Παρουσίαση σε συνέδριο

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:(
Σε 2 βδομάδες θα παρουσιάσω σε συνέδριο και φοβάμαι γιατί νομίζω θα έχει κόσμο και δε θέλω. Τι να κάνω για να αντιμετωπίσω τον φόβο μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αναλογα σε τι αιθουσα θα γινει. Συνηθως εχουν καμια 30αρια ατομα. Αν φοβασαι σημαινει οτι δεν εισαι 100% ετοιμος. Κατσε και διαβασε, κανε προβα και σκεψου τι μπορει να σε ρωτησουν και τι απαντησεις θα δωσεις. Συνηθως στα ιατρικα συνεδρια οι παρουσιασεις μαζι με τις ερωτησεις ειναι γυρω στα 10 λεπτα. Δεν ειναι τιποτα. Το καλοκαιρι παρουσιασα σε ιατρικο συνεδριο και ουτε που το καταλαβα ποτε περασαν τα 10 λεπτα. Πριν 2 μηνες εκανα πιο μεγαλη παρουσιαση (45 λεπτα) σε ιατρικο event και ηταν πιο δυσκολη γιατι δεν προετοιμαστηκα καλα και οι παρουσιασεις των αλλων με αγχωσαν γιατι νομιζα οτι ηταν καλυτερες απο τις δικες μου και οταν ανεβηκα στο βημα ειχα αρκετο αγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα έχεις κάποιον στο κοινό που να τον ξέρεις (φίλο, συνειδικευόμενο, επιμελητή); Θα μπορούσες να εστιάσεις πάνω του και να κάνεις ότι μιλάς σε αυτόν για να μην είσαι τόσο αγχωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αναλογα σε τι αιθουσα θα γινει. Συνηθως εχουν καμια 30αρια ατομα. Αν φοβασαι σημαινει οτι δεν εισαι 100% ετοιμος. Κατσε και διαβασε, κανε προβα και σκεψου τι μπορει να σε ρωτησουν και τι απαντησεις θα δωσεις. Συνηθως στα ιατρικα συνεδρια οι παρουσιασεις μαζι με τις ερωτησεις ειναι γυρω στα 10 λεπτα. Δεν ειναι τιποτα. Το καλοκαιρι παρουσιασα σε ιατρικο συνεδριο και ουτε που το καταλαβα ποτε περασαν τα 10 λεπτα. Πριν 2 μηνες εκανα πιο μεγαλη παρουσιαση (45 λεπτα) σε ιατρικο event και ηταν πιο δυσκολη γιατι δεν προετοιμαστηκα καλα και οι παρουσιασεις των αλλων με αγχωσαν γιατι νομιζα οτι ηταν καλυτερες απο τις δικες μου και οταν ανεβηκα στο βημα ειχα αρκετο αγχος.

Θα έχεις κάποιον στο κοινό που να τον ξέρεις (φίλο, συνειδικευόμενο, επιμελητή); Θα μπορούσες να εστιάσεις πάνω του και να κάνεις ότι μιλάς σε αυτόν για να μην είσαι τόσο αγχωμένος.

Nelliel
Δε ξέρω που θα παρουσιάσω αλλά είναι Πανελλήνιο :( έχω αρχίσει να την κάνω και αύριο θεωρώ πως θα την τελειώσω αλλά φοβάμαι πολυ :(

Ερινυς
Αυτό είναι που με αγχώνει παραπάνω. Αν ήταν άγνωστοι δε θα με ένοιαζε τόσο πολύ νομίζω :(

θα ήθελα να βάλω και σχεδιάκια μου στην εργασία αλλά μου λένε να μη βάλω

:( εγώ όμως θέλω και θα βάλω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
:(
Σε 2 βδομάδες θα παρουσιάσω σε συνέδριο και φοβάμαι γιατί νομίζω θα έχει κόσμο και δε θέλω. Τι να κάνω για να αντιμετωπίσω τον φόβο μου;

Νομιζω το κλειδι για μια καλη παρουσιαση ειναι η αυτοπεποιθηση,και πιστευω ο καλυτερος τροπος για να εχεις αυτοπεποιθηση ειναι να εισαι σιγουρος για αυτα που λες και να το δειχνεις αυτο μεσω του τονου της φωνης σου και της γλωσσας του σωματος σου.Προσπαθησε να εισαι φυσικος και να μην τα σκεφτεσαι ολα υπερβολικα.Γιατι αυτο θα φανει και ναι μεν μπορει να εχεις μια ενδιαφερουσα παρουσιαση παρα αυτα αλλα θα ειναι καπως αβολη και για το κοινο,γενικα δεν ειναι ευχαριστο το κλιμα. Η ωρα της παρουσιασης ειναι δικη σου και εκεινη την στιγμη το κοινο θα ειναι επικεντρωμενο σε εσενα,αυτο δεν πρεπει να σε αγχωνει,πρεπει να σκεφτεσαι οτι θες να πεις ορισμενα πραγματα.Αυτος ειναι ο στοχος σου,οποτε θα πρεπει να επικεντρωθεις στο τι θες να πεις και γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Καταρχάς, πρέπει να νιώσεις άνετα με σένα. Αν δεν νιώθεις άνετα με τον εαυτό σου, αυτό βγαίνει πολύ έντονα στους άλλους. Κάνε πρόβες την παρουσίαση σου και προσπάθησε να εστιάζεις σε κάποιο σημείο του δωματίου σου, σε 1η φάση, και ύστερα να κοιτάς σε διάφορα σημεία του δωματίου σου, ώστε να νιώσεις πιο άνετα με την βλεμματική επαφή. Ύστερα, ζήτα από κάποιο άτομο να δει την πρόβα σου και να σου δώσει feedback στο τι μπορείς να διορθώσεις. Αυτό μπορεί να είναι πχ ο τόνος της φωνής σου, η στάση του σώματός σου, τα slides σου, οτιδήποτε. Εγώ λατρεύω να μην κάθομαι μπροστά από έναν υπολογιστή και να παίρνω pointer και να παρουσιάζω δίπλα στην οθόνη. Αυτό με βοηθάει στο να νιώθω ότι πλησιάζω το κοινό που μιλάω και δεν κάνω το καθιερωμένο ''κάθομαι πίσω απ' τον υπολογιστή, και απλά δεν το ζω''.

Έπειτα, θα έχεις κόσμο που θα σε παρακολουθεί για 12-15 λεπτά. Εάν δεν καταφέρεις να τους κερδίσεις στο 1ο λεπτό, τότε το έχασες το παιχνίδι. Γι' αυτό, θα σου πρότεινα οι διαφάνειες σου να είναι to the point, χωρίς πολλές σάλτσες και να θυμάσαι ότι μια εικόνα είναι χίλιες λέξεις. Δηλαδή, εάν μπορείς να εξηγήσεις αυτό που θες να πεις σε μια εικόνα, χωρίς να γράφεις σ' ένα slide 100 προτάσεις, τότε βάλε την εικόνα. Επίσης, το άτομο που θα σε παρακολουθεί ξέρει να διαβάζει. Οπότε, εάν βάλεις σ' ένα slide προτάσεις, μην κάθεσαι να διαβάζεις τα slides, αλλά να εξηγείς το ζουμί σε κάθε ένα slide. Είναι πολύ βαρετό να βλέπεις άτομο να διαβάζει slides, και να παίζεις με το κινητό σου μέχρι να τελειώσει η παρουσίαση.

Τέλος, το πιο σημαντικό είναι να έχεις έναν απλό τρόπο σκέψεως και παρουσίασης, με αρχή-μέση-τέλος. Εάν αλλάζεις έννοιες κάθε τρεις και λίγο, χωρίς να μπορεί να σε ακολουθήσει ο άλλος, τότε τον έχασες τον ακροατή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλά ας λένε τα κατεβατά οι υπόλοιποι. Η πρακτική λύση είναι 1-2 σφηνάκια και το 'χεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Έχω κάνει κι εγώ κάνα δύο παρουσιάσεις (να σημειώσω ότι έχω και την extra δυσκολία του κοινωνικού άγχους). Το κλειδί είναι η καλή προετοιμασία - πρόβα και τη στιγμή της παρουσίασης και των ερωτήσεων να συντονιστείς με τον εσωτερικό σου κόσμο ώστε να μιλάς και να σκέφτεσαι αβίαστα. Η στιγμή που παρουσιάζεις είναι μόνο για να σκέφτεσαι και να κάνεις αυτό που χρειάζεται / αφορά την παρουσίασή σου. Συγκεντρώσου σε αυτό και όλα θα πάνε καλά :)

Κάτι άλλο που είχα κάνει εγώ σε φάση άγχους, είναι μεν να έχω σωματικά συμπτώματα άγχους, όμως να εξακολουθώ να είμαι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνω και σιγά σιγά πέρασαν και τα σωματικά συμπτώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο συνεδριο τι ειναι καλο να φοράω κουστούμι ως ομιλητης ;

Επίσης θα ήταν καλο να τελειώσω με μια φατσούλα σαν αυτή που έχω στο Αβαταρ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εδω ειναι αρκετα επισημα και φορανε κουστουμι και γραβατα. Καλυτερα να εισαι καλα ντυμενος παρα να πας σαν λετσος και να νιωθεις σαν την μυγα μεσα στο γαλα.
Για την φατσουλα φανταζομαι κανεις πλακα. Αν σοβαρολογεις, πιστευω θα θεωρηθεις γελοιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:(
Σε 2 βδομάδες θα παρουσιάσω σε συνέδριο και φοβάμαι γιατί νομίζω θα έχει κόσμο και δε θέλω. Τι να κάνω για να αντιμετωπίσω τον φόβο μου;


Όταν μιλάς σε κόσμο, δε μιλάς στον κόσμο. Επικεντρώνεσαι σε ένα άτομο, τον κοιτάς και μιλάς σε αυτόν. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να σε κάνει να νομίζεις ότι μιλάς με ένα μόνο άτομο καθώς δεν επικεντρώνεσαι στο πλήθος και μειώνει το άγχος σου αν έχεις, άγχος δηλαδή. Εμένα με βοηθάει αρκετά.


Νομιζω το κλειδι για μια καλη παρουσιαση ειναι η αυτοπεποιθηση,και πιστευω ο καλυτερος τροπος για να εχεις αυτοπεποιθηση ειναι να εισαι σιγουρος για αυτα που λες και να το δειχνεις αυτο μεσω του τονου της φωνης σου και της γλωσσας του σωματος σου.Προσπαθησε να εισαι φυσικος και να μην τα σκεφτεσαι ολα υπερβολικα.Γιατι αυτο θα φανει και ναι μεν μπορει να εχεις μια ενδιαφερουσα παρουσιαση παρα αυτα αλλα θα ειναι καπως αβολη και για το κοινο,γενικα δεν ειναι ευχαριστο το κλιμα. Η ωρα της παρουσιασης ειναι δικη σου και εκεινη την στιγμη το κοινο θα ειναι επικεντρωμενο σε εσενα,αυτο δεν πρεπει να σε αγχωνει,πρεπει να σκεφτεσαι οτι θες να πεις ορισμενα πραγματα.Αυτος ειναι ο στοχος σου,οποτε θα πρεπει να επικεντρωθεις στο τι θες να πεις και γιατι.


Η αυτοπεποίθηση πηγάζει από την εμπειρία. Εϊναι κυριολεκτικά αδύνατο να έχεις αυτοπεποίθηση όταν κάνεις κάτι για πρώτη φορά καθώς δεν έχεις εμπερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Στο συνεδριο τι ειναι καλο να φοράω κουστούμι ως ομιλητης ;

Εγώ λέω ούτε γαμπριάτικο ούτε πρόχειρα. Κάτι σε business casual να νιώθεις κ άνετα κ να μην τραβήξει κ την προσοχή ότι δεν είσαι άνετος στον χώρο. Αλλά σου επαναλαμβάνω, ό,τι κι αν φορέσεις, να λάβεις υπόψη σου ότι παίζει να ιδρώσεις απ'το άγχος. Οπότε κοίτα το χρώμα πχ να μην είναι κάνα μπλε που γίνεται μαύρο με τον ιδρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γεια χαρά.
Έχω κάνει και εγώ κάποιες παρουσιάσεις.
Αυτό που με βοήθησε πολύ εμένα, πραγματικά πολύ ήταν η καλή προετοιμασία. Δλδ αρκετό καιρό πριν είχα ετοιμάσει ήδη το τι θα πω και καθόμουν μόνη μου μπροστά σε έναν καθρέπτη και μιλούσα προσέχοντας τον τόνο της φωνής μου, τις αναπνοές μου και όλα αυτά. Ίσως βοηθησει, δοκίμασε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Όταν μιλάς σε κόσμο, δε μιλάς στον κόσμο. Επικεντρώνεσαι σε ένα άτομο, τον κοιτάς και μιλάς σε αυτόν. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να σε κάνει να νομίζεις ότι μιλάς με ένα μόνο άτομο καθώς δεν επικεντρώνεσαι στο πλήθος και μειώνει το άγχος σου αν έχεις, άγχος δηλαδή. Εμένα με βοηθάει αρκετά.





Η αυτοπεποίθηση πηγάζει από την εμπειρία. Εϊναι κυριολεκτικά αδύνατο να έχεις αυτοπεποίθηση όταν κάνεις κάτι για πρώτη φορά καθώς δεν έχεις εμπερία.

Εν αναγκη ας ψωνιστει λιγο και στην χειροτερη θα βρεθει προ εκπληξεως :hehe: .
Ειναι θεμα ανθρωπου κυριως.Η εμπειρια σε βοηθαει μονο εαν το εχεις να μιλας σε κοινο.
Εδω υπαρχουν καθηγητες που ακομα δεν ξερουν να παρουσιασουν με εναν καταλληλο τροπο το μαθημα τους,που κανουν δεκαετιες,τι να λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παρουσίασα εχτές και είμαι πολυ ευχαριστημένος με την παρουσίαση μου.
Αποφάσισα να μην φορέσω κουστούμι και να φορέσω ένα τζιν παντελόνι με παπούτσια, λευκό πουκάμισο, και μπλε παπούτσια και σακάκι από το κουστούμι χωρίς γραβάτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathstar

Νεοφερμένος

Ο deathstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δείξε μας τη παρουσίαση σου ντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δείξε μας τη παρουσίαση σου ντε


:/ ντρέπομαι και δεν ξέρω κατα ποσο ειναι νόμιμο να τημ δημοσιεύω εδώ πριν λήξει το συνεδριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deathstar

Νεοφερμένος

Ο deathstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
:/ ντρέπομαι και δεν ξέρω κατα ποσο ειναι νόμιμο να τημ δημοσιεύω εδώ πριν λήξει το συνεδριο.

δική σου είναι ότι θέλεις τη κάνεις. Αλλά πες το θέμα τουλάχιστο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
δική σου είναι ότι θέλεις τη κάνεις. Αλλά πες το θέμα τουλάχιστο?

Δεν ειναι αποκλειστικα δικη του. Πιθανοτατα εχει συνεργαστει με αλλα 2-3 ατομα και επισης πολλες φορες οταν δεχονται την εργασια σου για παρουσιαση σε συνεδριο, αποδεχεσαι καποιους ορους. Εγω δεν θα την ανεβαζα. Συμφωνω ομως με το να μας πει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Nαι στην εργασία ήταν και άλλα ονόματα και από ότι ξέρω ανοίκουν και στην επιστημονική εταιρία που διοργάνωνε το συνέδριο.

Αυτό όμως που μπορώ να κάνω είναι να ανεβάσω την τελική διαφάνεια :d
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 111111.png
    111111.png
    171 KB · Εμφανίσεις: 96

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top