Παραίτηση Τσίπρα από Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ - Η μάχη για τη διαδοχή

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Μαζικά ψέματα από τον Κασσελακη. Κρίμα καθώς δείχνει ότι θα συνεχίσει την ίδια ρητορική με τον Τσίπρα, δηλαδή ψέμα πάνω στο ψέμα.

 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Που τον βρήκατε αυτόν παιδιά;; Νόμιζα στην αρχή ότι θα είναι καλός αλλά μέσα σε 3 ημέρες έγινε χειρότερος και από τον Τσίπρα 😆😆.

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Που τον βρήκατε αυτόν παιδιά;; Νόμιζα στην αρχή ότι θα είναι καλός αλλά μέσα σε 3 ημέρες έγινε χειρότερος και από τον Τσίπρα 😆😆.

καλα μεγάλο φάουλ ότι εμπλέκουν κ πάλι τον Τσίπρα...το έχω πει πολλές φορές ότι πλέον ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να κάνει σαν να μην υπάρχει η εποχή Τσίπρα και να ξεκινήσει από το 0...Δεν φαίνεται να το κάνουν αυτό κ στις ευρωεκλογές θα φτάσουν στο 10% αν συνεχίσουν έτσι
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
καλα μεγάλο φάουλ ότι εμπλέκουν κ πάλι τον Τσίπρα...το έχω πει πολλές φορές ότι πλέον ο ΣΥΡΙΖΑ πρέπει να κάνει σαν να μην υπάρχει η εποχή Τσίπρα και να ξεκινήσει από το 0...Δεν φαίνεται να το κάνουν αυτό κ στις ευρωεκλογές θα φτάσουν στο 10% αν συνεχίσουν έτσι

Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν θέλει να αλλάξει φίλε, κάθε χρόνο γίνεται όλο και πιο Τσίρκο με αποτέλεσμα να οδηγούνται στην εξαφάνιση.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,515 μηνύματα.
Προσπαθεί να κερδίσει κάποιο στοίχημα «μέχρι πόσες γκάφες»;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Προσπαθεί να κερδίσει κάποιο στοίχημα «μέχρι πόσες γκάφες»;

Μετά οι Συριζαιοι κλαίγονται επειδή ο Κουλης παίρνει 41%. Με αυτούς που βάζουν για προέδρους λογικο να σαρώνει, με τον Κασσελάκη βλέπω η ΝΔ να παίρνει κανένα 45% στις επόμενες εκλογές.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,366 μηνύματα.
Τσίρκο το κάνανε τελικά το θέμα. Προτιμώ τον Κούλη από την κλαψομούνα και τον Κεν Κεν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.
Αυτό που βλέπω είναι πως αρχίζει να ξεχνιέται ο Ανδρουλάκης. Τον βλέπω στις επόμενες εκλογές να πέφτει κάτω από 10%
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,515 μηνύματα.
Αυτό που βλέπω είναι πως αρχίζει να ξεχνιέται ο Ανδρουλάκης. Τον βλέπω στις επόμενες εκλογές να πέφτει κάτω από 10%
Θέλω πολύ να δω τι αντιπολίτευση θα χτίσει το σύστημα αυτή τη φορά. Το σύστημα πάντα θέλει να έχει και μία κεντροαριστερή έτοιμη αντιπολίτευση, για να προφυλαχθεί εάν χάσει το έρεισμα η κεντροδεξιά.

-Το ΠΑΣΟΚ δεν φαίνεται να τραβάει με τίποτα. Υπερβολικά χλιαρός ο Ανδρουλάκης χωρίς ρητορική ικανότητα, χωρίς σαφές και ουσιαστικό πρόγραμμα, χωρίς τίποτα εν ολίγοις. Ξεφούσκωσε γλήγορα η πράσινη φούσκα που έγινε μετά τον θάνατο της Φώφης και τις εσωκομματικές. Δύσκολα θα ανακάμψουν (Τα ΜΜΕ όμως πάντα κάνουν θαύματα).

-Ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ φαίνεται τελείως στα χαμένα. Στις αυτοδιοικητικές εκλογές θα γνωρίσει μία δεύτερη βαριά ήττα, όπως όλα δείχνουν. Για αυτούς το αν θα καθορίσουν τις εξελίξεις θα φανεί μετά τις εσωκομματικές. Ο Κασσελάκης πάντως με το νέο αμερικανοπροφίλ influencer-πολιτικού έχει πάντως περισσότερες πιθανότητες εάν νικήσει να κάνει τον ΣΥΡΙΖΑ ξανά αντιπολίτευση-δεκανίκι.

-Πλεύση Ελευθερίας. Μετ'εκλογικά φαίνονται χαμένοι τελείως. Ξεχάσθηκαν και οι καρδούλες και οι αγάπες και όλα. Περίμενα πως θα δημιουργούσε μόνιμο ντόρο η Ζωή και θα είχε πιθανότητες για ραγδαία αύξηση όπως ο ΣΥΡΙΖΑ το 2012-2015. Έτσι όπως φαίνεται, εάν γίνονταν εκλογές ξανά τώρα παίζει και να μην έμπαινε ξανά στην Βουλή.

Άι να δούμε...
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,322 μηνύματα.
Ε καλα που ειναι το οξυμωρο. Μπορει να ναι πιστος αυτος (αμφιβαλλω) αλλα να θελει πληρη θεσμικη διακριση κρατους-εκκλησιας.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.
Θέλω πολύ να δω τι αντιπολίτευση θα χτίσει το σύστημα αυτή τη φορά. Το σύστημα πάντα θέλει να έχει και μία κεντροαριστερή έτοιμη αντιπολίτευση, για να προφυλαχθεί εάν χάσει το έρεισμα η κεντροδεξιά.

-Το ΠΑΣΟΚ δεν φαίνεται να τραβάει με τίποτα. Υπερβολικά χλιαρός ο Ανδρουλάκης χωρίς ρητορική ικανότητα, χωρίς σαφές και ουσιαστικό πρόγραμμα, χωρίς τίποτα εν ολίγοις. Ξεφούσκωσε γλήγορα η πράσινη φούσκα που έγινε μετά τον θάνατο της Φώφης και τις εσωκομματικές. Δύσκολα θα ανακάμψουν (Τα ΜΜΕ όμως πάντα κάνουν θαύματα).

-Ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ φαίνεται τελείως στα χαμένα. Στις αυτοδιοικητικές εκλογές θα γνωρίσει μία δεύτερη βαριά ήττα, όπως όλα δείχνουν. Για αυτούς το αν θα καθορίσουν τις εξελίξεις θα φανεί μετά τις εσωκομματικές. Ο Κασσελάκης πάντως με το νέο αμερικανοπροφίλ influencer-πολιτικού έχει πάντως περισσότερες πιθανότητες εάν νικήσει να κάνει τον ΣΥΡΙΖΑ ξανά αντιπολίτευση-δεκανίκι.

-Πλεύση Ελευθερίας. Μετ'εκλογικά φαίνονται χαμένοι τελείως. Ξεχάσθηκαν και οι καρδούλες και οι αγάπες και όλα. Περίμενα πως θα δημιουργούσε μόνιμο ντόρο η Ζωή και θα είχε πιθανότητες για ραγδαία αύξηση όπως ο ΣΥΡΙΖΑ το 2012-2015. Έτσι όπως φαίνεται, εάν γίνονταν εκλογές ξανά τώρα παίζει και να μην έμπαινε ξανά στην Βουλή.

Άι να δούμε...
Γενικά η κεντροαριστερά-αριστερά βρίσκεται σε κρίση ταυτότητας. Δε θα μου κάνει πλέον εντύπωση να δω στις ερχόμενες ευρωεκλογές ξανά μέσα τον Βαρουφάκη και εκτός την Πλεύση Ελευθερίας και μάλιστα κοντά στο 2, όπως πάνε τα πράγματα. Αλλά και στα δεξιά, ο μόνος που βλέπω μέχρι στιγμής να έχει προοπτικές περαιτέρω αύξησης του ποσοστού του είναι ο Βελόπουλος. Ίσως φτάσει το 5-5.5. Οι Σπαρτιάτες πολύ λίγοι αποδείχθηκαν. Δε ξέρω τώρα πως θα συνεχίσουν βέβαια με τη θεωρητικά επανένωση του κόμματος. Τέλος, η Νίκη, αν και φαντάζει αρκετά συνεπής και σοβαρή αντιπολιτευτικά, χωρίς τοξικότητα, εντούτοις δε νομίζω να συσπειρωθεί περαιτέρω προς το παρόν τουλάχιστον. Πιο συγκεκριμένα στις ευρωεκλογές, βλέπω εκτός Ζωή, μέσα Βαρουφάκη και δε ξέρουμε τι θα παιχτεί έως τότε με τους Σπαρτιάτες. Από τους μικρούς εξωκοινοβουλευτικούς είναι νωρίς ακόμη, αλλά δε βλέπω κάτι το ιδιαίτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,515 μηνύματα.
Γενικά η κεντροαριστερά-αριστερά βρίσκεται σε κρίση ταυτότητας. Δε θα μου κάνει πλέον εντύπωση να δω στις ερχόμενες ευρωεκλογές ξανά μέσα τον Βαρουφάκη και εκτός την Πλεύση Ελευθερίας και μάλιστα κοντά στο 2, όπως πάνε τα πράγματα. Αλλά και στα δεξιά, ο μόνος που βλέπω μέχρι στιγμής να έχει προοπτικές περαιτέρω αύξησης του ποσοστού του είναι ο Βελόπουλος. Ίσως φτάσει το 5-5.5. Οι Σπαρτιάτες πολύ λίγοι αποδείχθηκαν. Δε ξέρω τώρα πως θα συνεχίσουν βέβαια με τη θεωρητικά επανένωση του κόμματος. Τέλος, η Νίκη, αν και φαντάζει αρκετά συνεπής και σοβαρή αντιπολιτευτικά, χωρίς τοξικότητα, εντούτοις δε νομίζω να συσπειρωθεί περαιτέρω προς το παρόν τουλάχιστον. Πιο συγκεκριμένα στις ευρωεκλογές, βλέπω εκτός Ζωή, μέσα Βαρουφάκη και δε ξέρουμε τι θα παιχτεί έως τότε με τους Σπαρτιάτες.
Δεν ξέρω, δεν με φαίνεται πως ο Βαρουφάκης θα τα καταφέρει. Και αυτοί μετ'εκλογικά χάθηκαν. Βαρουφάκης και Ζωή ήσαν τα δύο πρόσωπα της προεκλογικής επικαιρότητος. Ο ένας με τις Δήμητρες και η άλλη με τις καρδούλες. Τώρα είναι τελείως off και οι δύο.

Καλά τα δεξιά ασ'το. Απογοήτευση. Εάν δεν επιστρέψει ο Κασιδιάρης ο κομματικός εθνικισμός δεν έχει μέλλον.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,239 μηνύματα.
Πάντως για να επιστρέψουμε στο θέμα, είναι απίστευτο πραγματικά, το πως η κεντροαριστερά, μετά την πτώση του ΣΥΡΙΖΑ, βρίσκει τόσο χαμηλά το ΠΑΣΟΚ και γενικά μοιάζει εντελώς αποσυντεθειμένη. Βλέπω εν τέλει το ΚΚΕ, με αυτές τις συνθήκες, να φτάνει από το πουθενά στο 8-9.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,322 μηνύματα.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,696 μηνύματα.
Τοσο φοβαστε τον Κασσελακη οι Νεοδημοκρατες και πατε μαζικα να νοθευσετε το αποτελεσμα; Αμισθι θα πας;

Οι Νεοδημοκράτες θέλουν Κασσελάκη, εγώ δεν είμαι Νεοδημοκράτης για αυτό θα ψηφίσω Ακτσιόγλου άλλωστε θα βγει οπωσδήποτε ο Κασσελάκης θα κάνω το καθήκον μου λόγω συνείδησης.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top