Παραίτηση

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε θέμα παραίτησης. Πιο συγκεκριμένα, εργάζομαι σε κολέγιο ως καθηγήτρια μία φορά την εβδομάδα το οποίο βρίσκεται σε άλλη πόλη από αυτή που μένω (χρειάζεται να ταξιδέψω δύο ώρες πήγαινε-δύο ώρες έλα plus τις πέντε ώρες διδασκαλίας). Δουλεύω εκεί ήδη ένα χρόνο. Όταν έκανα την αίτηση πέρυσι δεν είχα δουλειά και από το τίποτα κάτι ήταν και αυτό. Τώρα όμως έχουν προκύψει ιδιαίτερα μαθήματα αρκετά πάνω στο αντικείμενό μου ( είμαι ψυχοπαιδαγωγός) τόσο που είναι κλεισμένες οι μέρες μου full και αναγκάζομαι να διώχνω μαθητές λόγω του ότι κάθε δευτέρα πρέπει να είμαι στο κολέγιο. Εν τω μεταξύ ΟΛΟΙ οι καινούριοι μαθητές μου έσκασαν αυτήν την εβδομάδα. Πριν, είχα ένα-δύο παιδιά που μπορούσα να τα διαχειριστώ παράλληλα με το κολέγιο. Το πρόβλημά μου λοιπόν, είναι το εξής: σε ένα μήνα ακριβώς αρχίζουν τα μαθήματα στο κολέγιο και σε μένα έχουν ανατεθεί δύο μαθήματα ήδη για το καινούριο εξάμηνο (σύνολο 5 ώρες), μπορώ όμως να τους πάρω τώρα και να τους πω ότι δεν θα συνεχίσω; Μήπως τους κρεμάσω; Θα βρουν άλλο καθηγητή σε ένα μήνα από τώρα; Είμαι στενοχωρημένη πολύ καθώς μου έχουν φερθεί πάρα πολύ καλά και ιδιαίτερα η διευθύντρια του κολεγίου. Από την άλλη, οι απολαβές από το κολέγιο σαφώς και δεν είναι ικανοποιητικές δεδομένων και των εξόδων και της ταλαιπωρίας της μετακίνησης. Επίσης, αυτά τα ιδιαίτερα μαθήματα αφορούν στη δουλειά μου και την ανάπτυξή μου ως επαγγελματία. Τι να κάνω βρε παιδιά; Πως να τους πω ότι φεύγω;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,245 μηνύματα.
Οι αποφάσεις στη ζωή αυτά έχουν. Προφανώς από τα γραφόμενα σας φαίνεται ότι το να αφιερωθείτε στα ιδιαίτερα σας κάνει να νιώθετε καλύτερα και πιο ολοκληρωμένη άρα εννοείται θα ήτο καλό να ακολουθήσετε αυτό το δρόμο. Τώρα οι συνέπειες κάθε απόφασης είναι για να σηκώνονται.

Δεν έχετε να δώσετε εξηγήσεις και ο ένας μήνας είναι αρκετός για να σας αντικαταστήσουν. Δεν είναι μία εβδομάδα. Είναι μία απόφαση δικιά σας.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Οι αποφάσεις στη ζωή αυτά έχουν. Προφανώς από τα γραφόμενα σας φαίνεται ότι το να αφιερωθείτε στα ιδιαίτερα σας κάνει να νιώθετε καλύτερα και πιο ολοκληρωμένη άρα εννοείται θα ήτο καλό να ακολουθήσετε αυτό το δρόμο. Τώρα οι συνέπειες κάθε απόφασης είναι για να σηκώνονται.

Δεν έχετε να δώσετε εξηγήσεις και ο ένας μήνας είναι αρκετός για να σας αντικαταστήσουν. Δεν είναι μία εβδομάδα. Είναι μία απόφαση δικιά σας.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σαφώς και ποτέ δε με συνέφερε οικονομικά αυτή η εργασία (το ήξερα από την αρχή) αλλά πριν ένα έτος δεν είχα άλλη δουλειά οπότε σκέφτηκα ότι από το τίποτα κάτι είναι και αυτό. Επίσης, μου έδωσε τη δυνατότητα απόκτησης διδακτικής εμπειρίας (κάνω παράλληλα το διδακτορικό μου οπότε μία τέτοιου είδους εμπειρία είναι χρήσιμη). Αυτό που με απασχολεί είναι το ηθικό κομμάτι μιας και πριν μία εβδομάδα ακόμα μιλούσαμε για τα μαθήματα που θα κάνω το επόμενο εξάμηνο όπου δεν μου είχαν προκύψει οι καινούριοι μαθητές. Βέβαια, αναγνωρίζω ότι ένας μήνας είναι ικανό διάστημα να βρουν άλλον.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Κάθε ενέργεια έχει και τα θετικά και τα αρνητικά της. Εσύ θα σταθμίσεις τα δεδομένα και θα αποφασίσεις με βάση και το συμφέρον σου και τι θα σε κάνει ευχαριστημένη.
2) Μη σε απασχολεί καθόλου μήπως τους δημιουργήσεις πρόβλημα φεύγοντας. Επιχείρηση είναι και γρήγορα θα βρει λύση.
3) Μην έχεις τύψεις επειδή σου έχουν φερθεί σωστά. Το ξέρουν ότι μέσα στους κανόνες είναι και το να φεύγουν καθηγητές. Φιλικά θα φύγεις αν φύγεις.
4) Το κολλέγιο σου δίνει κάποια πλεονεκτήματα, όπως διδακτική εμπειρία, γνωριμίες, προϋπηρεσία, ένσημα που θα σου χρειαστούν.
5) Τα ιδιαίτερα έχουν το μειονέκτημα ότι ενώ είναι "μαύρα" δεν αναγνωρίζονται ούτε σαν προϋπηρεσία ούτε ασφαλιστικά.
6) Άλλο μειονέκτημα των ιδιαιτέρων είναι ότι μπορεί τη μια χρονιά να μην τα προλαβαίνεις και την επόμενη να μην έχεις κανένα.
7) Σκέψου και αποφάσισε. Καλή τύχη σε ότι και αν κάνεις.


1631455515971.png
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
1) Κάθε ενέργεια έχει και τα θετικά και τα αρνητικά της. Εσύ θα σταθμίσεις τα δεδομένα και θα αποφασίσεις με βάση και το συμφέρον σου και τι θα σε κάνει ευχαριστημένη.
2) Μη σε απασχολεί καθόλου μήπως τους δημιουργήσεις πρόβλημα φεύγοντας. Επιχείρηση είναι και γρήγορα θα βρει λύση.
3) Μην έχεις τύψεις επειδή σου έχουν φερθεί σωστά. Το ξέρουν ότι μέσα στους κανόνες είναι και το να φεύγουν καθηγητές. Φιλικά θα φύγεις αν φύγεις.
4) Το κολλέγιο σου δίνει κάποια πλεονεκτήματα, όπως διδακτική εμπειρία, γνωριμίες, προϋπηρεσία, ένσημα που θα σου χρειαστούν.
5) Τα ιδιαίτερα έχουν το μειονέκτημα ότι ενώ είναι "μαύρα" δεν αναγνωρίζονται ούτε σαν προϋπηρεσία ούτε ασφαλιστικά.
6) Άλλο μειονέκτημα των ιδιαιτέρων είναι ότι μπορεί τη μια χρονιά να μην τα προλαβαίνεις και την επόμενη να μην έχεις κανένα.
7) Σκέψου και αποφάσισε. Καλή τύχη σε ότι και αν κάνεις.


Έχεις απόλυτο δίκιο και αυτά είναι όλα όσα έχω σκεφτεί. Παρόλα αυτά στο κολέγιο οι απολαβές είναι πραγματικά άθλιες και σε συνδυασμό με την ταλαιπωρία μετακίνησης δεν αξίζει (πράγμα που το ήξερα εξαρχής). Επίσης, υπάρχουν εργατοώρες που αφιερώνω για προετοιμασία διαλέξεων, διάβασμα και διόρθωση γραπτών τα οποία φυσικά δεν πληρώνονται. Ένας άλλος παράγοντας είναι ότι για τα ιδιαίτερα μαθήματα επίσης θα χρειαστούν ώρες προετοιμασίας και αν αποκλείσω τη μία ημέρα από την εβδομάδα (καθώς παρόλο που διδάσκω 5 ώρες χρειάζομαι άλλες 4 πήγαινε-έλα οπότε πάει χαμένη η ημέρα) δε θα προλαβαίνω...Τα ένσημα του κολεγίου είναι το μόνο που με πονάει αν φύγω τελικά...Όλα τα άλλα πραγματικά δεν αξίζουν τον κόπο μου και την ταλαιπωρία μου.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΕΣΥ αποφασίζεις. Πάντως εγώ στη θέση σου θα κρατούσα αυτή τη ΜΙΑ μέρα στο κολλέγιο.

1631456303979.png
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,305 μηνύματα.

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε θέμα παραίτησης. Πιο συγκεκριμένα, εργάζομαι σε κολέγιο ως καθηγήτρια μία φορά την εβδομάδα το οποίο βρίσκεται σε άλλη πόλη από αυτή που μένω (χρειάζεται να ταξιδέψω δύο ώρες πήγαινε-δύο ώρες έλα plus τις πέντε ώρες διδασκαλίας). Δουλεύω εκεί ήδη ένα χρόνο. Όταν έκανα την αίτηση πέρυσι δεν είχα δουλειά και από το τίποτα κάτι ήταν και αυτό. Τώρα όμως έχουν προκύψει ιδιαίτερα μαθήματα αρκετά πάνω στο αντικείμενό μου ( είμαι ψυχοπαιδαγωγός) τόσο που είναι κλεισμένες οι μέρες μου full και αναγκάζομαι να διώχνω μαθητές λόγω του ότι κάθε δευτέρα πρέπει να είμαι στο κολέγιο. Εν τω μεταξύ ΟΛΟΙ οι καινούριοι μαθητές μου έσκασαν αυτήν την εβδομάδα. Πριν, είχα ένα-δύο παιδιά που μπορούσα να τα διαχειριστώ παράλληλα με το κολέγιο. Το πρόβλημά μου λοιπόν, είναι το εξής: σε ένα μήνα ακριβώς αρχίζουν τα μαθήματα στο κολέγιο και σε μένα έχουν ανατεθεί δύο μαθήματα ήδη για το καινούριο εξάμηνο (σύνολο 5 ώρες), μπορώ όμως να τους πάρω τώρα και να τους πω ότι δεν θα συνεχίσω; Μήπως τους κρεμάσω; Θα βρουν άλλο καθηγητή σε ένα μήνα από τώρα; Είμαι στενοχωρημένη πολύ καθώς μου έχουν φερθεί πάρα πολύ καλά και ιδιαίτερα η διευθύντρια του κολεγίου. Από την άλλη, οι απολαβές από το κολέγιο σαφώς και δεν είναι ικανοποιητικές δεδομένων και των εξόδων και της ταλαιπωρίας της μετακίνησης. Επίσης, αυτά τα ιδιαίτερα μαθήματα αφορούν στη δουλειά μου και την ανάπτυξή μου ως επαγγελματία. Τι να κάνω βρε παιδιά; Πως να τους πω ότι φεύγω;

Εσύ το γνωρίζεις αυτό. Τι notify period έχεις υπογράψει;

// μην ξεχνάμε πως το να απειλήσεις με παραίτηση είναι πάντα ένας καλός τρόπος να διεκδικήσεις αύξηση
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,305 μηνύματα.

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εσύ είσαι καθηγήτρια, εγώ σκέφτηκα τη λύση σε 1 λεπτό
Δεν είμαστε όλοι καλοί σε όλα....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

notify period έχεις υπογράψει;
Δεν έχω υπογράψει κάτι τέτοιο!
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λοιπόν κάποιος όρος που να υπαγορεύει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες λήγεις τη σύμβασή σου; δεν είμαι ειδικός αλλά αν δεν έχεις υπογράψει ήδη για όλη τη χρονιά πας ένα πρωί και λες φεύγω.
 

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λοιπόν κάποιος όρος που να υπαγορεύει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες λήγεις τη σύμβασή σου; δεν είμαι ειδικός αλλά αν δεν έχεις υπογράψει ήδη για όλη τη χρονιά πας ένα πρωί και λες φεύγω.
Δεν είναι έτσι πάντα...Όταν ο άλλος σου έχει φερθεί καλά και έχετε άψογη συνεργασία είναι δύσκολο να τον παρατήσεις και να πεις φεύγω...
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν σου είχε φερθεί καλά θα σε πλήρωνε ένα μισθό τέτοιο που να μην είχες τις παραπάνω σκέψεις και θα σου πλήρωνε και τη βενζίνη (αν δεν το κάνει ήδη).

Οι επιχειρήσεις δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και τα αφεντικά δεν είναι τα φιλαράκια μας.

Γενικά, μαλακίες συμβαίνουν. Δεν είπαμε να τσακωθείς κιόλας. Αλλά αν πλέον δε σε ικανοποιεί η δουλειά σου τι να κάτσεις να κάνεις; Όλα αυτά μέρος του προγράμματος είναι και για να μαι ειλικρινής τα παραπάνω έπρεπε να τα συζητάς με εκείνους όχι εδώ. Το ότι ρωτάς εμάς για λύση σημαίνει πως ήδη έχεις επιλέξει να πάρεις την απόφασή σου χωρίς να τους ρωτήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kassiopi

Νεοφερμένος

Η Kassiopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Όλα αυτά μέρος του προγράμματος είναι και για να μαι ειλικρινής τα παραπάνω έπρεπε να τα συζητάς με εκείνους όχι εδώ.
Δεν μου πληρώνεται τίποτα από μετακίνηση κ.λ.π. Και ούτε έχουν και τη διάθεση να το κάνουν. Για αυτό δεν ωφελεί καμία τέτοιου είδους κουβέντα μαζί τους.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,136 μηνύματα.
Είμαι στενοχωρημένη πολύ καθώς μου έχουν φερθεί πάρα πολύ καλά και ιδιαίτερα η διευθύντρια του κολεγίου. Από την άλλη, οι απολαβές από το κολέγιο σαφώς και δεν είναι ικανοποιητικές δεδομένων και των εξόδων και της ταλαιπωρίας της μετακίνησης. Επίσης, αυτά τα ιδιαίτερα μαθήματα αφορούν στη δουλειά μου και την ανάπτυξή μου ως επαγγελματία. Τι να κάνω βρε παιδιά; Πως να τους πω ότι φεύγω;

καλησπέρα!

να μην στεναχωριέσαι καθόλου. μη σου πω να χαίρεσαι κιόλας που φεύγεις. δεν τους χρωστάς τίποτα, ειδικά από την στιγμή που δεν σου προσέφεραν πλήρη απασχόληση με πλήρη μισθό! αυτοί σου χρωστάνε! μην μασάς! είμαστε μαζί σου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,245 μηνύματα.
Μ'αρεσει που το θρεντ εξελίσσεται σε διαδικτυακό γιουχάρισμα των εργοδοτών...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top