Παραίτηση Τσίπρα από Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ - Η μάχη για τη διαδοχή

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.
Screenshot_2023-09-17-22-01-03-054_com.android.chrome.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.
Εδώ βλέπουμε πιο μικρές διαφορές που κρατάνε τον Κασσελάκη αρκετά κάτω από το 50%.
Δεν ξέρω πόσοι ψήφισαν στην Κρήτη. Ξέρω ότι πολλοί νεοδημοκρατες μου είπαν πάντως ότι θα πάνε να ψηφίσουν Κασσελάκη. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το πόσοι το έκαναν.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,137 μηνύματα.
Βαθιά ομοφοβικό κόμμα ο σύριζα.
Επίσης ξεκάθαρα άθεο κόμμα η Νίκη, και καμία σχέση με ΧΑ οι Σπαρτιάτες.
Τι διαβάζουμε ρεγμτ.

Αν πράγματι πάντως καταφέρει να βγει ο Κασσελάκης (που ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω) οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.

Τα αριστερά μέλη του Esteki μάλλον έριξαν Κασσελακη 😝😝.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.
Μέσος Συριζαίος σήμερα που ετοιμάζεται να δώσει γροθιά στο κεφάλαιο και το ρίχνει Κασσελάκη

View attachment 122013
Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι αριστερό κόμμα.
Έπαψε να είναι όταν ψήφισε και αυτός μνημόνιο και ακολούθησε την ίδια πολιτική με τους προηγούμενους στα 4 χρόνια θητείας του.

Ή μάλλον είναι όσο αριστεροί είναι οι Δημοκρατικοί στις ΗΠΑ.
Το μεγάλο ποσοστό των πραγματικά αριστερών αριστερών στελεχών του έφυγαν τότε όπως ο Λαφαζάνης κλπ.

Από ψηφοφόρους κράτησε μερικούς το 2019 πιο πολύ για να μην βγει ο Μητσοτάκης και τους έχασε τώρα.

Πιο "συμβατη επιλογή" με την ιδεολογική ιστορία του ΣΥΡΙΖΑ είναι η Αχτσιόγλου.

Πιθανότητες όμως να ξαναγίνουν κόμμα εξουσίας και όχι κόμμα του 10-15% έχουν περισσότερες με Κασσελάκη. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει διάσπαση και φυγή και όποιων πραγματικά αριστερών στελεχών τους έχουν μείνει.

Η Ελλάδα σε όλη την σύγχρονη ιστόρια της με εξαίρεση 2 φορές έβγαζε πάντα πρώτο ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ δηλαδή το ίδιο πράγμα σε πιο αριστερή ή πιο δεξιά εκδοχή.

Βέβαια δεν μας βγήκε και σε καλό αυτός ο δικομματισμός με τα ίδια 2 κόμματα να αλλάζουν ρόλους κυβέρνηση - αντιπολίτευση, άλλη κουβέντα αυτό.

Με το ΠΑΣΟΚ εκει καρφωμένο γύρω στο 10% χωρίς σημάδια άλλης ανόδου παρά την πτώση του ΣΥΡΙΖΑ δείχνει ότι υπάρχει ανάγκη για κάποιον άλλο πόλο.

Αν θα προκύψει από ανάκαμψη ΣΥΡΙΖΑ, από ότι προκύψει μετά από διάσπαση του ΣΥΡΙΖΑ ή από ένωση ΣΥΡΙΖΑ-ΠΑΣΟΚ μένει να φανεί.

Αν βγει ο Κασσελάκης θα πρέπει να βρει γύρω του στελέχη με εμπειρία. Αυτός έχει το επικοινωνιακό αλλά δεν έχει εμπειρία από πολιτική.

Μην ξεγράφετε ακόμα την Αχτσιόγλου πάντως και οτι βλέπω για Κασσελάκη από πρώτο γύρο φαίνονται υπερβολικά.
Είναι κυρίως νούμερα από πολύ μικρά τμήματα όσα έχουν βγει.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,428 μηνύματα.
Λύστε μου μια απορία.
Ο Κασσελάκης δεν είναι βουλευτής, στις προηγούμενες εκλογές δεν βγήκε. Άρα σε περίπτωση που βγει πρόεδρος κόμματος, δε θα έχει δικαίωμα λόγου στη βουλή (όπως και όταν είχε βγει ο Ανδρουλάκης).
Είναι σωστό, κατά τη γνώμη σας, να βγει αρχηγός κόμματος κάποιος εκτός βουλής; Που θα μιλάει; Στα πάνελ και στο ίντερνετ;
Άρα, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, θα είναι ένας εξωκοινοβουλευτικός;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,019 μηνύματα.
Λύστε μου μια απορία.
Ο Κασσελάκης δεν είναι βουλευτής, στις προηγούμενες εκλογές δεν βγήκε. Άρα σε περίπτωση που βγει πρόεδρος κόμματος, δε θα έχει δικαίωμα λόγου στη βουλή (όπως και όταν είχε βγει ο Ανδρουλάκης).
Είναι σωστό, κατά τη γνώμη σας, να βγει αρχηγός κόμματος κάποιος εκτός βουλής; Που θα μιλάει; Στα πάνελ και στο ίντερνετ;
Άρα, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίστευσης, θα είναι ένας εξωκοινοβουλευτικός;
Θα μιλάει στην καρδιά μας. Δε χρειάζεται Βουλή.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.
Λύστε μου μια απορία.
Ο Κασσελάκης δεν είναι βουλευτής, στις προηγούμενες εκλογές δεν βγήκε. Άρα σε περίπτωση που βγει πρόεδρος κόμματος, δε θα έχει δικαίωμα λόγου στη βουλή (όπως και όταν είχε βγει ο Ανδρουλάκης).
Είναι σωστό, κατά τη γνώμη σας, να βγει αρχηγός κόμματος κάποιος εκτός βουλής; Που θα μιλάει; Στα πάνελ και στο ίντερνετ;
Άρα, ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίστευσης, θα είναι ένας εξωκοινοβουλευτικός;
Ναι και αυτό είναι βασικό πρόβλημα.

Στην βουλή αν μιλάει ακούγεται ότι λέει, αν δεν είναι στην βουλή εξαρτάται από το κάθε κανάλι και μέσο αν θα του δώσει βήμα και θα προβάλει τις θέσεις του.

Περίεργως όμως όλα τα μεγάλα μέσα τον σπρώχνουν, πριν ένα μήνα δεν τον ήξερε κανείς και τώρα φαίνεται ως και φαβορί για να βγει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ναι και αυτό είναι βασικό πρόβλημα.

Στην βουλή αν μιλάει ακούγεται ότι λέει, αν δεν είναι στην βουλή εξαρτάται από το κάθε κανάλι και μέσο αν θα του δώσει βήμα και θα προβάλει τις θέσεις του.

Περίεργως όμως όλα τα μεγάλα μέσα τον σπρώχνουν, πριν ένα μήνα δεν τον ήξερε κανείς και τώρα φαίνεται ως και φαβορί για να βγει.

Ο εκλεκτός των ΗΠΑ είναι λογικό να τον σπρώχνουν.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.
Αν δεν αρέσει στους ακροδεξιούς ο Κασσελάκης, μπορούν να ψηφίσουν στις επόμενες εκλογές Μητσοτάκη.
:lol:
Το ίδιο ισχύει και για τους οπαδούς του Νατσιού.
:lol:


Ο εκλεκτός των ΗΠΑ είναι λογικό να τον σπρώχνουν.
Εγώ σου λέω πως πήγαν πολλοί νέοι νεοδημοκρατες να τον ψηφίσουν. Είμαι πια σίγουρος γι' αυτό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Αν δεν αρέσει στους ακροδεξιούς ο Κασσελάκης, μπορούν να ψηφίσουν στις επόμενες εκλογές Μητσοτάκη.
:lol:
Το ίδιο ισχύει και για τους οπαδούς του Νατσιού.
:lol:



Εγώ σου λέω πως πήγαν πολλοί νέοι νεοδημοκρατες να τον ψηφίσουν. Είμαι πια σίγουρος γι' αυτό.

Αν η νεοδημοκρατες ήταν σωστοί έπρεπε να ρίξουν μαζικά τσακαλωτο σήμερα ώστε να διαλυθεί ο Σύριζα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,019 μηνύματα.

"[...]​


Έκανε λόγο για μια «σύγχρονη πατριωτική κυβερνώσα αριστερά», ενώ προσέθεσε: «αυτό είναι το όραμά μου, αυτό φαίνεται να βλέπει ο κόσμος και να ανταποκρίνεται».

«Ψηφίστε σήμερα για όποιον θέλετε, αλλά ψηφίστε», κάλεσε τους πολίτες, σημειώνοντας πως «από αύριο ενωμένοι συνεχίζουμε μαζί»."



Τι εγινε δω ρε παιδιά; Πως τους πετσόκοψε έτσι;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,802 μηνύματα.
Ναι και αυτό είναι βασικό πρόβλημα.

Στην βουλή αν μιλάει ακούγεται ότι λέει, αν δεν είναι στην βουλή εξαρτάται από το κάθε κανάλι και μέσο αν θα του δώσει βήμα και θα προβάλει τις θέσεις του.

Περίεργως όμως όλα τα μεγάλα μέσα τον σπρώχνουν, πριν ένα μήνα δεν τον ήξερε κανείς και τώρα φαίνεται ως και φαβορί για να βγει.
Πρόβλημα είναι που στην Ελλάδα, ακόμα και αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης να είσαι, αν δε σε γουστάρει το αφεντικο του mega, σκαι κλπ δε σε παίζουν, δεν ακούγεσαι.

Από τη στιγμή που έχει fb και yt θα ακούγεται σε μια μερίδα του κόσμου αλλα οχι σε όσους τρώνε το σανό που πουλάνε τα παραπάνω κανάλια/sites.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,283 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,802 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top