορωνοϊού EG.5.1 (παραλλαγή Eris ) που ανιχνεύθηκε για πρώτη φορά τον Ιούλιο εντοπίζεται πλέον στο 69% των δειγμάτων στην Kρήτη, κάτι που έχει σημάνει συναγερμό στις τάξεις των επιδημιολόγων. Η νέα αυτή μετάλλαξη έχει ήδη ανιχνευθεί σε 45 χώρες και είναι ιδιαίτερα μεταδοτική, όπως αναφέρουν οι υγειονομικές αρχές από Ιαπωνία, Βρετανία και Αμερική.

Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης και Διευθυντής της Πνευμονολογικής Κλινικής του ΠΑΓΝΗ, Νίκος Τζανάκης, μιλώντας στο protothema.gr, σημειώνει ότι η έξαρση των κρουσμάτων πιθανότατα συνδέεται και με την απομάκρυνση της κοινωνίας από το εμβολιαστικό πρόγραμμα για τον κορωνοϊό.

Παράλληλα απευθύνει έκκληση ιδίως προς τους ευάλωτους να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί και αν είναι δυνατόν να επαναφέρουν την καθημερινή χρήση της μάσκας και την τήρηση των αποστάσεων.

Κορωνοϊός: «Η παραλλαγή Eris μπορεί να φέρει δύσκολο χειμώνα» λέει ο Νίκος Τζανάκης​

«Η νέα παραλλαγή Eris εγείρει ανησυχίες για έναν δύσκολο χειμώνα» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Νίκος Τζανάκης εξηγώντας ότι τα κυριότερα συμπτώματα της νόσου είναι ο πονόλαιμος, έντονη καταρροή, πυρετός για 1-2 ημέρες και κόπωση για 1-2 ημέρες.

H Κρήτη, όπως είναι γνωστό, δέχεται μεγαλύτερο φορτίο κορωνοϊού λόγω του τουρισμού, ωστόσο όπως εκτιμά ο κ. Τζανάκης ανάλογα θα είναι τα ποσοστά της Eris και στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Οι ανησυχίες των επιστημόνων, όμως, έχουν να κάνουν και με τις επιπτώσεις που θα υπάρξουν στην κοινωνία στα μέσα Σεπτεμβρίου με το άνοιγμα των σχολείων.

Ενδεικτική είναι η τελευταία επιδημιολογική έκθεση του ΕΟΔΥ (από 24 έως 30 Ιουλίου), κατά την οποία η θετικότητα στο σύνολο των ελεγχθέντων δειγμάτων παρουσίασε αύξηση σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, όπως και ο αριθμός των εισαγωγών (41% σε σχέση με τον μέσο εβδομαδιαίο αριθμό νέων εισαγωγών κατά τις προηγούμενες 4 εβδομάδες).
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,867 μηνύματα.
Τα τεράστια κέρδη μιας εμβολιαστικης εταιρείας γίνονται τεράστιες απώλειες όταν τιθασευεται ο ιός χάρη στο εμβόλιο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
1691481398013.png


1691481420459.png

Το εμβολιαστικό πρόγραμμα, έλαβε χαρακτήρα παρόμοιο με εκείνου της γρίπης φαίνεται.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Και έχουν μειωθεί μάλλον και τα αντισώματα λόγω εμβολιασμών.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κόλλησε η φίλη μου (πλέον όχι και τόσο φίλη) και την έχω θετική στο δωμάτιο που μοιραζόμαστε στο ξενοδοχείο 🤡 Εγώ είμαι αρνητική. Με το που βγήκε θετική άρχισε να με κατηγορεί ότι την κόλλησα επειδή είχα βραχνιασει 🤡 Πρέπει να γίνεται χαμος με κρούσματα πάντως.
 

Luke87

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Κόλλησε η φίλη μου (πλέον όχι και τόσο φίλη) και την έχω θετική στο δωμάτιο που μοιραζόμαστε στο ξενοδοχείο 🤡 Εγώ είμαι αρνητική. Με το που βγήκε θετική άρχισε να με κατηγορεί ότι την κόλλησα επειδή είχα βραχνιασει 🤡 Πρέπει να γίνεται χαμος με κρούσματα πάντως.

Εξαρση πάλι δλδ. Κρίμα ρε γμτ.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.
Κόλλησε η φίλη μου (πλέον όχι και τόσο φίλη) και την έχω θετική στο δωμάτιο που μοιραζόμαστε στο ξενοδοχείο 🤡 Εγώ είμαι αρνητική. Με το που βγήκε θετική άρχισε να με κατηγορεί ότι την κόλλησα επειδή είχα βραχνιασει 🤡 Πρέπει να γίνεται χαμος με κρούσματα πάντως.
Γινεται.Και εδω εχουν αυξηθει ακομα κιαι οι θανατοι.Αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη...
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ αυτή η "φίλη" μου μετακινείται παντού χωρίς μάσκα. Πρέπει να έχει κολλήσει την μισή Πάρο αυτή τη στιγμή. Πόσο αναίσθητη. Μέχρι πριν κολλήσει ήταν με μάσκα παντού για να μην κολλήσει
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.


 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.


Λήγουν οι συμβάσεις του ΕΟΔΥ το φθινόπωρο, οπότε κάπως πρέπει να επιμηκυνθούν :P
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η όποια αύξηση νοσηλειών σε ΜΕΘ και εισαγωγών συμβαίνει κατά καιρούς , αφορά μάλλον κατά κύριο λόγο υπέργηρους πολίτες και είναι διαχειρίσιμη προς το παρόν, φαίνεται όσο μένουμε σε παραλλαγές της Ο.
1691939040307.png


1691939100211.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,441 μηνύματα.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Αναμενόμενο (αν και λίγο πιο πρόωρα, απ'όσο υπέθετα).
Εδώ που παραθερίζω είναι όλοι σε "χαλαρουίτα" φάση και ζήτημα αν φοράνε 3 άτομα μάσκες σε κλειστούς κοινόχρηστους χώρους. Ούτε στο φαρμακείο. Σαν να εξαφανίστηκε ο ιός παντοτεινά και ως δια μαγείας.
Κι ας έμαθα τις προάλλες στο κέντρο υγείας (που είχα επισκεφτεί για έκτακτο περιστατικό) πως ο ιός έχει αρχίσει κι εδώ να κάνει έντονη την παρουσία του. Και οι μολυσμένοι δεν παίρνουν καν μέτρα για προστασία των γύρω τους - στα απαυτά τους δηλαδή.
Πού περισσεύει η κοινωνική συνείδηση για να αποκτήσουμε κι εμείς....
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Αναμενόμενο (αν και λίγο πιο πρόωρα, απ'όσο υπέθετα).
Εδώ που παραθερίζω είναι όλοι σε "χαλαρουίτα" φάση και ζήτημα αν φοράνε 3 άτομα μάσκες σε κλειστούς κοινόχρηστους χώρους. Ούτε στο φαρμακείο. Σαν να εξαφανίστηκε ο ιός παντοτεινά και ως δια μαγείας.
Κι ας έμαθα τις προάλλες στο κέντρο υγείας (που είχα επισκεφτεί για έκτακτο περιστατικό) πως ο ιός έχει αρχίσει κι εδώ να κάνει έντονη την παρουσία του. Και οι μολυσμένοι δεν παίρνουν καν μέτρα για προστασία των γύρω τους - στα απαυτά τους δηλαδή.
Πού περισσεύει η κοινωνική συνείδηση για να αποκτήσουμε κι εμείς....
μάσκα από πέρυσι το καλοκαίρι, δεν υπάρχει στα νησιά. Αλλά το βλέπω και λίγο αναμενόμενο, όταν ο κόσμος πια, στην πλειοψηφία του, θεωρεί τον ιό, όμοιο με εκείνον της γρίπης ή ακόμη και πιο ήπιο.. πάντως, πρέπει να υπάρχει τις τελευταίες μέρες διασπορά γιατί ακούω πολλούς που έχουν νοσήσει τελευταία, ιδίως στα νησιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οι μολυσμένοι δεν παίρνουν καν μέτρα για προστασία των γύρω τους - στα απαυτά τους δηλαδή.
και αυτό είναι το χειρότερο. Μπορώ να καταλάβω ότι σαν ανθρωπότητα, φτάσαμε σε σημείο να μη θεωρούμε απαραίτητα πια τα ατομικά μέτρα προστασίας, όμως ούτε καν οι περισσότεροι μολυσμένοι δε τηρούν τα στοιχειώδη (δηλαδή απομόνωση όσες μέρες είναι θετικοί, ή εμφανίζουν συμπτώματα, κυκλοφορούν παντού χωρίς μάσκα, με αποτέλεσμα να γίνονται δυνητικοί φορείς του ιού, διασκορπίζοντάς τον κλπ). Εδώ που τα λέμε βέβαια, και οι ίδιοι δε ξέρω κατά πόσο γνωρίζουν ότι νοσούν από covid, αφού δε πρέπει να μπαίνουν πια καν στη διαδικασία να κάνουν ένα τεστ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Σε όσα λεωφορεία της Αθήνας έχω μπει το τελευταίο διάστημα, μόνο εγώ, άντε ζήτημα άλλα δυο τρία άτομα να φόραγαν μάσκα. Φυσικά πάντα φορώ FFP3 ΚΑΙ τα γυαλιά μου, καθώς ο ιός μεταδίδεται ΚΑΙ από τα μάτια όταν κάποιος βήχει, φταρνίζεται ή μιλά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Σε όσα λεωφορεία της Αθήνας έχω μπει το τελευταίο διάστημα, μόνο εγώ, άντε ζήτημα άλλα δυο τρία άτομα να φόραγαν μάσκα. Φυσικά πάντα φορώ FFP3 ΚΑΙ τα γυαλιά μου, καθώς ο ιός μεταδίδεται ΚΑΙ από τα μάτια όταν κάποιος βήχει, φταρνίζεται ή μιλά.
και το κρας τεστ με το αν θα συνέχιζε ο κόσμος να φορά μάσκα και στα ΜΜΜ για αρκετό καιρό ακόμη, μάλλον δείχνει πως και εκεί υπάρχει κόπωση. Επιστρέφουμε στην pre-covid era τα τελευταία 2 χρόνια και δείχνει πως αυτό επιτυγχάνεται, με τον ιό να βοηθάει μέχρι στιγμής, παραμένοντας στην Ο, το οποίο είναι θετικό, αφού το αποτύπωμά του είναι πολύ μικρότερο στις κοινωνίες, σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top