Παραμύθι με κούκλες

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ποιος θυμάτε τον Κατσουλίνο; ποιος θυμάτε τον Ρούχλα και την παρέα του;

Σήμερα άρχισε στην ΕΤ1 ο κατσουλίνος και θυμηθικα παλιές καλές εποχές, παραμύθια που όλοι είδαμε χαρήκαμε και περιμέναμε να παιξουνε, άς θυμηθούμε τα τότε παραμυθια, αγαπημένα και χαζά, άς πούμε για όλα αυτά που μας έκαναν να γελάσουμε και να παρατηρήσουμε την ομορφιά του ψέυτικου αλλα και αυτού που μας έδινε έστω ένα μάθημα μέσα απο τον μύθο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι εννοείς ρε συ Μάνια;
Ποιοί είναι αυτοί οι τυποι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Φα διεση ο Φιογκος κι ο Ρουχλας ειναι Λα
ο Σεβαστιανος διηγειται στη γραμμη του Σι
και στο Μι τραγουδαει παραμυθια η Μελια
και στο Μι τραγουδαει παραμυθια η Μελια
και στο Μι τραγουδαει παραμυθια η Μελιααααα
Yeaaaaaaah!:clapup:


Ο Κατσουλινος ποιος ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
? ? ? ? :confused:
Ο Κατσουλίνος δεν ήταν αυτός ο σατανιστής που σκότωσε κάποια παιδιά σε σατανιστικές τελετές; :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
? ? ? ? :confused:
Ο Κατσουλίνος δεν ήταν αυτός ο σατανιστής που σκότωσε κάποια παιδιά σε σατανιστικές τελετές; :confused: :confused:

Χαχαχαχαχαχαχα αυτος ρε πειρατη ειναι ο Κατσουλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αααα, οκ σόρρυ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτήν...
Μη σου πω και καλύτερα, και σε στείλω.....:) :D :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
? ? ? ? :confused:
Ο Κατσουλίνος δεν ήταν αυτός ο σατανιστής που σκότωσε κάποια παιδιά σε σατανιστικές τελετές; :confused: :confused:

Αυτός ήταν ο κατσούλας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτήν...
Μη σου πω και καλύτερα, και σε στείλω.....:) :D :D :D


Καλά να μην βλέπεις ενημέρωση και συμφέροντα άλλα παλιά δεν έβλεπες παραμύθια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτήν...
Μη σου πω και καλύτερα, και σε στείλω.....:) :D :D :D

Σε πιστευω πειρατη και καλα κανεις με τοσο σκουπιδι που προβαλλουν αλλα το κακο ειναι οτι ισως χανεις καποια πραγματα που θεωρουνται common knowledge.
Γιατι κι απ'την εφημεριδα να τα διαβαζεις πιστευω οτι δεν σου εντυπωνονται τοσο στο μυαλο οσο με το πρηξιμο που τρωμε απο τις ειδησεις. Αλλα κατα τ'αλλα σωστο σε βρισκω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Κοίτα μέχρι τα 17 που έμενα σπίτι με τους γονείς μου, υπήρχε τηλεόραση στο σπίτι, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι να έβλεπα. Την είχαμε στο σαλόνι, αλλά δεν μου έκανε καμιά εντύπωση....
Το εννοείς ;
Πες κανένα παράδειγμα; Γιατί αν είναι πχ για τον Κατσουλίνα, ε, δεν χάνω και τίποτα που δεν τον ξέρω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Κοίτα μέχρι τα 17 που έμενα σπίτι με τους γονείς μου, υπήρχε τηλεόραση στο σπίτι, αλλά και πάλι δεν θυμάμαι να έβλεπα. Την είχαμε στο σαλόνι, αλλά δεν μου έκανε καμιά εντύπωση....
Το εννοείς ;
Πες κανένα παράδειγμα; Γιατί αν είναι πχ για τον Κατσουλίνα, ε, δεν χάνω και τίποτα που δεν τον ξέρω.....

Καλό είναι να μην κρίνουμε χωρίς να δούμε πειρατή, μπορεί για σένα να είναι κάτι χαζό άλλα δεν είναι κακό να βλέπεις παραμύθια όμωρφα και απλά που περνάς όμωρφα την ώρα σου βλέπωντας τα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα φυσικά και δεν είναι κακό.
Δεν τον έκρινα, και φυσικά δεν θα μπορούσα να τον κρίνω χωρίς να τον ξέρω τον άνθρωπο. Μπορεί στο είδος του να είναι αυθεντία και να λέει πολύ όμορφα παραμύθια, δεν αντιλέγω.
Το μόνο που είπα είναι οτί εγώ δεν τον ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα φυσικά και δεν είναι κακό.
Δεν τον έκρινα, και φυσικά δεν θα μπορούσα να τον κρίνω χωρίς να τον ξέρω τον άνθρωπο. Μπορεί στο είδος του να είναι αυθεντία και να λέει πολύ όμορφα παραμύθια, δεν αντιλέγω.
Το μόνο που είπα είναι οτί εγώ δεν τον ξέρω.

Ο κατσουλίνος είναι ήρωας είναι κούκλα που ζεί μέσα στο παραμύθι, περνάει σε όλα τα παραμύθια και μηλέει με τους ίρωες του παραμυθιού, δεν είναι φυσικό πρόσωπο, όπως είπε και πρωιγουμένος κάποιος και το τραγουδάκι με τον σεβαστιανό τον ρούχλα και την ποαρέα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Aααααα, οκ τότε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
"Tου κουτιου τα παραμυθια" με τον Ρουχλα και την παρεα του αλλα και τα εκπληκτικα
"Καπου,καπως καποτε" και "Φρουτοπια" ήταν απο τα αγαπημενα μου...
Τα δυο τελευταια μαλιστα ηταν εξολοκληρου με κουκλες ενω αντιθετα το πρωτο απο καποια φαση και μετα τις ιστοριες τις επαιζαν ηθοποιοι.Μονο μερικα επεισοδια στην αρχη ηταν με μαριονετες.
Αντιθετα το "καπου καπως καποτε" ειχε ιστοριες με πολλα παραφυσικα στοιχεια και γινοταν καπως spooky και η "φρουτοπια" ηταν ενα μαματο αστυνομικο story.:D

Εκπληκτικες σειρες οι οποιες πραγματικα ειναι αμεσα συνδεδεμενες με τα παιδικα μου χρονια.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Του Κουτιού τα Παραμύθια
Η παιδική σειρά "Του Κουτιού τα παραμύθια" μεταδόθηκε την δεκαετία του 1980 από την ΕΡΤ. Ήταν μία ιδέα της Οικογένειας Σοφιανού.

Υπόθεση
Στην σειρά αυτή, της Οικογένειας Σοφιανού, πρωταγωνιστούσε ένα μικρό κορίτσι, η Παρασκευούλα, το οποίο είχε κρυμμένο κάτω από το κρεβάτι της, ένα μεγάλο κουτί. Μέσα σε αυτό το κουτί υπήρχε ένας ολόκληρος μαγικός κόσμος, γεμάτος παραμύθια. Τέσσερις υπέροχες φιγούρες, φίλοι της Παρασκευούλας, ήταν οι μεγάλοι παραμυθάδες που έλεγαν ιστορίες από κάθε γωνιά της γης. Ο Ρούχλας ( Παύλος Κοντογιαννίδης ), ο Φιόγκος ( Φαίδων Σοφιανός ), ο Σεβαστιανός( Παύλος Χαικάλης ) και η Μελιά ( Ήβη Σοφιανού ). Η σειρά είχε πολύ μεγάλη επιτυχία κατά την πρώτη της προβολή στα τέλη της δεκαετίας του ΄80(1987)και οι επαναλήψεις της συνεχίζονται μέχρι σήμερα- με φανατικούς τηλεθεατές- από την κρατική τηλεόραση.
Η ιδέα, το σενάριο και οι στίχοι ήταν της Ήβης Σοφιανού. Η πρωτότυπη για κάθε επεισόδιο μουσική ήταν του Φαίδωνα Σοφιανού.
"Φα δίεση ο Φιόγκος και ο Ρούχλας είναι Λα Ο Σεβαστιανός διηγείται στη γραμμή του Σι και στο Μι, τραγουδάει παραμύθια η Μελιά..."
Το αγαπημένο τραγούδι των τίτλων αρχής ακούγεται ακόμα και σήμερα σε παρέες 25άρηδων και 30άρηδων. Η σειρά των νοτών στους στίχους(Φα δίεση, Λα, Σι, Μι είναι πραγματική σειρά των ακόρντων)
πηγη

https://video.google.com/videoplay?docid=7758705024385276970&hl=en

δες αυτό φρουτοπια
πειρατή βλέπε και μάθενε:)


Εθνικός Ύμνος της Φρουτοπίας

Είναι μια πόλη μακρινή
Μια πολιτεία φανταστική
Όπου ζούν μόνο φρούτα και λαχανικά
Δίχως ανθρώπους, μόνο αυτά

Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη Φρουτοπία
Είναι μία, μόνο μία, δεν υπάρχει άλλη καμμία

Εκεί τα βλήτα δεν είναι κουτά
Και τα παντζάρια δεν είναι δειλά
Κάθε κρεμμύδι μοσχοβολά
Τα κολοκύθια είναι δυνατά

Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη Φρουτοπία
Είναι μία, μόνο μία, δεν υπάρχει άλλη καμμία

Ζουν απ' το βράδυ ως το πρωί
Δίχως του μανάβη τη φωνή
Κι όσο τα χρόνια θα περνούν
Δεν πρόκειται ποτέ να μαραθούν

Είναι μία, μόνο μία, η ονειρεμένη Φρουτοπία
Είναι μία, μόνο μία, δεν υπάρχει άλλη καμμία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Φρουτοπια.. τι μου θυμισατε ρε παιδια..!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα παιδιά "Του κουτιού τα παραμύθια" ποτέ δεν μου άρεσαν. Κι αυτή η Παρασκευούλα μου ξυπνούσε τα δολοφονικά μου ένστικτα.:redface: Αλλά το τραγούδι, κλασσικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top