Παρακολουθήσεις και υποκλοπές

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,930 μηνύματα.
Δεν είδα από ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ να λένε το ελληνικό κράτος να σταματήσει να παρακολουθεί Έλληνες πολίτες μέσω των παρόχων ακόμα και με εισαγγελική εντολή. Το μόνο που έκαναν είναι να βάλουν 2 εισαγγελείς. Άρα το ίδιο πράγμα.

Τώρα και να τους παρακολούθησε ο Κουλής, σιγά μην το παραδεχτεί.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.
Τώρα και να τους παρακολούθησε ο Κουλής, σιγά μην το παραδεχτεί.

Κατέστρεψε και τ' αρχεία, οπότε όλα κομπλέ. :playboy:

 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,893 μηνύματα.
Οι αποψινές προτάσεις για ένα υπέροχο Παρασκευόβραδο:

Οι ζωές των άλλων ( Das Leben der Anderen ) - 2006
Στο αμείλικτο παρακράτος της Στάζι, ένας ανατολικογερμανός συγγραφέας προσπαθεί να βγάλει στη Δύση ένα αντικαθεστωτικό κείμενο, η ηθοποιός γκόμενά του συλλαμβάνεται και ανακρίνεται, και ένας λοχαγός που τους παρακολουθεί αντιλαμβάνεται, έστω και αργά, την ουσία του έθνους που υπηρετεί. Ένα υπέροχα ανθρώπινο, πολιτικό έργο, που δίκαια κατέκτησε τον τίτλο του ευρωπαϊκού φιλμ της χρονιάς.

Ο κυνηγός ( Predator ) - 1987
Ένα από τα ωραία στοιχεία της ταινίας είναι πως ο «Κυνηγός» είναι για το μεγαλύτερο διάστημα της ταινίας σχεδόν αόρατος, με αποτέλεσμα να συντηρείται το μυστήριο για την πραγματική του φύση σχεδόν μέχρι τέλους. Μόνο σταδιακά και αργά-αργά μας αποκαλύπτει η ταινία τη μορφή του, τον οπλισμό του, τις ικανότητες του και τις αδυναμίες του. Γενικώς, ο «Κυνηγός» είναι ένα εντυπωσιακό και έξυπνο πλάσμα. Άλλο ωραίο στοιχείο είναι το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι που αυτός παίζει με τα θύματα του
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,175 μηνύματα.
Δεν είδα από ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ να λένε το ελληνικό κράτος να σταματήσει να παρακολουθεί Έλληνες πολίτες μέσω των παρόχων ακόμα και με εισαγγελική εντολή.
Πιστεύεις ότι μπορούν να πάρουν τέτοια απόφαση τα κόμματα της αντιπολίτευσης;
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,935 μηνύματα.
Μέχρι την Γκάνα έφτασε η δόξα του! :P :hehe:

 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Κι εγώ μπορώ να ισχυριστώ ότι παρακολουθούν το τηλέφωνό μου. Το θέμα είναι τι μπορώ να αποδείξω.

Αν ρωτάς σοβαρά και δεν είναι ρητορικό το ερώτημα, ναι παρακολουθήσε...άλλοτε με την άδεια σου
άλλοτε θα μπορούσε και χωρίς και ναι.. γίνεται να το ξέρεις και να το αποδείξεις αν είσαι λίγο
διαβασμένος! :) αλλά και να ξέρεις και να το αποδείξεις, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά
για να μην παρακολουθήσε.


Btw.. αυτό το τοπικ μάζεψε αρκετές σελίδες και δεν ξέρω αν είναι τόσο big deal όταν όλα
παρακολουθούνται, ακόμη και από εφαρμογές που με την άδεια μας τρέχουν στο κινητό
αλλά και απο το υποσύστημα του ίδιου του κινητού..


[CEO της Google σε δίκη]

Το Predator, αν δεν είχε αυτό το "Zero-click attack" θα ήταν σπουδαία υπόθεση?

Aυτή την περίοδο ο ΟΑΕΔ προσφέρει προγράμματα που έχουν αναλάβει να τρέξουν
και τα ΚΕΔΙΒΙΜ οπως του ΕΚΠΑ, πχ το "IT and Cyber Security Τεχνικός Ασφαλείας Συστημάτων
Πληροφορικής".


Εκει αν μπορούσες να το παρακολουθήσεις, (είναι αυτή την περίοδο), όλο και κάτι θα μάθεις για
penetration tests, για man in the middle attacks, για το πως μπορεί να συνδεθεί ένα κινητό σε μια
εικονική κεραία παρόχου και έτσι να παρακολουθείται η επικοινωνία σου. (τα κινητά έχουν την τάση
να θέλουν να συνδέονται στον ισχυρότερο σε σήμα σταθμό βάσης και αυτό είναι το δόλωμα για μια
man in the middle επίθεση). Η 2G τεχνολογία που είναι πολύ επιρρεπείς στις επιθέσεις θα υπάρχει
ακόμα για χρόνια
ενώ το 3G μας αφήνει..

πέρα απο τα παραπάνω υπάρχουν πολλοί τρόπου που μπορεί να παρακολουθήσε με άδεια εισαγγελέα
ή χωρίς...πχ μέσα απο τα συστήματα του παρόχου όπως είχε γίνει κάποτε με το σκάνδαλο Vodafone
Ericsson.


άρα καταλαβαίνεις....


Στις μέρες οι σχολές δεν βγάζουν απόφοιτους βγάζουν hackers.. πάρε μάτι στο λινκ του ΕΚΠΑ
της εκπαιδευτικές ενότητες του προγράμματος! ;)



Υ.Γ Είναι ο τομέας μου αυτά, οι σπουδές μου, νομίζω θα γούσταρα να εργαστώ στην δίωξη
ηλεκτρονικού εγκλήματος αν είχα το κάτι παραπάνω σε σπουδές που θα μπορούσε να ζητάνε..
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά κι εγώ βλέποντάς το από τη δική μου επαγγελματική σκοπιά το θέμα, το ότι το κράτος πιάστηκε να παρανομεί καταπατώντας θεμελιώδη δικαιώματα για δόλιους σκοπούς είναι πολύ μεγάλο θέμα. Ουδείς είναι υπεράνω Συντάγματος και νόμων, ούτε ο ίδιος ο ΠΘ. Οι ευθύνες πρέπει ν' αποδοθούν στο ακέραιο. Και όση περισσότερη προσπάθεια συγκάλυψης καταβάλλεται, τόσο πιο εξοργιστική καθίσταται η όλη υποθεση.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά κι εγώ βλέποντάς το από τη δική μου επαγγελματική σκοπιά το θέμα, το ότι το κράτος πιάστηκε να παρανομεί καταπατώντας θεμελιώδη δικαιώματα για δόλιους σκοπούς είναι πολύ μεγάλο θέμα. Ουδείς είναι υπεράνω Συντάγματος και νόμων, ούτε ο ίδιος ο ΠΘ. Οι ευθύνες πρέπει ν' αποδοθούν στο ακέραιο. Και όση περισσότερη προσπάθεια συγκάλυψης καταβάλλεται, τόσο πιο εξοργιστική καθίσταται η όλη υποθεση.

πια είναι η δική σου επαγγελματική πλευρά? αν θες να πείς..

ο μόνος τρόπος για να μην παρακολουθείται κάποιος νομίζω είναι να πετάξει το smartphone
και να πάει να ζήσει στο βουνό! :happy: ή να μην έχει ενδιαφέρον για να παρακολουθείται.


Σχετικά με τον κ. Ανδρουλάκη δεν έχει επιτελείο?? δεν ξέρει τι γίνεται με τα smartphone ώστε
να λάβει τα μέτρα του γιατι γενικότερα από την θέση του σαν πολιτικός μπορεί να έχει ενδιαφέρον
για κάποιους??


Γνώμη μου είναι (ειδικά αν πρόκειται για ξένο δάκτυλο το ξεσκέπασμα των υποκλοπών με σκοπό
την αποσταθεροποίηση) να μην δοθεί συνέχεια στο θέμα, να τα βρουν μεταξύ τους να πέσουν
οι συγνώμες και να τελειώνει εκεί το θέμα..


Άλλωστε (νομίζω το έχετε γράψει σε περασμένη σελίδα) και παλιά υπήρχαν αυτά.. και οι περισσότεροι
απο εμας δεν είχαμε καν γενηθεί τότε, οπότε φυσικα και όλοι οι πολιτικοί τα ξέρουν καλά ώστε να
πέρνουν τα μέτρα τους!!


πολλές σελίδες τράβηξε το πράγμα... :P
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.
Δικηγόρος είμαι με ειδίκευση στο δημόσιο δίκαιο.
Πάμε πάλι μία. Έχει προκύψει ένα μείζον νομικό και πολιτικό θέμα. Πρέπει να γίνει διερεύνηση και να αποδοθούν ευθύνες σε αυτούς που πρέπει. Ας ήταν μάγκας ο Κούλης να υπέκλεπτε χωρίς να γίνει αντιληπτό.
Τώρα εγώ πρέπει να σχολιάσω την άποψη-πλυντήριο "αν δεν θες να σε παρακολουθούν, πέτα το i phone ή πάρε τα βουνά"; τότε, αν εσένα σου κλέψουν το κινητό, μην πας στην αστυνομία. Ή πάρ'το απόφαση να μην έχεις τηλέφωνο ή πήγαινε απομονωμένος σε κάποιο βουνό.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Δικηγόρος είμαι με ειδίκευση στο δημόσιο δίκαιο.
Πάμε πάλι μία. Έχει προκύψει ένα μείζον νομικό και πολιτικό θέμα. Πρέπει να γίνει διερεύνηση και να αποδοθούν ευθύνες σε αυτούς που πρέπει. Ας ήταν μάγκας ο Κούλης να υπέκλεπτε χωρίς να γίνει αντιληπτό.
Τώρα εγώ πρέπει να σχολιάσω την άποψη-πλυντήριο "αν δεν θες να σε παρακολουθούν, πέτα το i phone ή πάρε τα βουνά"; τότε, αν εσένα σου κλέψουν το κινητό, μην πας στην αστυνομία. Ή πάρ'το απόφαση να μην έχεις τηλέφωνο ή πήγαινε απομονωμένος σε κάποιο βουνό.

δεν εχει προκύψει τίποτα, ο μπάρμπας στο λινκ πιο πάνω τα λέει όλα! "Η παρακολούθηση των τηλεφώνων
δεν σταματά ποτέ" , ανέκαθεν γίνονταν αυτά, κατ' εξακολούθηση και κατά συρροή (να χρησιμοποιήσω τις
δικές σας εκφράσεις τις δικηγορικές.. :P)


και που'σαι.. τότε δεν υπήρχαν κινητά! δεν ξέρω τι έκαναν πηγαίναν στις ρεγκλέτες στα καφάο
και σύνδεαν ακουστικά ή παίζαν με κοριούς FM και βλακείες, ακραία πράγματα χαχα.. τώρα
έχουμε και GSM modules που και αυτά παιχνίδια είναι. :happy:

θέλω να πώ δεν είναι αδαής οι πολιτικοί, είναι υποψιασμένοι, ξέρουν σε τι κόσμο ζούμε
έχουν επιτελείο από πίσω τους, να του δώσουν ενα secure κινητό..
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.
Lol, ο μόνος υπεύθυνος είναι πάντα αυτός που παρανομεί. Δεν θα τον βγάλουμε από πάνω κιόλας, επειδή το θύμα "έπρεπε να προσέχει". Η λογική αυτή είναι άκρως επικίνδυνη, για προφανείς λόγους. Επίσης, το κράτος είναι ο εγγυητής της νομιμότητας και της διαφύλαξης των βασικών ελευθεριών του ατόμου. Δεν νοείται να παραβαίνει τον νόμο χωρίς να υπάρχουν συνέπειες.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ρωτάς σοβαρά και δεν είναι ρητορικό το ερώτημα, ναι παρακολουθήσε...άλλοτε με την άδεια σου
άλλοτε θα μπορούσε και χωρίς και ναι.. γίνεται να το ξέρεις και να το αποδείξεις αν είσαι λίγο
διαβασμένος! :) αλλά και να ξέρεις και να το αποδείξεις, μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά
για να μην παρακολουθήσε.


Btw.. αυτό το τοπικ μάζεψε αρκετές σελίδες και δεν ξέρω αν είναι τόσο big deal όταν όλα
παρακολουθούνται, ακόμη και από εφαρμογές που με την άδεια μας τρέχουν στο κινητό
αλλά και απο το υποσύστημα του ίδιου του κινητού..


[CEO της Google σε δίκη]

Το Predator, αν δεν είχε αυτό το "Zero-click attack" θα ήταν σπουδαία υπόθεση?

Aυτή την περίοδο ο ΟΑΕΔ προσφέρει προγράμματα που έχουν αναλάβει να τρέξουν
και τα ΚΕΔΙΒΙΜ οπως του ΕΚΠΑ, πχ το "IT and Cyber Security Τεχνικός Ασφαλείας Συστημάτων
Πληροφορικής".


Εκει αν μπορούσες να το παρακολουθήσεις, (είναι αυτή την περίοδο), όλο και κάτι θα μάθεις για
penetration tests, για man in the middle attacks, για το πως μπορεί να συνδεθεί ένα κινητό σε μια
εικονική κεραία παρόχου και έτσι να παρακολουθείται η επικοινωνία σου. (τα κινητά έχουν την τάση
να θέλουν να συνδέονται στον ισχυρότερο σε σήμα σταθμό βάσης και αυτό είναι το δόλωμα για μια
man in the middle επίθεση). Η 2G τεχνολογία που είναι πολύ επιρρεπείς στις επιθέσεις θα υπάρχει
ακόμα για χρόνια
ενώ το 3G μας αφήνει..

πέρα απο τα παραπάνω υπάρχουν πολλοί τρόπου που μπορεί να παρακολουθήσε με άδεια εισαγγελέα
ή χωρίς...πχ μέσα απο τα συστήματα του παρόχου όπως είχε γίνει κάποτε με το σκάνδαλο Vodafone
Ericsson.


άρα καταλαβαίνεις....


Στις μέρες οι σχολές δεν βγάζουν απόφοιτους βγάζουν hackers.. πάρε μάτι στο λινκ του ΕΚΠΑ
της εκπαιδευτικές ενότητες του προγράμματος! ;)



Υ.Γ Είναι ο τομέας μου αυτά, οι σπουδές μου, νομίζω θα γούσταρα να εργαστώ στην δίωξη
ηλεκτρονικού εγκλήματος αν είχα το κάτι παραπάνω σε σπουδές που θα μπορούσε να ζητάνε..

Πολλά εξ αυτών που θα ακολουθήσουν τα έχω επαναλάβει πολλάκις εδώ μέσα, αλλά δεν βαριέσαι...

1) Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ ενεργής παρακολούθησης και δυνατότητας παρακολούθησης.

1.1) Διάφορες εταιρίες συλλέγουν δεδομένα χρηστών με σκοπό την χρήση τους για διαφημιστικούς σκοπούς κατά κύριο λόγο. Η Ελλάδα δεν είναι ΗΠΑ: δεν έχουν υπάρξει διαρρορές ότι το κράτος έχει άμεση πρόσβαση στις βάσεις δεδομένων των εταιριών αυτών (ούτε το οτιδήποτε περί προγραμμάτων μαζικής παρακολούθησης). Ως εκ τούτου, για την πρόσβαση στα συλλεγμένα στοιχεία απαιτείται εισαγγελική άδεια και συμμόρφωση/καλή θέληση από την πλευρά του ιδιώτη.

1.2) Η λέξη παρακολουθήσεις λαμβάνει το νόημά της (όπως και το σύνολο των περιγραφικών λέξεων) όχι μέσω μίας 1-1 σχέσης με μία κατάσταση της πραγματικότητας, αλλά δια του εκφραστικού πλαισίου στο οποίο συναντάται. Οπότε η φράση <<παρακολουθούμαστε από third parties, άρα το θέμα με τις παρακολουθήσεις είναι άνευ ουσίας, μιας και παρακολουθούμαστε ούτως ή άλλως>> είναι άτοπη. Διότι διαφέρει το είδος παρακολούθησης ανά περίπτωση.

2) Το να αποφευχθεί η παρακολούθηση είναι αρκετά εύκολο για κάποιον με αξιόλογη κατανόηση των δικτύων, αλλά είναι παράλογο το να κατηγορηθεί το θύμα ως υπαίτιο του συμβάντος, ειδικά όταν υφίσταται παράβαση του ποινικού κώδικα.

2.1) Για ποιον λόγο άλλωστε επιχείρησαν να μολύνουν την συσκευή του; Αν η παρακολούθηση του ήταν δίχως νόημα; Μήπως επειδή ήθελαν πρόσβαση και σε περαιτέρω δυνατότητες της συσκευής; Άρα είχε νόημα; Οπότε δεν μπορούν να παρακολουθηθούν τα πάντα (τόσο εύκολα);

2.2) Ακόμα και ασφαλή κινητά όπως το blackberry μολύνονται, ως γνωστόν. Ο Ανδρουλάκης δεν μολύνθηκε εν τέλει, ενεργώντας σε εναρμόνιση με τις συμβουλές των ειδικών κυβερνοασφάλειας. Η παρακολούθηση των κλήσεών του δεν δύνοταν να αποτραπεί, καθώς τα δεδομένα ήταν στα χέρια του παρόχου κινητής τηλεφωνίας.

2.2.1) Φυσικά με χρήση λογισμικού ανοικτού κώδικα, προτοκόλλων κρυπτογράφησης και re-routing κάποιος μπορεί να κρυφτεί σε μεγάλο βαθμό από το κράτος. Από τις ιδιωτικές εταιρίες ακόμα πιο εύκολα, με add-blockers για αποσόβηση trackers και χρήση privacy-friendly λογισμικού ανοικτού κώδικα. Αλλά πέρα από τη δυσχρηστία που γεννάται λόγω αυτών, ο μέσος χρήστης δεν είναι υποχρεωμένος να κινηθεί έτσι για την διασφάλιση της ιδιωτικότητάς του όταν προστατεύεται εκ των προτέρων συνταγματικά. Αν δεν συμβαίνει αυτό τότε υπάρχει πρόβλημα. Και αν κάποιος τα κάνει όλα αυτά, θα ήταν θεμιτό να τον παρακολουθεί το κράτος; Γεννά υποψίες, αλλά συνάμα προσπαθεί να...αποτρέψει το κράτος από το να παραβιάσει τα δικαιώματά του. Σε αυτήν την περίπτωση μόνο με βάση το δικό σου σκεπτικό θα είχε νόημα η συζήτηση, αφού δεν θα παρακολουθούταν και θα γίνοταν προσπάθεια για να παρακολουθηθεί....κάτι το παράλογο όπως καταλαβαίνεις, μιας και σε κάθε περίπτωση το ίδιο επιχειρείται...

3) Οι MiTM attacks είναι συχνές και δεν πραγματοποιούνται μόνο μέσω των κεραιών, υπάρχουν και πιο εύκολοι τρόποι με fake certificates, network spoofing, redirecting, κλπ....ακόμα και το 5G έχει γνωστά κενά ασφαλείας, εύκολα τα βρίσκεις...backdoors υπάρχουν σε πολλές εφαρμογές και λειτουργικά, γνωστές σε συγκεκριμένες μυστικές υπηρεσίες...έχει πολύ ζουμί το θέμα...ας μην καταστήσουμε τόσο τεχνική τη συζήτηση χωρίς λόγο...το ζήτημα είναι ότι η ΕΥΠ αξιοποιούσε το Predator διότι δεν είχε άλλες αποδοτικότερες -κατά τη δική της εκτίμηση- διεξόδους.


Καταληκτικά, το θέμα δεν καθίσταται ανούσιο. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Είναι ευκαρία να χυθεί φως -ακόμα και για προηγούμενα αντίστοιχα συμβάντα- και να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Ή ακόμα να αυστηροποιηθεί το νομικό πλαίσιο.


Πρέπει κάποτε να πάψουν αυτά τα γλωσσικά μπερδέματα...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Lol, ο μόνος υπεύθυνος είναι πάντα αυτός που παρανομεί. Δεν θα τον βγάλουμε από πάνω κιόλας, επειδή το θύμα "έπρεπε να προσέχει". Η λογική αυτή είναι άκρως επικίνδυνη, για προφανείς λόγους. Επίσης, το κράτος είναι ο εγγυητής της νομιμότητας και της διαφύλαξης των βασικών ελευθεριών του ατόμου. Δεν νοείται να παραβαίνει τον νόμο χωρίς να υπάρχουν συνέπειες.

κ. δικηγόρε αν πιστεύεις οτι πρέπει να χυθεί άπλετο φως και να αποδοθεί δικαιοσύνη, εγώ δεν
εχω κανένα πρόβλημα με αυτό, αρκεί να μη βλάπτει την χώρα μας, όμως αρχεία δεν υπάρχουν
(όπως έχει γραφτεί παραπάνω).

Δεν έχω καταλάβει να είναι μεγα ζήτημα αυτό με τον Ανδρουλάκη, γι'αυτο το
αντιμετωπίζω έτσι.

Ξέρω / ξερουμε, έχουμε διαβάσει οτι όταν υπάρχει λόγος, όλες οι κυβερνήσεις παρακολουθούν τους
πολίτες τους και οχι μόνο! η Μέρκελ τι μπορεσε να κάνει πάνω σε αυτό??



Καλό θα ήταν να υπήρχαν περισσότερες δικλείδες για να μην γίνονται αυθαίρετα,
κάτι τέτοιο νομίζω προσπάθησε να ανακοινώσει ο πρωθυπουργός απόψε στην ΔΕΘ, δεν ξέρω
πόσο αποτελεσματικό είναι.

2) Το να αποφευχθεί η παρακολούθηση είναι αρκετά εύκολο για κάποιον με αξιόλογη κατανόηση των δικτύων, αλλά είναι παράλογο το να κατηγορηθεί το θύμα ως υπαίτιο του συμβάντος, ειδικά όταν υφίσταται παράβαση του ποινικού κώδικα.

κάνεις δεν κατηγόρησε το θύμα :)
είπαμε έχει επιτελείο, δεν είναι αδαής να κυκλοφορεί με οτι να'ναι συσκεύη
3) Οι MiTM attacks είναι συχνές και δεν πραγματοποιούνται μόνο μέσω των κεραιών, υπάρχουν και πιο εύκολοι τρόποι με fake certificates, network spoofing, redirecting, κλπ....ακόμα και το 5G έχει γνωστά κενά ασφαλείας, εύκολα τα βρίσκεις...backdoors υπάρχουν σε πολλές εφαρμογές και λειτουργικά, γνωστές σε συγκεκριμένες μυστικές υπηρεσίες...έχει πολύ ζουμί το θέμα...ας μην καταστήσουμε τόσο τεχνική τη συζήτηση χωρίς λόγο...το ζήτημα είναι ότι η ΕΥΠ αξιοποιούσε το Predator διότι δεν είχε άλλες διεξόδους.
κάνεις δεν είπε οτι man in the middle πραγματοποιουνται μόνο σε κεραίες, είναι γενικός όρος
εγώ αναφέρθηκα σαν παράδειγμα στο κομμάτι μιας πιθανής υποκλοπής με χρήση μιας εικονικής
κεραίας παρόχου κινητής.

Καταληκτικά, το θέμα δεν καθίσταται ανούσιο. Έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Είναι ευκαρία να χυθεί φως -ακόμα και για προηγούμενα αντίστοιχα συμβάντα- και να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Ή ακόμα να αυστηροποιηθεί το νομικό πλαίσιο.


Πρέπει κάποτε να πάψουν αυτά τα γλωσσικά μπερδέματα...

ναι τελικώς αυτό είπα και εγώ πιο πάνω όπως διαβάζεις. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
όμως αρχεία δεν υπάρχουν

Άλλο και τούτο. Διαγράφηκαν τα αρχεία, εν μέσω έρευνας της υπόθεσης. Νόμιμα δεν υποτίθεται ότι συλλέχθηκαν; Προς τι η διαγραφή; Πέρασε ο αναγκαίος χρόνος διατήρησής τους; Δεν το νομίζω...ή δεν έχουν θεσπιστεί κανονισμοί που να τον ορίζουν; Και είπαν όλως τυχαίως "ας το κάνουμε τώρα". Κινδυνεύει η εθνική ασφάλεια από την ύπαρξη αυτών των αρχείων;

Βρωμάει το όλο πράγμα πάρα πολύ έντονα. Μπόχα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

κ. δικηγόρε αν πιστεύεις οτι πρέπει να χυθεί άπλετο φως και να αποδοθεί δικαιοσύνη, εγώ δεν
εχω κανένα πρόβλημα με αυτό, αρκεί να μη βλάπτει την χώρα μας, όμως αρχεία δεν υπάρχουν
(όπως έχει γραφτεί παραπάνω).

Δεν έχω καταλάβει να είναι μεγα ζήτημα αυτό με τον Ανδρουλάκη, γι'αυτο το
αντιμετωπίζω έτσι.

Ξέρω / ξερουμε, έχουμε διαβάσει οτι όταν υπάρχει λόγος, όλες οι κυβερνήσεις παρακολουθούν τους
πολίτες τους και οχι μόνο! η Μέρκελ τι μπορεσε να κάνει πάνω σε αυτό??



Καλό θα ήταν να υπήρχαν περισσότερες δικλείδες για να μην γίνονται αυθαίρετα,
κάτι τέτοιο νομίζω προσπάθησε να ανακοινώσει ο πρωθυπουργός απόψε στην ΔΕΘ, δεν ξέρω
πόσο αποτελεσματικό είναι.



κάνεις δεν κατηγόρησε το θύμα :)
είπαμε έχει επιτελείο, δεν είναι αδαής να κυκλοφορεί με οτι να'ναι συσκεύη

κάνεις δεν είπε οτι man in the middle πραγματοποιουνται μόνο σε κεραίες, είναι γενικός όρος
εγώ αναφέρθηκα σαν παράδειγμα στο κομμάτι μιας πιθανής υποκλοπής με χρήση μιας εικονικής
κεραίας παρόχου κινητής

Όταν αναφέρομαι στο θύμα, εννοώ τον κάθε πολίτη. Ας είσαι ο No1 στην κυβερνοασφάλεια διεθνώς με 10 διδακτορικά πάνω σε αυτή...οι νόμοι σε προστατεύουν σε κάθε περίπτωση, εφόσον κατέχεις την ιδιότητα του πολίτη.

Σε σχέση με τις MiTM, ανέφερα κάποιες παραπάνω περιπτώσεις, κυρίως για να γίνει αντιληπτή η ευκολία με τις οποίες μπορούν να πραγματοποιηθούν και για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Άλλο και τούτο. Διαγράφηκαν τα αρχεία, εν μέσω έρευνας της υπόθεσης. Νόμιμα δεν υποτίθεται ότι συλλέχθηκαν; Προς τι η διαγραφή; Πέρασε ο αναγκαίος χρόνος διατήρησής τους; Δεν το νομίζω...ή δεν έχουν θεσπιστεί κανονισμοί που να τον ορίζουν; Και είπαν όλωα τυχαίως "ας το κάνουμε τώρα". Κινδυνεύεινη εθνική ασφάλεια από την ύπαρξη αυτών των αρχείων;

Βρωμάει το όλο πράγμα πάρα πολύ έντονα. Μπόχα...

Δεν ξέρω... ενδεχομένως όπως ειπώθηκε νόμιμα έγινε..
μπορεί να έπαθαν σοκ με το ξεσκέπασμα και να τα έσβησαν! :lol: απλά ελπίζω να μην
ήταν ξένη ενέργεια για να δημιουργηθεί θέμα και στην χώρα μας.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω... ενδεχομένως όπως ειπώθηκε νόμιμα έγινε..
μπορεί να έπαθαν σοκ με το ξεσκέπασμα και να τα έσβησαν! :lol: απλά ελπίζω να μην
ήταν ξένη ενέργεια για να δημιουργηθεί θέμα και στην χώρα μας.
Υπάρχουν ενστάσεις από νομικούς για την νομιμότητά τους...

Φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας ότι το έκαναν ξένοι και το πρόσαψαν στην ΕΥΠ και την ίδια στιγμή να κρατείται κρυφό το γεγονός αυτό.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Φαντάζει σενάριο επιστημονικής φαντασίας ότι το έκαναν ξένοι και το πρόσαψαν στην ΕΥΠ και την ίδια στιγμή να κρατείται κρυφό το γεγονός αυτό.

Δεν είπαμε οτι το έκαναν ξένοι, όμως ξένοι θα μπορούσε.. να το είχαν ξεσκεπάσει με την
βοήθεια δικών μας. :)

Παιδιά όσοι μου κάνατε facepalm στα ποστς μου (δεν με πειράζει..) όμως τι δεν σας άρεσε ακριβώς?
γράφω κάτι εξωπραγματικό? ή επειδή δεν έχω πάρει στα σοβαρά το θέμα του τοπικ?


εγώ θα σας πώ κάτι άλλο..παραπάνω αναφέρθηκε απο τον @oxipalitaidia να μην συγχέουμε τα
ήδη παρακολούθησης, πραγματικά πιστεύετε οταν κατεβάζετε μια εφαρμογή που θέλει πρόσβαση
στον τηλεφωνικό σας κατάλογο, στην τοποθεσία σας, στις φωτογραφίες, στην κάμερα σας
και στο μικρόφωνο σας, οτι αυτό γίνεται πάντα για τους σκοπούς χρήσης της εφαρμογής και
άντε και για χρήση προώθησης διαφημίσεων ?? :lol::lol:


Γι'αυτο γράφω παραπάνω...είναι άραγε σπουδαίο πράγμα το Predator αν του αφαιρέσουμε
το "Zero-click attack" ??



Οι λειτουργίες του κινητού δεν είναι μόνο για να τις απολαμβάνεις και τα προσωπικά σου δεδομένα
δεν έχουν καμία αξία ούτε λόγο παρακολούθησης, μέχρι να αποκτήσουν!


Τα κινητά με ξεκλείδωμα δακτυλικού αποτυπώματος, μέχρι και ψηφιακή ταυτότητα με την
φωτογραφία σου και όλα τα στοιχεία σου θα μπορούσαν να σου φτιάξουν χωρίς να το καταλάβεις.

εγώ τα έχω όλα φόρα πάντως!! πάρτε κόσμεε! και στο PC και στο κινητό. :cool2:




θα βγώ λιγάκι offtopic...

@Lasher μια που είσαι δικηγόρος, και βρίσκεσαι εδώ με τους φοιτητές του ischool e-steki γιατί δεν
ασχολήσε με κάτι απόλυτα του χεριού σου.. οπως παρακάτω που μας ενδιαφέρει πιο άμεσα σαν
κοινότητα και να στείλεις κανα χαρτί εκει και σε όσες άλλες σχολές στην Ελλάδα κάνουν τέτοια..
(αν ιδρώνει το αυτί τους δηλαδή..) που καταπατούνται νόμοι και γίνονται διακρίσεις, αντί να θέσουν
(αν είναι τόσο αναγκαίο!..) έναν όρο αντίστοιχο πχ του στεγαστικού φοιτητικού να περνάς χ ποσοστό
μαθημάτων?


εκεί δεν υπάρχει έδαφος για την «οργή» σου που θα μπορούσε να κάνεις και κάτι?..
η αδικία προς τον Ανδρουλάκη εχει μεγαλύτερη σημασία?

λέω κάτι σωστό ή γράφω βλακείες? :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,935 μηνύματα.
Τούμπα η συζήτηση. Από εκεί που έλεγε "δεν ξέρω τίποτα", τώρα λέει "τα ήξερα όλα"! :upside: :hehe:

«Ύποπτο για διάπραξη εγκλημάτων σε βαθμό κακουργήματος και για επαφές με εγκληματίες» χαρακτήρισε έμμεσα πλην σαφώς ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης τον πρόεδρο του ΚΙΝΑΛ/ΠΑΣΟΚ Νίκο Ανδρουλάκη, προκειμένου να δικαιολογήσει την παρακολούθηση και την υποκλοπή των επικοινωνιών του και να αποτινάξει από επάνω του την κατηγορία που μπορεί να τον οδηγήσει στο Ειδικό Δικαστήριο και μεγάλο αριθμό στελεχών της ΕΥΠ, την εισαγγελέα της ΕΥΠ και τον πρώην διοικητή Π.Κοντοντολέοντα στην φυλακή.

Έτσι είπε ότι «Η παρακολούθηση Ανδρουλάκη ήταν τεκμηριωμένη και απολύτως δικαιολογημένη» πριν από λίγο κατά την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου στην 86ης ΔΕ, παραδεχόμενος ότι την γνώριζε και φυσικά ως προϊστάμενος της ΕΥΠ την είχε εγκρίνει!
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Τούμπα η συζήτηση. Από εκεί που έλεγε "δεν ξέρω τίποτα", τώρα λέει "τα ήξερα όλα"! :upside: :hehe:

«Ύποπτο για διάπραξη εγκλημάτων σε βαθμό κακουργήματος και για επαφές με εγκληματίες» χαρακτήρισε έμμεσα πλην σαφώς ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης τον πρόεδρο του ΚΙΝΑΛ/ΠΑΣΟΚ Νίκο Ανδρουλάκη, προκειμένου να δικαιολογήσει την παρακολούθηση και την υποκλοπή των επικοινωνιών του και να αποτινάξει από επάνω του την κατηγορία που μπορεί να τον οδηγήσει στο Ειδικό Δικαστήριο και μεγάλο αριθμό στελεχών της ΕΥΠ, την εισαγγελέα της ΕΥΠ και τον πρώην διοικητή Π.Κοντοντολέοντα στην φυλακή.

Έτσι είπε ότι «Η παρακολούθηση Ανδρουλάκη ήταν τεκμηριωμένη και απολύτως δικαιολογημένη» πριν από λίγο κατά την καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου στην 86ης ΔΕ, παραδεχόμενος ότι την γνώριζε και φυσικά ως προϊστάμενος της ΕΥΠ την είχε εγκρίνει!
Άσχετα με το εάν όντως γνώριζε ή όχι, η δήλωση αυτή από μόνη της δεν αποδεικνύει τίποτα. Μπορεί πολύ εύκολα, κατόπιν εορτής να πήρε τον φάκελο, να είδε ότι όλα τα δικαιολογητικά είναι εντάξει, να τον έκλεισε και η υπόθεση να τελείωσε εκεί. Η θέση του εξαρχής ήταν ότι δεν γνώριζε για την υπόθεση, όταν έσκασε η είδηση (προφανώς) ενημερώθηκε, η παρακολούθηση ήταν νόμιμη (aka τεκμηριωμένη και δικαιολογημένη), εάν ήξερε δεν την επέτρεπε κτλπ.

Γενικά, τα επικοινωνιακά ατοπήματα γίνονται όταν σκάει η είδηση, όχι 1,5 μήνα μετά.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ενα τελευταίο ποστ θα κάνω εδώ και δεν έχω να πω κάτι άλλο..

Έδωσα ενα κάρο λινκ παραπάνω οχι για να δεχτώ επευφημίες, οτι σας λέω
κάτι σωστό, αλλα για έχετε πηγές να κάνετε τις δικές σας διαπιστώσεις.


όσοι θέλουν ας πάνε στο 33 λεπτό πιο πάνω στο βίντεο που μιλάει ο CEO της Google,
(πατήστε και το κουμπάκι να βγουν οι υπότιτλοι αν κάποιος έχει θέμα να καταλάβει
προφορικό λόγο και ακούστε το διάλογο για τα επόμενα 2-3 λεπτά).

μετά απο αυτό και μετά απο οτι διαβάσετε στα υπόλοιπα λινκς απο τα άρθρα των
(όσο γίνεται τελοσπάντων..) έγκυρων ειδησεογραφικών site που έχω δώσει, δεν ξέρω τι άλλο
χρειάζεται κάνεις απο πληροφορία για να καταλάβει τι γίνεται. :worry:

Υ.Γ βλέπω ορισμένες φορές κάτι ενδεχομένως "υποψιασμένους" επιχειρηματίες να
κυκλοφορούν με απλά κινητά των 30 ευρώ και μου έρχεται να γελάσω, ίσως νομίζουν
οτι το έλυσαν το πρόβλημα..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top