Παραίτηση Τσίπρα από Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ - Η μάχη για τη διαδοχή

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,819 μηνύματα.
Ποιον προβλέπετε για νέο αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ μετά την παραίτηση Τσίπρα;
Για τον Τσακαλώτο έχει ακουστεί ότι θα είναι υποψήφιος, και για την Αχτσιόγλου έχουν ακουστεί διάφορα κατά καιρούς.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.
Ποιον προβλέπετε για νέο αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ μετά την παραίτηση Τσίπρα;
Για τον Τσακαλώτο έχει ακουστεί ότι θα είναι υποψήφιος, και για την Αχτσιόγλου έχουν ακουστεί διάφορα κατά καιρούς.
Ποιου Σύριζα; Δεν θα αλλάξει όνομα;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,819 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.
Ποιον προβλέπετε για νέο αρχηγό του ΣΥΡΙΖΑ μετά την παραίτηση Τσίπρα;
Για τον Τσακαλώτο έχει ακουστεί ότι θα είναι υποψήφιος, και για την Αχτσιόγλου έχουν ακουστεί διάφορα κατά καιρούς.
Ηλιοπουλο βλεπω
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Εγώ βλέπω νέο κόμμα, απαλλαγμένο από τις συνιστώσες και τα προβληματικά μέλη καθώς και από τα όρια που δημιουργούνται από το αμιγώς "αριστερό πλαίσιο" (ενδεχομένως και από το κόμμα της ευρωπαϊκής αριστεράς) για να προσπαθήσει να γίνει ο κύριος εκφραστής της κεντροαριστεράς στην Ελλάδα. Πιθανόν θα είναι και ο ίδιος στο τιμόνι. Μια από τα ίδια δηλαδή.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,322 μηνύματα.
Τελος εποχης για εναν απο τους μεγαλυτερους ηγετες της Μεταπολιτευσης, τον οποιον αν ειχαν αφησει να δρασει ανεμποδιστος οι πρεσβειες και τα ευρωπαικα λομπι, θα εκανε τα ποσοστα που συγκεντρωσε η ΝΔ στις προσφατες εκλογες να ωχριουν μπροστα σε αυτα του Συριζα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,019 μηνύματα.
Κι εγω τεινω σε αυτο που λεει ο φιλος ο Δροσουλίτης από πάνω. Παραιτηθηκε για να πουν οτι είναι δημοκράτες και εκλεγουν αρχηγό με συλλογικες διαδικασίες και θα αλλαξουν το κόμμα κλπ κλπ κατι σαν τα ΠΑΣΟΚ ΕΛΙΑ ΚΙΝΑΛ ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΠΑΣΟΚ ΚΙΝΑΛ +...1000 ονόματα.

Οπότε ή θα τον ξαναεκλέξουν, κι απλά το χρειαζόταν για να ξεφορτωθει τα 53 βαριδια και ομπρέλες και δεν ξερω κι εγω πως λεγονται εκει μέσα, ή,

θα εκλέξουν Αχτσιόγλου για να παίξουν το woke χαρτί "αικλαίγουμαι γινέκαις", κι απλα πέρα απο τη δημοσιοσχεσίτικη παροξυστίλα θα μεινουν τα ίδια κομμουνια του κερατα.

Εδιτ: Διόρθωση τωρα το ειδα στις ειδησεις, δεν θα ειναι λεει ξανα υποψηφιος, οκ παμε για Αχτσιογλου. Ετοιμαστείτε.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.
Τελος εποχης για εναν απο τους μεγαλυτερους ηγετες της Μεταπολιτευσης, τον οποιον αν ειχαν αφησει να δρασει ανεμποδιστος οι πρεσβειες και τα ευρωπαικα λομπι, θα εκανε τα ποσοστα που συγκεντρωσε η ΝΔ στις προσφατες εκλογες να ωχριουν μπροστα σε αυτα του Συριζα
Με τέτοια συνομωσιολογια για πατέντα ούτε για 10% δε θα τανε, και πολλά λεω. Αυτά μόνο ακροδεξιοί και το κόμμα Νίκη ή ο Βελόπουλος τα λένε.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.
Ο Αλέξης κατάλαβε οτι δεν μπορεί να τα βάλει με το σύστημα όσο χαρισματικός και αν είναι. Για μένα δεν έχει πλέον σημασία ποιος θα είναι στην ηγεσία. Για μένα (και για πάρα πολλούς ακόμα) ο Αλέξης ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ και τούμπαλιν. Ακόμα κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ φτάσει κάποτε το 60%, δε με αφορά. Έχω απογοητευτεί από την πολιτική κι όπως έχω πει δεν ασχολούμαι πλέον. Η παραίτηση του Αλέξη, αν και αναμενόμενη και κάτι που έπρεπε να γίνει, είναι το τελευταίο καρφάκι που σφραγίζει το προσωπικό μου κουτάκι της πολιτικής. Εύχομαι καλό κουράγιο σε αυτά που έρχονται. Αλέξη ευχαριστούμε που υπήρξες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,019 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.
Κινδυνεύοντας να γίνω προκλητικός, για ποιο χάρισμα μιλάμε ακριβώς;
Η λέξη χαρισματικός είναι επίτηδες γενική και αόριστη γιατί το χάρισμα αυτό δεν μπορεί να εξηγηθεί με λόγια. Είναι ένας ηγέτης που μπορεί να ενώσει τους ανθρώπους, να κρατήσει θέση ισχύος όπου χρειάζεται, να γίνει απλός πολίτης όπου χρειάζεται, να εμπνεύσει, να δώσει ώθηση. Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε, το έχω ακούσει από πολύ κόσμο πάντως και συμμερίζομαι αυτήν την άποψη. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν βέβαια, δεν έχει πλέον και σημασία.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Ο Αλέξης κατάλαβε οτι δεν μπορεί να τα βάλει με το σύστημα όσο χαρισματικός και αν είναι. Για μένα δεν έχει πλέον σημασία ποιος θα είναι στην ηγεσία. Για μένα (και για πάρα πολλούς ακόμα) ο Αλέξης ήταν ο ΣΥΡΙΖΑ και τούμπαλιν. Ακόμα κι αν ο ΣΥΡΙΖΑ φτάσει κάποτε το 60%, δε με αφορά. Έχω απογοητευτεί από την πολιτική κι όπως έχω πει δεν ασχολούμαι πλέον. Η παραίτηση του Αλέξη, αν και αναμενόμενη και κάτι που έπρεπε να γίνει, είναι το τελευταίο καρφάκι που σφραγίζει το προσωπικό μου κουτάκι της πολιτικής. Εύχομαι καλό κουράγιο σε αυτά που έρχονται. Αλέξη ευχαριστούμε που υπήρξες.
η Ελλαδα ειναι η χωρα των νοικοκυραιων,το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το τι γινεται στο σπιτι τους.Δε τους νοιαζει αν ξεπουλιουνται τα παντα,αν αφανιζονται δαση ολοκληρα κ περιοχες νατουρα μετατρεπονται σε χωματερες,το σπιτακι τους τους νοιαζει μονο κ να μη παρακαρει κανεις εκει που εχουν βαλει το σαπιο μηχανακι ή τη γλαστρα τους.Κ πολυ αντεξε ο Αλεξης.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top