Παραδοσιακό ξύρισμα

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχει λογική αυτό που λες. Για να είμαι ειλικρινής βέβαια διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ακόμα:

Δεν το έχω δοκιμάσει εντός 24ώρου ποτέ, θέλω λίγο χρόνο να ηρεμήσω μετά στο πρόσωπο. Δηλαδη δε νιώθω έτοιμος την επόμενη μέρα να το ξαναβάλω πάνω.

Θα το δοκιμάσω άλλη φορά και θα σου πω.
Εγω δεν το χω τεσταρει εκτενως ακομα το καθημερινο αλλα επειδη τα γενια μου μεγαλωνουν αργα σκεφτομουν για καθε μερα κοντρα μονο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,076 μηνύματα.
Εγω δεν το χω τεσταρει εκτενως ακομα το καθημερινο αλλα επειδη τα γενια μου μεγαλωνουν αργα σκεφτομουν για καθε μερα κοντρα μονο.

Κόντρα one pass;

Όσους έχω δει δεν το συνιστούν με τιποτα (δεν θυμάμαι ακριβώς για να σου πω γιατί). Το έκανα παλιά όταν ακόμα είχα τα mach3 και δεν μ αρεσε ούτε μενα. Σα να έκοβα συρματόπλεγμα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κόντρα one pass;

Όσους έχω δει δεν το συνιστούν με τιποτα (δεν θυμάμαι ακριβώς για να σου πω γιατί). Το έκανα παλιά όταν ακόμα είχα τα mach3 και δεν μ αρεσε ούτε μενα. Σα να έκοβα συρματόπλεγμα.
Ναι, σε 24 ώρες τα γένια δε μεγαλώνουν πολύ όπότε είναι ήδη σα να τα έχεις πάρει μια φορά προς και μια κάθετα... περίπου.

Αν τα πάρεις κόντρα ενώ δεν είναι σε αυτή τη κατάσταση τότε το πρόβλημα είανι απλά πως δημιουργούνται τραυματισμοί πολύ πιο εύκολα. Σίγουρα ισχύει από την εμπειρία μου και δε νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,076 μηνύματα.
Ναι, σε 24 ώρες τα γένια δε μεγαλώνουν πολύ όπότε είναι ήδη σα να τα έχεις πάρει μια φορά προς και μια κάθετα... περίπου.

Αν τα πάρεις κόντρα ενώ δεν είναι σε αυτή τη κατάσταση τότε το πρόβλημα είανι απλά πως δημιουργούνται τραυματισμοί πολύ πιο εύκολα. Σίγουρα ισχύει από την εμπειρία μου και δε νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος.
Α ναι ε; Δε θυμάμαι αν είχα τραυματισμούς. Ήταν ψιλοαθλια εμπειρία όμως. :jester:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α ναι ε; Δε θυμάμαι αν είχα τραυματισμούς. Ήταν ψιλοαθλια εμπειρία όμως. :jester:
Τι άλλο άθλιο μπορεί να είχε; Αντικειμενικά το δέρμα καταπονείται λιγότερο πάντως επειδή τα περνάς μόνο μία φορά... Θα το τεστάρω τις επόμενες μέρες και θα γράφω εδώ updates.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,076 μηνύματα.
Τι άλλο άθλιο μπορεί να είχε; Αντικειμενικά το δέρμα καταπονείται λιγότερο πάντως επειδή τα περνάς μόνο μία φορά... Θα το τεστάρω τις επόμενες μέρες και θα γράφω εδώ updates.
Δε μου ήταν ευχάριστη αίσθηση. Σα να είχα τρίψει αγκάθια πάνω στο δέρμα απ οσο θυμάμαι. (και ζόρι στο κόψιμο)

Τσέκαρέ το και πες μας ναι.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,076 μηνύματα.
Λοιπόν μιλάγαμε χτες για ATG (against the grain) - κόντρα στο πρώτο πέρασμα, πέρα από τις όποιες εμπειρίες μου, δεν ήξερα πλήρως (post #22) να απαντήσω χτες και δεν μου αρέσει να αφήνω μισή πληροφορία όταν το ξεκινάω, το έψαξα ξανά, από αναφορές άλλων και είδα ότι παίζει ρόλο εαν έχεις σκληρό δέρμα.

Αν ναι, μπορείς να τη βγάλεις καθαρή με ένα πέρασμα against the grain (αν και δεν συνίσταται σύμφωνα με διάφορους οδηγούς, γιατι τραβάει τη ρίζα λέει μακριά από το δέρμα και πιθανότατα θα δημιουργήσει ερεθισμό)

Όσοι είχαν κοριτσίστικο δέρμα σαν το δικό μου, ανέφεραν την ίδια δυσφορία που ένιωθα κι εγω ΣΥΝ ingrown hairs. Τους γύριζε και μεγάλωνε προς τα μέσα.



13 ώρες μετά το ξύρισμα και έχω να πω τα εξής:

α) Έχω ακόμα (!) baby smooth στα μάγουλα. Τιμημένο R41.-

β) Κατεύθυνση της τρίχας, τελικά πράγματι είναι πολύ σημαντική η χαρτογράφησή της. Έπαιξε ρόλο στο λαιμό κάτω αριστερά που ΠΑΝΤΑ είχα θέμα, χτες έκανα ένα πείραμα και βρήκα λίγο κατευθύνσεις (διαγώνιο ATG προς τον δεξί ώμο) και εκεί αλλά και στην άλλη πλευρά και μετά με σωστό ATG τις κατάπιε. Μου βγαινουν προς διάφορες κατευθύνσεις ανακατεμένα.


γ) Το δαχτυλίδι γύρω απο το πηγούνι κλασσικά δύσκολη περιοχή, ήδη τις νιώθω να φυτρώνουν.




Δε με παίρνει για πείραμα σήμερα με το R41 και ATG first pass που λέγαμε. "Πονάει" το μουτράκι μας απο το χθεσινό σφαγείο. :bleh:
 
Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.
Τελικά κάνει καλό να "σφάζουμε" το πρόσωπο με το κόντρα ξύρισμα; Εντάξει μπορεί να καθαρίζει το πρόσωπο από τρίχες, ιδρώτα, σμήγμα κτλ αλλά αυτή η αίσθηση λες και έχουμε γυαλόχαρτο κάνει καλό στο δέρμα; :hmm:
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τελικά κάνει καλό να "σφάζουμε" το πρόσωπο με το κόντρα ξύρισμα; Εντάξει μπορεί να καθαρίζει το πρόσωπο από τρίχες, ιδρώτα, σμήγμα κτλ αλλά αυτή η αίσθηση λες και έχουμε γυαλόχαρτο κάνει καλό στο δέρμα; :hmm:
Ναι κανενα θεμα, τοσο καιρο κοντρα τα παιρνω το δερματακι μπομπα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάζω το θέμα και νιώθω πραγματικά luben και περιθωριακό στοιχείο, γιατί εγώ πρώτα τα παίρνω λίγο με ψαλίδι ( αν έχουν μακρύνει) και μετά με κόντρα ξύρισμα με ξυραφάκι μιας χρήσης και αφρό ξυρίσματος από τα lidl.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι σίγουρος πως έχω κατανοήσει πλήρως τις προθέσεις και το περιεχόμενο του thread, ας παραθέσω κι εγώ την πρωίμη ξυριστική μου εμπειρία! Χρησιμοποιώ αυτό το ξυραφάκι τον τελευταίο χρόνο: https://www.tofarmakeiomou.gr/el-gr...sfrEnW_Vb-fC-f6ggOJ82CPUnngXK3RBoCOH4QAvD_BwE , και συνήθως ξυρίζομαι 1-2 φορές την βδομάδα, διότι με εκνευρίστει σφόρδα το να έχω τρίχες, ιδίως στην περιοχή πάνω απο το χείλος{περιοχή μουστακίου ( ; )}. Σε αντίθεση με τους περισσότερους συνομήλικούς μου, δεν έχω σχεδόν καθόλου τριχοφυΐα στο πρόσωπό μου, εαν εξαιρέσουμε το μουστάκι, τις φαβορίτες και το πηγούνι, όπου χρείαζεται περίπου 3-4 ημέρες για να φυτρώσει τρίχα αντίστοιχη μήκους μίας ημέρας ενός ενήλικου άνδρα. Όσον αφορά την μέθοδο, από τότε που ανακάλυψα "το κόντρα", δεν έχω ξαναξυριστεί διαφορετικά! Ουσιαστικά, επιτυγχάνω το αποτέλεσμα που προσδοκώ, δηλαδή το να μην έχω ίνχος τρίχας. Τέλος, προτιμώ να μην περνάω με ξυράφι τις περιόχες που έχω ή εμφανίζεται προδιάθεση για την εμφάνιση σπυριών, κυρίως στο μουστάκι, και να περιμένω έως ότου να εξαφανιστεί τόσο το ίδιο, όσο και η "κοκκινίλα" που αφήνει με την εξαφάνισή του.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν εχθές πήγα για κούρεμα και μου πήρε τα γένια επιφανειακά. Ξυρίστηκα πρώτα κάθετα σε κάποια σηεμία και προς σε άλλα αρκετά καλά χωρίς τραυματισμούς. Μετά όμως που τα πήρα κόντρα, κόπηκα σε αρκετά σημεία και γιατί έπρεπε να τα είχα πάρει όλα κάθετα και όχι κάποια κάθετα κάποια προς και κυρίως γιατί δεν ήμουν αρκετά προσεκτικός, π.χ. στο μουστάκι κόπηκα στην δεξιά πλευρά όπως μου χει γίνει και πιο παλιά γτ χρειάζεται να κρατάς το χέρι σου σε πιο άβολη θέση για να έχει το ξυράφι καλή κλίση.

Σήμερα πήρα την πολύ δημοφιλή κρέμα ξυρίσματος προράσο με άρωμα σανδαλόξυλο. Μια χαρά είναι, το άρωμα μέτριο για μένα και θα δοκιμάσω άλλο την επόμενη φορά. Aftershave χρησιμοποιώ ένα γνωστό του Κορρέ με μέτριο άρωμα και λογικά καλή ενυδάτωση.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,809 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,076 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,900 μηνύματα.
19 έφτασα και ακόμα δεν ξέρω τι θα πει ξυρίζομαι και ούτε φαίνεται να χρειαστεί στο προσεχές μέλλον. Οψόμεθα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top